ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ελληνοτουρκική Φιλία .Ουτοπία ; Λάθος; Αλήθεια ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 15:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσαμε σ`αυτό το τοπικ να αναπτύξει ο καθένας πώς αντιλαμβάνεται τον όρο "Ελληνοτουρκική Φιλία", σε ποιούς απευθύνεται, ποιούς εξυπηρετεί και αν είναι εφικτό και με ποιές προυποθέσεις μπορεί να ισχύει και σε τι θεμέλια μπορεί να οικοδομηθεί κάτι τέτοιο.
Το γεγονός ότι διάλεξα το ΠΑΡΑΞΕΝΟ σαν κατηγορία που θα μπεί το τοπικ δηλώνει και την αρχική μου αντίληψη για το ζήτημα.
Ο διάλογος θα το δείξει αν παραμείνει η ίδια.

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 16:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο να ζήσουμε με Ελληνοτουρκική ειρήνη είναι αφικτό αλλά γιατί πρέπει να μετατρέψουμε αυτήν την ειρήνη και σε αναγκαστική φιλία; Η απλή ειρήνη χωρίς φιλία φθάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 16:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ.
ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΑΚΤΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΚΥΠΡΙΩΝ ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΝΗ ΤΟΥΡΚΙΑ.
ΟΤΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 29 ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΕΥΟΥΝ ΧΑΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΣΟΥΝ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ.

ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΤΑ ΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΙΛΙΑ??

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 17:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφή και ζυγισμένη άποψη.
Τα συγχαρητήριά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 17:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη μου απάντηση απευθύνεται στον φίλο Wolffaced.

Φίλε Loucas.
Ευχαριστώ που με τα λόγια σου δικαιώνεις το γιατί επέλεξα το τόπικ να είναι στην κατηγορία "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 17:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NA ENA ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!!!!
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ ΠΡΩΤΟΝ,ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ "ΚΑΚΕΣ" Ή ΚΑΙ "ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ" ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ...
ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΙΦΥΛΑΧΘΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΩΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ...ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ,ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ Ή ΟΧΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΟΤΑΝ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ....ΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ....


ΜΕ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ) ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 20:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω με την αποψη του φιλου Loukas. Δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρξει ποτε ΑΛΗΘΙΝΗ φιλια μεταξυ δυο κρατων τα οποια εχουν τοσα πολλα προβληματα μεταξυ τους...

FREE YOUR MINDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 00:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
se apopsh politikwn kai stratiwtikwn hgetwn den mporei alla se apopsh lawn tha mporouse kallista... giati den mas exoun kanei tpt oi anthrwpoi.. alla einai teleiws asxeto me to forum auto to thema.. kallutera to vazes se kana forum pou asxolountai me stratiwtika themata.. px world's armed forces forum pou exei kai eidiko forum gia ellhnes kai tourkous mono.. auta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 00:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ
ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΙΤΟΝΙΚΑ ΚΡΑΤΗ.ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΜΕ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΞΕΝΗΣΕΙ ΤΟΣΑ ΔΕΙΝΑ.ΘΑ ΤΡΙΖΟΥΝ
ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΑΝ ΑΚΟΥΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ
ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ
ΦΙΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΑΣ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ.ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ:ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ,MΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,ΚΥΠΡΟΣ,ΙΜΙΑ,ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.
ΠΩΣ ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ,ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΓΕΝΟΥΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ
ΣΥΓΧΩΡΗΣΟΥΜΕ;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ.
ΔΕ ΛΕΩ,ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΣΤΟ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ
ΘΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 00:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΛΟΥΚΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΥΡΚΙΑ.
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ
ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ "ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ" ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ
ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΦΙΛΙΑΣ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 00:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΕΡΠΑΝΔΡΕ.

ΤΟΝ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΟΛΟΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ???
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ????
ΚΑΙ ΚΑΛΑ,, ΤΟΝ ΣΟΛΟΜΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΤΩΝ ΣΚΟΤΩΣΕ.ΤΟΝ ΙΣΑΑΚ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΤΗΠΟΥΣΑΝ ΜΕ ΡΟΠΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ??Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ???

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ.

ΟΜΩΣ ΕΑΝ Η ΤΟΥΡΚΟΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΒΛΑΨΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΑΣ.
(ΕΜΕΝΑ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΝΥΧΤΑ ΜΟΥ)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 00:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΑΝ

ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΑ ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΟΥΝ,ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΑΒΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 01:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιοι Έλληνες να μιλάνε για φιλία με την Τουρκία ευτύχος είναι ελάχιστοι. Δηλαδή εχετε φτάσει σε τόσο μεγάλο πνευματικό επίπεδο και συγχώρηται αυτους που σκοτώσαν τους παπούδες σας και σκοτώνουν ακόμα τους αδερφούς μας τους Κύπριους και αμα τους δωθεί η ευκαιρία θα σκοτώσουν και εμάς πάντος να ξέρεται αν εσεις τα καταφερατε και τους συγχωρεσαται αυτοί δεν είναι τοσο πολιτισμένοι σαν εσάς.
Και για να μην ξεχνάμε ΙΜΙΑ 96 ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!

Η αλήθεια είναι εκεί έξω

Edited by - fear on 16/08/2003 01:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 02:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ίσως κάποιοι απο μάς να μην ξέρουν τι ακριβώς συμβαίνει στην ευγενη γείτονα χώρα, αναδημοσιεύω σε ένα μικρό και ταπεινό σάιτ
σχετικά κείμενα :
http://www.geocities.com/criszus3/Turk.html
Θα βρείτε ένα μοναδικό μνημείο λογοτεχνίας στους στίχους του ποιήματος "ΤΟ ΜΙΣΟΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 02:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΡΑΚΗ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΗΓΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΦΑΓΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Η' ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ
ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.
ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗ ΜΑΝΙΑ
ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;

ΣΙΓΟΥΡΑ,ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΗΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ
ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ
ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣΥΝΗ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ,ΔΙΟΤΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ
ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΣΕ ΑΓΕΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΜΑΣ,ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΟΥΣ.
ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΚΑΘΩΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ;
ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΙΛΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΛΑΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ
ΑΣΧΗΜΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ;
ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΛΑΘΗ
ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ
ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ;ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;
ΕΓΩ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ 2 ΧΩΡΕΣ.Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΟΜΩΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ
ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ,ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΗΓΗ ΟΛΩΝ
ΤΩΝ ΔΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ
ΕΤΣΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 04:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ 2 ΧΩΡΕΣ.Ο ΤΟΥΡΚΟΣ ΟΜΩΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ
ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ,ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΗΓΗ ΟΛΩΝ
ΤΩΝ ΔΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ
ΕΤΣΙ;

Απολύτως καμμία αγαπητέ μου ΠΑΝ.
Αν επισκευτείς την σελίδα που προτείνω στο προηγούμενο μήνυμά μου θα διαπιστώσεις ότι οι Τούρκοι έχουν κλέψει την δική μας ιστορία , θεωρούν όλα τα αρχαία σαν προιόν του δικού τους πολιτισμού , και ότι οι Έλληνες έχουν κάνει κατοχή στον ελλαδικό χώρο.
Αυτο δέν είναι πλέον οι αντιλήψεις ενός προπαγανδιστή, αλλά το πιστεύω του Τούρκικου λαού. Όταν ένας λαός πλανάται δέν φταίει μόνο ο παραπλανητής του,αλλά και ο ίδιος ο λαός που δεν είναι άμοιρος ευθύνης ,αλλοιώς είναι σαν να παραδέχεται τη βλακεία του.
Καταλήγοντας θα πω ότι με τα παραπάνω πιστεύω ότι ο γειτονικός λαός είναι φύσει και θέσει εχθρικός.Όπως ήταν πάντοτε.

Δέν νομίζω ότι κανένας μας έχει την διάθεση να ασκήσει εξωτερική πολιτική ούτε να βλάψει το φόρουμ.
Μην μπερδεύουμε την εξωτερική πολιτική με ότι μπορεί να χαρακτηριστεί αντίλογος ή κριτική στην κυβέρνηση και σε οποιονδήποτε.
Δέν ψηφίζουμε δικτατορία σκέψεων κάθε 4 χρόνια.
Αν οι διαχειριστές αποφασίσουν για το δεοντολογικά αδόκιμο της ύπαρξης αυτού του διαλόγου στο φόρουμ,ως φιλοξενούμενος οφείλω να συμμορφωθώ στις υποδείξεις τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 23:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιρήνη ναί! αλλά φιλία πολύ δύσκολο το βλέπω και ιδαίτερα από τη δική μας πλευρά που πάντα θα βλέπουμε τους Τούρκους με κακό μάτι λόγω της ιστορίας...
Παρόλ'αυτά μετά από 10μέρες παραμονής η αδελφή μου στην Κωνσταντινούπολη είχε τις καλύτερες εντυπώσεις από τους Τούρκους: Eυγενικοί και φιλικοί στους Ελληνες και όχι μόνο οι έμποροι στα μαγαζιά αλλά και ο απλός κοσμάκης που με απλές λέξεις και χειρονομίες γεμάτοι αλτρουϊσμό χωρίς να έχουν κανένα συμφέρον έδειχναν πως μας θεωρούν φίλους, αδέλφια. Με όσους είχε την τύχη να συζητήσει της είπαν ότι ο λαός θεωρεί τους Ελληνες φίλους και πως όλα τα άλλα προβλήματα τα δημιουργούν οι κυβερνήσεις και τα συμφέροντά τους...

Μεταξύ μας τώρα γιατί να είναι εχθρικοί απέναντί μας? Τι να μας φοβηθούν αφού ποτέ δεν δείξαμε ιμπεριαλιστικές διαθέσεις αλλά και ο πληθυσμός μας είναι μικρότερος από της Κωνσταντινούπολης? Οσο και να προπαγανδίζουν οι στρατιωτικοί και οι πολιτικοί τους ο Τουρκικός λαός δεν είναι χαζός και αγράμματος όπως ήταν έναν αιώνα πριν που χειραγωγούνταν εύκολα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 00:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΥΣ: ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ! ΠΙΑ ΕΝΩΣΗ ΖΗΤΑΤΕ ΤΟΤΕ; ΓΙΑ ΠΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΑ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ; ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΕΟΚΑ Β ΕΔΙΩΧΝΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΥΣ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ! ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΔΗΛΑΔΗ;
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΑ ΜΙΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΤΙΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ "ΗΓΕΤΕΣ" ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΠΛΑ, ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΕΠ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΝΑΤΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 03:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν έχει γίνει κατανοητό ότι το μίσος πηγάζει απο την Τουρκία.
Μισούν τους έλληνες γιατί θεωρούν ότι τους κλέψαμε τον Όμηρο , τον Ηρακλή,και ότι είμαστε κατακτητέςτου τόπου τους .
Η Ελλάδα τους ανήκει. Αυτό ξέρουν.
Αυτοί είναι οι δημιουργοί του πολιτισμού.
Ολα τα θαύματα της αρχαιότητας είναι δικό τους δημιούργημα.
Η Κωνσταντινούπολη είναι η Ευρωπαική τους βιτρίνα .
Αυτοί είναι εκείνοι που πρέπει να ξεστραβωθούν και να πλησιάσουν εμάς με φιλία . Γιατί να το κάνουμε εμείς ; Τους χρωστάμε κάτι;
Ή μήπως αυτοί μας χρωστάνε 400 χρόνια ελευθερίας;
Ας είμαστε δίκαιοι και λίγο με μας.Όχι μόνο για τους άλλους.
Δικαιοσύνη ναι.
Αλήθεια ναι.
Ειρήνη ναι.
Αφέλεια όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 03:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΠΛΑ, ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΕΠ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΝΑΤΟ.

Σκέψου δηλαδή και να μή τις είχαμε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 10:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΝΑΣ.

ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ.
ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.

ΛΕΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΤΙΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΦΙΛΕ ΕΝΑΣ,ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΟΥ.

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΟΚΑ Β.ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΕΟΚΑ Β ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΣ:
ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΕΟΚΑ Β ΕΔΙΩΧΝΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΥΣ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ! ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΔΗΛΑΔΗ;

ΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΥΣ ΦΙΛΕ ΕΝΑΣ ΕΔΙΩΞΕ ΚΑΙ ΣΚΩΤΩΣΕ Η ΕΟΚΑ Β ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΛΥ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ????
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΑΠΑΝΤΑ ΜΟΥ.

Η ΕΟΚΑ Β ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΙΩΧΝΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΥΣ.
Η ΕΟΚΑ Β ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΟΚΑ Β ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΣΦΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΥΣ.ΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΟΤΑΝ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ Η ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΑΚΟΜΑ ΣΦΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΟ 1963.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΥΠΡΙΟΙ.

ΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ:
ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ! ΠΙΑ ΕΝΩΣΗ ΖΗΤΑΤΕ ΤΟΤΕ; ΓΙΑ ΠΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΑ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ;

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΧΝΕΙ ΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΣΟΥ ΑΓΝΟΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΜΑΣ ΝΗΣΙ.ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ.ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ.ΟΧΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΟΥΤΟΚΑΘΕΞΙΣ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΗΣΙ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ.ΕΑΝ ΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΕΝΑΝ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟΥΡΚΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ.ΕΑΝ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑΝ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΥΠΡΙΟ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ ΕΝΝΟΟΝΤΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ .ΟΜΩΣ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ.


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 10:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΕΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΗΤΑΜΕ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΣΙ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 16:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΝΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΖΕΙ ΤΗΝ
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ.ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙ
ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ,
ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ.
ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΛΩΘΩ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ
ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΕΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΔΕΞΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ.ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΩΣ Η ΚΥΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ
ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΧΟΡΤΑΓΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ
ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,ΤΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ,ΤΗΝ ΙΜΒΡΟ,ΤΗΝ ΤΕΝΕΔΟ...
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΕΜΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
ΝΑ ΛΕΝΕ.ΔΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΑΛΙ,ΠΟΥ ΣΑΝ ΛΑΟΣ
ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΥΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΟΥΤΕ 7 ΑΙΩΝΩΝ,ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΓΓΟΛΙΑ,ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ
ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ,ΣΤΟΥΣ
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΗΣ ΕΦΕΣΣΟΥ,ΤΗΣ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΟΥ;ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ;
ΟΤΙ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΡΩΜΑΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΣΕ
ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΗΚΩΘΕΙ Η ΤΡΙΧΑ ΚΑΓΚΕΛΟ!
ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΤΟΝ ΚΑΛΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΟ
ΕΓΩΙΣΜΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ,ΠΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ
ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΞΑΝΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ.ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΙΝΑ ΜΑΣ
ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΞΕΙ ΛΑΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΡΑΝ,ΤΗΝ
ΑΡΜΕΝΙΑ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.
ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 16:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θά ήθελα να επισημάνω ότι το θέμα της Κύπρου απασχολεί όλους τους Έλληνες , τόσο τους Κυπρίους όσο και τους "καλαμαράδες",αλλά και τους ομογενείς όλου του κόσμου.
Μήν κάνουμε το λάθος να επικεντρώνουμε το πρόβλημα μόνο στην Κύπρο εξαιτίας πρόσφατων γεγονότων . Το θέμα αφορά όλους τους Έλληνες.
Λογικά θα μπορούσαμε να σκεφτούμε : Τί μας χωρίζει απο τους γείτονες;
Η απάντηση είναι : Τα πάντα
Τι μας ενώνει;
Απολύτως τίποτα.(μη μου πείτε το ιμάμ μπαιλντί)
Στα μάτια του μέσου Τούρκου ο Έλληνας είναι ένας αιμοσταγής φονιάς.
Η Ελληνίδα είναι πόρνη και τα παιδιά μπασταρδάκια.
Το ερώτημα είναι:Βάσει της επικρατούσας κουλτούρας στην γείτονα ,είναι δυνατόν να μιλάμε γιά Φιλία;
Μήπως πρέπει να περιμένουμε να αλλάξει αυτή η κουλτούρα και μετα να το ξανασκεφτούμε;
Το να βαφτίζουμε τον γείτονα "φίλο" τον αλλάζουμε;
Το να αισθανόμαστε εμείς φιλικά προς αυτόν είναι κάτι που τον κάνει καλύτερο;
Όταν ο υπουργός τους έρχεται στην ακρόπολη και σβύνει το τσιγάρο του πάνω στον βράχο της ακρόπολης το θεωρούμε φιλική χειρονομία , ή κίνηση σεβασμού;
Οι καθημερινές παραβιάσεις είναι χειρονομίες προσέγγισης;
Δυστυχώς η φιλία είναι κάτι που προυποθέτει την συμβολή δύο μελών
"IT TAKES 2 FOR A TANGO"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 20:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Απαντώντας στην ερώτηση του μέλους "kapodistria".

Το Esoterica μέσα στα πλαίσια των γενικών συζητήσεων επιτρέπει ένα μικρό ποσοστό topics που δεν έχει άμεση σχέση με την θεματολογία του, μόνο για μέλη που ήδη έχουν συμμετοχή στα κεντρικά forums του. Είναι δηλαδή ένα είδος "υπηρεσίας" στα ήδη ενεργά μέλη του forum που κατανοοούν ότι το Esoterica έχει κύρια κατεύθυνση στην εσωτερική αναζήτηση, στην θρησκεία, στον μύθο, στην ψυχή, στο παράξενο κ.λπ.

Αν υπάρχουν μέλη που τείνουν τελικά να γράφουν μόνο σε τέτοια topics τότε η τακτική μας αλλάζει και γίνεται πιο αυστηρή γιατί και το ύφος και η φιλοσοφία του forum αλλάζει και τα μέλη που γράφονται το κάνουν τελικά για άλλους λόγους από αυτούς που θέλουμε.

Εμείς οι Διαχειριστές εποπτεύουμε ώστε να διατηρείται μια ισορροπία κι ένα μέτρο. Αν το μέτρο παραβιαστεί τότε επεμβαίνουμε.

Πάντως το topic μεταφέρεται στο forum "Απόψεις - Προτάσεις". Η συλλογιστική του steelspring δεν με πείθει ότι κάποιο νέο μέλος θα πρέπει να αναζητά τέτοια θέματα στο "Παράξενο".

Η δική μου προσωπική θέση είναι να παλέψουμε για τα εθνικά μας θέματα, να αγωνιστούμε για την εθνική μας κυριαρχία, να πολεμήσουμε μέχρις θανάτου για να υπερασπίσουμε την γη μας και τις οικογένειές μας, αλλά να μην ξεχάσουμε ποτέ την ανθρωπιά μας.

Το θέμα της υπερβατικής ανθρώπινης "ψυχής" πέρα από φυλές και χρώματα και το θέμα της πνευματικής αδελφότητας όλων των ανθρώπων, νομίζω ότι θα "πέσει λίγο βαρύ" σε αυτήν την συζήτηση για αυτό δεν θα το θέσω.

Εφώ δεν παύω να υποψιάζομαο μήπως η πηγή του κάθε αληθινούεχθρού είναι τελικά "Εσωτερικά" μας και όχι "Εξωτερικά"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 16:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε thoth
Αν και η απάντησή σου απευθύνεται στο μέλος Kapodistria νομίζω ότι πρέπει να πω και γω δυό λόγια σαν υπεύθυνος του ανοίγματος αυτού του θέματος.
Αναγνωρίζω το γεγονός ότι η ταξινόμηση και η κατηγοριοποίηση των θεμάτων δέν είναι δυνατόν να γίνεται απο απλά μέλη και μάλιστα "νέα".
Καταλαβαίνω την προσπάθεια να κρατηθεί σε ψηλά επίπεδα η "οικονομία" του φόρουμ και παράλληλα να διασφαλιστεί η ελεύθερη και ανεμπόδιστη ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών.
Οφείλω όμως να πω ότι με την αρχική μου τοποθέτηση δεν είχα καμμία διάθεση δημιουργίας θεματολογικής σύγχυσης, παρά μόνο μια διάθεση διασκέδασης της βαρύτητας του θέματος.Αρχική μου τοποθέτηση ήταν σ`αυτό το τοπικ να αναπτύξει ο καθένας πώς αντιλαμβάνεται τον όρο "Ελληνοτουρκική Φιλία", σε ποιούς απευθύνεται, ποιούς εξυπηρετεί και αν είναι εφικτό και με ποιές προυποθέσεις μπορεί να ισχύει και σε τι θεμέλια μπορεί να οικοδομηθεί κάτι τέτοιο.

Οι ενδεχόμενες πολιτικές διαστάσεις ενός τέτοιου θέματος δεν νομίζω ότι πρέπει να πτοούν τους συνομιλητές.Στην ικανότητα άλλωστε των μελών έγκειται τα θέματα να μήν καταλήγουν σε πολιτική αντιπαράθεση.
Για τον λόγο ότι δέν πιστεύω πως έγινε κάτι που βλάπτει την κατηγοριοποίηση των τόπικ ,ούτε κάτι που αποτρέπει τον γόνιμο διάλογο,και λαμβάνοντας υπόψιν την συμμετοχή αρκετών μελών παρά την "νεότητα" του θέματος, θα αιτηθώ απο τους διαχειριστές την επαναφορά του τόπικ στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" και θα σεβαστώ την απόφασή τους όποια κι`άν ειναι αυτή.

Με ειλικρινή εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 17:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Steelspring.

Διαβλέπω ότι κατανοείς τους φόβους μου και χαίρομαι για αυτό.

Επιμένω όμως ότι οι κατηγορίες δημιουργήθηκαν με μία σκοπιμότητα συγκεκριμένη.

Φαντάσου να μπει ένας επισκέπτης στο forum ΠΑΡΑΞΕΝΟ με περιγραφή: Ανεξήγητα Φαινόμενα - Θεωρίες συνομωσιών - U.F.O. - Επιστημονική Φαντασία - Προφητείες ...

και εκεί να δεί το topic Ελληνοτουρκική φιλία. Εσύ τι νομίζεις ότι θα σκεφτεί; Θα το δει ως χιουμοριστικό;

Δεν νομίζω ότι ο μέσος επισκέπτης θέλει να διαβάσει για την ελληνοτουρκική φιλία όταν επιλέγει να αφιερώσει τον χρόνο του στην κατηγορία ΠΑΡΑΞΕΝΟ.

Η αλήθεια είναι ότι η ίδια η ύπαρξη του topic είναι αταίριαστη στην όλη φιλοσοφία ύπαρξης του Esoterica αλλά... αυτά ήδη τα εξήγησα σε προηγούμενο topic. Ας μην γίνω βαρετός.

Η διαφορά μας, τελικά είναι ότι εγώ (ως διαχειριστής) σκέπτομαι την συνοχή, συνέπεια και λειτουργικότητα του forum ειδικά όσον αφορά τoυς νέους μας επισκέπτες, ενώ εσύ έχεις φυσιιλογικά και λογικά μόνο το δικό σου (σεβαστό και ευφυές κατά τα άλλα) σκεπτικό.

Δεν έχω προσωπικά μαζί σου και δεν θέλω να επιβάλλω την προσωπική μου άποψη. Προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε το σκεπτικό σου αν και θα το έβλεπα λίγο υπερβολικό αλλά λειτουργώ ως διαχειριστής κι εκεί πρέπει να ακολουθήσω κανόνες. Αυτοί οι κανόνες είναι πάνω από τα προσωπικά μου γούστα μου και πάνω από τα προσωπικά σου γούστα.

Βέβαια αυτός που κρίνει τελικά είναι ο ADMIN οπότε εφόσον επιμένεις στην προσωπική σου άποψη, στείλε του email στο forums@esoterica.gr

Θα δεχτώ την θέση του όποια και να είναι.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 19:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Thoth
Αναγνωρίζω απολύτως τις ανησυχίες σου , και πρέπει να πω ότι εκτιμώ την προσωπικότητα σου όσο μου επιτρέπεται να την γνωρίζω απο τις απαντησεις σου μέσα σ`αυτόν τον δικτυακό τόπο.
Δέν θέλω να πελαγοδρομήσω σε ζητήματα που δέν αφορούν άμεσα τους υπόλοιπους συνομιλητές.
Το επιχείρημα:
quote:
Δεν νομίζω ότι ο μέσος επισκέπτης θέλει να διαβάσει για την ελληνοτουρκική φιλία όταν επιλέγει να αφιερώσει τον χρόνο του στην κατηγορία ΠΑΡΑΞΕΝΟ.



είναι πολύ δυνατό.

Αν προσθέσω όμως τη φράση " εκτός κι`αν ο επισκέπτης διαβάσει την αρχική εισήγηση " αλλάζει τελείως το νόημά του.

Θα προτιμούσα ο ADMIN να απαντήσει μέσα σ`αυτόν τον διάλογο για να μήν θεωρηθεί απο τους συνομιλούντες ούτε καν σαν υποψία η ύπαρξη "ιδιωτικής" συνεννόησης απο κάποιο μέλος.
Κάτι τέτοιο θα το εκτιμούσαν όλοι φαντάζομαι θεωρώντας το σαν φυσική συνέπεια του διαλόγου που ως τώρα διαδραματίστηκε.

πολύ φιλικά steelspring

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 19:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟK Steelspring.

Θα στείλω την διεύθυνση του topic στον ADMIN για να απαντήσει.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σου πάντως.

Διαφωνούμε ευγενικά και πολιτισμένα και αυτό είναι λίγο σπάνιο σε αυτό το forum τώρα τελευταία


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 19:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανταποδίδω τις ευχές και περιμένω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 02:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΥΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΑΛΛΟ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΡΚΟΙ; ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ; ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ; ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ.

http://www.trncwashdc.org/h000.html
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΙΝΙΣΤΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ - ΟΧΙ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΒΡΙΘΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ - ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΥΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ, ΖΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΦΡΑΖΕΣΕ ΜΕ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ. ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΨΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΛΑΩΝ, ΑΣ ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΩΝΩΝ ΜΑΣ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy