ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2015, 11:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει...

Αναρχικός?Αδέσμευτος?Ανεξάρτητος?Κανείς.

Ο άνθρωπος αυτός θα έπρεπε να πάψει κάθε σχέση με τον έξω κόσμο, θα έπρεπε να γίνει εντελώς αντικοινωνικός, αφού κάθε κοινωνία θέτει τους κανόνες της, στους οποίους συμφωνούν όλα τα μέλη της.

Όταν γίνεται μια ανθρωπιστική επανάσταση απέναντι σε μια εξουσιαστική θρησκεία, ο άνθρωπος νιώθει το ρίγος της συγκίνησης από την ελευθερία που καταφθάνει, σύντομα όμως ανακαλύπτει πως ένας νέος αφέντης αντικαθιστά τον παλιό.

Οι νεοανθρωπιστικές θρησκευτικές ερμηνείες και το όνειρο της νέας εποχής του ελεύθερου και παντοδύναμου ανθρώπου, στοχεύουν σε μια ουτοπία. Πρακτικά και ουσιαστικά ωφελούν μόνο το τέλος μια εξουσίας και την άνοδο μιας νέας, είτε αυτή είναι τοπική είτε παγκόσμια.

Ακόμη και αν υποθέσουμε πως ο άνθρωπος για να αναπτυχθεί πρέπει να σταθεί στα πόδια του και να μην βασίζεται στον μπαμπά Θεό, τότε νέες μορφές κοινωνίας και δέσμευσης θα έλθουν. Ο ελεύθερος (από τον μπαμπά και την μαμά) που θα παντρευτεί θα γίνει πάλι δέσμιος. Ποιος είναι πραγματικά ανεξάρτητος, αναρχικός και άθεος? Μόνο ο Θεός, μόνο η αρχή των πάντων.

Η απόλυτη και αληθινή ελευθερία δεν επιβάλλεται και αυτό που δημιουργεί είναι το χάος. Καμμιά ελευθερία δεν δημιουργεί τον κόσμο και την κοινωνία, μόνο η σύμβαση το κάνει αυτό.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2015, 14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει...

Αναρχικός?Αδέσμευτος?Ανεξάρτητος?Κανείς.

Ο άνθρωπος αυτός θα έπρεπε να πάψει κάθε σχέση με τον έξω κόσμο, θα έπρεπε να γίνει εντελώς αντικοινωνικός, αφού κάθε κοινωνία θέτει τους κανόνες της, στους οποίους συμφωνούν όλα τα μέλη της.

Όταν γίνεται μια ανθρωπιστική επανάσταση απέναντι σε μια εξουσιαστική θρησκεία, ο άνθρωπος νιώθει το ρίγος της συγκίνησης από την ελευθερία που καταφθάνει, σύντομα όμως ανακαλύπτει πως ένας νέος αφέντης αντικαθιστά τον παλιό.

Οι νεοανθρωπιστικές θρησκευτικές ερμηνείες και το όνειρο της νέας εποχής του ελεύθερου και παντοδύναμου ανθρώπου, στοχεύουν σε μια ουτοπία. Πρακτικά και ουσιαστικά ωφελούν μόνο το τέλος μια εξουσίας και την άνοδο μιας νέας, είτε αυτή είναι τοπική είτε παγκόσμια.

Ακόμη και αν υποθέσουμε πως ο άνθρωπος για να αναπτυχθεί πρέπει να σταθεί στα πόδια του και να μην βασίζεται στον μπαμπά Θεό, τότε νέες μορφές κοινωνίας και δέσμευσης θα έλθουν. Ο ελεύθερος (από τον μπαμπά και την μαμά) που θα παντρευτεί θα γίνει πάλι δέσμιος. Ποιος είναι πραγματικά ανεξάρτητος, αναρχικός και άθεος? Μόνο ο Θεός, μόνο η αρχή των πάντων.

Η απόλυτη και αληθινή ελευθερία δεν επιβάλλεται και αυτό που δημιουργεί είναι το χάος. Καμμιά ελευθερία δεν δημιουργεί τον κόσμο και την κοινωνία, μόνο η σύμβαση το κάνει αυτό.


Άρα το επιθυμητό (η Ελευθερία) μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα στο Θεό που είναι ο μόνος όντως ελέυθερος.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2015, 16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρα το επιθυμητό (η Ελευθερία) μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα στο Θεό που είναι ο μόνος όντως ελέυθερος.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Τί εννοείς συγκεκριμένα?

Να χαθεί η ψεύτικη προσωπικότητα και να "απορροφηθείς" από την Θεότητα? Να έλθεις δηλαδή στην κατάσταση θεικής συνειδητοποίησης και αταραξίας, όπως διδάσκουν οι εσωτεριστές? Δηλαδή είμαστε το Βράχμαν και δεν το ξέρουμε?

Ή μήπως κάτι άλλο εννοείς, κάτι χριστιανο-ορθόδοξο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2015, 17:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα το επιθυμητό (η Ελευθερία) μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα στο Θεό που είναι ο μόνος όντως ελέυθερος.

Πανπαμ αν και δεν είμαι σίγουρος για το πως το βλέπεις (και αν και δε μου απαντάς γενικά για κάποιο λόγο) βρίσκω το σχόλιο σου πολύ εύστοχο.

Χρίστο πολύ ωραίο θέμα, αλλά δεν νομίζω ότι περιορίζεται αποκλειστικά στη θρησκεία. αλλα΄αφού αυτή είναι η οπτική που θες να το δούμε έναι σεβαστό.

Λες:

quote:
Ο άνθρωπος αυτός θα έπρεπε να πάψει κάθε σχέση με τον έξω κόσμο, θα έπρεπε να γίνει εντελώς αντικοινωνικός, αφού κάθε κοινωνία θέτει τους κανόνες της, στους οποίους συμφωνούν όλα τα μέλη της.

Μα και στην περίπτωση που μιλάμε για το Θείο, δεν μιλάμε για κάποιους κανόνες (εντολές), για μια συμφωνία (Διαθήκη), Για ένα Βασιλέα (Χριστός) ; Αν ο Θεός είναι ο νόμος, εσύ πως ορίζεις την ελευθερία; Εγώ έχω μια απάντηση, αλλά θα ήθελα τη δική σου.

quote:
Όταν γίνεται μια ανθρωπιστική επανάσταση απέναντι σε μια εξουσιαστική θρησκεία, ο άνθρωπος νιώθει το ρίγος της συγκίνησης από την ελευθερία που καταφθάνει,

Δέος, ισχύει, το χω βιώσει και ο ίδιος.

quote:
...σύντομα όμως ανακαλύπτει πως ένας νέος αφέντης αντικαθιστά τον παλιό.

Εδώ δεν βλέπω κάτι το θρησκευτικό. Εδώ βλέπω ότι ο άνθρωπος είναι πνευματικά ανώριμος, και ότι η έλλειψη παιδείας είναι ίσως η νο1 μάστιγα της ανθρωπότητας. Το να θέλουμε κάποιον να μας λεει τι να κάνουμε, αλλιώς να επικρατεί χάος είναι βιωματικό, και μας το περνάνε από μικρή ηλικία μέσα μας.

quote:
Οι νεοανθρωπιστικές θρησκευτικές ερμηνείες και το όνειρο της νέας εποχής του ελεύθερου και παντοδύναμου ανθρώπου, στοχεύουν σε μια ουτοπία. Πρακτικά και ουσιαστικά ωφελούν μόνο το τέλος μια εξουσίας και την άνοδο μιας νέας, είτε αυτή είναι τοπική είτε παγκόσμια.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά θα τολμήσω να πω ότι τον ίδιο σκοπό είχαν και οι παλαιοανθρωπιστικές θρησκευτικές ερμηνείς.
Δηλάδή τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα.

quote:
Ακόμη και αν υποθέσουμε πως ο άνθρωπος για να αναπτυχθεί πρέπει να σταθεί στα πόδια του και να μην βασίζεται στον μπαμπά Θεό, τότε νέες μορφές κοινωνίας και δέσμευσης θα έλθουν. Ο ελεύθερος (από τον μπαμπά και την μαμά) που θα παντρευτεί θα γίνει πάλι δέσμιος. Ποιος είναι πραγματικά ανεξάρτητος, αναρχικός και άθεος? Μόνο ο Θεός, μόνο η αρχή των πάντων.

Κατ'αρχάς, ο Ανθρωπος δεν είναι ο άνδρας ή η γυναίκα, όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε. Ο Ανθρωπος, είναι ο άνδρας σε ένωση με τη γυναίκα, αλλιώς δεν νοείται άνθρωπος, και βιολογικά να το δεις το θέμα. Τώρα αν η εκκλησία δεν το αποδέχεται αυτό, δεν φταίει ο Χριστός.

Κατά δεύτερον, όπως σου ανέφερα και παραπάνω, το πρόβλημα δεν είναι οι υποχρεώσεις, που αναφέρεις ως δεσμεύσεις παραπάνω, αλλά το είδος των δεσμεύσεων αυτών. Το πρόβλημα είναι ποιοτικό, και πηγάζει μέσα μας. Μπορείς να κάνεις κοινωνία με τη συνθήκα να σέβεται ο καθένας την ελευθερία του άλλου. Το θέμα είναι, δεν έχεις ανθρώπους να το κατανοήσουν αυτό. Δεν είναι θέμα θρησκείας εδώ.


quote:
Η απόλυτη και αληθινή ελευθερία δεν επιβάλλεται και αυτό που δημιουργεί είναι το χάος.

Η ελευθερία είναι έννοια σχετική. Συγκεκριμένα είναι έννοια που δημιουργήθηκε εντός του κόσμου, ο οποίος για να είναι συνεκτικος προυποθέτει τον Νόμο. Αρα η ελευθερία και ο νόμος ταιριάζουν και δεν έχουν ανάγκη το χάος.

Η ελευθερία προσδίδει τη δημιουργική έκφραση εντός του κόσμου, άλλοτε όμορφη και άλλοτε αποκρουστική, αναλόγως του δημιουργού.

Και για να μην σε ζαλίζω, μπορούμε να μαστε ελεύθεροι για τον εαυτό μας, και συντροφικοί με τους υπόλοιπους. Αν καταλάβουμε ότι οι υπόλοιποι είναι μέρος ανθρώπου ως είδος, και μπορούμε να το δούμε ότι όλοι αποτελούμε μέρος του Ανθρώπου ως οντότητας (ανθρώπινο γένος), τότε ίσως καταλάβουμε ότι όταν πονάει το χέρι του διπλανού, θα πρέπει να μας νοιάζει όσο όταν πονάει το δικό μας.

Αλλά έχει πολύ δρόμο ο άνθρωπος ώστε να τα βιώσει και να τα κατανοήσει αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 08:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα και στην περίπτωση που μιλάμε για το Θείο, δεν μιλάμε για κάποιους κανόνες (εντολές), για μια συμφωνία (Διαθήκη), Για ένα Βασιλέα (Χριστός) ; Αν ο Θεός είναι ο νόμος, εσύ πως ορίζεις την ελευθερία; Εγώ έχω μια απάντηση, αλλά θα ήθελα τη δική σου.

Ελευθερία να μην είσαι δέσμιος κανενός πράγματος. Να μην έχεις ανάγκη τίποτα. Μόνο η Αρχή των Πάντων είναι ελεύθερη. Για όλους τους άλλους η ΑΠΟΛΥΤΗ ελευθερία είναι πλάνη.

quote:

Εδώ δεν βλέπω κάτι το θρησκευτικό. Εδώ βλέπω ότι ο άνθρωπος είναι πνευματικά ανώριμος, και ότι η έλλειψη παιδείας είναι ίσως η νο1 μάστιγα της ανθρωπότητας. Το να θέλουμε κάποιον να μας λεει τι να κάνουμε, αλλιώς να επικρατεί χάος είναι βιωματικό, και μας το περνάνε από μικρή ηλικία μέσα μας.

Θρησκεία είναι μια κοινωνία στην οποία έρχεσαι σε επαφή με έναν ανώτερο. Πάντα υπάρχουν ακόμη και στα δημοκρατικά καθεστώτα κάποιοι που ξεχωρίζουν από το πλήθος και το καθοδηγούν. Πάντα θα υπάρχουν τα στρώματα εξουσίας, οι πάνω και οι κάτω. Εκτός και αν κάποιος δεχτεί πως είναι ο Θεός που είναι πάνω απ' όλους και όλα.

quote:

Κατ'αρχάς, ο Ανθρωπος δεν είναι ο άνδρας ή η γυναίκα, όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε. Ο Ανθρωπος, είναι ο άνδρας σε ένωση με τη γυναίκα, αλλιώς δεν νοείται άνθρωπος, και βιολογικά να το δεις το θέμα. Τώρα αν η εκκλησία δεν το αποδέχεται αυτό, δεν φταίει ο Χριστός.

Μπορεί να έχεις δίκιο ότι ο άνδρας δεν είναι πλήρης. Πολλοί πιστεύουν όμως ότι ο άνδρας είναι πλήρης χωρίς την γυναίκα. Η Εκκλησία και ο Παύλος δέχονται πως ο άνδρας είναι ελλιπής χωρίς την γυναίκα. Οι ιδεαλιστές δεν θέλουν την γυναίκα που την ταυτίζουν με την ύλη(Πλάτωνας, Βούδας) και πιστεύουν στην αρρενωπή ανεξαρτησία.

quote:

Κατά δεύτερον, όπως σου ανέφερα και παραπάνω, το πρόβλημα δεν είναι οι υποχρεώσεις, που αναφέρεις ως δεσμεύσεις παραπάνω, αλλά το είδος των δεσμεύσεων αυτών. Το πρόβλημα είναι ποιοτικό, και πηγάζει μέσα μας. Μπορείς να κάνεις κοινωνία με τη συνθήκα να σέβεται ο καθένας την ελευθερία του άλλου. Το θέμα είναι, δεν έχεις ανθρώπους να το κατανοήσουν αυτό. Δεν είναι θέμα θρησκείας εδώ.

Όταν σέβεσαι την ελευθερία του άλλου, θυσιάζεις κομμάτια από την δική σου. Δεν είναι κακό, αφού πρέπει να θυσιάζεις λίγο από την ελευθερία σου για να ζείτε μαζί.


quote:

Η ελευθερία είναι έννοια σχετική. Συγκεκριμένα είναι έννοια που δημιουργήθηκε εντός του κόσμου, ο οποίος για να είναι συνεκτικος προυποθέτει τον Νόμο. Αρα η ελευθερία και ο νόμος ταιριάζουν και δεν έχουν ανάγκη το χάος.

Η ελευθερία προσδίδει τη δημιουργική έκφραση εντός του κόσμου, άλλοτε όμορφη και άλλοτε αποκρουστική, αναλόγως του δημιουργού.

Και για να μην σε ζαλίζω, μπορούμε να μαστε ελεύθεροι για τον εαυτό μας, και συντροφικοί με τους υπόλοιπους. Αν καταλάβουμε ότι οι υπόλοιποι είναι μέρος ανθρώπου ως είδος, και μπορούμε να το δούμε ότι όλοι αποτελούμε μέρος του Ανθρώπου ως οντότητας (ανθρώπινο γένος), τότε ίσως καταλάβουμε ότι όταν πονάει το χέρι του διπλανού, θα πρέπει να μας νοιάζει όσο όταν πονάει το δικό μας. Αλλά έχει πολύ δρόμο ο άνθρωπος ώστε να τα βιώσει και να τα κατανοήσει αυτά.


Όμως ο νόμος ταιριάζει με την ΣΧΕΤΙΚΗ ελευθερία, όχι την απόλυτη.

Ο ανθρωπισμός που λες να είναι μάλλον μια ουτοπία και μπορεί να εφαρμοστεί μόνο για να ένα περιορισμένο διάστημα, μέχρι να γίνει και αυτός εξουσιαστική θρησκεία.

Για παράδειγμα στο τραπέζι του Ιησού ήταν όλοι ίσοι με τον αδελφό Ιησού. Όμως έλα που ξεχώριζε το πρόσωπο του Ιησού(ήταν άλλωστε στο κέντρο του Δείπνου) και η Εκκλησία δέχεται την άποψη ότι ο Ιησούς είναι ανώτερος από τους υπόλοιπους Χριστιανούς και πρέπει να λατρεύεται όπως ο Πατέρας.

Αφού είναι αυτός ο "μεσίτης" και όχι όπως θέλει η Νέα Εποχή το "παράδειγμα". Τώρα δεν ξέρω γιατί λέει η Αποκάλυψη για κάποιος ότι τους έκανε "βασιλείς και ιερείς ο Ιησούς". Ολιγαρχία στον Ουρανό? Και οι άγιοι δεν χρειάζονται τον Ιησού ως μεσίτη πλέον?

Θέλω να σε ρωτήσω. Είναι κακή η εξουσιαστική θρησκεία? Είναι κακό να είναι ο Ιησούς ο εξουσιαστής σου? Δεν εξουσιάζεσαι εσύ και όλοι οι άνθρωποι από ανάγκες?


Edited by - Διονύσιος Σκυλόσοφος on 11/06/2015 09:32:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 09:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως λες και εσύ η ελευθερία είναι σχετική.

Όταν οι οπλαρχηγοί της Ελληνικής Επανάστασης φωνάζανε Ελευθερία ή Θάνατος, εννούσανε την ελευθερία από τους Τούρκους και τους Εβραίους. Όχι την ελευθερία από το Ελληνικό Δίκαιο.

Η απόλυτη ελευθερία είναι ουσιαστικά άρνηση της ζωής. Δηλαδή είναι να πάψεις κάθε κίνηση και να καθήσεις όπως οι Βουδιστές σε ένα σημείο χωρίς να κάνεις και να ζητάς τίποτα. Άλλη απόλυτη ελευθερία είναι η αυτοκτονία. Ακόμη δηλαδή και ο πραγματικός σατανιστής που πιστεύει στην απόλυτη ελευθερία και στα απόλυτα όργια, πλανάται αφού ποθεί ως εξαρτημένος. Ο πραγματικά ελεύθερος είναι πάνω από την ζωή και τον θάνατο, μόνο ο Θεός μπορεί να είναι.

Για εμάς καλό πράγμα είναι η σχετική ελευθερία, διαφορετικά θα διαλυθεί η κοινωνία και θα χαθούμε. Χρειάζομαστε τον νόμο, χρειαζόμαστε τον μπαμπά, χρειαζόμαστε τον ηγέτη, χρειαζόμαστε τον Θεό, ας μην κοροιδεύουμε τον εαυτό μας ότι είμαστε υπεράνθρωποι. Μιλώ ρεαλιστικά.

Για να αγαπούμε πρέπει να πιστεύουμε στην σχετική ελευθερία, δηλαδή να θυσιάζουμε κομμάτι της ελευθερίας. Αφού χρειαζόμαστε αυτό και αυτό, γιατί να λέμε ψέμματα? Δεν είμαστε εξαρτημένα όντα? Έτσι μας έκανε ο Θεός, γι' αυτό με την θρησκεία ποθούμε την επαφή με τον Ουράνιο Πατέρα. Γι' αυτό με τις τελετές ποθούμε την επαφή με τους προγόνους.


Edited by - Διονύσιος Σκυλόσοφος on 11/06/2015 09:18:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 10:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Άρα το επιθυμητό (η Ελευθερία) μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα στο Θεό που είναι ο μόνος όντως ελέυθερος.

...


Τί εννοείς συγκεκριμένα?

Να χαθεί η ψεύτικη προσωπικότητα και να "απορροφηθείς" από την Θεότητα? Να έλθεις δηλαδή στην κατάσταση θεικής συνειδητοποίησης και αταραξίας, όπως διδάσκουν οι εσωτεριστές? Δηλαδή είμαστε το Βράχμαν και δεν το ξέρουμε?

Ή μήπως κάτι άλλο εννοείς, κάτι χριστιανο-ορθόδοξο?


Ότι η Ελευθερία είναι αδύνατη από απλή προσωπική διάθεση και προσπάθεια (αφού όπως λες "Ο άνθρωπος αυτός θα έπρεπε να πάψει κάθε σχέση με τον έξω κόσμο, θα έπρεπε να γίνει εντελώς αντικοινωνικός, αφού κάθε κοινωνία θέτει τους κανόνες της, στους οποίους συμφωνούν όλα τα μέλη της.") Και ακόμα κι αν έπαυε κάθε σχέση με τον έξω κόσμο τότε θα έμεναν οι περιορισμοί του "μέσα" κόσμου. Από τη μια.
Από την άλλη αν όπως λες " Ποιος είναι πραγματικά ανεξάρτητος, αναρχικός και άθεος? Μόνο ο Θεός, μόνο η αρχή των πάντων." τότε η Ελευθερία μπορεί να αναζητηθεί στο Θεό - με όποιο τρόπο αυτό μπορεί να γίνει επιτυχημένα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 11:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Ελευθερία να μην είσαι δέσμιος κανενός πράγματος. Να μην έχεις ανάγκη τίποτα. ....

άρα από τη στιγμή που αργά η γρήγορα το σώμα σου σου επιβάλλει να πας στην τουαλέτα αντιλαμβάνεσαι ότι κι απ'όλα τα δεσμά να ξεφύγεις δεν ξεφεύγεις από τον εαυτό σου.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 13:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή την φυγή λένε ότι την πετυχαίνουν οι Βουδιστές και επίσης εκείνοι που αυτοκτονούν. Αλλά και οι πανθειστές και οι ιδεαλιστές.

Εμένα όμως δεν με πολυπείθει αυτό, γιατί ποιος είναι εκείνος που θέλει να χαθεί το εγώ του συνειδητά? Αν πάλι πρόκειται για παραμερισμό ενός ψεύτικου εγώ, έτσι ώστε να βρεθεί το αληθινό Εγώ, αυτό μου φαίνεται λίγο δύσκολο να επιτευχθεί στην συνείδηση.

Αυτό που θέλω να πω βασικά είναι πως λίγη σκλαβιά είναι απαραίτητη για εκείνον που αγαπάει την ζωή. Αν δεν υπάρχει πόθος και εξάρτηση, δεν υπάρχει και νόημα κίνησης και ζωής. Εκείνος που κινείται, έλκεται από κάτι.

Και φυσικά αυτό που είναι ποθούμε είναι ανώτερο από εμάς, άρα εδώ έχουμε μια σχέση θρησκείας. Θρησκεία δεν είναι μόνο ο Θεός στον ουρανό, θρησκεία είναι και ο επίγειος βασιλιάς και ο πρωθυπουργός και ο ΠΑΟ και ένα γύρο σουβλάκι.

Βασικά όποιος είναι πράγματι άθρησκος βρίσκεται σε ψυχολογική απογοήτευση και έχει αποστασιοποιηθεί από την κακή κοινωνία. Από την άλλη, οι διάσημοι που δηλώνουν άθρησκοι, είναι απλώς απατεώνες της κοινής γνώμης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 14:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή την φυγή λένε ότι την πετυχαίνουν οι Βουδιστές και επίσης εκείνοι που αυτοκτονούν. ....
Για τους Βουδιστές να το κουβεντιάσουμε. Δεν ξέρω τι πετυχαίνουν αλλά σίγουρα το επιδιώκουν. Για εκείνους που αυτοκτονούν αμφιβάλλω. Η αυτοκτονία δεν είναι fast track προς την ενθέωση αλλά μάλλον bailout από τη ζωή - κι αν ο Θεός είναι ζωή μάλλον σε απομάκρυνση οδηγεί παρά σε ένωση προς ελευθερία - ειδικά αν λάβουμε και τα συνήθη κίντητρα αυτοκτονίας (αυτολύπηση πχ)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2015, 17:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτή την φυγή λένε ότι την πετυχαίνουν οι Βουδιστές και επίσης εκείνοι που αυτοκτονούν. ....
Για τους Βουδιστές να το κουβεντιάσουμε. Δεν ξέρω τι πετυχαίνουν αλλά σίγουρα το επιδιώκουν. Για εκείνους που αυτοκτονούν αμφιβάλλω. Η αυτοκτονία δεν είναι fast track προς την ενθέωση αλλά μάλλον bailout από τη ζωή - κι αν ο Θεός είναι ζωή μάλλον σε απομάκρυνση οδηγεί παρά σε ένωση προς ελευθερία - ειδικά αν λάβουμε και τα συνήθη κίντητρα αυτοκτονίας (αυτολύπηση πχ)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Οι Βουδιστές που δεν το βλέπουν σαν θρησκεία αλλά σαν απλή πρακτική, δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το αν υπάρχει Θεός, ψυχή, δημιουργία, ζωή μετά θάνατον κτλ. Θέλουν μονάχα να ελευθερωθούν από τον πόνο αυτής της ζωής.

Οι άλλοι Βουδιστές όμως αναζητούν την ένωση με το πραγματικό αμετάβλητο Εγώ που λένε ότι υπάρχει και αναζητούν την ελευθερία σε αυτή την αίσθηση που είναι πάνω από θεούς και ανθρώπους.

Και οι δυο όμως θέλουν να ελευθερωθούν από τον πόθο, την ανάγκη και τη δυστυχία που προκαλούν αυτά. Είναι εχθροί της φύσης και οι δυο και θέλουν να υπάρχουν χωρίς να κάνουν τίποτα και χωρίς να ζητούν τίποτα.

Και όμως ταίζουν και ποτίζουν το σώμα "τους" που δεν υπάρχει και δεν είναι δικό τους όπως λένε. Γιατί άραγε αφού πιστεύουν στην ελευθερία?

Αυτοί που αυτοκτονούν έχεις δίκιο πως συνήθως δεν έχουν καθαρό σκεπτικό. Όμως υπάρχουν και κάποιοι Βουδιστές που λένε ότι αυτοκτονούν συνειδητά. Γιατί όμως να λέγεται "αυτοκτονία", αφού ο Βουδιστής πιστεύει ότι δεν είναι το σώμα?

Μάλλον εσύ είπες στο προηγούμενο μήνυμα πως ο άνθρωπος μπορεί να πιστεύει στην ελευθερία, αλλά δεν μπορεί να ελευθερωθεί από τον εαυτό του.

Αυτό νομίζω ότι ισχύει, στο βάθος ακόμη και της αυτοκτονίας πιστεύω ότι υπάρχει η θέληση για την ικανοποίηση και ελευθερία ενός εγώ. Λέμε για παράδειγμα "θέλω να ξεφύγω" και "θέλω να ηρεμήσω", άρα πάλι είναι ένα "εγώ" που ζητά την φυγή της ελευθερίας.

Και το ίδιο ισχύει λογικά και στον πανθεισμό. Αυτός που θέλει να πάψει να υπάρχει σαν ξέχωρη οντότητα για να ενωθεί με την Κοσμική Ψυχή, θέλει πάλι να ικανοποιήσει το εγώ του.

Νομίζω καμμιά ενέργεια στον κόσμο δεν στοχεύει σε μη ικανοποίηση και σε μη συμφέρον του εγώ. Από το εγώ(όπως και να το ερμηνεύσουμε) δεν γίνεται να ελευθερωθεί κανείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 07:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω κάθε μορφή κοινωνίας είναι θρησκεία.

Η αγάπη, ο πόθος, η κοινωνία όλα σκλαβώνουν, όχι αναγκαστικά με κακή έννοια.

Αλλά από εκεί και πέρα οι βουδιστές θέλουν να γίνουν ανεξάρτητοι και μιλούν για πλάνη εξάρτησης. Μπορεί κάποιος να ζήσει εντελώς ανεξάρτητος σε ένα ανώτερο επίπεδο ύπαρξης, πάνω από θεούς και ανθρώπους? Ακούγεται ακραίο αλλά δεν ξέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 15:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστο έχεις μπερδέψει την ελευθερία και την αναρχία (συγγενικές μα όχι όμοιες έννοιες) με το Χάος (μη συγγενική έννοια). Μπορείς να έχεις ελευθερία εντός ενός συστήματος, χωρίς να χαλάς το ίδιο το σύστημα (ασυδοσία). Το χάος δεν επιδέχεται συστημάτων.. Η αναρχία είναι μάλλον ουδέτερη ανάμεσα σε χάος και σύστημα, μα χρειάζεται το σύστημα για να υφίσταται. Γενικά θα πάρω ελευθερία αν μου δίνεται το δικαίωμα.

Edited by - Italos on 12/06/2015 15:24:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 15:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με το Χριστιανισμό ο τελευταίος που αμφισβήτησε το σύστημα και βρέθηκε εκτός του, τώρα για να επιβιώσει παρασιτεί από αυτό, να δεις πως τον λέγανε... και άνθρωποι υπάρχουν που ζουν με αυτόν τον τρόπο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 15:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τελευταίος που αναφέραμε, είναι κατά της ελευθερίας και της συνειδητότητας, και φυσικά υπέρ του χάους. Γιατί στο χάος, δεν θα μείνει τίποτα και θα πεθάνουν τα πάντα. Εξ'ου και το παραμύθι ότι δεν έχουμε αληθινή ελευθερία. Εχουμε αληθινή ελευθερία, αλλά μας προβάλλουν πρότυπα ζωής, που μας περιορίζουν. Το δίδυμο-κλειδί είναι ελευθερία-συνειδητότητα.
Η μάλλον να το κάνουμε τρίο για να είναι πιο ολοκληρωμένο: Συνειδητότητα-Ελευθερία-Βούληση.

Edited by - Italos on 12/06/2015 15:50:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 20:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστο έχεις μπερδέψει την ελευθερία και την αναρχία (συγγενικές μα όχι όμοιες έννοιες) με το Χάος (μη συγγενική έννοια). Μπορείς να έχεις ελευθερία εντός ενός συστήματος, χωρίς να χαλάς το ίδιο το σύστημα (ασυδοσία). Το χάος δεν επιδέχεται συστημάτων.. Η αναρχία είναι μάλλον ουδέτερη ανάμεσα σε χάος και σύστημα, μα χρειάζεται το σύστημα για να υφίσταται. Γενικά θα πάρω ελευθερία αν μου δίνεται το δικαίωμα.

Edited by - Italos on 12/06/2015 15:24:49


Ναι, αλλά για εξήγησε το γιατί.

Η ελευθερία πως δεν ισούται με την αναρχία?

Εννοείς την σχετική ελευθερία εσύ, εγώ λέω για την απόλυτη. Απολύτη ελευθερία=αναρχία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 20:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο τελευταίος που αναφέραμε, είναι κατά της ελευθερίας και της συνειδητότητας, και φυσικά υπέρ του χάους. Γιατί στο χάος, δεν θα μείνει τίποτα και θα πεθάνουν τα πάντα. Εξ'ου και το παραμύθι ότι δεν έχουμε αληθινή ελευθερία. Εχουμε αληθινή ελευθερία, αλλά μας προβάλλουν πρότυπα ζωής, που μας περιορίζουν. Το δίδυμο-κλειδί είναι ελευθερία-συνειδητότητα.
Η μάλλον να το κάνουμε τρίο για να είναι πιο ολοκληρωμένο: Συνειδητότητα-Ελευθερία-Βούληση.

Edited by - Italos on 12/06/2015 15:50:56


Ποιος είναι αυτός?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 20:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ελευθερία πως δεν ισούται με την αναρχία?

Εννοείς την σχετική ελευθερία εσύ, εγώ λέω για την απόλυτη. Απολύτη ελευθερία=αναρχία.


Το δίνεις τον Σεπτέμβριο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2015, 21:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία, να δούμε αν μπορούμε να το κατανοήσουμε.
Μου λες απόλυτη ελευθερία = αναρχία. Ας αφήσουμε την αναρχία κατά μέρος για λίγο, και ας δούμε την απόλυτη-σχετική ελευθερία.

Η Ελευθερία, όπως και η Αλήθεια είναι απόλυτες έννοιες. Το να λαμβάνεις μέρος τους δεν περιορίζει τις ίδιες.

Για να το καταλάβεις, προσπάθησε να μου περιγράψεις την απόλυτη ελευθερία που μου ανέφερες, εκτός πάντων συστημάτων. Αναρχικά. Θα δεις ότι είναι αδύνατο. Αλλά παρόλα αυτά περιμένω. Δώσε ένα παράδειγμα του τι εννοείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2015, 10:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραία, να δούμε αν μπορούμε να το κατανοήσουμε.
Μου λες απόλυτη ελευθερία = αναρχία. Ας αφήσουμε την αναρχία κατά μέρος για λίγο, και ας δούμε την απόλυτη-σχετική ελευθερία.

Η Ελευθερία, όπως και η Αλήθεια είναι απόλυτες έννοιες. Το να λαμβάνεις μέρος τους δεν περιορίζει τις ίδιες.

Για να το καταλάβεις, προσπάθησε να μου περιγράψεις την απόλυτη ελευθερία που μου ανέφερες, εκτός πάντων συστημάτων. Αναρχικά. Θα δεις ότι είναι αδύνατο. Αλλά παρόλα αυτά περιμένω. Δώσε ένα παράδειγμα του τι εννοείς.


Γιατί αδύνατο?

Οκ, απόλυτη ελευθερία. Έχω όπως λες βούληση και αρχίζω να κάνω ότι θέλω, μην λαμβάνοντας υπόψη τί θέλει και τί δεν θέλει ο διπλανός μου. Και μην λαμβάνοντας υπόψη τί έχει θεσπίσει ένας νομοθέτης. Κάνω ότι γουστάρω μην λαμβάνοντας υπόψη τίποτα πέρα από την θέλησή μου. Κανένα νόμο, καμμιά απαγόρευση.

Ένα παράδειγμα απόλυτης ελευθερίας, αρχίζεις να καταστρέφεις κτίρια, αμάξια, να σπας γυαλιά, ακόμη δηλαδή και αν γνωρίζεις πως απαγορεύεται.

Και να ήμουνα πριν κομμάτι του συστήματος(υπάκουο μέλος της κοινωνίας) τώρα εξεγείρομαι και γίνομαι σούπερμαν, υπεράνθρωπος κατά τον Νίτσε, που επιβάλλει ότι θέλει με την δύναμή του. Αυτό δεν είναι απόλυτη ελευθερία? Την απόλυτη ελευθερία την έχει λογικά μόνο ένας νομοθέτης.

Ενώ σχετική ελευθερία είναι να έχει ελευθερία, αλλά περιορισμένη(να έχει όρια). Να την εξασκείς με μέτρο. Απλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2015, 21:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αδύνατο?

Τώρα θα καταλάβεις (μάλλον).

Αυτά που μου λες είναι εντός κάποιων συστημάτων, δεν μπόρεσες να τα αποβάλλεις, Το να σπας αμάξια και να κάνεις τον ζουλού, δεν σε εξαιρεί από τον ΦΥΣΙΚΟ ΝΟΜΟ. Πρέπει να φας για να ζήσεις, είτε το θέλεις είτε όχι. Sorry. Περιλαμβάνεσαι στο ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ.

Κάποιο παράδειγμα που μπορεί να σε εξαιρεί από όλα τα συστήματα του φυσικού κόσμου και να σε σε καθιστά ζωντανό;
Τώρα θα δεις και ποια είναι τα βαμπίρ.

Το θέμα βέβαια είναι να αιτιολογήσουμε γιατί η ελευθερία χωρίς σύστημα δεν νοείται.


Edited by - Italos on 13/06/2015 21:32:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2015, 11:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαν δεχεστε βοηθεια,θα σας προτεινα να εξετασετε το μικροτερο συλλογικο κυτταρο της κοινωνιας που ειναι η οικογενεια.
Εκει που υπαρχει η μεγαλυτερη αλληλοκατανοηση και αγαπη,γινεται να μην υπαρχουν κανονες;;;


321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2015, 17:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί αδύνατο?

Τώρα θα καταλάβεις (μάλλον).

Αυτά που μου λες είναι εντός κάποιων συστημάτων, δεν μπόρεσες να τα αποβάλλεις, Το να σπας αμάξια και να κάνεις τον ζουλού, δεν σε εξαιρεί από τον ΦΥΣΙΚΟ ΝΟΜΟ. Πρέπει να φας για να ζήσεις, είτε το θέλεις είτε όχι. Sorry. Περιλαμβάνεσαι στο ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ.

Κάποιο παράδειγμα που μπορεί να σε εξαιρεί από όλα τα συστήματα του φυσικού κόσμου και να σε σε καθιστά ζωντανό;
Τώρα θα δεις και ποια είναι τα βαμπίρ.

Το θέμα βέβαια είναι να αιτιολογήσουμε γιατί η ελευθερία χωρίς σύστημα δεν νοείται.


Edited by - Italos on 13/06/2015 21:32:40


Εσύ απέδειξες πως οι "ανάρχικοι" δεν είναι απόλυτα ελεύθεροι όπως θέλουν να φαντάζονται και πως δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία για τον άνθρωπο.

Όμως εσύ λες πως απέδειξες ότι "ελευθερία χωρίς σύστημα δεν νοείται".

???

Εμένα μου φαίνεται ότι ο συλλογισμός σου είναι ότι ελευθερία μέσα σε σύστημα δεν νοείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2015, 17:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαν δεχεστε βοηθεια,θα σας προτεινα να εξετασετε το μικροτερο συλλογικο κυτταρο της κοινωνιας που ειναι η οικογενεια.
Εκει που υπαρχει η μεγαλυτερη αλληλοκατανοηση και αγαπη,γινεται να μην υπαρχουν κανονες;;;


321


Τί?

Εκεί όπου υπάρχει μεγαλύτερη αλληλοκατανόηση και αγάπη, δεν σημαίνει ότι η θέσπιση κανόνων/νόμων είναι και λιγότερο αναγκαία?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2015, 15:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία <> Αναρχία
Όντως έχουν κοινά αλλά από αντιδιαμετρικές οπτικές.

Η Αναρχία βλέπει το πράγμα από την οπτική της εξουσίας, εξουσιαστικά, αρνείται την εξουσία (Αρχή)
Η Ελευθερία βλέπει το πράγμα από την πλευρά του "εξουσιαζόμενου" και είναι πάντα σχετική ακόμα κι όταν είναι απόλυτη γιατί εξουσιάζεται από την φύση του κάθε πλάσματος - του ανθρώπου εδώ όπως το συζητάμε.
Γιατί πως θα νοηθεί απόλυτη η ελευθερία όταν το σώμα σου σε υποχρεώνει να φας;;;
Ελευθερία, απόλυτη, δεν είναι μόνο το να τρως ότι θες και να πηδάς όποιον θες ('η και να σε πηδάει). Ελευθερία απόλυτη είναι και το να μην εξαρτάσαι και απόλυτα να μη δεσμεύεσαι από φαγητά και πηδήματα.
Που μπορεί να βρεθεί αυτό;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy