ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Κουκουβάγια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maz19
Νέο Μέλος

Cyprus
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 02:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας!
παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό αυτό το σαιτ απ'τον καιρό που ήμουνα 14 και τωρα είμαι 19!!
λοιπόν μου συνεβηκε κάτι χθες την νύχτα και με παραξένεψε τόσο που θέλησα να σας ρωτήσω εσάς μπας και μου λυθει η απορια.
χτες η ωρα 11 και κάτι περίπου την νυχτα πηγαίναμε βολτα με ενα φιλο μου με το αυτοκινητο. σε καποια φαση ειχαμε τσακωθει για κατι.( να σημειωσω πως προορισμος μας ηταν η θαλασσα. και απο εκείνο τον δρομο δεν υπηρχε ψυχη) και μετα εκανε επαναστροφη για να παμε πισω, καθώς πηγαιναμε βλεπουμε μια κουκουβαγια να ερχετε και να καθετε σε μια ταπελα και μας κοιταζε .ο φιλος μου αρχισε να σταβροκοπιετε,εγω γελασα γιατι δεν πιστευω σε γρουσουζιες κτλπ. τελοσπαντον τον επεισα τελικα να παμε στην θαλασσα ξανακανει την επαναστροφη και βλεπουμε ξανα την κουκουβαγια να καθετε εκει δεν δωσαμε σημασια τοτε ξαφνικα αρχισε να παιζει μονο το το cd και εδω να σας πω οτι πριν ξεκινησουμε για τον προορισμο ο φιλος μου εβγαλε εντελως το ραδιο απο το αυτοκινητο. πως γινεται αυτο δηλαδη? και η κουκουβαγια τι ρολο βαραει?
(συγνωμη για την πολιλογια και τα ορθογραφικα)

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 09:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο μόνο που μπορώ να συνεισφέρω είναι σχετικά με την εμφάνιση της κουκουβάγιας καθώς βάση της λαογραφίας μας, η παρουσία της ή το άκουσμα του κελαηδίσματος της θεωρείται ως επί το πλείστο ένας (πολύ) κακός οιωνός.

Υ.Γ.
Από ορισμένες δε, προσωπικές εμπειρίες με αυτό το πτηνό, συντάσσομαι με αυτή την λαογραφική άποψη..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τοτε ξαφνικα αρχισε να παιζει μονο το το cd και εδω να σας πω οτι πριν ξεκινησουμε για τον προορισμο ο φιλος μου εβγαλε εντελως το ραδιο απο το αυτοκινητο.

maz19
τι εννοείς με το παραπάνω;
Το cd από που έπαιζε εάν όχι από κάποιο στερεοφωνικό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD η λαογραφία διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή
η κουκουβάγια λόγο της ιδιόμορφης κραυγή της (που μοιάζει με κλάμα)
και το γεγονός οτι είναι νυκτόβιο πτηνό
σε πολλές περιοχές τη θεωρούν γρουσουζιά
οπως και τον "μπούφο" και τον "γκιόνη"

Σε πολλές άλλες όμως είναι σημάδι τύχης !

Μη ξεχνάμε οτι αυτο το πτηνό είναι το μοναδικό που εχει τον τίτλο του "Σοφού" (απο την θεα Αθηνά, κτλ κτλ).


Περιμένω κι εγω τη διευκρίνηση στην ερώτηση της amalias
οπου κι εμένα μου εκανε εντύπωση ...
αν και μάλλον εννοεί ο φιλος, οτι δεν υπήρχε συσκευή στο αυτοκίνητο , και παρ'ολα αυτα ακούστηκε μουσική απο τα ηχεία
(ελπίζω αυτά να μην τα ξηλώσατε)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

XD η λαογραφία διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή
η κουκουβάγια λόγο της ιδιόμορφης κραυγή της (που μοιάζει με κλάμα)
και το γεγονός οτι είναι νυκτόβιο πτηνό
σε πολλές περιοχές τη θεωρούν γρουσουζιά
οπως και τον "μπούφο" και τον "γκιόνη"

Σε πολλές άλλες όμως είναι σημάδι τύχης !

Μη ξεχνάμε οτι αυτο το πτηνό είναι το μοναδικό που εχει τον τίτλο του "Σοφού" (απο την θεα Αθηνά, κτλ κτλ).
[..]


Σχετικά με τον συμβολισμό της (εξ αφορμής του εύστοχου σχολίου σου, είπα να το ψάξω από περιέργεια πέρα από την Ελληνική λαογραφία), επέτρεψε μου να σημειώσω πως σύμφωνα με το έγκυρο Λεξικό των Συμβολών του Τζ. Κούπερ: "Η Κουκουβάγια έχει διπλό νόημα, σαν πουλί της σοφίας και του σκότους και του θανάτου" (Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος", Αθήνα 1992 -- σελ. 253). Και δυστυχώς σχεδόν στο σύνολο των αρχαίων λαών μάλλον υπερτερεί η σκοτεινή της όψη.

Το πραγματικά ενδιαφέρον εδώ όμως είναι αυτός ο διπλός συμβολισμός της. Σοφία & Σκότος - Θάνατος, πράγματι αυτό το πτηνό αποτελεί σύμβολο της Θεάς Αθηνάς, θεάς της Σοφίας αλλά και του Πολέμου (του Στρατηγικού όχι του μανιασμένου που ενσαρκώνει ο Άρης), σκοτεινή και φοβερή, ενίοτε θανατηφόρα αλλά οι αρχαίοι υμών ξορκίζουν το σκοτάδι τονίζοντας την λαμπρή της όψη (και ζητούν τον εξευμενισμό της μέσο τάματος της Πόλης τους σε αυτήν), ποίος τολμά να πλησιάσει την Χθόνια Αθηνά.. ομοίως λοιπόν και η Γλαύκα Σοφή και ταυτόχρονα επικίνδυνη, αποτελεί θαυμάσιο ταίρι της Αθηνάς.

Edited by - XD on 03/02/2012 13:33:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 15:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω ,
αλλά θα "επιμείνω" οτι είναι καθαρά λαογραφικό το θέμα,
οπου, στο πέρασμα του χρόνου αποδόθηκε αυτή η κακή φήμη
σε αυτο (το καταπληκτικό πτηνό) απο τον απλό λαο,
που γενικότερα υπήρχε μια μυθοπλασία σε αρκετά νυχτόβια ζώα .

Χαρακτηριστική των όσων υποστηρίζω,
είναι η αναφορά του Αλεξανδρινού λεξικογράφου Ησύχιου
(ενδεικτική της λατρείας των αρχαίων Ελλήνων προς την κουκουβάγια) σύμφωνα με την οποία,
πριν ξεσπάσει η ναυμαχία της Σαλαμίνας, είχε πετάξει μια κουκουβάγια ως προάγγελος της νίκης των Ελλήνων.

Ας αφήσουμε ομως την ορνιθολογία και τα κακόμοιρα τα πτηνά ,
κι ας περιμένουμε .... να δουμε πως έπαιξε εκείνο το cd μονο του


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 17:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, προφανώς αναφέρεσαι στην εγγραφή 618 του ομώνυμου λεξικού, ενδιαφέρουσα όμως είναι και η παρατήρηση του για την "κριγη" η οποία αποδίδεται ως "η γλαυξ" (εγγραφή 4094) κατά τον Ησύχιο με απόδοση "δαίμονες, είδωλα" (αναμενόμενο λόγο της εποχής του -5ος αιώνας Μ.Χ) κατά το 54ο διασωθέν τμήμα του Ιππώναξ [Hipponax lamb.] (ο οποίος όμως είναι προγενέστερος και ο Ησύχιος τον χρησιμοποιεί ως πηγή του -6ος αιώνας Π.Χ.) ορίζει την "κριγη" ως "[..]δε νεκρών άγγελος τε και κήρυξ" (Fragment 51). Συνεπώς εδώ έχουμε και τις δυο παραδόσεις γνωστές στον αρχαίο κόσμο.

..

quote:

Ας αφήσουμε ομως την ορνιθολογία και τα κακόμοιρα τα πτηνά ,
κι ας περιμένουμε .... να δουμε πως έπαιξε εκείνο το cd μονο του

Συμφωνώ απόλυτα

Edited by - XD on 03/02/2012 17:55:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy