ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αιωνιο συμπαν η Πρωτη Αρχη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιτρεπουν οι υλιστες, αθεοι, σκεπτικιστες, whatever, εδω μεσα, να τους κανουμε καποιες ερωτησεις να δουμε τι βαζουν στη θεση του Θεου η μιας πρωτης νοημοσυνης;


ερωτηση πρωτη...
υπηρχε πρωτη αιτια που δημιουργησε το συμπαν κι αυτη πως προεκυψε;
αν δεν υπηρχε πρωτη αιτια το συμπαν ειναι αιωνιο;

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 11:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

επιτρεπουν οι υλιστες, αθεοι, σκεπτικιστες, whatever, εδω μεσα, να τους κανουμε καποιες ερωτησεις να δουμε τι βαζουν στη θεση του Θεου η μιας πρωτης νοημοσυνης;


ερωτηση πρωτη...
υπηρχε πρωτη αιτια που δημιουργησε το συμπαν κι αυτη πως προεκυψε;
αν δεν υπηρχε πρωτη αιτια το συμπαν ειναι αιωνιο;


Φίλε Αριστοτέλη μας βάζεις δυσκολα..

Ούτε οι επιστήμονες δεν μπορούν να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα!

Προσωπικά και επειδή θεωρώ μάταιο , το να θέτω ένα τέτοιο ερώτημα και να προσπαθώ βρώ απαντήσεις , προτιμώ να ασχολούμαι με το δικό μας σύμπαν ...αυτό του εαυτού μας αλλα και πάλι δεν είναι ούτε αυτό τόσο εύκολο!

Ελπίζω να σου δοθούν καλύτερες απαντήσεις απο την δική μου , μιας και δεν είμαι ο ειδικότερος για να σου απαντήσει !

Πιστεύω ότι το να σου δώσω μια απάντηση προσωπική μου και η οποία στερείται αποδεικτικού υλικού θα ήταν ανεύθυνη αλλα και ανώριμη!

Ωστόσο δεν σου κρύβω , ότι την έχω και γω την περιέργεια να δώ τις απαντήσεις των φίλων συνδικτύων..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.physics4u.gr/news/2006/scnews2579.html
ξεκίνα από εκεί και διάβαζε τις παραπομπές που θα σε οδηγούν στις άλλες θεωρίες αρχής ή αιώνιου σύμπαντος όταν διαβάσεις αρκετά θα καταλάβεις ότι ακόμη η επιστήμη δεν έχει ξεκαθαρίσει τι από τα δυο είναι σε ισχύ
ακόμη το ψάχνουν αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν βρει κανένα δημιουργό

το θέμα αν το παραληρήσουμε λίγο με την ιατρική είναι σαν να έχουμε από την μια μεριά τους επιστήμονες που ψάχνουν να βρουν την αιτία της δημιουργίας του καρκίνου και από την άλλη τους πιστούς που λένε αφού δεν ξέρετε πιστέψτε αυτό που σας λέμε ο θεός βάζει τον καρκίνο στα σώματα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 12:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
ακόμη το ψάχνουν αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν βρει κανένα δημιουργό

Κάπου άκουσα ότι βρίσκεται λίγο έξω από την Ανδρομέδα....έχουν ψάξει εκεί?

quote:
αθεος:
το θέμα αν το παραληρήσουμε λίγο με την ιατρική είναι σαν να έχουμε από την μια μεριά τους επιστήμονες που ψάχνουν να βρουν την αιτία της δημιουργίας του καρκίνου και από την άλλη τους πιστούς που λένε αφού δεν ξέρετε πιστέψτε αυτό που σας λέμε ο θεός βάζει τον καρκίνο στα σώματα

Η αιτία δεν ενδιαφέρει κανέναν....το φάρμακο είναι αυτό που θέλουμε να βρουν.
Όσο για το υπόλοιπο της βλακείας το αφήνω ασχολίαστο.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 17:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αιτία δεν ενδιαφέρει κανέναν....το φάρμακο είναι αυτό που θέλουμε να βρουν.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί "φάρμακο" εάν πρώτα δεν βρεθεί η αιτία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 19:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί "φάρμακο" εάν πρώτα δεν βρεθεί η αιτία.

Γιατί?
Τα γυαλιά μυωπίας ή πρεσβυωπίας στην αιτία οφείλουν τη δράση τους?

Η ασπιρίνη με τις πολλαπλές χρήσεις της στην αιτία? Γιατί για αλλού την προόριζαν και άλλο τους βγήκε.

Αν και "νομίζω" ότι δεν έχει πεθάνει κάποιος από τα "μεγάλα κεφάλια" παγκοσμίως από την ανίατη αυτή αρρώστια. Κι ο Ρέιγκαν την είχε για πολλά χρόνια (βέβαια δε θυμάμαι τη μορφή ήταν, ήπια ή όχι).....αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας ενημερώσει.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν βρεθεί θα είναι τεράστια ζημιά για τις φαρμακοβιομηχανίες…..και ότι οι ίδιες κάνουν ότι μπορούν για να εμποδίσουν την εύρεση ενός αποτελεσματικού φαρμάκου, αφού πλουτίζουν από τις συνεχείς και πανάκριβες χημειοθεραπείες που προσφέρουν.
Ίσως έτσι, «για τα μάτια του κόσμου» να θεραπεύουν κάποιες ήπιες μορφές.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 20:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τ ακούσαμε κι αυτό. Είναι θεραπεία τα γυαλιά χριστιανέ μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 21:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τ ακούσαμε κι αυτό. Είναι θεραπεία τα γυαλιά χριστιανέ μου;

και βέβαια όπως θεραπεία για τον χάχα είναι και τα πρόσθετα μέλη (ποδια χερια)
βρε μην προσπαθείτε να κάνετε σοβαρή κουβέντα με τον χάχα μεταξύ άλλων έχει πει ότι ο αέρας είναι άυλος και ότι στην εποχή του χριστού οι άνθρωποι φορούσαν τα σεντόνια τους για να κυκλοφορήσουν
γι αυτό σου λέω τι περιμένεις?

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 21:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τ ακούσαμε κι αυτό. Είναι θεραπεία τα γυαλιά χριστιανέ μου;

και βέβαια όπως θεραπεία για τον χάχα είναι και τα πρόσθετα μέλη (ποδια χερια)
βρε μην προσπαθείτε να κάνετε σοβαρή κουβέντα με τον χάχα μεταξύ άλλων έχει πει ότι ο αέρας είναι άυλος και ότι στην εποχή του χριστού οι άνθρωποι φορούσαν τα σεντόνια τους για να κυκλοφορήσουν
γι αυτό σου λέω τι περιμένεις?

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Αναρωτιέμαι, γιατί όταν πει κάποιος μια ανοησία, σπεύδει και κάποιος άλλος να την κάνει να φαίνεται ακόμη πιο μεγάλη και να πάρει τα πρωτία αυτός;

Ελάτε, λοιπόν, ας βάλουμε τα γυαλιά μυωπίας και ας προσπαθήσουμε να διαβάσουμε μαζί τι έγραψε ο ευρωπαίος:



Γιατί?
Τα γυαλιά μυωπίας ή πρεσβυωπίας στην αιτία οφείλουν τη δράση τους?

Edited by - Ψηλός on 31/12/2009 21:51:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 22:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ευρωπαίος μπερδεύει μονίμως τις βούρτσες με τις &*^*&^. θα μπορούσε να πεί απο την αρχή, συγγνώμη κύριοι, έσφαλα. Και όχι να γράψει ό,τι πιο πρόχειρο βρήκε για να αντικρούσει τον Μάρτε. Μονίμως προσπαθεί να αντικρούσει επιχειρήματα με άσχετα παραδείγματα. Και είναι και αναιδέστατος.
quote:
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί "φάρμακο" εάν πρώτα δεν βρεθεί η αιτία.
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί?
Τα γυαλιά μυωπίας ή πρεσβυωπίας στην αιτία οφείλουν τη δράση τους?


Θεραπεία δεν είναι τα αντικείμενα ή φάρμακα (παυσίπονα, γυαλιά, πατερίτσες κλπ) που σε βοηθού να ζείς καλύτερα ΜΕ την πάθηση.


Edited by - mimosa on 31/12/2009 22:13:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 23:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Τ ακούσαμε κι αυτό. Είναι θεραπεία τα γυαλιά χριστιανέ μου;
αθεος:
και βέβαια όπως θεραπεία για τον χάχα
είναι και τα πρόσθετα μέλη (ποδια χερια)
βρε μην προσπαθείτε να κάνετε σοβαρή κουβέντα με τον χάχα μεταξύ άλλων έχει πει ότι ο αέρας είναι άυλος και ότι στην εποχή του χριστού οι άνθρωποι φορούσαν τα σεντόνια τους για να κυκλοφορήσουν
γι αυτό σου λέω τι περιμένεις?

mimosa:
Ο Ευρωπαίος μπερδεύει μονίμως τις βούρτσες με τις &*^*&^. θα μπορούσε να πεί απο την αρχή, συγγνώμη κύριοι, έσφαλα. Και όχι να γράψει ό,τι πιο πρόχειρο βρήκε για να αντικρούσει τον Μάρτε.

Μονίμως προσπαθεί να αντικρούσει επιχειρήματα με άσχετα παραδείγματα. Και είναι και αναιδέστατος.

Θεραπεία δεν είναι τα αντικείμενα ή φάρμακα (παυσίπονα, γυαλιά, πατερίτσες κλπ) που σε βοηθού να ζείς καλύτερα ΜΕ την πάθηση .


Θεραπεία=το σύνολο των μέσων που εφραμόζονται για την αποκατάσταση της υγείας του αρρώστου / / αποκατάσταση ζημιάς.

Δεν ξέρω αλλά εγώ χωρίς τους φακούς μου επαφής δε βλέπω..... αν δεν είναι μέσω αποκατάστασης τη υγείας μου τότε τι είναι?
‘Οταν απέκτησα πρόβλημα με τα μάτια μου πήγα στο γιατρό....όχι για να του πω καλημέρα....αλλά για να με θεραπεύσει αυτός μου έγραψε να πάρω γυαλιά (κάποια στιγμή τα αντικατέστησα με τους φακούς επαφής) από τότε βλέπω μια χαρά με αυτού!!!!ς.....αν τους βγάλω δε βλέπω.....

Στον γιατρό πηγαίνουν για θεραπεία όσοι έχουν πρόβλημα υγείας....έτσι έκανα κι εγώ....καλά μου παιδιά....
αυτός λοιπόν μου έδωσε να πάρω κάτι, ώστε να λύσω το πρόβλημά μου.....τι? δε με θεράπευσε?....
Δεν είναι τα γυαλιά η θεραπεία μου?......τον απατεώνα.....ξέρω που μένει και θα δείτε τι θα πάθει...ευτυχώς που κάτι πολύ ξύπνια παιδιά σαν κι εσάς μου ανοίγουν τα μάτια..."

Ψηλε! λες να φταίει το ότι δεν είναι χριστιανοί?

mimosa, θα γράψεις δικό σου λεξικό? ή θα μου ζητήσεις συγνώμη?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 23:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν θα σου ζητήσω γιατί το πρόβλημα με τα μάτια σου ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. Οι φακοί σε βοηθούν να ζείς καλύτερα ΜΕ το πρόβλημα. Τι δεν καταλαβαίνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eλα να σου πώ, κάποτε είχες παραθέσει κάτι Άγια κείμενα στα οποία μιλάει ο Θεός, ξέρεις ποιά "Και είπεν ο Θεός: (...μπλα μπλα).
Ξαναβάλτα εδώ να πάρει και ο Αριστοτέλης τις απαντήσεις του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 00:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Όχι, δεν θα σου ζητήσω γιατί το πρόβλημα με τα μάτια σου ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. Οι φακοί σε βοηθούν να ζείς καλύτερα ΜΕ το πρόβλημα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Tσ τσ τσ τσ περηφάνια!!!!!!

Θες να πεις ότι δε βλέπω? και πως γράφω!!....αφού δε βλέπω? διά μαγείας?

quote:
mimosa:
Eλα να σου πώ, κάποτε είχες παραθέσει κάτι Άγια κείμενα στα οποία μιλάει ο Θεός, ξέρεις ποιά "Και είπεν ο Θεός: (...μπλα μπλα).
Ξαναβάλτα εδώ να πάρει και ο Αριστοτέλης τις απαντήσεις του.

Σςςςςςςςςςςτ!!! σιγά θα μας ακούσουν!!!! ....να να! αυτός στο βάθος ήδη μας σχολιάζει!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 01/01/2010 00:23:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 00:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θες να πεις ότι δε βλέπω? και πως γράφω!!....αφού δε βλέπω? διά μαγείας?

Φοράς τους φακούς σου, σιιιλυ.
Βρε τι κάνεις εδώ τέτοια ώρα; Πήγαινε, θα ρθει ο Αη Βασίλης σε λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 02:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa:
Φοράς τους φακούς σου, σιιιλυ.

Θες να πεις ότι οι φακοί είναι μέσω θεραπείας τελικά?

quote:
mimosa:
Βρε τι κάνεις εδώ τέτοια ώρα; Πήγαινε, θα ρθει ο Αη Βασίλης σε λίγο.

Δε μ' αγαπάει εμένα....έχει να μου φέρει δώρο.....περίπου 30 χρόνια!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 11:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προφανως δεν δοθηκε απαντηση στην πρωτη ερωτηση που τεθηκε...ουτε καν καποιος αθεος μπηκε στον κοπο να πει τι κατα τη γνωμη απο τα δυο θα μπορουσε να ηταν το πιο πιθανο...

παροτι παγια θεση του υλισμου (πριν το μπιγκ μπανγκ τουλαχιστον) ηταν οτι η υλη ειναι αιωνια...

και γιατι ειχε αυτη τη δογματικη θεση;

γιατι αν υπηρχε μια Πρωτη Αρχη κατα το Κινουν Ακινητο του Αριστοτελη εκει τα πραγματα θα δυσκολευαν...

κι ενω ο Παπας ζητησε συγγνωμη για καποια θεματα (εστω και για το θεαθηναι), ο υλισμος εκανε το κοροιδο οταν πληροφορηθηκε πως η προ μπιγκ μπανγκ κατασταση δεν περιλαμβανε ουτε χωρο, ουτε χρονο απλα ενα κατι που ετεινε απειροστικα να γινει σωματιδιο χωρις να τα καταφερνει...

και αρα ουτε υλη υπηρχε...

παμε τωρα στη δευτερη ερωτηση προς αθεους, σκεπτικιστες κλπ...

αν δεχτουμε χαριν υποθεσης οτι το συμπαν ειναι αιωνιο (παροτι το μπιγκ μπανγκ δεν οδηγει σε τετοιο συμπερασμα) και δεν υπαρχει καποια ανωτερη νοημοσυνη που το δημιουργησε τοτε πως βρεθηκε αυτη η μη νοημονα υλη, η ενεργεια και τα φαινομενα σε ενα αιωνιο χρονικα κυκλο;

πως ειναι δυνατον κατι να μην εχει αρχη;

πας εκατο δεκακις εκατομμυρια χρονια πισω και το κολπο υφισταται...

δεν ακουγεται καπως μεταφυσικο κατι να μην εχει αρχη;

ποσο μαλλον κατι χωρις νοημοσυνη οπως η υλη (γιατι υποτιθεται πως ενα ον σουπερ ντουπερ νοημοσυνης οπως ο Θεος θα μπορουσε να κανει τα μαγικα του με το χρονο αλλα ενα κατι χωρις νοημοσυνη πως μπορει να υφισταται χωρις αρχη;)...

κι αν κατι ακουγεται μεταφυσικο καθοτι αποτελει λογικο παραδοξο πως μπορει να το αποδεχεται μια ορθολογικη σκεψη που υποτιθεται ερευναει;

αρα μηπως τελικα πρεπει να αποδεχθειτε οτι υπηρξε Πρωτη Αρχη συμφωνα παντα με τη λογικη του Αριστοτελη (αλλα και τα δεδομενα του μπιγκ μπανγκ) και μετα να κατσουμε να κουβεντιασουμε τι θα μπορουσε να ηταν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 11:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύνελθε Ευρωπαίος, τα ίδια και τα ίδια θα λέμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 13:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώντας τις διάφορες καταστάσεις στην φύση,μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για την ίδια την φύση και γενικά το σύμπαν.

Βλέπεις για παράδειγμα οτι όλα, έχουν αρχή μέση και τέλος.Αρα και το ίδιο το σύμπαν υπόκειται σε αυτόν τον μηχανισμό λειτουργίας, ζεί γεννιέται και πεθαίνει. Είναι ένας κύκλος.Αν επίσης εκμηδενίσουμε τον χρόνο(γιατί στην πραγματικότητα δέν υπάρχει),τότε η αρχή και το τέλος συμβαίνουν ταυτόχρονα.

Ο άνθρωπος έχει νόηση,άρα και το σύμπαν έχει νόηση και μάλιστα απείρως μεγαλύτερη απο τον άνθρωπο.

Οι σκεπτικιστές-υλιστές-μηδενιστές,είναι κολλημένοι στις αποδήξεις.Η ανοησία τους είναι οτι πιστεύουν οτι κάτι τέτοιο, όπως η νοήμονα αρχή μπορεί να αποδηχτεί άμεσα στον καθένα χωρίς κόπο.Δέν είναι έτσι,θέλει θυσίες για να το εξακριβώσεις ο ίδιος.

Επίσης δέν μπορεί να αποδηχθεί με τα μαθηματικά,τα μαθηματικά μπορούν να λένε ό,τι θέλεις.Τα μαθηματικά είναι όπως ο λόγος.Αυτός που έχει εξασκηθεί καλύτερα στην χρησημοποίηση του λόγου, μπορεί ένα ψέμα να το κάνει να φένεται αλήθεια χωρίς καμία αμφιβολία.Τόσες και τόσες "κομψές" θεωρίες για το σύμπαν έχουν αποδειχθεί λάθος.

Αν το σύμπαν εξηγούνταν με τα μαθηματικά,θα είχε εξηγηθεί είδη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 13:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa, είδες τι τραβάει όποιος προσπαθεί να συζητήσει σοβαρά με τους διάφορους ευρωπαίους;;;

Τι δεν καταλαβαίνεις κι εσύ βρε;;

Χρειαζόταν να υπάρχει η μυωπία για να βρεθούν τα γυαλιά γι' αυτήν;

Όχι, βέβαια...

Βρέθηκαν τα γυαλιά μυωπίας και μετά κάθισαν και σκέφτηκαν "τι τα κάνουμε αυτά τώρα";;

Αυτή είναι η ευρωπαϊκή άποψη για την εφεύρεση της μυωπίας...

Απλά πράγματα δηλαδή, με τον ευρωπαίο μιλάς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikro-paidi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 15:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikro-paidi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέτε Σύμπαν τι εννοείται?
α)το διάστημα?
β)τον υλικό κόσμο?
γ)τον κόσμο των πνευμάτων?
δ)όλα τα παραπάνω μαζί?
ε)κάτι άλλο?

Τον Θεό πάντως είτε "Πλατωνικά" είτε "Χριστιανικά" είτε "ΝεοΤαξικά" δεν έχει βρεθεί κανείς να τον υποδείξει ή να τον αποδείξει με χαρτί και μολύβι. Αν το καταφέρουν αυτό οι "επιστήμονες" με μετρήσεις και πειράματα, θα κουβαλήσω αρκούδα βάρος του Πάγκαλου και του Καρατζαφέρη μαζί στην πλάτη μου από την Καστοριά μέχρι όπου θέλετε... :D


btw:καλώς σας βρήκα και καλή χρονιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 18:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν λέτε Σύμπαν τι εννοείται?
α)το διάστημα?
β)τον υλικό κόσμο?
γ)τον κόσμο των πνευμάτων?
δ)όλα τα παραπάνω μαζί?
ε)κάτι άλλο?



τον υλικο κοσμο οπως τον αντιλαμβανονται οι αισθησεις και τα επιστημονικα οργανα...

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 22:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε αριστοτελη , το αιωνιο δεν μπορει να περιγραψει το συμπαν (συμφωνεις φανταζομαι) καθως τα 15 και ΔΙΣ χρονια ειναι κατι το ασυλιπτο για τον ανθρωπινο νου

στην ερωτηση σου εαν μου επιτρεπεις να απαντησω, με τα μεχρι τωρα στοιχεια η απαντησεις ειναι
αιτια με την εννοια του ΕΠΙΤΗΔΕΣ ή του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ , οχι , αιτια με την εννοια της τεραστιας πιεσης και των θερμοκρασιων που αναπτηχθηκαν απο την συμπιεση ναι

ναι (με την διευκρινηση για την λεξη αιωνιο) με τα μεχρι τωρα στοιεια το συμπαν υπηρχε και θα υπαρχει , οι θεωριες πολλες (θα μεγαλωνει για παντα ή καποια στιγμη θα σταματησει και θα μεινει στασιμο ή καποια στιγμη θα αρχισει να μικραινει ή πολλα αλλα) αλλα εαν σκεφτουμε οτι εχουμε αποκτησει αυτες τις πληροφοριες μολις τα τελευταια 100 χρονια και με παρατηρηση μολις τα τελευταια 30 (μιλαω για να νεα τηλεσκοπια οπτικα και ραδιο-τηλεσκοπια , αλλα και με τα πειραματα στο cern και αλλα ερευνητικα κεντρα) εαν λοιπον σε 100 μολις χρονια εχουμε αποκτησει ΟΛΗ αυτη την πληρφορια φανταστειτε τι θα γινει στα επομενα 100 ή 1000 χρονια ...




το βρηκα σε αλλο νημα το απαντω εδω...

quote:
φιλε αριστοτελη , το αιωνιο δεν μπορει να περιγραψει το συμπαν (συμφωνεις φανταζομαι) καθως τα 15 και ΔΙΣ χρονια ειναι κατι το ασυλιπτο για τον ανθρωπινο νου


αυτο δεν αναιρει το ερωτημα μεταξυ αιωνιου συμπαντος και πρωτης αρχης...

quote:
στην ερωτηση σου εαν μου επιτρεπεις να απαντησω, με τα μεχρι τωρα στοιχεια η απαντησεις ειναι
αιτια με την εννοια του ΕΠΙΤΗΔΕΣ ή του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ , οχι , αιτια με την εννοια της τεραστιας πιεσης και των θερμοκρασιων που αναπτηχθηκαν απο την συμπιεση ναι


πως ομως αναπτυχθηκαν πιεσεις και θερμοκρασιες στο τιποτα;

μην ξεχνας πως αν δεχεσαι αρχη εστω μηχανιστικης και ανοης φυσης πρεπει να υπαρχει κατι για να δρασει...

ε λοιπον αυτο το κατι απο που προεκυψε;

quote:
ναι (με την διευκρινηση για την λεξη αιωνιο) με τα μεχρι τωρα στοιεια το συμπαν υπηρχε και θα υπαρχει ,

τωρα αναιρεις τον εαυτο σου που πριν δεχτηκε πρωτη αρχη εστω τυχαιας και μηχανιστικης φυσης...

επισης αναιρεις τη βασικη θεωρια του μπιγκ μπανγκ που ειναι και η επικρατουσα αυτη τη στιγμη μεταξυ πολλων αλλων...

και η οποια δεχεται πρωτη αρχη σε χωρο και χρονο...

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
γιαπετ:
mimosa, είδες τι τραβάει όποιος προσπαθεί να συζητήσει σοβαρά με τους διάφορους ευρωπαίους;;;
Τι δεν καταλαβαίνεις κι εσύ βρε;;

Χρειαζόταν να υπάρχει η μυωπία για να βρεθούν τα γυαλιά γι' αυτήν;
Όχι, βέβαια...

Βρέθηκαν τα γυαλιά μυωπίας και μετά κάθισαν και σκέφτηκαν "τι τα κάνουμε αυτά τώρα";;

Αυτή είναι η ευρωπαϊκή άποψη για την εφεύρεση της μυωπίας...
Απλά πράγματα δηλαδή, με τον ευρωπαίο μιλάς...



Βρε γιαπετ!!! σύνελθε και διάβασε καμιά φορά τους διαλόγους .... μην εκτίθεσαι συνεχώς!
Με την ευκαιρία... ο Αριστοτέλης απευθύνεται και προς εσένα...και αντί να τοποθετηθείς κάθεσαι και λες κοτσάνες....μπας και μου κάνεις τα μούτρα κρέας!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη , θεωρησα οτι ζητας την αποψη μας (την ατομικη) και οχι την επιστημονικη τεκμηριωση η οποια θα επιανε τοσο χωρο που θα μπλοκαραμε το φορουμ

σε οτι σου κατεθεσα δεν υπαρχει (για μενα) κατι που αναιρει το ενα ή το αλλο

η αποψη μου εχει να κανει με μια ακρως περιληπτικη αποψη συμφωνα με τις διαφορες θεωριες που υπαρχουν και με καποιες δικες μου παραδοχες

ετσι επαναλαμβανω συνοπτικα αφου πρωτα διευκρινησω οτι , κατα την δικη μου αποψη δεν τιθεται θεμα αρχης και τελους , θεμα αιτιας , δημιουργου κτλπ , επειδη ο εγκεφαλος μας δεν μπορει να κατανοηση την μη αρχη ή την μη δημιουργια και πολλα αλλα ... εαν πχ εχει 11 διαστασεις το συμπαν , αυτο δεν θα το αντιληφθουμε-κατανοησουμε ποτε ... καθως ειμαστε οντα 3 διαστασεων

βαση του παραπανω λοιπον ,

ναι θεωρω οτι το συμπαν δεν ειχε αιτια που προεκυψε , οπως δεν ειχε και πρωτη φορα , απλα συμβαινει (η διαδικασια μεσα απο την οποια εφτασε εδω που ειμαστε αφορα τις διαφορες διαδικασιες , οπου καποιες μιλανε για μεγιστη συμπιεση και εκρηξη)

απο την αλλη θεωρω οτι απλα υπαρχει αρα "αιωνιο" ή συνεχες ...

ακομη και το μπιγκμπανκ δεν αποκλειει οτι η διαδικασια ειναι επαναληψιμη και οτι συμβαινει συνεχεια ... οπως υπαρχει θεωρεια για πολλαπλα συμπαντα και πολλα πολλα αλλα , πχ η υπαρξη της διαστασης του χρονου μπορει να μας δωσει οτι το συμπαν ειναι στην αρχη-στη μεση και στο τελος ταυτοχρονα (κατα το ανθρωπινο παντα)

παντως το θεμα συμπαν δεν ειναι κατι που εχει απαντησει , εχει θεωριες και ενδειξεις και δεν ξερουμε εαν ποτε καταφερουμε να βγαλουμε ακρη ...

το δικο μου ερωτημα ειναι ΓΙΑΤΙ πρεπει να υπαρχει ΠΡΩΤΗ ΑΡΧΗ ? (η κβαντικη ισως πως δωσει καποια εικονα του πως γινεται να μην υπαρχει αρχη!!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες αγαπητέ mikro-paidi και καλή διαμονή.

Αγαπητέ makfor, βλέπεις καμιά σοφία σε όλα αυτά? ή την τυχαιότητα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 01/01/2010 23:55:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι η σοφια ? (φανταζομαι δεν λεμε για την γειτονισα) περα απο κατι ανθρωπινο?

οχι δεν βλεπω καμια σοφια πουθενα

τυχαιοτητα βλεπω , μαλιστα μαρεσει να την λεω "τυχαια σκοπιμοτητα" ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οχι δεν βλεπω καμια σοφια πουθενα

τυχαιοτητα βλεπω , μαλιστα μαρεσει να την λεω "τυχαια σκοπιμοτητα" ...



Aπό τύχη δηλαδή δεν τρακάρουν οι πλανήτες μεταξύ τους, από τύχη η βαρύτητα, από τύχη ο τρόπος παραγωγής της βροχής, από τύχη δε ζούμε αιώνια εμείς και οι άλλοι ζωντανοί οργανισμοί....από τύχη γενικά αυτή η πράγματι σοφία που υπάρχει στη φύση....σεβαστή η άποψη σου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα υπηρχε σοφια χωρις τον ανθρωπο ? συμπαν υπαρχει χωρις τον ανθρωπο ?χρονος υπαρχει χωρις τον ανθρωπο ? ???

ο ηλιος δεν τοποθετηθηκε εκει που ειναι .. βρεθηκε τυχαια εκει ... οπως τυχαια ηταν και η ποσοτητα αστρικης σκονης γυρω του , που μετα απο εκατομυρια χρονια εγιναν πλανητες , οπους με την μαζα τους διατηρουνται σε συγκεκριμενες τροχιες

και στην γη το ιδιο, η γη δεν εγινε επιτηδες , ετυχε , το κλιμα ,η βροχη , η ζωη , ΕΤΥΧΕ και εαν δεν την χτυπουσε κομητης δεν θα ειχαμε φεγγαρι , εαν δεν αναφλεγονταν οταν το οξυγονο ξεπερασε καποια επιπεδα δεν θα ειχαμε νεες μορφες ζωης ... και παει λεγοντας και ισως εαν δεν ειχαμε τον τελευτια παγετωνα δεν θα ειχαμε τον σημερινο ανθρωπο...

τυχαια σκοπιμοτητα ... εκτος εαν βρεθουν στοιχεια για ΚΑΤΙ αλλο , αλλα για την ωρα τα μονα στοιχεια που υπαρχουν ειναι η φαντασια μας και τιποτα περισστοερο

φυσικα ολα αυτα αποτελουν τομους απο βιβλια και οχι 10 αραδες ... εαν θες περισσοτερα στοιχεια ψαξε και βρες (πιστεψε με δεν θα βρεις τιποτα που να μιλαει κατα της πιστης/θεου ωστε να νιωσης ασχημα , ειναι βιβλια που διαβαζονται ευκολα ξεκινα με την αστρονομια και την δημιουργια συμπαντος/γης ,παρε την κομη της βερενικης -εαν το λεω σωστα και δεν ειναι φερενικης - του γραμματικακη )

να ξανα αναφερω οτι το τι πιστευω αφορα μονο εμενα , ενδιαφερον ομως θα ειχε να πειτε και εσεις την αποψη σας και οχι να μενουμε σε στειρα ερωτηματα ή αφορισμους

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 01:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αραγε θα υπηρχε το συμπαν εαν δεν υπηρχε ανθρωπος ? ο χρονος ? η σοφια ? και τοσα αλλα ... μια θεωρια λεει οτι ισως να μην υπαρχει τιποτα απο ολα οσα θεωρουμε οτι υπαρχουν και οτι ολα , μα ολα , ειναι δημιουργημα του μυαλου μας ... με χειροτερο απο ολα την μορφη του κοσμου που βλεπουμε , καθως αυτη η μορφη ειναι πολυ περιορισμενη και ισως ανυπαρκτη ή εστω υπαρκτη μεσα απο τους περιορισμους που μας βαζει ο εγκεφαλος μας, ποσο θα μας αλλαζε κατι τετοιο ? τι θα αλλαζε στα οσα ξερουμε ή θεωρουμε οτι ξερουμε κατι τετοιο?

το παραπανω γεννα ερωτηματων και αποριων ...


το δικο μου θεμα ειναι οτι δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος "ανωτερος" δεν ειχε τι να κανει και ειπε αντε ας κανω ενα συμπαν να εχω να παιζω , και εδω και 15 δις ετη , και μετα την δημιουργια δισεκατομυριων εκατομυριων και βαλε πλανητων (φανταζομαι οτι προσπαθουσε ολα αυτα τα χρονια να τα καρφιτσωσει στον καμβα του συμπαντος γιαυτο αργησε τοσο), αστεριων κτλπ , ειπε να κανει και κατι πλασματα με 2 ποδια και 2 χερια για να τον υμνουν ή δεν ξερω τι αλλο...τα οποια δε οταν δεν καθονται καλα και δεν κανουν οτι τους λεει ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ αυτος τους τιμωρει και τους κανει νταντα , και εαν ειναι καλα παιδια θα ζουνε σε λιβαδια αλλιως σε νταμαρια ... το συγκεκριμενο σενραιο το βρισκω φοβερα αφελες, μαζι με αυτο και ολες τις προσπαθειες διορθωσης της αρχικης απλοϊκης ιδεας , ειτε μιλαει για χριστο ειτε για βουδα ειτε για συμπατικο θεο ειτε για ανωτερη ενεργεια και παει λεγοντας. και φυσικα απαιτω τις αποδειξεις απο τους υποστηρικτες αντιστοιχων θεωριων!!!!

οσο αφορα το οτι ενας ανωτερος πολιτισμος απο την ανδρομεδα ή παρα περα , ειπε να ερθει εδω να κανει πειραματα , εαν το δω με το σκεπτικο ενος σχεδιου επικοισμου ή βοηθεια στους αυτοχθονες της γης ... δε με χαλαει , εαν ομως πρεπει να δω αυτα τα εξελιγμενα οντα , ως διαστραμενους που δεν ειχαν τι να κανουν και ηρθαν και εκαναν τους ελληνες του εβραιους του αγγελους τους εκπτωτους ή οτι αλλο ... και τους εβαλανα να σφαζονται και να φαγονται ωστε να διασκεδαζουν .... παλι το θεωρω ΠΟΛΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ και ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ (ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ, γιατι αραγε ? γιατι να μην αποτελουμε απλα μια φυσικη εξελιξη ανευ καμιας σημασιας , αξιας και αιτιας ? γιατι ? ειδικα δε οταν ολες οι ανακαλυψεις των τελευταιων ετων επιβεβαιωνουν αυτο ακριβως!!!!) και επισης απαιτω τις οποιες αποδειξεις !!!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 01:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαπητέ makfor, βλέπεις καμιά σοφία σε όλα αυτά? ή την τυχαιότητα?

Η ..τυχαίοτητα είναι το αντίθετο της Σοφίας;
Τυχαιότητα και Σοφία δεν μπορουν να συνυπάρξουν;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy