ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 22:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Θα ήθελα την αποψή σας για ενα θέμα που με απασχολεί εδώ και πολλά χρόνια.
Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε ζώα?

Πόσοι απο εμάς θα μπορούσαν να θανατώσουν ενα ζώο για να το φάνε?

Γιατί ενα νεογέννητο να σφάζεται για να γίνει τροφή και να του στερούμε το δικαίωμα να ζήσει.

Υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα. Τα ζώα εχουν δικαιώματα?

Εχουμε ενα λεκανάκι που εχει μερμήγκια. Θα το γεμίσουμε νερό ή θα τα αδειάσουμε πρώτα?

Γιατί αλλα ζώα εχουν την εύνοια του ανθρώπου και αλλα γίνονται τροφή.


Ξέρω οτι στην Αγία Γραφή αναφέρεται στο 1ο κεφάλαιο και 11 παράγραφο οτι: Στον παράδεισο ολα τα ζωντανά ζούσαν χωρίς να τρώει το ενα το αλλο και οτι ο Θεός εδωσε να τρώνε μόνον χόρτο.
Επίσης ο θεός εδωσε την εξουσία στους πρωτόπλαστους να ταξινομήσουν τα ζώα και τα φυτά.
Αντίθετα ομως ο Θεός δεχόταν θυσίες με ζώα οπως θυσίασε ο Αβραάμ ενα κατσίκι αντί για τον Ισαάκ.
Ξέρω επίσης και την άποψη της εκκλησίας οτι δέχεται τον θάνατο τών ζώων οταν αυτά προορίζονται για τροφή.

Ακόμα και ο Ιησούς πολλαπλασίασε σε ενα θαύμα του τα ψάρια και σε ενα αλλο παρότρυνε τους μαθητές του ψαράδες τότε να ψαρέψουν απο την αλλη μεριά της βάρκας. Ο ιδιος αραγε είχε δοκιμάσει ποτέ του κρέας?

Πολλοί λίγοι απο εμάς ομως θα μπορούσαν να θανατώσουν ενα ζωντανό και μάλιστα ενα νεογέννητο γουρουνάκι ομως οταν το αγοράζουμε σφαγμένο το βλέπουμε μόνον σαν τροφή.

θα μου πείτε οτι εδώ σφάζονται αθώοι ανθρωποι και εσύ ενδιαφέρεσαι αν σφάζονται ζώα?

Οπωσδήποτε νοιάζομε για κάθε ζωντανό πλάσμα.
Δέν θέλω να στερώ τη ζωή ούτε σε μία μαργαρίτα που ζεί μόνο για λίγες μέρες.

Για να σκεφθούμε οτι κάποια φυλή πολύ πιο ισχυρή απο μας μας
φέρεται οπως εμείς στα ζώα. Πώς θα αντιδρούσαμε?

Πολλές φορές στη ζωή μου εχω προκαλέσει τα γέλια καθώς και τον θυμό των αλλων οταν εκφράζω τις απόψεις μου σχετικά με τον αν πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 02:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου..καλως ηρθες στο εσωτερικα..!!

quote:
Γειά σας.
Θα ήθελα την αποψή σας για ενα θέμα που με απασχολεί εδώ και πολλά χρόνια.
Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε ζώα?

Δεν πιστευω στα πρεπει ….!!!
quote:
Πόσοι απο εμάς θα μπορούσαν να θανατώσουν ενα ζώο για να το φάνε?

Εγω..Εγώ!!!!

quote:
Γιατί ενα νεογέννητο να σφάζεται για να γίνει τροφή και να του στερούμε το δικαίωμα να ζήσει.

Γιατι η τροφή ειναι απαραίτητη για την διαβίωση μας....
quote:
Υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα. Τα ζώα εχουν δικαιώματα?

εχουν το δικαιωμα να ειναι νόστιμα..

Ερωτηση : το λιονταρι εχει το δικαιωμα να τρωει αλλα ζωακια..?

quote:
Εχουμε ενα λεκανάκι που εχει μερμήγκια. Θα το γεμίσουμε νερό ή θα τα αδειάσουμε πρώτα?

Δεν θελω μερμηγκια στο νερο μου
quote:
Γιατί αλλα ζώα εχουν την εύνοια του ανθρώπου και αλλα γίνονται τροφή.

Αν αναφερεσε σε γατουλες σκυλακια … για πηγαινε μια βολτα από απω ανατολη

quote:
Ξέρω οτι στην Αγία Γραφή αναφέρεται στο 1ο κεφάλαιο και 11 παράγραφο οτι: Στον παράδεισο ολα τα ζωντανά ζούσαν χωρίς να τρώει το ενα το αλλο και οτι ο Θεός εδωσε να τρώνε μόνον χόρτο.
Επίσης ο θεός εδωσε την εξουσία στους πρωτόπλαστους να ταξινομήσουν τα ζώα και τα φυτά.
Αντίθετα ομως ο Θεός δεχόταν θυσίες με ζώα οπως θυσίασε ο Αβραάμ ενα κατσίκι αντί για τον Ισαάκ.
Ξέρω επίσης και την άποψη της εκκλησίας οτι δέχεται τον θάνατο τών ζώων οταν αυτά προορίζονται για τροφή.
Ακόμα και ο Ιησούς πολλαπλασίασε σε ενα θαύμα του τα ψάρια και σε ενα αλλο παρότρυνε τους μαθητές του ψαράδες τότε να ψαρέψουν απο την αλλη μεριά της βάρκας. Ο ιδιος αραγε είχε δοκιμάσει ποτέ του κρέας?

Δεν με ενδιαφερουν οι αγιες γραφες και τι εκανε ο αβραάμ , Ισαακ, και ο Ιησους.

quote:

Πολλοί λίγοι απο εμάς ομως θα μπορούσαν να θανατώσουν ενα ζωντανό και μάλιστα ενα νεογέννητο γουρουνάκι ομως οταν το αγοράζουμε σφαγμένο το βλέπουμε μόνον σαν τροφή.

Ναι.!!

quote:

θα μου πείτε οτι εδώ σφάζονται αθώοι ανθρωποι και εσύ ενδιαφέρεσαι αν σφάζονται ζώα?

..αν καταφερεις να σταματησεις τους ανθρωπους να σφαζονται μεταξυ τους θα σταματησω και εγω να τρωω κρεας....
quote:

Οπωσδήποτε νοιάζομε για κάθε ζωντανό πλάσμα.
Δέν θέλω να στερώ τη ζωή ούτε σε μία μαργαρίτα που ζεί μόνο για λίγες μέρες.


Σεβαστο..!
quote:

Για να σκεφθούμε οτι κάποια φυλή πολύ πιο ισχυρή απο μας μας
φέρεται οπως εμείς στα ζώα. Πώς θα αντιδρούσαμε?


Χμ.. για αρχη πολεμο… και αν βλεπουμε ότι χανουμε τιναζουμε στον αερα τον πλανητη με πυρηνικα..

quote:
Πολλές φορές στη ζωή μου εχω προκαλέσει τα γέλια καθώς και τον θυμό των αλλων οταν εκφράζω τις απόψεις μου σχετικά με τον αν πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.

Καλα κανεις

Γιώργος...
Ολα τα σφάζω ..ολα τα μαχαιρώνω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 14:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο.

Ενδιαφέρουσες και κατατοπιστικές οι απόψεις σου.
Μιλάμε ομως για ανυπεράσπιστα νεογέννητα.

Βλέπω ομως οτι είσαι πρόθυμος να σφάξεις οχι μόνο για να φάς αλλα γενικά οπως δηλώνεις .. ολα τα σφάζεις και ολα τα μαχαιρώνεις.

Τώρα τελευταία λοιπόν στην επαρχία μαλλον σε εχουν ανάγκη.

Κάτι αρκούδες τρίμετρες εχουν σκορπίσει τον φόβο και τον τρόμο στην περιοχή. Δεν πας καμμιά βόλτα κατα κεί.
Μην ξεχάσεις το μαχαίρι σου ή μάλλον θέλεις κανένα τάνκς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 19:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μιλάμε ομως για ανυπεράσπιστα νεογέννητα.

εσυ μιλας για νεογεννητα.... εγω μιλαω απλα για τροφη..!!

quote:

Βλέπω ομως οτι είσαι πρόθυμος να σφάξεις οχι μόνο για να φάς αλλα γενικά οπως δηλώνεις .. ολα τα σφάζεις και ολα τα μαχαιρώνεις.

Τώρα τελευταία λοιπόν στην επαρχία μαλλον σε εχουν ανάγκη.

Κάτι αρκούδες τρίμετρες εχουν σκορπίσει τον φόβο και τον τρόμο στην περιοχή. Δεν πας καμμιά βόλτα κατα κεί.
Μην ξεχάσεις το μαχαίρι σου ή μάλλον θέλεις κανένα τάνκς.


ουυαααουυυ.!! ευκαιρια να γινει και Ηρωας και να να φας..!!!
ισως να εχεις δικαιο πρεπει αρχιζω να σκεφτομαι να μετακομησω στην επαρχία...!


Γιώργος
..Σκοπιμότητα..Διάθεση...Χαβαλές....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 13:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου άρεσε αυτό λοιπόν. Χαίρομαι.

Τώρα επι του θέματος.

Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η τροφή. Τροφή δεν ειναι μόνο το κρέας. Υπάρχουν τόσα και τόσα να φάς και σε αφθονία μάλιστα. Μόνο 2.000 θερμιδούλες πρέπει να παίρνεις την ημέρα. Μην ξεχνάς τα εμφράγματα την ακρίβεια του κρέατος.

Βέβαια εσύ το ρίχνεις στην πλάκα και ετσι δεν μπορώ να σε καταλάβω.
Δεν νομίζω να τα εννοείς ολα αυτά.

Μου θυμίζεις τον Νέρωνα και οχι μόνο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 15:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επι του θεματος λοιπον..

Η τροφη για μενα ειναι μια απο τις λιγες καθημερινές απολαυσεις και δινω παντα την πρεπουσα σημασεια σε οτι τρωω και μαγειρευω...

Γνωριζω οτι το κρεας δεν ειναι η μοναδικη τροφη και φροντιζω να εχω μια ισοροπημενη διατροφη με λαχανικα και φρουτα κλπ..κλπ...

Δεν βρισκω ομως τον λογο παψω να τρωω κρεας ..ιδιος οταν το βρισκω εξερετικα νοστιμο (ιδιος τα χωριατικα λουκανικα)


Οσο για το κυνηγος (ολα τα σφαζω...ολα τα μαχαιρωνω) πιστευω οτι η φυση (η δικια μου ) οπως και γενικα του ανθρωπου ειναι η φυση του κυνηγου - εμενα προσωπικα το κυνηγι με φερνει ποιο κοντα στην φυση .... και τον ρολο μου σε αυτην....

ξερω οτι ο μοντερνος πολιτισμος μας τα εχει ολα ετοιμα και μας εχει αποξενωσει απο την φυση του κuνηγου (ισως να εχουμε και την σκεψη να αμφησβητισουμε την καταναλωση κρεατος ) αλλα οπως ανεφερες και παραπανω με τις αρκουδες..... ολα ειναι θεμα αναγκης...

περιμενε να δεις σε καμμια 20 χρονια τι κυνηγι θα ριξουμε για την αποκτηση του Νερου..!!!
(συμφωνα με μελετη του ΟΗΕ τα αποθεματα ποσιμου νερου εχουν αρχισει και μειωνονται...δραματικα...)
λες τοτε να αρχιζουμε να συζηταμε και τα δικαιωματα των ζωων στο ποσιμο νερο...?

Ο δικος σου ρολος ποιος ειναι..? και γιατι δεν σε ενδιαφερει η καταναλωση κρεατος... το ξερω οτι δεν εχεις την αναγκη (αφθονια. οπως λες...) αλλα τι σε εκανε να το απορριψεις / να μην το δεις σαν απολαυση......?


Γιώργος...
κατσε να μας τελειωσει το Νερό ....και τοτε να δεις Νέρο-νες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 16:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς τον Γιώργο.

Τώρα μάλιστα. Ετσι μιλάς σωστά.

Οντως τα λουκάνικα είναι νόστιμα.

Θα προσπαθήσω να γίνω αρκετά σαφής γιατί δεν είμαι αποκόντριος τρώω κρέας αλλα σαν ανθρωπος .
Μου αρέσει η φύση πολύ. Πιο πολύ ομως η θάλασσα. Αρχισα να αντιπαθώ το να σακατεύει κανείς κάθε είδους ζωντανό πλάσμα είτε αυτό είναι ζώο είτε ψάρι είτε φυτό εδω και πολλά χρόνια.

Εκτοτε παρατηρώ οτι υπάρχει ενα ξέφρενο παιγνίδι εξολόθρευσης ανυπεράσπιστων πλασμάτων χωρίς λόγο. Πραγματικά χωρίς λόγο.

Σου αναφέρω μερικά παραδείγματα.
Κάποιος γέμισε ενα μπουκάλι σαλιγκαράκια θαλάσσης απλά για να τα δείξει κάπου.

Αμέτρητοι κοιλαράδες βάζουν νεογέννητα χταπόδια 100 gm. σε τεράστιες ποσότητες.

Κάποια εξολόθρευσε σε ενα ξερονήσι στο Σαρωνικό σε 4 μέρες 4.5000 αχινούς για να κάνει αχινοσαλάτα στους καλεσμένους τους της.

Κάποιος με ενα ξύλο περπατά και χτυπά ετσι χωρίς λόγο κάποιες μαργαρίτες ... γιατί... δεν του αρέσει να τις βλέπει ετσι? Δεν είναι όμορφες?

Οι ανθρωποι αυτοί λοιπόν δεν εχουν καθόλου ευαισθησία. Τους θεωρώ ανεύθυνους. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να περνούν καλά.
Το αυτοκίνητο τους να είναι καθαρό, χωρίς να τους νοιάζει που πετούν τα λάδια τους καλό φαγητό και πέρα βρέχει.
Για το ποιός σφάζεται δεν νοιάζονται για το ποιός υποφέρει δεν νοιάζονται για το ποιό δάσος καίγεται δεν νοιάζονται , για το τί ρίχνουν στις αποχετεύσεις τους δεν νοιάζονται, για το που θα πάνε τα σκουπίδια τους δεν νοιάζονται, για τα καυσαέρια τους δεν νοιάζονται.

Νοιάζονται ομως για το πως θα περάσουνε καλά. Να φάνε καλά, να πιούνε καλά ... και ολα καλά.

Η φύση ομως ???? Δεν χρειάζεται να κυνηγάμε πλέον Γιώργο .
Φτάνει πιά της εχουμε αλλάξει την πίστη.
Οι κυνηγοί εχουν πλέον αλλάξει. Δεν κυνηγούν. Αντίθετα εκτρέφουν θηράματα και τα αφήνουν ελεύθερα.
Αν θέλεις να είσαι στη φύση κοντά πρέπει να την προσέχεις.
Οχι μόνον εσύ αλλα και να προσέχεις και τους ασυνείδητους.
Γιατί η φύση εκδικείται Γιώργο.
Σε λίγους μήνες θα δείς τέτοια εκδίκηση ειδικά στην Ευρώπη αλλα και στην Ελλάδα.
Πλημμύρες , βροχές, ακόμα και μέσα στην πόλη απο την τσιμεντοποίηση της πόλης, το κλείσιμο των ρεμμάτων, το κάψιμο των δασών, και ολοι οι ασυνείδητοι που τώρα τρώνε και πίνουν θα λένε.... που είναι το κράτος.
Τι να σου κάνει το κράτος. Τίποτα. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Εσύ τι θα κάνεις ομως .

Γιαυτο λοιπόν πρεπει να είμαστε άνθρωποι. Ο άνθρωπος πλάστηκε για να είναι τέλειος και μπορεί να είναι τέλειος αλλα δεν θέλει.
Πρέπει να φερθεί στη φύση και στα παράγωγά της με σεβασμό και οχι να τα κατακρεουργεί.

++++


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 17:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι λοιπόν τρώω κρέας. Γνωρίζω μάλιστα και που θα βρώ τα καλύτερα χωριάτικα λουκάνικα πολύ καλύτερα απο σένα.

Για αρκετά χρόνια είχα επιβάλλει στον εαυτό μου να μήν τρώω κρέας και δεν ετρωγα. Μου ειχε γίνει συνήθεια. Ετρωγα αλλα πράγματα και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.Δεν με ενοχλούσε.

Τώρα αυτό που με ενοχλεί ιδιαίτερα ειναι οτι εχουν μείνει τόσα λίγα ελεύθερα και θα καταλάβουμε τι ζημιά εχουμε κάνει οταν σκοτώσουμε και το τελευταίο.

Παρατηρώ τη φύση και το βυθό μόνον. Παίρνω μαζί μου ψαροντούφεκο αλλα δεν χτυπώ ποτέ τίποτα. Ξέρω οτι είναι πανάρχαια τακτική το κυνήγι αλλα ζώ στον 20 αιώνα.

Τώρα κάτι αλλο .. Λές οτι απολαμβάνεις το φαγητό.
Τρώμε λοιπόν για να ζήσουμε.... Δεν ζούμε για να τρώμε.
Δεν θέλω καμία απόλαυση να με κυβερνήσει.
Βέβαια εγω είμαι λίγο μεγάλος. Αρκετά... και μπορώ να τα κάνω αυτά.

Αυτά Γιώργο
Ανησυχώ πολύ για την αδιαφορία πολλών απο μάς.
Οσο για το νεράκι μην φοβάσαι. Υπάρχει πολύ. Τόσο που θα μας πνίξει.
Τα λέμε..

Κανείς αλλος παιδιά που να μην θέλει να σκοτώνουμε τα ζώα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 01:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω..οτι

μιλαμε για το αν θα Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα. και οχι τον για βασανισμο της φυσης...και την βαρβαροτητα..μερικων (ας τους πουμε ανθρωπους) στην φυση...

Δεν συμφωνώ και εγώ καθόλου με την αγρία εκμετάλλευση της φύσης και τη έλλειψη σεβασμού...
αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το θέμα μας...

δεν θεωρω οτι η φυση θα μας εκδικηθει γιατι κανουμε οτι καναμε χιλιαδες χρονια ( κυνηγαμε/τρωμε κρεας..) - αλλα σιγουρα θα μας εκδηκιθει αν δεν την σεβομαστε...

οσο για τα παραδειγματα που εθεσες ειναι θεμα οχι μονο νομοθεσιας ..αλλα και κουλτουρας
……αλλα δεν νομιζω ποτε να βγει νομος να μας απαγορευει να τρωμε κρεας....

το ξέρω οτι δεν χρειάζεται να κυνηγάμε...αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε κυνηγοί και μας εμποδηζει να κυνηγαμε (οποτε θελουμε)...

quote:

Τώρα κάτι αλλο .. Λές οτι απολαμβάνεις το φαγητό.
Τρώμε λοιπόν για να ζήσουμε.... Δεν ζούμε για να τρώμε.
Δεν θέλω καμία απόλαυση να με κυβερνήσει.
Βέβαια εγω είμαι λίγο μεγάλος. Αρκετά... και μπορώ να τα κάνω αυτά.

Εγώ από την άλλη πλευρά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις απολαύσεις ιδίως αν είναι καθημερινές...
....μια από τις λίγες πολυτέλειες που μου έχουν μείνει

όσο για τα λουκάνικα αγαπητέ μου ... πολύ αμφιβάλω αν ξέρεις που μπορείς να βρεις τα καλύτερα λουκάνικα ...μην ξεχνάς οτι εχεις να κανεις με κάποιον που περνει πολύ σοβαρά .τις απολαύσεις του (και ιδίως την μασά)...

βλέπεις αν παίρνεις στα σοβαρά κάτι φροντίζεις και ενδιαφέρεσαι και σέβεσαι αυτό που τρως/κυνηγας/μαγειρευεις ...και φροντίζεις να μην εξαφανιστει/ μολυνθεί/....

Γιώργος
.... τα ονομαζω the vegetarian killers....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 04:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro, καλώς ήρθες.
Για 10 χρόνια δεν έτρωγα κρέας, αρχικά γιατί δε μου άρεσε και δευτερευόντως γιατί μου έγινε συνήθεια η αποχή απο το κρέας και δε μου έλειπε καθόλου (ούτε βουκιά!).
Κατανόησα όμως οτι ο άνθρωπος είναι παμφάγος και κυρίως φρουτοφυτοφάγος με ελάχιστες απαιτήσεις σε κρέας.
Δεν έχει νόημα να υποστηρίζουμε οτι δε πρέπει να θανατώνουμε ζώα για διατροφή απο τη στιγμή που η φύση του ανθρώπου είναι τέτοια ώστε απαιτεί και διατροφή με σάρκα.
Για μένα απόλαυση δεν είναι το φαγητό αλλά μέσο επιβίωσης καθ' ότι τρώω μια φορά τη μέρα.
Αυτό όμως το κύριο πιάτο μου πρέπει να είναι πλήρες και ισορροπημένο. Εκτός αυτού παίρνω και συμπληρώματα διατροφής, όπως και πίνω κάπου 3 λίτρα νερό τη μέρα.
Για μένα ο ναός της ψυχής (σώμα) είναι σημαντικός όσο και η ψυχή που το κατοικεί.
Κάποιος μπορεί να τρέφεται δίχως κρέας αλλά απο την άλλη θα πρέπει να αντισταθμίζει απόλυτα την έλλειψη σε πρωτείνες.
Αυτό βέβαια το κάνουν αυτοί που πιστεύουν οτι δε πρέπει να θανατώνονται ζώα ως διατροφή του ανθρώπου.
Εγώ δεν είμαι σύμφωνος με αυτή την άποψη...
Τα λαχανικά που τρώμε ή τα φρούτα δεν είναι κάτι ζωντανό που το κόβουμε (θανατώνουμε) για να το φάμε??
Δε βλέπω γιατί δε θα πρέπει να τρώμε σάρκα-πάντα με μέτρο όμως.
Το κρέας θα πρέπει να αποτελεί το 40% και μόνον, της συνολικής διατροφής του ανθρώπου.
Η διατροφή με κρέας δεν αποτελεί απόλαυση για μένα αλλά ανάγκη.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 13:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου REPTILESALONICA
χαιρετώ και το ΓΙΩΡΓΟ

Ξέρεις η σχέση μου με τα ζώα ειναι αρκετά λεπτή. Δεν θα μπορούσα ποτέ μου να φανταστώ οτι μπορώ να θανατώσω κάποιο. Εστω και αν είναι αγριο.
Ειδικά μάλιστα εάν είναι ανυπεράσπιστο.

Νομίζω οτι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς να τρώμε κρέας. Το δοκίμασες και εσύ και εγώ και αλλοι πολλοί. Εντάξει μας δίνει έτοιμη πρωτείνη με μεγάλο βαθμό καθώς και αλλα συστατικά είναι νόστιμα, σίγουρα ομως και ανθυγιεινά και το κυριώτερο.
ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ
Και οχι μόνο στερούμε το δικαίωμα να ζήσουν μόλις γεννιούνται.
Θα μου πείτε πάλι τι λές ρε φίλε είναι το φαί μας.
Ολα τα ζώα τρώνε το ενα το αλλο.
Και σας απαντώ .... Εμείς είμαστε ζώα?
ΟΧΙ .
Είμαστε άνθρωποι και φτιαχτήκαμε ετσι ώστε να εχουμε κρίση και να μπορούμε να κρίνουμε με στόχο την τελειότητα.
Αν οχι στα λαχανικά τουλάχιστον πρέπει να τους δώσουμε το δικαίωμα να ζήσουν και να τρώμε ``ΚΑΣΕΡ`` δηλαδή κρέατα μεγάλα τουλάχιστον σε ηλικία.

Να σας πώ την φιλοσοφία μου . Απαντώ και στο ΓΙΩΡΓΟ.

Νομίζω οτι σκοπός του ανθρώπου και κύριο μέλημα του Δημιουργτού μας ειναι να προστατέψει τον πλανήτη.
Αυτόν τον μοναδικό πλανήτη στο ΣΥΜΠΑΝ. Μας φιλοξενεί χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια τώρα και εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να τον καταστρέφουμε. Ο καθένας με τον τρόπο του.
Βλέπετε τις πυρκαγιές και τους καύσωνες στη Γαλλία και την υπόλοιπη Ευρώπη . Για μαντέψτε τι θα γίνει το Νοέμβρη.....
Πλημμύρες , βροχές , καταστροφές, ... ολα τα ρέματα στην Ελλάδα θα πλημμυρίσουν.
Το ξέρουμε λένε αλλα το κράτος είναι υπεύθυνο.
Ναι αλλα το χειμώνα θα εχουμε κλάμματα.

``Ασε μας ρε φίλε , να πιούμε το ουζάκι μας σε παρακαλώ`` είναι η απάντηση .

Και εγώ σας μιλάω οτι πρέπει να δώσουμε και ορισμένα δικαιώματα στα ζώα.
Εχω φάει και ξύλο βέβαια. Μήν νομίζετε οτι την εβγαλα καθαρή. Οταν πέρυσι εφραξαν οι υπόνομοι και πλημμυρίσαμε και τους είπα ``σας το έλεγα να τους καθαρίσουμε`` τις άρπαξα.


ΥΓ προς το Γιώργο.
Τα καλύτερα λουκάνικα βγαίνουν στη Λαμία και στα Τρίκαλα. Βιολογικά χωρίς Ε 340 κλπ. Με πράσσο και πορτοκάλι.
Είναι δυσεύρετα.
Τα σφάζουν που τα σφάζουν. Κρίμα να πάνε χαμένα.

ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 22:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Allzzaro
Πιστεύω πως αφού τα υπόλοιπα ζώα τρώγονται μεταξύ τους γιατί να μην τα τρώει κι ο άνθρωπος ο οποίος είναι ζώο.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 03:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro απαντάς σε εμένα τελείως διαφορετικά απ' ότι στο Γιώργο...δε μπορώ να σε κατανοήσω ή να κατανοήσω το τί τελικά πιστεύεις...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/08/2003 03:10:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 12:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς που θα στεναχωρέσω μερικούς από δω μέσα αλλά
ναι! τα ζώα έχουν και αυτά δικαιώματα!

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι θεωρούν εαυτούς τόσο πιο ανώτερους από τα ζώα ώστε να δρουν πάνω σε αυτά όπως θέλουν...
και φυσικά δε μιλάω για τους φτωχούς λαούς που πρέπει να κυνηγήσουν για να επιβιώσουν αλλά τους κομπλεξικούς κοιλαράδες που παίρνουν τα βουνά ζωσμένοι με όπλα με στολές παραλλαγής σαν καρικατούρα Ράμπο έτσι για χόμπυ και που θεωρούν ότι το όπλο τους είναι προέκταση του .... τους!!

Για αυτούς τους ανεγκέφαλους που έχουν σκυλιά όχι γιατί είναι ζωόφιλοι αλλά γιατί είναι κυνόφιλοι και γιατί μόνο και μόνο το σκυλί τους λέει είναι το "εργαλείο" τους (που να για "δουλεύει" σωστά φροντίζουν και το αφήνουν νηστικό για μέρες μια τυπική διαδικασία όπως το λάδωμα των όπλων τους).

Για τους κόπανους αυτούς που κρεμάνε το κυνήγι έξω από το αμάξι για να το βλέπουν όλοι και να φαίνονται άξιοι κυνηγοί.

Για τους κομπλεξικούς αυτούς που δε διστάζουν να πυροβολούν ζώα προς εξαφάνιση αλλά και όταν βρεθούν με το όπλο στο χέρι "όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν"

Για τους ηλίθιους αυτούς που φροντίζουν καθώς λένε να εμπλουτίζουν την πανίδα ενός τόπου για να έχουν κάτι να κυνηγήσουν όταν είναι η εποχή του κυνηγιού...

Για τους κρετίνους αυτούς που λένε ότι πάντα τηρούν τους κανοπνισμούς και δεν πηγαίνουν όπου απαγορεύεται το κυνήγι ή την εποχή που απαγορεύεται (μήπως να τους στήσουμε και αδριάντα για τη χάρη που μας κάνουν?)

Για τα κτήνη εκείνα που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους όταν αυτά αρρωστήσουν ή δεν μπορούν να εκτελέσουν τα χρέη τους!

Οχι φίλοι μου δεν είμαι χορτοφάγος απλά δεν τρώω συχνά κρέας για θέμα υγείας κυρίως. Ο άνθρωπος είναι ζώο παμφάγο και δικαιολογείτε η βρώση κρέατος αλλά το να σκοτώνουμε για διασκέδαση είναι τραγικό!!

Φίλε Γιώργο το κυνήγι δεν είναι ο μόνος τρόπος για να έρθει ο άνθρωπος κοντά στη φύση, υπάρχει και η πεζοπορία και το ελέυθερο κάμπινγκ ή η παρατήρηση ζώων και πουλιών με κυάλια ή η βοτανολογία.

Συνηθίζω και πηγαίνω κάθε Σάββατο και Κυριακή το χειμώνα στην Πάρνηθα για πεζοπορία πρωί πρωί όταν δεν έχουν ξεκινήσει τη βόλτα τους οι άλλοι φυσιολάτρες που πάνε κατευθείαν για παϊδάκια. Με το σκύλο μου με ή χωρίς άλλη παρέα νοιώθω ότι έρχομαι πολύ κοντά στη φύση.
Δοκίμασέ το... ίσως σε λυτρώσει...

Φίλε allzzaro (ή κάπως έτσι συγνώμη αλλά δε συγκράτησα καλά το όνομά σου) συμφωνώ απολύτως με σένα. Θα πρέπει να έχουμε σεβασμό δε όλα τα είδη της φύσης από τις αράχνες που υπάρχουν μέσα στο σπίτι μας μέχρι τα λουλούδια που υπάρχουν στη φύση. Εγώ προσωπικά εκνευρίζομαι όταν βλέπω ανθρώπους να χτυπάνε με ξύλα λουλούδια μόνο και μόνο για να αποκεφαλίσουν τα στελέχη τους και να σκορπιστούν τα πέταλα στον άνεμο ή για να διασκεδάσουν την αμηχανία τους. Η ακόμα χειρότερα όταν μαζεύουν μπουκέτα με αγριολούλουδα για τη χαρά της στιγμής αφού μετά τα πετάνε στο πορτ μπαγκάζ και δε τα βάζουν στο βάζο.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο το θεμα αλλα μην ξεχνας allzzaro οτι ειμαστε παμφαγα οντα και εχουμε αναγκη να τρωμε και ζωα.τωρα για να ελαφρινω λιγο την συζητιση διαβασε αυτο.

ειναι μια αγελαδα με το μικρο της στο λειβαδι το μικρο ρωταει τη μανατου ποιους ανθρωπους πρεπει να θεωρουμε φιλους αυτους που τρωνε κρεας η αυτους ποθ τρωνε χορτα και η μανα του του λεει κανεναν γιατι οι μεν τρωνε εμας οι δε το φαι μας.

και τελος αν πουμε οτι δεν πρεπει να τρωμε ζωα γιατι ειναι ζωντανα οντα τοτε δεν πρεπει να τρωμε τυποτα γιατι και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 15:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Allzzaro
Συμφωνώ απόλυτα με τον ginesis

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 15:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη φύση υπάρχει αυτό που λέμε τροφική αλυσίδα.
Υπάρχει επίσης και η πυραμίδα που ανεβαίνοντας στενεύει και στην κορυφή υπάρχουν τα ανώτερα "αρπακτικά" ,δελφίνι ,όρκα,λιοντάρι, κλπ. Η πυραμίδα καθορίζει τις τροφικές ανάγκες βασιζόμενη στην ηθική της φύσης και όχι σε κάποια κοινωνική ή θρησκευτική ηθική.
Κάποια πράγματα στην ανατομία και φυσιολογία του ανθρώπου δηλώνουν την κατασκευή κυνηγού.
-Η θέση των ματιών .Και τα δύο μάτια μπροστά για στερεοσκοπική επισήμανση του θηράματος .Ομοιότητα με τον αετό ,την φώκια , τον λύκο ,τα αιλουροειδή, ενώ τα φυτοφάγα-θηράματα έχουν τα μάτια σε ξεχωριστές /αντιδιαμετρικές πλευρές του κεφαλιού, πρόβατο περιστέρι κότα, αγελάδα .
-Η οδοντοφυία του ανθρώπου δηλώνει "παμφάγο" χαρακτήρα μια που
έχει όλα τα δόντια για να τρώει σάρκα (κυνόδοντες , κοπτήρες)
αλλά και μερικούς τραπεζίτες παραπάνω για σκληρότερες φυτικες τροφές.
Πάντως οι κυνόδοντες του ανθρώπου εξέχουν περισότερο απο όλα τα άλλα.
-Η έλειψη τριχώματος.(δέν εννοούμε τις σποραδικές τρίχες του σώματος που είναι αισθητήρια όργανα)Ένα ατριχο σώμα σε συνδυασμό με την όρθια στάση και τα δυνατά πόδια, δηλώνει έναν κυνηγό που μπορεί να τρέχει κυνηγώντας όλη μέρα ,ιδρώνοντας πολύ για να ψύχεται το σώμα απο την έντονη προσπάθεια. Σκεφτείτε ότι και ένα άλογο πολύ δύσκολα μπορεί να τρέξει 40 χιλιόμετρα σε 2 ώρες(Μαραθώνιος)χωρίς ενδιάμεσες στάσεις.
-Το μήκος του εντέρου του ανθρώπου είναι πολύ μικρό σε σχέση με το μήκος των φυτοφάγων ζώων, και δέν έχει την δυνατότητα πλήρους πέψης των φυτικών συστατικών. Η πέψη των ζωικών τροφών είναι πολύ απλούστερη και σύντομη.
Το γεγονός ότι ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει αποκλειστικά με φυτικές τροφές , δέν αναιρεί την κατασκευή του και την φυσιολογία του , και πραγματικά δέν μπορώ να φανταστώ να μεγαλώνει φυσιολογικά ένα παιδί χωρίς να τρώει κρέας.
Το κυνήγι σήμερα είναι χωρίς νόημα.Κατανοητη βέβαια η αίσθηση του κυνηγού που είναι πανάρχαια. Αλλά υπάρχουν και τρόποι να διοχετεύεται αυτη η ενέργεια σε άλλα σπόρ λιγότερο φονικά.
Είμαι σίγουρος πως άν βρισκόταν άλλος τρόπος παραγωγής ζωικής πρωτεΐνης σίγουρα ο άνθρωπος θα εγκατέλειπε την κτηνοτροφία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 15:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο ginesis. Επισης θα συμφωνησω με το φιλο allzzaro στο εξης:
quote:
Είμαστε άνθρωποι και φτιαχτήκαμε ετσι ώστε να εχουμε κρίση και να μπορούμε να κρίνουμε με στόχο την τελειότητα.
Αν οχι στα λαχανικά τουλάχιστον πρέπει να τους δώσουμε το δικαίωμα να ζήσουν και να τρώμε ``ΚΑΣΕΡ`` δηλαδή κρέατα μεγάλα τουλάχιστον σε ηλικία.

Τελος θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ειμαι κατα της ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ του κρεατος.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας.

Χαίρομαι αφάνταστα που σας απασχολεί το θέμα.

Απαντώ πρώτα απο όλα στο φίλο LIPOTAKTI.

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω ριζικά μαζί σου στο εξής:

Δεν είμαστε ζώα. Εχουμε νοημοσύνη. Είμαστε αυτοί που πλαστήκαμε ωστε να αγγίξουμε τα ορια της τελειότητας.
Ναι μεν μπορούμε να συμπεριφερθούμε οπως τα ζώα, αλλα τα ζώα δεν μπορούν να συμπεριφερθούν οπως εμείς.
ΔΗΛΑΔΗ

Εμείς μπορούμε να καταλάβουμε οτι δεν θέλουν να πεθάνουν για να γίνουν τροφή μας. Εκείνα ομως δεν μπορούν να ερθουν στο επίπεδο το δικό μας .
Παρόλα αυτά ομως εμείς ερχόμαστε στο επίπεδο το δικό τους ενώ γνωρίζουμε οτι αυτό που κάνουμε είναι να τα φονεύουμε για της βίας.

Φίλε μου τους νόμους τους φτιάχνουμε εμείς. Οι ανθρωποι.
Αν φονεύσουμε εναν ανθρωπο είμαστε φονιάδες και αντιμετωπίζουμε το νόμο. Τώρα αν φονεύσουμε ενα κατοικίδιο πάμε μέσα για ζωοκτονία μετά απο μήνυση του ιδιοκτήτη. Αν το φονεύσουμε για να το φάμε ???
Εκεί είναι το φαί μας.

ΜΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ?????
ΤΟ ΒΡΊΣΚΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ?????

Η ανθρώπινη πλευρά μας θολώνει οταν πρόκειται να αντιμετωπίσει τη γεύση.
Και εντάξει η γεύση. Εντάξει το φαί μας. Εχει κάποια ελαφρυντικά.
Οι γούνες τί σας λένε? Και ολα τα αλλα φρικιαστικά σφαξίματα.

Και συνεχίζω απαντώντας στο φίλο reptilesalonica.

Ναι μέν θέτω θέμα αν πρέπει ή οχι να τρώμε τα ζώα και απο την αλλη
μιλώ για γαστρονομικές συνθήθειες στο Γιώργο.
Μήν το παρεξηγείς .
Ολοι τρώμε κρέας και τα παράγωγά του και ξέρω οτι είναι κάτι που δεν θα αλλάξει ποτέ.
Δεν ωφελεί λοιπόν να μην φάω το λουκάνικο ή κρέας αφού αυτό ουτως ή αλλως αυτό σφάχτηκε.
Μην σε μπερδεύω. Θλίβομαι αφανταστα στο θάνατο κάθε πλάσματος.

Οσο αφορά το φίλο μας τον AVALLON συμφωνώ φυσικά μαζί του αλλα θέλω να του επισημάνω να είναι λιγότερο εκδηλωτικός γιατί κινδυνεύει να παρεξηγηθεί χρήστες που εχουν τις παράξενες αυτές ιδιότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ steellspring.


Εχεις απόλυτο δίκιο. Ετσι είναι Είμαστε φτιαγμένοι για να κυνηγάμε.
Δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε ετσι οπως πλαστήκαμε χωρίς να κυνηγάμε και τα φονεύουμε για να φάμε.

Τα πράγματα ομως άλλαξαν ζούμε στον 21ο αιώνα. Εχουμε ξεφύγει πλέον απο τα ζωώδη μας ενστικτα.

Κάπου υπάρχει ενα τόπικ ``γιατί υπάρχουμε`` δεν εχω απαντήσει.
Απαντώ ομως σε σένα και θέλω να το φιλοσοφήσεις

Νομίζω οτι υπάρχουμε ωστε να ``βαδίσουμε ως την τελειότητα``.
Ποιά θα είναι η τελειότητα.
Οσο και να αναπτυχθεί η τεχνολογία μας αν ο ανθρωπος δεν γίνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ , δεν θα γίνει τέλειος και για να γίνει άνθρωπος πρέπει να ξεφύγει απο τις συνήθειες των ζώων , να είναι γενικά αδιάφθορος σε οτι αφορά τα φιλοτομαριστικά του συμφέροντα, να φερθεί με σεβασμό στο πλανήτη που τον φιλοξενεί, και οι νόμοι που συντάσσει να είναι δίκαιοι για ολα τα πλάσματα που κατοικούν σε αυτόν.

Ετσι λοιπόν θα μπορέσει να αποδείξει στο Δημιουργό του οτι είναι ΑΞΙΟΣ και οχι ανάξιος να πλάστηκε ``ΚΑΘΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΙΩΣΙΝ``
οτι μπόρεσε να αξιοποιήσει στο έπακρον την περιουσία που του αφησε ο Δημιουργός του και οτι να την κατασυρικνώσει, να σκέκεται περήφανος και με το κεφάλι ψηλά οταν αφήνει την τελευταία του πνοή και να την αφήνει με αξιοπρέπεια.

Πολύ φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε matrix ghost

Φαίνεσαι διαφορετικών απόψεων και διαφορετικών τόνων απο οτι στο τοπικ σχετικά με την Αθανασία.
Περιμένω απο σένα περισσότερα και τρισχαίρομαι που απάντησες.

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι σε μία ερώτηση που κάπου εχετε κάνει και θα κάνουν πολλοί. Μία ερώτηση που μου την κάνουν ολοι.

Τα φυτά δεν εχουν ζωή? Γιατί τότε να μην τρώμε και τα φυτά.

Να απαντήσω λοιπόν.

Οταν προσπαθούμε να ξεριζώσουμε τη ζωή ενός ζώου αυτό αντιδρά εντονα.
Κλαίει , χτυπιέται, σπαράζει, σε κοιτά στα μάτια μέχρι να βγεί η ψυχή του μέχρι που το αίμα τρέχει ποτάμι και η ψυχή του βγαίνει ενω μέσα στα χέρια σου μένει το νεκρό του σώμα με τα μάτια του ανοιχτά να σε κοιτούν.

Δεν συμβαίνει το ιδιο με ενα φυτό.

Δεν θέλω να σας κάνω τον πονηρό. Κάθε αλλο.
Τη γνώμη σας θέλω.

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro,

1oν) Είμαι γυναίκα!

2ον) Σκασίλα μου αν παρεξηγηθώ γιατί απλά η γνώμη τέτοιων ανθρώπων για μένα δε μετράει (άσε που πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι εδώ μέσα...)

3ον) Οσο για τα το αν "αισθάνονται" τα φυτά δε θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά... Μάλιστα λέω να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα αν και κάποιοι ξέρω από τώρα ότι θα χλευάσουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 22:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη avallon ταπεινά ζητώ συγνώμη. Δεν το γνώριζα.

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου οτι αισθάνονται.

Ολοι εμείς λοιπόν στο esoterika.gr δεν πρέπει να χλευάζουμε με κανέναν τρόπο γιατί δεν μας το επιτρέπει η φιλοσοφία μας.

Και στο φυτικό μας κόσμο πρέπει να δώσουμε τα δικαιώματα τους.
Ξέρεις με τα φυτικό κόσμο είναι κάπως διαφορετικά.
Δεν τρώμε αποκλειστικά τα ιδια τα φυτά αλλα τους καρπούς τους.
Εκεί συμφωνώ οπως και εσύ οπως και ολοι φυσικά.
Τώρα οσο αφορά το ξεπάστρωμα των δέδρων η το κόψιμο μιας μαργαρίτας δεν βλέπω το λόγω να κοπεί.
Θα ήταν πολύ πιο ρομαντικό αντί να την προσφέρει κάποιος σε κάποια,
να της τη χαρίσει, χωρίς να την κόψει.

Με τη σειρά τους ομως.

Αυτό που υπερέχει και βασικό μας μέλημα, είναι πρώτα απο όλα να δώσουμε εμφαση στα δικαιώματα των ανυπεράσπιστων ανθρώπων, αυτών που τα δικαιώματα τους καταπατούνται στο όνομα των αθλιων συμφερόντων των δυνατών και προνομιούχων και μέσα σε αυτούς είναι και άνδρες, γυναίκες και παιδιά που πεινούν και ζούν κάτω απο τρισάθλιες συνθήκες.
Εκεί λοιπόν πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας το συντομότερο δυνατόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 10:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro,
quote:
Οταν προσπαθούμε να ξεριζώσουμε τη ζωή ενός ζώου αυτό αντιδρά εντονα.
Κλαίει , χτυπιέται, σπαράζει, σε κοιτά στα μάτια μέχρι να βγεί η ψυχή του μέχρι που το αίμα τρέχει ποτάμι και η ψυχή του βγαίνει ενω μέσα στα χέρια σου μένει το νεκρό του σώμα με τα μάτια του ανοιχτά να σε κοιτούν.

Δεν συμβαίνει το ιδιο με ενα φυτό.



Ο θάνατος είναι θάνατος για όλους και δε κάνει διακρίσεις είτε πρόκειται για άνθρωπο, είτε για πλανήτη, είτε για ζώο, είτε για φυτό.
Η (παντοτινά) ανθρωποκεντρική ματιά μας βλέπει το θάνατο στα μάτια του ζώου αλλά δε βλέπει το θάνατο σε ένα φυτό.
Αυτό δε σημαίνει όμως οτι το φυτό δεν υποφέρει πεθαίνωντας.
Επειδή δείχνει ακίνητο και σιωπηλό υποθέτεις οτι δεν υποφέρει που το τρώμε??
Ή επειδή η αντίληψή μας δε μπορεί να φτάσει σε μακροσκοπικό επίπεδο??
Όλα τα φυτά είναι ζώντες οργανισμοί με κύτταρα και χυμούς.
Αντί για κεφάλι έχουν τις ρίζες, αντί για άκρα έχουν κλαδιά, αντί για φλέβες έχουν τις νευρώσεις στα φύλλα όπου μέσα τους κυκλοφορούν οι χυμοί τους και στον άνθρωπο κυκλοφορεί αίμα.
Αν κόψεις κάποιο μέλος ενός ζώου αυτό θα ματώσει όπως θα ματώσει και ενα καουτσουκόδεντρο που το χαράζουν για να του παρουν το ρετσίνι...
Ας μην είμαστε λοιπόν επιλεκτικά ευαίσθητοι και εν κατακλείδη, δεν απαιτείται ευαισθησία όταν σκοτώνουμε για να τραφούμε και όχι όπως πολύ σωστά επισημαίνει η φίλη Avallon, σκοτώνουμε για να εντυπωσιάσουμε.
Σπίτι μου φιλοξενώ πλειάδα ερπετών. Τα περισσότερα απο αυτά, τρέφονται με ζωντανή τροφή.
'
Ας πάρουμε ενα υποθετικό παράδειγμα:
Ας υποθέσουμε οτι οδηγάω και κάπου στο δρόμο μου, πέφτει πάνω στο παρμπρίζ ένα περιστέρι. Το περιστέρι, σπάει τη μια φτερούγα του και βγάζει λίγο αίμα απο το στόμα αλλά ακόμη ζεί.
Πηγαίνω σπίτι μου και το τα'ί'ζω σε ένα απο τα φίδια μου...
'
'
quote:
Αυτό που υπερέχει και βασικό μας μέλημα, είναι πρώτα απο όλα να δώσουμε εμφαση στα δικαιώματα των ανυπεράσπιστων ανθρώπων, αυτών που τα δικαιώματα τους καταπατούνται στο όνομα των αθλιων συμφερόντων των δυνατών και προνομιούχων και μέσα σε αυτούς είναι και άνδρες, γυναίκες και παιδιά που πεινούν και ζούν κάτω απο τρισάθλιες συνθήκες.
Εκεί λοιπόν πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας το συντομότερο δυνατόν.

Πάντοτε σε αυτή τη ρήση έπαιρνα θέση υπέρ των ζώων γιατί τα ζώα είναι ανυπεράσπιστα και αυτά έχουν την ανάγκη μου-τουλάχιστον κάποια απο αυτά.
Ο άνθρωπος είναι κατά πολύ υπερπολλαπλασιασμένος επάνω στη Γή και είναι η πηγή πολλών δινών.
Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ΑΓΝΟΙΑ οτι εξαφανίζονται ολόκληρα οικοσυστήματα και επειδή αυτά συμβαίνουν σε μακροσκοπική κλίμακα, συνεχίζει την καταστροφική του πορεία...
Εκτός απο αυτά τα -σε μακροσκοπική κλίμακα οικοσυστήματα, αφανίζονται ολόκληρα είδη...
Ε λοιπόν επειδή σ' αυτό το σημείο, αναλογιζόμενος την τακτική του ανθρώπου, συγχύστηκα, θα σταματήσω για να ηρεμήσω και θα κλείσω λέγοντας πως ο άνθρωπος -ανάμεσα σε αυτά τα δύο, δε με ενδιαφέρει να σωθεί, με ενδιαφέρει πρωτίστως να σωθούν τα ζώα.
Γι' αυτά είμαι αποφασισμένος ακόμη και τη ζωή μου να δώσω.
Έχεις δεί ποτέ δελφίνια και φάλαινες να ξεβράζονται στην ακτή?!...
Ε!...εκείνη τη στιγμή θέλω να ανατινάξω όλα τα πετρελαιοφόρα τάνκερ...
Αυτά τα δελφίνια και τις φάλαινες δε τα σκότωσε ο άνθρωπος για να τα φάει...τα σκότωσε απο αλαζονεία, υπεροψία και αδιαφορία...
Αυτά τα δελφίνια και οι φάλαινες είχαν παιδιά που τα βύζαιναν και έπαιζαν στριφογυρίζοντας στα βαθυγάλαζα νερά...
Κάποια απο αυτά τα παιδιά έμειναν ορφανά...
Έχεις ακούσει ποτέ σου δελφίνι, φάλαινα ή φώκια να κλαίει?
Σου εύχομαι να μη το ακούσεις ποτέ...σου σπαράζει την καρδιά...
Γι' αυτά τα αθώα και ανυπεράσπιστα πλάσματα είμαι ικανός να φτάσω στα άκρα.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 18/08/2003 10:13:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 13:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Allzzaro
Αν και είμαστε ζώα γιατί ζώο είναι κάθε έμβιο ον εκτός των φυτών, συμφωνώ μαζί σου για τη λογική του ανθρώπου.Αν σκεφτείς όμως πως ο άνθρωπος πριν την τελική του μορφή ξεκίνησε ως ένα ζώο που τρέφονταν από άλλα ζώα ,καθώς και τα θρεπτικά συστατικά που προσφέρει το κρέας,είναι λογικό να τρώμε ζώα.Είμαστε όμως πλέον κτηνοτρόφοι.Το κυνήγι έχει γίνει απόλαυση(μεγάλο λάθος του ανθρώπου).Αν όμως σκεφτούμε πως τα ζώα πεθαίνουν ακαριαία τις περισσότερες φορές,χωρίς να βασανίζονται , νιώθουμε μια ανακούφιση.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 14:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reptilesalonica

Είσαι της άποψης δηλαδή οτι οταν αφαιρούμε τη ζωή σε ενα ζώο δεν διαπράττουμε φόνο αλλα δικαιολογημένα του αφαιρούμε τη ζωή για να το φάμε ειδικά οταν εχουμε τα πάντα να φάμε.

Δίνεις και τη ζωή σου για τα ζώα αλλα θα εφτανες και στο σημείο να πάρεις τη ζωή και σε ενα ερπετό σου για να το φάς?

Λες οτι ``δεν απαιτείται ευαισθησία οταν σκοτώνουμε για να τραφούμε``΄?

Γιατί μπερδεύεις τα φυτά?
Θα ερθει και η σειρά τους.
Συμφωνώ βέβαια αλλα θα ερθει και η σειρά τους.

Και κάτι αλλο που διαφωνώ είναι σε αυτό που λές ...
``άνθρωπος -ανάμεσα σε αυτά τα δύο, δε με ενδιαφέρει να σωθεί, με ενδιαφέρει πρωτίστως να σωθούν τα ζώα``...

Μα δεν είπαμε οτι δεν κάνουμε διακρίσεις... πουθενά ουτε σε ανθρώπους ούτε σε ζώα ούτε στα φυτά.

Κατά τα αλλά βέβαια δείχνεις την ευαισθησία σου με εναν μοναδικό τρόπο. Πως συνδυάζονται αυτά τα δύο.

Απο τη μία να είσαι ευαίσθητος και απο την αλλη να μου λές ...
``Ας μην είμαστε λοιπόν επιλεκτικά ευαίσθητοι και εν κατακλείδη, δεν απαιτείται ευαισθησία όταν σκοτώνουμε για να τραφούμε ``.

Φιλικά
allzzaro


ΥΓ Ας μου υποδείξει κάποιος πως θα χρησιμοποιώ τα quote: και αυτά τα smile

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 14:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lipotakti

Δεν είμαστε ζώα είμαστε ανθρωποι.

Το κυνήγι εχει και αυτό τη θέση του στην ιστορία του ανθρώπου.
Τώρα ομως δεν χρειάζεται να κυνηγάμε οπως κυνηγούν τα ζώα γιατί δεν είμαστε ζώα. Ο ανθρωπος δεν είναι πλέον κυνηγός. Το κυνήγι λοιπόν ανήκει στην ιστορία.

Οσο για τα θρεπτικά συστατικά που προσφέρει το κρέας, τα γνωρίζω πολύ καλά. Δεν είναι αναντικατάστατα βρίσκονται πανεύκολα .

Αλλού κολλάμε φίλε lipotakti αλλου κολλάμε

Στην νοοτροπία.
και στη κοιλιοδουλεία.

Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 15:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην καλο θα ηταν να δουμε τις ομαδες αιματος

ΟΜΑΔΑ 0 Είναι η ομάδα των κυνηγών δηλαδή αυτών που χρειάζονται αρκετή ζωική πρωτεΐνη .
Αποτελεί το 48% παγκόσμιος.

ΟΜΑΔΑ Α Είναι η ομάδα των γεωργών αυτών που αρκούνται στην φυτική πρωτεΐνη.
Αποτελεί 36% παγκοσμίως.

ΟΜΑΔΑ Β Είναι η ομάδα των κτηνοτροφών αυτών που αρκούνται στα γαλακτοκομικά.
Αποτελεί 14% παγκοσμίως.

ΟΜΑΔΑ ΑΒ Μικτή ομάδα των δυο προηγούμενων που δημιουργήθηκε τα τελευταία 400 χρόνια.
Αποτελεί το 2% παγκοσμίως

οπως βλεπουμε υπαρχουν ατομα τα οποια ειναι απαρετιτο το κρεας στην διατροφη τους αν δεν θελουν να εχουν προβληματα υγειας,εγω ανηκω
σε αυτη την ομαδα την 0 και εχω κληρονομισει και μια δυσλειτουργια του πεπτικου μου συστηματος με αποτελεσμα να μην μπορω να αφομιωσω της ουσιες απο τα γαλακτοκομικα προιοντα με αποτελεσμα αν θελω να τραφω σωστα να πρεπει να φαω κρεας.

η τελεια τρωφη θεωρειτε το αυγο παρεχει τα παντα στον οργανισμο αλλα αν πουμε οτι θα τρεφομασταν με αυγα και με φυτα παλι θα αφερουσαμε ζωες και την μελοντικη απο το αυγο αλλα και την ζωη των φυτων.

το να φαμε μονο τον καρπο μας περιοριζει τις τροφες αλλα και παλι πρατουμε φονο τον μελοντικων φυτων που θα εβγεναν απο τους καρπους αυτους,το θεμα δεν εινε αν πρεπει να τρωμε η οχι κρεας αλλα να σεβομαστε καθε μορφη ζωης ειμαστε ολοι μερος τησ τροφηκης αλυσιδας και δεν μπορουμε να κανουμε τυποτα γι αυτο οταν πεθενουμε το χωμα διασπα το σωμα μας για να θρεψει τα φυτα ολα ειναι ενας κυκλος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 16:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gigeni

Σειρά μου τώρα.

Ειμαι 55 χρόνων.
Τρώω 35 χρόνια τώρα ελάχιστο κρέας σχεδόν καθόλου. Μόνο και μόνο για να μην με λένε αποκόντριο.

Δεν εχω κανένα πρόβλημα. Τρέχω, κάνω ποδήλατο, κολύμπι, βάρη,
Δεν εχω αρωστήσει ποτέ στη ζωή μου ποτέ.

Οσο για πρωτείνη. εχω ανάγκη 70 gr ημερησίως.
8 γρ απο το γιαούρτι 10 απο το γάλα 20 απο τα αυγά 30 απο τους γίγαντες 40 απο τη σόγια και αν θέλω συνεχίζω.

Την υπερκαλύπτω. Βλέπω αλλους στην ηλικία μου και είναι να γελάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 16:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι πρόβλημα εχεις gigeni και δεν μπορείς να αφομοιώσεις αυτές τις τροφές? Πές μου να στο λύσω.

Μήπως εχεις αμοιβάδες? κάτι θα εχεις και δεν μπορείς να τις αφομοιώσεις.
Αυτά που μου λές είναι δικαιολογίες.

Μάλλον σου αρέσουν τα μπριζολάκια.

Εγώ μόνο αυτό δέχομαι. Να μου πεί κάποιος στα ίσα.
Μου αρέσουν τα μπριζολάκια. Δεν μπορώ να τα αποχωριστώ.
Συγνώμη κύριοι αλλα δεν μπορώ.

Τώρα οι δικαιολογίες οτι δεν μπορώ να τα αφομοιώσω ή γιατί να μην τρώμε και τα φυτά εχω βαρεθεί να τα ακούω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy