ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 JOAN OF ARK:THE MESSENGER
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 19:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Edited by - ΑΤΜΑ on 26/09/2003 22:13:50

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 14:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ καλή επιλογή!
Τρομερή σκηνοθεσία και πολύ καλό παίξιμο απο την μοντέλα!!!
Φανταστικός στο τέλος ο HOFFMAN !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ιωάννα της Λωραίνης...
Το περιστεράκι της Ορλεάνης...
Η Ιωάννα της ΚΙΒΩΤΟΥ...

Πραγματικά μια ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗ ΤΑΙΝΙΑ με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ερμηνεία απο τη "μοντέλα"...
Ο δε Χόφμαν, ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΦΤΑ με ένα Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο διάλογο για το τέλος...

Τι θα θέλατε φίλοι μου να ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ;;;
Προσωπικά έμεινα στο "Arc" που σημαίνει ΚΙΒΩΤΟΣ...

Τι σχέση λοιπόν υπάρχει ΜΕΤΑΞΥ της ΚΙΒΩΤΟΥ (του Νώε, του Δευκαλίωνα κλπ κλπ) με την υπόθεση του έργου ή καλύτερα με την ΙΣΤΟΡΙΑ της Ιωάννας της Λωραίνης;;;;;
Ποιό είναι το Message / ΜΗΝΥΜΑ που υποκρύπτετε τόσο μα τόσο έντεχνα;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 08:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για λέγε, για λέγε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χμ....αγαπημενες ψυχες στο λατρεμενο θεμα....

δειτε μια ..σκληρη κριτικη στον Besson ..
http://www.culturevulture.net/Movies/Messenger.htm



ειπες "κιβωτος"/
θα επιστρεψω με λεξεις....

φως!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 21:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε στο σπίτι μου έκανα συζήτηση με ένα φίλο γι αυτή την λατρεμένη ιστορική φυσιογνωμία .
Λατρεμένη και από τους δυο μας .

Θα παρακολουθήσω λοιπόν και αν έχω κάτι να συμπληρώσω θα το πράξω .

Αφήνομαι σε σας …………..


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 22:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.stjoan-center.com/Trials/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jehane
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 15:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jehane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον είμαι το μόνο μέλος που βρήκε την ταινία βαρετή...
Νομίζω πως η "μοντέλα" δεν ερμηνεύει ρόλο, αλλά στριγκλίζει υστερικά σε όλη την διάρκεια της ταινίας. Κι αν δεν την είχε σκηνοθετήσει ο αγαπημένος της, δεν νομίζω πως κανείς άλλος θα της έδινε το ρόλο...
Τώρα που το σκέφτομαι, έχει παίξει ποτέ σε καμία ταινία που να ΜΗΝ την έχει σκηνοθετήσει ο Μπεσόν??
Πολύ όμορφη γυνάικα, αλλά το κακό μ'αυτές είναι οτι κάποια στιγμή συνειδητοποιούνε ότι δεν θα μπορούν να κάνουν πασαρέλα για μια ζωή και αποφασίζουν να μας ταλαιπωρήσουν, με τις "υποκριτικές" ή φωνητικές τους ικανότητες"
Jehane

Truth is always the right answerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 15:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν θα κρίνω την "μοντέλα", αν και μάλλον θα συμφωνούσα με τα λόγια του τελευταίου των φίλων που γράφουν -γιά τη μοντέλα μόνο.

η ταινία είναι υπέροχη, και τα μηνύματα που περνά επίσης.
είναι καθολικά και διαχρονικά μηνύματα, όλοι μας -νομίζω- μπορούμε να ταυτιστούμε με την Ιωάννα σε αυτή την ταινία...
μου άρεσε, που η ταινία αφίνει περιθώριο γιά αμφιβολία, ως προς το αν τελικά η Ιωάννα ήταν θείος μεσολαβητής ή απλά μιά πληγωμένη που αναζητούσε μανιασμένα την εκδίκηση...

όπως και να το πάρει όμως κανείς, η ταινία έχει να πει πολλά στον καθένα και σε διαφορετικά επίπεδα.

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 23:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ,αυτη η ανθρωπινη ...αμφιβολια!

θεωρω τη Μιλλα,"μουσα" "(+ στις ταινιες), επειδη ειναι ενα πλασμα που μπορει να σε αφυπνισει +ψυχικα απλα κοιτωντας τα ματια της/δηλαδη ολοκληρωτικα.(θυμαμαι την Τζενη Καρεζη ως Μαντω Μαυρογενους/δεν εχω καλυτερο παραδειγμα)
Αν ηταν μια ασχημη η μια πολυ καλη ηθοποιος δε θα εμενε χαραγμενη τοσο εντονα στη μνημη σου.
θα ηταν αλλη μια καλη ηθοποιος που τη σκηνοθετησε ο μεντορας της.
(+βεβαια "μαγκια της" αυτο.")

Ως δημιουργος,ασπαζομαι την απολυτη ομορφια+(εννοω αντικειμενικα).Γι'αυτο και θεωρω "θαυμασια" την επιλογη προσωπου(κυριολεκτικα)-
για την ταινια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 23:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε αυτά που γράφεις συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ Άτμα!

τελικά δηλαδή, επειδή ή μοντέλα μας βγάζει αυτό το πολύ δυνατό -που όντως πιστεύω μας βγάζει- το δεχόμαστε.
ούτος ή άλλως, αυτός είναι και ο ρόλος της.
να μην είναι ηθοποιός, αλλά ένα αυθόρμητο πλάσμα, ακατέργαστο αλλά και εντελώς φωτεινό.

δε νομίζω πάντως αυτό να ήταν μέσα στο μυαλό του σκηνοθέτη, αλλά ευτυχώς βγαίνει.

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jehane
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jehane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημά μου δεν είναι το προηγούμενο (ή και τρέχον) επάγγελμα της Jovovich, αλλά το γεγονός ότι (κατα τη γνώμη μου έστω) δεν μπορεί να υποκριθεί πειστικά. Δεν είναι ηθοποιός επειδή δεν έχει το ταλέντο.

Επίσης για το θέμα της "Μούσας"... Λυπάμαι αλλά πάλι θα διαφωνήσω!
Η Μούσα ενός καλλιτέχνη δεν χρειάζεται να έχει αντικειμενική (ή συμβατική) ομορφιά... Αρκεί ο κάθε καλλιτέχνης να βλέπει σε αυτήν κάτι που μπορεί να τον εμπνεύσει. Αυτό το "κάτι" είναι πιθανό να μην το βλέπει κανείς άλλος, όπως επίσης μπορεί να είναι ένα στοιχείο του χαρακτήρα, μια ιδέα, ένα συναίσθημα!
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να περάσω στην ιστορία του forum ως το μοναδικό μέλος που διαφωνεί με όλους και όλα, αλλά πρέπει να πω τη γνώμη μου, δεν συμφωνείτε?
Jehane

Truth is always the right answerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να ξεκαθαρισω πρωτα απο όλα ότι το joan of arc του luc besson δεν μου αρεσε αν και ο luc ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες. (nikita, leon la derniere combat, fifth element, atlantis, subway=μαγεια).προτιμω σιγουρα την εκδοχη του 48 με την ingrnd bergman στον ρολο της jean.
ο λογος που δεν μου αρεσε ειναι οτι προσπαθουσε πολυ να ειναι αλλο ενα χολυγουντιανο υπερθεαμα χωρις ομως να εμβαθυνει οσο θα ηθελα στη προσωπικοτητα της jean.
και λεγοντας αυτο εχω να προσθεσω:
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ MILLA
κατα τη ταπεινη μου αποψη η milla δεν ειναι χειροτερη απο πολλες αλλες ηθοποιους. σε καθε ρολο της μεχρι τωρα δινει ωραίες , αυθορμητες ερμηνειες (χωρις αυτο να σημαινει οτι είναι και καταπληκτικη)και πανω απο όλα οπως και να το κανουμε "γραφει" καλά με την παρουσία της.
στη συγκεκριμενη ταινια η Milla ήταν το μόνο που δεν με ενοχλησε. πιο εκνευριστικη ήταν η υπερβολή του malcovich και της dunaway.
η milla ηταν πειστικη στο ρόλο της και απεδωσε όμορφα το πολυεπίπεδο που απαιτείτο. (φοβισμενο κοριτσακι;-αγια;-τρελή;-ηρωίδα;).


αυτα...

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω


Edited by - morph on 10/10/2003 16:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jehane
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jehane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To each his own, όπως λένε και οι φίλοι μου οι Άγγλοι. Περί ορέξεως...
Jehane


Truth is always the right answerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 03:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά αξιόλογη ιστορική ταινία μέχρι τη μέση τουλάχιστον διότι από κει και πέρα γίνεται λίγο ανιαρή και κουραστική. Βέβαια καταλαβαίνω ότι έπρεπε να αφιερωθεί μπόλικος χρόνος για να εξιστορηθούν οι πτυχές της μυστηριώδους προσωπικότητας της Ζαν ντ'Αρκ που έχει προβληματίσει τους ιστορικούς σε σχέση με τα οράματά της και τις "φωνές" που λέγεται ότι άκουγε. Νομίζω όμως ότι το παράκαναν με αυτές τις σκηνές.

Περιλαμβάνει πάντως μερικούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες ο βασιλιάς Κάρολος Ζ, η σκοτεινή μητέρα του, οι θαρραλέοι αρχηγοί του γαλλικού στρατού αλλά και ο ιερεας που την ανακρίνει στο τελευταίο μέρος της ταινίας. Γενικότερα οι ερμηνείες ήταν ικανοποιητικές αν και η πρωταγωνίστρια δεν ανταπεξήλθε πλήρως σε αυτό τον ομολογουμένως δύσκολο ρόλο αφού σε μερικά σημεία (ειδικά στους μονολογους της) δεν φαινόταν ιδιαίτερα πειστική. Δεν κρύβω ότι κάποιες φορές με εκνεύριζε κιόλας.

Στο πρώτο μισό οι σκηνές μάχης είναι εντυπωσιακές(όπου ένας all time classic αποκεφαλισμός πάνω στα τείχη κλέβει την παράσταση-ή μάλλον σύνθλιψη κεφαλιού!) ενώ άξια λόγου είναι και η σκηνή όπου αποκαλύπτεται στο Γάλλο βασιλιά ο οποίος παρά τις προσπάθειές του να κρύψει την ταυτότητά του, δεν μπορεί να διαφύγει από την "φωτισμένη" χωριατοπούλα.

Περίμενα όμως ένα συνολικά καλύτερο αποτέλεσμα. Με άριστα το 10 θα το βαθμολογούσα με ένα 6,5. Αρκετές ιστορικές ταινίες είναι καλύτερες απ'αυτήν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 24/03/2011 03:05:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy