ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Μεγάλος αδερφός σας βλέπει από την οθόνη σας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 16:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζετε ότι τώρα που σερφάρετε στο internet
ο μεγάλος αδερφός (BIG BROTHER) δεν σας βλέπει
επειδή έχετε την web camera κλειστή;

Μάλλον κάνετε λάθος...

Σας βλέπει και μέσα από την οθόνη σας!!!!

Δείτε την επόμενη εικόνα που παραθέτω και θα καταλάβετε.

Εστιάστε στην μαύρη κουκίδα στο κέντρο
και κουνήστε το κεφάλι σας προς την οθόνη και ξανά προς τα πίσω.

Κάθε φορά που κάνετε αυτήν την κίνηση το πρόγραμμα - εικόνα
το καταλαβαίνει και η εικόνα κινείτε...

H εικόνα αυτή είναι ένα πρόγραμμα 5ης γενιάς
σχεδιασμένη από την NASA για χρήση στα προγράμματα
Echelon



ουυυυ...
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 16:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.eyetricks.com/illusions.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 19:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ανουνακης αυτο που λες δεν υσχυει.Οπως δειχνει και ο φιλος 1900 ειναι ενα απλως οπτικο τρικ απο τα αμετρητα που υπαρχουν.Μελλοντικα φυσικα πολυ πιθανο να γινει..Ωστοσο μεχρι στιγμης οι υπαρχουσες τεχνολογιες CRT,LCD και TFT που χρησιμοποιουνται στις οθονες δεν εχουν δυνατοτητα αποτυπωσης εικονων,παρα μονο προβολης αυτων.Αποτυπωση εικονων μπορουν να κανουν προς το παρον μονο τεχνολογιες οπως CMOS και CCD (χρησιμοποιουνται στα scanners και στις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες).
Καλο θα ηταν πριν τρεξουμε να βγαλουμε συμπερασματα να εχουμε καποια γνωση για το θεμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 20:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζετε ότι τώρα που σερφάρετε στο internet
ο μεγάλος αδερφός (BIG BROTHER) δεν σας βλέπει
επειδή έχετε την web camera κλειστή;

Μάλλον κάνετε λάθος...

Σας βλέπει και μέσα από την οθόνη σας!!!!



[ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΣ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΔΑ ΠΡΙΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 21:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ Τ'ΑΣΤΕΙΑ ΣΟΥ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 01:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 06:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπτική ψευδαίσθηση
Πολύ ενδιαφέρουσα. Μπορεί να μη μας βλέπει μέσα απο το μόνιτορ αλλά μας "ακούει" απο το μικρόφωνο του κινητού τηλεφώνου (ακόμα και απενεργοποιημένου)
Κι αυτό δυστυχώς δεν είναι τρυκ


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ Τ'ΑΣΤΕΙΑ ΣΟΥ?


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπτική ψευδαίσθηση
Πολύ ενδιαφέρουσα. Μπορεί να μη μας βλέπει μέσα απο το μόνιτορ αλλά μας "ακούει" απο το μικρόφωνο του κινητού τηλεφώνου (ακόμα και απενεργοποιημένου)
Κι αυτό δυστυχώς δεν είναι τρυκ


Γι αυτό υπάρχει λύση... Πατέντα ANOUNAKIS.


ουυυυ...

Edited by - Anounakis on 15/01/2004 14:37:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 16:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι αυτό υπάρχει λύση... Πατέντα ANOUNAKIS.
Aκόμα προσπαθείς να ξεπουλήσεις το στοκ από αλουμινοχαρτάκια που τα βάζεις στο ακουστικό του τηλεφώνου;;;


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 16:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙΣ...

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ (ΚΙΝΗΤΑ)ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 17:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ (ΚΙΝΗΤΑ)ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ.


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 17:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε AVATARGR,

Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, αν και δεν νομίζω ότι ισχύει. Είναι γεγονός ότι από την έναρξη της χρήσης των ψηφιακών GSM κινητών τηλεφώνων είναι δυνατό από τους παροχείς κινητής τηλεφωνίας να εντοπίσουν την περιοχή και τα χαρακτηριστικά του χρήστη που είναι συνδεδεμένος στο δίκτυό τους. Υπάρχουν δύο επίπεδα λεπτομέριας σε σχέση με αυτό:

(α) στο basic cell level είναι γνωστή η κυψέλη (cell) στην οποία βρίσκεται ο χρήστης όταν είναι ανοικτή η συσκευή και το power output της συσκευής όταν είναι σε χρήση (εκπέμπει σήμα - transmitting). Σε αυτή την περίπτωση αυτά είναι αρκετά για τον εντοπισμό της περιοχής που βρίσκεται ο χρήστης
(β) υπάρχει και ένα δεύτερο επίπεδο το οποίο χρησιμοποιεί ένα triangulation πρωτόκολλο. Σε αυτό χρησιμοποιούν 2 ή 3 κυψέλες οι οποίες υπολογίζουν το signal output, στη συνέχεια χωρομετρούν με τριγωνισμούς (triangulate) τη θέση του χρήστη βάσει της λήψης και έτσι είναι δυνατός ο εντοπισμός της θέσης του χρήστη με ακρίβεια λίγων 10ων μέτρων. Προφανώς αυτό το επίπεδο χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

Δηλαδή ο παροχέας μπορεί να εντοπίσει το σημείο στο οποίο βρίσκεται ο χρήστης (με κάποια σχετική ακρίβεια) ή το σημείο στο οποίο έγινε το τελευταίο handshake με το δίκτυό του (πριν την απενεργοποίηση της συσκευής). Δεν έχω διαβάσει ότι είναι δυνατό να ακούσει τη συνομιλία μας!!! Και μου φαίνεται περίεργο!!

Πάντως αν έχεις περισσότερες πληροφορίες θα ενδιαφερόμουν πολύ να τις διαβάσω.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 18:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά όποιος/α ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος ευχαρίστως να του/της δώσω. Θα ήθελα να αποφύγω την απάντηση σε αυτό το topic για να μην ξεφύγω από τη θεματολογία του και στεναχωρήσω τους υπόλοιπους που δεν ενδιαφέρονται.

--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...

Edited by - Jejeje on 15/01/2004 18:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Γι αυτό υπάρχει λύση... Πατέντα ANOUNAKIS.
Aκόμα προσπαθείς να ξεπουλήσεις το στοκ από αλουμινοχαρτάκια που τα βάζεις στο ακουστικό του τηλεφώνου;;;

NAI NAI....

Λοιπόν βάλτε το κινητό σας σε ένα σακουλάκι από κρουασάν.
Και από τσουρεκάκι να είναι δεν πειράζει...
Χωρίς το κρουασάν ή το τσουρεκάκι...

Βάλτε λοιπόν μεσα και δοκιμάστε να καλέσετε το κινητό σας από το σταθερό.

Όχι μόνο δεν είναι εφικτή η σύνδεση αλλά ακούτε το μήνυμα είναι εκτός δικτύου...
Γιατί όταν το κλείσετε απλώς , το δίκτυο ξέρει ότι το έχετε κλειστό
αλλά σας εντοπίζει.
Μέσα στο σακουλάκι δεν είναι εφικτή οποιαδήποτε εύρεση ή επικοινωνία με το κινητό σας από το δίκτυο και για αυτό ακούτε "είναι εκτός δικτύου"

Πατέντα ΑΝΟΥΝΑΚΗΣ.

Για προσωπική χρήση μόνο...

Για επαγγελματική πρέπει να πληρώσετε δικαιώματα...



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζετε ότι τώρα που σερφάρετε στο internet
ο μεγάλος αδερφός (BIG BROTHER) δεν σας βλέπει
επειδή έχετε την web camera κλειστή;

Μάλλον κάνετε λάθος...

Σας βλέπει και μέσα από την οθόνη σας!!!!


και βέβαια μας βλέπει. Αποδείξεις εδώ...:
http://www.monitorcamera.com/

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πολύ καλό...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς αυτό το επίπεδο χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης

Εκείνος ο Τσετσένος αρχηγός κατά τους Ρώσους τρομοκράτης
που του στείλανε πύραυλο εκεί που είχε ξεχάσει το κινητό του
δεν θα το ξεχάσει μου φαίνετε...

Ούτε ο Σαντάμ που βρέθηκε σε χώρο χωρίς καμία τεχνολογική συσκευή.

Κάτι ξέρουν αυτοί παραπάνω.

Τώρα αποδείξεις για το αν από το κινητό μας ακούν
ακόμα και όταν είναι κλειστό δεν έχω
αλλά μου φαίνετε περίεργο αφού η τεχνολογία μπορεί
να έχουν το μέλι και την κουτάλα και να μην τρώνε…

Το γεγονός πάντως πως τα λεγόμενα VIP άτομα
χρησιμοποιούνε άλλες συσκευές
εμένα με προβληματίζει…



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχω διαβάσει ότι είναι δυνατό να ακούσει τη συνομιλία μας!!! Και μου φαίνεται περίεργο!!



Αγαπητέ Jejeje θα μπορούσες να μείνεις μόνο σ'αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα αποδείξεις για το αν από το κινητό μας ακούν
ακόμα και όταν είναι κλειστό δεν έχω
αλλά μου φαίνετε περίεργο αφού η τεχνολογία μπορεί
να έχουν το μέλι και την κουτάλα και να μην τρώνε…


Αποδείξεις γι' αυτό ούτε εγώ έχω, όμως έχω κάποιες ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΕΣ ενδείξεις και πιο συγκεκριμένα, ένα περιστατικό που συνέβη σε κάποιο κοντινό μου πρόσωπο κι έτυχε να είμαι μπροστά.

Το περιστατικό αυτό θα ήθελα να σας το διηγηθώ και να το θέσω στην κρίση σας, περιμένοντας οποιαδήποτε ερμηνεία γι 'αυτό.

Ένα βράδυ λοιπόν εγώ μαζί με μια φίλη μου, στην οποία θα δώσω το κωδικό όνομα "Μαρία"--έτσι για να διατηρήσουμε το συνομωσιολογικό κλίμα-- επισκεφθήκαμε ένα φιλικό σπίτι. Η Μαρία δεν είχε και την καλύτερη των σχέσεων με το κινητό της τηλέφωνο και συνήθιζε να το κρατά στην τσάντα της. Το συγκεκριμένο βράδυ λοιπόν το κινητό βρισκόταν για άλλη μία φορά μέσα στην τσάντα, η οποία με τη σειρά της ήταν τοποθετημένη σε διαφορετικό δωμάτιο του σπιτιού από αυτό όπου καθόμασταν εγώ, η Μαρία και μια άλλη φίλη. Επειδή η ώρα ήταν κάπως περασμένη κι επειδή το διαμέρισμα βρισκόταν στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε αρκετά πυκνοκατοικημένη περιοχή, φροντίζαμε να συζητούμε χαμηλοφώνως--κι έχει σημασία αυτό.

Όταν λοιπόν έφτασε η ώρα να αποχωρήσουμε, η Μαρία ελέγχει το κινητό της και βλέπει στο καντράν 5 αναπάντητες κλήσεις από τη φίλη της Ελένη--επίσης κωδικό όνομα--η οποία έμενε και σπούδαζε στην Αθήνα. Επειδή παραξενεύτηκε λόγω του προχωρημένου της ώρας, θεώρησε σωστό να καλέσει την Ελένη για να δει αν συνέβη κάτι. Καλεί λοιπόν και ακούει με μεγάλη της έκπληξη την Ελένη να τη ρωτάει : "Καλά, γιατί μου τηλεφώνησες πριν καμιά ώρα; Συνέβη κάτι;". Σημειωτέον ότι η κάρτα του κινητού είχε χρόνο ομιλίας 0, έτσι δεν θα μπορούσε να έχει καλέσει από μόνο του κατά λάθος, αφήστε δε που ήταν και κλειδωμένο.

Αλλά το φοβερό ήταν άλλο. Όταν η Μαρία αρνήθηκε ότι έχει καλέσει, η Ελένη της είπε : "Μα πως; Είδα το νούμερό σου στην αναγνώριση, αλλά δεν μου μιλούσες παρά το ότι εγώ φώναζα. Αντίθετα σε άκουγα να μιλάς εσύ με κάποια άλλα άτομα και μάλιστα έλεγες αυτά κι αυτά κι αυτά (με κάθε λεπτομέρεια)". Στις εξερχόμενες κλήσεις του κινητού δεν υπήρχε το νούμερο της Ελένης, σαν να ήταν μια κλήση που δεν έγινε. Όμως ακόμη και στην περίπτωση που το κινητό μπορούσε να καλέσει τον αριθμό και, ως διά μαγείας να τον "εξαφανίσει" μετά, ΠΩΣ μπορούσε ο δέκτης να ακούσει τη συνομιλία αφού αυτό βρισκόταν μέσα σε μια τσάντα στο διπλανό δωμάτιο;

Περιττό να σας πω ότι ακόμη δεν έχω βρει επαρκή εξήγηση για το γεγονός. Πάντως είναι πέρα για πέρα αληθινό! Κι αν απορρίψουμε κάποια "μεταφυσική" παρέμβαση, τι άλλο μένει από την εκδοχή της παρακολούθησης ή τουλάχιστον του εφικτού μιας τέτοιας παρακολούθησης;

Θα περιμένω και τις απόψεις σας, αγαπητοί φίλοι.

Edited by - durden_alie on 16/01/2004 01:56:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν θα με αναγκάσετε να πω κάποια πράγματα που δεν ήθελα...

Κάποιος δικός μου άνθρωπος ας μην δώσουμε ούτε κωδικό όνομα...
που συνεργάζεται με κάποιον VIP
είχε την υποψία ότι τον ακούγανε μέσω του κινητού του.

Έτσι λοιπόν πολλές φορές έβριζε.
Πού.....ς που με ακούτε τώρα και άλλα τέτοια
ενώ το κινητό του ήταν κλειστό.

Κάποια στιγμή τον πήρανε τηλέφωνο και του είπανε
"είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την συνεργασία αλλά πρέπει να μην βρίζετε ..."

Όταν ανακάλυψα το κόλπο με το σακουλάκι του το είπα και σώθηκε..

Σώθηκα και εγώ. Για τα 10 επόμενα χρόνια είπε δεν ξαναθέλει δώρο


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 06:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω διαβάσει ότι είναι δυνατό να ακούσει τη συνομιλία μας!!! Και μου φαίνεται περίεργο!!

Η απάντηση είναι εξαιρετικά απλή.
Το κινητό φέρει μικρόφωνο, το κινητό όταν είναι απενεργοποιημένο και δεν έχει βγεί η μπαταρία του, χρησιμοποιείται (αν ο πονηρός στην άλλη άκρη το θελήσει) βάσει κάποιων φίλτρων, τα οποία χρησιμοποιούν το ρεύμα της μπαταρίας για να αποστέλουν σε αυτούς, τον ήχο στο χώρο μέσα στον οποίο εκτίνεται το βεληνεκές του μικροφώνου.
Απενεργοποιώντας το κινητό σας είστε σίγουρος οτι έχει κλείσει γιατί δεν βλέπετε κάποια λειτουργία επάνω του και δεν έχει σήμα.
Αυτά τα φίλτρα αυτή ακριβώς τη δουλειά κάνουν, το μόνο που μεταδίδουν είναι ο ήχος απο τον χώρο, μέσω του μικροφώνου.
Το κινητό σας είναι απενεργοποιημένο αλλά μικρή κατανάλωση απο το ρεύμα της μπαταρίας, επιτρέπει την απομακρυσμένη χρήση απο τρίτους του μικροφώνου του κινητού-εν αγνοία σας.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!

Edited by - reptilesalonica on 16/01/2004 07:00:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 07:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με τα κινητά που έχουν κάμερα τι γίνεται;
Μας βλέπουν κιόλας;
Βρε τι πάθαμε!

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 07:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ενα καλό ερώτημα! Αυτό δε το γνωρίζω αγαπητέ. Κάμερες, μικρόφωνα παντού!...
Είπαμε, ελεγχόμενη ελευθερία.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 08:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anounakis, πραγματικά σωτήριο το κολπάκι!!! Θα το εφαρμόσω άμεσα! (Πάντως δεν σου κρύβω ότι έχω περιπέσει κι εγώ στο "ατόπημα" του γνωστού σου--τα "καντήλια" εννοώ--χωρίς βέβαια να δεχτώ κανένα ανατριχιαστικό τηλεφώνημα στη συνέχεια--αλλά εγώ δεν έχω σχέση με VIPs).

Αυτό που πραγματικά μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι το εκπληκτικό βεληνεκές του μικροφώνου της συσκευής (και μιλάμε για συσκευή προηγούμενης γενιάς)...Εδώ καμιά φορά μιλάς λίγο χαμηλότερα στο τηλέφωνο κι ο άλλος δεν σ' ακούει--σε μια κανονική συνομιλία εννοώ--όχι τώρα με το κινητό σε απόσταση 10 μέτρων, σε διαφορετικό δωμάτιο και μέσα σε μια κλειστή τσάντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 11:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μισό λεπτάκι παιδιά γιατί μπερδεύτηκα. Πιο είναι το θέμα; (α) Το αν μπορεί κάποιος (ο πάροχος υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας) να εντοπίσει το κινητό ενός χρήστη είτε είναι σε λειτουργία είτε όχι (κλειστό, εκτός δικτύου); (β) Να παρακολουθηθεί η συνομιλία κάποιου, μέσω του κινητού του τηλεφώνου ακόμα και αν αυτό είναι κλειστό;

Νομίζω ότι εξήγησα την πρώτη περίπτωση. Σχετικά με τη δεύτερη περίπτωση τώρα. Ναι είναι δυνατό. Όμως απαιτείται ο κατάλληλος προγραμματισμός στο κινητό του χρήστη «θύματος». Δεν έχω διαβάσει ότι τα συμβατικά κινητά τηλέφωνα κατασκευάζονται και πωλούνται με αυτές τις προδιαγραφές. Όμως ξέρω ότι είναι δυνατό να προγραμματίσεις (και soft και hard) ένα κινητό έτσι ώστε να δέχεται κλίσεις χωρίς να το καταλάβει ο χρήστης του (χωρίς ήχο ή εμφάνιση στην οθόνη), ακόμα και αν το κινητό είναι κλειστό (φυσικά με την μπαταρία). Το παραπάνω εφαρμόζεται σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές είτε ασύρματες είτε ενσύρματες, σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας.

Η αρχική μου απάντηση είχε να κάνει με συμβατικούς τρόπους παρακολούθησης. Φυσικά στην «αγορά» υπάρχει πλήθος gadgets με τα οποία μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει το «θύμα» του. Διαλέγετε και παίρνετε!!

Φίλε Τσανάκαλε γιατί πρέπει να μείνω μόνο σε αυτό; Νομίζω ότι η γνώση πρέπει να μοιράζεται σε αυτούς που επιθυμούν να μάθουν.

Mε εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 13:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία φρίκη μεσημεριάτικα... K τι μπορείς να κάνεις τελικά;
Γιατί δεν λέω, πολύ καλή η πατέντα του Announakis αλλά ποιός ο λόγος να κουβαλάς
το κινητό αν είναι μονίμως "εκτός δικτύου";


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ο λόγος να κουβαλάς το κινητό (φορητό) εάν δεν λειτουργεί η οθόνη του..;;;
Ούτε μηνύματα μπορείς να γράψεις, ούτε να διαβάσεις, μα ούτε και να δουλέψεις με το menu! Μόνο να απαντάς σε κλίσεις μπορείς.

Ναι! είναι γεγονός! Η οθόνη του φορητού μου τηλεφώνου δεν λειτουργεί! (μετά από ρίψη αυτού, στο καλοριφέρ….) Το κέρατό μου…. (τι κάνει ο άνθρωπος όταν χάνει τον έλεγχο….)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
K τι μπορείς να κάνεις τελικά;

Μάλλον να μην το κουβαλάς καθόλου ή τουλάχιστον, μόνον όταν χρειάζεται...

Υπάρχει βέβαια πάντα και η δραστική "Εχεβρότεια" λύση :

quote:
ρίψη αυτού, στο καλοριφέρ

ίσως με λίγη περισσότερη δύναμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 22:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΗ ΛΟΥΚΑ ΣΤΟ STAR ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 22:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα σε περιοδικό τεχνολογίας ότι θα βάλουνε και μικροπομπούς και στα χαρτονομίσματα των ευρώ!!
για να μας παρακολουθούνε και απο κει!

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy