ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γερασιμος Καλογερακης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
semele
Νέο Μέλος

Cyprus
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2015, 23:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια η γνωμη σας για τον στρατηγο;αξιζει να διαβασει καποιος τα βιβλια του; διοτι απ οτι εχω διαβασει με μια γρηγορη αναζητηση στο διαδικτυο πολλες απο τις προβλεψεις του δεν εχουν πραγματοποιηθει.
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2015, 12:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια η γνωμη σας για τον στρατηγο;αξιζει να διαβασει καποιος τα βιβλια του; διοτι απ οτι εχω διαβασει με μια γρηγορη αναζητηση στο διαδικτυο πολλες απο τις προβλεψεις του δεν εχουν πραγματοποιηθει.

Αφού δεν έχουν πραγματοποιηθεί γιατί να ασχολείσαι;

"...ἐὰν δὲ εἴπῃς ἐν τῇ καρδίᾳ σου· πῶς γνωσόμεθα τὸ ῥῆμα, ὃ οὐκ ἐλάλησε Κύριος;
ὅσα ἐὰν λαλήσῃ ὁ προφήτης ἐκεῖνος τῷ ὀνόματι Κυρίου, καὶ μὴ γένηται καὶ μὴ συμβῇ, τοῦτο τὸ ῥῆμα ὃ οὐκ ἐλάλησε Κύριος· ἐν ἀσεβείᾳ ἐλάλησεν ὁ προφήτης ἐκεῖνος, οὐκ ἀφέξεσθε αὐτοῦ..."


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semele
Νέο Μέλος

Cyprus
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2015, 20:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεφτηκα να διαβασω τα βιβλια του. Υπαρχει καποιος εδω που τα διαβασε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κλειδαράς_Reloaded
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2015, 21:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Semele καλως ήλθες.

Τον Καλογεράκη 1η φορά τον ακούω, αν και δεν πιστεύω στους προφήτες, υπάρχει μιά μικρή πιθανότητα ο εγκέφαλος να κάνει ένα ταξίδι στο χρόνο προς τα πίσω ή προς τα εμπρός, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα "δει" ένα αναπόφεκτο μέλλον, πράγμμα που σημαίνει οτι οι προφητείες πάσηςς φύσεως μπορεί να συμβούν αλλά μπορεί και να μη συμβούν.

Ο Παίσιος για παράδειγμα σε κάποια πράγμματα έπεσε μέσα σε κάποια άλλα όχι, ξέρεις...η πρόβλεψη του μέλοντος δεν είναι μόνο υπερδύναμη μαντείας αλλά και δύναμη λογικής εξέλιξης μιάς κατάστασης.

Εγώ ας πούμε τώρα μπορώ να προφητεύσω μιά άτακτη χρεοκοπία της Ελλάδας, εντός της Ευρωζώνης, με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν οι πιθανότητες με ευνοούν ως προφήτη.....

Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 11:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουδεις προφητης της Ορθοδοξιας επεσε στο παραμικρο εξω.
Μαλιστα υπαρχει επαληθευση με ακριβεια ΚΑΙ χρονου.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 12:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

semele είχα κάνει κάποτε το λάθος να πάρω ένα βιβλίο του και το μετάνιωσα...και δυστυχώς κάτι τέτοιες κακογραμμένες και ανέμπνευστες μπούρδες τύπου Κεραμμυδά, Καλογεράκη κτλ. πουλάγανε στα βιβλιοπωλεία...και φοβάμαι ότι πουλάνε ακόμα...οτιδήποτε έχει να κάνει με ακραία συνωμοσιολογία, εντυπωσιακές ψευτο-προφητείες (που δεν επαληθεύονται ποτέ) και κρυμμένα Ελληνικά υπερόπλα και Έλληνες θεούς που ελέγχουν τα πάντα όλα αυτά αρέσουν στο ευρύ κοινό που ψοφάει για παραμύθιασμα...

Καλύτερα επίσης το παρόν θέμα να πάει στην κατηγορία "Απόψεις-Προτάσεις" ή στο "Παράξενο".


quote:
Ουδεις προφητης της Ορθοδοξιας επεσε στο παραμικρο εξω.
Μαλιστα υπαρχει επαληθευση με ακριβεια ΚΑΙ χρονου.

ναι οκ, τα'χουμε πει αυτά...νο1 ψευτο-προφήτης αποδείχτηκε ο ίδιος ο Ιησούς (βλέπετε Κατά Ματθαίον κεφ. 24)..και φυσικά άπειροι επακόλουθοι πολλών θρησκειών που διαρκώς τρομοκρατούν τον κοσμάκη με εσχατολογικές βλακείες για να φυλάει ο φόβος τα έρμα...πλέον βέβαια δεν τους χρειαζόμαστε, έχουν αναλάβει τα ΜΜΕ αυτό το ρόλοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκεφτηκα να διαβασω τα βιβλια του. Υπαρχει καποιος εδω που τα διαβασε;

Μα όταλ λες "οι προφητείες του δεν βγήκαν" αλλά "θέλω να διαβάσω τα βιβλία του" δεν είναι σα να λες "εδώ το καλό κορόιδο, πάρτε κόσμε τα χαβω όλα;;;"

Διάβασε κάτι που αξίζει όχι βιβλία αποτυχημένου "προφήτη!"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 16/04/2015 13:33:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 14:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Κοστ, είναι δεύτερη φορά που το κάνεις.
Είπες ότι ο Ιησούς είπε να μισούμε τη ψυχή μας. Περιμένω να μου δείξεις που το είπε.

Στο κατά Ματθαίον κεφ24 ο Χριστός δεν προφητεύει, αλλά βλέπει καθαρά τι πρόκειται να γίνει. Και δεν βλέπω πουθενά να κάνει λάθος.
Συγκεκριμένα μιλώντας, στο όνομα του έχουν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη.
Για τα οποία δεν φέρει ευθύνη, αφού ουδεμία σχέση δεν έχουν με τη διδασκαλία του.

NediB,
Τι ακριβώς κέρδος αποκομίζουμε από τις προφητείες στις οποίες αναφέρεσαι, ως άνθρωποι; Το πότε πχ θα πάρουμε την Πόλη μας κάνει πιο ανθρώπους; Γιατί εγώ δεν βλεπω κανε΄να λόγο ύπαρξης τέτοιων προφητειών.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 19:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ιταλέ λυπάμαι αν προσβαλλω τα πιστεύω σου αλλά η αναζήτηση της Αλήθειας είναι μία διαδικασία που απορρίπτει εξορισμού τις αφελείς εξιδανικεύσεις και όσα μας μάθανε στο σχολείο.


Δεν αναφέρω ποτέ χωρία με τρόπο αυθαίρετο.

Το χωρίο που ζητάς είναι το Κατά Ιωάννην 12:25, "όποιος αγαπάει την ψυχή του θα την χάσει, και όποιος μισεί την ψυχή του σε τούτο τον κόσμο, θα τη φυλάξει σε αιώνια ζωή".

Εγώ λοιπόν αυτά τα κηρύγματα τα απορρίπτω μετά βδλυγμίας και μη σώσω να βρω καμια αιώνια ζωή αν είναι να ακολουθήσω τον "προφήτη" αυτό και να μισήσω το σώμα, την ψυχή και τον εαυτό μου.


Η δε "προφητεία" του Κατά Ματθαίον είναι ξεκάθαρα ψευτο-προφητεία...μιλάει για συντέλεια, κατακλυσμούς, θάνατο του ήλιου και της σελήνης, πτώσεις αστέρων, καταλήγοντας ότι όλα αυτά "θα γίνουν πριν παρέλθει η γενιά τούτη".

Οι εξηγητές προσπαθούν σπασμωδικά να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα λέγοντας οι περισσότεροι ότι προφήτευσε την καταστροφή της Ιερουσαλήμ, ενώ κάποιοι λιγοστοί λένε ότι δεν εννοεί τη δική του γενιά αλλά αναφέρεται στη μακρυνή συντέλεια του κόσμου.

Και οι δύο εξηγήσεις απορρίπτονται μονομιάς.

Πρώτον διότι ο "Ματθαίος" είναι ξεκάθαρος στο το εννοεί με τη λέξη "γενεά" (βλέπε τις 42 γενεές του Ιησού), και ακόμα και οι εξηγητές το αναγνωρίζουν αυτό, και δεύτερον διότι η καταστροφή της Ιερουσαλήμ δεν είχε καμία σχέση με αυτές τις εσχατολογικές προφητείες του Ιησού περί της πλήρους καταστροφή του κόσμου!!!


Έχουμε λοιπόν εδώ τον ορισμό μιας παντελώς αποτυχημένης προφητείας εκ μέρους του "Ιησού", ή τέλος πάντων εκ μέρους του ανώνυμου συγγραφέα πίσω από το ευαγγέλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2015, 21:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα.

Κοστ, είναι δεύτερη φορά που το κάνεις.
Είπες ότι ο Ιησούς είπε να μισούμε τη ψυχή μας. Περιμένω να μου δείξεις που το είπε.

Στο κατά Ματθαίον κεφ24 ο Χριστός δεν προφητεύει, αλλά βλέπει καθαρά τι πρόκειται να γίνει. Και δεν βλέπω πουθενά να κάνει λάθος.
Συγκεκριμένα μιλώντας, στο όνομα του έχουν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη.
Για τα οποία δεν φέρει ευθύνη, αφού ουδεμία σχέση δεν έχουν με τη διδασκαλία του.

NediB,
Τι ακριβώς κέρδος αποκομίζουμε από τις προφητείες στις οποίες αναφέρεσαι, ως άνθρωποι; Το πότε πχ θα πάρουμε την Πόλη μας κάνει πιο ανθρώπους; Γιατί εγώ δεν βλεπω κανε΄να λόγο ύπαρξης τέτοιων προφητειών.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου



Να απαντησω πρωτα στον Kost.
Το συγκεκριμενο κεφαλαιο(οπως ολα εξαλλου)δεν ερμηνευεται χωρις την μελετη δεκαδων αλλων της Α.Γραφης,καθως και τις προφητειες εκτος αυτης.
Οταν κανουμε αυτο αποκτουμε την αποψη οτι οι πληροφοριες που μας δινει το κατα Ματθαιον ειναι μοναδικες.
Ιταλε το ιδιο ισχυει και στο δικο σου ερωτημα.
Πολλοι νομιζουν οτι το ζητημα της Πολης ειναι μια απλη και ανουσια επανακατακτηση.Δεν ειναι ετσι ομως.Συνδιαζεται με πληθος πνευματικων,εθνικων και κοσμοσωτηριων θεματων.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 00:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλέ λυπάμαι αν προσβαλλω τα πιστεύω σου αλλά η αναζήτηση της Αλήθειας είναι μία διαδικασία που απορρίπτει εξορισμού τις αφελείς εξιδανικεύσεις και όσα μας μάθανε στο σχολείο.

Kost δεν θέλω να λυπάσαι, μόνο να συμπονάς. Δεν προσβάλομαι καθόλου. Συμφωνώ μαζί σου με τη διαδικασία της Αλήθειας, και μου αρέσει ο καθόλου τυχαίος τρόπος που το έθεσες.
Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν συμπαθείς τον Χριστό ή τον αντιπαθείς, με ενδιαφέρει τι είσαι εσύ σαν άτομο, και πραγματικα δεν έχω κάτι εναντίων σου πέραν του ότι συμπαθείς τον ποιητή Αδωνι

Το χω ξαναπεί, μεγάλωσα σε μια οικογένεια που από τη μια της πλευρά έκανε Γραφική μελέτη κάθε μέρα και από την άλλη ήταν στην Εκκλησία.

Ετσι, αν και δεν με πείσανε εκατέρωθεν έμαθα ένα πράγμα:
Οταν διαβάζω κάτι, να το διαβάζω ολόκληρο.
Αλλιώς να μην εξάγω συμπεράσματα.

Το απόσπασμα που αναφέρεις, λέει συνοπτικά το εξής:

Ελληνες ήρθαν να προσκυνήσουν και ζήτησαν να δουν τον Χριστό. Ο Χριστός λέει ότι ήρθε η ώρα να δοξαστεί ο υιός του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
(όχι του Θεού, και δεν είναι τυχαίο, αν καταλάβεις γιατί το λέει, δεν το εξηγώ, θα γράψω σεντόνι).

Πάνω σε αυτό που είπε αμέσως προηγουμένως,(τους έλληνες και τον υιό του ανθρώπου) αναφέρει ότι εάν ο κόκκος του σιταριού πέσει στη γη και δεν "πεθάνει", μένει μόνος, εάν όμως "πεθάνει", φέρνει πολύ καρπό.

Στην πραγματικότητα, αν ο σπόρος δεν μας δώσει το φυτό, είναι ένας άχρηστος σπόρος. (Αν η ψυχή μείνει στάσιμη είναι καταδικασμένη να μην εξελιχθεί, σου λέω εγώ.)

Πάνω σε αυτό με τον κόκκο και τον καρπό , χωράνε τουλάχιστον τρεις πολιτισμοί που μου έρχονται στο μυαλό, ο ένας ο Ελληνικός, ο άλλος ο Αιγυπτιακός. Επίσης, μια πνευματική εξέλιξη και λίγη μεταστοιχείωση.
Ο Χριστός ακόμα και αν δεν ήταν Χριστός, είχε σαφώς ελληνική παιδεία.

Πάνω σε αυτό που αναφέραμε εδώ, λέει αμέσως από κάτω:

Αυτός που φυλάει την ψυχή του θα την απολέσει.
Αυτός που δεν εκθέτει την ψυχή του και την κρατάει στάσιμη, δεν θα εξελιχθεί ποτέ και απλά θα πεθάνει.
Αυτός που φυλάει την κόρη του και την προστατεύει από τον κόσμο θα έχει μετά βεβαιότητας ένα καταδικασμένο παιδί, ανίκανο να εξελιχθεί στην κοινωνία.
Ο χέστης και ο παρτάκιας που γυρίζει μόνο γύρω από τον εαυτό του είναι ένας μόνος άνθρωπος. Και ως τέτοιος είναι ένας νεκρός άνθρωπος.

Αυτός που "μισεί" την ψυχή του θα την φυλάει στην αιώνια ζωή.
Αυτός που εκθέτει τον εαυτό του στο νέο και εξελίσσεται, μετασχηματίζεται και αναπτύσσεται, όπως ο καρπός του σιτηρού, θα αποφέρει καρπούς. Θα μάθει, θα δώσει, και θα συνεχίσει το ταξίδι του.

Η ζωή δεν τελειώνει Κοστ. Η φάση στην οποία βρισκόμαστε είναι περαστική. Αν κολλήσεις σε αυτή, εδώ θα μείνεις πάντα.
Μου κάνει εντύπωση που γουστάρεις τους Βουδιστές και δεν το κατάλαβες.

Αν ο κόκκος αγαπούσε την πάρτη του όπως αυτή ήταν, δεν θα βλέπαμε ποτέ το στάρι.
Βέβαια ο κόκκος δεν πέθανε ποτέ στην ουσία του. Εξελλίχθηκε, αξιοποιώντας το ρόλο του και καθιστώντας τον εαυτό του χρήσιμο για το σύνολο, που είναι το όλο.

Για αγάπη μιλάει πάλι Κοστ ο Χριστός εδώ.

Για το άλλο κομμάτι που αναφέρεις, αν θες θα αναφερθώ σε άλλο ποστ.

NediB

Τω Θεώ δεν είναι Ελληνας. Η Πόλη είναι μια Πόλη. Οταν μιλάμε για αιματοχυσίες και πολέμους με ευλάβεια, κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μας. Προσωπικά δεν με αφορά καθόλου αν θα πάρουμε την Πόλη.
Ετσι κι αλλιώς, δεν ήτανε ποτέ δική μου, αλλά των ανθρώπων που κατοικούνε σε αυτή.
Και άνθρωποι δεν είναι μόνο οι Ελληνες.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 00:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και Κοστ, όπως υπονόησα και παραπάνω, αυτά δεν τα πε πρώτος ο Χριστός.
Αυτό που προήγαγε πρώτος ο Χριστός ήταν η Αγάπη.
Και δεν αναφέρομαι στην αγάπη για την Ελένη τη γειτόνισσα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 01:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και πραγματικα δεν έχω κάτι εναντίων σου πέραν του ότι συμπαθείς τον ποιητή Αδωνι

για ποιόν Άδωνι λες;; μη μου πεις τον γνωστό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 01:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είμαι κουρασμένος άνθρωπος μην με παρεξηγείς...
Νόμιζα ότι εσύ μου έλεγες ότι τον συμπαθείς, ενώ ήταν ο Πύρινος.
Ανακαλώ για τον μπουμπούκο.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 02:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχαχαχα δεν τρέχει Itale, συνεχίζουμε από αύριο την κουβέντα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 12:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NediB

Τω Θεώ δεν είναι Ελληνας. Η Πόλη είναι μια Πόλη. Οταν μιλάμε για αιματοχυσίες και πολέμους με ευλάβεια, κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μας. Προσωπικά δεν με αφορά καθόλου αν θα πάρουμε την Πόλη.
Ετσι κι αλλιώς, δεν ήτανε ποτέ δική μου, αλλά των ανθρώπων που κατοικούνε σε αυτή.
Και άνθρωποι δεν είναι μόνο οι Ελληνες.



Ιταλε μην απλοποιεις τα πραγματα.
Πυρικαυστες θα γινουν πολλες πολεις.
Το γιατι και το πως εχει σημασια.
Δεν εχουν ολες οι πολεις την ιδια προιστορια,πνευματικη και υλικη.
Υπαρχουν πολλες Αγιες Σοφιες και γιατι αραγε η μια,στεκει ακλονητη 1500 ετη;;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 12:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ιταλε μην απλοποιεις τα πραγματα.

Καθόλου δεν τα απλοποιεί, ίσα-ίσα τα παρουσιάζει στη σωστή βάση.

quote:
Πολλοι νομιζουν οτι το ζητημα της Πολης ειναι μια απλη και ανουσια επανακατακτηση.

Δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα, σε λίγο καιρό οι Έλληνες θα είναι μειονότητα στην ίδια τους τη χώρα...τώρα αν κάποιοι Χριστιανοί φαντάζεστε ότι η "Αγία Ρωσία" θα μπει μέσα και θα σας τη δώσει τιμής ένεκεν για πάντα τότε οκ, ο καθένας μπορεί να ονειρεύεται όση κατ'ακτηση και δύναμη θέλει.


quote:
Υπαρχουν πολλες Αγιες Σοφιες και γιατι αραγε η μια,στεκει ακλονητη 1500 ετη;

Το ακλόνητη σχετικό είναι, σε κάτι σεισμούς το 600 μΧ. κατέρρευσε ο θόλος και τα πήρε σβάρνα όλα...σαν οικοδόμημα πολύ πρωτοποριακό για την εποχή αλλά δεν παύει και αυτό να ήταν σύμβολο της ανθρώπινης ματαιοδοξίας, εξου και ο άλλος που ήθελε να ξεπεράσει το ναό του Σολομώντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 13:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για αγάπη μιλάει πάλι Κοστ ο Χριστός εδώ.

Οι αλληγορικές ερμηνείες Ιταλέ μου έχουν και τα όριά τους...

Το κήρυγμα των βιβλίων αυτών είναι τόσο αντιφατικό μεταξύ τους που θα πρέπει πραγματικά οι Χριστιανοί να καταλήξουν για ποιόν Χριστό απ'όλους θέλετε να μιλήσουμε;

Αποφασίστε ποιόν Χριστό απ'όλους εννοείτε για να μπορέσουμε να μιλήσουμε.

Εκείνον που λέει να αγαπούμε τον πλησίον και να συγχωρούμε τον εχθρό (με τα οποίο ούτως ή άλλως δεν συμφωνώ) ή εκείνον που διδάσκει την εκδικητικότητα, τη διχόνοια και το μίσος για καθετί επίγειο;

Λέει ο άλλος "να μισείς την ψυχή σου" και εσύ λες ότι ουσιαστικά μιλάει για αγάπη...

Λέει ο άλλος "αν σε σκανδαλίζει ο οφθαλμός σου ξερίζωσέ τον" και εσύ λες ότι μιλάει πάλι για αγάπη...

Λέει ο άλλος ότι "όσοι δεν πειστούν στα κηρύγματά μου θα τιμωρηθούν παραδειγματικά" και εσύ μου λες ότι μιλάει για αγάπη...


Όχι Ιταλε δεν μιλάει για αγάπη, εσύ είσαι αυτός που τα φιλτράρει με αυτό τον τρόπο, ακριβώς επειδή έχεις μέσα στο μυαλό σου το ιδανικό μοντέλο του πανάγαθου Ιησού...το οποίο μοντέλο θα το βλεπεις παντού, ακόμα και στα πιο προσβλητικά και άσχημα χωρία, διότι γενικώς οι άνθρωποι βλέπουμε αυτό που θέλουμε να δούμε...η σοβαρή μελέτη των γραφών όμως Ιταλέ προϋποθέτει πάνω απ'όλα καθαρή ματιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 13:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ζωή δεν τελειώνει Κοστ. Η φάση στην οποία βρισκόμαστε είναι περαστική. Αν κολλήσεις σε αυτή, εδώ θα μείνεις πάντα.
Μου κάνει εντύπωση που γουστάρεις τους Βουδιστές και δεν το κατάλαβες.

Συμφωνώ απολύτως, και το πιστεύω ακράδαντα...ότι υπάρχει ψυχή και ότι το ταξίδι συνεχίζεται! Άλλο όμως αυτό και άλλο το να πειστώ στα κηρύγματα κάποιων ανώνυμων συγγραφέων, οι οποίοι μπορεί να είπαν και 5-6 σοφές κουβέντες, επί της ουσίας όμως το έργο τους ήταν ένα κακότεχνο μίγμα Πλατωνισμού, Ιουδαϊσμού και αλληγορικής μυθοπλασίας..για μένα τουλάχιστον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 13:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα.

Κοστ, είναι δεύτερη φορά που το κάνεις.
Είπες ότι ο Ιησούς είπε να μισούμε τη ψυχή μας. Περιμένω να μου δείξεις που το είπε....


Το είπε - κάπως - αλλά λάθος το διαβάζει κανείς αν στη λέξη "ψυχή" 'διαβάζει' την ψυχή όπως την εννοούμε σήμερα.
"25 ὁ φιλῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ [y]ἀπολλύει αὐτήν, καὶ ὁ μισῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἐν τῷ κόσμῳ τούτῳ εἰς ζωὴν αἰώνιον φυλάξει αὐτήν..." κατά Ιωάννη 12.25.
Παρατηρούμε ότι πρώτον δεν είναι στην προστακτική: να μισείς την ψυχή σου (ως εντολή) αλλά λέγεται αναφορικά.
Δεύτερον, στις γραφές - όπως διαδόθηκαν στα Ελληνικά - είχε ήδη από την Παλαιά Διαθήκη των Εβδομήκοντα (προΧριστού) καθιερωθεί η χρήση της λέξης "ψυχή" για να αποδώσει αυτό που λέμε "ζωή".
Έτσι και το SOS Save-Our-Souls (ελληνιστί: σώστε τις ψυχές μας)
δεν μιλά για τη... σωτηρία της ψυχής (που κατά το άσμα "είναι πολύ μεγάλο πράγμα!" αλλά της επίγειας ζωής.
Αυτή η χρήση συνεχίστηκε και μέχρι τα μισά περίπου του 20ου αιώνα οπότε και υποχώρησε - με το ψυχή να υπονοεί την άλλη ψυχή και το ζωή για τη ζωή.
Γί'αυτό και το ρηθέν: "25 ὁ φιλῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ [y]ἀπολλύει αὐτήν, καὶ ὁ μισῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἐν τῷ κόσμῳ τούτῳ εἰς ζωὴν αἰώνιον φυλάξει αὐτήν..." σημαίνει "όποιος αγαπά τη ζωή του τη χάνει ενώ όποιος δε λογαριάζει την επίγεια ζωή του θα την κερδίσει ως αιώνια.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 15:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν πείθει η ερμηνεία σου, διότι αν κοιτάξεις ακριβώς δύο γραμμές παρακάτω, (Ιωάννης, 12:25) θα δεις τη φράση "νυν η ψυχή μου τετάρακται" την οποία άπαντες μεταφράζουν ως "ψυχή"!


Και εδώ φαίνεται για πολλοστή φορά η κλασική επιλεκτική τακτική των μεταφραστών, ελληνικών και ξένων, να αποδίδουν το νόημα κατά το πρέπον...στην πρώτη χρήση αποδίδουν το νόημα της "ζωής" ("life"), ενώ στο αμέσως επόμενο μόλις δύο αράδες παρακάτω αποδίδουν το νόημα της "ψυχής" ("soul").

Αυτές όμως είναι σοφιστικές ερμηνείες...και παιχνίδια με τις λέξεις...και στην τελική ανάλυση ακόμα και τη "ζωή" να εννοεί στο πρώτο χωρίο μικρή η διαφορά...εάν υποθέσουμε ότι ο Κόσμος και η Ζωή έχουν θεϊκή προέλευση είναι ντροπή κάποιοι συγγραφείς να παρουσιάζουν τον Θεό να μας προτρέπει να μισήσουμε την ζωή αυτή που ο ίδιος μας χάρισε, όσο παροδική κι αν μπορεί να είναι αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 16:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πείθει η ερμηνεία σου, διότι αν κοιτάξεις ακριβώς δύο γραμμές παρακάτω, (Ιωάννης, 12:25) θα δεις τη φράση "νυν η ψυχή μου τετάρακται" την οποία άπαντες μεταφράζουν ως "ψυχή"!


Και εδώ φαίνεται για πολλοστή φορά η κλασική επιλεκτική τακτική των μεταφραστών, ελληνικών και ξένων, να αποδίδουν το νόημα κατά το πρέπον...στην πρώτη χρήση αποδίδουν το νόημα της "ζωής" ("life"), ενώ στο αμέσως επόμενο μόλις δύο αράδες παρακάτω αποδίδουν το νόημα της "ψυχής" ("soul").

Αυτές όμως είναι σοφιστικές ερμηνείες...και παιχνίδια με τις λέξεις...και στην τελική ανάλυση ακόμα και τη "ζωή" να εννοεί στο πρώτο χωρίο μικρή η διαφορά...εάν υποθέσουμε ότι ο Κόσμος και η Ζωή έχουν θεϊκή προέλευση είναι ντροπή κάποιοι συγγραφείς να παρουσιάζουν τον Θεό να μας προτρέπει να μισήσουμε την ζωή αυτή που ο ίδιος μας χάρισε, όσο παροδική κι αν μπορεί να είναι αυτή.


Ήδη την εποχή του Χριστού, η λέξη ψυχή είχε πολλές έννοιες.

Φυσικά και εννοεί την ζωή στο πρώτο, αφού το βλέπει κανείς από τα συμφραζόμενα "ζωή αιώνια".

Είναι αλήθεια πως ο Χριστιανισμός έχει ιδεαλιστικά αντι-φυσιολατρικά στοιχεία, αφού λέει εγκαταλείψτε τους θυσαυρούς της γης που τους τρώει ο σκώρος και κυνηγείστε τους θυσαυρούς του ουρανού που δεν είναι δυνατόν να φθαρθούν.

Από εκεί και πέρα εγείρεις ένα σημαντικό ερώτημα. Πως είναι δυνατόν δηλαδή ο Θεός που δημιούργησε τον άνθρωπο από φύση/ύλη να του λέει άσε την παροδική ζωή της ύλης να ηρεμήσεις και να βρεις το αιώνιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 18:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πείθει η ερμηνεία σου, διότι αν κοιτάξεις ακριβώς δύο γραμμές παρακάτω, (Ιωάννης, 12:25) θα δεις τη φράση "νυν η ψυχή μου τετάρακται" την οποία άπαντες μεταφράζουν ως "ψυχή"!.....


Δεν είχε μόνο την έννοια ζωή, απλά δεν είχε μία μόνο έννοια. Στο απόσπασμα που δίνεις "ψυχή" εννοεί τα συναισθήματα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 20:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι αλληγορικές ερμηνείες Ιταλέ μου έχουν και τα όριά τους...

Να υποθέσω έχεις απηυδήσει με τους Αρχαίους Ελληνες τότε, κα ιτις περίεργες ιδέες τους... Με τον Ερμή παραδέιγματος χάριν.

quote:
Το κήρυγμα των βιβλίων αυτών είναι τόσο αντιφατικό μεταξύ τους που θα πρέπει πραγματικά οι Χριστιανοί να καταλήξουν για ποιόν Χριστό απ'όλους θέλετε να μιλήσουμε;

Σαφώς και είναι αντιφατικό. Ο καθένας και σε αυτό το βιβλίο, όπως και σε άλλα, λέει τα δικά του, ανάλογα πως τα ερμηνεύει. Εδώ αν παρατηρήσεις προσεχτικά πιο πάνω, τρία άτομα που δηλώνουν Χριστιανοί, δεν έχουν καμία σχέση στις απόψεις του.

Εγώ όμως αναφερόμουν στα λόγια του Χριστού και όχι των υπολοίπων, και νομίζω το τεκμηρίωσα αρκετά καλά.
Αν Κοστ έχεις θέμα με Ορθόδοξους και Χριστιανικές εκκλησίες εγώ δεν θα απολογηθώ για κανέναν, παρά μόνο για μένα.

quote:
Λέει ο άλλος "να μισείς την ψυχή σου" και εσύ λες ότι ουσιαστικά μιλάει για αγάπη...

Λέει ο άλλος "αν σε σκανδαλίζει ο οφθαλμός σου ξερίζωσέ τον" και εσύ λες ότι μιλάει πάλι για αγάπη...

Λέει ο άλλος ότι "όσοι δεν πειστούν στα κηρύγματά μου θα τιμωρηθούν παραδειγματικά" και εσύ μου λες ότι μιλάει για αγάπη...


Όχι Ιταλε δεν μιλάει για αγάπη, εσύ είσαι αυτός που τα φιλτράρει με αυτό τον τρόπο, ακριβώς επειδή έχεις μέσα στο μυαλό σου το ιδανικό μοντέλο του πανάγαθου Ιησού...το οποίο μοντέλο θα το βλεπεις παντού, ακόμα και στα πιο προσβλητικά και άσχημα χωρία, διότι γενικώς οι άνθρωποι βλέπουμε αυτό που θέλουμε να δούμε...η σοβαρή μελέτη των γραφών όμως Ιταλέ προϋποθέτει πάνω απ'όλα καθαρή ματιά...


Scripta manent Κοστ. Πάλι μέσω εμού κατηγορείς άλλους. Εγώ όμως είμαι εδώ να παραθέσω τις δικές μου απόψεις, και όχι τις απόψεις αλλονών.

quote:
Λέει ο άλλος "να μισείς την ψυχή σου" και εσύ λες ότι ουσιαστικά μιλάει για αγάπη...

Σου έγραψα παραπάνω την εξήγηση, δεν μου υπόδειξες που ακριβώς κάνω λάθος αν δεν απατώμαι. Οχι στο αν έχει δίκιο σε αυτά που λέει, που είναι καθαρά θέμα άποψης, αλλά στο αν λέει αυτά που σου εξήγησα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 20:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στην τελικη το να μην συμφωνείς με μια διδασκαλία είναι άποψη. Και είναι σεβαστή άποψη.
Αυτό που με έκανε να σου απαντήσω παραπάνω είναι ότι αυτό που εξήγαγες ως συμπέρασμα δεν έιχε σχέση με αυτό που διάβασες.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ιταλε μην απλοποιεις τα πραγματα.

Καθόλου δεν τα απλοποιεί, ίσα-ίσα τα παρουσιάζει στη σωστή βάση.

quote:
Πολλοι νομιζουν οτι το ζητημα της Πολης ειναι μια απλη και ανουσια επανακατακτηση.

Δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα, σε λίγο καιρό οι Έλληνες θα είναι μειονότητα στην ίδια τους τη χώρα...τώρα αν κάποιοι Χριστιανοί φαντάζεστε ότι η "Αγία Ρωσία" θα μπει μέσα και θα σας τη δώσει τιμής ένεκεν για πάντα τότε οκ, ο καθένας μπορεί να ονειρεύεται όση κατ'ακτηση και δύναμη θέλει.


quote:
Υπαρχουν πολλες Αγιες Σοφιες και γιατι αραγε η μια,στεκει ακλονητη 1500 ετη;

Το ακλόνητη σχετικό είναι, σε κάτι σεισμούς το 600 μΧ. κατέρρευσε ο θόλος και τα πήρε σβάρνα όλα...σαν οικοδόμημα πολύ πρωτοποριακό για την εποχή αλλά δεν παύει και αυτό να ήταν σύμβολο της ανθρώπινης ματαιοδοξίας, εξου και ο άλλος που ήθελε να ξεπεράσει το ναό του Σολομώντα.



Δεν φανταζομαστε κατι φιλε μου,τα γραπτα επικαλουμαστε.
Οπως ειπα και πρηγουμενος,λογω αγνοιας απλοποιειτε τα πραγματα.
Θα γινουν πολλα που δεν τα χωραει ανθρωπινος νους.Μερικα απο αυτα,με τον καιρο εγιναν ευδιακριτα και σε αθεους.
Τα πυρινικα των υπερδυναμεων εχουν παρει θεση.Αν δυσκολευεστε με τις γραφες,παρακολουθηστε την παγκοσμια γεωπολιτικη καθημερινοτητα.
Θυμιζει Αποκαλυψη ουτως ή αλλως.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2015, 23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πείθει η ερμηνεία σου, διότι αν κοιτάξεις ακριβώς δύο γραμμές παρακάτω, (Ιωάννης, 12:25) θα δεις τη φράση "νυν η ψυχή μου τετάρακται" την οποία άπαντες μεταφράζουν ως "ψυχή"!


Και εδώ φαίνεται για πολλοστή φορά η κλασική επιλεκτική τακτική των μεταφραστών, ελληνικών και ξένων, να αποδίδουν το νόημα κατά το πρέπον...στην πρώτη χρήση αποδίδουν το νόημα της "ζωής" ("life"), ενώ στο αμέσως επόμενο μόλις δύο αράδες παρακάτω αποδίδουν το νόημα της "ψυχής" ("soul").

Αυτές όμως είναι σοφιστικές ερμηνείες...και παιχνίδια με τις λέξεις...και στην τελική ανάλυση ακόμα και τη "ζωή" να εννοεί στο πρώτο χωρίο μικρή η διαφορά...εάν υποθέσουμε ότι ο Κόσμος και η Ζωή έχουν θεϊκή προέλευση είναι ντροπή κάποιοι συγγραφείς να παρουσιάζουν τον Θεό να μας προτρέπει να μισήσουμε την ζωή αυτή που ο ίδιος μας χάρισε, όσο παροδική κι αν μπορεί να είναι αυτή.


Δεν είναι ούτα αντίφαση ούτε σοφιστεία. Έφερα και το παράδειγμα του SOS που δεν είναι αλληγορία. Υπάρχουν απλά πάνω από ένα νοήματα και είναι έγκυρη η μετάφραση στα ν.ελληνικά του ψυχή ως ψυχή, άλλοτε, ως συναίσθήματα και άλλοτε ως ζωή ανάλογα με τα συμφραζόμενα - και αυτό δεν ισχύει μόνο για την καινή διαθήκη.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 14:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να υποθέσω έχεις απηυδήσει με τους Αρχαίους Ελληνες τότε, κα ιτις περίεργες ιδέες τους... Με τον Ερμή παραδέιγματος χάριν.


Κοίτα Itale, προσωπικά είμαι λάτρης των αλληγορικών εξηγήσεων. Και ειδικά στην περίπτωση των ελληνικών Μύθων πέρα από τις δικές μου ερμηνείες έχω και τα πιο γερά πατήματα διότι όλοι σχεδόν οι Έλληνες φιλόσοφοι κατέληξαν ότι «οι Μύθοι αυτοί είναι πάνω απ’όλα αλληγορικοί»!

Η οποία Αλληγορική σχολή και μέθοδος ήταν κυρίαρχη μέχρι και την ελληνιστική εποχή αλλά αυτή η Εκκλησία το ξευτύλισε το πράγμα με το ζωντάνεμα και την κυριολεκτική ανάγνωση των ευαγγελικών σημείων και τεράτων...

Οι εξηγητές της Κ. Διαθήκης λοιπόν αντί να μας πουν την τίμια αλήθεια, ότι δηλαδή η ιστορία του Ιησού είναι πρωτίστως αλληγορικά μυθεύματα, προσπαθούν να εξηγήσουν κατά γράμμα κάθε λογής τερατωδίες, ενώ όποτε τους βολεύει το γυρνάνε στην αλληγορία...αυτές όμως είναι διαχρονικές παγαποντιές…

Και να σου πω και κάτι άλλο, προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η μελέτη της Κ. Διαθήκης, ασχέτως αν τα βάζω με τις απλοϊκές εξηγήσεις της…

Τα κείμενα της Κ. Διαθήκης Ιταλέ είναι κείμενα ‘ερμητικά’, και είμαι της άποψης ότι αν κάποιος δεν κατέχει την γλώσσα των συμβόλων και της αλληγορίας δεν μπορεί να τα κατανοήσει…και το πιο σημαντικό εργαλείο είναι η ‘γλώσσα’ των αστρολογικών αλληγοριών…η Κ. Διαθήκη δεν μπορεί να εξηγηθεί χωρίς αυτήν…γι’αυτό και εγώ ψάχνω εδώ και χρόνια στο φόρουμ κάποιον με τον οποίο να μπορώ να συνενοηθώ στο θέμα αυτό, αλλά μάταια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 16:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να υποθέσω έχεις απηυδήσει με τους Αρχαίους Ελληνες τότε, κα ιτις περίεργες ιδέες τους... Με τον Ερμή παραδέιγματος χάριν.


Κοίτα Itale, προσωπικά είμαι λάτρης των αλληγορικών εξηγήσεων. Και ειδικά στην περίπτωση των ελληνικών Μύθων πέρα από τις δικές μου ερμηνείες έχω και τα πιο γερά πατήματα διότι όλοι σχεδόν οι Έλληνες φιλόσοφοι κατέληξαν ότι «οι Μύθοι αυτοί είναι πάνω απ’όλα αλληγορικοί»!

Η οποία Αλληγορική σχολή και μέθοδος ήταν κυρίαρχη μέχρι και την ελληνιστική εποχή αλλά αυτή η Εκκλησία το ξευτύλισε το πράγμα με το ζωντάνεμα και την κυριολεκτική ανάγνωση των ευαγγελικών σημείων και τεράτων...

Οι εξηγητές της Κ. Διαθήκης λοιπόν αντί να μας πουν την τίμια αλήθεια, ότι δηλαδή η ιστορία του Ιησού είναι πρωτίστως αλληγορικά μυθεύματα, προσπαθούν να εξηγήσουν κατά γράμμα κάθε λογής τερατωδίες, ενώ όποτε τους βολεύει το γυρνάνε στην αλληγορία...αυτές όμως είναι διαχρονικές παγαποντιές…

Και να σου πω και κάτι άλλο, προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η μελέτη της Κ. Διαθήκης, ασχέτως αν τα βάζω με τις απλοϊκές εξηγήσεις της…

Τα κείμενα της Κ. Διαθήκης Ιταλέ είναι κείμενα ‘ερμητικά’, και είμαι της άποψης ότι αν κάποιος δεν κατέχει την γλώσσα των συμβόλων και της αλληγορίας δεν μπορεί να τα κατανοήσει…και το πιο σημαντικό εργαλείο είναι η ‘γλώσσα’ των αστρολογικών αλληγοριών…η Κ. Διαθήκη δεν μπορεί να εξηγηθεί χωρίς αυτήν…γι’αυτό και εγώ ψάχνω εδώ και χρόνια στο φόρουμ κάποιον με τον οποίο να μπορώ να συνενοηθώ στο θέμα αυτό, αλλά μάταια



Αυτό που δεν κατανοούσαν οι νεοπαγανιστές σε ένα θέμα που είχα φτιάξει για τις παρανοήσεις τους, είναι πως όποιος κριτικάρει την αλληγορική ερμηνεία δεν είναι απαραίτητα μάχιμος χριστιανός. Επίσης δεν σημαίνει πως αρνείται την αλληγορία 100%.

Εκείνο το οποίο έχουν παρεξηγήσει είναι που νομίζουν ότι ΟΛΟΙ οι Έλληνες τους θεωρούσαν αλληγορίες. Κάνουν το λάθος που κάνεις και εσύ. Πρώτα κάνεις στην μπάντα τον λαό μέσω και του οποίου μεταδίδονται οι μύθοι, ενός λαού που στην πλειοψηφία τους θεωρούσε κυριολεκτικούς. Έπειτα λες πως πολλοί φιλόσοφοι τους δέχτηκαν ως αλληγορίες, σαν να μην υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι κυριολεκτικό σε αυτούς επειδή το είπαν οι φιλόσοφοι.

Το πρόβλημα της αλληγορικής ερμηνείας που άρχισε με τους φυσικούς φιλόσοφους, είναι ότι μετατρέπουν τις θεικές οντότητες σε άψυχα στοιχεία. Έτσι λοιπόν δεν υπάρχει μετά πρόσωπο που να ενεργεί, δεν υπάρχει δηλαδή Δίας που να ρίχνει τον κεραυνό όποτε και όπου θέλει, αλλά απλώς ένα στοιχείο της ατμόσφαιρας που αλληλεπιδρά με άλλα. Γι' αυτό λοιπόν, αν και πιστεύω πως η αλληγορία ισχύει σε κάποιο βαθμό, η πλειοψηφία του ελληνικού λαού την αρνήθηκε. Με δυο λόγια ο λαός δεν γούσταρε τον αθεισμό των φιλοσόφων και χωρίς καν να τον φανατίσουν οι ιερείς. Δεν υπήρχε δηλαδή ένα ιερατείο που στόχευε στην δύναμη(πέρα από τους Δελφούς) γιατί το σύστημα της πόλης ήταν θεοκρατικό και οι ιερείς υπάλληλοι του κράτους. Κάθε απλός πολίτης θεωρούσε βλασφημία και κατάρα το να αρνηθεί κανείς τους Θεούς προστάτες της πόλης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 22:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαίρομαι για την τροπή της συζήτησης, έστω και υπό το θέμα του «Καλογεράκη»…

Τέτοιες συζητήσεις πάντως δεν εξαντλούνται εύκολα και τα σεντόνια είναι απαραίτητα…

Σωστό αυτό που λες, ότι ο λαός σε μεγάλο βαθμό δεν τα θεωρούσε ‘αλληγορίες’ αλλά πραγματικές εξιστορήσεις περί της ζωής και δράσης των θεών…και ότι θεωρούνταν βλασφημία από την επίσημη θρησκεία η αμφισβήτηση των πατρώων θεοτήτων –προστατών.

Όπως υπήρχαν και σχολές, πχ. οι Περιπατητικοί, που τις θεωρούσαν αφηγήσεις για πραγματικούς ήρωες και βασιλιάδες που θεοποιήθηκαν στην πορεία.

Αυτό που εμάς όμως μας ενδιαφέρει είναι οι απόψεις των μεγάλων αρχαίων φιλοσόφων, διότι καλώς ή κακώς αυτοί ήταν τα πιο καλλιεργημένα μυαλά της εποχής και οι βαθύτεροι γνώστες.

Δες το από τη δική σου πλευρά, σχεδόν ό,τι λένε οι Χριστιανοί πιστοί αλλά και το ιερατείο είναι παρμένο από τους «ειδήμονες» εκκλησιαστικούς Πατέρες, Αυγουστίνο, Ακινάτη, Ιερώνυμο, ψευδο-Διονύσιο Αρεοπαγίτη κτλ…

Δεν υποτιμάμε την άποψη κανενός αλλά η γνώμη των χριστιανών αναγκαστικά διαρκώς ανατρέχει στις αυθεντίες του δόγματος για να το εξηγήσει.


Σχεδόν λοιπόν όπου κι αν κοιτάξεις στους Έλληνες σοφούς θα δεις την Αλληγορική θεολογική μέθοδο, στους Πυθαγόρειους, τους Αναξαγόρειους, τον Εμπεδοκλή, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, και πρωτίστως στους Στωικούς και τους Νεοπλατωνικούς…θα την βρεις επίσης και σε επιστήμονες όπως ο Ίππαρχος, ο Στράβωνας και ο Πολύβιος.

Και ακριβώς από εκεί δανείστηκε ο Φίλων ο Ιουδαίος! Βασίστηκε στον Στωικισμό και τον Πλάτωνα για να αποδώσει ανώτερη αλληγορική αξία στα αφηρημένα, δύσκολα αλλά και μοχθηρά χωρία της Π. Διαθήκης. Και πάνω στο πνεύμα του Φίλωνα και των Στωικών βασίστηκαν και οι αλληγορικοί εξηγητές της Κ. Διαθήκης.

Το λάθος που κάνεις είναι όταν λες ότι οι Έλληνες αλληγοριστές «μετατρέπουν τις θεικές οντότητες σε άψυχα στοιχεία» ότι δηλαδή υποβιβάζουν εντελώς τα νοήματα των Μύθων…

Αυτό είναι ψευδές και οφείλεται στην παραχάραξη των Χριστιανών. Η Εκκλησία ήταν αυτή που θέλησε -και κατάφερε- να δείξει ότι οι θεοί των Ελλήνων ουσιαστικά ανήκαν στο πεδίο των καθαρά αισθητών αλλά και άψυχων εννοιών…

Τεράστια πλάνη και σκόπιμη επίσης…

Οι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν ξεκάθαροι όταν λέγανε ότι μέσω των παλαιών μυθευμάτων αλληγορούνται οι κοσμογονικές δυνάμεις και τα έμψυχα (θεϊκά στοιχεία) της Φύσης, καθώς και υψηλές έννοιες όπως η Φρόνηση, η Σοφία, η Τέχνη, η Επιστήμη, ο Έρωτας, ο Πόλεμος. Οι θεοί είναι πρωτίστως οι αρχέτυπες ενέργειες του Κόσμου. Ενδο-κοσμικές οντότητες και όχι κάποιοι εξωτερικοί παρατηρητές…ταυτόχρονα όμως αποτελούν και αλληγορικές εικόνες του κόσμου του Νοητού, γι’αυτό και ο Ιάμβλιχος πχ. αντιστοιχεί τον Δία (τον ανώτατο Νου) στη Μονάδα, την Αθηνά στο 7 και την Ήρα στο 9, πάνω απ’όλα ως νοερές οντότητες.

Ειδικά οι Νέο-πλατωνικοί εξυψώνουν τους παλαιούς Μύθους στο υψηλότερο επίπεδο τονίζοντας επανειλημμένα ότι διά των μυθευμάτων αυτών αλληγορούνται οι θεϊκότερες έννοιες. Και ότι μόνο μέσω της αλληγορικής μυθοπλασίας μπορούν να αποδοθούν αυτές οι τόσο αφηρημένες έννοιες.

Η ειρωνία της υπόθεσης είναι ότι Νεοπλατωνισμός και Χριστιανισμός είχαν μία καρμική σχέσης αμοιβαίας επιρροής και μεγάλης κόντρας…

Θα ξέρεις μάλλον ότι ο Χριστιανικός μυστικισμός (βλέπε ψευδο-Διονύσιο Αρεοπαγίτη) δανείστηκε από τους Νεοπλατωνικούς το πνευματικό οπλοστάσιο περί της αναγκαιότητας της αλληγορικής απεικόνισης των Θείων και περί της αναγκαιότητας της χρήσης ειδωλικών αναπαραστάσεων ως προκαλύμματα των υψηλών εννοιών…

Ακόμα και στα ίδια τα Ευαγγέλια, ο ίδιος ο Ιησούς λέει ξεκάθαρα στους μαθητές του ότι «με παροιμίες και παραβολές θα σας μιλώ για αυτές τις βαθιές έννοιες»…ο ίδιος ο «εξανθρωπισμένος Θεός» παραδέχεται ότι τα δυσπρόσιτα θεολογικά ζητήματα μονάχα μέσω της αλληγορίας μπορούν να προσεγγιστούν…ακόμα ωραιότερο και υψηλότερο αυτό που έδειχνε ο Πλάτωνας, αυτή η εκπληκτική εικόνα του ίδιου του Θεού ως Αλληγοριστή και του Κόσμου ως μία θεϊκή Αλληγορία, όπου πίσω από από τον μεταβαλλόμενο (επίγειο) κόσμο των αισθητών ενυπάρχει ο αληθινός-ουράνιος κόσμο των Νοητών.

Η αλήθεια όμως είναι ότι και ο ίδιος ο «Ιησούς» των Ευαγγελίων αποτελεί ένα μυθολογικό κατασκεύασμα των Ευαγγελιστών, μία αλληγορική persona, που ενίοτε πείθει για τη «θεϊκή» του φύση, σε πολλά άλλα χωρία όμως αποτελεί μία ανέμπνευστη καρικατούρα θεού…

Και έχω εξηγήσει τους λόγους…

Φιλότιμες οι προσπάθειες της εκκλησίας να εξαφανίσει τα πιο ανθρώπινα και «ανήθικα» πορτραίτα του Ιησού που κυκλοφορούσαν ευρέως.

Και πάλι όμως τα επίσημα τέσσερα ευαγγέλια βρίθουν στοιχείων που αποδεικνύουν ότι πρόκειται για ανθρώπινα κατασκευάσματα…

Διότι αλίμονο αν η αληθινή Θεότητα κάνει φυλετικές διακρίσεις υπέρ των Εβραίων όπως ο Ιησούς…
Αλίμονο αν μία αληθινή Θεότητα οργίζεται επειδή η συκιά δεν της έδωσε καρπό (και μάλιστα σε εποχή που δεν μπορούσε να δώσει)…
Αλίμονο αν η αληθινή Θεότητα ξεστομίζει λόγια σαν τα παρακάτω του Ιησού:

"Μη νομίσετε ότι ήρθα να βάλω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα. 35 Γιατί ήρθα να διχάσω άνθρωπο κατά του πατέρα του και θυγατέρα κατά της μητέρας της και νύφη κατά της πεθεράς της. 36 Και εχθροί του ανθρώπου θα είναι οι οικιακοί του. 37 Όποιος αγαπάει πατέρα ή μητέρα περισσότερο από εμένα δεν μου είναι άξιος, και όποιος αγαπάει γιο ή θυγατέρα περισσότερο από εμένα δεν μου είναι άξιος. 38 Και όποιος δε λαβαίνει το σταυρό του και δεν ακολουθεί πίσω μου δεν μου είναι άξιος. 39 Όποιος βρει τη ζωή του θα τη χάσει, και όποιος χάσει τη ζωή του για χάρη μου θα τη βρει».

Εδώ δεν μιλάει κανένας αληθινός Θεός αλλά η ανθρώπινη κατασκευή του ιουδαϊκού «θεού» που καλεί σε πόλεμο απαιτώντας από τον πιστό υποταγή και απόλυτη αφοσίωση…ένας «Θεός» που θέλει δούλους…ή για να τα λέμε πιο ξεκάθαρα, ένα ιερατείο που απαιτεί ανελεύθερους και φανατισμένους ανθρώπους-οπαδούς έτοιμους να μαρτυρήσουν για χάρη του….από τον ιουδαϊκό αυτό Θεό ξεκίνησε η μάστιγα του «μονοθεϊσμού» (Ιουδαισμός, Χριστιανισμός, Ισλάμ)…του θεού που απαιτεί αποκλειστικότητα, υποταγή και λατρεία….οι οπαδοί του οποίου επιβάλλεται να μην έχουν καλλιέργεια πνεύματος (εξωραισμένα το αποκαλούν «μακάριοι οι «πτωχοί τω πνεύματι»), πρέπει να είναι απαίδευτοι, πρέπει δηλαδή να μην έχουν καθόλου κριτικό πνεύμα, καθόλου αμφισβήτηση, καθόλου «απιστία»…

Η αλήθεια είναι αυτή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2015, 23:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αμ το άλλο δεν το σχολίασα, λέει ο/η nedib:

quote:
Θα γινουν πολλα που δεν τα χωραει ανθρωπινος νους.Μερικα απο αυτα,με τον καιρο εγιναν ευδιακριτα και σε αθεους.
Τα πυρινικα των υπερδυναμεων εχουν παρει θεση.Αν δυσκολευεστε με τις γραφες,παρακολουθηστε την παγκοσμια γεωπολιτικη καθημερινοτητα.
Θυμιζει Αποκαλυψη ουτως ή αλλως.


Ωραία...και εγώ σου λέω nedib ότι κούφια η ώρα και μακρυά από εμάς και τις επόμενες γενιές έρχεται πυρηνικό ολοκαύτωμα και Αρμαγεδδών...αυτό τι σημαίνει, ότι θα επαληθευτεί η Αποκάλυψη???

Θα αστειέυεσαι...ούτε καν...


Θα σας απογοητεύσω αλλά και εδώ οι αρχαίοι Έλληνες σας πρόλαβαν! οι Στωικοί δίδασκαν επισταμένα περί των περιοδικών εκπυρώσεων και νεροποντών που κατέστρεψαν τον κόσμο στο παρελθόν και θα το ξανακάνουν...

Ο Πλάτωνας επίσης ερμηνεύει αλληγορικά τον μύθο του Φαέθοντα (Τίμαιος, 22d) και μιλάει περί των μεγάλων καταστροφών της γης που οφείλονται σε συγκεκριμένες κινήσεις και όψεις των ουράνιων σωμάτων....και που οι περισσότερες προξενούνται από τη φωτιά και το νερό...και που στις μεν πρώτες πλήγηκαν περισσότερο όσοι κατοικούσαν στα όρη, και γενικώς στα υψηλά, κρύα και ξερά μέρη, ενώ στους δε κατακλυσμούς πλήγονται περισσότερο όσι διαμένουν κοντά σε ποτάμια και θάλασσες και γλυτώνουν όσοι κατοικουν ψηλά.

Και έρχεται ο Ιησούς μερικούς αιώνες αργότερα για να αναπαράγει τα λόγια του Πλάτωνα μιλώντας για την επερχόμενη πλήρη καταστροφή του κόσμου που θα αναγκάσει τον κόσμο να καταφύγει στα βουνά! και αναφέρει μάλιστα και τον κατακλυσμό του Νώε σαν προγενέστερο παράδειγμα.

Ακόμα και ο Ιησούς λοιπόν παραδέχεται ότι προηγήθηκαν και άλλες μεγάλες καταστροφές, όπως ακριβώς βέβαια και άλλοι λαοί.

Και εντάξει εμείς μπορεί να μειδιούμε διαβάζοντας όσα έγραψαν κάποιοι πριν από 2.000 έτη όμως για την εποχή εκείνη αυτές οι τρομακτικές προειδοποιήσεις του Ιησού (αξίζει να τις διαβάσετε, κατά Ματθαίον, κεφ. 24) πραγματικά θα σήκωναν την τρίχα και θα υπέβαλλαν σε τρόμο τον κόσμο που θα τις πίστευε.

Οι οποίες φυσικά απευθύνθηκαν σε εκείνη τη γενιά και δεν επαληθεύτηκαν ποτέ...ακόμα όμως και εάν ζήσει κάποια στιγμή ο κόσμος μας μία τεράστια γενικευμένη καταστροφή οι Γραφές δεν θα είναι οι πρώτοι στη σειρά αλλά οι τελευταίοι που θα τα έχουν πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy