ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 AMWAY: Εταιρεία ή Οργάνωση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 22:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι ξέρετε για την εταiρεία ΑΜWAY? (let's compare notes...)

Είναι μια ακόμη εταιρεία που βασίζεται στο σύστημα της πυραμίδας ή κάτι πολύ περισσότερο?

Ποιοί κρύβονται πίσω από αυτήν?

Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα τα παρακάτω:


- H AMWAY βασίζεται στο Multi Level Marketing, ή αλλιώς Network Marketing. Ενα σύστημα που έχει εισάγει στην ελληνική και παγκόσμια αγορά σε παραπάνω από 80 χώρες και περιοχές, η εταιρία Amway Corporation, εδώ και 42 χρόνια, δηλαδή από το 1959.

- Η ΑΜWΑΥ είναι η μόνη μέχρι και σήμερα εταιρία MLM που επιτρέπει η Κινέζικη κυβέρνηση να λειτουργεί στην Κίνα!!

- Η Amway έχει βραβευθεί από τον Ο.Η.Ε. δύο φορές για την οικολογική της συνείδηση, αφού όλα της τα προϊόντα είναι φιλικά προς το περιβάλλον, βιοδασπούνται και αφομοιώνονται, χωρίς να βλάπτουν, το πολύ σε 180 ώρες, ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τις συσκευασίες των προϊόντων που δεν είναι από πλαστικό, αλλά από υλικά που επίσης βιοδιασπούνται σε 180 περίπου ημέρες, σε αντίθεση με τα κοινά πλαστικά που χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες εταιρίες, που χρειάζονται περίπου 400 χρόνια για να αφομοιωθούν. Σημειώστε δε ότι το συγκεκριμένο βραβείο έχει δοθεί εις διπλούν, δηλαδή από τις τρεις απονομές που έχουν γίνει, τις δύο τις έλαβε η Amway!!

- Aν ρωτήσετε το Διεθνές Πιστοληπτικό Οργανισμό για το πόσο αξιόπιστη είναι η «γιαγιά» του MLM, Amway, η οποία κατατάσσεται στην πρώτη κλίμακα αξιοπιστίας που λέγεται ΑΑΑ+ μαζί με άλλες 6 εταιρίες, ενώ την ίδια στιγμή το αμερικάνικο κράτος είναι στην 3η κλίμακα και η Ελλάδα μας στην 8η? Δηλαδή πιο πιθανό είναι να χρεοκοπήσουν οι Η.Π.Α. και η Ελλάδα από ότι η Amway!!

Και στον αντίποδα:

"Re: Zeig! Heil!by evris on Tuesday, August 14 @05:57PM
Στα meetings της AMWAY βεβαια, κλαινε και απο συγκινηση, εκστασιαζονται και νομιζω πως βλεπουν _ΑΛΗΘΙΝΑ_ και το Θεο (στο προσωπο του εκαστοτε territorial πρωταθλητη πωλησεων που ηρθε να κανει επισκεψη στην τοπικη οργανωση). Στην AMWAY πιανονται χερι χερι και τραγουδανε/ψελνουν. Στην ΑΜWAY (εχω δει με τα ιδια μου τα ματια την βιντεοκασσετα-ντοκουμεντο της ντροπης), εκστασιασμενος νεαρος, με κατι σαν χλαμυδα ανεβαινει στην σκηνη με τα ιερα τερατα-μεγαλοπωλητες-υψηλοβαθμους στην πυραμιδα και αρχιζει να παιζει Ουτι καθως απο κατω γινεται Ο αλαλαγμος. Αυτοι στην microsoft δεν ειναι τοσο original. Μπορει και να ειναι, αλλα σιγουρα δεν εχουν τον ιδιο ενθουσιασμο. Να αποφευγονται παρακαλω τετοιες συγκρισεις! (Ισως η νεα προωθηση/χρεωση των Windows XP, να ακολουθει το αποτελεσματικοτατο κυκλωμα διακινησης της AMWAY?)"

"Η AMWAY χρησιμοποιεί τεχνικές πλύσης εγκεφάλου και άλλες τακτικές "λατρειών" για τη στρατολόγηση στελεχών, και από πολλούς μελετητές του αποκρυφισμού κατατάσσεται στις λατρείες."

"δεν αξιζει τον κοπο,
ειχα γραφτει κι εγω στην amway πιο παλια αλλα ειναι απατη"

H επίσημη ιστοσελίδα της "εταιρείας" στην Ελλάδα είναι αυτή:http://www.amway-gr.com/

Aυτά για αρχή αλλά θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία εν ευθέτω χρόνο...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 02:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon, τη μαντάμ δεν την γνωρίζω, αλλά αν κρίνω απ' αυτά που παρέθεσες, αυτοί που είναι «μέσα» θα τη λένε «Eταιρία» κι αυτοί που είναι «στην απ' έξω» θα τη λένε «Oργάνωση». Αυτό και μόνο του είναι συνωμοσία! Τι να πω; Η νεκροψία θα δείξει.
(Mα... «Zeig! Heil!»??)

(Εσύ, ΟΚ, κατά τ' άλλα; Καλημέρα σου.)

AM I THE WAY?
YE-SS!©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 08:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή σου μέρα και σένα Moz

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από μια ακόμη θεωρία συνομοσιολογίας... Εχω γνωρίσει ανθρώπους με πολύ ΜΕΓΑΛΗ οικονομική επιφάνεια που εγκαταλείψανε τις οικογενειακές επιχειρήσεις για να ασχοληθούν με αυτό... Φυσικά και δε βρήκαν το "όνειρο" που τους έταξαν...

Μια γνωστή μου άφηνε τα δυο της παιδιά να ψήνονται στον πυρετό και δεν τους έδινε νερό γιατί έτσι είχε πει ο γιατρός(?) της AMWAY.
Eυτυχώς η γιαγιά τους έδινε κρυφά νερό και έτσι γλίτωσαν την αφυδάτωση!

Οι εταιρείες του τύπου πυραμίδας δεν είναι εσωτερικές εταιρείες να παρέχουν γιατρό... Τώρα τι ρόλο έπαιζε αυτός ο γιατρός δεν ξέρω.

Οπως βέβαια και δεν ξέρω γιατί θα πρέπει μια εταιρεία να σου επιβάλει να μην καπνίζεις ή το τι-πως θα τρως.

Δεν ξέρω αλλά κάτι μου βρωμάει εδώ...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 14:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια φίλη η οποία προσπάθησε να με βάλει στην εν λόγω οργάνωση και ο ενθουσιασμός της με προβλημάτισε ιδιαιτέρως,
μιας και δεν ανταποκρινόταν στο χαρακτήρα της.

Είδα κι εγώ βίντεο και φωτογραφίες και άκουσα κασέτες και ΕΦΡΙΞΑ.
Θα συμφωνήσω με τη θεματοδότρια ότι πραγματικά κάτι δεν πάει καλά στην όλη υπόθεση.

Επίσις οι πωλητές παίρνουν ονόματα πολύτιμων λίθων
ανάλογα με τις πωλήσεις που κάνουν και απώτερος στόχος είναι να γίνει κάποιος διαμάντι που είναι και το ανώτερο επίπεδο.

Η αλληλουποστήριξη αγγίζει τα όρια μυστικιστικής οργάνωσης.

Γίνονται τελετές καλωσορίσματος των νέων μελών,
όπου αγκαλιάζονται ψέλνουν και υπόσχονται αλληλουποστήριξη ότι κι αν συμβεί.

Τώρα αν αυτά όλα είναι λογικά για μία εμπορική οργάνωση,
τι να πω και εις ανώτερα.

Ευτυχώς η εν λόγω φίλη τα παράτησε γρήγορα γιατί ερωτευθηκε και δεν είχε χρόνο.

Αυτό έγινε πριν από πέντε χρόνια και το ξανασυνάντησα πριν ένα χρόνο εδώ στη Γερμανία,

όπου οι μέθοδοι προσυλιτισμού (γιατί περί αυτού πρόκειται) δεν διαφέρουν καθόλου.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 15:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ/ΟΡΓΑΝΩΣΗ...ΟΜΩΣ


quote:
Επίσις οι πωλητές παίρνουν ονόματα πολύτιμων λίθων
ανάλογα με τις πωλήσεις που κάνουν και απώτερος στόχος είναι να γίνει κάποιος διαμάντι που είναι και το ανώτερο επίπεδο.

ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ...ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ...ΜΕΛΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ...ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ/ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ...ΕΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ...ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ...ΧΜ!...ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ...ΟΧΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ...ΚΑΝΕΝΑ ISO;...ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΟΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΦΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ...ΑΜΕΡΙΚΗ-ΚΟΥΒΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ.

ΕΜΠΟΡΟΙ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΜΑΝΤΑΤΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 17:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά δεν ξέρω τίποτα από αυτά που λέτε για την AMWAY πάντως αυτές είναι τεχνικές που χρησιμοποιούνται από τις περισσότερες εταιρείες MLM.
Όλες αυτές οι εταιρείες στηρίζονται στα άτομα που έχουν, περισσότερα άτομα περισσότερα λεφτά.
Γράφεται κάποιος, αγοράζει προϊόντα, μετά γράφει από κάτω άλλους και πάει λέγοντας.
Επειδή η δύναμη της εταιρείας είναι οι πωλητές και επειδή οι πωλητές εάν δεν ελέγχονται μπορούν να την διαλύσουν σε μία νύχτα πιστεύω ότι έχει "θεσπίσει" διάφορες χαζομάρες για να τους κρατάει.
Ψυχολογία της μάζας, είναι πολύ καλοί σε αυτό, όλα παίζονται από τους manager των ομάδων.
Ούτε μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να συζητάει ένας manager με αυτούς τους ανθρώπους, από το αν πέτυχαν τα φασολάκια μέχρι γιατί ο άντρας κάποιας την απατά.
Το πρώτο κίνητρο είναι τα λεφτά, κάτι το οποίο μεταδίδεται από στόμα σε στόμα γι΄αυτό έχουν επιτυχία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 18:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που το βλέπετε και σεις ότι κάτι δε πάει καλά...
Απαντώντας στον pyramid:

Σε εταιρία ΜLM δουλεύω και γω εδώ και 3 χρόνια.
Κανείς από δω μέσα δεν το ήξερε ακόμη και αυτοί που με ξέρουν καλά γιατί δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτό το χώρο για προσέγγιση πελατών και έτσι αποφάσισα να το κρατήσω μυστικό.

Επαφές με τους μάνατζερς όμως εμείς δεν έχουμε, συγκεντρώσεις δεν κάνουμε εκτός από την κοπή της πίτας κάθε χρόνο και μεταξύ μας δε γνωριζόμαστε (εκτός βέβαια από τον Upliner μας) και αυτούς που έχουμε "κάτω" από μας... Το ίδιο ισχύει και με την επαφή με την εταιρία... Τηλεφωνικώς μου στέλνουν το διαφημιστικό υλικό καθώς και το συγκριτικό με άλλες εταιρίες τιμολόγιο που χρησιμοποιώ στις πωλήσεις μου.

Ασε που οι μέθοδοι προσέγγισης είναι διαφορετικοί και φυσικά δε ζητάμε από τους πελάτες να βγάλουν λεφτά από την τσέπη αλλά να γλιτώσουν λεφτά με οικονομικότερη σταθερή τηλεφωνία.
Οχι μη με ρωτήσετε το όνομα της εταιρείας που εργάζομαι!
Αλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα μας και όσα είπα τα είπα για να δείξω τη διαφορά της μιας εταιρίας με την άλλη αν και οι δυο ασχολούνται με αυτό που στο μάρκετινγκ αποκαλούμε "πυραμίδα"...

Αλλά όπως θαυμάσια είπε και ο pyramid δεν είναι έτσι οι τεχνικές όλων των εταιρειών MLM.

quote:
Παιδιά δεν ξέρω τίποτα από αυτά που λέτε για την AMWAY πάντως αυτές είναι τεχνικές που χρησιμοποιούνται από τις περισσότερες εταιρείες MLM.
Όλες αυτές οι εταιρείες στηρίζονται στα άτομα που έχουν, περισσότερα άτομα περισσότερα λεφτά.
Γράφεται κάποιος, αγοράζει προϊόντα, μετά γράφει από κάτω άλλους και πάει λέγοντας.
Επειδή η δύναμη της εταιρείας είναι οι πωλητές και επειδή οι πωλητές εάν δεν ελέγχονται μπορούν να την διαλύσουν σε μία νύχτα πιστεύω ότι έχει "θεσπίσει" διάφορες χαζομάρες για να τους κρατάει.
Ψυχολογία της μάζας, είναι πολύ καλοί σε αυτό, όλα παίζονται από τους manager των ομάδων.
Ούτε μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να συζητάει ένας manager με αυτούς τους ανθρώπους, από το αν πέτυχαν τα φασολάκια μέχρι γιατί ο άντρας κάποιας την απατά.
Το πρώτο κίνητρο είναι τα λεφτά, κάτι το οποίο μεταδίδεται από στόμα σε στόμα γι΄αυτό έχουν επιτυχία.

Συμφωνώ αγαπητέ μου


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"

Edited by - Avallon on 07/05/2005 18:53:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 19:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To παρακάτω κείμενο το βρήκα μετά από googlisma:

"Η λίστα με τις πιο μεγάλες και γνωστές πυραμίδες είναι πραγματικά ατελείωτη.

Πολλοί, δεν θέλουν ν' αναφέρουν ότι πουλάνε προϊόντα της Amway για να μην χάσουν αμέσως τους πιθανά ενδιαφερόμενους και χρησιμοποιούν το όνομά τους για βιτρίνα (έτσι κι αλλιώς τυπικά έχουν μία "επιχείρηση"). Το όνομα της Amway έρχεται αργότερα, αφού εμπλακούν τα υποψήφια μέλη και γίνουν διανομείς. Το ίδιο ισχύει για την HerbaLife.

Εδώ στην Ελλάδα δεν έχει γίνει ακόμη γνωστή η απάτη στο βαθμό που είναι στην Αμερική και είναι πιο εύκολο να πεισθεί το κοινό. Μερικά από τα ονόματα που θα δείτε παρακάτω δεν έχουν δικό τους σύστημα, και απλά διανέμουν τα φυλλάδια / διαφημιστικό υλικό της Amway αλλά καθώς πολλοί χρησιμοποιούν τα ονόματα αυτά για να καλύψουν την ύπαρξη της Amway σκεφτήκαμε ότι είναι αναγκαίο να μπούν. Πολλές τέτοιες "επιχειρήσεις" αποτελούν το Amway Motivational Organization (AMO) και αυτές θα δείτε στην πρώτη λίστα.

Πέρα από την Amway υπάρχουν διάφορες άλλες που είτε διανέμουν τα προϊόντα της, είτε έχουν άλλα δικά τους. Διάφορα ονόματα να προσέχετε είναι: Quixtar, Alticor, Equinox, Skybiz, Network 21, HerbaLife, LR International, AMS (Advantage Marketing Systems), Rexall, Dream Chasers, The Newest Way To Wealth, DHS club, Big Planet, DXN, Forever Living, Prepaid Legal, Nikken, Legacy for Life, Lexxus International, NuEworld, WMA Securities Inc., Neways International, Streamline International Inc., Professional Resources International Inc., κλπ."

Κατάλογος των Amway Motivational Organization (AMO)

Τίτλος "επιχείρησης" - Ιδρυτής
Ambassadors International Rick Setzer
Bergfeld International Inc. Bill & Lisa Bergfeld
Britt International Bill Britt
Bulmer Holdings Inc. Roy & Mary Ann Bulmer
Covington International Rocky Covington
Crown Enterprises Jerry & Cherry Meadows
D'Amico International Angelo & Cindy D'Amico
Diamond J Enterprises Inc. Jack & Jane Pawlak
Distributed Marketing Technologies (DMT) Colombo & Karen DiSalvatoreDowneast Tim Bryan & Tedd Fish
Eckman Enterprises Howard & Janet Eckman
Executives International Tom Payne
Foley & Company Tim & Connie Foley
F & J Enterprises Frank & Joan Mazzeo
Gilewicz Enterprises Inc. Hank Gilewicz
Hopper Enterprises Dick Hopper
Howard & Associates Greg & Pat Howard
International Networking Association (INA)- Στις 1/5/99 άλλαξε όνομα και λέγεται InterNet Associates Jim & Sharon Elliott

Internet Services Dexter & Birdie Yager
Jevi Jody Victor
King Associates Don & Hanna King
Kinsler Enterprises Jim & Bev Kinsler
Mark Day Enterprises Inc. Mark & Sandy Day
Markerman Productions Jody Victor
Mazzeo Inc. Frank & Joan Mazzeo
McEwen & Associates Terry & Ivonne McEwen
McConnell Family Enterprises Inc. Brian & Judy McConnell
Midwest Industries Phil Thompson
Miller Enterprises Paul Miller
Network 21 Jim & Nancy Dornan
Paullin International Jim & Kathy Paullin
Pro Net Tim Foley
Shoffler Enterprises Glen & Pam Shoffler
Storms & Associates Don & Ruth Storms
The Golden Inc. Eric & Denise Golden
True North Mark & Tammy Crawford
Wilson Enterprises, Inc. ή Wilson Out West Don Wilson
WorldWide Dreambuilders (WWDB) Ron & Georgia Lee Puryear
Youngblood International Ray & Carol Youngblood
Bovill Organization Briss Bovill
Cherry Organization Bill Cherry
Distribution Training Systems (D.T.S.) Dave McCune
Independent Distributors Association (IDA) Bert Gulick
International Leadership Development Inc. (I.L.D.I.)Jack & Rita Daugherty
I.B.S. Jerry Scrivens & Pat Gregory
Lowe Organization Trevor & Jackie Lowe
Stranney Organization Stephen & Gemma Stranney, Pat Stranney

Eντυπωσιακός ο κατάλογος των "θυγατρικών" δε νομίζεται?

Αναρωτιέμαι... πόσες άλλες θυγατρικές έχουν...
πίσω από πόσες άλλες εταιρίες κρύβονται και τις κρατούν μυστικές...

Πάντως ένα είναι το σίγουρο: Eίναι η ΑΠΟΛΥΤΑ πολυεθνική εταιρία!


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"

Edited by - Avallon on 07/05/2005 19:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 19:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι ξέρετε για την εταiρεία ΑΜWAY? (let's compare notes...)

Είναι μια ακόμη εταιρεία που βασίζεται στο σύστημα της πυραμίδας ή κάτι πολύ περισσότερο?

Ποιοί κρύβονται πίσω από αυτήν?

Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα τα παρακάτω


ΧΑ!!, αυτο μας ελειπε να ονομαζοντε τα ταγματα και Α.Ε..
Σε λιγο θα ακουμε : "ελατε στα καταστηματα κωτσοβολος να δεχθητε το πρωτο σταδιο μυησης...ΕΛΕΟΣ!"

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 22:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Hermes θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής?

Με στοιχεία ίσως...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 22:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι βέβαια δεν μπορώ να παραβλέψω το παρακάτω ενυπόγραφο-επώνυμο κείμενο που βρήκα στο δίκτυο από κάποιον άνθρωπο που συνεργάστηκε στο παρελθόν με την εταιρεία:

"....Προσωπικά, όπως ανέφερα παραπάνω έχω παλαιότερα για ένα χρόνο εγγραφεί (από υποχρέωση / περιέργεια / ενδιαφέρον / όπως θέλει κανείς ας το πει) σε τέτοιο δίκτυο και συγκεκριμένα στην Amway (ναι, δε το γλίτωσα, έχω το σημάδι στο μέτωπό μου... 8-). Δεν είμαι επίσης από αυτούς που απορρίπτουν κάτι / κάποιον αμέσως αλλά μόνο από πολύ σκέψη και μελέτη.

Εχω να πω λοιπόν πως όντως πολλά από αυτά που οι Amway Men υποστηρίζουν έχουν ρεαλιστική βάση. Οντως έχουν κάποια καλή οργάνωση και καλή (μεταξύ τους) υποστήριξη. Οντως κάποιοι από αυτούς έχουν πλουτίσει και συνεχίζουν να πλουτίζουν κι άλλο χάρις στο δίκτυο που βρίσκεται στα κάτω από αυτούς επίπεδα της πυραμίδας. Οι ενστάσεις μου όμως είναι οι εξής:

** Μου φαίνεται περίεργο άνθρωποι με τους οποίους ποτέ δε γνωριζόμουν, ή γνωριζόμουν και είχα απλά ένα "γεια" ή γνωριζόμουν και με αντιπαθούσαν πολύ ξαφνικά επικοινωνούν μαζί μου για να μου προτείνουν κάτι που "θα αλλάξει τη ζωή μου". Ξέρετε εσείς πολλούς να το κάνουν αυτό χωρίς προσωπικό (υλικό) κέρδος; Εστω έναν;; (Αν κατοικεί μόνιμα σε μοναστήρι δε πιάνετε)

** Μου φαίνεται περίεργο που ορισμένοι μέχρι εκείνη τη στιγμή γνωστοί και φίλοι ξαφνικά αλλάζουν διάθεση κι εμφάνιση, κυκλοφορούν με γραβάτα / χαρτοφύλακα κι αν δε δεχτώ αυτό που μου λένε μου κόβουν την καλημέρα.

** Μου φαίνεται περίεργο που χιλιάδες από αυτούς μαζεύονται κάθε τόσο σε κλειστά γήπεδα και πληρώνουν εισητήριο για να δουν / ακούσουν τον super ΧΧΧ man που κέρδισε ΧΧΧ εκατομμύρια δολάρια να τους διηγείτε το "πόσο απλό" είναι να το κάνουν κι αυτοί. Με την ίδια λογική απλό είναι να κάνεις κι αυτό που έκανε και ο Μπιλ Γκέητς, γράφεις ένα λογισμικό, φοράς γυαλιά και "σπασικλέ" ύφος και γίνεσαι ο πλουσιότερος του κόσμου.

** Μου φαίνεται περίεργο που αυτοί οι άνθρωποι σε κάθε συνάντηση φιλική, οικογενειακή, οτιδήποτε έχουν ως πρώτο θέμα συζήτησης αυτή την ενασχόλησή τους και το πάθος που έχουν να πείσουν κι άλλους να ασχοληθούν με αυτό που "άλλαξε" τη ζωή τους.

** Τέλος μου κάνει εντύπωση η (μεταφυσική;;) προσύλωσή τους στα διδάγματα των ανωτέρων τους στην ιεραρχία ή στα περιεχόμενα μιας κασσέτας / βιντεοκασσέτας / βιβλίου και η εμμονή τους να απαντούν / συζητούν με προκατασκευασμένες σκέψεις / ιδέες κι επιχειρήματα λες και δεν έχουν σκέψη / κρίση / νοημοσύνη αλλά απλώς είναι κομπιούτερ κι αν πατήσεις Enter πας μια γραμμή παρακάτω, αν πατήσεις Esc φεύγεις κι αν πατήσεις Del σβήνεις (μηχανικές κινήσεις δηλαδή).

Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο ειρωνικά θα χαμογελάσουν κάποιοι διαβάζοντας το κείμενο αυτό μιας και είναι σίγουροι πως κάποια στιγμή που θα "πλουτίσουν" θα με κοιτούν αφ υψηλού. Λυπάμαι όμως γι αυτούς τους ανθρώπους μιας και είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι από αυτούς δε θα έχουν την τύχη να δουν το όνειρό τους για πλούτη να πραγματοποιείτε και θα μείνουν για πάντα υποστηρικτές και νεροκουβαλητές των "από πάνω" τους. (Δίνω μάλιστα κι ένα λινκ που πριν λίγο καιρό βρήκα για περισσότερη μελέτη: http://www.geocities.com/apatesgr )

Σίγουρα θα έχουν χίλια δυο αντιεπιχειρήματα εναντίον σε αυτά που λέω και με τα οποία θα "κάνουν σκόνη" τα δικά μου επιχειρήματα όμως θα κοιμηθώ ήσυχος γιατί ξέρω: αυτή είναι η δουλειά τους.

Αυτό που ενδιαφέρει εμένα και πιστεύω την πλειοψηφία των ανθρώπων είναι ένα: το να ζήσω μια ζωή, όσο μου αντιστοιχεί, ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ. Το αν θα είναι με πολλά ή λίγα πλούτη είναι σε τελική ανάλυση (για όσους το έχουν ψάξει) το λιγότερο σημαντικό. Ο πραγματικός πλούτος του ανθρώπου δε βρίσκεται στο πορτοφόλι του αλλά μέσα του κι αν τον αξιοποιήσει θα κατακτήσει την ευτυχία που ονειρεύετε χωρίς να χρειάζεται να είναι εξαρτημένος από τίποτε.

Αυτα τα λίγα είχα να πω κι ελπίζω να μη δυσαρέστησα κανένα.

Τέλος θα αποκαλύψω σε όλους όσους θέλουν να απαλαχτούν από τέτοιου είδους ενοχλήσεις (δικτυωτές, μεταπωλητές ή όπως αλλιώς λέγονται) τον μόνο σίγουρο τρόπο: μια προκατασκευασμένη - κλισέ φράση (πόλεμος με τα ίδια όπλα δηλαδή).

"Ναι φίλε, συμφωνώ σε όλα μαζί σου και σίγουρα θα ήθελα να γίνω εκατομμυριούχος, όχι όμως με τον τρόπο που εσύ προτείνεις"

Με εκτίμηση,

Σωτήρης Μπουζάρας
[ www.gcn.gr


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Piri Reis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 14:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piri Reis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω για την Amway από προσωπική εμπειρία, γιατί για ένα μικρό διάστημα μπήκα στο σύστημά της. Πραγματικά μπορείς να βγάλεις πολλά χρήματα εφόσον όμως βάλεις φτερά στα πόδια σου. Θέλει πολλή δουλειά. Κακά τα ψέμματα, τίποτα και πουθενά δεν χαρίζεται.

Η Amway λειτουργεί με το γνωστό μοντέλο της πυραμίδας. Κάποιος στην κορυφή προσθέτει άτομα ή ομάδες παρακάτω, κάθε ένα από τα άτομα εφόσον δραστηριοποιηθεί μπορεί να αποτελέσει την κορυφή μιας καινούργιας πυραμίδας και πάει λέγοντας. Έτσι δημιουργείται ένα μεγάλο δίκτυο.

Αυτό το μοντέλο ανάπτυξης είναι γνωστό, επαναλαμβάνω, και δεν έχει τίποτα το μυστηριώδες. Η Amway εφαρμόζει και άλλες «αμερικάνικες» τακτικές που ακόμα εμείς οι γηραιοί ευρωπαίοι δεν έχουμε αφομοιώσει –πού θα πάει– και μας φαίνονται παράξενες. Ο χαρακτηρισμός Diamond είναι αφόρητα κοινότοπος, όπως και άλλοι, και δεν έχει καμιά σχέση με αποκρυφισμό. Μη λέμε σαχλαμάρες. Για τις… μυστηριώδεις κασέτες με τους αλαλαγμούς, επίσης μη λέμε σαχλαμάρες. Είναι μια τεχνική ενθουσιασμού «αμερικάνικη» επίσης. Αρκεί να θυμηθούμε τις διαφημιστικές παρουσιάσεις που βλέπουμε κατά κόρον στην τηλεόραση, όπου πολλοί και διάφοροι ευτυχείς παρουσιαστές – ζωντανά παραδείγματα επιτυχίας, εκθειάζουν ενώπιον ακροατηρίου ένα προϊόν (σκεύος μαγειρικής, εργαλείο γυμναστικής, καλλυντικό κλπ.) δηλώνοντας πώς έλυσαν ένα πρόβλημα, ενώ το ακροατήριο χειροκροτεί κατασυγκινημένο.

Ένα δημοφιλές συνωμοσιολογικό σενάριο είναι ο μυστικός ρόλος εμπορικών εταιριών και τέτοια έχουμε ακούσει διάφορα. Είναι λοιπόν θέμα του ακροατή να δεχθεί ό,τι του σερβίρουν με χαιρεκακία για την αφέλειά του.

By the way, τα προϊόντα Amway είναι καλά και αν συναντήσετε κάποιο γνωστό σας που τα πουλάει (πολύ πιθανό να σας συμβεί) μπορείτε να τα εμπιστευθείτε. Το να γίνετε πωλητές όμως και να κολυμπήσετε στα πλούτη, είναι κάτι που δεν σας το συνιστώ αν δεν έχετε την όρεξη για πολύ τρέξιμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 15:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
By the way, τα προϊόντα Amway είναι καλά και αν συναντήσετε κάποιο γνωστό σας που τα πουλάει (πολύ πιθανό να σας συμβεί) μπορείτε να τα εμπιστευθείτε.

H ποιότητα των προϊόντων νομίζω ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί... καθώς και η οικολογική της ευαισθησία...

Το ότι όμως η ευαισθησία της εταιρίας σταματά εκεί είναι επίσης γνωστό:

Οι μεγαλύτεροι χρηματοδότες (σε εκατομμύρια δολάρια) της προεκλογικής εκστρατείας του Μπους:
MBNA $3.0m - Philip Morris $2.9m - Microsoft Corp $2.4m - Bristol Myers Squibb $2.1m - Pfizer $1.9m - Enron $1.8m - Citigroup $1.8m - Time Warner/AOL $1.6m - Amway $1.3m - Glaxo SmithKline $1.3m - Exxon Mobil $1.2m - News Corp $1.2m - General Electric $1.1m - Limited Inc $950k - BP Amoco $950k - American Airlines $900k - Schering Plough $900k - Anheuser - Busch $850k - Chevron Texaco $800k - Revlon Group $760k - American Home Pr. $740k - PepsiCo $720k - Walt Disney $640k - WalMart $630k - Texas Utilities $630k - Coca Cola $610k - UAL Corp $570k - Archer Daniels Mi. $530k - Ford $510k - General Motors $510k


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι τεχνικές αυτές δεν χρησιμοποιούνται σε εταιρείες τηλεφωνίας γιατί δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εκεί είναι συγκεκριμένα τα πράγματα πλήρωνες χ ποσό στο τηλέφωνο τώρα πληρώνεις τα μισά, είναι κάτι που φαίνεται και βέβαια όπως πολύ σωστά είπες δεν πληρώνει κανένας από την τσέπη του.

Όμως όταν έχεις να κάνεις με προϊόντα που η όποια δράση τους δεν ξέρει κανένας καταναλωτής εάν θα τον ωφελήσει ή όχι, χρειάζεσαι γερούς υποστηρικτές/πωλητές και ο μόνος τρόπος να τους έχεις για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα είναι να τους καλύψεις τις ανασφάλειες που έχουν, έστω και πλασματικά.

Συνήθως όταν μία εταιρεία κάνει όμιλο ο λόγος είναι μόνο οικονομικός, μοιράζεις τα κέρδη σε πολλές εταιρείες και έχεις χαμηλότερη φορολογία ή ακόμη έχεις αξιόπιστα "πλυντήρια" χρημάτων.

Γιά το τελευταίο που αναφέρεις με τους πολιτικούς, είναι προσφιλής τακτική των μεγάλων εταιρειών γιατί περιμένουν και τα αντίστοιχα ανταλλάγματα από το άτομο που υποστηρίζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pyramid εν γένει συμφωνώ μαζί σου...
όταν όμως έχουν γραφτεί δεκάδες βιβλία σε όλο τον κόσμο για αυτή την εταιρεία ε τότε κάτι μου βρωμάει...

Από το greekbooks.gr:


Η ιστορία της Amway και τι σημαίνει για σας. Μια ανεξάρτητη ματιά που εξετάζει το φαινόμενο της αμερικανικής εταιρείας Amway και της απίστευτης ανάπτυξής της, η οποία μεταμορφώνει το παγκόσμιο επιχειρηματικό σκηνικό. Ιδανικό για τους αναγνώστες για τους οποίους η εταιρεία αυτή που αποτελεί την επανάσταση του μάρκετινγκ παραμένει ένα αίνιγμα. Χρήσιμο για όσους ενδιαφέρονται για case studies εταιρειών και για αυτούς που θέλουν να δουν πώς θα μπορέσουν να ωφεληθούν οι ίδιοι.

H αν προτιμάτε το amazon για τις αγορές σας:




"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 09:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπ’ότι φαίνεται και στο διαδίκτυο σε πολλές χώρες υπάρχουν διάφορες ενδείξεις ότι η ΑΜWAY έχει στοιχεία σέκτας/αίρεσης αν όχι θρησκείας και με αυτό το έναυσμα έχουν γραφτεί αρκετά βιβλία:

http://religiousmovements.lib.virginia.edu/nrms/Amway.html

Το περίεργο είναι ότι τέτοια πράγματα δεν έχουν ακουστεί για άλλες μεγάλες εταιρείες...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 14:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το μοντέλο ανάπτυξης είναι γνωστό, επαναλαμβάνω, και δεν έχει τίποτα το μυστηριώδες. Η Amway εφαρμόζει και άλλες «αμερικάνικες» τακτικές που ακόμα εμείς οι γηραιοί ευρωπαίοι δεν έχουμε αφομοιώσει –πού θα πάει– και μας φαίνονται παράξενες. Ο χαρακτηρισμός Diamond είναι αφόρητα κοινότοπος, όπως και άλλοι, και δεν έχει καμιά σχέση με αποκρυφισμό. Μη λέμε σαχλαμάρες. Για τις… μυστηριώδεις κασέτες με τους αλαλαγμούς, επίσης μη λέμε σαχλαμάρες. Είναι μια τεχνική ενθουσιασμού «αμερικάνικη» επίσης. Αρκεί να θυμηθούμε τις διαφημιστικές παρουσιάσεις που βλέπουμε κατά κόρον στην τηλεόραση, όπου πολλοί και διάφοροι ευτυχείς παρουσιαστές – ζωντανά παραδείγματα επιτυχίας, εκθειάζουν ενώπιον ακροατηρίου ένα προϊόν (σκεύος μαγειρικής, εργαλείο γυμναστικής, καλλυντικό κλπ.) δηλώνοντας πώς έλυσαν ένα πρόβλημα, ενώ το ακροατήριο χειροκροτεί κατασυγκινημένο.



Φίλε Piri Reis,
εγώ αποδέχομαι την άποψη σου, ότι πρόκειται για καθαρό μάρκετινγκ και τίποτα παραπάνω.
Αλλά ακόμη κι αυτό αποτελεί μεγάλο κίνδυνο για μια κοινωνία.
Δες πόσο πρόβατα είναι οι αμερικανοί και πόσο τους κυβερνά η υποκουλτούρα και καταλαβαίνεις απόλυτα τι εννοώ.
Το ότι λειτουργούν σαν σέκτα είναι δεδομένο,
απλά λατρεύουν το χρήμα
και αυτή είναι η μεγάλη και πιο επικίνδυνη διαφορά.
Όταν μου μιλούσε η φίλη μου για την εταιρία,
δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ένα τόσο συντηριτικό και μετρημένο άτομο όσο αυτή,
έδειχνε τέτοιο ενθουσιασμό και πίστη στις μπουρδδολογίες που τους αραδιάζανε.
Έχει αδιαμφισβήτητα μεγάλη πέραση το να μοιράζεται κάποιος μαζί με άλλους ένα όραμα,
είναι αυτό που λείπει από το σήμερα.
Νοιώθεις ξαφνικά ότι είσαι στο μονοπάτι των πετυχημένων
και ότι μπορείς να αποκτήσεις δύναμη.
Στα νέα μέλη λένε πάντα δυο παλιοί μεταξύ αστείου και σοβαρού,
αυτήν/όν να την/ον προσέχεις γιατί θα ανέβει πολύ ψηλά...
Σλουρπ!το κατάπιαμε το παραμύθι και λειτουργούμε με τους κανόνες τους.
Είναι επικίνδυνο ως φαινόμενο από όποια σκοπιά κι αν το δει κανείς.
Καλό θα είναι όταν βλέπουμε ότι πρόκειται για παιχνίδι κέρδους
που παίζει στα δάνχτυλα την ψυχολογία των μαζών,
να επαγρυπνούμε.
Δεν δαιμονοποιώ την κατάσταση αλλά ούτε και πιστεύω πως τα πράγματα είναι απλά.
Ο κόσμος έχει ανάγκη από όραμα και αυτοί τους προσφέρουν ένα και μάλιστα προσωπικό και συλλογικό.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Piri Reis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piri Reis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Kswtikoula. Συμφωνώ μαζί σου. Νομίζω ότι είναι αποτελεσματικές τεχνικές ψυχολογίας, από τις διάφορες που εφαρμόζονται.
Χρησιμοποιούνται παραδείγματα προς μίμηση που είναι εδώ, ζωντανά, σου μιλάνε και μπορείς να τα φτάσεις ή και να τα ξεπεράσεις. Έτσι νομίζεις τουλάχιστον. Στο μεταξύ, οι πωλήσεις αναπτύσσονται.

Γεια σου Avallon. Και βέβαια έχουμε ξανακούσει τέτοιες φήμες, κυκλοφορούν για πολλές πολυεθνικές εταιρίες ορισμένες από τις οποίες λειτουργούν και στην Ελλάδα. Επίσης κυκλοφορούν και τα αντίστοιχα βιβλία γιατί κάνουν πωλήσεις.
Ένα έχω να σου (ξανα)πω. Η Amway δραστηριοποιείται και στην Ελλάδα. Αν σε πάρουν είδηση γι’ αυτά που γράφεις και δεχτούν να σου πουλήσουν ποτέ καλλυντικό ή κατσαρόλα, να μου γράψεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα έχω να σου (ξανα)πω. Η Amway δραστηριοποιείται και στην Ελλάδα. Αν σε πάρουν είδηση γι’ αυτά που γράφεις και δεχτούν να σου πουλήσουν ποτέ καλλυντικό ή κατσαρόλα, να μου γράψεις.

Αυτό είναι απειλή ή υπόσχεση??
Εχω ακούσει ότι έχουν πολύ καλά προϊόντα... για μένα και μόνο το γεγονός ότι οι συσκευασίες τους είναι βιοδιασπώμενες είναι αρκετό για να με πείσουν να αγοράσω...
Δε πειράζει ... Αυτοί θα χάσουν...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"

Edited by - Avallon on 10/05/2005 20:41:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morius
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 23:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους,είμαι νέος στο forum αυτό με αφορμή το συγκεκριένο θέμα...

Θα ήθελα να μου απαντήσετε όλοι εσείς που εκφέρετεάποψη για την επιχείρηση αυτή,εαν έχετε συνεργαστεί μαζί της,ως πελάτες ή ως συνεργάτες; Είστε σίγουροι ότι είναι πυραμίδα;ή μήπως έιναι δέντρο;

Διαφωνείτε λοιπόν στο να μην ψωνίζει ο καταναλωτής κατευθείαν απ'τον παραγωγό; Συμφωνείτε να υπάρχουν μεσάζοντες δηλ. έμποροι χάνοντας χρήματα οι καταναλωτές;

Διαφωνείτε στις διαπροσωπικές σχέσεις;ή συμφωνείτε στις διαφημίσεις των Μ.Μ.Ε.
Απαντήστε μου σε αυτά τα απλά ερωτήματα όλοι εσείς που αποκαλείτε απάτη κ' λατρεία όλο αυτό το σύστημα.

Λυπάμαι πραγματικά για όλα αυτά,μήπως πληρώνεστε για να τα λέτε αυτά,Ποια συμφέροντα θίγονται;;;

Edited by - morius on 10/05/2005 23:28:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 10:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ morious καταρχήν δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι...

Δεν είμαστε δικαστήριο... συζήτηση κάνουμε.

Τώρα εσένα γιατί σε πείραξε δε το καταλαβαίνω.
Εσύ ξέρεις...

Τα προϊόντα νομίζω και την ποιότητά τους κανείς δεν κατηγόρησε...

Από άποψη μάρκετινγκ μιας και είναι το αντικείμενό μου και το κατέχω αρκετά καλά μπορώ να πω ότι το ΜLM είναι μια "ιδανική" κατάσταση (περισσότερο βέβαια στη θεωρία και λιγότερο στην πράξη) αφού είναι ευεργετική τόσο για την εταιρεία όσο και για τους υπαλλήλους και τους καταναλωτές.

Εδώ όμως από ένα σημείο και έπειτα τα πράγματα στην συγκεκριμένη εταιρεία και στις θυγατρικές της εταιρείες διαφοροποιούνται και πέρνουν μιαν άλλη τροπή... Ποια είναι αυτή? Αφού διάβασες τα όσα έχω μεταφέρει από την έρευνά μου στο διαδίκτυο θα πρέπει να κατάλαβες...

Κάποιο μήνυμα μάλιστα είναι ενυπόγραφο και όχι ανώνυμο, πράγμα που σου λέει πολλά για την ακεραιότητα του ατόμου.

Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση:
Γράφτηκες σε ένα σάϊτ εσωτερισμού μόνο και μόνο για να συμμετάσχεις σε μια τέτοια συζήτηση? Θεωρώ παράλογο μέσα σε εκατοντάδες τόσο όμορφα και ενδιαφέροντα θέματα να διάλεξες αυτό για να καταθέσεις το πρώτο σου μήνυμα εκτός κι αν είσαι παλιό μέλος και για ευνόητους λόγους μπήκες με νέο nickname.


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 11:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε και η AVALLON φίλε MORIOUS μην εξάπτεσαι, δεν τσακωνόμαστε.

Όσον αφορά τα ερωτήματά σου
-τι σημασία έχει αν λέγεται πυραμίδα, δέντρο ή ουρανοξύστης η ουσία είναι οι τεχνικές που χρησιμοποιούνται
-δεν μιλάμε για παραγωγούς και μεσάζοντες εδώ, δεν μας ενδιαφέρει το θέμα του εμπορίου όπως το θέτεις
-ούτε για διαπροσωπικές σχέσεις και διαφήμιση, οι διαπροσωπικές σχέσεις δεν στηρίζονται στο δούλεμα
-όσο για την πληρωμή, πες μας εσύ, μήπως ξέρεις που να απευθυνθούμε? αφού κάνουμε που κάνουμε μια συζήτηση να βγάλουμε και κάτι!!!!!!

Επειδή ο καθένας κρίνει εξ ιδίων........, έτσι και εμείς μιλάμε είτε από προσωπικές εμπειρίες, είτε γιατί κάτι έχουμε ακούσει σε κάποια συζήτηση, είτε εκφέρουμε μιά άποψη βάζοντας την λογική μας.

Αλλά μια που ρωτάς κάποια πράγματα γιατί δεν λες και την δική σου γνώμη, να την συζητήσουμε, ίσως να ξέρεις κάτι περισσότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morius
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 14:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avallon Ναι γι'αυτό γράφτηκα,γιατί είμαι στην επειχήρηση πολλά χρόνια και είμαι οικονομικά ανεξάρτητος,εγώ,τα παιδιά μου και γενικά όλη μου η οικογένεια!!!!!

Ξέρετε εσείς άλλη τέτοια επειχήρηση που να δουλεύεις 3 χρόνια και να πλησώνεσε για μία ζωή;
Η συγκεκριμένη εταιρία λειτουργεί ΆΨΟΓΑ

Όσον αφορά πληροφορίες φίλε Πυραμίδα,θα σου δώσω link της εταιρίας σε λίγες μερούλες(κάνει refresh τώρα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 14:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Avallon Ναι γι'αυτό γράφτηκα,γιατί είμαι στην επειχήρηση πολλά χρόνια και είμαι οικονομικά ανεξάρτητος,εγώ,τα παιδιά μου και γενικά όλη μου η οικογένεια!!!!!

Χαίρομαι για σένα αγαπητέ γιατί είσαι από τους λίγους...
Ανήκεις σε εκείνες τις εξαιρέσεις που η δουλειά αυτή είναι βασική και παρέχει σταθερό εισόδημα!
Συγχαρητήρια! Μήπως είσαι και "διαμάντι"?
Μήπως απέκτησες το πλούσιο σπίτι με πισίνα που σου τάξανε?

Εγώ έχω τουλάχιστον 5 γνωστούς (άγνωστοι μεταξύ τους) και επέτρέψέ μου να σου μεταφέρω την απογοήτευσή τους...
Δουλεύουν σα σκυλιά από το πρωϊ ως το βράδυ και δε βγάζουν τίποτα... για να ακριβολογώ δε βγάζουν με ΤΙΠΟΤΑ ένα βασικό μισθό!

Αλλά βέβαια δεν αρκεί να δουλεύεις σα σκυλί από το πρωί ως το βράδυ... πρέπει και να ακολουθείς κάποιους κανόνες πώλησης, να έχεις κάποιες γνωριμίες, να κάνεις δηλαδή δημόσιες σχέσεις... και φυσικά να έχεις στο αίμα σου την πώληση.

Δεν μπορούνε να είναι όλοι τόσο αποδοτικοί στη δουλειά τους όπως εσύ αγαπητέ μου... Μπορεί όμως να "σπαταλάνε" και πολύ περισσότερες από σένα ώρες προσπαθώντας να κυνηγήσουν το όνειρο...
Εσύ βλέπεις είσαι τυχερός, εκείνοι όχι.

Ευχαριστούμε για την τοποθέτησή σου αλλά υπάρχουν και άλλες σελίδες στο ελληνικό δίκτυο που ασχολούνται με το θέμα, δε πας να ρίξεις μια ματιά και σε αυτές να δεις κάτι παραπάνω?

Μη ξεχνάς ότι εμείς είμαστε πιο αντικειμενικοί γιατί είμαστε έξω από αυτή την κατάσταση.


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 16:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση morius, να πω και εγώ με την σειρά μου ότι χαίρομαι για σένα και την οικογένειά σου.
Όσον αφορά για τις εταιρείες που δουλεύεις 3 χρόνια και πληρώνεσαι για μιά ζωή, έχω να πω ότι για όλα υπάρχει ένα κόστος.

Ευχαρίστως να κοιτάξω το site της εταιρείας που δουλεύεις.

Επίσης θέλω να πω ότι χαίρομαι που μαζευτήκαμε τόσοι πωλητές σε ένα θέμα, τα αγαπημένα μου άτομα γιατί ξέρω τι τραβάνε καθημερινά.

Καμμία εταιρεία φίλε morius δεν δουλεύει άψογα γιατί πολύ απλά δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, πρέπει να ακολουθήσει κάποιους κανόνες για να συνεχίσει να υφίσταται στην αγορά.

Οι κανόνες βεβαίως είναι δεκτοί και απαραίτητοι, οι τεχνικές όμως που δεν βοηθούν και στην πνευματική "βελτίωση" του ατόμου εμένα με βρίσκουν αντίθετη.

Βλέπεις όλοι δεν θεωρούν ότι τα χρήματα και η οικονομική "ανεξαρτησία" είναι το παν(μεγάλη κουβέντα, δεν μου ερχόταν άλλη λέξη).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σε όλους,

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι μπορώ να συμβάλω ενεργά ως προς την συζήτηση μια και υπήρξα μέλος και είχα πάει σε μια δύο συναντήσεις μέχρι που έπιασα το κόλπο και την έκανα γρήγορα.

Δεν αμφισβητώ με τίποτα τα προϊόντα της εταιρείας αλλά ούτε και την πραγματικότητα αυτών που λένε. Δηλαδή πράγματι όποιος δουλέψει ΣΚΛΗΡΑ για την συγκεκριμένη εταιρεία θα καταφέρει κάποια πράγματα. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ;;; Δηλαδή ο δουλευταράς δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει στην ζωή του.

Η εταιρεία χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο τρόπο όχι μόνο σαν στρατηγική Μάρκετινγκ αλλά γενικότερα σαν κύρια στρατηγική ολόκληρης της εταιρείας και οικονομικής φυσικά:

Ας τα πάρουμε ένα ένα η AMWAY δεν έχει κόστος ή έχει μηδαμινό κόστος σε:

1) Πωλητές (Κινητά, Αυτοκίνητα, Ασφάλιση, Μόνιμο Μισθό κτλ) δηλαδή πόσα πούλησες; τόσα ε τόσα θα πάρεις
2) Δεν έχει κανένα κόστος διαφήμισης (Σπότ στην τηλεόραση, ράδιο, εφημερίδες περιοδικά κτλ)
3) Κόστος Διακίνησης
4) Κόστος φυσικών σημείων πώλησης
κτλ

Τα παραπάνω κόστη είναι το μεγαλύτερο μέρος των δαπανών των συμβατικών επιχειρήσεων

Πως όμως μπορεί να διασφαλίσει την ύπαρξη των πωλήσεων μόνο με την ύπαρξη φανατικών οπαδών του ΟΝΕΙΡΟΥ που όχι μόνο θα πουλήσουν αλλά και θα αυτοκαταναλλώνουν.

Συνεπώς, η εταιρεία πουλάει το ΟΝΕΙΡΟ για να προσελκύσει κόσμο... Πιο είναι το ΟΝΕΙΡΟ;

1) ΛΕΦΤΑ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ
2) ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΥ/ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ
3) ΣΥΧΝΕΣ ΣΥΝΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ

Φυσικά όλα αυτά είναι τυπικά μια και στην πραγματικότητα έχεις

1) ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ
2) Ο ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΣΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ
3) ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΣΕΤΕΣ, ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ)- ΚΑΛΟ ΕΕΕΕ

Συνεπώς μουφα το καρπούζι.

Τώρα ως προς τις φωνές, τα τραγούδια, τα φιλιά κτλ είναι καθαρά Αμερικάνικο Μάρκετινγκ που αντιγράφετε παντού για να καλύψει την ανάγκη της ΟΜΑΔΑΣ (δηλαδή ότι ανήκω κάπου και είμαστε μια τρελοπαρέα)

Εν κατακλείδι ιδιοφυέστατο στρατηγικό σχέδιο, δεν νομίζετε;;;;;;;;


ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κthulhu
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 10:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες (και παιδούλες), ήμουν κι εγώ στην Amway μια περίοδο και λέω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.

Είμαι φοιτητής πληροφορικής, ετών 22 (ψιλοαιώνιος φοιτητής, αλλά δεν βαριέσαι). Η πρώτη μου γνωριμία με την Amway έγινε στην τρυφερή ηλικία των 19 παρά τέταρτο, όταν με πήρε ένας γνωστός μου τηλέφωνο (σ.σ. ενάμισι χρόνο μικρότερός μου) και μου ανέφερε γενικά κι αόριστα για μια δουλειά που έχει να κάνει με το ίντερνετ και με κομπιούτερ. Πηγαίνω λοιπόν, μια και δυο στο σπίτι του, όπου θα ερχόταν ο εκπρόσωπος της εταιρείας. Βέβαια, απ' αυτά που μου είπε, εγώ φανταζόμουν οτιδήποτε από Web Designer μέχρι system administrator. Αυτό όμως που μου φάνηκε εντελώς αινιγματικό ήταν που στο τέλος της τηλεφωνικής συνομιλίας μου είπε "Φέρε και κανένα φίλο σου" (λες και επρόκειτο για κάποιο πάρτυ!). Πας ποτέ σε interview για δουλειά μαζί με φίλο σου;

Anyway (και Amway)

Εν πάση περιπτώσει, βρίσκομαι στο σπίτι του γνωστού μου, όπου και ανακαλύπτω ότι είχε μαζευτεί πάρα πολύς κόσμος, ουσιαστικά κάθε καρυδιάς καρύδι, άνθρωποι κάθε ηλικίας (από 17 μέχρι 47) και κάθε επαγγέλματος (γυμναστής, φυσιοθεραπευτής, γιατρός κλπ). Έρχεται η ώρα να ξεκινήσει η παρουσίαση, σηκώνεται ένας συμπαθητικός τυπάς ο οποίος γενικά είχε πιάσει την κουβέντα με τους πάντες για τα πάντα μέχρι εκείνη τη στιγμή, βγάζει τον πίνακα και ξεκινάει το περιβόητο "Επιχειρηματικό Πλάνο".

Στο τέλος της παρουσίασης, η ιδέα μου είχε φανεί εξαιρετικά έξυπνη (να συνδέομαι απ' ευθείας με την παραγωγή, να γλιτώνω τα λεφτά που τρώνε οι μεσάζοντες, να κερδίζω συστήνοντας κάτι στους φίλους μου, που είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς κάνω), όμως είχα κάνει μερικές μικρές παρανοήσεις. Η μεγαλύτερη εξ' αυτών ήταν πως νόμιζα ότι η εταιρεία διακινεί τα προϊόντα όλων των εταιρειών παγκοσμίως. Αυτό φυσικά δεν το είπε κατά λέξη ο τυπάς που έκανε την παρουσίαση, απλά ήταν αυτό που εγώ, με το δικό μου μυαλό κατάλαβα. Και, φυσικά, δεν είχα καταλάβει πόσο πολλή δουλειά χρειαζόταν.

Για να μην σας τα πολυλογώ, την επόμενη μέρα είχαμε μια δεύτερη συνάντηση (το λεγόμενο Follow Up) και αποφάσισα να γραφτώ. Έτσι κι αλλιώς, το κόστος εγγραφής των € 100 αντιστοιχούσε στο αρχικό πακέτο με τα προϊόντα, οπότε δεν ένιωθα ότι με κλέβουνε κιόλας.

Τα επόμενα ενάμιση-δύο χρόνια ήταν ένα εκπληκτικό συναισθηματικό roller-coaster. Στην αρχή, οι εισηγητές μου με προμήθευσαν με κασέτες και πήγα και στην ανοιχτή παρουσίαση, που γίνεται κάθε εβδομάδα. Κακά τα ψέματα, πολλά απ' αυτά που έλεγαν στις κασέτες, μου άρεσαν, ειδικά οι ιστορίες επιτυχίας (γενικά μου αρέσει να ακούω και να διαβάζω ιστορίες επιτυχίας, σε οποιοδήποτε τομέα. Μου προσφέρουν έμπνευση). Μου άρεσαν επίσης και οι κασέτες που περιέγραφαν τεχνικές. Για να μην πολυλογώ, οτιδήποτε είδα-άκουσα-διάβασα το πρώτο τρίμηνο, μου άρεσε απίστευτα.

Μια μικρή παρένθεση: Απεχθάνομαι την πληροφορική σαν σχολή. Ενώ λατρεύω τους υπολογιστές, την πληροφορική έτσι όπως διδάσκεται στα Ελληνικά Πανεπιστήμια τη μισώ όσο λίγα πράγματα στον κόσμο. Και βλέποντάς το εκ των υστέρων, μάλλον αυτό ήταν που μου έκανε το μεγαλύτερο κλικ όσον αφορά την Amway: Το γεγονός ότι θα μπορούσα (όπως μου έλεγαν) να πετύχω ανεξαρτήτως πτυχίου και σπουδών. Και, πιστέψτε με, δεν υπήρχε τίποτα που να θέλω περισσότερο από το να πετύχω δίχως να αναγκαστώ να τελειώσω αυτή τη ρημάδα την πληροφορική.
Κλείνει η παρένθεση

Εν πάση περιπτώσει, ήρθαν οι πρώτες παρουσιάσεις στο σπίτι μου και τα πρώτα προσωπικά πλάνα. Όπως γρήγορα διαπίστωσα, στην ηλικία μου οι περισσότεροι νέοι ενδιαφέρονταν περισσότερο να τελειώσουν τη σχολή τους παρά να ασχοληθούν με οτιδήποτε άλλο (για κάποιο παράξενο λόγο, είχα την παιδαριώδη εντύπωση πως όλοι μισούσαν τις σχολές τους όπως εγώ τη δικιά μου). Με τα πολλά, γράφτηκε μια φίλη των γονιών μου, κάναμε και στο σπίτι της μερικά πλάνα.

Κάπου εδώ συνειδητοποίησα πως δεν ήταν και τόσο εύκολο όσο περίμενα πως θα ήταν. Ήταν μερικά συγκεκριμένα στοιχεία της προσωπικότητάς μου τα οποία μου έφεραν τη μεγαλύτερη δυσκολία: Κατ’ αρχάς, δεν είμαι ενθουσιώδης σαν άνθρωπος. Ακόμα κι αν νιώσω τον ενθουσιασμό, συνήθως τον εκφράζω περισσότερο εσωτερικά (esoterica!) παρά εξωτερικά. Γενικά, στη ζωή μου είχα λίγους φίλους (αλλά πολύ καλούς) και δύσκολα έκανα νέες παρέες. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, το σύστημα της Amway απαιτούσε να κάνω μια στροφή 180 μοιρών απ’ αυτό που ήμουν: Να γνωρίζω συνεχώς νέο κόσμο («Κι αν τελειώσουν οι γνωστοί σου, μπορείς πάντοτε να γνωρίσεις καινούριους» μου είπανε), να μιλάω και να εκφράζομαι με ενθουσιασμό και μάλιστα για προϊόντα τα οποία δεν είχα χρησιμοποιήσει (στην ηλικία που βρίσκομαι ούτε πλένω, ούτε καθαρίζω, ούτε σιδερώνω. Κανένα ξύρισμα ρίχνω, άντε και λίγο τζελ στο μαλλί).
Όμως το μεγαλύτερο των εμποδίων ήταν ο φόβος μου για την αποτυχία. Δεν μπορούσα να αντέξω στη σκέψη της αποτυχίας και κάθε «όχι» που λάμβανα, το έπαιρνα τόσο προσωπικά, σαν να μου είχαν βρίσει τη μάνα, τον πατέρα κι όλο μου το σόι.

Πίσω στο roller-coaster λοιπόν. Εκεί που το πρώτο τρίμηνο ήταν μες το μαύρο ενθουσιασμό, η διάθεσή μου άρχισε να αλλάζει. Ξαφνικά, εκεί που έπαιρνα τηλέφωνο, έκανα προσκλήσεις κι έκλεινα ραντεβού με τη μεγαλύτερη των ευκολιών, άρχισα να φοβάμαι το τηλέφωνο. Άρχισα να τρέμω στην ιδέα του να πάρω για να κλείσω κάποιο ραντεβού. Η απόρριψη που είχα δεχτεί είχε συνδέσει τα στοιχεία αυτά με τόσο πόνο, που πραγματικά ένιωθα ανίκανος να τα κάνω. Άρχισα τότε αυτό που σήμερα ονομάζω κασετο-σεμιναριοθεραπεία. Αγόραζα κασέτες, παλιές, καινούριες, πιο παλιές, πιο καινούριες – πλήρωνα γύρω στα € 40 το μήνα μόνο για κασέτες, σύν άλλα € 40-50 για βιβλία – και άκουγα όσο περισσότερες από αυτές μπορούσα, κάθε μέρα, όλες της ώρες της ημέρας. Πήγαινα σε όλα τα σεμινάρια, και στην εβδομαδιαία ανοιχτή παρουσίαση (που ήταν δωρεάν για τους υποψήφιους επειδή την χρηματοδοτούσαμε εμείς τα μέλη) και στο μηνιαίο BBS (Business Building Seminar) και στο τριμηνιαίο συνεδριακό σαββατοκύριακο με το εισιτήριο των € 100. Όλα αυτά εξακολουθούσαν να μου αρέσουν. Λάτρευα αυτά που άκουγα στα σεμινάρια και τις κασέτες. Έβλεπα τους πετυχημένους που ανέβαιναν στη σκηνή σαν τους προσωπικούς ήρωές μου. Κι όλο αγόραζα νέο υλικό (κασέτες, βιβλία προσωπικής ανάπτυξης κλπ). Μόνο που είχα καταλήξει, λόγω των προσωπικών μου κολλημάτων, να μισήσω τη δουλειά που έπρεπε να κάνω: Τα ραντεβού, τα πλάνα, τα follow up, τις πωλήσεις.

Έβλεπα ότι ο καιρός περνούσε κι ότι από όλη την κλίμακα των ποσοστών, εγώ είχα φτάσει μόνο στο 3% και μάλιστα με δικές μου αγορές (ναι, αγόραζα και πολλά προϊόντα, για να έχω «στοκ» για τους πελάτες που δεν είχα). Αλλά συνέχιζα. Θυμάμαι, αυτό που με κινούσε περισσότερο απ’ όλα, ήταν μια ιστορία επιτυχίας για ένα ζευγάρι απ’ την Αυστραλία, το οποίο ήταν στο 3% για 17 μήνες και σε ένα συνεδριακό σαββατοκύριακο υποτίθεται πως «κατάλαβαν» τι έπρεπε να κάνουν, έτσι τώρα ήταν Crown Ambassadors (που είναι η κορυφαία βαθμίδα της Amway), ένα από τα 20 ζευγάρια στον κόσμο. Αυτό ήταν λοιπόν που με κινούσε, η ελπίδα πως ίσως μέσα στις κασέτες, τα βιβλία και τα σεμινάρια, να καταλάβαινα κι εγώ αυτό που έπρεπε να καταλάβω για να πετύχω.

Παράλληλα, στα δύο αυτά χρόνια ενεργής ενασχόλησής μου, είχα κάνει τη ζωή μου να πάρει τον κατήφορο. Εκείνα τα δύο χρόνια, οι μόνοι λόγοι που πατούσα στη σχολή ήταν για να ανανεώσω το πάσο μου (μην χάσω και την έκπτωση στα λεωφορεία), άντε για να κάνω και καμία δήλωση μαθημάτων, για μαθήματα που ποτέ δεν θα έδινα, που ούτε τα βιβλία δεν θα έπαιρνα. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά, ένα από τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα (μόνος μου υπενθυμίζω, δεν μου το είπε κανένας) είναι πως «Θα παρατήσω τη σχολή έτσι ώστε ο μόνος τρόπος να πετύχω να είναι η Amway». Φυσικά, την ιδέα μου αυτή δεν τη μοιράστηκα με κανέναν upliner (μέχρι κι αυτοί θα έβλεπαν πόσο γελοία ήταν) αλλά εγώ την ακολούθησα με θρησκευτική ευλάβεια.
Όμως η ζωή μου είχε πάρει τον κατήφορο και με άλλους τρόπους. Γνωστούς μου που μου είπαν όχι, άρχισα να τους αποφεύγω («Αυτοί δεν θέλουν να πετύχω»). Φίλους μου που είπαν όχι αλλά δεν ήθελα να τους αποφύγω, είχα αρχίσει να τους πρήζω και να τους αναφέρω την Amway κάθε τρεις και λίγο, να τους πιέζω να ακούσουν κασέτες, να διαβάσουν βιβλία και να έρθουν σε σεμινάρια. Βλέπετε, εμένα μου άρεσαν τόσο πολύ όλα αυτά, και ήμουν τόσο πεπεισμένος πως αν έρχονταν σε ένα μόνο σεμινάριο θα ήταν αρκετό για να αλλάξει η ζωή τους (και να γραφτούν φυσικά στην ανύπαρκτη ομάδα μου) που έγινα απίστευτα πιεστικός και φορτικός. Εν το μεταξύ, άρχισα να αντιμετωπίζω τα σούπερ μάρκετ σαν τους προσωπικούς μου ανταγωνιστές (ειδικά κάτι εκπτωτικά σε στυλ Dia και Lidl).
Παράλληλα, είχα πείσει τον εαυτό μου πως αν δεν μπορέσω να πετύχω στην Amway, δεν θα μπορέσω να πετύχω πουθενά.

Εν το μεταξύ, η “part-time” επιχείρηση είχε γίνει για εμένα full-time 24/7, γιατί ανά πάσα στιγμή, όποιον γνώριζα, όποιον έβλεπα να περπατάει στο δρόμο, αναρωτιόμουν «Λες να γραφτεί αυτός;». Αλλά, φυσικά, ποτέ δεν έκανα την επαφή.

To cut a very long story shorter, στο δεύτερο χρόνο (και αφού είχα ξεπεράσει για καλά τους 17 μήνες δίχως να καταλάβω τίποτα) η ζωή μου πήρε μια στροφή προς το σουρεαλιστικό. Οι γονείς μου ήταν άκρως αντίθετοι με την ιδέα της Amway ευθύς εξ’ αρχής. Σημειωτέον, δεν μου αρνήθηκαν να το κάνω (έτσι κι αλλιώς ενήλικος ήμουν), αλλά δεν ήταν διατεθειμένοι να μου προσφέρουν οποιαδήποτε βοήθεια. Και, μια ωραία πρωία, πάνε και γράφονται οι γονείς μου όχι σε μια αλλά σε τρεις εταιρείες MLM! Πρόκειται για τις Aquasource (που πουλάνε κάτι φύκια τα οποία υποτίθεται είναι για πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν, φύκια για μεταξωτές κορδέλες δηλαδή), Alamo (η μόνη απ’ όσο γνωρίζω αμιγώς ελληνική εταιρεία MLM, που πουλάει καλλυντικά) και Telepassport (παροχέας σταθερής τηλεφωνίας, όπως κατάλαβα απ’ τα συμφραζόμενα εκεί είναι γραμμένη και η Avallon). Και, σε αυτό το σημείο, κυρίες και κύριοι, the **** has hit the fan. Στο σπίτι μου άρχισε ένας τρομερός εσωτερικός πόλεμος, με τους γονείς μου να προσπαθούν να με πείσουν να μην ασχολούμαι με την Amway και να ασχοληθώ με τις δικές τους εταιρείες, να με τραβολογάνε στις συναντήσεις των εταιρειών τους και να βάζουν τους δικούς τους upliner να με εγκεφαλοπλένουν για το πόσο σατανική και διαβολική είναι η Amway και το πώς μπορώ να βγάλω χρήματα με πολύ λιγότερο τρέξιμο στις δικές τους εταιρείες.

Για να μην τα πολυλογώ, η μαγική στιγμή της απεξάρτησής μου από το MLM ήταν το πρώτο σεμινάριο BBS της Amway που έχασα – και το έχασα γιατί είχε τα γενέθλιά της η κοπέλα μου και δεν είχα καταντήσει πια και τόσο μαλάκας για να κάνω τη λάθος επιλογή. Μετά απ’ αυτό, έχασα και το επόμενο. Και το επόμενο. Συνέχιζα βέβαια να ακούω κασέτες καθημερινά. Μια μέρα, δεν πρόλαβα να ακούσω κασέτα. Και την επόμενη. Και την επόμενη. Κι έτσι σταμάτησα να πετάω τα λεφτά μου σε κασέτες και σεμινάρια. Και σταμάτησα να ασχολούμαι παντελώς με την Amway, μέχρι που πέρασε ο καιρός, δεν ανανέωσα και την ετήσια συνδρομή των 27 ευρώ και ξεγράφτηκα τελείως.

Συνοψίζοντας, τι κέρδισα και τι έχασα από την ενασχόλησή μου με την Amway:

Πιστεύω ότι κέρδισα κάτι πολύ σημαντικό. Είδα ένα μέλλον με αμοιβές από δικαιώματα (royalties), αντίστοιχα με αυτά που κερδίζουν συγγραφείς και τραγουδιστές. Επειδή όμως δεν μπορούσα να το κάνω με την Amway – αλλά ήθελα τα δικαιώματα – κι επειδή το τραγούδι μου δεν ακούγεται με τίποτα, αποφάσισα κι έγραψα ένα βιβλίο, ένα λογοτεχνικό μυθιστόρημα. Το βιβλίο μου θα κυκλοφορήσει το Φθινόπωρο από τις εκδόσεις Καστανιώτη (δεν λέω τον τίτλο για να μην θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση). Έχω ήδη στα σκαριά ένα δεύτερο βιβλίο και ιδέες για πολλά-πολλά ακόμα.

Κέρδισα επίσης έναν πολύ καλό φίλο. Ο τυπάς που μου έκανε την πρώτη παρουσίαση, ο Πάνος, έγινε πολύ κοντινός μου φίλος και είναι ακόμα και τώρα, που παράτησα την επιχείρηση (πήγα και στο γάμο του τον περασμένο μήνα). Έχω την εντύπωση ότι και αυτός τα παράτησε, αλλά αποφεύγω να τον ρωτήσω – γενικά, οτιδήποτε έχει να κάνει με την Amway είναι πλέον θέμα-ταμπού για εμένα. Ακόμα και το να αναφέρω το όνομα της εταιρείας, με κάνει να αισθάνομαι άσχημα.

Μέσα από τις κασέτες και τα βιβλία προσωπικής ανάπτυξης, ανακάλυψα από μια γνωστή των γονιών μου ένα εκπληκτικό σεμινάριο, το Insight, ανεξάρτητο από οποιαδήποτε εταιρεία, το οποίο πραγματικά μου έχει αλλάξει τη ζωή. Κάποια στιγμή ίσως κάνω κάποιο thread σχετικά, τώρα που μπήκα στην όμορφη παρέα σας.

Τι έχασα; Χρόνο και χρήματα, σίγουρα, αρκετούς φίλους και, για ένα μεγάλο διάστημα, την ψυχική μου ηρεμία.

Αυτό που θέλω να τονίσω κλείνοντας (επιτέλους!), είναι πως οι λόγοι που αντιπαθώ την Amway είναι αυστηρά προσωπικοί. Απλά, συνέδεσα απίστευτα πολύ πόνο με οτιδήποτε έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη επιχείρηση. Και, όσοι έχετε ασχοληθεί με νευρογλωσσικό προγραμματισμό, ή απλά έχετε στοιχειώδεις γνώσεις ψυχολογίας, ξέρετε πως ο άνθρωπος θα κάνει τα πάντα για να αποφύγει τον πόνο, περισσότερα ακόμα και από το να κυνηγήσει την απόλαυση.
Πιστεύω ότι πραγματικά η Amway δουλεύει, πως δεν είναι απάτη και πως είναι μάλιστα ένας εξαιρετικά έξυπνος εναλλακτικός τρόπος εμπορίου. Πιστεύω επίσης πως η επιτυχία στην Amway, όταν έρθει μετά από σκληρή δουλειά, αξίζει πολλά, επειδή είναι επιτυχία που βασίζεται σε δικαιώματα, που ελάχιστες άλλες μη-καλλιτεχνικές δουλειές προσφέρουν.
Απλά, η Amway δεν είναι για όλους. Είναι γι’ αυτούς που μπορούν να την κάνουν. Και μακάρι κάποιος που δεν μπορεί να την κάνει, να το καταλάβει αυτό από νωρίς, πριν βιώσει τον πόνο που βίωσα εγώ με τις δικές μου προσπάθειες.

Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία μου με την Amway και συγνώμη αν σας κούρασα. Κι αν όμως σας κούρασα με τα πολλά που γράφω, τότε γιατί διαβάσατε μέχρι εδώ; Ήθελές τα και παθές τα <;ο)


Edited by - Κthulhu on 07/06/2005 10:42:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά "Ουδέν κακόν αμιγές καλού..."

Αγαπητέ Κthulhu ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες να γράψεις το πρώτο σου μήνυμα στο esoterica αν και έχει τόσα άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

Stick around and enjoy the drive!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή - απ'ότι κατάλαβα από το κείμενό σου - Κthulhu,
η Amway δεν είναι κακιά,
απλά είναι γι' αυτούς που έχουν κότσια...
Και έχουν μία δομημένη προσωπικότητα που ξέρει πραγματικά τι θέλει.

Εγώ από ένα τεράστιο κείμενο που περιγράφει μία εμπειρία χμ... αρνητική, έβγαλα το συμπέρασμα πως το μήνυμα το οποίο προκύπτει είναι ακριβώς το αντίθετο!

Οπότε θα σου θέσω τα εξείς ερωτήματα:

Εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να δοκιμάσει;
Εάν ναι, θα έθετες προϋποθέσεις; Και ποιές;

Τέλος, ποιος είναι ο κινητήρας της Amway κατά τη γνώμη σου;
Το χρήμα;
Ή ένας εναλλακτικός τρόπος εμπορίου που καταργώντας τους μεσάζοντες πετυχαίνει μία πιο δίκαια ροή μεταξύ του παραγωγού και του καταναλωτή;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κthulhu
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Αμαλία (τη Βασίλισσα τι την έχεις;)

quote:

Δηλαδή - απ'ότι κατάλαβα από το κείμενό σου - Κthulhu,
η Amway δεν είναι κακιά,
απλά είναι γι' αυτούς που έχουν κότσια...
Και έχουν μία δομημένη προσωπικότητα που ξέρει πραγματικά τι θέλει.

Δεν νομίζω ότι θα το έθετα έτσι.
Κατ' αρχάς, το ότι η Amway δεν είναι κακιά, γι' αυτό είμαι πεπεισμένος. Και από την προσωπική μου εμπειρία αλλά και από άλλους που έχω ακούσει, τα προϊόντα της είναι κορυφαία - λίγο ακριβά μεν, αλλά αν καθίσεις και μάθεις τις σωστές, συμπυκνωμένες δοσολογίες, τελικά συμφέρουν και οικονομικά. Γιατί να είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Procter & Gamble, τη Unilever ή άλλες πολυεθνικές εταιρείες; Απεναντίας, αν αληθεύει αυτό που λένε, πως το 70% της τιμής του προϊόντος επιστρέφει στο δίκτυο, το προτιμώ από το να πηγαίνει στην τηλεοπτική διαφήμιση ή στην τσέπη του ιδιοκτήτη του σούπερ μάρκετ, προκειμένου να μπει στο "καλό" ράφι.

Για να μην αναφέρω για την εγγύηση ικανοποίησης, no questions asked, των 90 ημερών (2 χρόνια για τα προϊόντα άλλων εταιρειών, Philips, Roadstar κλπ), που δεν έχω δει καμία άλλη εταιρεία να το κάνει (Νομίζω το Lidl έχει κάτι αντίστοιχο, αλλά μόνο για 30 μέρες). Χαρακτηριστικά, είχα ένα walkman Roadstar από την Amway, μου έπεσε πέντε δέκα φορές κάτω και κάπου χάλασε (λογικό). Τους το επέστρεψα, μου επέστρεψαν τα χρήματά μου στο ακέραιο (σύν τα ταχυδρομικά έξοδα!) και No questions asked. Ούτε καν μου αντικατέστησαν το walkman, ή μου έδωσαν εικονικούς "Πόντους" για να τους εξαργυρώσω στην εταιρεία. Μετρητά μου έδωσαν, φράγκα (ευρώ δηλαδή, μην μπερδευόμαστε), τα οποία μπορούσα αν ήθελα να τα φάω όλα σε σουβλάκια στον κυρ' Μπάμπη της γειτονιάς.

Επιπλέον, ας κάνουμε ένα διαχωρισμό. Οι οργανισμοί όπως η Network 21, Internet Yeger, Ambassador's κλπ ΔΕΝ είναι η Amway. Είναι ξεχωριστές εταιρείες, δημιουργημένες από επιτυχημένους στην Amway, οι οποίες πουλάνε ένα σύστημα επιτυχίας το οποίο θεωρούν αποδεδειγμένο και ότι μπορεί να δουλέψει για τον οποιονδήποτε. Υπό αυτό το πρίσμα, το έθεσα λάθος στο αρχικό μου post. Δεν πήγα ούτε σε μία συνάντηση, ούτε σε ένα σεμινάριο, δεν άκουσα ούτε μία κασέτα της Amway. Όλα τα υλικά και τα σεμινάρια ανήκουν στη Network 21 (στη δική μου περίπτωση). Κι εδώ είναι που διαφέρουν οι εμπειρίες πολλών με την Amway. Κάποιοι απ' αυτούς τους παράπλευρους οργανισμούς είναι δυνατόν να εφαρμόζουν θρησκευτικές τελετές ή παράξενες ιεροτελεστίες. Όμως τελικά αυτό είναι το θέμα του οργανισμού, όχι αυτής καθαυτής της Amway.

Αυτό που χρειάζεται για την επιτυχία στην Amway δεν θα το έλεγα ακριβώς κότσια. Μάλλον χρειάζεται ένας σωστός συνδυασμός ευαισθησίας και αναισθησίας. Χρειάζεται αρκετή αναισθησία ώστε να μην σε επιρρεάζουν αρνητικά τα πολλά "όχι" που θα δεχτείς (για να πετύχεις πρέπει πρώτα να αποτύχεις κατά 90%, σύμφωνα με αρκετές κασέτες που έχω ακούσει), η απόρριψη από γονείς κι από φίλους καρδιακούς, ούτε να τα βάψεις μαύρα που ο καλύτερός σου διανομέας αποφάσισε ξαφνικά να τα παρατήσει. Παράλληλα όμως, θα πρέπει να έχεις την ευαισθησία να ξέρεις τη λεπτή διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην ευγενική πειθώ και την πίεση - αλλιώς μπορεί μεν να πετύχεις, αλλά στην πορεία θα έχεις κάνει ατέλειωτους εχθρούς και θα έχεις αμαυρώσει σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό το όνομα της επιχείρησης.


quote:

Οπότε θα σου θέσω τα εξείς ερωτήματα:

Εσύ θα πρότεινες σε κάποιον να δοκιμάσει;


Φυσικά και να δοκιμάσει. Γιατί όχι; Έτσι κι αλλιώς, το κόστος είναι αρκετά μικρό (ακόμα και η εγγραφή των 100 ευρώ έχει εγγύηση ικανοποίησης, δηλαδή αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την Amway, μέσα σε 90 μέρες από την εγγραφή σου τους τα επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω στο ακέραιο!). Υπάρχουν άνθρωποι που μέσα από την Amway βρήκαν ένα καλό συμπληρωματικό εισόδημα. Άλλοι βρήκαν εισόδημα αρκετό για να μην κάνουν τίποτε άλλο. Και τέλος, υπάρχουν κι αυτοί που πλούτισαν.

Ας σκεφτούμε επίσης το πόσο υπέροχο είναι το να πληρώνεσαι με δικαιώματα, σε οποιοδήποτε τομέα. Κάνεις μια καλή προσπάθεια (με πολύ δουλειά) για μια περίοδο στη ζωή σου, και αν καταφέρεις να πετύχεις, πληρώνεσαι εφ' όρου ζωής, ενώ αφού πεθάνεις κληρονομούνται τα δικαιώματα στα παιδιά και στα εγγόνια σου. Οι περισσότεροι που δουλεύουν ως υπάλληλοι, όσο σκληρά κι αν προσπαθήσουν, στην καλύτερη περίπτωση θα πάρουν μια προαγωγή - και θα χρειάζεται να συνεχίσουν να δουλεύουν στην προηγμένη τους θέση, ενδεχομένως σκληρότερα κι από πριν.

Για να το θέσω αλλιώς: Αφού έχουμε τόσα νεαρά παιδιά να τρέχουν στα Fame Story και τα λοιπά Talent Shows, γιατί να μην δοκιμάσουν και την Amway; Κι όποιος μου πει ότι η Amway είναι πιο "κακιά" ή πιο "βρώμικη" από τη βιομηχανία του τραγουδιού, μάλλον δεν ξέρει τι ακριβώς παίζει στις δισκογραφικές εταιρείες και τα νυχτερινά μαγαζιά...

quote:

Εάν ναι, θα έθετες προϋποθέσεις; Και ποιές;


Άκρως απαραίτητες προϋποθέσεις:

Ξεκινώντας κάποιος, να ορίσει στον εαυτό του πόσο χρόνο και πόσα χρήματα θέλει να επενδύσει, προκειμένου να έχει συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Να πει, φερ' ειπείν: Είμαι διατεθειμένος να δώσω 100 ευρώ σε κασέτες και υλικά και θα δουλέψω πέντε μήνες με την Amway, και στο τέλος του πεντάμηνου θέλω να βγάζω € 300 το μήνα από την εταιρεία. Αν δει πως στο τέλος αυτού του διαστήματος δεν τα κατάφερε για οποιοδήποτε λόγο (είτε επειδή δεν δούλεψε αρκετά, ή γιατί δούλεψε με τον λάθος τρόπο), τότε ας τα παρατήσει. Εντάξει, δεν λέω να βγάζει μόνο 280 ευρώ αντί για 300, κοινή λογική παιδιά. Αλλά αν είχε στόχο τα τριακόσια και κερδίζει τα τρία (του καράμπελα), ε, τότε ας τα παρατήσει. Και, προς θεού, ας μην μπει στη λούπα "Ίσως αν διαβάσω περισσότερα βιβλία ή ακούσω περισσότερες κασέτες, μπορεί κάποια στιγμή να τα καταφέρω". Έτσι έχασα ενάμιση ολόκληρο χρόνο από τη ζωή μου και περισσότερα χρήματα απ' όσα θα ήθελα ποτέ να μετρήσω. Βάλε στόχο κι αν δεν τον πιάσεις, παράτα τα, η Amway δεν είναι για εσένα.

Β' Προϋπόθεση: Μην μπεις στην άλλη μεγάλη λούπα, πως αν δεν τα καταφέρεις στην Amway είσαι παντελώς άχρηστος για οποιαδήποτε μεγάλη επιτυχία και άρα είσαι καταδικασμένος να ζήσεις μια ζωή σαν κακοπληρωμένος υπαλληλάκος (τό 'χω νιώσει κι αυτό για μια περίοδο). Ας πάρουμε τον Bill Gates και τον Michael Σουμάχερ (ή όπως γράφεται, τελοσπάντων). Βάλε τον Gates στο τιμόνι της Formula 1 και είναι αμφίβολο το αν θα καταφέρει να τερματίσει - αν δεν σκοτωθεί στο δρόμο. Βάλε τον Σουμάχερ επικεφαλής της Microsoft και το Steve Jobs (της Apple) θα κάνει το μεγαλύτερο πάρτυ της ζωής του. Βάλε και τους δυό τους στην Amway, κι ίσως να μην πετύχουν ποτέ τους τίποτα. I Believe I made my point.

Γ' Προϋπόθεση: Θυμίσου: Η επιτυχία και τα δικαιώματα έρχονται μόνο μετά από σκληρή δουλειά, αφού χτιστεί ένα σωστά δομημένο δίκτυο. Μην παρατήσεις όλα όσα κάνεις επειδή στην Amway βρήκες τη λύση. Όπως πολύ εύγλωττα το είπε ένας φίλος μου: Όταν βγάζεις από το MLM τα πενταπλάσια από την καθημερινή σου δουλειά, εντάξει, μπορείς να την παρατήσεις.

quote:

Τέλος, ποιος είναι ο κινητήρας της Amway κατά τη γνώμη σου;
Το χρήμα;
Ή ένας εναλλακτικός τρόπος εμπορίου που καταργώντας τους μεσάζοντες πετυχαίνει μία πιο δίκαια ροή μεταξύ του παραγωγού και του καταναλωτή;

Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέτεις ως ή το ένα ή το άλλο. Η εταιρεία επέλεξε την άμεση προσέγγιση στον καταναλωτή, προκειμένου να έχει καλύτερη διαφήμιση και άρα μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους και να μην σπαταλάει λεφτά στις διαφημίσεις και τα ράφια των Σούπερμάρκετ. Σκοπός της κάθε εταιρείας είναι το κέρδος, αλλιώς ποιός ο λόγος; Είναι σαν να με ρωτάς:

Ποιος είναι ο κινητήρας των Everest (ή των Goody's ή οτιδήποτε)
Το χρήμα
ή να σερβίρουν φαγητό που ετοιμάζεται γρήγορα;

Το ένα εξυπηρετεί το άλλο.

Συνοψίζοντας, αυτό που με εκνεύριζε περισσότερο απ' όλα στη "σταδιοδρομία" μου όσον αφορά την Amway, ήταν πως οι περισσότεροι που προσέγγιζα είχαν γνώμη, δίχως να έχουν τη γνώση. Μου θυμίζει ένα πείραμα που έχουν κάνει, χρησιμοποιώντας μαιμούδες (δεν βάζω διαλυτικά, και σ' όποιον αρέσει ;-). Κάποτε, σ' ένα εργαστήριο, έβαλαν καμια εικοσαριά μαιμούδες σ' ένα δωμάτιο, κρέμασαν ένα τσαμπί μπανάνες από το ταβάνι και έβαλαν από κάτω μια σκάλα. Όποτε μια μαιμού πήγαινε να ανεβεί τη σκάλα για να πιάσει τις μπανάνες, όλες οι άλλες μαιμούδες (που έμεναν κάτω) έτρωγαν μια ψυχρολουσία με παγωμένο νερό. Σταδιακά, οι μαιμούδες άρχισαν να καταλαβαίνουν το κόλπο, έτσι όταν πήγαινε μια μαϊμού να ανεβεί τη σκάλα, την κατέβαζαν με το ζόρι. Στη συνέχεια, οι επιστήμονες έβγαλαν μερικές μαιμούδες από το δωμάτιο και έβαλαν μέσα καινούριες, που δεν είχαν συμμετάσχει στο πείραμα. Πήγαιναν να ανεβούν τη σκάλα και τους επιτίθονταν οι άλλες μαιμούδες που ήξεραν. Έτσι, οι νέες μαιμούδες ήξεραν πως δεν έπρεπε να αφήσουν μαιμού να ανεβεί τη σκάλα, δίχως όμως να ξέρουν τίποτα περί ψυχρολουσίας. Σταδιακά, αντικαταστάθηκαν όλες οι αρχικές μαιμούδες, και αυτές που έμειναν στο δωμάτιο δεν είχαν περάσει ποτέ τους ούτε μια ψυχρολουσία - όμως ήξεραν πως καμία μαιμού δεν πρέπει να ανεβεί τη σκάλα!
Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι πως αυτές οι νέες μαιμούδες, πού είχαν τη γνώμη (Μην ανεβείς τη σκάλα, είναι κακό), αλλά δεν είχαν τη γνώση, την εμπειρία (της ψυχρολουσίας) ήταν πολύ πιο επιθετικές στο να κατεβάσουν τη μαιμού που πήγαινε να ανεβεί τη σκάλα παρά οι πρώτες!

Αυτό λοιπόν συμβαίνει και με την Amway. Μπορεί εγώ να ξεκινήσω και να σταματήσω νομίζοντας πως η Amway είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Άμα όμως το πω σε όλους τους γνωστούς μου, αυτοί τελικά θα καταλήξουν να εχθρεύονται πιο παθιασμένα την Amway απ' όσο εγώ (το έχω δει να συμβαίνει ακριβώς όπως το περιγράφω)! Γι' αυτό και το λέω και το ξαναλέω: Αν δεν πετύχεις στην Amway δεν σου φταίει η εταιρεία, όπως κι αν τρακάρεις δεν σου φταίει το αυτοκίνητο (ας υποθέσουμε πως δεν έπαιξε μηχανική βλάβη). Ο καθένας θα πρέπει να αναζητήσει στον εαυτό του το πως και το γιατί - και να μην φοβάται να παραδεχτεί πως ίσως δεν του ταιριάζει, πως ίσως έκανε λάθη ή πως ίσως απλά δεν είναι αρκετά καλός γι' αυτό. Γιατί κανείς δεν είναι τέλειος σε όλα - όλοι έχουμε τα δυνατά και τα αδύνατά μας σημεία.

Πω πω, είμαι πολυλογάς, ο άτιμος!

Avallon, έτυχε να κάνω μια αναζήτηση σχετικά με την Amway και έπεσα στο συγκεκριμένο forum, γι' αυτό και πρωτοpostarω εδώ. Να είσαι βέβαιη πως in good time θα εξερευνήσω και το υπόλοιπο forum και θα συμμετάσχω και σε άλλες συζητήσεις.

Πάντως, θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα προσωπικά και όλους όσους με διάβασαν, γιατί αυτά που έγραψα δεν τα είχα παραθέσει με αυτόν τον τρόπο ποτέ και σε κανέναν και νιώθω ένα απίστευτο βάρος να έχει φύγει από επάνω μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 10:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Κthulhu

Σε ευχαριστώ για την πλήρη απάντησή σου, η οποία απευθύνεται σε όλα τα ερωτήματά μου. Είναι ξέρεις εντυπωσιακό! Κάνεις πολύ καλή χρήση του γραπτού λόγου. Με αποτέλεσμα ένα κείμενο δομημένο και ώριμο. Θά λεγε κανείς, πως δεν είσαι φοιτητής της πληροφορικής, μα φιλόλογος!
Δεν είναι λοιπόν και τόσο τυχαίο που αποφάσισες να ασχοληθείς με το συγγραφικό έργο. Αλήθεια, ποιος είναι τελικά ο τίτλος του βιβλίου που ετοιμάζεις; Και ποιο το αντικείμενό του;

quote:
(δεν λέω τον τίτλο για να μην θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση)
Μη φοβάσαι, τουλάχιστον εδώ, δε θα θεωρηθεί ως διαφήμηση.

Τελικά λοιπόν, για να επανέλθουμε στην Amway,
τα παράτησες όλα τελείως;
Σκέφτεσαι μήπως να ξαναδοκιμάσεις;
Προσωπικά μου φαίνεσαι - από τα γραπτά σου τουλάχιστον - πολύ ώριμος για την ηλικία σου (22 ετών). Αφού δεν έχεις τίποτε εναντίον της εταιρίας γιατί δε συνεχίζεις;
Πιστεύεις πως θα αποτύχεις;
Μα εδώ ξεκινάς καριέρα ως συγγραφέας, αυτό σημαίνει ίσως πως είσαι ικανός να τα καταφέρεις και εκεί.

Τέλος θα συμφωνήσω με την προτροπή της Avallon να επισκεφθείς και τον υπόλοιπο χώρο των forums. Αναπτύσσονται θέματα πολύ ενδιαφέροντα. Εάν σε ελκύει το αντικείμενο της αναζήτησης, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας και τις δικές σου απόψεις.
Αλήθεια, σε ενδιαφέρει;
Ποιά είναι η στάση σου απέναντι στη θεματολογία του ESOTERICA;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy