ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Κάρτα Αποδείξεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 08:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.gsis.gr/karta/index.html

Τι κάνουμε τώρα μ' αυτήν ; Την προμηθευόμαστε για να την χρησιμοποιούμε ή όχι ;

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 09:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλασική περίπτωση φοροδιαφυγής

Πριν από μερικές μέρες, βρέθηκα σε ένα φιλικό γεύμα σε γνωστή ταβέρνα της πόλης. Το κόστος του γεύματος ήταν ένα x ποσό. Ο ταβερνιάρης έδωσε απόδειξη για το συγκεκριμένο ποσό με ημερομηνία έκδοσης 15/01/2011 ! [ σημ. οι ταβερνιάρηδες έχουν καβάντζα από παλιές αποδείξεις με κάποια ποσά, τότε που ο Φ.Π.Α. ήταν ακόμη 11% για την εστίαση και τις χρησιμοποιούν αναλόγως την περίπτωση ... ]

Στην ερώτησή μου "Φίλε, γιατί η απόδειξη είναι του Ιανουαρίου ;" μου απάντησε, "Θέλεις να σου κόψω σημερινή ; Αν σου κόψω σημερινή, θα πληρώσεις + 12% Φ.Π.Α στον λογαριασμό σου.". Πήρα την απόδειξη και λούφαξα. Και εγώ πλήρωσα λιγότερο και αυτός δεν απέδωσε Φ.Π.Α. εισπράτοντας το ποσό "μαύρο". Φεύγοντας όμως από το μαγαζί, το ξανασκέφτηκα το πράγμα και μετάνιωσα που δεν του ζήτησα κανονική απόδειξη με την τρέχουσα ημερομηνία.

Τι θα συνέβαινε αν - στην αντίστοιχη περίπτωση - χρησιμοποιούσε κάποιος την Κάρτα Αποδείξεών του ; Αφ' ενός, θα πλήρωνε περισσότερα, δηλ. ένα επιπλεόν 12% σαν Φ.Π.Α. αφ' ετέρου όμως ο ταβερνιάρης θα ήταν υποχρεωμένος να αποδώσει το Φ.Π.Α. στο κράτος, αφού αυτή η συναλλαγή θα είχε καταγραφεί ηλεκτρονικά.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και κάθε 3μηνο αποδίδω το Φ.Π.Α που εισπράττω από τους πελάτες μου. Γιατί να μην κάνει λοιπόν κι ο ταβερνιάρης το ίδιο που κάνω κι εγώ ;

Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων

Η αρχή προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα εκφράζει κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την κάρτα αποδείξεων [ βλ. ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΑΡ.4/2010 - Ηλεκτρονική κάρτα αποδείξεων. (Αποφάσεις Αρχής) ]. Πιο συγκεκριμένα αναφέρει :

quote:
3. Η περιγραφόμενη στο ιστορικό επεξεργασία επιτρέπει, λόγω της δημιουργίας του προαναφερθέντος διαρθρωμένου αρχείου με πληροφορίες σχετικές με ποσά που δαπανήθηκαν σε συγκεκριμένους προμηθευτές αγαθών ή παρόχους υπηρεσιών, την εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με τις καταναλωτικές συνήθειες των χρηστών της κάρτας αποδείξεων, τη δημιουργία δηλαδή καταναλωτικού «προφίλ» των φορολογουμένων. Για το λόγο αυτό, παρά τον προαιρετικό χαρακτήρα του εναλλακτικού συστήματος καταγραφής στοιχείων αποδείξεων μέσω της ηλεκτρονικής κάρτας, θα πρέπει κατά το σχεδιασμό του να διασφαλίζεται ότι η ταυτοποίηση των υποκειμένων των δεδομένων (δηλαδή των χρηστών της κάρτας αποδείξεων) είναι τεχνικά δυνατή μόνο από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων. Και τούτο διότι, σε αντίθετη περίπτωση, αυξάνεται ο κίνδυνος παράνομης (μη συμβατής δηλαδή με τους προβαλλόμενους σκοπούς) επεξεργασίας των εν λόγω δεδομένων από τα μέρη που καθ’ οιονδήποτε τρόπο εμπλέκονται στη λειτουργία του συστήματος.


4. Το προτεινόμενο από τη Γενική Γραμματεία εναλλακτικό σύστημα καταγραφής στοιχείων αποδείξεων, το οποίο προβλέπει τη συμμετοχή των τραπεζών ως εκτελούντων μερικώς την επεξεργασία, υπό τον τρόπο που περιγράφηκε, δεν αποκλείει τη δυνατότητα ταυτοποίησης των κατόχων των καρτών αποδείξεων από τις τράπεζες, καθώς οι τελευταίες στο πλαίσιο των δικών τους νόμιμων σκοπών επεξεργασίας, τηρούν ήδη διαρθρωμένα αρχεία των πελατών τους. Ειδικότερα, ο συνδυασμός πληροφοριών των αρχείων που αφορούν στις αγορές/δαπάνες μέσω πιστωτικών καρτών των πελατών τους και του αρχείου που αφορά στις αγορές/δαπάνες μέσω της κάρτας αποδείξεων δύναται να οδηγήσει στην ταυτοποίηση του φυσικού προσώπου που κατέχει μία συγκεκριμένη κάρτα αποδείξεων. Με δεδομένο, εξάλλου, ότι το σχέδιο μνημονίου συνεργασίας του Υπουργείου Οικονομικών με τις τράπεζες δεν προβλέπει ειδικά μέτρα ασφαλείας (άρθρο 10 παρ. 4 του ν. 2472/1997) αλλά ούτε τη λειτουργία ενός ελεγκτικού μηχανισμού για την τήρηση εκ μέρους των τραπεζών του σχετικού με την απαγόρευση περαιτέρω επεξεργασίας των συλλεγομένων δεδομένων όρου του μνημονίου, ο ανωτέρω κίνδυνος δεν αποτρέπεται.


Π.χ αν αγοράσει κάποιος με την πιστωτική του ένα ψυγείο, τότε θα πρέπει να κάνει χρήση και της πιστωτικής του κάρτας αλλά και της κάρτας αποδείξεων του. Η διασταύρωση των στοιχείων [ η τράπεζα βέβαια ήδη γνωρίζει ποιος είναι αυτός, από την στιγμή που θα κάνει χρήση της πιστωτικής ] οδηγεί στην ταυτοποίηση του προσώπου που κατέχει και μία συγκεκριμένη κάρτα αποδείξεων.

Η κάρτα αποδείξεων είναι συνδεδεμένη με τον Α.Φ.Μ. συνεπώς το Υπουργείο γνωρίζει το φυσικό πρόσωπο που την κατέχει. Επίσης, ο κάτοχος μιας πιστωτικής κάρτας είναι κι αυτός γνωστό φυσικό πρόσωπο στην τράπεζά του. Αν λοιπόν ο "καταναλωτής" είναι και στις δύο περιπτώσεις ο ίδιος ... τότε "ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι".


Edited by - zip on 02/10/2011 10:15:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 12:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip- Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και κάθε 3μηνο αποδίδω το Φ.Π.Α που εισπράττω από τους πελάτες μου. Γιατί να μην κάνει λοιπόν κι ο ταβερνιάρης το ίδιο που κάνω κι εγώ ;

Σωστά zip, όλοι μας πρέπει να καταλάβουμε πως αυτή η κατάσταση ( το να μην αποδίδει δηλαδή, ο κάθε επιχειρηματίας το ΦΠΑ στο κράτος) γυρνάει μπούμερανγκ σε όλους μας.
Βλέπεις το ίδιο έκανα και εγώ κάθε φορά που αγόραζα κάτι πχ, από το περίπτερο (τσιγάρα) ή από τον φούρνο (ψωμί) και πολλά άλλα παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ, δεν έχει σημασία αν είναι απλά, μικρά, παραδείγματα (μικροποσά), σημασία έχει ότι με την αφέλεια μου βοηθούσα αυτούς τους επιχειρηματίες να βάζουν το ΦΠΑ στην τσέπη τους (ενώ εγώ το πλήρωνα) …..

Τώρα σχετικά με αυτό που γράφεις συμφωνώ απόλυτα … «zip-Η κάρτα αποδείξεων είναι συνδεδεμένη με τον Α.Φ.Μ. συνεπώς το Υπουργείο γνωρίζει το φυσικό πρόσωπο που την κατέχει. Επίσης, ο κάτοχος μιας πιστωτικής κάρτας είναι κι αυτός γνωστό φυσικό πρόσωπο στην τράπεζά του. Αν λοιπόν ο "καταναλωτής" είναι και στις δύο περιπτώσεις ο ίδιος ... τότε "ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι".»

Άλλωστε όταν το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνία μας είχε/έχει και χρησιμοποιούσε πιστωτικές κάρτες ακόμα και για μικροαγορές, να είσαι σίγουρος πως είμαστε φακελωμένοι για όλες τις καταναλωτικές μας συνήθειες….

Τώρα σχετικά με την κάρτα αποδείξεων, αρκετές πληροφορίες (και απορίες που έχουμε), μπορούμε να βρούμε εδώ… Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 15:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κάνουμε τώρα μ' αυτήν ; Την προμηθευόμαστε για να την χρησιμοποιούμε ή όχι ;

Η αρχική ερώτηση ομολογώ οτι με μπέρδεψε λιγάκι,
ως προς το που θες να το πας ...
στον ακόλουθο συλλογισμό σου , εκεί που είπα "οκ σωστα το παει"
κάπου σε έχασα πάλι.

Οι δικές μου (πρώτες) σκέψεις για μια "κάρτα αποδείξεων" είναι στη σωστή κατεύθυνση ,
εκτός του οτι αποφεύγουμε ολο αυτό το χαρτομάνι και τους υπολογισμούς
(οχι βέβαια που σκέφτηκαν τον πολίτη)
το αντίθετο , μεσω του πολίτη επιδιώκουν μια ποιο αποτελεσματική φοροεισπρακτική μηχανή μια και ανεβάζοντας σου, κατά πολύ, το ποσό αποδείξεων που πρέπει να καταθέσεις στη φορολογική σου δήλωση για να "κερδίσεις" το αφορολόγητο, σε καθιστούν "επιτηρητή" του εκάστοτε επαγγελματία , που κακά τα ψέματα "ποτέ" δεν κόβει αποδείξεις !!!
Πόσο μάλλον τώρα , που ενα ΦΠΑ 23% είναι δέλεαρ μεγαλύτερου κέρδους ...
Σε καμια περίπτωση βέβαια δεν είμαι απο αυτούς που δεν κατανοώ σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα του εμπόρου ή του ελεύθερου επαγγελματία, οταν κι εγω ο ίδιος ειμαι χρόνια στην αγορά ...

Για να μην μακρηγορώ, με γνωστά σε όλους που εμπλέκονται με το εμπόριο θέματα , θα πω μια κουβέντα που μου είχε πει ενας φίλος εφοριακός :
"Αν έρθω να σε ελέγξω τηρώντας όλους τους νόμους , θα σε ΚΛΕΙΣΩ
Αν εσυ δουλέψεις όπως ο νόμος ορίζει ... πάλι θα ΚΛΕΙΣΕΙ"
Με το παραπάνω φαίνεται ο φαύλος κύκλος που έχει περιέλθει η Ελληνική Οικονομία , με μια Βουλή καθαρά νομοπαρασκευαστικό εργοστάσιο, η οποία πληθώρα νόμων έχει φέρει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα απο ενα ποιο απλό, λιτό και δίκαιο φορολογικό σύστημα , που δεν είναι άλλο απο τα αντικειμενικά κριτήρια διαβίωσης...

Και συνοψίζω με τα περί κάρτας ,
το θέμα για μένα δεν είναι αν θα συλλέγει κάποιος τις αγοραστικές μου συνήθειες (ετσι κι αλλιώς το κάνουν χρόνια) προσωπικά δεν εχω κανένα μα κανένα πρόβλημα , το πολύ πολύ να πουλήσει κανένας υπάλληλος το database να μάθει η google οτι είμαι Gadgetακιας και να μου έρθουν και 5-10 παραπάνω διαφημιστικά spam mail

Ο τρόμος είναι στους επαγγελματίες που θα αναγκαστούν να αποδώσουν τον ΦΠΑ που καρπώνονταν τόσο καιρό ...

Η κατάντια μας ως λαού χωρίς "ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ" το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την πληρώσουμε πολύ ακριβά , δε μπορεί τόσα χρόνια να έχουμε μόνο απαιτήσεις από το κράτος χωρίς να είμαστε εμείς εντάξει απέναντι του (εξαιρώντας μισθωτούς και συνταξιούχους)αν κι εκει εχω τις ενστάσεις μου , αλλά δεν είναι του παρόντος .

quote:
Την προμηθευόμαστε για να την χρησιμοποιούμε ή όχι ;

ΝΑΙ την προμηθευόμαστε , ΝΑΙ την χρησιμοποιούμε


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 23:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε σείς τι λέτε?

Παλαβώσατε τελείως?

Ωραία Ζιπ και Aitherovamon.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος να πατάξουμε την φοροδιαφυγή?
ναι να αποδίδουν το ΦΠΑ οι επαγγελματίες,αλλά να βρούν άλλο τρόπο και οχι να κάνουν εμένα χωροφύλακα του κάθε εμπόρου.

Και τι γίνεται φίλοι μου,αν εγω δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες και κάνω τις αγορές μου μετρητοίς?Κανείς δεν θα ξέρει τι αγοράζω,πότε το αγοράζω και απο πού.

Και ετσι δεν παραβιάζονται προσωπικά δεδομένα.

Ακούστε ενα υποθετικό σενάριο.
Είμαι παντρεμένος και λέω στην γυναίκα μου οτι πάω ενα επαγγελματικό ταξίδι,ενω λείπω με την γκόμενα κάπου αλλού.Εκεί που θα πάω,με την φοροκάρτα αναγκαστικά θα πληρώσω κάποια έξοδα,φαγητά,ξενοδοχεία και αν θέλω να πάρω και ενα χρυσό θα εχω και απόδειξη κοσμηματοπωλείου στην φοροκάρτα!
Το φαντάζεστε?Αν η γυναίκα μου υποψιάζεται κάτι,πόσο δύσκολο θα είναι για εναν ιδιωτικό ντεντέκτιβ να βρει την αλήθεια?
πόσο ασφαλής νομίζεται θα είναι οι συναλαγές της φοροκάρτας τώρα και της άλλης αργότερα?

Δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά,να δίνουμε μόνοι μας τα όπλα του ελέγχου μας και να παροτρύνουμε κι άλλους να το κάνουν!!

ΓΙΑ ΑΥΤΟ:

quote:

Την προμηθευόμαστε για να την χρησιμοποιούμε ή όχι ;


ΟΧΙ δεν την προμηθευόμαστε, ΟΧΙ δεν την χρησιμοποιούμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 23:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι παντρεμένος και λέω στην γυναίκα μου οτι πάω ενα επαγγελματικό ταξίδι,ενω λείπω με την γκόμενα κάπου αλλού.Εκεί που θα πάω,με την φοροκάρτα αναγκαστικά θα πληρώσω κάποια έξοδα,φαγητά,ξενοδοχεία και αν θέλω να πάρω και ενα χρυσό θα εχω και απόδειξη κοσμηματοπωλείου στην φοροκάρτα!
Το φαντάζεστε?Αν η γυναίκα μου υποψιάζεται κάτι,πόσο δύσκολο θα είναι για εναν ιδιωτικό ντεντέκτιβ να βρει την αλήθεια?
πόσο ασφαλής νομίζεται θα είναι οι συναλαγές της φοροκάρτας τώρα και της άλλης αργότερα?

Καλά τώρα κάνεις πλάκα ε ? ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 00:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σκέφτηκες πάλι βρε Νικόμαχε…
Διάβασε το λίνκ που έδωσα στις (Απεστάλη: 02/10/2011, 12:06:30) για να σου λυθούν κάποιες απορίες περί φοροκάρτας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 00:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε σείς τι λέτε?

Παλαβώσατε τελείως?

Ωραία Ζιπ και Aitherovamon.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος να πατάξουμε την φοροδιαφυγή?
ναι να αποδίδουν το ΦΠΑ οι επαγγελματίες,αλλά να βρούν άλλο τρόπο και οχι να κάνουν εμένα χωροφύλακα του κάθε εμπόρου.

Και τι γίνεται φίλοι μου,αν εγω δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες και κάνω τις αγορές μου μετρητοίς?Κανείς δεν θα ξέρει τι αγοράζω,πότε το αγοράζω και απο πού.

Και ετσι δεν παραβιάζονται προσωπικά δεδομένα.

Ακούστε ενα υποθετικό σενάριο.
Είμαι παντρεμένος και λέω στην γυναίκα μου οτι πάω ενα επαγγελματικό ταξίδι,ενω λείπω με την γκόμενα κάπου αλλού.Εκεί που θα πάω,με την φοροκάρτα αναγκαστικά θα πληρώσω κάποια έξοδα,φαγητά,ξενοδοχεία και αν θέλω να πάρω και ενα χρυσό θα εχω και απόδειξη κοσμηματοπωλείου στην φοροκάρτα!
Το φαντάζεστε?Αν η γυναίκα μου υποψιάζεται κάτι,πόσο δύσκολο θα είναι για εναν ιδιωτικό ντεντέκτιβ να βρει την αλήθεια?
πόσο ασφαλής νομίζεται θα είναι οι συναλαγές της φοροκάρτας τώρα και της άλλης αργότερα?

Δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά,να δίνουμε μόνοι μας τα όπλα του ελέγχου μας και να παροτρύνουμε κι άλλους να το κάνουν!!

ΓΙΑ ΑΥΤΟ:

quote:

Την προμηθευόμαστε για να την χρησιμοποιούμε ή όχι ;


ΟΧΙ δεν την προμηθευόμαστε, ΟΧΙ δεν την χρησιμοποιούμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



εγω για 'τον το λογο δεν μπαιρνω την φορορουφιανο Νικ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 01:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stiv άμα η παντόφλα πάει σύννεφο δε φταίει η φοροκαρτα
Απλα θα προσέχετε περισσότερο τα ... δωράκια

ερωτύλοι και οι δυο ... τρομάρα σας !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 01:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι elo,αλλά είμαι εκ φύσεως <<αντικυβερνητικός>> και δεν πείθομαι!

Δεν πιστεύω λέξη απο όσα λένε στην περιγραφή της κάρτας.Αφου είναι ανώνυμη τότε τι δουλειά εχει ο ΑΦΜ που είναι επώνυμος?

Δεν καταγράφονται τα είδη,λές και είναι δύσκολο να διαπιστωθουν,αφου παράλληλα κόβεται και κανονική απόδειξη με πλήρη περιγραφή των ειδών,αντίγραφο της οποίας μένει στις μηχανές των εμπόρων.


Η ανταπόκριση του κοινού στην φοροκάρτα είναι πιλοτική της επιβολής της Κάρτας του πολίτη και της επερχόμενης κάρτας τραπεζικών συναλαγών,που καταργούν την κυκλοφορία μετρητων.

Και γιατί εγω ο μισθωτός των 500 ευρώ που πεινάω και δεν έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και κοινωνικές παροχές,να βοηθήσω το κράτος να πατάξει την φοροδιαφυγή,που το ίδιο καλιέργησε,αφήνοντας ατιμώρητους δεκαετίες τώρα όλους τους μιζαδόρους πολιτικούς και τις συντεχνίες αυτών?Και μη μου πει κανείς οτι τα χρήματα απο την φοροδιαφυγή θα τα καρπωθώ εγω εν είδη παροχών!!

Ας δώσει πρώτα το κράτος δείγματα συμόρφωσης στις δικές μου προσταγές[που δινω με την ψήφο μου,πιστεύοντας ό,τι προεκλογική μαλακία μου λένε],κλείνοντας φυλακή και δημεύοντας τις περιουσίες των πολιτικών που με έκλεψαν και μου στέρησαν το σημερινό μου μισθό.Ας μπούν φυλακή οι υπεύθυνοι ας πούμε π.χ. της αγοράς των πολεμικών αεροσκαφών F-16 που ενω εμείς τα πληρώσαμε 41.000.000 έκαστο,οι Ελβετοι τα αγόρασαν την ίδια εποχή 20.000.000 έκαστον.

Και να δείς τότε πώς θα κάνω εγω τους εμπόρους να συμορφωθούν με ή χωρίς φοροκάρτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 02:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά τώρα κάνεις πλάκα ε ?

Οχι φίλε,μιλώ σοβαρά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ακούστε ενα υποθετικό σενάριο. Είμαι παντρεμένος και λέω στην γυναίκα μου οτι πάω ενα επαγγελματικό ταξίδι,ενω λείπω με την γκόμενα κάπου αλλού.Εκεί που θα πάω,με την φοροκάρτα αναγκαστικά θα πληρώσω κάποια έξοδα,φαγητά,ξενοδοχεία και αν θέλω να πάρω και ενα χρυσό θα εχω και απόδειξη κοσμηματοπωλείου στην φοροκάρτα! Το φαντάζεστε?Αν η γυναίκα μου υποψιάζεται κάτι,πόσο δύσκολο θα είναι για εναν ιδιωτικό ντεντέκτιβ να βρει την αλήθεια? πόσο ασφαλής νομίζεται θα είναι οι συναλαγές της φοροκάρτας τώρα και της άλλης αργότερα?


Κι εσύ βρε ευλογημένε, είναι ανάγκη να δώσεις την κάρτα γι' αυτά τα παράνομα δωράκια ; [ πάντως, πλάκα πλάκα, μπορεί να συμβεί αυτό άμα είσαι δηλ. και τίποτε απρόσεχτος ή λίγο "χύμα" ... και να βρεις το μπελά σου στα καλά ... χρωστούμενα ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-

- χαιρετω την γειτονια στην ολη αγορα ...
- [παλιοχαζοσυνηθεια ...]
- χαρετω [ιδιαιτερα πως],τον <<Αντικυβερνητικο>>,στους καιρους <<της Ακυβερνησιας>> !!! , και ολους ΤΟΥΣ ΥΠ' ΑΥΤΗΣ ευρισκομενους , και ΑΥΤΗΝΑ ανεχομενους , ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΠΑΣΜΟΔΙΚΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ της ΠΡΟΣ ΗΜΑΣ , και μαλιστα ΚΑΘ' ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΡΙΤωΝ και ΑΛΛων ... [γκ γμμμ ... ]
- ΤΟΥς... ακομη αφηρημενους σε παλυαργοπαρατηρησεις , και παραπολυσχολιαζοντες Μόνο , ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΗΣ ΑΝΙΣΟΚΡΙΣΙΑΣ στις κοινωνιες... τουςςςς ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ στα της Κοινης Πραγματικοτητας ... τα Κοιναντιληπτα οσο να'ναι πλεον... σ' ΑυΤα , που επειγει και ειναι αναγκη για να τα λογαριαζουμε Τωρα...
- ως εκ των Τωρα τα Μετα του Τωρα ...

- καλησπερα Μας ΔΗΜΕ Μας ...
- Οχι Κενοψυχοι , το ειπαμε θαρρω ...
- κουραγιο Μας αμα και οτε εκθετουμε συνειδησεις ...
- κουραγιο Μας κι' οταν θα βαζουμε και τον αλλονε στην θεση Μας , και Οχι μονον αμα θα πηγαινουμε Εμεις στην θεση του Αλλουνου ...
- ναι Zip , [που παρα την δυσλεκτικοτητα μου , με καταδεχθηκες στα κοινολογαριασματα , σαν ομοιο Σου κατα Τοσο !!!]
- Οχι Οχι , elo ... βαλε σαν Τωρινος ανθρωπος κατα νου , την κοινωνια των νοιαζομενων για τα κοινα τους Ευχαριστως ...

- γεια σου ΔΗΜΕ Μας ...
- χτες με τον σαββα λογαριαζαμε για τον ΑΝ ΣΕ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ , 'η αν μονο σε ... κρυφοκαμαρωνουμε ... ;
- ειναι ομορφο και υπερ ημων , το να νοιαζομαστε ο ενας και τον αλλονα της κοινωνια Μας να το ξε'ς ...
- ναι ,
- ψυχραιμια , κουραγιο , για τα καλα και τα γερα , μεσ' την ακομη καλη και γερη ψυχη Μας ...
- η Αρκετη Υπομονη με Μας τους Ανθρωπους , εννοειται ΔΗΜΕ Μας ΔΗΜΕ...

- Ολοι Μας λιγο πολυ καταλαβαινουμε , πως ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ , δεν πρεπει να παρακανουμε Τωρα Τωρα ...
- Ολοι μΑς το μπορουμε να ειμαστε ΛΙΓΟ λιγακι αλλα και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΕΥΜΕΝΟΙ για χαρη Μας και για καλο Μας , Τωρα πια ...
- Ποιος ειναι αραγε υπερ της Ανισοκρισιας ...
- Ποιος δεν αντιλαμβανεται τα επομενα της Ακυβερνησιας ...

- την καλησπερα μου στην αγορα οληνα με λιγα λογια ...
-

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
noema

ναι Zip , [που παρα την δυσλεκτικοτητα μου , με καταδεχθηκες στα κοινολογαριασματα , σαν ομοιο Σου κατα Τοσο !!!]


No problemo φίλε ... Να' σαι καλά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 12:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-

- καλημερα σου 'ωρε zip ...
- καλα να ειμαστε ...
- και να 'χουμε αντοχες , που τις χρειαζομαστε ...
- ψυχραιμοι ειμαστε ωστοσο ...

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy