ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΟΝΑΞΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή διάφορα που έχω διαβάσει στο esoterica , καθώς και τα λεγόμενα διαφόρων φίλων και γνωστών, ανακαλύπτω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι φοβούνται τη μοναξιά. Τι σημαίνει αυτό τελικά ? Γιατί μας είναι δύσκολο να μείνουμε "μόνοι" ? Δηλαδή, γιατί μας είναι δύσκολο να μείνουμε παρεούλα με τον εαυτό μας ? Και τι ορίζετε ως μοναξιά, την έλλειψη φίλων, γνωστών, σχέσης ή κάτι άλλο ?
Θα ήθελα τις απόψεις σας...

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μοναξιά είναι να έχεις πολλά να δώσεις αλλά κανέναν για να τα δώσεις.”

THEKLATS

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2251

Edited by - theklats on 01/10/2003 09:44:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, όχι αυτό δεν το δέχομαι. Υπάρχουν πάντα άνθρωποι που χρειάζονται να τους δώσουμε, κι ας μην είναι κατ' ανάγκη γνωστοί μας..δεν έχουμε παρά να τους προσεγγίσουμε...

Ξέρω κάποιον (γόνο ευκατάστατης οικογένειας) που αφού τελείωσε τις σπουδές του ωραία και καλά, έφυγε από τη χώρα. Γυρίζει σε "περιοδείες" σε διάφορες χώρες (μαζί με άλλους που βρήκε εκεί), ζει σε παγκάκια και τρέφεται με ελάχιστα, και μαζεύει "ζητιανεύοντας" παρακαλώ...χρήματα για τα παιδάκια της Αφρικής...Λες να νιώθει μόνος ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ελπίδα ότι η μοναξιά θα φύγει μόνη της είναι μια παθητική στάση..

Τι σκέπτεστε όταν αισθάνεστε μόνοι;

Η μοναξιά μπορεί να γίνει πιο έντονη εξαιτίας του τρόπου με τον οποίο την αντιμετωπίζει κανείς. Οι παρακάτω σκέψεις χειροτερεύουν την κατάσταση:

”Κάτι δεν παει καλά με μένα. Είμαι άσχημη, χοντρή και βαρετή. ”

”Δεν αρέσω σε κανέναν. ”

”Είμαι ο μόνος που είναι μόνος. ”

”Η μοναξιά είναι σημάδι αδυναμίας. ”

”Πάντα τα κάνω θάλασσα. ”

”Δεν είμαι καλός στον έρωτα.


THEKLATS

Edited by - theklats on 01/10/2003 09:54:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 11:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα..Eμένα μ' αρέσει η μοναξιά...

Eχω ανάγκη να μένω μόνη μου αρκετά συχνά...

Aκόμα κ αν δεν είναι επιλογή μου...

Tην απολαμβάνω!

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 11:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ Valnta ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟ Η' ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΟΥΣ,ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΛΠ...
ΦΙΛΙΚΑ

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 12:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xωρίς όλα τα παραπάνω....

Δεν σου λέω ότι θα ήθελα όλη μου η ζωή να είναι έτσι

αλλά δεν με ενοχλεί να είμαι κ μόνη μου,

δεν φρικάρω δηλαδή, υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις χωρίς απαραίτητα

να είναι κ κάποιος άλλος μαζί σου

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 12:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta εχουμε μαλλον το ιδιο συνδρομο [ :) ]

Είναι πολλες φορες που το μονο που θελω είναι να κατσω στον καναπε μου και να μην ακουω κανενα, να μην μιλαω με κανενα…απλα εγω και ο εαυτος μου..
Αυτές οι στιγμες είναι οι πιο ηρεμες που μπορω να σκεφτω!

Υπαρχει όμως μοναξια τοτε? Η αποψη μου είναι πως όχι, ισως μια αισθηση μελαγχολιας αλλα σε καμια περιπτωση μοναξια.

Την μεγαλυτερη μοναξια την εχω νοιωσει όταν ειμαι περιτριγυρισμένη από κοσμο. Κοσμο όμως με τον οποιο δεν μπορω να επικοινωνησω. Για μενα εκει βρισκεται και η μεγαλυτερη μορφη μοναξιας. Όχι στο να είναι κανεις μονος με την πρακτικη εννοια, μονος σε ένα σπιτι, σε ένα χωρο…αλλα να ειναι κανεις αναμεσα με κοσμο, με παντελης ελλειψη επικοινωνιας!


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 16:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Το να μεινεις καποιες φορες μονος δεν ειναι κακο αλλα
το να νιωθεις πολλες φορες μονος ειναι ασχημο συναισθημα.Εγω ορισμενες φορες νιωθω σαν να ειμαι μονος σε ολη την Γη.Το αστειο ειναι οτι νιωθω μονος ακομη και οταν ειμαι περιτριγυρισμενος απο
πολυ κοσμο ακομα και απο γνωστους.Συμφωνω με την Μαρα στο οτι
μοναξια μπορει να νιωθεις ακομη και οταν εισαι αναμεσα σε κοσμο,
ακομη και οταν βρισκεσαι σε ενα χωρο με γνωστους με τους οποιους
πολλες φορες δεν μπορεις να επικοινωνησεις διοτι δεν σε νιωθουν,δεν σε
καταλαβαινουν.Ειδικα τις γιορτες οπως τα Χριστουγεννα και το Πασχα
νιωθω την μοναξια πιο εντονα.Τι σημασια εχει αν ειναι καποιος πολυασχολος και εχει χιλιαδες πραγματα να κανει αν δεν εχει να
τα μοιραστει με καποιον.Τις χαρες και τις λυπες της ζωης ειναι ομορφο
να τις μοιραζεσαι με αλλα προσωπα.Και τωρα ισως να μην εχει τοσο σημασια αν εισαι νεος αλλα ομως τα χρονια περνανε και η μοναξια
θα γινεται ολο και πιο εντονη.Αυτο που λες Μαρα οτι μερικες φορες
θελεις να καθεσαι σε ενα καναπε και να εισαι μονη σου ισως δεν θα
το ελεγες αν δεν ειχες πολλους φιλους και αγαπημενα προσωπα.Διοτι
οταν καποιος εχει πολλους φιλους και παρεες καμια φορα εχει περισσοτερο την αναγκη να μεινει μονος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 17:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναξια είναι πολύ όμορφη όταν την επιλέγεις μόνος σου , αλλά αφόρητη όταν σου επιβάλεται εκείνη...
Μπορέι με πάρα πολλούς τρόπους κάποιος να καταπολεμήσει τη μοναξιά του, αλλά πολλές φορες δεν είμαστε ελέυθεροι να "επιλέγουμε" τους τρόπους που θα μπορούσαμε να καταπολεμήσουμε τη μοναξιά μας. Τότε είναι που γίνεται δύσκολη, αφόρητη, και όποιος την έχει περάσει, τότε ναι...
φοβάται τη μοναξιά...
Φιλικά..

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 17:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που λες Μαρα οτι μερικες φορες
θελεις να καθεσαι σε ενα καναπε και να εισαι μονη σου ισως δεν θα
το ελεγες αν δεν ειχες πολλους φιλους και αγαπημενα προσωπα.Διοτι
οταν καποιος εχει πολλους φιλους και παρεες καμια φορα εχει περισσοτερο την αναγκη να μεινει μονος

Δεν παιζει ρολο η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα των ανθρωπων που ειναι κοντα σου. Η αναγκη δεν πηγαζει απο το γεγονος οτι πολλα ατομα σε περιβαλλουν αλλα στην αναγκη που νοιωθεις να μεινεις λιγο με τον εαυτο σου, να μιλησεις μαζι του - και αναφερομαι στην συνειδητη αποφαση να μεινεις για λιγο μονος.

Η ερωτηση που με προβληματιζει λοιπον, αφου βλεπω πως ολοι συμφωνουμε στο οτι η μοναξια ειναι απόρια της ελλειψης επικοινωνιας, ειναι στο τι κανει ο καθενας για να αποβαλει αυτο το συναισθημα...και βασικα αν πιστευετε οτι οντως μπορει να κανει κατι

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.

Edited by - Mara on 01/10/2003 17:17:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 18:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε/η katze
εχω και γω το ιδιο συνδρομο με την Μαρα και την valnta
πιστευω στην δυναμη της μοναξιας
για μενα οσο περισσοτερο μπορεις να κατσεις μονος με τον εαυτο σου...τοσο πιο καλα τον ξερεις και τον εχεις δεχτει...


ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 18:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα. Αλλά γιατί στο "μεταξύ τυρού και αχλαδιού"; Δεν θα ταίριαζε καλύτερα στην ΨΥΧΗ;

Να ρωτήσουμε κανέναν Διαχειριστή;;;

Πάντως εγώ ενώ αναζητώ εναγωνίως την μοναξιά, κάτι συμβαίνει πάντα και μπλέκω με κόσμο.

Τι αμαρτίες άραγε έχω κάνει στην παλιά μου ζωή;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 19:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ταλέντο θρέφεται στη μόνωση
ΓΚΑΙΤΕ

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ;
Α,ΝΑΙ...
"ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΣΑΙ Η ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΠΑΡΕΑ
ΜΟΝΑΞΙΑ,ΦΤΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΙΡΑΙΑ
ΚΙ'ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ "Η ΖΩΗ ΠΩΣ ΕΙΝ'ΩΡΑΙΑ"
ΔΕΝ ΘΑΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΜΑ ΣΕΝΑΝΕ ΜΑΖΙ..."


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ...


Δεν μ'ενοχλεί η μοναξιά...


Αρκεί να είμαστε παρέα!...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αξια του να εισαι μονος/η

χρονο που καθοριζεις/γνωριζεις ,(να υπαρχει η μοναξια στην ζωη σου),για να σκεφτεις ?

μοναξια που σου επιβαλλουν οι καταστασεις/συγκηριες ?

μοναξια που ερχεται φυσιολογικα υστερα απο γυρας και τον χαμο του/της συντροφου???

μοναξια που επιθυμουμε υστερα απο κορεσμο ???

αν η μοναξια ειναι η συντροφος,η ερωμενη ,η φιλη,η συνοδειπορος για μεγαλο χρονικο διαστημα που ειτε επιλεγουμε ειτε οχι κερδιζουμε τον εαυτο μας-μα χανουμε το χαδι,το φιλι το χειροπιαστο ονειρο μας.


με την μοναξια εχουμε τον χρονο να ανακαλυψουμε πολλα,μα ο χρονος αυτος ειναι η αιτια να χασουμε πολλα.

τι αξια εχει η μοναξια , αν εχει χαθει η επαφη,το χαδι,το φιλι???

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 23:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μoναξιά... άλλος την φοβάται, αλλος την αναζητά.

Mήπως τελικά δεν είναι η μοναξιά αυτό που φοβόμαστε αλλά η απομόνωση;
Η "πνευματική" μοναξιά, σε αντίθεση με την "σωματική", δεν αντέχεται εύκολα.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 02/10/2003 00:23:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ...


Δεν μ'ενοχλεί η μοναξιά...


Αρκεί να είμαστε παρέα!...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



μμμ...δεν εχω παρα να συμφωνησω !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως σ'αυτη τη ζωη ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι απο μονο του καλο ή κακο.Ειναι στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ χερι να μετατρεπουμε τα πραγματα (στη συγκεκριμενη περιπτωση τη μοναξια) σε καλα ή κακα.
Ολα με μετρο.
Και η μοναξια μερικες φορες ειναι λυτρωτικη,δινοντας σου στη συνεχεια την ωθηση να συντροφευσεις τους αλλους.
Απομονωνομαι για λιγο = φορτιζω μπαταριες...και συνεχιζω.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 03:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απολαμβάνω τις στιγμές μοναχικότητάς μου (και όχι μοναξιάς). Είναι κάτι εποικοδομητικό και τρέφει την ψυχή.
Αυτός όμως που φοβάται να μείνει μόνος ίσως δεν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και αδυνατεί ή φοβάται να τον κοιτάξει κατάματα ή δεν παίρνει εύκολα αποφάσεις ώστε να διαλύει τη μοναξιά όταν αυτή γίνεται παθητική και αδρανές φορτίο για την ψυχή.
Μόνοι και γυμνοί ήρθαμε σε αυτό τον κόσμο και έτσι θα φύγουμε...
όπως δεν έχει νόημα η συσσώρευση υλικών αγαθών γιατί είναι βάρη που κατακρατούν τις ικανότητες του πνευματικού ανθρώπου απο το να πετάξουν, έτσι δεν έχει νόημα και η συσσώρευση συναισθημάτων γιατί το μόνο που επιτελούν, είναι να τροφοδοτούν τον πολύτιμο εαυτό με οίκτο και χαμηλή αυτοεκτίμηση.
'
Μόνος μπορεί να αισθάνεται κάποιος που βρίσκεται μέσα σε πλήθος, μιλά ακατάπαυστα και γεμίζει τον προσωπικό του κόσμο με αντικείμενα...
Αυτός ο άνθρωπος είναι μόνος, γι' αυτό και δρά όπως δρά...προσπαθώντας με αυτό τον ύστατο τρόπο να αποφύγει τη μοναξιά του...
Πλήρης μπορεί να είναι κάποιος ζητιάνος που δεν έχει τίποτε, έχει επιτεύξει κάποια σκαλοπάτια στο ταξίδι ανέλιξης της ψυχής και νοιώθει τόσο γεμάτος όσο και τα βαριά σύννεφα που θα έρθουν να πλύνουν τους καιρούς...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 09:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα,
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
Κατα δεύτερον έχω να πω ότι για μένα προσωπικά η μοναξιά είναι...ευτυχία. Αλλά δεν έχει σημασία. Ανοιξα αυτό το θέμα έχοντας (όπως προανέφερα) ως έναυσμα τις απαντήσεις στο "τι φοβάσται περισσότερο", όπου (όπως και σε άλλες συζητήσεις εδώ) διάβασα ΄κάποιες απαντήσεις "φοβάμαι τη μοναξιά, τον εαυτό μου" κ.λπ. Γι' αυτό και από κεκτημένη ταχύτητα άνοιξα το θέμα εδώ και όχι στην ενότητα "Ψυχή", όπου ταιριάζει καλύτερα. Δεν έχω καμία αντίρρηση να μεταφερθεί.

Μέχρι στιγμής έγραψαν οι φίλοι που τους αρέσει η μοναξιά . Θα περιμένω να ακούσω και από φίλους που τη φοβούνται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 09:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
katze καλημερα και καλο μηνα:)

προσωπικα δεν ανεφερα στο κειμενο μου καπου που να λεει πως μου αρεσει η μοναξια.μοναχα οτι δεν την φοβαμαι γιατι την βιωσα και την βιωνω:))

αν παρατηρησεις σε ολες τις κατευθυνσεις που εχουν ανοιχτει οι ψυχες στο τοπικ,θα νοιωσεις τις δονησεις απογοητευσης ,αλλες φορες και προσπαθειας αναζητησης διεξοδων:)))

να εισαι καλα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μοναχα οτι δεν την φοβαμαι γιατι την βιωσα και την βιωνω:))


ΜΟΝΑΞΙΑ, ΦΙΛΕ ΜΑΣ,ΜΑΝΟ ΜΑΣ;
ΤΗΝ ΒΙΩΣΕΣ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΩΝΕΙΣ...
ΜΑ ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΑΤΙ...
ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ Σ'ΑΦΗΝΕΙ ΜΟΝΟ...
ΚΑΙ...
ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ...
ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 19:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και η μοναξια μερικες φορες ειναι λυτρωτικη

ΛΥΤΡΩΤΙΚΗ...
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ,
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL...
ΜΑ ΠΟΣΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ;
ΟΤΑΝ Η ΑΥΓΗ ΘΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ;
ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΘΑ ΠΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΥΡΕΣΗΣ;
ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΘΑ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΦΩΝΗ ΣΑΝ ΗΧΩ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ;
ΚΙ'ΟΤΑΝ ΟΙ "ΦΩΝΕΣ" ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΣΙΓΟΨΙΘΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ;
............................................
ΛΥΤΡΩΣΗ...
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΟΙΞΗ...
ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και η μοναξια μερικες φορες ειναι λυτρωτικη

ΛΥΤΡΩΤΙΚΗ...
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ,
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL...
ΜΑ ΠΟΣΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ;
ΟΤΑΝ Η ΑΥΓΗ ΘΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ;
ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΘΑ ΠΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΥΡΕΣΗΣ;
ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΘΑ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΦΩΝΗ ΣΑΝ ΗΧΩ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ;
ΚΙ'ΟΤΑΝ ΟΙ "ΦΩΝΕΣ" ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΣΙΓΟΨΙΘΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ;
............................................
ΛΥΤΡΩΣΗ...
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΟΙΞΗ...
ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Ειπαμε.Ολα με μετρο (ΚΑΙ η επιλογη προσκαιρης μοναχικοτητας).
Τελικα και να θελουμε να ειμαστε μονοι δεν γινεται.Ακομα και να ξεκοψουμε (για λιγο) απο τους ανθρωπους,η σεληνη,η αυγη,τα ονειρα που κανουμε για τον ανθρωπο που μας ενδιαφερει,ολα αυτα (και πολλα αλλα) μας συντροφευουν σιωπηλα αλλα με μια ανειπωτη δυναμικη.Στο κατω-κατω αυτα μας δινουν τροφη για ζωη,ερωτα,αγαπη,ελπιδα,γαληνη.
Εχεις απολυτο δικιο αγαπητη Kαποδιστρια.
Οσο για την λυτρωση της αιωνιας ανοιξης που πολυ σωστα ανεφερες.....εκει να δεις !!!! Δεν θα στο περιγραψω με λογια γιατι απλα ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ δεν περιγραφεται,ΜΟΝΟ ΒΙΩΝΕΤΑΙ !!!!!!
Με αλλοκοσμικους χαιρετισμους,Masvidal....

"...καποια στιγμη θα γινουμε ΕΝΑ.Θα συναντηθουμε ξανα σε μια πανεμορφη ηλιολουστη μερα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 21:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τη μοναξιά σου δεν τη μετατρέψεις σε ερημιά είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος να δώσεις μια ευκαιρία στον εαυτό σου να βρει ξανά την αξία στα πράγματα και ο μοναδικός τρόπος για να αφαιρέσεις από τη ζωή σου όλα τα άχρηστα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 21:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fil
quote:

Kαλημέρα..Eμένα μ' αρέσει η μοναξιά...

Eχω ανάγκη να μένω μόνη μου αρκετά συχνά...

Aκόμα κ αν δεν είναι επιλογή μου...

Tην απολαμβάνω!

filh VALNTA kai gw 8a simφονισω μαζι σου στο 8εμα οτι γουσταρω και γω πολλες φορες να μαι μονος! ομως.. αυτο λεγετε μοναχικοτιτα!! ΑΛΛΟ ΛΙΠΟΝ ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΙΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΟΝΑΚΣΙΑ ..τιν μοναξια λιπον δεν τιν αντεχω οχι πιστεψε με με τπτ!!!!!

Communicating at an unknown rate...


todoR

Edited by - 8odwris on 02/10/2003 21:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 23:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοναξιά μεγάλυτερη κατάρα δεν υπάρχει!

Πάντα έχεις ανάγκη κάποιον/α!

Πάντα θες ένα τρυφερό χάδι! (αφή)

Πάντα θες έναν καλοσυνάτο λόγο! (ακοή)

Πάντα θες να δείς ένα γλυκό πρόσωπο! (όραση)

Πάντα θες να ακούσεις μια χαριτωμένη φωνή! (ακοή)

Πάντα θες να μυρίσεις ένα όμορφο άρωμα! (όσφρηση)

Πάντα θες να γευτείς ένα μελιστάλαχτο φιλι! (γεύση)

Εγώ έτσι νιώθω και είναι λογικό γιατί ο άνθρωπος θέλει να ικανοποιήσει όλες τις αισθήσεις του...μόνος δεν μπορεί να το κάνει!

Δεν είναι ανθρώπινο αυτό! Δεν έχετε αισθήσεις εσείς?

Μήπως είμαι ο μόνος ρομαντικός στην παρέα?

Να είστε καλά.

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isgaard
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 01:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isgaard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.
Είδα πως σήμερα θίξατε το θέμα Μοναξιά και διάβασα τις απόψεις όλων των φίλων.
Πρέπει να πω βέβαια ότι τελικά υπάρχει αρκετός κόσμος που την βρίσκει να είναι μόνος για να σκεφτεί, να χαλαρώσει, να τα βρεί με τον εαυτό του κτλ.
Προσωπικά πιστεύω ότι η μοναξιά δεν επιβάλλεται αλλά είναι καθαρή επιλογή μας. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μπορεί κάποιος άνθρωπος ή κάποια κατάσταση να επιβάλει την μοναξιά ενώ όλα είναι θέμα επιλογής.
Πολύ σωστά διάβασα ότι μπορεί να βρίσκεται κάποιος ανάμεσα σε πολύ κόσμο αλλά και πάλι να νιώθει μοναξιά. Έλλειψη επικοινωνίας λέει. Το έχω βιώσει κι εγώ βέβαια. Αλλά και πάλι, δική μας επιλογή δεν είναι αν θα επικοινωνήσουμε;
Τέλος πάντων, για να μην μακρυγορώ αν και πολλά μπορούν να λεχθούν πάνω σε αυτό το θέμα, δεν πιστεύω πως υπάρχει μοναξιά. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο 8odwris που έκανε την διαφοροποίηση μεταξύ μοναξιάς και μοναχικότητας. Μοναχικότητα ναι, μοναξιά ανύπαρκτη..για μένα τουλάχιστον.

Να στε όλοι καλά

.:So listen to your soul
the way to reach your goal
is written deep inside
just trust your inner guide:.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 09:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το φίλο κύβο....

Ωραία και τα φιλιά (βρε, τι σας έχει πιάσει) κι οι μυρωδιές και τα χάδια, αλλά όπως λέει κι η Kapodistria, την ΑΝΟΙΞΗ μπορείς να τη βιώνεις μόνος κι ΑΠΕΡΙΣΠΑΣΤΟΣ, κι αυτό είναι το μεγαλείο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy