ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 the lord of the rings
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pmk941
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2002, 09:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pmk941
Δεν νομίζω να βγεί καλύτερη τενεία,η οποία να διαπραγματεύεται θέματα μαγείας,ξωτικών,φιλίας,συνεργασίας,εμπιστοσύνης, απο τον άρχοντα τον δαχτυλιδιών.
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες αξιόλογες παραγωγές που δεν έπεσαν στην αντίλυψή μου. Απλά για εμένα είναι απο τις καλύτερες αν οχι η καλύτερη, ταινείες του είδους.
Ο κ.J.R.R. talkin έγραψαι μια υπέροχη τριλογία γεμάτη δράση,περιπέτεια και συμβολισμούς. Δεν θα ήθελα να μπω ακόμα στην διαδικασία αποσυμβολισμού του έργου. Άλλωστε αυτό δεν μου αρέσει να το κάνω μόνος μου. Είμαι απο αυτούς που πιστεύουν οτι ο καθένας ειπράτει ενα μύνημα εντελός διαφορετικό απο τους άλλους και έτσι θα ήθελα να γίνει παρέα με όποιον/α ή όποιους/ες έχουν όρεξη και τους αρέσει να μπένουν σε μια τέτοια διαδικασία.
Απ'όσο θα δείτε όλοι ειμαι υπερβολικά πολύ καινούριος στην παρέα. Ελπίζω να μπορείτε να δειτε το e-mail μου για να επικοινωνισετε μαζι μου.
Να περνάτε όλοι καλά μέχρι να τα ξαναπούμε.

Π.Μ.Κ.

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2002, 11:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σου "pmk941".

Συμφωνώ ότι αυτή η ταινία ήταν μια ταινία-σταθμός για τον εσωτεριστικό κινηματογράφο. Απέδωσε πολύ καλά το πνεύμα του Τόλκιν. Έχω διαβάσει και τους τρεις τόμους του Άρχοντα των Δακτυλιδιών και περιμένω με ανυπομονησία τις συνέχειες, ειδικά την τρίτη ταινία που θα βασίζεται στο τρίτο μέρος του έργου και που το θεωρώ το πιο εντυπωσιακό και "σοφό" κομμάτι.

Αν ήθελες να χαρακτηρίσεις με λίγες λέξεις την ταινία και τις εντυπώσεις που σου χάρισε ποιες λέξεις θα διάλεγες;

Αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα μέλη του Φόρουμ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
phoenix_epsilon
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2002, 22:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους phoenix_epsilon
Φίλε pmk941 η ταινία όντως ήταν καταπληκτική!!!Αν και πιστεύω πως έλειπαν πόλλα από την ταινία σε σχέση με το βιβλίο.Ξέρω πως είναι αδύνατο να μεταρθεί εκείνο πανέμορφα μαγικό μεγάλο βιβλίο αλλά ήθελα ΚΙ ΑΛΛΟ!!!για αυτό περιμένω την έκδοση dvd που θα περιέχει και τις σκηνές που αφερέθηκαν επειδή ηταν πολύ μεγαλη σε διάρκεια (κατι παραπανω από τέσσερις ώρες!)Μαζεύουν υπογραφές στο site για σιγουρέψουν την κυκλοφορία του, να δούν αν το θέλουν οι φαν.Αν δεν εχεις παει να υπογράψεις σου προτείνω να πας.Ο τόλκιν έχει δημιουργήσει έναν εκπληκτικό κόσμο από το μηδέν με κοσμογονία, τις παραδόσεις των φιλών...αλλά αυτά μπορεί και να τα ξέρεις να μην κανω τον γνοστικό.αν δεν τα γνωρίζεις πες μου

phoenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2002, 03:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Γειά και χαρά σε όλους! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί "αδράνησε" ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα.
Έχω διαβάσει & τα 3 βιβλία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Όταν είδα την ταινία έμεινα κυριολεκτικά με ανοιχτό το στόμα...Ήταν σα να μου είχε κλέψει κάποιος τη φαντασία μου και να την είχε απεικονίσει ακριβώς!!!!
Τα μέρη που απεικονίζονται στην ταινία ήταν έτσι όπως τα είχα φανταστεί...
Βέβαια το "άσχημο" στην ταινία ήταν ότι δεν γίνονταν γνωστές μέσα από αυτή οι σχέσεις μεταξύ των μελών της Συντροφιάς. Ακόμα δε μου άρεσε και ένα μικρό "ψεμματάκι" της ταινίας. Κατά την διάσωση του Φρόντο μετά από τη μαχαιριά που δέχθηκε από τα Νάζγκουλ η μεταφορά του δεν έγινε από καμία γυναίκα(η Liv Tyler στο έργο) αλλά από το άλογο του Γκλορφίντελ.Αυτό έτσι για τους "τύπους"...
Πάντως η ταινία ήταν καταπληκτική.
Υ.Γ.:Προτείνω σε όσους δεν έχουν διαβάσει το Σιλμαρίλλιον του Τόλκιν να το κάνουν το συντομότερο. Αξίζει τον κόπο φίλοι μου Δευτερογέννητοι!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2002, 11:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας παιδιά.

Ο "δύο φορές γεννημένος" έχει δίκιο.

Είναι κρίμα που αδράνησε αυτό το topic. Νομίζω όμως ότι με το δεύτερο μέρος της ταινίας που θα έρθει σε λίγους μήνες θα έχουμε την ευκαιρία να τα ξαναπούμε.

Πάντως όσοι έχουν δει την ταινία και θα δουν και τις συνέχειες, καλό είναι να διαβάσουν και τα βιβλία. Ο συνδυασμός αυτός είναι ανεπανάληπτος. Η ταινία είναι καλή αλλά όντως οι σχέσεις των μελών της συντροφιάς αλλά και οι διάλογοι και οι περιγραφές των σκηνών έχουν και μία λογοτεχνική δύναμη που, τέτοια, δε μπορεί να δώσει μια ταινία.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2002, 14:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Γειά σας κι από μένα.
Έχω διαβάσει 3 φορές την τριλογία του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και ίσως περισσότερες το αγαπημένο μου Σιλμαρίλλιον(να προτρέψω και εγώ φίλε Δευτερογεννημένε το διάβασμα του) σε διάστημα 15 χρόνων και πάντα με μάγευε η εξαιρετική γραφή του Τόλκιν και ο ένδοξος και ηρωικός κόσμος των Αρχαίων Ημερών.
Τις αναλύσεις των συμβολισμών δεν θα τις επιχειρήσω γιατί όλος αυτός ο κόσμος είναι στην καρδιά μου και όχι στο μυαλό μου.
Στην αρχή που κυκλοφόρησε η ταινία δεν ήθελα να τη δω μήπως καταστρέψει τις εικόνες της ψυχής μου.
Τελικά την είδα.Και την ξαναείδα.Και θα την ξαναδώ!!
Περιμένω με αγωνία τη δεύτερη!!!
Πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΣΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 01:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Τι να πω ρε παιδιά? Με συγκινείτε...
Φίλε μου nagual ειλικρινά πιστεύω ότι θα τα διαβάσω και εγώ πολλές φορές τα βιβλία του Tolkin. Δεν έχει περάσει ακόμα ένας χρόνος από τότε που άκουσα πρώτη φορά για αυτόν το συγγραφέα και μου έχει μείνει μόνο ένα βιβλίο του ακόμη...
Δεν μπορώ με λόγια να περιγράψω το τί νιώθω για τον "Κόσμο" του Tolkin. Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι βλέπω σκηνές αυτού του κόσμου στην ομορφιά της φύσης που μας περιβάλλει...
Ευχαριστώ Tolkin που με έκανες να "δω" τη μαγεία του φυσικού κόσμου. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 02:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φίλε μου δευτερογεννημένε μιάς και αναφέρεις γιά ομορφιά της Φύσης,
ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ τα έχεις δει;
Αν όχι, και έχεις την ευκαιρία,πάρε την βιντεοκασέτα.
Πιστεύω θα σου αρέσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Καλησπέρα φίλοι μου,

Δεν είναι τυχαίο που δίνω τη μορφή του γράμματος σ'αυτά μου τα λόγια. Έχει περάσει ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που τελευταία φορά μπήκα σ'αυτό το site, που πραγματικά νιώθω "μακριά" σας. Ελπίζω με όλη μου την καρδιά να βρίσκομαι πιο συχνά κοντά σας και να μη μου το αποτρέπει αυτό ο γρήγορος ρυθμός των πραγμάτων γύρω μας.
Ας αφήσουμε όμως αυτά και να μπούμε στο θέμα μας...
α)Ευχαριστώ από τα βάθη της ψυχής μου το φίλο μου nagual που με παρακίνησε να δω αυτή την πραγματικά μαγευτική εναλλαγή εικόνων. Τα "ταξιδιάρικα πουλιά" είναι ιδανικά για να μας θυμίσουν το τόπο που ζούμε, ή καλύτερα, που θα έπρεπε να ζούμε. Ένα τόπο που δώθηκε απλόχερα σε εμάς και εμείς κάνουμε ό,τι περνά από το χέρι μας για να τον...καταστρέψουμε. Ίσως τα ζώα να σταματήσαν την "επικοινωνία" τους με τα καθάρματα(εμάς), επειδή βλέπουν την τακτική μας.
β) Η 2η ταινία του Άρχοντα ήταν καταπληκτική! Είχε βέβαια και αυτή τα ψεμματάκια της, αλλά είναι ασήμαντα μπροστά στο μεγαλείο που σου δίνεται απλόχερα μετά το τέλος της ταινίας. Τα αισθήματα που σου δημιουργεί είναι απερίγραπτα...
γ) Μη διανοηθείτε να μη δείτε το extented version dvd του πρώτου μέρους της τριλογίας. Έχω την άποψη ότι πρόκειται για "διαφορετική!" ταινία. Γίνονται κατανοητά πολύ περισσότερα νοήματα που o Tolkin περνά στα βιβλία του. Σας το προτίνω ανεπιφύλακτα!
δ) Ευχές για καταιγισμό απαντήσεων από τα μάλη του forum. Πραγματικά είναι ένα θέμα που αξίζει να έχει την τιμητική του!

Ειλικρινά δικός σας
Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy