ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 γλωσσικες διαλεκτοι στην Ελλαδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kim
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 18:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θελω να μου δοθουν πληροφοριες για θεματα οπως προφορικες η αγραφες γλωσσες οπως π.χ η αρβανιτικη η οποια δεν ειχε γραφη κ μαθενονταν απο γονεις στα παιδια μονο προφορικα.Βεβαια στην σημερινη αλβανικη που ειναι η αμεσα συγγενικη της δοθηκε το λατινικο αλφαβητο που δε μπορει κατα τη γνωμη μου να διατυπωση το πλουτο αυτης της γλωσσας που θεωρητε "ΓΚΛΙΟΥΧΑ Ε ΖΩ'ΚΟΥΤ" δηλαδη "η γλωσσα των πουλιων"
Ευχαριστω κ περιμενω τις γνωσεις σας


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 18:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Kim, εδώ... "Μπαμπινιώτης".

Αστειεύομαι φυσικά. Αν και στην ερώτησή σου, νομίζω ότι αυτός θα ήταν πιο κατάλληλος να απαντήσει. Δηλώνω την ημιμάθειά μου για αυτό το ζήτημα και για αυτό έψαξα και βρήκα κάποιες σελίδες που αναφέρουν κάποια πράγματα για την αρβανίτικη-αλβανική γλώσσα.


http://www.geocities.com/cuzcar/greek/langdeath.html

http://www.linguaphone.gr/info_al.htm

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η αρχαιότητα της γλώσσας, η οποία είναι η τελευταία που απέμεινε από ένα αρχαίο κλάδο γλωσσών και επίσης το γεγονός ότι ενώ είναι πλούσια και αρχαία γλώσσα δεν έχει γραπτά κείμενα μέχρι και το 1500 μ.Χ.

Θα περιμένω Kim να μας πεις την δική σου άποψη (που μάλλον είναι "από μέσα") αλλά θα ήταν καλό να την συνδυάσεις με τα θέματα που αφορούν αυτό τό είδος του Φόρουμ, δηλαδή, φιλοσοφικά, πνευματικά, εσωτεριστικά κ.α.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy