ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Mεγάλες καυτές πατάτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 17:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδώ θα βάλουμε όσες ταινίες ήταν χάλια, σε αρκετές αρκούν μόνο τα τρέιλερ για να καταλάβετε για τι μιλάμε

Dinocroc vs. Supergator
http://www.youtube.com/watch?v=RM0-WLbvaw8&feature=related

Mega Shark vs Giant Octopus
http://www.youtube.com/watch?v=G5TnVm2ZC_U&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jBizgLZX7W0&feature=related

Sharktopus
http://www.youtube.com/watch?v=fK2bBfuepKk&feature=related


Dinoshark
http://www.youtube.com/watch?v=qWJ70m4GaUM&feature=related

Mega Piranha
http://www.youtube.com/watch?v=pFhSogGnu4I&feature=related

Mega Piranha in 10 minutes
http://www.youtube.com/watch?v=6XpKsT19pl4&feature=related

Piranha
http://www.youtube.com/watch?v=SkF5VMRJGek&feature=related

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 19:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό είναι αυτό για να αποφεύγουμε τις πατάτες,
αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχει κάπου αυτό το θέμα..

Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 20:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα

μερικές ακόμη πατάτες

Attack of the Giant Leeches
http://www.youtube.com/watch?v=F5QFbuHNdBs&feature=related

Reptisaurus
http://www.youtube.com/watch?v=6ksPzfHmEbM&feature=related

Carnosaur
http://www.youtube.com/watch?v=QEEHHdOVXwk&feature=related

RAZORTOOTH
http://www.youtube.com/watch?v=CN_ZnPrF-v0&feature=related

Crocodile 2
http://www.youtube.com/watch?v=8nTVajTxtd8&feature=related

Spiders (2000)
http://www.youtube.com/watch?v=Kgp-5968r3M&feature=related

Spiders 2
http://www.youtube.com/watch?v=WmISKa9vwzI&feature=related

ICE SPIDERS
http://www.youtube.com/watch?v=tooc16OrWPk&feature=related

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 02:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα σήμερα το "Resident Evil: Afterlife"

Μεγάλη πατάτα!!!!!!!
Το 5.9 που του έβαλαν στο imdb ήταν πάραααα πολύ....

imdb.com Resident Evil:Afterlife (2010)



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 08:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Attack of the Giant Leeches

Η επίθεση των γιγαντιαίων βδελλών:

YOU BLEED...
... THEY FEED
(από το trailer)

!! Κορυφαία!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 08:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αντιόσκαρ:
Χρυσά Βατόμουρα
(βραβεία που προορίζονται να "επιβραβεύσουν" την χειρότερη ταινία ή το χειρότερο στοιχείο μιας ταινίας. Ιδρύθηκαν από τον Αμερικανό διαφημιστή John J.B. Wilson το 1981. Η ετήσια τελετή απονομής τους στο Λος Άντζελες προηγείται των Βραβείων Όσκαρ μια μέρα).

Οι υποψηφιότητες Χειρότερης ταινίας για τα Χρυσά Βατόμουρα του 2011:
πηγή:
http://www.i-live.gr/th-xrusa-vatomoura-2011/

The Bounty Hunter
The Last Airbender
Sex and the City 2
The Twilight Saga’s Eclipse
Vampires Suck

------------------------------------------------

Σημ:
Το παλιότερο θέμα για τις χειρότερες ταινίες: ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΜΑ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ?ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΠΑΡΟΥΦΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 12:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Astro-Zombies (TRAILER)


Edited by - 42NA on 24/02/2011 12:46:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 14:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω πολλα στη λιστα, αλλα θα αρχισω με 2...


(προσοχη!!! ΑΥΤΗ η ταινια... του 2005)


και το παναθλιο sequel


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 18:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι βλέπω, οι χειρότερες ταινίες είναι στην πελιοψηφία αυτές οι οποίες έχουν ως θεματολογία την ύπαρξη και - πιθανώς επίθεση ενάντια στο ανθρώπινο είδος - τεράστιων κι αιμοβόρων πλασμάτων - ζώων.

Να βάλω κι εγώ λοιπόν το trailer μιας ταινίας που είχα δει παλιά κι η οποία ήταν μεγάλη απογοήτευση σε βαθμό που είχα αρχίσει τα γέλια όταν την έβλεπα!

Killjoy

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evangel036
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 02:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangel036  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREDATOR εν μερη η ταινια με τον τομ κρουζ δεν ειναι τιποτα φοβερο αλλα διχνει καποια πραγματα που ειναι αληθινα πχ συννεφαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 03:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το Twilight δείχνει μερικά αληθινά πράγματα εκτός από τα πανέμορφα βαμπίρ που τα δυστυχισμένα (κλαψ λυγμ) είναι αθάνατα και λαμπυρίζουν στον ήλιο (Ω Θεοί! Τι δυστυχία!!) και τους παντοδύναμους λυκανθρώπους.
Δείχνει ας πούμε, σπίτια, φράχτες, ρόδες αυτοκινήτων, καρέκλες, κ.λπ. που έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν είναι ψεύτικα.
Για όλα τα άλλα αμφιβάλλω!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 08:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να βάλω κι εγώ λοιπόν το trailer μιας ταινίας που είχα δει παλιά κι η οποία ήταν μεγάλη απογοήτευση σε βαθμό που είχα αρχίσει τα γέλια όταν την έβλεπα!

Killjoy


Πάντως το τρέιλερ είναι όντως πατάτα..
ο καθρέφτης όμως είναι ωραίος!!!

Φιλικά!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 08:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν είναι και τόσο πατάτα το War of the Worlds το πρώτο... είναι μέτριο, εντάξει έχει χαζό τέλος αλλά το κοριτσάκι που παίζει τη κόρη του μπαμπά Cruise είναι πολύ συμπαθητικό..




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evangel036
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 19:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangel036  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia ....ΧΙΧΙΧΙΧΙΧ καλο το χιουμορακι

την εχεις δει τη ταινια?ακομα και αυτες τις ταινιες που λες και συ αυτα τα οντα ειτε τα πιστευουμε ουτε οχι υπαρχουν ...υπαρχουν αρχαια γραπτα ,τοιχογραφιες,σχεδια σε παλαια βιβλια ,διαχυτα σε μυθους και θρυλους σε ολες σχεδον της περιοχες της γης ,οποτε καλο θα ηταν να δουμε και κανα ντοκιμαντερ για το τη η φυση πλαθει στα βαθυ των ωκεανων και μετα να αμφισβητουμε...τεσ πα ειναι πως διευρινει κανεις την αληθινη εικονα που κριβεται γενικα....(σεβας προς την αμαλια)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 03:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
evangel036 αν ρωτάς για τον Πόλεμο των Κόσμων με τον Tom Cruise, την έχω δει την ταινία. Δεν ήταν άσχημη, μια καλή περιπέτεια - άσε που σου έδινε και ιδέες για το που μπορείς να κρυφτείς όταν μας την πέσουν οι έξω- ή ένδο-γήινοι.

Αν ρωτάς για το Twilight, εχω δει τις δυόμισι από τις τρεις ταινίες. Στην τρίτη δεν άντεξα. Όσο και να προσπαθούσα, ήταν σα να έχω από ένα τούβλο σε κάθε βλέφαρο...
Αλλά μου προκαλούνε και θλίψη όπως έγραψα. Η δυστυχία των αθανάτων βαμπίρ: πλούσιοι, γρήγοροι, δυνατοί, πετάνε, είναι πανέμορφοι, λάμπουν, κ.λπ. Είναι να τους λυπάσαι.
Στην πραγματικότητα βέβαια, το αντίθετο θέλει να προβάλλει η ταινία και γι' αυτό ακριβώς γράφω το ειρωνικό σχόλιο για τα "καϋμένα τα βαμπίρ": γιατί παρουσιάζονται με τόσο όμορφο τρόπο που σε κάνουν να ήθελες να είσαι σαν αυτά (το μάρκετινγκ της ταινίας δηλαδή). Και είναι και δυστυχισμένα από πάνω!!

Στο δεύτερο που γράφεις evangel036 και συγκεκριμένα το:

quote:
υπαρχουν αρχαια γραπτα ,τοιχογραφιες,σχεδια σε παλαια βιβλια ,διαχυτα σε μυθους και θρυλους σε ολες σχεδον της περιοχες της γης ,οποτε καλο θα ηταν να δουμε και κανα ντοκιμαντερ για το τη η φυση πλαθει στα βαθυ των ωκεανων και μετα να αμφισβητουμε...

δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις.

- Αναφέρεσαι αρχικά σε κάποια ενδεικτικά μυθολογικά κ.λπ. στοιχεία που υπονοούνε την ύπαρξη των βαμπίρ (κατάλαβα καλά;)
- Στη συνέχεια μου προτείνεις να δω (ή να δούμε - ποιοί να δούμε;) και κανένα ντοκιμαντέρ για το τι πλάθει η φύση στα βάθη των ωκεανών
- Και μετά (αν δω το ντοκιμαντέρ και δεν με πείσει;) μπορώ να αμφισβητώ (ή να αμφισβητούμε...)

Τι θα δω στο ντοκιμαντέρ για τα βάθη των ωκεανών που θα με πείσει για την ύπαρξη των βαμπίρ;
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ;
Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω.

(Πάντως, δε φαντάζομαι ότι θα με πείσει πως υπάρχουν βαμπίρ που είναι προικισμένα με όλα τα καλά του Θεού - ουπς, του Σατανά ήθελα να πω - και που βιώνουν τη δυστυχία όπως παρουσιάζεται στο Twilight )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 12:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως το τρέιλερ είναι όντως πατάτα..
ο καθρέφτης όμως είναι ωραίος!!!

Αγαπητή simori, όλη η ταινία ήταν μια πατάτα, δεν υπήρξε κάποια στιγμή που να σκέφτηκα ότι υπάρχει και κάτι καλό σε αυτή την ταινία.

Όσον αφορά το War of the worlds, θεωρώ ότι ήταν μια σχετικά μέτρια ταινία.
Δεν ήταν από τις ταινίες που αφού την είδα σκέφτηκα ότι έχασα τον χρόνο μου αλλά ούτε κι από τις ταινίες που με συγκλόνισαν.
Αν είναι να μιλήσουμε για πατάτες, μπορούμε να αναφέρουμε το The omen με το Μελ Γκίμπσον...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 18:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή simori, όλη η ταινία ήταν μια πατάτα, δεν υπήρξε κάποια στιγμή που να σκέφτηκα ότι υπάρχει και κάτι καλό σε αυτή την ταινία.


Σε αντιλαμβάνομαι απολύτως αγαπητέ φίλε!!

quote:
Αν είναι να μιλήσουμε για πατάτες, μπορούμε να αναφέρουμε το The omen με το Μελ Γκίμπσον...




Δεν την έχω δει και μάλλον καλά έκανα από όσο φαίνεται...

Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evangel036
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2011, 21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangel036  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΑΜΑΛΙΑ

άσε που σου έδινε και ιδέες για το που μπορείς να κρυφτείς όταν μας την πέσουν οι έξω- ή ένδο-γήινοι....ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΠΕΡΙ ΣΠΙΤΙΩΝ(ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ)ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΕΡΙ ΣΥΝΝΕΦΩΝ...Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΥΤΓΗ ΔΙΧΝΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΤΙ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΦΕΛΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΟΙ ΠΕΡΙ ΤΡΙΠΟΔΕΣ,ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΤΑΤΑ


- Αναφέρεσαι αρχικά σε κάποια ενδεικτικά μυθολογικά κ.λπ. στοιχεία που υπονοούνε την ύπαρξη των βαμπίρ (κατάλαβα καλά;)ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ

- Στη συνέχεια μου προτείνεις να δω (ή να δούμε - ποιοί να δούμε;)ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ και κανένα ντοκιμαντέρ για το τι πλάθει η φύση στα βάθη των ωκεανών,ΤΟ ΤΙ ΟΝΤΑ ΠΛΑΘΕΙ Η ΦΥΣΗ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΠΤΩΤΑ ΟΝΤΑ

- Και μετά (αν δω το ντοκιμαντέρ και δεν με πείσει;)ΧΙΧΙΙΧΙΧΙΧΙΧ μπορώ να αμφισβητώ (ή να αμφισβητούμε...)ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Τι θα δω στο ντοκιμαντέρ για τα βάθη των ωκεανών που θα με πείσει για την ύπαρξη των βαμπίρ;ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΥΡΗ ΒΑΣΜΑ ΥΠΑΡΞΕΩΝ ΠΕΡΙΕΡΓΩΝ ΟΝΤΩΝ


(Πάντως, δε φαντάζομαι ότι θα με πείσει πως υπάρχουν βαμπίρ που είναι προικισμένα με όλα τα καλά του Θεού - ουπς, του Σατανά ήθελα να πω - και που βιώνουν τη δυστυχία όπως παρουσιάζεται στο Twilight )ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ,ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 10:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν την έχω δει και μάλλον καλά έκανα από όσο φαίνεται...

τι να πω που εγω πηγα με παρεα να το δω.... πληρης απογοητευση,
οπως φυσικα και με το ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 17:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν την έχω δει και μάλλον καλά έκανα από όσο φαίνεται...

Κακώς, καλή μου simori!
Αυτή η ταινία μπορεί να σου μάθει πολλά πράγματα όπως για παράδειγμα σε τι άλλο μπορεί να χρησιμεύει στον άνθρωπο το αλουμινόχαρτο...

quote:
οπως φυσικα και με το ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ....

Η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε αρκετά έως την στιγμή που είδα το τέλος.
Ευτυχώς δεν την είδα στον κινηματογράφο γιατί θα καταριόμουν την ώρα και την στιγμή...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 18:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε αρκετά έως την στιγμή που είδα το τέλος.
Ευτυχώς δεν την είδα στον κινηματογράφο γιατί θα καταριόμουν την ώρα και την στιγμή...

εμ... εγω εκει την ειδα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 19:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κακώς, καλή μου simori!
Αυτή η ταινία μπορεί να σου μάθει πολλά πράγματα όπως για παράδειγμα σε τι άλλο μπορεί να χρησιμεύει στον άνθρωπο το αλουμινόχαρτο...

Σοκαριστικό!!!
Μη τα λες τόσο απότομα και εσύ.. τόση γνώση μαζεμένη πώς να αντισταθώ??


Πάντως η ταινία "Το σκοτεινό χωριό" μου άρεσε πολύ
να αρχίσω να ανησυχώ γιατρέ μου???



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 20:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εμένα βρε παιδιά δεν μου φάνηκε τόσο πατάτα ο "Οιωνός" με τον Μελ Γκίμπσον ούτε το "Σκοτεινό Χωριό". Ειδικά το δεύτερο έχει ενδιαφέροντα μηνύματα να περάσει ειδικά για τα ταμπού των κλειστών κοινωνιών, ενώ ήταν αρκετά διαφορετική ταινία τρόμου από πολλές άλλες που ανακυκλώνονται στα ίδια και τα ίδια. Δεν θυμάμαι το τέλος αλλά το υπόλοιπο μέρος ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό.

Από τις μεγαλύτερες πατάτες που έχω δει είναι η ταινία -της πλάκας- τρόμου με τίτλο Invasion of the Blood Farmers, η οποία όσο εντυπωσιακό εξώφυλλο έχει, άλλο τόσο γελοία και απαράδεκτη είναι.
Οι λόγοι? Μα φυσικά τους έχω αναφέρει στο τόπικ με τις "ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ" στο μήνυμά μου της 23/07/2006, 09:01:33 τότε που το σοκ ήταν πρόσφατο και με είχε χτυπήσει κατακέφαλα.

Πάντως αφού κατάφερε να μαζέψει 2,5 βαθμούς στο imdb σημαίνει ότι υπάρχουν και χειρότερες.

http://www.imdb.com/title/tt0068746/
Well done!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2011, 09:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως εμένα βρε παιδιά δεν μου φάνηκε τόσο πατάτα ο "Οιωνός" με τον Μελ Γκίμπσον ούτε το "Σκοτεινό Χωριό". Ειδικά το δεύτερο έχει ενδιαφέροντα μηνύματα να περάσει ειδικά για τα ταμπού των κλειστών κοινωνιών, ενώ ήταν αρκετά διαφορετική ταινία τρόμου από πολλές άλλες που ανακυκλώνονται στα ίδια και τα ίδια. Δεν θυμάμαι το τέλος αλλά το υπόλοιπο μέρος ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό.

Agnostic, το "Σκοτεινό Χωριό" δεν μου άρεσε απλά αλλά την θεωρώ και πολύ καλή ταινία... !!
Σε πολλούς δεν αρέσει βέβαια, που έτυχε να συζητήσω, γούστα είναι αυτά..τί να πει κανείς??

Φιλικά!!!




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2011, 18:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα αρχίζω να σκέφτομαι εάν θα μπορούσα να εντάξω στις "ταινίες - πατάτες" την Τιτανομαχία που βγήκε πέρυσι την άνοιξη στις αίθουσες του κινηματογράφου.
Είχε κάποιες σκηνές δράσης όπου ομολογώ πως μου άρεσαν, όμως αναρωτιέμαι πως θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το περιβόητο Κράκεν που έστειλε ο "κακός" Άδης για να τιμωρήσει τους ανθρώπους.
Στην ελληνική θρησκεία ένα σκυλάκι είχε ο άμοιρος, τον Κέρβερο, και το ζωντανό είχε βολευτεί μια χαρά στον Κάτω Κόσμο χωρίς να καίγεται να ανέβει στον κόσμο των ζωντανών...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2011, 01:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα αρχίζω να σκέφτομαι εάν θα μπορούσα να εντάξω στις "ταινίες - πατάτες" την Τιτανομαχία που βγήκε πέρυσι την άνοιξη στις αίθουσες του κινηματογράφου.
Είχε κάποιες σκηνές δράσης όπου ομολογώ πως μου άρεσαν, όμως αναρωτιέμαι πως θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το περιβόητο Κράκεν που έστειλε ο "κακός" Άδης για να τιμωρήσει τους ανθρώπους.
Στην ελληνική θρησκεία ένα σκυλάκι είχε ο άμοιρος, τον Κέρβερο, και το ζωντανό είχε βολευτεί μια χαρά στον Κάτω Κόσμο χωρίς να καίγεται να ανέβει στον κόσμο των ζωντανών...

Μία ταινία με πολλά εντυπωσιακά εφφέ, αλλά κατά τα άλλα ήταν της οκάς.. ένας αχταρμάς μυθολογίας και "παραμυθολογίας" που έπλασαν μόνο και μόνο επειδή τους βόλεψε με απώτερο σκοπό εννοείται την εισπρακτική επιτυχία και τίποτα άλλο.
Παραθέτω παρακάτω ένα απόσπασμα που σχετίζεται με την ταινία και την πραγματική μυθολογία..

quote:


Στην ταινία ο Περσέας σκοτώνει τη Μέδουσα προκειμένου να καταφέρει να εξουδετερώσει το... Κράκεν (θα επανέλθουμε σε αυτό παρακάτω). Στη μυθολογία, ο Περσέας σκοτώνει τη Μέδουσα, καθώς δέχεται την πρόκληση του Πολυδεύκη πως θα του δώσει μεταφορικό μέσο για να επιστρέψει στην πατρίδα του, το Άργος, με την προϋπόθεση να κόψει και να του φέρει το κεφάλι της Μέδουσας.

Στη μυθολογία ο Πήγασος ήταν ένα υπέροχο, φτερωτό, λευκό άλογο που «γεννήθηκε» όταν το αίμα της Μέδουσας έπεσε στον Ωκεανό. Στην ταινία ο Πήγασος ήταν ένα φτερωτό μαύρο άλογο, του οποίου η προέλευση απλά δεν μας νοιάζει!

Στην ταινία η Ανδρομέδα είναι πριγκίπισσα του Άργους. Στη μυθολογία, θα... γίνει πριγκίπισσα του Άργους πολύ αργότερα. Αρχικά, είναι πριγκίπισσα της Αιθιοπίας!

Στη μυθολογία, ο Περσέας, μετά τον άθλο του να σκοτώσει τη Μέδουσα, επέστρεφε στη Σέριφο, καβαλώντας τον Πήγασο. Περνώντας από την Αιθιοπία, είδε την Ανδρομέδα αλυσοδεμένη σε ένα βράχο. Και η... μυθολογία συνεχίζεται ως εξής: Κόρη του βασιλιά Κηφέα και της Κασσιόπης η Ανδρομέδα είχε προκαλέσει την οργή του Ποσειδώνα, όταν η μητέρα της περηφανεύτηκε πως είναι πιο όμορφη από τις Νύμφες της θάλασσας, τις Νηρηίδες. Ο Ποσειδώνας έστειλε, ως τιμωρία, έναν Δράκοντα, το Κήτος, και για εξιλέωση απαίτησε την θυσία της Ανδρομέδας. Ο Περσέας, ερωτευμένος με την κόρη του Κηφέα, αποφάσισε να σκοτώσει το Κήτος και να πάρει μαζί του την Ανδρομέδα. Πράγματι, ο ήρωας τερματίζει την ζωή του θαλάσσιου τέρατος και, με την συγκατάθεση των γονέων, παίρνει την Ανδρομέδα μαζί του στη Σέριφο.

Στην ταινία, το Κήτος βαφτίζεται... Κράκεν! Μόνο που το Κράκεν είναι τέρας της Σκανδιναβικής μυθολογίας!!!

http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=5888


Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2011, 09:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε προλαβε η simori...

οντως, ο Περσεας σκοτωσε το τερατακι του Ποσειδωνα και οχι του Πλουτωνα...

μιλαμε για τεραστια παραφθορα του μυθου


Edited by - PREDATOR on 04/03/2011 09:16:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2011, 15:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδα σήμερα το "Resident Evil: Afterlife"

Μεγάλη πατάτα!!!!!!!
Το 5.9 που του έβαλαν στο imdb ήταν πάραααα πολύ....

imdb.com Resident Evil:Afterlife (2010)



δεν θα το έλεγα πατάτα, ένα μέτριο έργο είναι όπως και τα προηγούμενα αλλά αν σκεφτείς ότι βασίζεται σε ένα βίντεο γκέϊμ τότε μπορώ να πω ότι αναπαριστά αρκετά καλά την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού

μια πατάτα που βασιζόταν σε παιχνίδι είναι το
Street Fighter
http://www.youtube.com/watch?v=TK0ApydEvB0


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2011, 15:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια πατάτα που βασιζόταν σε παιχνίδι είναι το
Street Fighter

προσπαθησε να ανταγωνιστει το Mortal Kombat (που εβγαλε καλες ταινιες) αλλα ματαια! αποτυχια... δεν βασιζεται καθολου στο παιχνιδι, μονο τα "ονοματα" και οι "παιχτες"....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 09:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν θα το έλεγα πατάτα, ένα μέτριο έργο είναι όπως και τα προηγούμενα αλλά αν σκεφτείς ότι βασίζεται σε ένα βίντεο γκέϊμ τότε μπορώ να πω ότι αναπαριστά αρκετά καλά την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού


Ε όχι, δεν πιστεύω πως ήταν μέτρια η ταινία , μέτριες ήταν οι προηγούμενες 3 ταινίες, η συγκεκριμένη κατ΄ εμέ ήταν πατάτα.
Δεν είχε τίποτα νέο να πει, ήταν ένα κενό από όλες τις απόψεις, δεν χρειαζόταν να γίνει ταινία κάτι τέτοιο, μάλιστα το τέλος ήταν χάλια, για να μην πω κάτι χειρότερο, ήθελε να αφήσει την προοπτική για νούμερο 5..??? για ποιόν λόγο?? Πραγματικά αισθάνθηκα πως έχασα τον χρόνο μου, κάτι που δεν αισθάνθηκα να συμβαίνει με τις προηγούμενες τρεις..

Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2011, 12:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες εκεί που νόμιζα ότι θα έβλεπα ένα διασκεδαστικό "Piranha", τελικά από λάθος είδα το Mega-Piranha λόγω μπερδέματος(είναι της ίδιας χρονολογίας!) και βιασύνης.
Το είχαμε φέρει βλέπετε σε στικάκι και εκ παραδρομής το βάλαμε να παίξει νομίζοντας ότι θα δούμε το γνωστό "Piranha" του 2010 που παίχτηκε στους κινηματογράφους.

Το αστείο ειναι ότι κάπου στη μέση της ταινίας άρχισα να υποψιάζομαι ότι "κάτι δεν πάει καλά" και ότι μάλλον βλέπουμε άλλα αντί άλλων. Αφού το επιβεβαίωσα το προχωρήσαμε προς το τέλος για να δούμε απλά τι θα γίνει αφού κανά 40 λεπτο που απέμενε δεν παλευόταν με τίποτα!


Οι λόγοι για τους οποίους ήταν άθλια? Πάρα πολλοί!

-Γελοίο και απλοϊκό σενάριο!
-Τρισάθλιες και βλακώδεις ερμηνείες!
-Ηθοποιοί της πλάκας!
-Ψέμα από την αρχή μέχρι το τέλος στη δράση και σε όλες τις σκηνές!
-Εντελώς ψεύτικα και μη πειστικά τερατάκια τα πιράνχα, σαν παιδικά παιχνίδια ένα πράγμα!

Ουσιαστικά το σενάριο έχει να κάνει μ'έναν αμερικανό πράκτορα που μαζί με μια ομάδα επιστημόνων προσπαθεί να βρει τρόπο να εξολοθρεύσει τα απειλητικά πιράνχα των υδάτων της Βενεζουέλας τα οποία λόγω γενετικών μεταλλάξεων γιγαντώνονται ολοένα και περισσότερο σε ρυθμό πολυβόλου!

Τα τρομερά και φοβερά πιράνχα γίνονται σαν αγελάδες, μερικά δε σαν ελέφαντες, τα βλέπουμε να κάνουν τεράστια άλματα έξω από το νερό, να κουτουλάνε πάνω σε κτίρια(!), να καταβροχθίζουν πλοία με την ευκολία που τρώμε ένα γιαούρτι και να τρώνε ελικόπτερα με άλματα που ξεπερνούν κάθε φαντασία!

Ευτυχώς που έγκαιρα κατάλαβα ότι πρόκειται περί περιπετειώδους κωμωδίας και την πήρα χαλαρά προσπαθώντας περισσότερο να διασκεδάσω παρά να βρω κάτι σοβαρό στην ταινία! Ομως ακόμα κι έτσι η ταινία δεν υποφέρεται ρε παιδί μου!

Εχει πάντως μια σκηνή μοναδική για τα δεδομένα του κινηματογράφου, που ανάλογη δεν πρέπει να υπάρχει σε ταινία!
Είναι μια σκηνή που ο πρωταγωνιστής βρίσκεται πεσμένος ανάσκελα και του επιτίθενται τα πιράνχα! Αυτός καταφέρνει να τα αντιμετωπίσει με μια μνημειώδη άσκηση γυμναστικής, "ποδήλατο" ανάσκελα με λίγα λόγια, ρίχνοντας απανωτές κλοτσιές στα πιράνχα που του ορμούν!

Εκεί πραγματικά δεν μπόρεσα να κρατηθώ από τα γέλια, χτυπιόμουν στην κυριολεξία! Ευτυχώς το έχουν ανεβάσει και στο Youtube και μπορείτε να το απολαύσετε κι εσείς εδώ!
http://www.youtube.com/watch?v=doeurIuvFGQ

Να και το trailer!
http://www.youtube.com/watch?v=pFhSogGnu4I

Είναι κατόρθωμα που στο IMDB ξεπέρασε κατά 0,3 μονάδες το εξίσου απαράδεκτο "Invasion of the blood farmers" που ανέφερα πιο πριν.
http://www.imdb.com/title/tt1587807/
http://www.imdb.com/title/tt0068746/

2,8 εναντίον 2,5 και το ντέρμπι συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον!

Πραγματικό χάλι!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy