ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΠΕΡΙ... ΤΟΥΡΚΙΑΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 14:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟΝ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΤΗΣ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ... ΤΟ ΙΡΑΚ ΕΠΩΜΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΕ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΑ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΣ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ??? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟ ΘΕΡΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ??? ΜΗΠΩΣ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΓΙΑ... ΔΙΑΛΥΣΗ?????????????????????????????

Edited by - Ghost on 17/05/2003 14:19:00

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΙΤΙΚΗ ΘΡΑΚΗ

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ, ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΟΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ, ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ, ΕΓΡΑΦΑΝ "ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΙΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΑΚΟΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΜΑ"

ΕΙΜΟΥΝ 13 ΧΡΟΝΩΝ.

ΜΕ ΑΛΛΑΞΕ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΠΩΣ ... ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ.
ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ: ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

ΤΟ ΜΗΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΙΔΟΣ:

ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΤΙΓΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΥΦΡΑΤΗ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΟΛΟΙ)
ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ; ΔΕΣ ΠΟΣΕΣ ΖΥΜΩΣΕΙΣ ΓΙΝΙΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΤΣΕΤΣΕΝΟΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΣΤΕΣ Μ16/Α2;

Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΟΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΞΟ ΤΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ

Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ(ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΕΝΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ ΗΔΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ)

ΚΤΛ ΚΤΛ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 00:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ.ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΝΑΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ.ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ,ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ,ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΕ ΘΕΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ,ΤΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ,ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ!
ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ..Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΩΣ ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ ΤΗΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΗΛΑΔΗ.

ΤΩΡΑ ΛΥΣΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΜΒΛΥΝΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΥΠΡΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ,ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΗΣΥΧΗ;
ΠΟΛΥ ΕΙΡΗΝΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ.
ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΝΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΚΥΠΡΙΩΝ Η ΕΛΛΗΝΩΝ;ΤΟΤΕ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΕΡΜΕΓΕΘΕΙΣ ΟΠΛΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ;Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 14:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ??? ΜΗΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ??? ΜΗΠΩΣ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΟΒΗΘΕΙ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να καταθέσουν μωρέ οι απολίτιστοι,πού είχαν κράτος και το έκανα σαν τα μούτρα τουσ;;;;

Οι μόνες απειλές τους θα βασίζοταν στην γιουροβίζιον....ένα τραγούδι κέρδισε και κάνουν λέσ και θα πάρουν την κύπρο ολόκληρη...αυτοί θα προκαλέσουν θερμό επεισόδιο...οι γιουροβιζιονήτες;;;;;

Να είστε καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 17:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ GHOST Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΟ ΟΔΕΥΕ ΠΡΟΣ ΔΙΑΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.
ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΓΕΝΟΙΑ, Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΙΣΧΥΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΟΙ <<ΦΙΛΟΙ>> ΜΑΣ!(ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΩΣ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΟΥ 74!!!!) ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΤΣΙΡΑΚΙ ΤΗΣ....??????

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 02:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την πιθανή διάλυση της Τουρκίας πολλά λέγονται αλλά λίγα μπορεί να είναι πιστευτά.
Πάντως η αμερικάνικη τακτική λέει ότι χρησιμοποιώ εσένα σήμερα , και αύριο που δεν μου κάνεις σε παρατάω στο έλεος των εχθρών σου που δημιούργησες για χάρη μου . Στην ανάγκη σε βομβαρδίζω κιόλας γιατί έχεις βιολογικά όπλα.
Αυτό έγινε και με τον Σαντάμ.
Αλλά αυτό που πρέπει να συνυπολογίζουμε είναι η στάση του Ισραήλ απέναντι στα πράγματα.
Απόφαση του Σαρόν ήταν η εισβολή στο Ιράκ, και ο βομβαρδισμός στη Συρία τώρα.
Το Ισραήλ πρίν λίγα χρόνια έφτειαξε συμμαχία με την Τουρκία .
Απο ανησυχητικά πολλούς λέγεται ότι η ίδια η στρατιωτική ηγεσία της Τουρκίας αποτελείται απο Ισραηλινούς, οι πιλότοι που κάνουν τις παραβιάσεις στο Αιγαίο είναι Ισραηλινοί.
Άμα αυτα τα λάβουμε υπόψη μας τοτε βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν είναι τελικά οι Τούρκοι που θέλουν το Αιγαίο. Δεν είναι τόσο καλοί διπλωμάτες οι Τούρκοι που φημίζονται τόσο , αλλά είναι ζήτημα Ισραηλινής διπλωματίας , με τους Τούρκους για βιτρίνα.
Δέν είναι μακρυά και η στιγμή που το Ισραήλ θα ζητήσει να μπεί σην ΕΕ .Όχι βέβαια για να ακολουθήσει τους κανόνες της , αλλά να επιβάλει δικούς του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ταξιδιωτης
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 23:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ταξιδιωτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορα το θεμα της Τουρκιας πιστευω οτι μπροστα μας εχουμε θεαματικες εξελιξεις.Το σεναριο της διαλυσεις της δεν εχει βγει τυχαια στην δημοσιοτητα.Ενα πιθανο σεναριο που υπαρχει στο Ιντερνετ απο μια οργανωση των Κουρδων που εδρευει στο εξωτερικο(Αμερικη)ειναι οτι η αρχη για τη διαλυση της Τουρκιας θα ξεκινησει απο το πολεμο στο Ιρακ και οτι το βορειο κομματι του θα γινει ανεξαρτητο κουρδικο κρατος.Συμφωνα με το σεναριο,αυτο θα αποτελεσει το ευνασμα για περαιτερω κινησεις απο τους Κουρδους.Τελος το σεναριο αυτο αναφεροταν οτι αν και οι Κουρδοι κανουν δικο τους κρατος,θα συνεχισουν να ειναι κατω απο Αμερικανικο ελεγχο.Σκοπος αυτης της προσπαθειας ειναι να δημιουργηθει ενα ανεξαρτητο κρατος το οποιο θα ελεγχεται πληρως ωστε να εχουν μοχλο πιεσης προς το Ιραν μετο να εγκαταστησουν βασεις παρακολουθησεις.Ο απολυτος αυτος ελεγχος θα γινεται με το να εκμεταλευθουν τις πολιτισμικες διαφορες των Κουρδων οι οποιες χωριζονται σε τρεις μεγαλες ομαδες.
Ολα αυτα εχουν δημοσιευτει πολυ πριν την εναρξη του πολεμου.

Η διαλυση θα εχει σαν αποτελεσμα τρια μικρα τουρκικα κρατη.Το ανατολικο,το οποιο θα μπει στην Ευρωπαικη ενωση.Το κεντρικο.στο οποιο θα ειναι οι ισλαμιστες και τελος το δυτικο που θα ειναι οι Κουρδοι.

Δεν ξερω αν ολα αυτα σας φαινονται λογικα αλλα καποια απο αυτα εχουν ηδη γινει.Πως αλλωστε θα γινει δεκτη η Τουρκια στην Ευρωπη?Ετσι πως ειναι τωρα αποκλειεται.Με τα 70 εκατομμυρια πληθυσμο θα ελεγχει μια 'χριστιανικη' ενωση.
Γιατι η Τουρκια εκανε σαν τρελη και πηγε κοντρα στην μεγαλη συμμαχο Αμερικη?
Ολες αυτες οι ραγδαιες εξελιξεις εγκυμονουν τεραστιους κινδυνους για την Ελλαδα.Οι Τουρκοι χανουν σε ολα τα μετωπα και αυτο τους κανει επικινδυνους
Για μενα η πιθανοτητα θερμου επεισοδιου ειναι πολυ μεγαλη και πρεπει να προσεχουμε.Οι ανθρωποι δεν εχουν να χασουν τιποτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 03:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγεται το εξής έξυπνο και καθόλου ρητορικό:
"Συνηθίσαμε να βλέπουμε κράτη που έχουν στρατό. Στην περίπτωση της Τουρκίας όμως έχουμε να κάνουμε με έναν στρατό που έχει και κράτος"
Η ύπαρξη ενός στρατού εξαρτάται απο τους σκοπούς που αυτός είναι δημιουργημένος.
Ο στρατός της Τουρκίας τι λόγο ύπαρξης μπορεί να έχει όταν χάσει πλέον την χρησιμότητά του στην θέση που βρίσκεται; Όταν τον ρόλο αυτό τον πάρουν άλλοι;
Προσωπικά εγώ ακούω και άλλα σενάρια που τα ανατολικά τμήματα της Τουρκίας περιέρχονται στην Ελληνική κυριαρχία και στη συνέχεια μπαίνουν στην Ευρώπη σαν Ελληνικές επαρχίες . Πολύ ευχάριστο βέβαια για να είναι εφικτό. Εκτός κι`άν γίνει πόλεμος οπότε είναι μάλλον πιθανό . Τέτοιες αλλαγές όμως δεν γίνονται χωρίς πόλεμο και σίγουρα κάτι τέτοιο απαιτεί αποφασιστικότητα και θυσίες και όχι μίσος και τυφλή μανία. Δέν θα ήθελα να ήμουν Τούρκος για τα χρόνια που έρχονται . Άν και οι Τούρκοι πολίτες μόνο όφελος μπορούν να έχουν απο μια τέτοια προοπτική. Πάντως το αίμα των Αρμενίων, Κούρδων, Ποντίων και άλλων λαών σίγουρα δεν χύθηκε άδικα. Θα ξανακυλήσει στις φλέβες ελεύθερων πιά απογόνων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 21:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΑΠΛΟΣ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΩΣ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy