ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περι αναιδειας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sarkana
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 15:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarkana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικα μετα απο καμποσο καιρο ξανα αποφασισα να μπω εδω να ριξω μια ματια,να δω κανενα καινουριο θεμα,τιποτε αλαγες....
Επι χρονια μπαινω και διαβαζω πολλα αρθρα και διαφορες ιστοριες
σερφαρω σε λινκς που αφηνουνε διαφορα μελη και γενικα ειμαι παρατηρητης στα λεγομενα και γενομενα εδω μεσα.
Προσπαθησα καμποσες φορες να γραψω και γω για διαφορα ερωτηματα,εμπειρειες και ανακαλυψεις στον χωρο της αναζητησης αλα με φρεναρανε ολοι αυτοι που απαντανε κατα κορον σε ολα τα ποστ σχεδον σε οποιο θεμα αναφερει οσο τρελο και να ειναι,τσουπ τα ιδια προσωπα με πολυ καλοδουλεμενη ειρωνεια,ταση για σχολια τις περισοτερες φορες ειρωνικα και συναμα και ειδικα,βλεπεις ολοι αυτοι ειναι οι σοφοι του φορουμ,εχουνε αποψη,ειναι ψαγμενοι.
Μπαινω σε ξενογλωσσα φορουμ εδω και καμποσα χρονακια επισης και εκτος μερικων περιστατικων οι ανθρωποι σε τετοιες ειδικες ομαδες αναζητησης ειναι λιγουλακι πιο επικοινωνησιμα ατομα.ειδικα σε νεαρα παιδια που ορμωμενα απο διαφορα που ειδανε,ακουσανε,διαβασανε,μπηκαν
εδω ψαχνοντας απαντησεις,ψαχνωντας λιγη γνωση απο καποιους που θα ειχανε την ορεξη να δωσουνε.
Και κλασικα εξαφανιζοντε επειτα απο λιγο οπως εκανα και γω πριν απο καιρο.
Μπηκα απο περιεργεια να δω αν εχει αλαξει κατι...
Αλλα και απο οτι μουπε και αλλη μια προην φορουμ user .... μην κουραζεσαι... δεν θα βρεις ακρη... εχει δικιο τελικα...
τελος παντων εκανα τη βολτιτσα μου οπως παντα εδω...βρηκα αρκετα πραματακια να διαβασω και λινκς να δω.... και συνεχιζω το ταξιδακι μου στον κοσμο του ανεξιγητου και παραξενου....
Απλα θελησα να πω δυο λογακια χωρις στρομφο και θελωντας να θιξω αυτους που παντα θιγωνται οτι και να πεις οτι και να ενοεις.και προς τιμην ολων των ατομων σαν και μενα που απλα μπενουν εδω σιωπιλα και ασχολουνται με τα θεματα που βρισκουν σιωπιλα.... γιατι μεσα σε ολα τα ειρωνικα σχολια τις φανφαρες και τους τσακωμους καποιος που και που αφηνει κατι για μας τους σιωπιλους.
Δεν φοβομαστε μην το παρετε λαθος,απλα εγω προσωπικα το θεωρω αδικο κοπο να κατσω να μοιραστω τις εμπειρειες μου και τις αποψεις μου με ατομα που θα με χλευασουν και θα ειρωνευτουν τιν εμπειρια μου οσο χαζη και αν ακουγετε,αλωστε καποτε η γη ητανε ευθεια και αν δεν ειχες αλογο πηγαινες με τα ποδια.
και ας σας χαιρετησω με ενα κλασικο πολυ παλιο και πολυ σοφο> ->
Γηρασκω αει διδασκομενος
ςς... Ειμαι σχεδον 40 χρονων εχω κανει μια μικρη διαδρομουλα και γω και εχω σωας τας φρενας ..
Ο χρονος για να πειτε τις φοβερες σοφιες και τις αποψεις σας αρχιζει απο...... τωρα!!!
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικαιο το εχω παρατηρησει και εγω αυτο πολλες φορες.Οντως ειναι εδω καποιοι που το παιζουν ξερολες.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 26/10/2005 17:27:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικιο - εχω την περιεργεια να δω τι θα ακολουθησει παρακατω! Τι θα "ακουσεις" σε λιγο, αφου... ανοιξες ενα νεο topic...

ΠαρεξήγησιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

herman
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους herman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά.Σε αντίθεση με σένα και ίσως με όλους τους υπόλοιπους,εγώ είμαι νεότατο μέλος στο φόρουμ,δηλαδή δεν το έχω επισκεφθεί ποτέ.Σέβομαι αυτά που γράφεις και δεν τα αμφισβητώ σε καμία περίπτωση,στο κάτω κάτω θα έχεις τους λόγους σου...Απλώς θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση:δε νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις έστω για ακόμα μια φορά;Για χάρη όλων αυτών των σιωπηλών που αναφέρεις και αν θέλεις για χάρη των ΄΄καινούριων΄΄.Φαίνεσαι άτομο με δυναμισμό και σίγουρα η ηλικία σου μαρτυράει άνθρωπο με πείρα.Αν υπάρχει πιθανότητα να βοηθήσεις έστω και έναν, κάντο.Αξίζει τον κόπο.

Σε καλωσορίζω λοιπόν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

raival
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 20:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sarkana Δυστηχός όπως τα λές είναι.
Παρακολουθώ και εγώ το φόρουμ και βλέπω τι γίνεται.
Αυτό βέβαια το συναντάμε είτε λίγο είτε πολύ παντού είτε σε ξένα είτε σε Ελληνικά φόρουμς.
Πιστεύω θα έφτιαχνε αυτό με μια αναβάθμιση του φόρουμ με άλλο software και τον έλεγχο κάθε θέματος από moderators. Χρειάζεται λιγάκι αστυνόμευση αλλιώς ο καθένας κάνει ότι θέλει σχεδόν ανεξέλεγκτα ή ελέγχεται μετά από 24ώρο πολλές φορές από τις πολύ φιλότιμες όπως βλέπω προσπάθειες τις Αμαλίας.
Πάντος εμείς θα προσπαθούμε πάντα κάτι να διαβάσουμε από εδώ αφού τα Αγγλικά μου δεν μου επιτρέπουν τις βόλτες παραπέρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 20:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Sarkana
<<Δεν φοβομαστε μην το παρετε λαθος,απλα εγω προσωπικα το θεωρω αδικο κοπο να κατσω να μοιραστω τις εμπειρειες μου και τις αποψεις μου με ατομα που θα με χλευασουν και θα ειρωνευτουν τιν εμπειρια μου οσο χαζη και αν ακουγετε,>>

το μονο που βλεπω εγω αδικο ειναι το να μην λεγονται ολες οι γνωμες σε καποιο θεμα

και τι εγινε αν καποιος σε ειρωνευτει;
στο χερι σου ειναι να του δειξεις οτι η γνωμη σου ειναι η σωστη
αν παλι δεν καταλαβει δεν πειραζει θα εχουν καταλαβει οι αλλοι που διαβαζουν το τοπικ

κανεις δεν εχει την απολυτη γνωση και ειναι κριμα να μην ακουγωνται ολοι αρκει να σεβομαστε ολοι ολους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xεχε, οποιος "βγει ζωντανος" απο 'δω μεσα, θα εχει αποκτησει εμπειρια "πολεμιστη"...

ΠαρεξήγησιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 02:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα
Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
από την ενότητα .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
όπου τοποθετήθηκε αρχικά.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 04:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικα μετα απο καμποσο καιρο ξανα αποφασισα να μπω εδω να ριξω μια ματια,να δω κανενα καινουριο θεμα,τιποτε αλαγες....
Επι χρονια μπαινω και διαβαζω πολλα αρθρα και διαφορες ιστοριες
σερφαρω σε λινκς που αφηνουνε διαφορα μελη και γενικα ειμαι παρατηρητης στα λεγομενα και γενομενα εδω μεσα.
Προσπαθησα καμποσες φορες να γραψω και γω για διαφορα ερωτηματα,εμπειρειες και ανακαλυψεις στον χωρο της αναζητησης αλα με φρεναρανε ολοι αυτοι που απαντανε κατα κορον σε ολα τα ποστ σχεδον σε οποιο θεμα αναφερει οσο τρελο και να ειναι,τσουπ τα ιδια προσωπα με πολυ καλοδουλεμενη ειρωνεια,ταση για σχολια τις περισοτερες φορες ειρωνικα και συναμα και ειδικα,βλεπεις ολοι αυτοι ειναι οι σοφοι του φορουμ,εχουνε αποψη,ειναι ψαγμενοι.
Μπαινω σε ξενογλωσσα φορουμ εδω και καμποσα χρονακια επισης και εκτος μερικων περιστατικων οι ανθρωποι σε τετοιες ειδικες ομαδες αναζητησης ειναι λιγουλακι πιο επικοινωνησιμα ατομα.ειδικα σε νεαρα παιδια που ορμωμενα απο διαφορα που ειδανε,ακουσανε,διαβασανε,μπηκαν
εδω ψαχνοντας απαντησεις,ψαχνωντας λιγη γνωση απο καποιους που θα ειχανε την ορεξη να δωσουνε.
Και κλασικα εξαφανιζοντε επειτα απο λιγο οπως εκανα και γω πριν απο καιρο.
Μπηκα απο περιεργεια να δω αν εχει αλαξει κατι...

Εχεις δικιο...το μονο που εχει αλλαξει ειναι οι "Βαθμηδες", και η απουσια πολλων παλιων μελων που εφυγαν για διαφορους λογους...οι οποιοι ειχαν τυχαια να κανουν με τις "ομαδουλες" υποδοχης του φορουμ.
Το καλο που εχει αυτο το φορουμ ειναι οτι εχει μια φημη στον Ελληνικο χωρο, αλλα μερα μερα τη μερα η φημη μετατρεπεται σε δυσφιμηση, αλλα δεν βαριεσαι αρκει απλα να υπολογησουμε ποσοι ψευτικοι λογαριασμοι υπαρχουν και μετα λες πως εχει ενα μεγαλο φορουμ.

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 12:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ήρθες Sarkana!

Μπορείς πάντα να βρεις τόπους ν' αποφύγεις τους ξερόλες που συμμετέχουν ανελλειπώς όλο το 24ωρο.
Αρκεί οι απόψεις σου να είναι σωστά τεκμηριωμένες, αποφεύγοντας τούς προς οιονδήποτε χαρακτηρισμούς (προκαλούν όπως το σκατό την μύγα) και θα διαπιστώσεις ότι σιγά-σιγά δεν θα μπλέκονται στα πόδια σου οι επαγγελματίες συμμετέχοντες.
Είναι ένα καλό σχολείο το φόρουμ.
Γίνεσαι καλός "πολεμιστής", όπως λέει και ο valgraph!
Και θα προσθέσω ότι παντού υπάρχουν ανεγκέφαλοι. (Μπορεί να είμαι κι εγώ ένας)
"Σοβαροί" ή μη.

Καλή "επιβίωση"!

Edited by - Αίολος on 27/10/2005 13:29:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 13:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Sarkana θα συμφωνήσω αρχικά μαζί σου.
Οι ξερόλες που αναφέρει ο Αίολος δέν βασίζονται σε δικές τους γνώσεις αλλά κρέμονται σε κάποιο άρθρο που βρίσκεται στο διαδύκτιο, ή σε κάποιο βιβλίο που έτυχε να βρίσκεται στο ράφι του σπιτιού τους. Πολλές φορές θέλουν να το παρουσιάσουν σάν δική τους έμπνευση ή εργασία, το καταλαβαίνω και απο τον εαυτό μου μερικές φορές όταν παρασύρομαι σε τέτοιους ρυθμούς. Αλλά δέν μπορούν να καταλάβουν οτι ο συγγραφέας του κειμένου που αντέγραψαν πέρασε απο χίλια κύματα και έφαγε ή θυσίασε ζωές ολόκληρες για να γράψει αυτό που εύκολα κάποιοι απο το Esoterica και όλα τα υπόλοιπα Ελληνικά Forum κάνουν copy - paste. Πιθανότατα να είναι και κάποιος αναγνωρισμένος άνθρωπος στην κοινωνία.
Πολλές φορές συμβαίνει χωρίς το μέλος που παρουσιάζει τις τάδε απόψεις να έχει καταλάβει το βαθύτερο νόημα τους. Εκεί πέφτει σε παγίδα και αποκαλύπτεται άν τυχόν έρθει σε επαφή με άλλον πιό διαβασμένο με λίγο διαφορετικές απόψεις απο τις δικές του και με διαφορετική ερμηνεία του άρθρου. Η συνέχεια είναι ο εκνευρισμός και οι συγκρούσεις χωρίς νόημα που δέν καταλήγουν πουθενά. Το όφελος για τον αναγνώστη του Esoterica χωρίς απαραίτητα να συμμετέχει είναι οτι άν σταθεί λίγο τυχερός μπορεί να πλουτίσει τις γνώσεις του ευκολότερα απ'όσο θα περίμενε. Και αυτό μπορεί να γίνει βλέποντας τις παρουσιαζόμενες απόψεις των συγγραφέων απο τα μέλη έστω και άν είναι αντεγραμένες, πάνω στο θέμα που του κεντρίζει περισσότερο το ενδιαφέρον.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ/Η Sarkana ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

ΛΕΣ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΕ ΦΡΕΝΑΡΑΝ... ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ????
(ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ)

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΥΤΟ. (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΡΩΝΕΥΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ....

ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟ)...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 17:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


επειδη συχνα συγχεονται (προφανως γιατι ετσι βολευει) η σκληρη σατυρα και το κυνικο χιουμορ με την ειρωνια, και επειδη δεν εχουν καμια σχεση, μιας και η σατυρα και ο κυνισμος ειναι ενας τροπος να λες την αληθεια, ενω η ειρωνια ειναι απλα εκφραση εγωισμου, θα παραθεσω ενα μηνυματακι που εστειλα προσφατα σε αλλο τοπικ.

εκει η σατυρα και το χιουμορ θεωρηθηκαν ακραια και ενοχλησαν (αυτους που επρεπε να ενοχλησουν), οποτε δηλωσα οτι θα απαντησω μιλωντας απλα την γλωσσα της Αληθειας, (και η Αληθεια ειναι πιο σκληρη απο την οποιαδηποτε σατυρα)

οταν το εκανα αυτοι που πριν απλως εξοργιζονταν γιατι θιγονταν ο εγωισμος τους, χλωμιασαν...

παραθετω το ποστ μου περι σατυρας:

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2305 Μηνύματα Απεστάλη: 20/10/2005, 14:27:56
--------------------------------------------------------------------------------


"θα ανοιξω τοπικ για την "σατυρα ως μεσον κριτικης", αλλα στο εν τω μεταξυ κανω αυτο το ποστ εδω, για να το διαβασει και ο Αρης μας με τους φιλους του.


το θεμα ειναι η σατυρα, η ειρωνια και ο κυνισμος ως μεθοδος κριτικης.


ολοι μας γνωριζουμε οτι η σατυρα ειναι το ισχυροτερο οπλο (ο Μητσικωστας, ο Λαζοπουλος, ή ο Χαρυ Κλυν, ειναι χαρακτηριστικα παραδειγματα του πως μπορεις να "ξευτιλισεις" ενα ατομο με κυρος πολιτικο ή ό,τι αλλο και να σου λεει και ευχαριστω)


υπαρχει ομως και μια αλλη χρηση της σατυρας, και μαλιστα της σκληρης, η "θεραπευτικη"!


το να αποκαλυψεις σε καποιον κυνικα την πραγματικοτητα και να τον κανεις να νιωσει οτι εκανε μåλåκιå, δεν τον βλαπτει παρα μονο στον εγωισμο του, και κανεις δεν πεθανε επειδη πληγωθηκε ή πεθανε ο εγωισμος του.

το αντιθετο μαλιστα, κανει πολυ καλο!!!

.

και απο την αλλη σκεφθειτε απλα να εμπαινα στο θεμα και να εγραφα (χωρις χιουμορ) αυτα που θελω να πω του Αρη μας...


μπορει και να με ειχαν ηδη απενεργοποιησει!

.


εκ Της Υπηρεσιας - παραδειγμα θεραπευτικης απαντησεως:


καλε μου ********* πιστεψε με, μου καθεται!
αλλα και να μη μου καθοτανε, δεν θα εμπαινα στο δικτυο για cybersex γιατι ακομη δεν εχω ανακαλυψει που πρεπει να βαλω το βυσμα (ειμαι γερος δεν ξερω απο αυτα ).


και να εισαι σιγουρος οτι επανω σου δεν θα ξεσπαγα τις ανεκτονωτες ορμες μου γιατι (και νασαι καλα γι αυτο) μας προειδοποιεις εγκαιρα με το νικ σου οτι μπορει να κολλησουμε τιποτα εξωτικο απο σενα!


για να σου ανταποδωσω μαλιστα το καλο που μου κανεις, σου υποσχομαι οτι οταν αποκτησεις και συ γυναικα, θα σου μαθω το μυστικο για να σου καθεται!!! "


.


αυτα τα εγραψα οπως προανεφερα πριν αρχισω να λεω ωμα τη αληθεια χωρις χιουμορ.


και η αληθεια ειναι σκληρη στ αυτια αυτων που την παραποιουν!

εκτος των αλλων η κριτικη σατυρα ειναι πολυ περισσοτερο ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΤΙΚΗ απο την απλη παραθεση στοιχειων για τον όποιον αναγνωστη και εξαλλου το γελιο μακραινει τη ζωη!

ναστε καλα!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 02:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Το θέμα είναι αν μπορεί να τις στηρίξει με επιχειρήματα ή όχι.

Αυτό το "περί σεβασμού της άποψης του άλλου" έχει γίνει κλισέ τελικά, αλλά κατά πόσο ισχύει στην πραγματικότητα; Σεβόμαστε την άποψη του άλλου, όταν σκεφτόμαστε από μέσα μας ότι λέει ανοησίες;
Και γιατί αυτό το από μέσα μας να μην το βγάλουμε και έξω μας;

Γιατί αυτό που είπε ο Βολταίρος είναι άλλο πράγμα "Διαφωνώ με όσα λες, αλλά θα αγωνιστώ μέχρι θανάτου για να μπορείς να τα λες". Αυτό το διαφωνώ δεν πρέπει κάπως να εκφραστεί;

Βέβαια για το κάθε τι υπάρχει τρόπος. Με άλλους τρόπους συμφωνώ με άλλους όχι.
Αλλά το θεωρώ απαραίτητο ο καθένας μας να λέει ελεύθερα την άποψη του και να μην κωλώνει κάτω από τον υποτιθέμενο σεβασμό της άποψης του άλλου...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 04:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
johnniebegood
quote:
σου υποσχομαι οτι οταν αποκτησεις και συ γυναικα, θα σου μαθω το μυστικο για να σου καθεται!!!

Θέλω και εγώ να μάθω αυτό το μυστικό!!!


_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 10:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα είναι πως πολύ κόσμος παραθέτει τις απόψεις του (νομίζοντας ότι είναι φωστήρες και μέγα μύστες) και όταν υπάρξει ισχυρός αντίλογος είτε πρωτογενής είτε δια άλλων πηγών (επιστημονική γραμματεία –αχ πόσο ενοχλεί αυτό!!) αντί να αναγνωρίσει το λάθος του και να κάνει πίσω συνεχίζει απτόητος μέχρι εκφυλισμού του θέματος, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάς μαζί του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 12:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόβλημα είναι πως πολύ κόσμος παραθέτει τις απόψεις του (νομίζοντας ότι είναι φωστήρες και μέγα μύστες) και όταν υπάρξει ισχυρός αντίλογος είτε πρωτογενής είτε δια άλλων πηγών (επιστημονική γραμματεία –αχ πόσο ενοχλεί αυτό!!) αντί να αναγνωρίσει το λάθος του και να κάνει πίσω συνεχίζει απτόητος μέχρι εκφυλισμού του θέματος, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάς μαζί του..


Σε γενικές γραμμές έχεις απολύτο δίκαιο, αλλά υπάρχουν και άλλες φωνές εδώ μέσα που μπορείς νομίζω να συζητήσεις πολύ όμορφα και με χιούμορ και εξυπνάδα. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που πολύ σωστά περιγράφεις και πραγματικά εκφυλίζεται το αρχικό θέμα συζήτησης. Ομως η συζήτηση δεν είναι μια ροή κουβέντας που το ένα φέρνει το άλλο? Φυσικά εννοώ με ανθρώπους που δεν είναι απόλυτοι και με παρωπίδες
Και για να επανέρθω στο βασικό θέμα, περί αναίδειας (αν και δεν είχα ξεφύγει και πολύ ), ο σεβασμός για τον άλλον πρέπει πρώτα να περνάει από μέσα μας, δηλαδή να υπάρχει πρώτα ο αυτοσεβασμός, μαζί με γνώσεις, χιούμορ και σάτυρα και χωρίς αναίδεια. Αυτή είναι η άποψή μου.
Φιλικά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 13:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε γενικές γραμμές έχεις απολύτο δίκαιο, αλλά υπάρχουν και άλλες φωνές εδώ μέσα που μπορείς νομίζω να συζητήσεις πολύ όμορφα και με χιούμορ και εξυπνάδα. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που πολύ σωστά περιγράφεις και πραγματικά εκφυλίζεται το αρχικό θέμα συζήτησης. Ομως η συζήτηση δεν είναι μια ροή κουβέντας που το ένα φέρνει το άλλο? Φυσικά εννοώ με ανθρώπους που δεν είναι απόλυτοι και με παρωπίδες
Και για να επανέρθω στο βασικό θέμα, περί αναίδειας (αν και δεν είχα ξεφύγει και πολύ ), ο σεβασμός για τον άλλον πρέπει πρώτα να περνάει από μέσα μας, δηλαδή να υπάρχει πρώτα ο αυτοσεβασμός, μαζί με γνώσεις, χιούμορ και σάτυρα και χωρίς αναίδεια. Αυτή είναι η άποψή μου.

Έτσι ακριβώς!
Πρέπει πρώτα να μάθουμε να σεβόμαστε τον ορθό διάλογο ως αρχή και την σωστή επιχειρηματολογία και μετά θα έχουμε μάθει να σεβόμαστε και τον συνομιλητή μας...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον αγαπητό μου Jbg που αναφέρει την διαφορά ειρωνίας και σάτυρας-κυνικού χιούμορ.
Φίλε μου Jbg, δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λές έχω όμως μια μικρή ένσταση.
Πόσες φορές και στην καθημερινή μας ζωή, στον έξω κόσμο, μας έχει τύχει να παρερμηνεύσουν το καυστικό μας χιούμορ ή την σάτυρα ως ειρωνία?
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές προσωπικά...
Οπότε δεν είναι λογικό να υπάρχει αυτή κι η παρερμήνευση στο esoterica?
Ειδικά αν σκεφθείς πως η επικοινωνία γίνεται μέσω ενός υπολογιστή, χωρίς να βλέπεις και να ακούς τον άνθρωπο με τον οποίο συνομιλείς.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 16:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus

Φίλε μου Jbg, δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λές έχω όμως μια μικρή ένσταση.
Πόσες φορές και στην καθημερινή μας ζωή, στον έξω κόσμο, μας έχει τύχει να παρερμηνεύσουν το καυστικό μας χιούμορ ή την σάτυρα ως ειρωνία?
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές προσωπικά...
Οπότε δεν είναι λογικό να υπάρχει αυτή κι η παρερμήνευση στο esoterica?
Ειδικά αν σκεφθείς πως η επικοινωνία γίνεται μέσω ενός υπολογιστή, χωρίς να βλέπεις και να ακούς τον άνθρωπο με τον οποίο συνομιλείς.


καποτε σε καποιο τοπικ μιλουσαμε για το χιουμορ - η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το χιουμορ ειναι κατι αναλογο με το ηλεκτρομαγνητικο φασμα.


οπως τα ματια μας συλλαμβανουν μονο ενα μικρο τμημα του φασματος (αυτο που ονομαζουμε ορατο φως) αλλα εξακολουθει να υπαρχει και το υπολοιπο, ετσι γινεται και με το χιουμορ.


ο καθενας αντιλαμβανεται ενα μερος του χιουμορ, αναλογως της αντιληψης του.


και φυσικα ο καθενας εκφραζει το χιουμορ που ο ιδιος αντιλαμβανεται - το δικο μου πχ το λενε χουμορ, οχι χιουμορ.

το οτι καποιοι δεν το αντιλαμβανονται ειναι αναμενομενο και δεν με ενδιαφερει - γιατι αυτος που γραφει σατυρικα πρεπει να γελαει πρωτος μ αυτα που γραφει, την ωρα που τα γραφει.

οσο για την σατυρα ως μεσον κριτικης, εχει μεν θεμα καποιον συγκεκριμενο, αλλα δεν απευθυνεται μονο σε αυτον, αλλα σε ολο τον κοσμο - εξαλλου οι αλλοι ειναι που γελανε και οχι ο σατυριζομενος.

αυτος εισπρατει "μαθημα" αν ειναι ικανος να το καταλαβει...

[quote]

Πρέπει πρώτα να μάθουμε να σεβόμαστε τον ορθό διάλογο ως αρχή και την σωστή επιχειρηματολογία και μετά θα έχουμε μάθει να σεβόμαστε και τον συνομιλητή μας...

[quote]


το θεμα του τοπικ ειναι η αναιδεια.


και ο θεματοθετης ασχοληθηκε μονο με την μια της πλευρα, αυτων που κανουν κριτικη.


υπαρχει ομως και αλλη πλευρα: οι θεματοθετες και τα θεματα τους!


δεν ειναι αναιδεια το να καθεσαι να γραφεις όποια φαντασιοπληξια σε δερνει, ή να φτιαχνεις φανταστικες ιστοριες μυστηριου για να βγαλεις κανα γκομενακι?


ή να αποπροσανατολιζεις εντελως τον κοσμο και ειδικα τους ανηλικους που σιγουρα μας διαβαζουν?

δηλωνω με καθαρη την συνειδηση μου οτι στην αναιδεια απαντω με κυνικη σατυρα, και θα συνεχισω να το κανω.

όποτε ομως θελησουν οι εκαστοτε σατυριζομενοι να σοβαρεψω, το κανω ευχαριστως και λεω την Ωμη Αληθεια κι οποιος αντεξει...


ναστε καλα!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 13:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οπως τα ματια μας συλλαμβανουν μονο ενα μικρο τμημα του φασματος (αυτο που ονομαζουμε ορατο φως) αλλα εξακολουθει να υπαρχει και το υπολοιπο, ετσι γινεται και με το χιουμορ.


ο καθενας αντιλαμβανεται ενα μερος του χιουμορ, αναλογως της αντιληψης του.


και φυσικα ο καθενας εκφραζει το χιουμορ που ο ιδιος αντιλαμβανεται - το δικο μου πχ το λενε χουμορ, οχι χιουμορ.


Σαφέστατα!

quote:
το οτι καποιοι δεν το αντιλαμβανονται ειναι αναμενομενο και δεν με ενδιαφερει - γιατι αυτος που γραφει σατυρικα πρεπει να γελαει πρωτος μ αυτα που γραφει, την ωρα που τα γραφει.

Φίλε μου, εγώ δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό!
Προσπαθώ να σου πώ πως το να έχεις το ίδιο χιούμορ απέναντι σε όλους μπορεί να δώσει τροφή για παρεξηγήσεις μιάς και δε μπορούν να το αντιληφθούν όλοι...

quote:
δεν ειναι αναιδεια το να καθεσαι να γραφεις όποια φαντασιοπληξια σε δερνει, ή να φτιαχνεις φανταστικες ιστοριες μυστηριου για να βγαλεις κανα γκομενακι?


ή να αποπροσανατολιζεις εντελως τον κοσμο και ειδικα τους ανηλικους που σιγουρα μας διαβαζουν?


Εάν τα κίνητρα τους είναι αυτά, αγαπητέ, τότε ναι.
Είναι αναίδεια...

quote:
όποτε ομως θελησουν οι εκαστοτε σατυριζομενοι να σοβαρεψω, το κανω ευχαριστως και λεω την Ωμη Αληθεια κι οποιος αντεξει...

Το έχω διαπιστώσει αυτό, φίλτατε JBG...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 15:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ....

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΑΧΘΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ....

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ?????

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ (ΠΙΑΣΑΡΙΚΑ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΝ...

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy