ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Γάμος αλα Ελληνικά...Μας εξευτέλισε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αυτοσαρκασμός έχει και τα όριά του. Ειδικά, εάν δεν απευθύνεται μόνο στο πρόσωπο του πράτων, αλλά ενός ολόκληρου λαού.

Τι να πρωτοσχολιάσω;
Το γεγονός ότι σε όλες τις κεντρικές πλατείες Αγγλίας και Αμερικής, χιλιάδες "πολιτισμένοι" κατασπαράζουν λουκάνικα με τηγανιτά κρομμύδια και χάμπουργκερς, και πετάνε κάτω τα χαρτιά να τα μαζέψει το οργανωμένο κράτος; Τους πέιραξε το ελληνικό γλέντι!
Η "τυπική" Ελληνίδα! Ναι, έτσι ακριβώς είναι, το μάυρο της το χάλι, με τη στραβή μύτη και τα σμιχτά τα φρύδια. Που σκοπό της ζωής της έχει να θρέφει κουτσούβελα. Γιατί άραγε οι μεγαλύτεροι επιστήμονες είναι Ελληνες;
Ο χοντρός Ελληνας οικογενειάρχης με την άσπρη τη φανέλλα, και τα υπόλοιπα κιτς ντυμένα μέλη της οικογένειας. Βέβαια, όλα τα άτομα που συναντά κανείς στο μετρό της Αγγλίας ή τους δρόμους της Αμερικής και φοράνε πράσινες κάλτσες με μωβ παπούτσια είναι Ελληνες.
Η παράλογη αυστηρότητα της οικογένειας και η άρνηση να σπουδάσουν. Και τότε, γιατί όλα τα πανεπιστημια είναι γεμάτα με Ελληνες;
Ο "πολιτισμένος" Αμερικάνος, που με συγκαταβατικότητα ανέχεται τους ιθαγενείς φωνακλάδες. Εγώ πάντως, σε μια καφετέρια είχα δει σε μια παρέα Αμερικάνων, κάποιον να κατεβάζει τα σώβρακα και να δίχνει τα οπίσθιά του...φοβερός πολιτισμός.

Δε θα σχολιάσω άλλα. Περιμένω τη δική σας αγανάκτηση...

αυτή...που τα κατάφερε!

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που θα σε στεναχωρίσω αλλά πιστεύω ότι είναι μια πάρα πολύ πετυχημένη ταινιά για τους Έλληνες που ζουν στην Αμερική. Κάπως έτσι είχαν τα πράγματα με αυτούς πριν κάποια χρόνια...
Μη ξεχνάς εξάλλου ότι ήταν κωμωδία και έπρεπε να δείξουν μόνο τα χαρακτηριστικά των Ελλήνων που έχουν πλάκα. Και υπάρχουν πολλά απ'ότι είδες!!!!
Μπορεί να υπερβάλαν και λίγο αλλά το στοιχείο της υπερβολής δίνει μια πολύ ευχάριστη νότα σε μια κωμωδία...
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν είναι ότι κάποιοι έφτιαξαν αυτήν την ταινία για να μας γελοιοποιήσουν. Οι ίδιοι οι Ελληνοαμερικάνοι έφτιαξαν αυτήν την ταινία για να αυτοσαρκαστούν. Την ταινία δεν την έχω δει, αλλά έχω σκοπό να την δω. Μην ξεχνάς επίσης πως η ταινία αυτή δεν σχολιάζει τους Έλληνες αλλά τους Ελληνοαμερικάνους. Εάν αυτοί καταδιασκέδασαν μαζί της (είχε τρομερή επιτυχία στην Αμερική από τους Ελληνοαμερικάνους που την στήριξαν) γιατί να μας πειράζει εμάς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 16:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ωραία ταινία και μπορώ να πω ότι εγώ την απόλαυσα πολύ περισσότερο απο τους σουηδούς με τους οποίους την είδα! Αυτοί που να ξέρουν σε τί αναφερόταν η ταινία; Πως να τους συγκινήσουν κάποιες φάσεις όταν δεν ξέρουν;

Ενά από τα πιο ωραία χαρακτηρηστηκά μας ως Έλληνες είναι ο αυτοσαρκασμός και η ειρωνία!

Τα ανεκδοτά μας είναι γεμάτα με αυτά τα στοιχεία...

Αν δεν την έχετε δει να δείτε το "Φοβού τους Έλληνες"... Και αυτή κλασική ταινία γεμάτη με τον ελληνικό αυτοσαρκασμό!


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 18:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλίαααα??!!
Όταν μπήκα στο topic δεν πρόσεξα ότι ΕΣΥ το άνοιξες, και τώρα πραγματικά εξεπλάγην!
Δεν σου άρεσε το χιούμορ της ταινίας, ή με την αρνητική σου τοποθέτηση πας να "τσιμπήσεις" λαβράκια και ν' ανάψεις την συζήτησηηη...;;;
Προσωπικά βρήκα πως και ΛΙΓΑ έδειξε η... συμπατριώτισσά μας!
Νομίζω πως θέλει γερά κότσια να αυτοσατιρίζεσαι, να εκτίθεσαι με τέτοιον τρόπο στα μάτια του αμερικάνικου (και όχι μόνο) κοινού, και η Βαρτάλος διαθέτει! ΚΑΙ το ότι είναι χοντρούλα κι ασχημούλα μας έδειξε, ΚΑΙ την αναπαράσταση (υπερβολική, δεν λέω, μα όλα τα θεάματα και κυρίως η κωμωδία πρέπει να διέπεται από υπερβολές για να έχει υπόσταση) της τυπικής ελληνικής οικογένειας μεταναστών, με όσο το δυνατόν πιο... προσεγμένο και τρυφερό σενάριο γινόταν σ' αυτήν την περίπτωση. Το υπέροχο κι έντονο ελληνικό φιλότιμο, η αξία της έννοιας "οικογένεια", η αγνότητα, η ανθρωπιά, το χιούμορ, ο αυτοσαρκασμός, το κουτσομπολιό, οι γυναίκα-κολώνα του σπιτιού, ο άντρας-θύμα της γυναικείας πονηριάς, η πονηριά γενικά, το επιχειρηματικό πνεύμα, η αγάπη και τόσα άλλα... Όλα αληθινά, ε; Όλα έντονα ελληνικά! Μέχρι και τις ελληνοτουρκικές σχέσεις τις προσέγγισε από μια πιο ανθρώπινη πλευρά. Καλά, καλλιτεχνικά κι αισθητικά δεν μπορώ να πω ότι μ' ενθουσίασε, μα σεναριακά και σκηνοθετικά είδα πράγματα και καταστάσεις πολύ οικείες. Είδα τον Έλληνα, όχι μόνο της Αμερικής μα και της Ευρώπης. Της Γερμανίας συγκεκριμένα που τυχαίνει να έχω ιδία άποψη... Σε πολλές περιπτώσεις όμως και την Ελλάδας.
Η δε γιαγιούλα νομίζω πως θα έπρεπε να γίνει η... μασκότ της ταινίας!

Μακάρι να είχε και καλύτερο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα, να έπαιρνε και τον θείο Oscar που θα την απογείωνε ακόμη περισσότερο...!
Αμαλία, Αμαλίαααα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 01:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δε γιαγιούλα νομίζω πως θα έπρεπε να γίνει η... μασκότ της ταινίας!

Το προτινανε αλλα τελευταια φορα που χαθηκε η γιαγια οι γειτονες αδυνατουσαν να την επιστρεψουν !

Αμαλια μου, μην μπαινεις στην λογικη του να χαρακτηρισεις το πως δειχνει τους Ελληνες του εξωτερικου με την ματια μιας Ελληνιδας που μενει Ελλαδα. Οι Ελληνες του εξωτερικου κρατανε ζωντανα στην καρδια τους μια Ελλαδα οπως ητανε πριν 30 χρονια (ιδιως οσο δεν εχουν ερθει πισω ξανα εστω και για διακοπες).

Η ταινια δειχνει και μια αλλη φοβερη διαφορα που εχουμε σαν λαος απο τους υπολοιπους!! Το ποσο δεμενη ειναι η οικογενεια, το σοι, πως υποστηριζει ο ενας τον αλλο. Τον γαμπρο τον γνωρισανε ολοι (θειοι, θειες, κουμπαροι κλπ)μεσα στο γλεντι, στο κεφι. Την νυφη την γνωρισανε οι γονεις του σε ενα χαλαρο δειπνο στο σπιτι...Οι διαφορες τεραστιες και πιστεψε με της βιωσα σε αναλογη περιπτωση πολυ εντονα.

Μπορει να μην ειμαστε πλεον ετσι, αλλα οι Ελληνες μακρυα απο την Ελλαδα ακομα ετσι πρατουν ...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 16:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεβαστές οι απόψεις σας φίλοι μου,
αλλά εγώ το εννοόυσα αυτό που έγραψα.
Ειδικά βλέποντάς το τώρα, που η Αμερική είναι στη μπούκα, με εκνέυρισε πάρα πολύ.

Δεκτόν ότι είναι αυτοσαρκαστικό. Αλλά προβάλλει και μία εικόνα του Ελληνα, που αυτή τη στιγμή έχει δραματικά αλλάξει. Αναρρωτιέμαι λοιπόν, εκτός από εμάς (όχι εμένα) που γελάσαμε, οι ξένοι που είδαν την ταινία, και δεν ξέρουν σε ποιο σημείο του χάρτη είναι η Ελλάδα, τι εικόνα πήρανε για το λαό μας;
Είναι και η διαφήμηση για τη Μύκονο, που πριν από λίγο καιρό είχε παρουσιαστεί και στις ελληνικές ειδήσεις...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 18:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είδε ο γιαπωνέζος;...
Χμμμ...

Νομίζω πως είδε μια Ελλάδα με γνήσιους ανθρώπους, χωρίς δήθεν και τάχα. Γεμάτοι φιλότιμο και πρόθυμοι να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε συγγενή, φίλο, ξένο. Με αυξημένο το αίσθημα της οικογενειακής αξίας, των συγγενικών δεσμών και των αλληλοεξαρτήσεών τους. Της αποδοχής της ανωτερότητας και της διαφορετικότητας, με χιούμορ και διάθεση "πειραχτηρίου"... Μια Ελλάδα προσκολλημένη στην ένδοξη ιστορία της σε αντίθεση με το "μπάχαλο" της σύγχρονης (αν και ομολογώ πως δεν θυμάμαι τη σκηνή με τη Μύκονο που αναφέρεις Αμαλία, ίσως γιατί δεν μου προξένησε εντύπωση... δεν ξέρω!). Με ανθρώπους έντιμους μα και πονηρούς, δημιουργικούς, εργατικούς, επιχειρηματικά πνεύματα, ευαίσθητους, ερωτικούς, πιστούς... Γεμάτοι ζωντάνια κι ένταση...
Και με άφθονο χιούμορ...

Μύθος ή πραγματικότητα;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 19:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναρρωτιέμαι λοιπόν, εκτός από εμάς (όχι εμένα) που γελάσαμε, οι ξένοι που είδαν την ταινία, και δεν ξέρουν σε ποιο σημείο του χάρτη είναι η Ελλάδα, τι εικόνα πήρανε για το λαό μας;

Πολύ σημασία δίνουμε στους ξένους. Άσε και αυτούς λίγο να αναρωτηθούν πως εκείνοι φαίνονται στους Έλληνες.

Εάν αυτοί οι ξένοι που εννοείς είναι καλόπιστοί τότε θα ψάξουν και από άλλες πηγές και θα μάθουν και τα καλά της χώρας μας. Αν είναι κακόπιστοι τότε άστους να βράζουν στο ζουμί τους. Όπως είχε πει και κάποιος υπουργός της Χούντας, όταν εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες κάποιοι σκαρφάλωναν στα δέντρα για να κόψουν κάστανα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 21:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα, μη βαράτε γενικώς...

quote:

(αν και ομολογώ πως δεν θυμάμαι τη σκηνή με τη Μύκονο που αναφέρεις Αμαλία, ίσως γιατί δεν μου προξένησε εντύπωση... δεν ξέρω!).

δεν είναι από το έργο, γλυκίτατο και φρεσκόχυμο φρούτο.
Είναι μια διαφήμηση μιας διεθνούς τηλεφωνικής - νομίζω - κάρτας, που εξελίσσεται στη Μύκονο, όπου οι τουρίστες της διαφήμησης, μπλέκουν με γιαγιάδες απολίτιστες, ταξιτζίδες πονηρούληδες (πάνε ευθεία κάνοντας 3 κύκλους), και άλλα ευτράπελα, που δίχνει την Ελλάδα σα χώρα όπου κατοικούν ζουλού...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 21:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλα, μη βαράτε γενικώς...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 00:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΑΜΑΛΙΑ............................................ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ...............ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ
ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ...........ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΣΑΝΔΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΧΟΡΑΝΕ ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ..........................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 00:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου....μην λεμε οτι μας συμφερει.Εγω ειδα μια παραδοσιακη Ελληνικη οικογενεια και μου αρεσε που μας παρουσιαζαν ανοιχτους αν8ρωπους....γλετζεδες και εξω καρδια.


Την εχω δει καιρο την ταινια και δεν θυμαμαι κατι που να ηταν ακρως υπερβολικο.


φιλικα


αγαπα για να μην μισεις.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 20:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά την είδα και εγώ την ταινία. Δεν νομίζω πως μας εξεφτέλυσε. Γέλασα πολύ και ευχαριστήθηκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TOS
Νέο Μέλος

n/a
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 18:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΑΣΤΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ,

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ 99% ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΕΤΡΙΤΗΣ.

ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΕΧΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΑΝΟ ! ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΛΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ, ΤΟ ΚΑΛΟ - Η ΚΑΚΟ ? - ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΤΑΙΝΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΑΡΚΕΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜE ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 03:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμ...μολις τελειωσε η ταινια...
επειδη ειχα μια διδυμη απολαυστικη μερα!
μαλλον διασκεδασα +με τουτη την ελληνικοτατη...ταινια!
Αμαλιααα! δες την αλλη μια φορα ...πολυ γελιο !!και μου θυμισε προσωπα που υπαρχουν..σε καθε οικογενεια..οπως οι "ατακες"...
μα εμοιαζε και με ελλαδα μιας αλλης εποχης ισως αρχες της δεκαετιας του ογδοντα...

(((((((*_-)))))))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 15:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Αμαλία μου.

Πραγματικό περιστατικό
Κονέκτικατ 1995 σε μια Ελληνική Diner ….
Κοπέλα έχει γενέθλια και έχει έρθει με φίλες τις , ώρα 02:00 το ξημέρωμα …..
Κάποια στιγμή μαζεύονται οι Έλληνες και τις τραγουδάνε σε άπταιστην Ελληνικήν το τραγούδι «Χάπι πίπες του γιού !» ….
Η κοπέλα έσβησε τα κεράκια, ευχαρίστησε τους Έλληνες και ρώτησε …..
«Τι πάει να πει πίπες ;;;;»…..
Τα παλικάρια αποκρίθηκαν «πίπες = birthday» …..
Και η κοπέλα έφυγε ευχαριστημένη ……………………………

Ναι αυτή είναι η Αμερικανοελληνική οικογένεια ακόμα και σήμερα , το έργο είναι η απεικόνιση της αλήθειας .

Γιατί να νευριάσω ;
Γιατί να στεναχωρηθώ ;

Δεν έδειξαν τον Έλληνα να κλέβει
Δεν έδειξαν τον Έλληνα αρχηγό μαφίας
Δεν έδειξαν τον Έλληνα αρχαιοκάπηλο κλπ κλπ

Έδειξαν την δομή της πατριαρχικής οικογένειας
Έδειξαν την πλάκα και το χιούμορ που έχουμε και είναι μακράν καλύτερο από άλλων λαών
Έδειξαν την τήρηση των ηθών και των εθίμων
Έδειξαν το ότι όλες οι γλώσσες έχουν βάση την Ελληνική
Έδειξαν ότι οι Έλληνες ΤΡΩΝΕ ΚΑΛΑ και γλεντάνε καλύτερα
Έδειξαν την ΑΓΑΠΗ που έχει ο Έλληνας και άλλα πολλά

Τι έχει δείξει ο κινηματογράφος για άλλους ;
Ιταλός = Μαφία
Κολομβία = Ναρκωτικά
Ρωσία = Πορνεία – Οργανωμένο έγκλημα
Γερμανία = Χίτλερ
Ιρλανδοί = Μέθυσοι
Κλπ κλπ κλπ

Δε μπορεί ο ξένος Αμαλία μου να καταλάβει εύκολα το χιούμορ και τη ζωή του Έλληνα η ταινία είναι από Ελληνίδα για Έλληνες .

Άντε εσύ πες σε ξένο: « τρύπησε το ποτήρι γαμώτο και θέλω κι άλλη μπύρα »
Και αν δεν κοιτάει το ποτήρι να βρει την τρύπα εμένα χ***με


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 16:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε ΄ολους και όλες .
Αγαπητή Αμαλία προχθές είδα την ταινία και θα έλεγα πως διαφωνώ μαζί σου .
Πραγματικά μου άρεσε που παρουσίαζαε τους Έλληνες με τα χαρακτηριτικά που αναφέρει κι ο φίλος ananasss. Κι εξάλλου, όπως έγραψε κι ο Wolffaced, εμείς ξέρουμε ποοί είμαστε. Οι άλλοι ας μας βλέπουν όπως θέλουν .

HIGHLANDER
"who wants to live for ever,who dares to love for ever?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ίρις
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 21:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίρις  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινια ειχε οντως πολυ πλακα!
Οσο για αυτους που παρασυρονται...Ε ας πιστεψουν ο,τι θελησουν για εμας! Εγω νιωθω, και θα νιωθω, περιφανη για την πατριδα μου!
Και...χιχι...για να λεμε και του στραβου το δικιο, η ταινια μας εκανε γνωστους...χιχι οσο θυμαμαι την μητερα μου να μου διηγηται μια ιστορια, μολις λιγα χρονια πριν, οταν ειχε επιστεφθει την Δανια για καποιο συνεδριο, ενας μπαρμαν ρωτησε την παρεα τους απο που ειναι..."Απο Ελλαδα""οου, γες?ουερ ις θις?" αναγκαστηκαν να του απαντησουν διπλα απο την Τουρκια για να καταλαβει
τοσοι αιωνες πολιτισμου...για να ειμαστε η χωρα διπλα απο την Τουρκια..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 00:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια!

Ηθελα να σας εξομολογηθω, οτι το τοπικ αυτο δεν το ανοιξα εγω, αλλα μια φιλη μου, που ειχαμε παει μαζι σε ενα intenet cafe, και μετα φυγαμε μαζι, κι εκεινη ξεχασε - λεει - το τσαντακι της στο cafe, και γυρισε πισω λεγοντας μου να περιμενω, κι ενω περιμενα καπνιζοντας ενα τσιγαρο και βλεποντας κατι βιτρινες με χαλια...

εκεινη πηγε πισω στο cafe, μπηκε στα φορουμς,
ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ USERNAME, ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ (μετα στο σπιτι της, αφου με ειδικα εκπαιδευμενο υιο βρηκε τον κωδικο μου) ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 10:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αααα...
ε και γιατί βρε Αμαλία μου δεν το έλεγες τόσον καιρό, και σε κακοχαρακτηρίσαμε για το γούστο σου...
τσ τσ τσσσ...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 22:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΣΑΝ "ΖΟΥΛΟΥ". Ε ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ?
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙΣΤΕ ΦΑΓΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ ΧΑΡΑ ΛΥΠΗ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΑΕΙ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ ΑΜΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΒΡΑ ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΙΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΕΙ, ΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟ ΟΝΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΙ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΜΕ- ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ- ΠΑΜΕ ΤΣΟΥΡΜΟ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ). ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΖΟΥΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 04:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω δει την ταινία αλά δεν μου άρεσε καθόλου.


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 01/05/2003 04:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 10:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου και εγω πιστευω οτι μια χαρα ηταν η ταινια και εχω να σας και ενα παραδειγμα Ελληνα του εξωτερικου.

Εχω ενα φιλο και συναδελφο ο οποιος εζησε περι τα 20 χρονια στην νοτια αφρικη, ο πατερας ενος φιλου του λοιπον εκει καθε πρωι ενακε επαρση την Ελληνικη σημεια και το βραδυ υποστολη με ολες τις τιμες.

Ασβεστος ο ποθος για την πατριδα .......................


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ηταν καταπληκτικη και μας απεδειξε ενα πραγμα...
ποσο "πισω" ειναι οι Ελληνες του εξωτερικου και ποσο αυθεντικοι ελληνες ειναι

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πολλές συζητήσεις,
πολλά άτομα -εσωτερικά-
προσπάθησαν να με κάνουν να απαρνηθώ την αρχική μου άποψη σχετικά με την ταινία.
Ελάχιστα το κατάφεραν... αν αυτό τους ικανοποιεί!

Η αρχική μου άποψη είναι η αντίθετη αυτής που είχαν αυτοί που προσπάθησαν να με πίσουν ότι πρέπει να απαρνηθώ την αρχική μου άποψη προκειμένου να ενστερνηθώ τη δικιά τους!!!

keep it together! keep it together! keep it together!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω δει την ταινία αλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Αχ βρε Εχέμβροτε!
Τα παγανιστικά κοάν σου...

...drive me crazy!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^

Edited by - λίλιθ on 02/05/2003 01:57:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 15:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thewrw perrito na pw oti mou arese k emena poly.kai liga edeixe!...................................................................................exembrote tha asteieyesai vevaia...........................................................................giati an den asteieyesai de nomizw oti tha mporw na xanaparw sovara ta grafomena sou,apo ti stigmi pou krineis kati toso apto,xwris na to exeis dei.........................................................................................san ena filo,pou de diavazei efimerides epeidi,opws leei,exei apopsi k de tou xreiazontai

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 08:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.
Αλλο ενα θεμα που βρηκα στην αναζητηση...(και ολο ξεθαβω εγω...)
Δεν εχω δει την ταινια και καποια στιγμη σκοπευω να την δω αλλα διαβαζοντας ολα οσα ειπατε το μονο που μου ηρθε στο μυαλο και δεν το ειδα πουθενα να γραφεται ειναι κατι απλο.
Αυτο που σκεφτηκα μολις ειδα οσα γραψατε λοιπον ειναι για εναν λαο ο οποιος πανε πολλα χρονια που ξεριζωθηκε απο την πατριδα του και εγκατασταθηκε στην χωρα μας και σε αλλες πολλες.
Φυσικα μιλαω για τους Ποντιους για τους οποιους εχουν γινει παρα παρα πολλες ταινιες και εχουν βγει αμετρητα ανεκδοτα,σωστα?
Πολλες απο τις ταινιες(για να μην μιλησω για τα ανεκδοτα τα οποια τους εχουν καταταξει πιο κατω και απο τα ανεκδοτα για τις ξανθες)
δειχνουν ενα προσωπο των απανταχου Ποντιων το οποιο (απο οτι καταλαβα)ειναι παρομοιο με το πως εδειξε η ταινια το προσωπο των απανταχου Ελληνων.
Και ρωταω εγω τωρα..ειναι κακο το οτι εδειξαν (κατα πως το λετε μιας και εγω δεν εχω δει ακομα την ταινια) ετσι τους Ελληνες?
Για μενα οχι δεν ειναι και μακαρι να κανουν και αλλες τετοιες ταινιες γιατι ετσι μενει εντυπωμενος και δεν ξεχνιεται ο καθε λαος.
Με τον αυτοσαρκασμο και το αυθορμητο καυστικο χιουμορ καταφερνει να μην ξεχαστει και εμεις οι εδω Ελληνες θα πρεπει να εχουμε το μεγιστο παραδειγμα των Ποντιων που ακομα και τωρα τα ανεκδοτα τους μας εχουν κανει οταν θελουμε να πουμε οτι καποιος ειναι πολυ χαζος να λεμε ...Καλα Ποντιος εισαι? και να μην προσβαλλομαστε οταν γυριζονται τετοιες ταινιες αλλα να φερνουμε στο μυαλο μας το ποσα στραβες και αναποδες εχουμε γυρισει εμεις ταινιες για εναν λαο ο οποιος εχει την ιδια γλωσσα ,(για να μην πω οτι η γλωσσα των Ποντιων ειναι η καθαρα Ελληνικη),και τα ιδια εθιμα με εμας.

Διαφωνειτε?

Καλη σας μερα

Edited by - Το ξωτικό on 20/11/2003 10:56:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 15:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ τη βρήκα εντελώς υστερική!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 08:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν στο θέμα μας. Επειδή είχα την εμπειρία να ζήσω ένα μικρό χρονικό διάστημα στην Αμερική (Ν.Υ.) να σας πω ότι η ταινία δεν προσβάλει κανέναν , διότι έτσι ακριβώς είναι οι Έλληνες εκεί.
Βέβαια δεν είναι όλοι έτσι , ιδιαίτερα οι Έλληνες 2ης και 3ης γενιάς δυστυχώς είναι διαφορετικοί.

Τώρα τα Greeklish τα προφορικά τους ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!!!

Έλα ρε Nic what’s up. Πάμε movie το βράδυ? Ok. Σε πιο Φλόρι (floor) είσαι να έρθω να σε πάρω? To bell στο ντόρι (door) τι γράφει?
Θα έρθω με το τρόκι(track)

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy