ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Πιστεύετε οτι ζούμε σε ένα Matrix?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύετε οτι ζούμε σε έναν ψεύτικο κόσμο?Σε έναν κόσμο ο οποίος είναι <<φτιαχτός>>?(όχι απ'Τον Θεό αλλά από ποίον..?)
Πολλά τα πάραδείγματα τον τελευταίο καιρό τα οποία δείχνουν πως δυστυχός το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπον ζουν σαν υπνοτισμένοι(πχ.όλοι ακούσαμε τη λογοκρισία που υπάρχει στην Αμερική τη στιγμή αυτήν(ακόμη και στην τέχνη!),πολλόι αμερικάνοι πιστεύουν πως ο Bush ειναι δίκαιος υπερασπιστής της ειρήνης!)
Αλλά έχουν φροντίσει να μας κρατούν έτσι με ψεύτικα όνειρα(και τι!ονειρα!ο καθένας σκέφτεται την <<τσέπη>> του και την καλοπέραση!μια από τις κύριες ανυσηχία του νεοέλληνα είναι αν θα καταφέρει να αγοράσει home cinema!
Τουλάχιστον είδαμε στον μαραθώνιο του ALPHA πως ο Ελληνας είναι απ'τους(λίγους?)λαους που ευαισθητοποιοιται εύκολα.

Μην κοιμάστε ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 22:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ma zoume se enan
pseftiko kosmo
,
akoma kai an den einai stin ousia
tou pseftikou kosmou
pou rotas esu
pali zoume se enan
pseftiko kosmo
xoris i8ikes a3ies pleon.

to xrima kai i kaloperasi kiriarxei.


den mas niazoun oi i8ikes a3ies, poios ali8ia 8a egatelipe ta plouti?
as poume oti exeis 10 ekatomiria euro stin trapeza, 8a ta dorizes ola stin green peace?(paradigma tora) ola ma ola.

ego pantos oso euais8itos kai kaloproeretos xaraktiras kai an eimai ola ma ola den 8a ta edina, to max na edina ta misa.
kai gia na leme tin ali8ia auto to leo tora pou den ta exo.

am ta eixa mporei na min edina frago.
periergo pragma to xrima kai i dipsa gia e3ousia (ara kai gia xrima, e3ousia xoris xrima den ginete, oute xrima xoris e3ousia)

see ya



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 23:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ captain steven,
Πιστεύω ότι για να δεις αν ζεις σε έναν ψεύτικο κόσμο ή όχι, θα πρέπει πρώτα να καθορίσεις τί θεωρείς αληθινό και τί ψεύτικο. Κι επειδή δεν προσπαθώ να κάνω ένα φτηνό λογοπαίγνιο, θα σου εξηγήσω αμέσως τι εννοώ με ένα παράδειγμα : Για πολλούς Αμερικανούς αυτή τη στιγμή είναι περισσότερο αληθινό το προφίλ του προέδρου τους ως καλού οικογενειάρχη που παίζει με το σκυλάκι του παρά τα χιλιάδες εγκλήματα πολέμου που γίνονται καθημερινά στο Ιρακ. Δεν τα δείχνει η τηλεόραση (ή μάλλον το CNN), οπότε δεν είναι αληθινά. Το παράδειγμά μου είναι αρκετό απλοϊκό αλλά δείχνει ότι είναι πολύ σχετικό το τί θεωρεί ο καθένας αληθινό και τί ψεύτικο...Υπάρχει άραγε η μία και μόνη αντικειμενική αλήθεια; Έχω την εντύπωση ότι και όσοι διαλαλούν ότι την κατέχουν θα έπρεπε να ψαχτούν λίγο περισσότερο...Ίσως ανακαλύψουν πολλά ακόμη εντέχνως καλυμμένα ψεύδη που θα προκαλέσουν την κατάρρευση του δικού τους κόσμου. Γι' αυτό και πιστεύω ότι είναι εύκολο να λέμε ότι ζούμε σε έναν ψεύτικο κόσμο, αλλά ξέρουμε άραγε πως είναι ο αληθινός; Μήπως αν τον γνωρίσουμε δεν θα μας αρέσει και πολύ και προσπαθήσουμε και πάλι να κρυφτούμε μέσα στα ίδια ψέμματα; Παράδοξο; Ίσως...Αλλά νομίζω ότι αναγνωρίζουμε εύκολα το ψεύτικο, χωρίς όμως να μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με μια αποδεκτή από όλους αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 10:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλη υποθεση να μπορεις να διαχωριζεις το "αληθινο" απο το "ψευτικο" και ποσο μαλλον οταν αναφερομαστε σε πραγματικοτητες!

Ζουμε σε ενα παρον το οποιο εξελισετε, αλλαζει αναλογα με τις αποφασεις που θα παρουμε. Αλλαζει συμφωνα με τα "θελω" της εκαστοτε στιγμης. Μηπως λοιπον εμεις δημιουργουμε την πραγματικοτητα μας?? Μηπως απο μας εξαρταται το τι θελουμε να βιωσουμε??

Τι ακριβως ειναι η πραγματικοτητα? Υποψιαζομαι πως ειναι μια κατασταση την οποια εμεις επιλεγουμε να ζησουμε και να βιωσουμε καποια πραγματα. Παραδειγμα...ζεις στο ηρεμο σπιτακι σου βλεπεις τον πολεμο απο την τηλεοραση (λες και ειναι ταινια) και απλα βριζεις για την ακριβεια που θα αποφερει το ολο αυτο συμβαν (δεν σε αγγιζει καθολου), αποφασιζεις να γινεις ποιο δραστηριος, πας εθελοντης (νοσοκομος-στρατιωτης-δημοσιογραφος-για απλη ανθρωπινη βοηθεια) και ζεις πλεον και βιωνεις τον πολεμο, τον θανατο, τον τρομο. Ειναι λοιπον επιλογη σου το τι θα ζησεις σαν πραγματικοτητα, σαν παρον! Ειναι μονο αυτες οι επιλογες?
Ποσα ατομα υποστηριζουν οτι εχουν ζησει και αλλες πραγματικοτητες? Περα απο τα καθημερινα τα τετριμενα...εχουν μεταφερθει "αλλου" (εστω και για δευτερολεπτα?) Τι ειδαν λοιπον? Που μεταφερθηκανε?

Υπαρχει μονο η τωρινη πραγματικοτητα?
Υπαρχει μονο τα οσα βλεπουμε? Τα οσα μπορει το ανθρωπινο ματι μας να δει και να κατανοησει? Ειναι ολα μεχρι εκει ? Ή απλα ειναι ενα πρισμα και μπορει να υπαρχει κατι πισω απο αυτο ??
Υπαρχει τελικα το Matrix?

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agios
Νέο Μέλος

Italy
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 01:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
polles tainies blepeis kai kanoyne kako

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν, πράγματι, κολυμπάμε μέσα στο matrix,
ποιό θά΄ταν εκείνο το στοιχείο που θα μας το βεβαίωνε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 11:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Φίλοι

Από τη στιγμή που ζούμε μέσα σε ένα σύστημα που ελέγχεται από άλλους, όταν άλλοι αποφασίζουν για τη μουσική που θα ακούσουμε, για τις ταινίες που θα δούμε (και το κάνουν με τόσο αριστοτεχνικό τρόπο ώστε να νομίζουμε ότι οι επιλογές είναι δικές μας), τότε ναι, μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ζούμε μέσα σε ένα matrix, όχι απαραίτητα ίδιο με της ταινίας, το οποίο χρησιμοποιεί τη δική μας ενέργεια μέσω της, χαμηλά αμειβόμενης, εργασίας κυρίως, για να υλοποιεί τους στόχους αυτών που ελέγχουν αυτό το αόρατο matrix.
Σκεφτείτε αυτό: πότε είδατε για τελεταία φορά ευρωπαϊκή ταινία στην τηλεόραση?
Κι όμως κάποτε ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος ήταν σπουδαίος. Όπως και η ευρωπαϊκή μουσική.
Αφού η ευρωπαϊκή κουλτούρα είναι σκάλες ανώτερη από την αμερικανική, πως κατάφεραν και μας ''ταίζουν'' συνέχεια αμερικανικά υποπροϊόντα?

Προβληματιστείτε λίγο φίλοι, αξίζει τον κόπο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 13:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκεφτείτε αυτό: πότε είδατε για τελεταία φορά ευρωπαϊκή ταινία στην τηλεόραση?
Κι όμως κάποτε ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος ήταν σπουδαίος.

Ε, εντάξει τώρα... Ας μην είμαστε τόσο ισοπεδοτικοί! Υπάρχει και αμερικάνικος σπουδαίος κινηματογράφος, και κινέζικος... όπως φυσικά και ευρωπαϊκός. Άσε που η ΕΡΤ (ΕΤ-1 και ΕΤ-3 κυρίως) έχουν ως επί το πλείστον ευρωπαϊκό (γαλλικό, ιταλικό και γερμανικό έτυχε πολλές φορές να παρακολουθήσω στα συγκεκριμένα κανάλια)...

Εκτός αν το... matrix - που παρεπιπτόντως ως ταινία μου άρεσε ιδιαίτερα - δεν επηρεάζει τα κρατικά κανάλια, γιατί η... τεχνολογία τους δεν φτάνεται!.

Σχετικά με το γενικότερο θέμα του τοπικ, θαρρώ πως ΑΝ υποθέσουμε πως ζούμε σε ένα Matrix, τότε σίγουρα πολλοί έχουν αποστατήσει και κατάφεραν να βρουν την πραγματικότητα...
Άρα το Μatrix στο οποίο ζούμε ΔΕΝ λειτουργεί καλά...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 09/04/2003 13:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 15:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω φίλε Ananass, ότι μας δείχνουν τις ειδήσεις που αυτοί θέλουν, με τον τρόπο που θέλουν.

Μέσω της τηλεόρασης και του κινηματογράφου μας επιβάλλανε σιγά-σιγά τα δικά τους κοινωνικά και πολιτιστικά πρότυπα.

Αν καθίσεις να δεις μια παλιά ιταλική ή γαλλική ταινία, θα σου φανεί πολύ αργή, γιατί σε έχουν εθίσει στον εξοντωτικό ρυθμό των αμερικάνικων ταινιών.

Δεν απορρίπτω το σύνολο του αμερικ. κινηματογράφου, αλλά δεν θα μπορέσει ποτέ να γυρίσει μια ταινία όπως π.χ. το ΜΙΛΑ ΤΗΣ του Αλμοδοβάρ ή ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ του Ντε Σίκα.

Μη ξεγελιέσαι φίλε μου, κανείς δεν μπορεί να τους ξεφύγει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 16:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν ζούμε σε ένα αντίστοιχο MATRIX. Σίγουρα η πραγματικότητα είναι κάτι "διαφορετικό" για τον καθένα ανάλογα με τα βιώματα/πιστεύω του, άρα νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την κωδικοποιήσουμε.

Όλες οι απόψεις σεβαστές.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 16:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τύχει να περιμένουμε στην ίδια στάση το λεωφορείο, αγαπητή oneiric και αυτό έρθει μετά από μισή ώρα και μπαίνοντας μέσα στριμωχτούμε σαν σαρδέλες για να πάμε σπίτι μας, πιστεύεις ότι ζούμε την ίδια πραγματικότητα ή ο καθένας τη δική του?

Matrix είναι οι συνθήκες που έχουν δημιουργήσει άλλοι, για να ζούμε μέσα τους εμείς...

Φιλικά
Moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 16:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και προσωπικά δεν αναφερόμουν σε "καινότοπη πραγματικότητα", ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πάλι διαφορετικά θα το ζήσουν 2 άνθρωποι.

Πιθανόν εγώ θα βρίζω τον οδηγό που "χαζολόγαγε" και έπινε τον καφέ στην αφετηρία, ενώ ο δεύτερος θα βρίζει την κυβέρνηση που τα 'χει κάνει όλα μπάχαλο.

Οπότε ναι, θα ζούμε ο καθένας σε μια δική του πραγματικότητα.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 17:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς φίλη oneiric, η ζωή είναι τόσο πολύπλοκη και οι δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού τόσο απέραντες, ώστε μπορούμε, ο καθένας ξεχωριστά, να δημιουργούμε το δικό μας ''κόσμο'' για να πορευόμαστε, όσο καιρό βρισκόμαστε επάνω σ' αυτόν τον ενδιαφέροντα πλανήτη!
Αυτό, ευτυχώς όσο και να προσπαθήσουν δεν μπορούν να μας το πάρουν...

Συνεχίζουμε αύριο γιατί τώρα πρέπει να φύγω.

Φιλικά
Moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 10:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oneiric καλημέρα

Αναφέρθηκες χθές σε μία ''κοινότοπη'' πραγματικότητα η οποία, απ' ότι κατάλαβα, μάλλον δεν σε αφορά.
Ποια είναι όμως η δική σου πραγματικότητα, με τι στοιχεία έχεις συνθέσει το δικό σου σύμπαν? Ποιοι είναι οι στόχοι και οι προσδοκίες σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 13:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε moebius, βασικά προσπαθώ να με αφορούν όλα και να μην "σνομπάρω" τίποτα. Ούτε το παίζω δήθεν, ούτε δηλώνω ότι έχω φτάσει κάπου. Ψάχνομαι... ψάχνω τις απαντήσεις μου σε όσα με ρωτάς. Και βλέπω ότι όλα μέσα μου μεταβάλλονται. Εκεί που νομίζω ότι κάτι έχω «βρει», κάτι θα συμβεί, κάτι θα ζήσω και θα αρχίσω πάλι από την «αρχή».

Αυτό που με απασχολεί έντονα (σαν στόχος όπως λες) τελευταία, είναι να μάθω να «συμπεριφέρομαι» στους ανθρώπους με περισσότερο αγάπη, ευγένεια και πιο ανοιχτό μυαλό. Δεν ξέρω γιατί αλλά τον τελευταίο καιρό «έπιασα» τον εαυτό μου να φέρομαι/σκέφτομαι με μεγάλη αγένεια/αδιαφορία (γαϊδουριά μάλλον) για πολύ κόσμο. Αυτό είναι κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου & δεν θέλω να συμπεριφέρομαι έτσι.

Κάποια τέτοια «απλοϊκά πράγματα» είναι η δική μου «συνδρομή» στην δική μου πραγματικότητα & η συμβολή μου στο σύμπαν.


* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 13:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Oneiric, ''τα πάντα ρει'' είπε ο Ηράκλειτος. ''Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν'' συμπλήρωσε ο Μανώλης Ρασούλης. Αυτό που πιστεύουμε σήμερα μας αφήνει αδιάφορους αύριο. Ετσι είναι φτιαγμένη η ανθρώπινη φύση. Αυτό που είναι σημαντικό -αυτό που προσπαθείς κι εσύ- είναι να βελτιώνουμε τον εαυτό μας.
Από τη στιγμή που βάζεις στην άκρη τον εγωισμό σου και παραδέχεσαι ότι στο παρελθόν είχες φερθεί άσχημα σε κάποιους και προσπαθείς αυτό να το αλλάξεις, έχεις κάνει ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωσή σου. Κι εξ άλλου, ότι δίνεις παίρνεις. Όχι πάντα βέβαια. Στον έρωτα π.χ. πολλές φορές δίνεις τα πάντα και δεν παίρνεις τίποτα. Αλλά εκεί έχει αξία το παιχνίδι, το ρίσκο! Τελικά κερδίζεις την εμπειρία!

Περιμένω τις απόψεις σου...

Moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 14:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Moebius,

Συμφωνώ μαζί σου. Μα φαντάζεται κανείς άραγε τον εαυτό του να παραμένει ίδιος κατά την διάρκεια της ζωής του εδώ? Δεν θα ήταν και βαρετό εκτός των άλλων?
Όσο για το ρίσκο... έτσι είναι το «παιχνίδι». Αν θέλεις να «παίξεις» πρέπει ρισκάρεις. Κάποια στιγμή μου είχε πει η θεία μου για τον γάμο «ο γάμος είναι λαχείο» και αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Και μήπως δεν είναι? Αλλά είπαμε, ρίσκο!
Καλό επίσης είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, να δίνεις επειδή ακριβώς «γουστάρεις» να δίνεις. Δίνω γιατί σε θέλω, σ’ αγαπώ, μου αρέσεις, έτσι κάνω κέφι, χωρίς να περιμένω τίποτα. Άσχημο να δίνεις για να πάρεις, μάλλον θα σπάσεις τα μούτρα σου, ακόμα και αν αυτό που περιμένεις είναι αγάπη.
Είναι μεγάλο πράγμα πιστεύω να προσπαθήσουμε όλοι μας να βελτιώσουμε όσα μας ενοχλούν σε εμάς. Προσπαθώ και εγώ όπως πολλοί. Υπάρχουν στιγμές που νιώθω πολύ περήφανη για τον εαυτό μου, αλλά έχω την εντύπωσή ότι είμαι μόνιμα στην αρχή....

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 15:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο γάμος, αγαπητή μου oneiric, σύμφωνα με τους αρχαίους ημών προγόνους, δεν ήταν για τους άντρες καθόλου λαχείο. Έλεγαν σχετικά: ''Ο άντρας πρέπει να παντρεύεται οπωσδήποτε. Αν πάρει καλή γυναίκα θα γίνει ευτυχισμένος, ενώ αν πάρει κακιά θα γίνει φιλόσοφος''.
Συμφωνώ όμως πως για τις γυναίκες είναι πραγματικά ένα είδος λαχείου. Αν δεν είσαι παντρεμένη, σου εύχομαι να τραβήξεις τον ''πρώτο αριθμό''.

Οτι αλλάζουμε πολλές φορές κατά τη διάρκεια της ζωής μας, αυτό είναι σίγουρο. Εκείνο που, κατά τη γνώμη μου, είναι απελπιστικό, είναι όταν διαπιστώνεις κάποια στιγμή ότι, αυτό που εσύ θεωρείς μοναδική προσωπική σου συμπεριφορά, είναι τελικά τόσο όμοιο με το αντίστοιχο πολλών άλλων ανθρώπων.

Τελικά, το μόνο που αξίζει είναι αυτά που ζήσαμε με κάποιους άλλους ανθρώπους, έστω κι αν μας πληγώσανε. Ισως και γι' αυτό...

Moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 16:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ποιο λόγο διαφοροποιείς τόσο πολύ τον άνδρα από την γυναίκα στο θέμα του γάμου? Δεν νομίζεις ότι αυτή σου η άποψη δείχνει μία "προκατάληψη" που καλύτερα θα είναι να τις αποβάλλουμε όσο μπορούμε.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω τα πιστεύω σου.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 16:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ, όσο μπορώ, να μην έχω καμμία προκατάληψη. Νομίζω όμως, πως άλλες μπορεί να είναι οι επιπτώσεις, από έναν αποτυχημένο γάμο, για έναν άντρα και άλλες για μια γυναίκα, ιδίως αν υπάρχουν παιδιά. Δεν παραβλέπω βέβαια πως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σημαντικά βήματα για να εξαλειφθούν αυτές οι ανισότητες και πιστεύω πως σιγά-σιγά αυτό θα γίνει πραγματικότητα.
Τελικά, καθώς οι γυναίκες είσαστε γενικώς πιο έξυπνες, πιο ρεαλίστριες και πιο ώριμες, βλέπω τους άντρες κάποια στιγμή να αποτελούν αυτό που λέγαμε παλιά ''το ασθενές φύλο''.
Θα είμαι εδώ ως τις 17.20.
Αν δεν τα ξαναπούμε σήμερα, σου εύχομαι φίλη oneiric καλό απόγευμα και σ' ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα συζήτηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 16:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο που το παραδέχεσαι! Είναι πολύ καλό βήμα μπροστά. Και εγώ προσπαθώ να αποβάλλω τις προκαταλήψεις μου και ειδικά να μην κοροϊδεύω / ειρωνεύομαι τα πιστεύω των άλλων, γι’ αυτό και σου διευκρίνισα ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θίξω τα πιστεύω σου.

Είναι μάλλον σωστό αυτό που λες (και λέω μάλλον για να το σκεφτώ ουσιαστικά) ότι «άλλες μπορεί να είναι οι επιπτώσεις, από έναν αποτυχημένο γάμο, για έναν άντρα και άλλες για μια γυναίκα, ιδίως αν υπάρχουν παιδιά». Δεν πιστεύω ότι υπάρχει το ασθενές φύλο και αυτό ίσως να δημιουργήθηκε παλιότερα, ώστε να εξυπηρετήσει τους σκοπούς ορισμένων ανδρών.

Να σου πω την αλήθεια, τώρα που το σκέφτομαι, δεν πιστεύω ότι θα συμβεί στο μέλλον να είναι οι άνδρες το ασθενές φύλο. Δεν ξέρω γενικά ακόμα (το ψάχνω και αυτό!) αν πιστεύω ουσιαστικά στις διαφορές των 2 φύλλων (πέρα από τις σωματικές). Όλα είναι υπό διαπραγμάτευση μέσα μου και κάτι που μου την δίνει στα νεύρα απίστευτα είναι οι «απόλυτοι άνθρωποι».

Και εγώ σε ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλα!


* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 15:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω κάτι oneiric. Τι είναι για σένα η ευτυχία? Θα μου επιτρέψεις μια πιο προσωπική ερώτηση (αν δεν θέλεις δεν απαντάς). Εσύ είσαι ευτυχισμένη?
Είπε κάποιος ότι οι ευτυχισμένες στιγμές στη ζωή ενός ανθρώπου, αν τις αθροίσεις, δεν ξεπερνάνε τα δέκα λεπτά...

Εσύ τι λες?...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχία.... Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς ευτυχία αλλά ξέρω τι με κάνει ευτυχισμένη! Θα ήθελες να σου πω?

Ναι είμαι ευτυχισμένη! Δεν είναι υπέροχο?

Το έχω ακούσει/διαβάσει κάπου αυτό που λες. Όμως αρνούμαι να το δεχτώ! Δεν ξέρω γιατί αντιμετωπίζω με τόσο πείσμα αυτή την άποψη. Δεν μπορεί να είμαστε ευτυχισμένοι σε ολόκληρη την ζωή μας τόσο λίγες στιγμές! Δεν θέλω να το δεχτώ.

Εσύ τι νιώθεις? Πως «καταλαβαίνεις» την ευτυχία σου?

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι ειλικρινά που είσαι ευτυχισμένη! Φυσικά και θα ήθελα να μου πεις ποια είναι τα πράγματα ή οι καταστάσεις που σε κάνουν ευτυχισμένη.
Πρέπει να σου πω ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους γκρινιάρηδες, κλαψιάρηδες κλπ.
Όσο για μένα πρέπει να σου πω ότι είναι μέρες που αισθάνομαι πολύ καλά και άλλες που μπορεί να είμαι λίγο πεσμένος. Αυτό το θεωρώ φυσικό και νομίζω ότι συμβαίνει σε όλους. Όμως στο παρελθόν, μέσα από κάποιες σχέσεις, είχα κάποιες στιγμές πολύ ευτυχισμένες. Όπως γράφεις κι εσύ ''η αγάπη είναι η μόνη αλήθεια''.
Μια που σκαλίζουμε τα ''βαθειά'', αν θέλεις, μπορείς να μου γράψεις τις απόψεις στο email μου. Αν όχι, συνεχίζουμε κανονικά εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 17:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oneiric, πρέπει δυστυχώς να φύγω.

Σου εύχομαι ένα πολύ ευτυχισμένο και ενδιαφέρον Σαββατοκύριακο!

Από τη Δευτέρα θα τα πούμε πάλι, για στίγματα, μυστήρια, χαμένες αγάπες και ότι άλλο θέλεις...

Φιλικά
moebius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΑΞΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 11:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΑΞΙΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΡΙΞ???
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΑΣΥΛΗΠΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.
ΕΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΕΞΩ.. ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.. ΜΥΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ..ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. ΒΛΕΠΕΙΣ,ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ,ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΡΕΕΙ ΣΥΝΕΧΟΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΑΩΔΗ ΥΠΕΡΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΡΙΞ, ΑΛΗΘΙΝΟ Ή ΨΕΥΤΙΚΟ??

Ο ΦΕΥΓΑΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 17:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε moebius, ίσως σου φανούν αστεία τα πράγματα που με κάνουν ευτυχισμένη.
Κι όμως... Χαίρομαι τόσο πολύ με όλα αυτά που έχω καθημερινά. Χαίρομαι που μου τηλεφωνούν οι φίλοι μου και δεν με ξεχνούν! Χαίρομαι που βρήκα έναν άνθρωπο να μοιράζομαι, να με αγαπάει και να τον αγαπώ! Χαίρομαι που έχω έστω κάποια χρήματα να πάω στο ταβερνάκι που μου αρέσει! Χαίρομαι που μπορώ και κάνω περιπάτους που μου αρέσουν τόσο πολύ! Είναι τόσο απλά όσα με κάνουν χαρούμενη που ίσως μερικοί φίλοι να με θεωρούν τόσο ρηχή... όμως έτσι αισθάνομαι...

Σίγουρα όλοι αισθανόμαστε όπως περιγράφεις "είναι μέρες που αισθάνομαι πολύ καλά και άλλες που μπορεί να είμαι λίγο πεσμένος"... Απλά τις ημέρες που αισθάνεσαι πεσμένος σκέψου όσα έχεις, όσα μπορείς να κάνεις και χαμογέλα! Είναι ένα βήμα να έρθεις πιο κοντά στο χαμόγελο και να αποφύγεις την μιζέρια που όπως είπες και εσύ δεν συμπαθώ καθόλου τους γκρινιάριες & μίζερους ανθρώπους!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Oneiric καλημέρα και καλή εβδομάδα

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω κι εγώ και το εφαρμόζω στη ζωή μου, πως η ευτυχία κρύβεται στα απλά πράγματα.
Είχα διαβάσει κάπου -νομίζω πως το είχε γράψει ο Νίκος Δήμου- πως ''η δυστυχία, είναι η απόσταση που χωρίζει αυτά που θέλουμε να αποκτήσουμε, από αυτά που μπορούμε''. Δηλαδή, εννοεί, αν δεν επιθυμείς τίποτα δεν είσαι, τουλάχιστον, δυστυχισμένος. Εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό. Θέλω να πιστεύω πως πρέπει να στοχεύουμε και να αγωνιζόμαστε πάντα για κάτι καλύτερο. Απλώς αυτό να γίνεται χωρίς άγχος.

Θα ήθελα να μου πεις, από τα θέματα που διακινούνται μέσα στο esoterica, ποια κατηγορία σου αρέσει περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε moebius, καλή εβδομάδα και σε σένα (αν και άρχισε πολύ-πολύ άσχημα, με το δυστύχημα)...

Ούτε εγώ συμφωνώ. Με αυτό το σκεπτικό ποιος ο λόγος του να "παραμένουμε εδώ"? Για πιο λόγο να ερωτευόμαστε... να ζούμε? Περιμένωντας, προσδοκώντας τι??

Μου αρέσουν τα "μεταφυσικά" θέματα περισσότερο. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί, ίσως επειδή έχω μία επαφή από μικρή ηλικία, ίσως επειδή έχασα την μητέρα μου πολύ μικρή και έψαχνα να βρω κάποιες απαντήσεις "γιατί"...

Εσένα?
Καλή εβδομάδα να έχουμε όλοι

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 12:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δυστύχημα oneiric με συγκλόνισε κι εμένα, κι αν δεν το ανέφερα, είναι γιατί, όντας κι εγώ πατέρας ενός αγοριού, ανατριχιάζω προσπαθώντας να έρθω στη θέση αυτών των τραγικών γονιών. Σκέψου να μεγαλώνεις ένα λουλούδι τόσα χρόνια και να έρθει ο άλλος ξαφνικά να το ξεριζώσει. Ο Θεός να τους δίνει δύναμη.

Πιστεύω πως και ο χαμός της μητέρας σου θα σε ''σημάδεψε'' σε τόσο μικρή ηλικία. Σου στέλνω τη συμπάθειά μου.

Διάβασα κάπου για μια προσπάθεια που έκανες, για να πετύχεις αστρική προβολή. Πράγματι, πέτυχες κάτι? Νομίζω πως χρειάζεται μεγάλη αυτοσυγκέντρωση. Δεν ξαναδοκίμασες από τότε? Νομίζω πως αν το πετύχει κανείς, θα είναι κάτι υπέροχο!

Μ' ενδιαφέρουν κι εμένα τα μεταφυσικά θέματα καθώς και τα θέματα αρχαίων μυστηρίων, ανεξήγητων κτισμάτων κλπ.

Και, επίτρεψέ μου να σου πω, ότι είναι μια από τις μικρές απλές χαρές για μένα, το ότι έχω την ευκαιρία να κουβεντιάζω μαζί σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 12:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι ακριβώς όπως το αναφέρεις... Να προσπαθείς με χίλιους κόπους να μεγαλώσεις ένα παιδί και να το "χάσεις".... έτσι... Ειλικρινά ασύλληπτο ακόμα και για 'μένα που ακόμα δεν έχω γίνει μητέρα.

Κάποια στιγμή, στην 3η λυκείου έχασα την φίλη μου και το αγόρι της (που τους είχα γνωρίσει εγώ) σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Αυτό και αν ήταν σοκ! Ήταν και τα 2 μοναχοπαίδια και ένιωσα ότι και τα 2 σπίτια "έκλεισαν"... δηλαδή οι γονείς αυτοί... έχασαν τα πάντα. Ακόμα και τώρα, όταν συναντώ την μητέρα της μέσα μου "λιώνω"... εγώ μία απλή φίλη.. φαντάσου αυτοί οι γονείς...

Ναι... ειλικρινά με σημάδεψε το να χάσω την μητέρα σε τόσο μικρή ηλικία αν και όσο μεγαλώνω και περνούν τα χρόνια καταλαβαίνω πόσο..Και πρέπει να αναφέρω ότι ένας από τους λόγους που προσπάθησα την αστρική προβολή ήταν μήπως και καταφέρω ποτέ να την ξανασυναντήσω.... όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό.Σ'ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

Αστρική προβολή έχω ξαναπροσπαθήσει. Όμως όχι με τόσο έντονα συναισθήματα που χρειάζονται για να το πετύχεις. Και αυτό γιατί δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το φυσικό εμπόδιο του φόβου, όπου για μένα καλό είναι να το αποβάλλεις (όσο γίνεται φυσικά) πριν.
Ειλικρινά ήταν μία εμπειρία μοναδική... νιώθεις πράγματα που νομίζω από την μικρή μου εμπειρία, ότι δεν τα βιώνεις "εδώ"... Με ενδιαφέρει πολύ και έχω σκοπό να αρχίσω να προσπαθώ και πάλι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Και εγώ το ίδιο όμορφα αισθάνομαι όταν "κουβεντιάζουμε"

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy