ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 EΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ Β MOVIES
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 23:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ COPERROLO...
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ (ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ-ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ)
ΑΦΗΝΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ...(ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΗΔΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ {"ΔΕΣ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΜΑ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ...}
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ...


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 00:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ/ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ???????

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 05:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε clearthought, με παραξένεψε το γεγονός ότι παρουσιάζομαι ως ο ηθικός αυτουργός αυτού του topic. Τα γραφόμενά μου στο θέμα "ΜΠΑΡΟΥΦΑ" σκοπό είχαν να επαναφέρουν το ενδιαφέρον εκείνο topic στην "ταξη" και να προτρέψω τους φίλους που είχαν κάτι θετικό να πουν, να το κάνουν σε κάποιο άλλο μέρος. Δεν θα ήθελες, φαντάζομαι, οι λίστες που παρέθετες εκεί να εννοηθούν από κάποιους, λόγω του τίτλου, ως αρνητικά παραδείγματα.
Ας είναι, το γεγονός ότι ο τίτλος που έβαλες εδώ σηκώνει ελεύθερη απόδοση και η "πρόσκληση" που μου δίνεις με κάνουν να πω για άλλη μια φορά τη γνώμη μου:

-Ελληνικές ταινίες: 90's και μετά, σωστά; Ομολογουμένως απέχω πολύ από το άθλημα και η γνώμη μου κάθε άλλο από ολοκληρωμένη μπορεί να είναι. Από ότι έχω δει (εκτός 1 τρανής εξαίρεσης, θα στην περιγράψω αργότερα) έχω σχηματίσει την χειρότερη γνώμη. Αυτός είναι και ο λόγος που "σκιάχτηκα" και δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί από το '95-'96. Αποθέωση αυτού και ταυτόχρονα η χειρότερη στιγμή του Ελλ. Κινηματογράφου;... ο Χαϊκάλης να τον παίζει στο καθαριστήριό. Κατά κανόνα όλες αναμασούν παρόμοια καραμέλα σεναρίου και τείνουν να διαφοροποιηθούν με το ποιός θα πεί καλύτερα μπινελίκια ή ποιός θα δείξει περισσότερο βυζί. Για το αν έχουν καλή φωτογραφία, προσωπικά θα το εκτιμούσα και θα το κατανοούσα καλύτερα αν ο φίλος σκηνοθέτης τύπωνε τα σημεία με την καλή φωτογραφία και έκανε μία έκθεση φωτογραφίας. Αγγελοπουλικές απόπειρες να κάνει την κουλτούρα να τρέξει απ'τα μπατζάκια ευτυχώς δεν με διαβάλλουν (σιγά μην δεν το'ξερες).
Η εξαίρεση που ανέφερα πρόκειται για ταινία που δείχνει τη ζωή ενός Αλβανού στην Αθήνα, με ορισμένα "εξωτερικά" γυρίσματα στα τιρανα(;). Δεν θυμάμαι σκηνοθέτη/πρωταγωνιστές πάντως ο Αλβανός ήρωας ήταν όντως Αλβανός ηθοποιός. Εκεί μάλιστα, εκείνο το δημιούργημα είχε κάτι ενδιαφέρον να δείξει. Νομίζω ήταν μικτή παραγωγή. Αν γνωρίζεις θύμισέ μου τίτλο κλπ.

-Β movies... τις έχω συνδιάσει με μαυροφορεμένους αμερικανούς κομάντος που εξολοθρεύουν Ασιατικής, κατά κύριο λόγω, προέλευσης καρτέλ κοκαϊνης. Περιλαμβάνουν γυρίσματα σε έρημους, ζούγκλες και υπόγεια αρχηγεία. Αν κάτι πάει να πεί το φίλμ, μένει ζωντανός μόνο 1 καλός, αν είναι τελείως μάπα επιβιώνει ολόκληρη η ομάδα κομπάρσων κομάντος. Τα εκρητικά βενζίνης πέφτουν σύνεφο όπως και τα αρβυλίδια στη μάπα και δείχνονται σε replay (κανονικής και αργής ταχύτητας από διαφορετικές γωνίες) 17 φορές. Βασικό συστατικό που δένει τη συνταγή, τουλάχιστον 5 σκηνές με ένα rent-a-ελικόπτερο στα ποιό κιτσάτα χρώματα που είδατε ποτέ.
Προβάλλονται κυρίως σε ΑΝΤ1 και * μεταμεσονύκτιες ώρες.
Αυτό μου έχει περάσει ως B-movie αν πέφτω έξω ενημερώστε με.

-Ευχαριστώ που δεν έβαλες στον τίτλο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ διότι εκεί οι απόψεις διχάζονται.

Αυτά λοιπόν. Όπως είπα και στο άλλο θέμα θα προσπαθήσω να δω τις ελληνικές ταινίες που ανέφερες.
Σε γενικές γραμμές είμαι ρηχό άτομο δεν βρίσκεις; Όσον αφορά τον κινηματογράφο τουλάχιστον. Προτιμώ να καλλιεργώ τον εαυτό μου ή να προβληματιστώ διαβάζοντας και έχω κατατάξει τις ταινίες ως μέσα ψυχαγωγίας και μόνο. Ή με άλλα λόγια δεν έχω απαίτηση από τις ταινίες να με προβληματίσουν και αν το κάνουν θα με κάνουν απλά να διαβάσω για τον προβληματισμό που δημιούργησαν.
let the party begin...

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 12:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνεις τεράστιο λάθος για τα Β φίλε coperollo.Αρκεί να σου αναφέρω τρεις τέτοιες ταινίες για να καταλάβει για τι μιλάμε ακριβώς.
1.The Night Of The Living Dead-GEORGE ROMERO
2.Hills Have Eyes-WES CRAVEN
3.Shivers-DAVID CRONENBERG
Προσπάθησε να δεις μία εκ των τριών αυτών.Μετά μπορείς να δεις τα Β με άλλο μάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 13:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

alexeyev1970, νομίζω ότι ο coperrolo αναφερόμενος στις b-movies, δεν εννοεί τις κλασσικές αυτές ταινίες, που ανήκουν στην κατηγορία με τον τίτλο αυτό, αλλά τις πραγματικά β' κατηγορίας ταινίες ή αλλιώς "μαύρα χάλια", που ούτε σενάριο έχουνε, ούτε ηθοποιούς, ούτε σκηνοθεσία και που ο λόγος για τον οποίο έχουνε γυριστεί, ακόμα αναζητείται...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 15:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Night of the living dead: απ'ότι θυμάμαι πολύ καλή ταινία τρόμου. Υπάρχει στο video-club της γειτονιάς και την έχω βάλει στη λίστα των προσεχώς. Θα μπορούσες, αν έχεις την καλοσύνη, να μου εξηγήσεις γιατί κατατάσεται στην κατηγορία των B, ταυτόχρονα δίνοντας και τον ορισμό αυτής της κατηγορίας ταινιών;
Και άλλη μια ερώτηση, κατά πόσο οι λεγόμενες cult είναι και B ή τι σχέση έχουν αυτές οι 2 κατηγορίες. Π.χ. Dr.Who (ή αλλιώς "θα τα κλαίτε τα λεφτά σας")

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 13:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου καλησπέρα σας...
Δυστυχώς λόγω ανελειμμεννων υποχρεωσεων (βλεπε εξεταστικη ) δεν μπορω να παραθεσω αυτη τη στιγμη την αποψη μου...παντως ειμαι εδω και παρακολουθω...
Σε λίγες μερες θα επιστρεψω δρυμμιτερη
Φίλε coperrolo,καταλαβαίνω τι εννοεις λεγοντας ότι ηθέλες να "επιβαλλεις την ταξη" στο "Μπαρουφα" για να μην γίνουν παρεξηγήσεις για το "ποιον" των ταινίων...
Πάντως ,ανοιξα και το συγκεκριμένο τοπικ(και να μην σε παραξενευει το γεγονος οτι σε "αποκαλω ηθικό αυτουργο" καθώς η προτασή σου μου άρεσει και πιστεύω πως ένα τετοιο τόπικ έλειπε απο την κατηγορία του κινηματογραφου στο φόρουμ.
Επισης να χαιρετισώ και τον Alexeyev1970 και να πω οτι συμφωνω με Αμαλία για τα είδη των B MOVIES.Τελος, αμαλίτσα σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις που μου έδωσες και συγνώμμη που δε σου απαντησα μεσω mail αλλα αυτη τη στιγμη "καιγομαι"...
Με ιδιαιτερη εκτιμηση,

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 17:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ελληνικές ταινίες: 90's και μετά, σωστά; Ομολογουμένως απέχω πολύ από το άθλημα και η γνώμη μου κάθε άλλο από ολοκληρωμένη μπορεί να είναι. Από ότι έχω δει (εκτός 1 τρανής εξαίρεσης, θα στην περιγράψω αργότερα) έχω σχηματίσει την χειρότερη γνώμη. Αυτός είναι και ο λόγος που "σκιάχτηκα" και δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί από το '95-'96. Αποθέωση αυτού και ταυτόχρονα η χειρότερη στιγμή του Ελλ. Κινηματογράφου;... ο Χαϊκάλης να τον παίζει στο καθαριστήριό. Κατά κανόνα όλες αναμασούν παρόμοια καραμέλα σεναρίου και τείνουν να διαφοροποιηθούν με το ποιός θα πεί καλύτερα μπινελίκια ή ποιός θα δείξει περισσότερο βυζί. Για το αν έχουν καλή φωτογραφία, προσωπικά θα το εκτιμούσα και θα το κατανοούσα καλύτερα αν ο φίλος σκηνοθέτης τύπωνε τα σημεία με την καλή φωτογραφία και έκανε μία έκθεση φωτογραφίας. Αγγελοπουλικές απόπειρες να κάνει την κουλτούρα να τρέξει απ'τα μπατζάκια ευτυχώς δεν με διαβάλλουν (σιγά μην δεν το'ξερες).

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ. [:V]
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΘΩΣ ΑΝ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ...ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ
ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟΥ SAFE SEX ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΩΝ "ΣΑΒΟΥΡΟΤΑΙΝΙΩΝ". ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ".
ΡΕΠΠΑΣ-ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΛΔ ΤΟ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ???Η Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ????
ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΠΩΣ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ...(ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΠ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΖΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ "ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ".)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΑΠΗΤΕ coperrolo, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...

quote:
Η εξαίρεση που ανέφερα πρόκειται για ταινία που δείχνει τη ζωή ενός Αλβανού στην Αθήνα, με ορισμένα "εξωτερικά" γυρίσματα στα τιρανα(;). Δεν θυμάμαι σκηνοθέτη/πρωταγωνιστές πάντως ο Αλβανός ήρωας ήταν όντως Αλβανός ηθοποιός. Εκεί μάλιστα, εκείνο το δημιούργημα είχε κάτι ενδιαφέρον να δείξει. Νομίζω ήταν μικτή παραγωγή. Αν γνωρίζεις θύμισέ μου τίτλο κλπ.

MΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ "ΤΙΡΑΝΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ" ΤΟΥ ΦΑΤΜΙΡ ΚΟΤΣΙ?
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΟΥ 1997?ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...ΕΛΛΑΔΑ ,ΙΤΑΛΙΑ,ΓΑΛΛΙΑ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ??
ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ???ΕΙΑΝΙ ΑΛΒΑΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ 2001...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ!

quote:
-Β movies... τις έχω συνδιάσει με μαυροφορεμένους αμερικανούς κομάντος που εξολοθρεύουν Ασιατικής, κατά κύριο λόγω, προέλευσης καρτέλ κοκαϊνης. Περιλαμβάνουν γυρίσματα σε έρημους, ζούγκλες και υπόγεια αρχηγεία. Αν κάτι πάει να πεί το φίλμ, μένει ζωντανός μόνο 1 καλός, αν είναι τελείως μάπα επιβιώνει ολόκληρη η ομάδα κομπάρσων κομάντος. Τα εκρητικά βενζίνης πέφτουν σύνεφο όπως και τα αρβυλίδια στη μάπα και δείχνονται σε replay (κανονικής και αργής ταχύτητας από διαφορετικές γωνίες) 17 φορές. Βασικό συστατικό που δένει τη συνταγή, τουλάχιστον 5 σκηνές με ένα rent-a-ελικόπτερο στα ποιό κιτσάτα χρώματα που είδατε ποτέ.
Προβάλλονται κυρίως σε ΑΝΤ1 και * μεταμεσονύκτιες ώρες.
Αυτό μου έχει περάσει ως B-movie αν πέφτω έξω ενημερώστε με.

ΟΥΤΕ ΕΔΩ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ Α ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ...
ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΧΤΑΡΜΑ...ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΝΟΒΟΥΡΤΣΑ (ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ...)
Β-ΜOVIES ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΧΑΜΗΛΟ-ΕΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΟ- ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ, ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΣΗΜΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ -ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ALexeyev1970-ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΩΣ CULT ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Β-MOVY????
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ...
1.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΤΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΡΑΜΑ ,ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΕΣ ΘΡΑΣΟΣ,ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.....
2.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΓΟΥΣΤΙΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥ...
ΤΩΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ...

quote:
-Ευχαριστώ που δεν έβαλες στον τίτλο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ διότι εκεί οι απόψεις διχάζονται.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΑΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΥΡΩΠΑΊΚΟΣ (ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ) ΕΙΝΑΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ...

quote:
Σε γενικές γραμμές είμαι ρηχό άτομο δεν βρίσκεις; Όσον αφορά τον κινηματογράφο τουλάχιστον.

ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ...
ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΛΟΝΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ ΤΑΙΝΙΩΝ Η ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ "ΜΠΙΝΤΕΔΟΚΩΜΩΔΙΑΣ"
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

quote:
Προτιμώ να καλλιεργώ τον εαυτό μου ή να προβληματιστώ διαβάζοντας και έχω κατατάξει τις ταινίες ως μέσα ψυχαγωγίας και μόνο. Ή με άλλα λόγια δεν έχω απαίτηση από τις ταινίες να με προβληματίσουν και αν το κάνουν θα με κάνουν απλά να διαβάσω για τον προβληματισμό που δημιούργησαν.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΛΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ.
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ "ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ"....
ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ Η ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑ...."ΑΓΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ".....
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΡΗΧΗ ΕΝΝΟΙΑ ...
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ....
ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 03:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

MΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ "ΤΙΡΑΝΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ" ΤΟΥ ΦΑΤΜΙΡ ΚΟΤΣΙ?
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΟΥ 1997?ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...ΕΛΛΑΔΑ ,ΙΤΑΛΙΑ,ΓΑΛΛΙΑ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ??
ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ???ΕΙΑΝΙ ΑΛΒΑΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ 2001...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ!

Φοβάμαι ότι δεν είναι η ταινία που αναφέρομαι. Θυμάμαι είχε προβληθεί στην κρατική τηλεόραση κάπου το 1998-1999. Δείχνει τη φιλία που δημιουργείται μεταξύ ενός αλβανού και ενός έλληνα δημοσιογράφου στην σημερινή αθήνα. Είχε καυστικότατες αναφορές στον κοινωνικό "αποκλεισμό" που επιβλήθηκε στον έλληνα από φίλους/οικογένεια λόγω αυτής της φιλίας. Στη συνέχεια και οι δύο ταξίδεψαν στα τίρανα όπου παρεπιτώντος ο έλληνας "εγγυήθηκε" για την βίζα των μελών της οικογένειας του άλλου (επίσης σημαντικές αναφορές στο λαθρεμπόριο βίζας ενδο-πρεσβειακά). Το happy end σήμαινε ότι η γυναίκα του έλληνα έκανε αποδεκτό το νέο τους φίλο. Ελαφρώς ωραιοποιημένη απόδοση των μεταναστών που παρ'όλα αυτά δεν έχανε το μέτρο και θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ντοκιμαντέρ.

quote:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ...
1.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΤΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΡΑΜΑ ,ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΕΣ ΘΡΑΣΟΣ,ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.....
2.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΓΟΥΣΤΙΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥ...
ΤΩΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ...

νομίζω ότι σε γενικές γραμμές κατάλαβα, κάτι ανάλογο με τις δικές μας (φρικιαστικές) βιντεοταινίες. Να σημειώσω πάντως ότι "νορμάλ" (Α) ταινίες του '60-'70, σήμερα μπορεί να δείχνουν για Β. Και να ρωτήσω αν το blair witch (1) είναι B-mοvie καθώς ικανοποιεί τα κριτίρια που ανέφερες. Η περιγραφή που έκανα για Β μάλλον είναι για C, D ή και παρακάτω.

Ευχαριστώ για τις σαφής πληροφορίες, εις νεωτέρα

My Karma ran over your Dogma


Edited by - coperrolo on 14/02/2004 03:16:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 03:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου coperrolo!!
Συγνωμμη που αργησα να απαντησω αλλα λόγω εξεταστικης περιοδου καθως και μερικων διαφωνιων που εχω σε αλλα φορουμς ψιλοξεχαστηκα...
Αλλα να'μαι εδω να συνεχισουμε την πολυ ενδιαφερουσα κουβεντουλα μας...

quote:

Φοβάμαι ότι δεν είναι η ταινία που αναφέρομαι. Θυμάμαι είχε προβληθεί στην κρατική τηλεόραση κάπου το 1998-1999.

Χμ,ενδιαφερουσα ακουγεται η ταινια...ομολογώ πως δεν την εχω δει και επειδη με πρίζωσες(με την καλη εννοια παντα ) θα ψαξω να την βρω και να σου πω την αποψή μου πανω στο θεμα..

quote:
νομίζω ότι σε γενικές γραμμές κατάλαβα, κάτι ανάλογο με τις δικές μας (φρικιαστικές) βιντεοταινίες. Να σημειώσω πάντως ότι "νορμάλ" (Α) ταινίες του '60-'70, σήμερα μπορεί να δείχνουν για Β.

Χμ,οι Β' Ταινιες εχουν ψιλοπαρεξηγηθει...
Όπως προανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα μου..εχουν "μπει ταμπελες"...
πχ cult θεωρειται μια Β'Ταινια που ειναι αξιολογη ή αποτελει προτυπο...
Φυσικα σε ολους τους κλαδους υπαρχουν τα διαμαντια και οι "μπαρουφες"...
Τωρα "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα" όπως λεγεται...
Παντως ειλικρινα θεωρω οτι οι Β' ταινιες εχουν αδικηθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!
Τωρα οσον αφορα το δευτερο σκελος της απαντησης σου ναι..θα συμφωνησω...
Κι αυτες θεωρουνται Β'Διαλογης λογω μη εξελιγμενων τεχνικων μεσων, λογω "προχειροτητας" αν θες..
για τις ελληνικες μιλαω...αν και αυτες βλεπονται ως "παρακμιακες" ταινιες...πραγμα που δεν ειναι απολυτο γιατι υπαρχουν και "μηνυματα" ή πρωτοτυπο σεναριο σε ορισμενες που αξιζουν προσοχης...
Φυσικα προσωπικα βρισκω εντελως Β,Γ,Δ και "αστο καλυτερα σπασε το βιντεο σου" ταινιες δεκαετιας 80... Με κατι Σουγκλακους ,Μπουμπλακους και ολη την παρακμη στο μεγαλειο της!!!!!
Φυσικα υπαρχουν και 2-3 εξαιρεσεις ..αλλα γενικως η δεκαετια αυτη ήταν που "σακατεψε" τον ελληνικο κινηματογραφο...


quote:
Και να ρωτήσω αν το blair witch (1) είναι B-mοvie καθώς ικανοποιεί τα κριτίρια που ανέφερες.

xm.....παρα πολυ καλη ερωτηση....
Αυτο αναρωτιεμαι και γω για τη συγκεκριμενη ταινια....
Πιστευω παντως πως ΝΑΙ ανηκει στα Β'.

Παντως για την εν λογω ταινια..μετα την κυκλοφορια της στις αιθουσες και πλεον στα βιντεοκλαμπ της καθε γειτονιας...όλα μοιάζουν σαν ενα περιεργο όνειρο: το αθορυβο πλην αινιγματικο ντεμπουτο στο φεστιβαλ του Σαντανς, οι τοιχοκολλημενες αφισες με τα προσωπα των (δηθεν )"εξαφανισμενων" πρωταγωνιστων στις Καννες, οι φημολογιες στο Διαδικτυο με αξονα μια ιστιοσελιδα...ανακριβειων στημενη ευφυως απο τους σκηνοθετες , η συγχυση των μεσων μαζικης ενημερωσης, η σαρωτικη πορεια της ταινιας στο παγκοσμιο box office...(ειδες τι κανει μια καλοστημενη διαφημηση -φαρσα???){καλα μου τα λεει ο Alexeyev1970....καλα που εχει χαθει αυτος???ΑΣΧΕΤΟ...}
Τι ελεγα ? Α ναι!!
Λοιπόν ...ολα οσα χρειαστηκαν ,δηλαδη, για να μετατρεψουν μια ταινια απο ενα εμπνευσμενο πειραμα δυο φοιτητες σε ενα απικοινωνιακο φαινομενο με κοινωνιολογικες προεκτασεις ή ,για να ειμαι ακομη πιο ακριβης, σε ενα κινηματογραφικο παιχνιδι θαρρους με τον κληρο να πεφτει στον (ανυποψιαστο) θεατη!!!!
Στην πραγματικοτητα όμως ολα αυτα θα εμεναν απλως στο επιπεδο της ιστορικης αναφορας ,αν οι 2 σκηνοθετες {Μάιρικ-Σάντσεζ) δεν ήξεραν πως να μετατρεψουν την καλοστημενη φαρσα τους σε εναν αυθεντικο εφιαλτη στα βαθη του Μπερκιτσβιλ και της ανθρωπινης ψυχολογίας!(αυτο πραγματικα με εντυπωσιασε και τους παραδεχομαι).
Τώρα σίγουρα Β' καθως πήρε και σχετικό βραβειο...το 1999 'Independent Spirits Award' για ταινια πρωτοεμφανιζομενου σκηνοθετη ΚΑΤΩ των 500.000 $$.
Αν είναι ψευδοντοκιμαμαντε ή όχι, τα "μεθυσμενα καρε του BLAIR WITCH γραπωνουν τη φαντασια και παραλυουν το νου, σαν να ξετυλιγεται εκεινη τη στιγμη μπροστα σου ενα κομματι καταγραμμενης αληθειας.(πεφτεις στανταρ στην "παγιδα" των σκηνοθετων ..και για μενα ειναι πολυ σημαντικο αυτο γιατι εχουν πετυχει ΑΥΤΟ ακριβως που ήθελαν...να "ψαρωσουν" το κοινο και να κανουν ΑΙΣΘΗΣΗ)
Όπως ,χαρακτηριστικα , ψελιζει και η ηρωίδα στην ανατριχιαστικα πειστικη της εξομολογηση:"Φοβαμια να κλεισω τα ματια.Φοβαμια και να τα ανοιξω..."

Εμενα παντως η πρωτη ταινια με ενθουσιασε και βρηκα πανεξυπνο ολο το concept...η δευτερη με αφησε παγερα αδιαφορη..και πιστοποιησε για αλλη μια φορα το γεγονος...ότι οι δευτερες ταινιες-συνεχεις παραμένουν γενικώς (δευτερες!!!)

Εσενα σου αρεσε οι ταινια???
Ποιες αλλες Β εχεις βρει αξιολογες ή μικρα διαμαντια???

Αναμενω απαντηση σου ...
Φιλικα....

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 13:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλη clearthought.Αναρωτιέσαι που είμαι.Αν πας στο φόρουμ με τον τίτλο "Πείραμα Της Φιαλαδέλφειας"και δεις τι έχω γράψει , θα καταλάβεις για ποιον λόγο ακριβώς δεν εμφανίζομαι τόσο συχνά.
Επειδή όμως χρωστάω πολλά στα θέματα κινηματογράφου που έχεις ανοίξει κι επειδή κι ο φίλος coperollo έχει τις απορίες του,συνεχίζουμε.
Για να επεκταθούμε στο θέμα των Β ταινιών,να διευκρινίσουμε ότι μία ταινία είναι Β,απλά και μόνο όταν είναι χαμηλού προυπολογισμού(και άρα δεν έχει πάρει το δρόμο της μέσω των ισχυρών στούντιο).
Ένα μεγάλο στούντιο είναι έτοιμο να χρηματοδοτήσει ΑΚΟΜΗ και μία ταινία τρόμου,αρκεί να πληρεί κάποιες προυποθέσεις.Μία απ'αυτές είναι ο πρωταγωνιστής να έχει και γαμώ τα σώματα.Πως αλλιώς θα πάνε τα κοριτσάκια να δουν και να στηρίξουν την ταινία.
Δεν μπορώ να βρω πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από μια ταινία που όταν προβλήθηκε και στην Ελλάδα έκανε πάταγο.Μιλάω για την ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ,με τον Μπρους Γουίλις.Για καιρό άκουγα ανθρώπους εντελώς άσχετους με ταινίες τρόμου(που η πιο τρομαχτική ταινία που είχαν δει ως τότε ήταν πιθανόν το ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΒΡΥΚΟΛΑΚΑ-Τομ Κρούζ για τους απαραίτητους συνειρμούς...)να μου συστήνουν αυτή την ταινία και να λένε ότι το βράδυ δεν μπορούσαν να κοιμηθούν(αφού είχαν δει την ταινία).Για δυο τρία χρόνια αρνιόμουν να την δω.Και όταν την είδα,διαπίστωσα απλά ότι είχα δίκιο.Θεωρώ πιο τρομαχτική τη ΛΑΜΨΗ στην Ελληνική τιβί(Φώσκολος)παρά αυτό το παιδικό εργάκι.Αυτό το κακό μπορεί να κάνει όμως το Χόλλυγουντ.Να σου πλασσάρει μία ταινία που θυμίζει βίντεοκλιπ ως το καλύτερο έργο τρόμου.Τέλος πάντων...
Τα στούντιο αυτά λοιπόν δεν θα χρηματοδοτούσαν ποτέ μια ταινία σαν το EVIL DEAD. Ο λόγος? Απλός.Το έργο δεν πραγματεύεται έρωτες,ηρωισμούς,μάχες σώμα με σώμα με το διάβολο.Πραγματεύεται όμως ένα θέμα τόσο πρωτότυπα αστείο αλλά και ανατριχιαστικό,που για τον πολύ κόσμο(μάζα)είναι ακατανόητο.Το συγκεκριμένο φιλμ φίλε coperollo ,είναι ένας θρίαμβος της ατομικής σκέψης αλλά και της συλλογικής δράσης.Δημιουργήθηκε με μόλις 50.000δολλάρια από μια παρέα παλιών συμμαθητών,τα εφέ όσο απλά κι αν φαίνονται είναι από τα πιο πρωτοποριακά που είχαν παιχτεί(και χωρίς να είναι του George Lucas...),ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν απίστευτο.Απλά το καλύτερο φιλμ τρόμου για όλους τους λάτρεις αυτού του είδους.Και μιλάμε για μία do it yourself ταινία,ο θρίαμβος του ερασιτεχνισμού πάνω στα μεγάλα στούντιο.
Ακολουθώντας αυτή την τακτική,τα δυο τζιμάνια του Blair Witch έκαναν μία ακόμη απίστευτη ταινία,μια ταινία ΜΕΣΑ σε μία άλλη ταινία,μία αποκωδικοποίηση του φόβου με το πιο απλό μέσο-ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΤΑΖ.Εκεί έγκειται η τεράστια επιτυχία του φιλμ κι ακόμη περισσότερο στο γεγονός ότι οι μισοί που βγήκαν από την αίθουσα είπαν "ποια μούφα ποια μούφα,εκείνη η μπαρούφα!"(για να χρησιμοποιήσουμε και τα λόγια της φίλης μας clearthought),ενώ οι υπόλοιποι μισοί είπαν "αυτή ήταν η συνέχεια του EVIL DEAD!". Εντελώς διαφορετική προσέγγιση στην ψυχολογία του φόβου αλλά ίδιο αποτέλεσμα-ένα γερό χτύπημα στο στομάχι των μεγαλοκαρχαριών του Χόλλυγουντ.
Αυτού του είδους οι ταινίες με συγκινούν πραγματικά γιατί δείχνουν τεράστια αγάπη για το αντικείμενο(σινεμά),μεράκι για τη επίτευξη κάτι ξεχωριστού και φυσικά προσωπική ιδιοφυία.Το να έχεις 50.000.000 δολλάρια στη διάθεσή σου και να κάνεις ακόμη μία ταινία δεν είναι επίτευγμα.Το να κάνεις όμως ΤΗΝ ταινία με μόλις το 1/10 των χρημάτων αυτών,τότε ναι,έχεις αφήσει τη σφραγίδα σου και με το παραπάνω.
Και για να απαντήσω στην απορία σου φίλε coperollo,θα συμφωνήσω κι εγώ με τη συνταξιδιώτισσά μας.Το Blair Witch είναι μια καθαρόαιμη Β ταινία που συνεχίζει μία τεράστια παράδοση και η οποία δε σταματά ποτέ,όσο τουλάχιστον ο κινηματογράφος θα έχει τη σημερινή του μορφή.
..................(διαλειμμα για καφέ).....................
Έτοιμος και συνεχίζω.
Ο πολύς κόσμος φίλε coperollo έχει εθιστεί πλέον στο κακό σινεμά ή για να το πω καλύτερα στο εντυπωσιακό σινεμά.Αυτό που δημιουργεί ψεύτικα συναισθήματα.Οι Αμερικάνοι κρύβουν τη δειλία τους(γιατί ΕΙΝΑΙ δειλοί και το έχουν αποδείξει πάμπολλες φορές με τις τεχνολογικές επιθέσεις τους σε ανυπεράσπιστους λαούς)με το να παρουσιάζουν την εικόνα του βιονικού στρατιώτη(και πατριώτη).Ξορκίζουν το κακό με τα πιο γελοία μέσα,με εμπνεύσεις που ούτε ο δίχρονος ανηψιός μου δεν θα σκέφτονταν μέσα στην ανωριμότητά του.Ευτυχώς όμως που υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι σαν τον John Carpenter,εντελώς ανεξάρτητοι και εντελώς αντιδραστικοί στα της Αμερικάνικης ζωής.Θα σου θυμίσω μια ταινία του,το THEY LIVE,το οποίο το θεωρώ σαν τεράστια κριτική στο Ρηγκανισμό(τον θυμάσαι τον ανεκδιήγητο πρώην πρόεδρο των ΗΠΑ?).Λίγοι όμως αποκωδικοποίησαν το νόημά της,γιατί στάθηκαν στην απλοικότητα της κινηματογράφησης.Μια ταινία όμως δε χρειάζεται σώνει και καλά να μοιάζει ξεχωριστή,αλλά να ΕΙΝΑΙ ξεχωριστή.Και πίστεψέ με,ο σκηνοθέτης αυτός έχει τόσο προσωπικό όραμα,όσο όλοι οι Αμερικανοί σκηνοθέτες μαζί.Οι ταινίες του έχουν πάντα έναν διαβολεμένα αργό και απειλητικό ρυθμό,οι πρωταγωνιστές του πολλές φορές είναι ανορθόδοξοι Μαύροι,ενώ στο βάθος ακούγεται συνέχεια μία απειλητική μελωδία,που ΠΑΝΤΑ είναι γραμμένη από τον ίδιο τον John!Μιλάμε για πλήρη ανεξαρτησία και αυτοδιάθεση.Περιττό να σου πω ότι η ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ,θεωρείται από όλους σχεδόν τους κριτικούς ως η πιο επιτυχημένη "σκοτεινή"ταινία,αυτή που άνοιξε το δρόμο για τις μάσκες χόκει,αλυσοπρίονα και όλα τα σχετικά που βλέπουμε μέχρι σήμερα.Αρκεί δηλαδή ένα ξεχωριστό μυαλό για να ξεκινήσει κάτι εντελώς καινούριο στο σινεμά.
Στις μέρες μας παίζεται το ριμέικ του φιλμ Ο ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΙΟΝΙ του "πολύ" Tobe Hooper.Όταν ο νεαρός-τότε το 1974-
σκηνοθέτης έκανε αυτή την ταινία,δε μπορούσε να φανταστεί τι θα ακολουθούσε.Μιλάμε για μία κλασσική Β ταινία και για πολλούς κριτικούς,μία από τις τοπ10 ταινίες στην ιστορία,δίπλα σε φιλμ όπως το 2001-ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ,που όταν προβλήθηκε στο τότε φεστιβάλ των Καννών,έκανε τον κόσμο να χοροπηδάει στα καθίσματα.Το φεστιβάλ αυτό συνήθως φιλοξενεί ποιοτικές ταινίες και για παράδειγμα κλασσικό θα φέρω τον δικό μας(και πολύ δύσκολο)Αγγελόπουλο.Όμως η ταινία με τον μανιακό δολοφόνο ενθουσίασε τους πάντες,κοινό και κριτικούς,για ένα και μόνο λόγο-ήταν ΑΛΗΘΙΝΗ.Μέχρι τότε καμμια πρωταγωνίστρια δεν ήταν από την κορφή μέχρι τα νύχια βουτηγμένη στο αίμα και ποτέ δεν είχε περάσει μέσα από τζαμαρία για να γλυτώσει(μόνο ο Βέγγος το έχει κάνει αυτό!!!).Η ταινία διέθετε το χάρισμα να σε κάνει να πιάνεσαι από το κάθισμά σου και να εύχεσαι ολόψυχα να γλιτώσει η άμοιρη κοπέλα από τον ζωντανό εφιάλτη πίσω της(και τα κατάφερε με πολύ ανορθόδοξο τρόπο-μια νταλίκα ισοπέδωσε άθελά τον τύπο με το πριόνι).Φυσικά από την ταινία δεν λείπει το βασικό συστατικό-χιούμορ,μαύρο και ακραίο βέβαια,αλλά πολύ πετυχημένο.
Εδώ θα πω και κάτι πολύ ενδιαφέρον που διάβασα πρόσφατα.Στην Αμερικάνικη τηλεόραση οι ταινίες τρόμου κατακλύζουν τα κανάλια μια συγκεκριμένη μέρα,ή μάλλον νύχτα.Την Παρασκευή.Ξέρετε γιατί?Η Παρασκευή καλσσικά θεωρείται για πολύ κόσμο ως το τέλος της εργάσιμης εβδομάδας-όσο ισχύει πλέον αυτό-και γι'αυτό οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη εκτόνωσης(μέσω έκκρισης αδρεναλίνης).Την εκτόνωση αυτή,δυο είδη κινηματογράφου μπορούν να προσφέρουν κατά κόρον και με το ίδιο αποτέλεσμα-οι ταινίες τρόμου και οι κωμωδίες.Το αποτέλεσμα στο συναισθηματικό πεδίο είτε βλέπεις κωμωδία είτε τρόμο,είναι το ίδιο.Ενδιαφέρον,δε νομίζετε?
Φίλη clearthought θα επανέλθω για Ελληνικό κινηματογράφο και ότι άλλο υποσχέθηκα.Μέχρι τότε,ελπίζω να είσαι πάντα καλά.Και συγγνώμη αν κούρασα με το μήνυμά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 03:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου φίλη clearthought.Αναρωτιέσαι που είμαι.Αν πας στο φόρουμ με τον τίτλο "Πείραμα Της Φιαλαδέλφειας"και δεις τι έχω γράψει , θα καταλάβεις για ποιον λόγο ακριβώς δεν εμφανίζομαι τόσο συχνά.
Επειδή όμως χρωστάω πολλά στα θέματα κινηματογράφου που έχεις ανοίξει κι επειδή κι ο φίλος coperollo έχει τις απορίες του,συνεχίζουμε.

ΚΑλησπερα καλε μου Αlexeyev1970(μπορω να σε αποκαλλω Αποστολη{;) ειναι πιο μικρο,αληθινο και ελληνικο )...
Πραγματι μας ελειψες παρα πολυ...
Διαβασα την "ολη φαση" στο φορουμ που μου παρεπεμψες και σε κατανοω για την σταση σου...
Παντως θα ηθελα να μη σε χασουμε απο το φορουμ του κινηματογραφου γιατι οι γνωσεις και οι αποψεις σου θεωρω οτι ειναι αξιολογες και εχουν να "δωσουν" αρκετα...
Επομενως,οπως καταλαβες και να μη θες θα μπαινεις με το ζορι για εμας

quote:
Θεωρώ πιο τρομαχτική τη ΛΑΜΨΗ στην Ελληνική τιβί(Φώσκολος)παρά αυτό το παιδικό εργάκι.

Αγαπητε μου, εγω την θεωρω την τρομακτικοτερη sci-fi ολων των εποχων!!!!

quote:
Τα στούντιο αυτά λοιπόν δεν θα χρηματοδοτούσαν ποτέ μια ταινία σαν το EVIL DEAD. Ο λόγος? Απλός.Το έργο δεν πραγματεύεται έρωτες,ηρωισμούς,μάχες σώμα με σώμα με το διάβολο.Πραγματεύεται όμως ένα θέμα τόσο πρωτότυπα αστείο αλλά και ανατριχιαστικό,που για τον πολύ κόσμο(μάζα)είναι ακατανόητο.Το συγκεκριμένο φιλμ φίλε coperollo ,είναι ένας θρίαμβος της ατομικής σκέψης αλλά και της συλλογικής δράσης.Δημιουργήθηκε με μόλις 50.000δολλάρια από μια παρέα παλιών συμμαθητών,τα εφέ όσο απλά κι αν φαίνονται είναι από τα πιο πρωτοποριακά που είχαν παιχτεί(και χωρίς να είναι του George Lucas...),ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν απίστευτο.Απλά το καλύτερο φιλμ τρόμου για όλους τους λάτρεις αυτού του είδους.Και μιλάμε για μία do it yourself ταινία,ο θρίαμβος του ερασιτεχνισμού πάνω στα μεγάλα στούντιο.

Θα συμφωνησω με τον φιλτατο Αποστολη...
Το EVIL DEAD ( δεν αποτελει "Καταραμενο ασμα"{η μεταφραση του} αλλα πρωτοποριακο και απολαυστικο "ασμα" για τα δεδομενα των νεανικων ταινιων τρομου (όχι μονο Β',γενικως)...
Με ανυπαρκτο budget και περισσιο παθος μια ανευ προηγουμενου αποθεωση της υπερβολης , το αιματηρο ματι που κλεινει ο Ραϊμι σε ότι μπορει να θεωρηθει τρομος γινεται εν ετει 1982 ένα inside joke ταχειας καυσης...(σε απλα ελληνικα αυτο που λεμε "στα μουτρα")...
Πρωτο δειγμα όλων των μετεπειτα ταινιων που θα οριζαν το ειδος του νεανικου θριλερ(μια παρεα παιδιων, απομονωμενη σε ενα σπιτι,κατι νεκροι ισχωρουν με το ετσι θελω στα σωματα νεαρων κορασιδων)
στη δεκαετια του 80 (τοτε αρχισα να κανω τα πρωτα μου βηματα και ο Ράιμι εδωσε τα πρωτα βηματα για το νεανικο θριλερ) αλλα και πιο προσφατα ,το σχεδον σπουδαστικο φιλμ του Ραιμι μοιαζει ακομη και σημερα καλυτερο...απο οποιοδηποτε αλλο.Βασισμενο στο σπλαντερ(δωστε ποταμια αιματος στο λαο...ποσο μου αρεσει το κοκκινο αιμα να απλωνεται παντου...ενα τετοιο πραγμα δλδ) και ανευ ιχνους φιλοσοφιας το EVIL DEAD προσφερει απλοχερα και με ευρυματικο τροπο ,τρομο,ριγη,και ανατριχιλες στο θεατη χωρις να ντρεπεται για το γεγονος οτι μπορεις να το απολαυσεις και ως κωμωδια....Ενα πραγματικο Β' διαμαντι...

Kαι υστερα απο τον εκθιασμο του "καταραμενου ασματος" θα σας πω γενικα οτι ξερω για τα β'διαλογης υστερα απο ερευνα αλλα και γενικα απο την ενασχολιση μου με το ολο θεμα...
Ιστορικα μιλωντας και συμφωνα με τον Αντρε Μπαζεν, τα πρωτα δειγματα γραφης Β' τα συνανταμε στα γουεστερ των δεκαετιων 20 και 30,καθως απο κει και περα οι δημιουργοι θα χρησιμοποιησουν τη συνταγη του γουεστερ για να μιλησουν για γενικοτερες αληθειες και ιδεες.
Στα τελη της δεκαετιας 40 η ζητηση του κοινου για περισσοτερο σινεμα οδηγει στη λογικη των διπλων παραστασεων, με ενα κυκλωμα αιθουσων οπου προβαλλονται 2 ή 3 ταινιες με κοινο θεματικο αξονα.Μια παραβιομηχανια ειχε στηθει και οι κανονες ηταν απλοι: οι ταινιες επρεπε να εχουν συγκεκριμενη ποιοτητα (θριλερ αρχικα) ,να εχουν λαϊκο χαρακτηρα (εστω κι αν ηθελαν να εκφρασουν συνθετες ιδεες) και να ειναι απαραιτητως χαμηλου προυπολογισμου,απειροελαχιστων φιλοδοξιων και γυρισμενες εξαιρετικα συντομα.Μετα εμφανιζονται Β'Movies επιστημονικης φαντασιας και φιλμ νουαρ...
Ετσι ξεκινησε η ολη ιστορια για τα Β'.
Πάντως πρεπει να σημειωσω κατι στο σημειο αυτο...
Προελεχθησε απο τον Αlexeyev1970 για το σνομπισμο που δειχνουν η μεγαλες κινηματογραφικες εταιρειες για τα Β' για αυτο ειναι και "παρεξηγημενα" ή παραγκωνισμενα...
Να σημειωσω λοιπον,οτι στη δεκαετια 70 τα μεγαλα στουντιο ,που εως τοτε προοριζαν τους μεγαλους προϋπολογισμους για σοβαρα δραματα ή αναπαραστασης εποχης , βλεποντας την τεραστια επιτυχια 2 ταινιων καθαρα β θεματολογιας (τα σαγονια του καρχαρια,Ο πολεμος των αστρων) αποφασιζουν αν επενδυσουν συστηματικα πλεον σε οτιδηποτε χαρακτιριζαν μεχρι τοτε υποτιμητικο exploitation.
Κι αυτο δεν ειναι τυχαιο γιατι εκεινη τη δεκαετια κανουν την εμφανιση τους οι σκηνοθετες Κοπολα,Σπιλμπεργκ,Λουκας που εχεουν μεγαλωσει με τις εικονες των Β',και κανουν την "πτυχιακη" τους σε αυτο τον χωρο...
Επομενως ειχε δοθει σοβαρη σημασια στο θεμα των Β'.
Ο σνομπισμος και αυτο το φαινομενο που αναφερει ο Alexeyev1970 αρχιζει να γινεται απο το 1984 και μετα, που ο τοτε προεδρος των ΗΠΑ Ροναλντ Ρεϊγκαν (φτου...να πλυνω το στομα μου) εδωσε το δικαιωμα στα στουντιο να εχουν στην ιδιοκτησια τους οσες κινηματογραφικες αιθουσες επιθυμουσαν -κατι που απαγορευοταν δια νομου εως τοτε-κι ετσι οι μικρες εταιριες παραγωγης-διανομης εμειναν με μοναδικη διεξοδο την αγορα του βιντεο κυκλωματος .Παντως οσο περνουσαν τα χρονια ολο και λιγοτεροι δοκιμαζαν στα "σκληρα μονοπατια" των Β' λογω αδικου ανταγωνισμου..κι ετσι επηλθε η σημερινη κατασταση του "σνομπαρισματος " σε μικρες παραγωγες που αποτελουν δειγμα και διαμαντια για τον κινηματογραφο...και προωθουνται και σερβιρονται ακριβες παραγωγες -μπαρουφες!!!
Παντως θελω να ειμαι αισιοδοξη για το μελλον...οσον αφορα τον ευρωπαϊκο και ελληνικο κινηματογραφο σε σχεση με τα Β'.
Αυτα...ως το παρον...σας κουρασα

quote:
Φίλη clearthought θα επανέλθω για Ελληνικό κινηματογράφο και ότι άλλο υποσχέθηκα.Μέχρι τότε,ελπίζω να είσαι πάντα καλά.Και συγγνώμη αν κούρασα με το μήνυμά μου.

Αγαπητε σε περιμω..και να μην χανεσαι...εδω εισαι ευπροσδεκτος ΠΑΝΤΑ!!!!!και δεν μας κουραζεις ΠΟΤΕ!!!

Φιλια...και με ιδιαιτερη εκτιμηση σε καληνυχτιζω

ΚΑληνυχτα σε ολους μας αγαπημενοι μου συνταξιδιωτες...
Εις νεωτεραν...

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ποιο έργο λες φίλε.Είναι Ιταλική παραγωγή,γυρισμένο κάπου στην Παπούα-Νέα Γουινέα,με πραγματικούς...κανίβαλους.Θέλω να πω ότι είναι εξ'ολοκλήρου γυρισμένο σε περιβάλλον ζούγκλας,με πραγματικούς ιθαγενείς και οι μόνοι κανονικοί ηθοποιοί είναι οι λευκοί συμμετέχοντες.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια σκηνή,που "ανοίγουν" το σώμα μιας κοπέλας τελετουργικά και οι άλλοι είναι δεμένοι στον πάσαλο και παρακολουθούν το φρικτό θέαμα.Επίσης ακούγεται...κλασσική μουσική κατά τη διάρκεια της σκηνής!Είναι πράγματι Β και πολύ καλή μάλιστα.
Ελπίζω να μιλάμε για το ίδιο έργο πάντα,αν και είμαι σίγουρος εφόσον θυμάμαι και τα περαιτέρω(δικαστήρια και λοιπά).
Για το Blair Witch, όπως είπα το θεωρώ πολύ μεγάλη επιτυχία που εσύ το βρήκες μούφα κι εγώ καταπληκτικό.Αυτή ήταν και η μαγκιά του έργου φαντάζομαι.Κανένας από τους φίλους μου δε γουστάρει την ταινία αυτή αλλά εγώ τη βρίσκω ως μία από τις καλύτερες που έχω δει.Γούστα είναι αυτά...
Για το Safe Sex δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν το είδα.Ποτέ δεν θα ξόδευα λεφτά υπέρ των Παπαθανασίου-Ρέππα,υπέρ του Λαζόπουλου και υπέρ όλων γενικώς που παίζουν με τη νοημοσύνη του Νεοέλληνα.Ο Ελληνικός κινηματογράφος έχει άλλες αξιόλογες ταινίες-γνώμη μου-αλλά ούτε και γι'αυτές ξοδεύω πλέον λεφτά για να τις δω στη μεγάλη οθόνη.Έχουν πολλά να μάθουν ακόμη οι σημερινοί Έλληνες κινηματογραφιστές,τις ταινίες των οποίων βρίσκω αν μη τι άλλο,απελπιστικά αργές και εκτός ρυθμού.Συν τοις άλλοις,κανείς Έλληνας σκηνοθέτης δεν έχει ασχοληθεί μέχρι στιγμής με το αγαπημένο μου είδος,που όπως θα κατάλαβες είναι ο τρόμος,κι αυτό με κάνει να τους βλέπω με μισό μάτι.
Για την αγαπημένη μου ταινία-και όχι την καλύτερη απαραίτητα-άσε να έχω τη δική μου γνώμη.Άλλωστε αυτό που είπες είναι πολύ εύστοχο,ότι δηλαδή μπορεί να υπάρχουν ταινίες που ούτε καν γνωρίζουμε αλλά που μπορεί να είναι κλάσεις ανώτερες από τις υπόλοιπες που έχουμε δει.
Μέχρι να τις δούμε όλες λοιπόν,άσε να πιστεύω ότι το Evil Dead,αποτελεί για μένα την καλύτερη πρόταση πάνω στο πως μπορείς να κάνεις μια ταινία με μόνο οδηγό την αγάπη για το αντικείμενο.
Ευχαριστώ πάντως που συμμετέχεις κι εσύ στη συζήτησή μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 23:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις ταινίες που ανέφερες τις έχω δει όλες ανεξαιρέτως πλην του guinrea pig.Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια πληροφορία σχετική?
Την Ιταλική ταινία με τους κανίβαλους σαφώς και την έχω δει και μάλιστα όταν πρωτοκυκλοφόρησε στα βίντεο κλαμπ το 1980.Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή και πολύ ρεαλιστική,αν και όταν αποφασίσεις να το δεις με παρέα,τότε κινδυνεύεις να σε βρίσουν όλοι ομαδικώς.Γενικά μου αρέσουν πολύ οι ταινίες τις οποίες αποφεύγει ο κόσμος.Και ο τρόμος δεν αρέσει σε πολλούς.
Το Blair Witch ότι και να μου πει κανείς μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ γιατί με τρόμαξε και με συγκίνησε σαν ιδέα.Αυτή τη σχέση προτιμώ με μια ταινία και όχι αν είναι καλογυρισμένη ή όχι.Μετρά πολύ η ιδέα,το μεράκι αλλά και το αποτέλεσμα,που τουλάχιστον για μένα ήταν έντονο.
Και φυσικά όλοι μιλάμε και λέμε τις απόψεις μας.Όλα ευπρόσδεκτα από μέρους μου.
Πάντα φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσπαθω να μπω αλλα δεν βρισκω το πομολο..

Παντως τα καταφερες φιλε μου και χαιρομαι παρα πολυ που συμμετεχεις κι εσυ στη συζητηση μας

quote:
τωρα συγκεκριμενα για το blair witch φιλτατε alexeyev μαλλον πρεπει να δεις το original εργο που σταθηκε αιτια για να γυριστει αυτη
η κατ'εμε μουφα. ολοκαυτωμα των κανιβαλων (το'χω αναφερει και σ'αλλο θεμα forum) και θα καταλαβεις την διαφορα. ο ορισμος της b-movilas, των video-nasties των 80s.. και με κατι μοναδικο, για το οποιο ο κος σκηνοθετας πηγε στα δικαστηρια (δε το λεω..! οποιος πιστος πρεπει να το δει για να καταλαβει !)


Θα συμφωνησω κατα το ημισυ!
Στανταρ το "Ολοκαυτωμα των καννιβαλλων" αποτελει την αφορμη κι αν θες και την πηγη εμπνευσης των σκηνοθετων του Blair Witch...
Επισης θα συμφωνησω και θα χρησιμοποιησω και τα λογια σου στο οτι η συγκεκριμενη ταινια(Ολοκαυτωμα των ΚΑννιβαλλων) "ειναι ο ορισμος της Β'movιλας"...
Παρολα αυτα προσωπικα δεν βρηκα το Blair Witch μουφα...
Κι ας ηταν ψευδοντοκιμαντερ,κι ας ηταν επακολουθο και επηρεασμενο απο το "ολοκαυτωμα των καννιβαλλων" ,η ταινια "πετυχε" τον σκοπο της...
Ηταν πραγματι πολυ ρεαλιστικη και σπιντατη...και προσωπικα με επεισε...
Aντιθετα απο τη συνεχεια της "Blair Witch:The Book of shadows" η οποια "μυριζε " σαν ξυνισμενο κρασι με αφησε παγερα αδιαφορε και πιστοποιησε για αλλη μια φορα πως η πρωτοτυπη ιδεα ειναι και η καλυτερη!

quote:
και συνιστω οτι κανω και'γω δηλαδη να μην παιρνεται θεση για την 'καλυτερη ταινια ολων των εποχων' ειτε ειναι τρομου, θριλερ, οτιδηποτε. δεν φανταζεσται τι εχει βγει διεθνως και εμεις εδω στο ελαντα το αγνοουμε..

Συμφωνω απολυτα σε αυτο...στο οτι αγνοουμε αρκετες ταινιες ...
Παρολα αυτα (ειμαι λιγακι πνευμα αντιλογιας ) σιγουρα δεν μπορουμε πια ειναι "Η καλυτερη ταινια ολων των εποχων"...αλλα μπορουμε ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ να πουμε ποια ειναι "Η καλυτερη ταινια ολων των εποχων για ΜΑΣ"...εξαλλου η προσωπικη αποψη ΠΡΕΠΕΙ να λεγεται

quote:
οσο για το safe sex εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ. ηξερα τι πηγα να δω (οχι αγγελοπουλο) και ηταν ακριβως αυτο.. ενα απολαυστικο, ελαφρυ εργακι με πολυ γελιο ! το'δα 3 φορες στο σινεμα και τις 3 γελασα οπως
την πρωτη φορα..


Aυτο σεβαστο!
Παντως για "μπιντεδοκωμωδια" καλη ειναι...
Οι Ρεππας-Παπαθανασιου ειναι σαν τους αδερφους Φαρελι...πειθουν μοναχα οσους ειναι εθισμενοι στα αστεια και τους θορυβους της τουαλλετας (Προσωπικη αποψη)


Παντως ειλικρινα, φιλε memfisto χαιρομαι παρα πολυ που συμμετεχεις στη συζητηση μας και μοιραζεσαι τις αποψεις σου πανω στο υπεραγαπημενο θεμα του κινηματογραφου....

με εκτιμηση,


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 01:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ελληνικη ταινια τρομου εχει βγαλει ο "πιασε το μπαλακι - πετα το
μπαλακι" νικο μαστορακης - μου διαφευγει ο τιτλος, ειναι 70s
και ειναι γνωστη παγκοσμιως (στους φαν). την ειχα βρει σε καποιο
ολλανδικο webshop αλλα ηταν με ολλανδικους υποτιτλους (γενικα η ολλανδια ενδεικνυται για αγορες ταινιων τρομου, μιας και δεν κοβουν ουτε δευτερο!). βρισκεται αν το ψαξεις, και εχω διαβασει τα καλυτερα
(αρκετα ρεαλιστικες σκηνες κλπ.κλπ.)

O Μαστορακης εχει βγαλει αρκετες ταινιες τρομου...που δεν ειναι γνωστες στην Ελλαδα,δυστυχως και παλι...
Εχω την εντυπωση οτι εσυ αναφερεσαι στην ταινια "Τα παιδια του διαβολου"(1975)...στο εξωτερικο γνωστη ως "Island of death"...
η ταινια εχει γυριστει στη Μυκονο και πραγματευεται
τις "διακοπες" ενος νεαρου ζευγαριου...που "πηδαει" και "σκοτωνει" ο,τι βρισκει πιστευοντας οτι ειναι απεσταλμενοι του Θεου και τιμωρουν ολους τους "βρομερους","σιχαμενους" και "τους κατοικους των Σοδομα και Γομορα"...
Αυτη πρεπει να λες...
Την εχω δει...δεν μου εκανε και τπτ να σου πω την αληθεια,ουτε ζητωκραυγαξα στο τελος,καλουτσικη...αν και οι σκηνες ειναι πραγματι ρεαλιστικες...ειδικοτερα εκει που αφου τους σκοτωσουν καινε τα μουτρα των νεκρων με φλογοβολο...!!!!

Τωρα απλως ενημερωτικα να αναφερω ταινιες του που ξερω οτι ειναι τρομου...

1.Blood Tide (1982) εχει γραψει το σεναριο ο Μαστορακης, τη σκηνοθεσια την εχει κανει ο Richard Jefferies. (δεν την εχω δει αρα δεν μπορω να εκφρασω αποψη )

2.ΤΗΕ WIND(1987)αρκετα ενδιαφερουσα ταινια...εκτιλυσσεται το ολο σκηνικο σε ενα στοιχιωμενο καστρο...εχει ατμοσφαιρα και ειναι και διασκεδαστικο...

3.Ιn the cold of the night(1991)...αυτη δε μου αρεσε καθολου...ειναι απο αυτα τα χαζοαμερικανικα ερωτικα θριλλερ...που ανακαλυπτεις "στασεις" που δεν ηξερες

4.com.for Murder(2001)...αρκετα ενδιαφερουσα κι αυτη η ταινια...σπιντατoι ρυθμοι...αρκετα καλα εφε...γενικα πολυ high-tech η ταινια...αν και μου κανει λιγο "αναμασημενη τροφη"...δεν ξερω αν εχετε υποψην σας την ταινια "μοντελο για φονο" αυτο θυμιζει πανω κατω...και μας λεει οτι serial killers υπαρχουν και στο διαδικτυο...ή αν θελετε πως το ιντερνετ ειναι (τηλε-) ΦΟΝΙΚΟ


quote:
ναι για το ιδιο εργο μιλαμε - αλλα πιστεψε με οταν το δεις ενδεχομενως να αλλαξεις αποψη για το μπλερ γουιτς. ειναι ψευδοντοκυμαντερ φαση αλλα ελεεινα ρεαλιστικη με απιστευτη μουσικη
(οπως και οι περισσοτερες ιταλικες τρομου, της χρυσης αυτης εποχης)
και δυο σκηνες με βια προς ζωντανα (για το οποιο πηγαν δικαστηρια).
και τιποτα δεν ειναι πραγματικο - ολα ειναι στημενα. οταν το πρωτοειδα (και δεν ηξερα τιποτα για το εργο - παραμονο τα καλα λογια ενος εμπιστου φιλου μου) εκλεισα τον ηχο απο τη μεση και μετα !..
βεβαια ειχε να κανει και η κακη ποιοτητα της vhs που το'κανε ακομα πιο
ρεαλιστικο.. (στο dvd χανει λογω της πολυ καλης ποιοτητας..)

Tην αποψη μου για το "ολοκαυτωμα των καννιβαλλων " την παρεθεσα παραπανω...μου αρεσε παρα πολυ η ταινια...
αλλα εξισου μου αρεσε και το Blair witch...
Εξαλλου φιλε μου γουστα ειναι αυτα...αλλους τους πειθει μια ταινια αλλους οχι...
Και το "Η νυχτα των Ζωντανων Νεκρων " του Τζορτζ Ρομερο(1968) ειναι προδρομος του EVIL DEAD αλλα και τα δυο με επεισαν και τα δυο ειναι Β'MOVIES και τα 2 ειναι αγαπημενα...
το οτι μια ταινια λοιπον εχει επηρεαστει καπως απο καποια αλλη, το γεγονος δεν αποκλειει οτι η ταινια μπορει αν ειναι καλη ή οτι μπορει να πεισει...
Οπως εχω ξαναγραψει..."Περι ορεξεως..."


quote:
αξιζει να δεις επισης καποιο απ'τα guinea pig (ειναι 7 ή 8) για τα οποια λεγεται οτι ο τσαρλυ σην, καλεσε το fbi αφου δεν πιστευε οτι ηταν ταινια..

Λοιπον αγαπητε μου φιλε..απο τα guinea pig εχω δει το "Devil'w experiment"...το οποιο δεν το ειδα ολοκληρο γιατι απλως ηταν TOO MUCH
για μενα...αυτο πραγματι δεν ειανι τρομος ειναι να απορεις αν αυτο που βλεπεις ειναι αληθεια ή ψεμα...και επειδη μου αρεσει σε μια ταινια να ειναι μεν οι σκηνες ρεαλιστικες αλλα απο την αλλη να μπορω να καταλαβω οτι ισως προκειται για ταινια...και οχι για ζωντανη "εν ψυχρω δολοφονια"...πιστευω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι τα guinea pig ειναι η "μελανη" σελιδα του ιαπωνικου κινηματογραφου τρομου...και γενικα οχι μονο για γερα νευρα αλλα για ανθρωπους που θα μπορουσαν καλλιστα να δουν μπροστα τους να εξελισσεται μια εν ψυχρω κανιβαλλιστικη δολοφονια και απλως να καθονται και να παρακολουθουν...
Ειλικρινα ΤΟΟ ΜUCH και δε μου αρεσουν αυτα..ή καλυτερα ΔΕΝ με πειθουν σε ταινιες τρομου...αυτα..κατα την ταπεινη μου αποψη...

quote:
και το men behind the sun το οποιο υπαρχει σε ελληνικο dvd με υποτιτλους, ο ασχετος ελληνικος τιτλος 'σφαγη στο στρατοπεδο των κολασμενων' απο την dark star (η οποια προσφατα κυκλοφορησε τα ilsa she wolf of the ss / nekromantik !! το τελευταιο το ψαχνω χρονια να το δω..)

Aρκετα ενδιαφερουσες ταινιες...το Nekromantik..μπορεις να το βρεις ΜΟΝΟ σε μικρα υπογεια βιντεοκλαμπς του κεντρου..αν μενεις Αθηνα...


Σας καληνυχτιζω...πολυ ενδιαφερουσα εξελισσεται η κουβεντουλα μας...και ελπιζω να μην σας κουρασα...
Τα φιλια μου...

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσωπικα πιστευω, εχοντας ζησει/συνεργαστει με γιαπωνεζους οτι
εχουν πολλα απωθημενα τα οποια βγαινουν στα εργα τους.
δε θα αναφερθω σε κουρουσαβαδες κλπ. αλλα στο πλεον προσφατο
παραδειγμα του τακεσι κιτανο. θεωρειται ο νουμερο ουνο
παραγωγος/σκηνοθετης της ιαπωνιας με βραβεια σε διεθνη φεστιβαλ κλπ.
κλπ. ο και καλα σινεφιλ/αρτιστας της ιαπωνιας (που οντως ειναι..
γραφει μουσικη, ποιηση, ασχολειται με ζωγραφικη - γενικα πολυταλαντος)
και αν δεις τις περισσοτερες ταινιες του, εχουν σχεδον παντα βια και
αιμα. το πιστευω οτι ειναι αρκετα αρρωστοι.. και ποσο μαλλον οταν
διαβασα οτι το ολοκαυτωμα των καννιβαλων ηταν πρωτο σε ενοικιασεις
για μηνες στα βιδιο κλουμπς της ιαπωνιας..
για μηνες.. ενα τετοιο εργο..
εχω το ντεβιλς εξπεριμεντ και το πρωτο, αν δεν κανω λαθος, το φλαουερ
οφ φλες εν μπλαντ. αλλα επιμενω οτι αυτα τα εργα πρεπει να τα βλεπεις
σε οχι-καλης-καταστασης vhs.. χανουν πολυ σε dvd
ειναι τυχαιο οτι ο κιτανο παιζει στο μπατλ ρουαγιαλ ??.. (ρητορικο)

Τι ειπες τωρα!!???Ειπες τη "μαγικη ιαπωνικη" λεξη!!!
Takeshi Kitano!!!!!!!!
Θα συμφωνησω μαζι σου...αν και ολοκληρη η ιαπωνικη κουλτουρα διακατεχεται απο το "αισθημα" των σαμουραϊ επομενως δε θα επρεπε να σου εκανε και παρα πολυ μεγαλη εντυπωση το ολο θεμα...
Επισης,ο Κιτανο ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλλιτεχνης ...περα απο την ωμη βια και το "ξυλικι" που πεφτει στα εργα του...εμενα προσωπικα με εξεπληξε ευχαριστα και με επεισε για το ταλεντο του και την "ψυχικη του υγεια" με την ταινια του "Κουκλες"!! ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!!!!!!!!!!
Τι να πρωτο πω για αυτη την ταινια...τι συναισθημα...τι ταξιδιαρικες εικονες...τι χρωμα...τι μουσικη...ενα "ταξιδι εικονων" στον κοσμο της αγαπης!!Δυο ανθρωποι δεμενοι με μια κοκκινη κλωστη που τους ενωνει...τελειο!!!!
Την εχεις δει την ταινια???Εμενα μου κατερριψε ολους τους μυθους και το "πορτρετο" που ειχα για τον Κιτανο...
Θα μου πεις οτι μεσα απο ολοκληρη τη φιλμογραφια του ,η οποια ειναι πραγματικα "βαρατε με κι αλλο..." και γενικα ετσι γκανστεροϊαπωνικη ψυχωση ...απλως αυτη η ταινια (κουκλες) μας εδειξε και μια "κρυμμενη" πτυχη του σκηνοθετη που πραγματικα του αξιζει ο τιτλος του "καλλιτεχνη"...
αυτα τα λιγα για τον Κιτανο...

Παντως θα ηθελα την αποψη οποιου/ας εχει παρακολουθησει τις "ΚΟΥΚΛΕΣ" να μας την παραθεσει....

Παντως μεσα απο τις ταινιες τρομου..οι ΙΑΠΩΝΕΣ ...δεν πρεπει να στεκουν καθολου καλα!!!
(Εξαιρουνται τα "ring" και το "Εye"..τα οποια βρηκα αξιολογα..)

quote:
ψαχνω να δω επισης τα kekko kamen (ή mask) το οποιο φανταζομαι επισης
σαν τον ορισμο της b-movιλας.. http://www.imdb.com/title/tt0099925/
και το chinese torture chamber http://www.imdb.com/title/tt0113757/
οσοι πιστοι του δικτυου, μπορει να θυμουνται μικρο κλιπακι που
κυκλοφορησε πριν καποια χρονια με κινεζο/κινεζα να κανουν σεξ στον
αερα ! μεσα σε ενα δασος.. ιπταντε και αλλαζουν στασεις.. !! με
ηχο-επενδυση κραυγες απο πολεμικες τεχνες (αλα κιλ μπιλ)
..αυτο το βιντεακι λοιπον ειναι απο την δευτερη ταινια !!

Να μου επιτρεψεις να πω οτι οσον αφορα τις παραπανω ταινιες δεν προκειται για B'MOVIES αλλα για "παρανοια"!!!!!
Γενικα οι ταινιες τετοιου τυπου θελουν να σε τεσταρουν ψυχολογικα...
Δεν πιστευω πως προσφερουν κατι στο θεατη...εκτος απο "αηδια" και γενικα μια αποστροφη...
Οι B'MOVIES ταινιες τρομου,αντιθετα, περνουν νοηματα στον θεατη...σε βαζουν σε σκεψη...
Σου προκαλλουν ρηγη,διχως να σε κανουν να αηδιαζεις με το θεαμα...και διχως να παιζουν με τον "ψυχικο σου κοσμο" σε τετοιο βαθμο οπως τα guinea pig και οι ταινιες που προανεφερες...
Ειλικρινα δεν ξερω για ποιον λογο κυκλοφορουν τετοιες ταινιες...
Για να τεσταρουν τις αντοχες μας?
Για να "ανακαλυψουμε" εμεις οι ιδιοι ποσο "αναισθητοι" μπορουμε να ειμαστε μπροστα σε ενα φρικιαστικο εγκλημα ή σε βασανιστηρια που εφαρμοζονται σε νεαρα ατομα που δε διαβασαν το μαθημα τους????
Ειλικρινα δεν πιστευω πως Β' Movieς ειναι οσες προκαλλουν "αποστροφη" ...
Αυτες οι ταινιες (;) (και αλλοτε ψευδοντοκιμαντερ ή και πραγματικα στιγμιοτυπα απο "ατυχηματα" "ακρωτηριασμους" "αυτοκτονιες" "τεμαχισμους" και ολα τα συναφι...μονο για αρρωστημενα μυαλα κανουν...και προσωπικα κατι τετοιο δεν το θεωρω τεχνη ...ουτε πιστευω πως μπορει να προσφερει το οτιδηποτε...
Με συγχωρεις φιλε μου για την κριτικη..αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη...και επειδη ασχολουμαι πολυ σοβαρα με τον κινηματογραφο..δεν θεωρω "τετοια σκουπιδια" για "ψυχικα αρρωστους και διψασμενους για αιμα " εγκεφαλους ΤΕΧΝΗ... (παντα προσωπικη μου αποψη )

quote:
συμφωνω και με το σχολιο σου οτι για να απολαμβανεις
ταινιες του στιλ guinea pig ('να απολαμβανεις') κατι δεν παει και
τοσο καλα. τις εχω μεν, δεν τις βλεπω δε - μονο αν καποιος φιλος τα
χρειαζεται !.. και φαντασου οτι υπαρχουν και χειροτερα. σαν τα
faces/traces of death/gore με πραγματικες σκηνες φονων/ατυχηματων κλπ
(αρκετες απ'αυτες τις σκηνες ειναι στημενες, αλλα οχι ολες).

Ωχ,οι καημενοι ανυποψιαστοι φιλοι σου...
Αληθεια πως αντεδρασαν οταν ειδαν τις εν λογω ταινιες???
Παντως την αποψη μου την παρεθεσα...και πιστευω ακραδαντα οτι αυτο δεν ειναι Β'...
Ειναι αδικο να χαρακτηριζουμε κατι..."αχαρακτηριστο!!!"

quote:
να το συνεχισουμε.. να αρχησουμε και τιποτα 'εγκυκλοπαιδικες' προβολες

ΠΑρα πολυ καλη μου ακουγεται η ιδεα σου...να κανουμε "λεσχη φιλων κινηματογραφου ESOTERICA"...na mazeytoyme egv,esy, ο Alexeyev και καπου καπου και ο coperrolo...

Ελα να μαζευομαστε περισσοτεροι..!!!Να ακουσουμε και καμια αλλη αποψη???Καλα που ειστε τοσα μελη βρε???Περαστε και απο το φορουμ του κινηματογραφου...πολυ το σνομπαρεται το "αμοιρο"

Παντως περα απο την πλακα πολυ μου αρεσει η ιδεα σου memfisto...
Αντε να δουμε ποσοι θα την "χαιρετισουν"...

Αντε καλα μας κινηματογραφικα ταξιδια..και ακομη περισσοτερες αποψεις θελουμε...ελατε να γινουμε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λεσχη φιλων κινηματογραφου...

Τα φιλια μου...

Δινω την σκυταλη στον/στην επομενο/η....

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 19/02/2004 18:12:53

Edited by - clearthought on 19/02/2004 18:16:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 17:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπεριζω....

Αγαπητε memfisto...

quote:

θα διαφωνησω για την παρανοια - ή ενδεχεται να το δεχτω για το chinese torture chamber (για το οποιο εχω διαβασει τα χειροτερα! δεν κρατιεμαι !..) αλλα για το κεκκο δεν θα το δεχτω. το βρισκω παρα πολυ προτοτυπο σαν σεναριο και δεν εχει και τοση βια - ειναι μεταφορα απο μανγκα τα οποια ανηκουν στην κουλτουρα της ιαπωνιας.

Όπως ειπαμε "περι ορεξεως"...Τις μαγκνα ταινιες τις θεωρω πρωτοτυπες σαν ιδεα και γενικα μου αρεσουν να τις παρακολουθω για να περασει ευχαριστα η ωρα...Μερικες απο αυτες ειναι πολυ αξιολογες και περνουν και μηνυματα στο θεατη -εν αντιθεσει αλλων ταινιων διεθνως που ειναι μπαρουφες-.
Οσον αφορα το κεκκο...μου αρεσε και γελασα οταν το ειδα...αλλα προτιμω Καπαμαρου!!!
Το κεκκο ειναι καπως περιεργο σαν φαση..σαδιστικο (;) ισως θα μπορουσα να πω...
Παντως ναι θα συμφωνησω ειναι πρωτοτυπο σαν ιδεα και μου αρεσε...
Παντως πιστευω πως οποιος μπορει να αντεξει να δει σε "κινουμενο σχεδιο" γυμνες γυναικες και να ακουει καυστικα και "βομολοχικα" σχολια..ναι το κεκκο θα τον διασκεδασει παρα πολυ!

quote:
παρεπιπτ. με τιποτα απ'ολα αυτα δεν εχω φρικαρει τοσο, οσο φρικαρα οταν πρωτοειδα το μοναδικο eraserhead ! αυτο τα λεει ολα νομιζω..
δεν καταφερα να το δω την πρωτη φορα που αποπειραθηκα, χρειαστηκε να κατσω δευτερη φορα και παλι δυσκολευτηκα.. η μαγεια του ντ.λυντς

Ο Ντειβιντ Λυντς ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες!
Το eraserhead πραγματι ειναι συγκλονιστικη ταινια τρομου... φοβερο σεναριο, τελεια μουντη ατμοσφαιρα και ο τρομος στο maximum...
Παντως γενικως αυτο που μου αρεσει στις ταινιες του Λυντς ειναι που "μπερδευει" την πραγματικοτητα με το ονειρο, τη λογικη με την "παρανοια" και γενικα που βαζει τον θεατη σε "διαδικασια σκεψης"...Ειναι απο τους ελαχιστους σκηνοθετες κατα την αποψη μου που παραμενει σταθερη αξια!!!

quote:
αυτο το ξαναπαθαμε ολοι μαζι οταν πηγαμε να δουμε στον σινεμα το ρεκβιεμ για ενα ονειρο του αρονοφσκι..
επεφταν οι τιτλοι στο τελος και δεν κουνιοταν ανθρωπος στην αιθουσα!
οχι μονο εμεις.. κανεις δεν ειχε σηκωθει να φυγει.. ολοι με το στομα ανοιχτο.. να τον προσεξουμε τον συγκεκριμενο.. εχει αρχησει πολυ δυνατα !!..

Αλλη ταινια-σταθμος !!!Παντως πραγματι ο Αρονοφσκι αξιζει προσοχης και πιστευω πως θα μας εξεπληξει (ευχαριστα) στο μελλον...
Και το "Π" και το "ΡΕΚΒΙΕΜ" καταπληκτικες ταινιες...με πολλα νοηματα και μηνυματα..
Τωρα οσον αφορα το "Ρεκβιεμ" που ανεφερες...μου αρεσε ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολυ...λογω του πρωτοτυπου σεναριου και της "βιντεοκλιπατης" σκηνοθεσιας του...
Πολυ γρηγοροι ρυθμοι (οπως ακριβως και οι "ρυθμοι των εθισμων") καταπληκτικες ερμηνειες(η Ελεν Μπερστιν "ΟΛΑ τα λεφτα", με συγκλονισε!),φοβερη ολη η ιδεα και η πλοκη του σεναριου, πολυ ρεαλιστικες σκηνες εως και "ωμες" και αυτο ηταν που σοκαρε το κοινο..κι εκανε να ταχθουν οι θεατες σε "υπερασπιστες" και "καταψηφιστες"...και φυσικα...ΤΕΛΕΙΟ Soundtrack!!!!
Ολα τα εχει αυτη η ταινια!!!

quote:
ειδα πρωτη φορα εψες, τζες φρανκο !! τι θεος...!! εχει ασχοληθει κανεις με τον εν λογω κυριο.. ??

Mαλιστα...εχουμε ασχοληθει και με τον εν λογω κυριο...Ισπανικης καταγωγης Χεσους Φρανκο, ενος ανθρωπου που εχει σκηνοθετησει 150 περιπου ταινιες με μια ντουζινα διαφορετικα ψευδονυμα
Μερικες ταινιες του με εχουν πεισει για το ταλεντο του...αλλες παλυ με απογοητευσαν για την επιλογη του...παντως γενικως μου εχει δωσει την εντυπωση οτι ΠΑΝΤΟΤΕ (και ολο και καποιον τροπο θα βρει) αντιστρεφει τις ταινιες του σε soft core αποτελεσμα...Μια απο τις πιο χαρακτηριστικες περιπτωσεις ειναι το απολυτα cult Vampyros Lesbos (1970) και το αποτελεσμα....γυμνο,εξωτικα γυρισματα στην Κωνσταντινουπολη, ασυναρτητοι συμβολισμοι και ενα ψυχεδελικο soundtrack ...ολα αυτα αποτελουν τα χαρακτηριστικα ενος κορυφαιου ευρωπαϊκου exploitation...αν και να σου πω την αληθεια εμενα με γοητευσε το "Jack the Ripper"...
Παντως ναι παραδεχομαι πως ειναι αρκετα καλος...αλλα οχι και θεος!!!Μην τρελαθουμε κιολας!!!
Απλως κανει το soft porn καπως ποιοτικο
Αληθεια εσυ ποια ταινια του ειδες και ενθουσιαστηκες καλε μου?

Αναμενω απαντησεις....
Τελικα πραγματι η κουβεντουλα εξελλισσεται ΠΑΡΑ πολυ ενδιαφερουσα...


[/quote]

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θες να την πιάσεις αδιάβαστη την φίλη clearthought φίλε memfisto? Πολύ δύσκολο αδερφέ μου.Λες Τζες αντι για το κανονικό κι αυτή λέει Χεσούς.
Απορώ πότε πρόλαβε και τα είδε όλα και μάλιστα γυναίκα!!!
Αν θες πάντως θα σου ψιθυρίσω μία μαγική λέξη(αλλά προσοχή μη σ'ακούσει):Λούτσιο Φούλτσι.
Χτες πήρα για εκατοστή φορά το Suspiria του Argento(Dario).Αυτή την ταινία,όσες φορές κι αν τη δω,θα μ'ενθουσιάζει το ίδιο,γιατί συνδυάζει αισθητική Δαλιανίδη του 1980 με Ντέβιντ Κρόνενμπεργκ του 1970.Την έχετε δει?Το συγκρότημα που γράφει τη μουσική είναι η μόνιμη μπάντα του σκηνοθέτη(και μάλιστα παίζει και ο ίδιος),λέγεται Goblin και είναι τόσο καλτ που οι Metallica δηλώνουν ως πρώτη επιρροή!
Ο Dario Argento είναι ο πατέρας του Ιταλικού giallo που σημαίνει κίτρινο.Το Ιταλικό αυτό είδος έχει αφήσει εποχή στον τρόμο και στους στυλιζαρισμένους φόνους.Περισσότερα γι'αυτό από βδομάδα,διότι σε τρεις ώρες περίπου "πετάω" για εξωτερικό.
Μέχρι τότε memfisto σου ψιθυρίζω ακόμη μια μαγική λέξη(ή μάλλον δύο): Τοντορόφσκι και Νταμιάνο Νταμιάνι.
Βγάλτα πέρα μόνος σου τώρα με την φίλη μας την clearthought!!!!
Γεια σας παιδιά και τα λέμε λίαν συντόμως.

ΥΓ-Αυτό με την κινηματογραφική λέσχη μη νομίζετε ότι το άφησα να περάσει έτσι.Το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου.Αν είναι να γίνει κάτι σοβαρό,γιατί όχι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 18:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα φιλε memfisto...


quote:

εε.. για λιγο σαδισμο θα τα χαλασουμε τωρα..? αλλωστε και αυτο
ειναι νορμαλ για γιαπωνεζικες ταινιες..
παντως αναφερομαι στο κεκκο την ταινια και οχι το κινουμενο.. αλλα
αν εχεις δει το κινουμενο, ξερεις τι ιδιαιτερο εχει..

Εννοειται πως δε θα τα χαλασουμε για τπτ Εξαλλου σου ειπα "περι ορεξεως" αφου λοιπον "γουσταρεις" τετοιο ειδος it's ok...
Παντως οσον αφορα το κεκκο..ναι μονο το magna εχω δει δεν καραενθουσιαστηκα κι επομενως δεν θελησα να δω την ταινια

quote:
δεν εχω δει την πλεον
'ηρεμη/νορμαλ' ταινια του, το straight story - μηπως ειχατε την τυχη ?

Eιχαμε αυτη την τυχη να την παρακολουθησουμε!!!
Ενας διαφορετικος Λυντς απο αυτο που μας εχει συνηθησει...
Ας μην παραλειψω να πω φυσικα οτι ειναι η πρωτη και μοναδικη του συνεργασια με την Disney για αυτο και κριθηκε "καταλληλη απο την επιτροπη Λογοκρισιας" (εν αντιθεσει των αλλων του ταινιων)...Με την ταινια αυτη ανακαλυπτουμε τον "ευαισθητο" Ντειβιντ Λυντς -αν και οταν νοικιασεις την ταινια..να προσεξεις τις "κρυμμενες εικονες" που τοσο αρεσουν στον Λυντς δεν απουσιαζουν ουτε απο ΔΩ -
Παντως με την ταινια αυτη πολλοι αλλαξαν γνωμη ,ο οποιοι ισχυριζονταν μεχρι το 1999 οτι ο "ανθρωπος Ελεφαντας" (καταπληκτικη ταινια κι αυτη..φοβερες ερμηνειες...πολυ touching το σεναριο ,ασπρομαυρο φοντο...και "ανακαλυπτεις" πολλα απο την συγκεκριμενη ταινια για το ποσο επηρεαζονται οι ανθρωποι απο την "εμφανιση" των αλλων στις κοινωνικες τους σχεσεις- Το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!)ήταν η πιο νορμαλ του ταινια...

quote:
απο τζες ειδα το barbed wire dolls. μου θυμισε salo αλλα εχει κατι το διαφορετικο.. πρεπει να το ξαναδω.. να το εμπεδωσω !

Χμ..δε θα διαφωνησω αλλα ουτε θα συμφωνισω απολυτα...Ο παζολινι στο SALO...μας Ξε-σαλο-σε!!!!Μας γυρισε περισσοτερο τα εντερα..αλλα ηταν ΤΟΣΟ ρεαλιστικη η ταινια...εδειχνε τοσο ΑΛΗΘΙΝΑ τη "βρωμια" που υπαρχει στον κοσμο..που θεωρω την ταινια "γροθια στο στομαχι"!
Κυριολεκτικα και μεταφορικα
Καλουτσικο το "Bared wire Dolls"..δες και το "FAceless" εαν εχεις χρονο και πες μου εντυπωσεις...


quote:
πρεπει να σε πιασω καπου αδιαβαστη.. αν και φαινεται δυσκολο..

coffin joe ?


Καλα δεν εχω δει και τα ΠΑΝΤΑ!!!!Αλλα δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων εδω!!!

Παντως για coffin joe ξερω ...Φυσικα να πουμε για οποιον δεν το γνωριζει οτι προκειται για "χαρακτηρα" ταινιων ετσι?
Λοιπον..φιλε μου memfisto...απο που να πρωτοαρχισω...
Να πουμε οτι ειναι "δημιουργημα" του σκηνοθετη,συγγραφεα και πρωταγωνιστη JOse Mojica Marins (χοσε Μοχικα Μαρινς, ο οποιος εαν δεν απατομαι πρεπει να ειναι πορτογαλλος..αλλα δεν παιρνω και ορκο..)
Ο Κοφιν Τζο λοιπον ειναι ενας τυπος με στυλ νεκροθαφτη(ψηλο μαυρο καπελο ,μαυρη καπα και μαυρα γαμψα νυχια) ενας υποχθονιος φιλοσοφος που τον βρισκεις μεσα σε ονειρα και αυταπατες...
Γενικα σε ολοκληρη την Βραζιλια αποτελεσε και αποτελει "δειγμα τρομου"...
Και δεν ειναι μοναχα "ηρωας" στα φιλμ του ΜΑρινς αλλα και σε βιβλια κομικ και σε γνωστα τραγουδια...
Παντως οι ταινιες(αφου προκειται για σειρα ταινιων με τις "περιπετειες" του ηρωα...ειναι αξιολογες ολες τους!!!
Εγω εχω δει τα "At Midnight ill take your soul"(1963),"This night ill possess your corpse(1966)kai to "Awakeing of the Beast(1969)...Τα δυο πρωτα αποτελουν συνεχειες...το 1ο ειναι "δειγμα γραφης και σκηνοθεσιας του μαρινς",το δευτερο ακομη πιο τρομακτικο...και το τελευταιο προκειται για ενα LSD party..εντελως ψυχεδελικη ταινια...που με αφησε αρκετα ικανοποιημενη...
Τι αλλο να πω???
Α!Οτι γενικα -για οποιον τα δει- θα διαπιστωσει ομοιοτητες με εργα των Mario Bava,Luis Bunuel + Russ Meyer...
Αυτα...ελπιζω να σου καλυψα τυχον αποριες αγαπητε μου memfisto

Να'στε καλα...

να'στε καλα


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 21/02/2004 18:32:03

Edited by - clearthought on 21/02/2004 18:34:48

Edited by - clearthought on 22/02/2004 04:12:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 18:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορώ πότε πρόλαβε και τα είδε όλα και μάλιστα γυναίκα!!!

Φιλε Αlexeyev1970..προσεχε!!!!Δεν ειμαι απλως γυναικα..αλλα ΓΥΝΑΙΚΑ-ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ!!!!
Για αυτο να λειπουν τα σεξιστικα σχολιακια γιατι θα βγαλω το κεντρι μου...και αντε!!!!

Ο λογος που ειμαι ενημερωμενη πανω στον κινηματογραφο ειναι η απεραντη αγαπη μου για το αντικειμενο..και γενικα η ενασχολιση μου απο παρα πολυ μικρη ηλικια...για να καταλαβεις πηγαινω στο σινεμα το λιγοτερο 4 φορες τη βδομαδα ..απο ηλικια 8 ετων θυμαμαι με επαιρνε ο θειος μου απο το χερι και πηγαιναμε σινεμα
και γενικα το "ψαχνω" το θεμα για τις ταινιες...με ενδιαφερει η σκηνοθεσια..ασχολουμαι ερασιτεχνικα..και γενικα το λατρευω ολο αυτο..για αυτο στο "ΜΠΑΡΟΥΦΑ' σου ειπα οτι το θεωρω συνοθυλευμα τεχνων και ΕΠΟΜΕΝΩΣ πολυπλευρη τεχνη ...
Και να μην ακουσω αλλο σεξιστικο σχολιο ...γιατι θα στεναχωρηθω πολυ ...(εαν και καταλαβα οτι το ειπες χιουμοριστικα..και με καποια δοση "θαυμασμου"..για αυτο και δεν "κεντριζω" θανατηφορα )

quote:
Χτες πήρα για εκατοστή φορά το Suspiria του Argento(Dario).Αυτή την ταινία,όσες φορές κι αν τη δω,θα μ'ενθουσιάζει το ίδιο,γιατί συνδυάζει αισθητική Δαλιανίδη του 1980 με Ντέβιντ Κρόνενμπεργκ του 1970.Την έχετε δει?

Moναχα ενα σχολιο για την συγκεκριμενη ταινια εχω να κανω...
Ο τρομος σαν μπαροκ διακοσμηση του εσωτερου (δεν) "ειναι" ...!!
Φοβερα συγκλονιστικη ταινια και αποτελει δειγμα splatterias, heavymetalias και κομμενης λαλιας!!!
Τελειος ο Αρζεντο!!!
Α! ξερετε οτι τις ταινιες του τις γυριζει χωρις ηχο???
Θα πω περισσοτερα το βραδυ...
Πρεπει να ετοιμαστω τωρα...εχει Carnival time..
Εις το επανειδειν...Θα μιλησω και για Νταμιανι,και για τοντορφσκι και για Λουσιο Φουλτσι....(εαν και ο τελευταιος...τα τελευταια χρονια με εχει απογοητευσει...μαλλον λογω "ηλικιας"...οταν γερνα ο ανθρωπος

Εις το επανειδειν λοιπον...αγαπητοι μου συνοδοιποροι...

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 05:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν θες πάντως θα σου ψιθυρίσω μία μαγική λέξη(αλλά προσοχή μη σ'ακούσει):Λούτσιο Φούλτσι.

Για τον εν λογω κυριο θελω να πω ΠΟλλα!!!(*ιχ..δυστυχως σας ακουσα )
Αλλα δε θα το κανω..θα πω λιγα και κατατοπιστικα και θα αφησω τον αγαπητο φιλο Alexeyev1970 να πει τα υπολοιπα...
Λοιπον. ο εν λογω κυριος θεωρειται "ΜΥΘΟΣ" για τις ατμοσφαιρικες Ιταλικες ταινιες "spagghetti" τρομου...
Προσωπικα βρηκα αριστουργηματα τα εξης εργα του:

1.Zombie Flesh Eaters(1979)
2.The Beyond (1981)
3.The house by the cemetery(1982)
4.Don't Tortune a Duckling(1972)

Δυστυχως μετα το 1987 ο Φουλτσι με εχει απογοητευσει...(για το "αινιγμα" μιλαω φιλε Αποστολη..φοβερη ατμοσφαιρα..αλλα πως να το κανουμε καμια σχεση με τον παλιο καταπληκτικο Λουσιο!)
Το απαισιοτατο και απογοητευτικοτατο 'Demonia' όπου αν δεν απατωμαι πρεπει να επαιζε και ο ιδιος ο Λουτσιο (τον Επιθεωρητη Καρτερ αν θυμαμαι καλα) ήταν η υπερτατη μουφα... και γενικα οι επομενες ταινιες του δεν ειχαν πλεον "αλλο" να δωσουν...
Μικρη εξαιρεση αποτελει το "MDC-Μaschera di Cera"(1997) ή εαν προτιματε την αγγλικη version "WAX MASK" όπου ο Λουσιο συνεργαζεται στο σεναριο με τον Αρζεντο και δημιουργουν μια ταινια μετρια σε σκηνοθεσια Σερτζιο Στιβαλλετι...απο αποψη σεναριου η ταινια καλα κρατει..αλλα χανει παρα πολυ στη σκηνοθεσια καθως σε ορισμενες στιγμες
ο σκηνοθετης χανει τον μπουσουλα και δε θυμαται απο που εχει ξεκινησει και που θελει να καταληξει...
Γενικα εαν βαριεστε και δεν εχετε τπτ καλυτερο να κανετε παρτε την να της ριξετε μια ματια..διασκεδαστικη ειναι θα περασει η ωρα..εαν και σε ορισμενες σκηνες θα μπερδευτειτε-και δεν μιλαω για το "μπερδεμα" του Λυντς-αλλα για τα κενα στη σκηνοθεσια...
Παντως απο τις προηγουμενα ανεκδιηγητες ταινιες του Λουτσιο(απο το 1987 και μετα μιλαω παντα) αυτη ειναι η καλυτερη του προσπαθεια

Τελος,να πω πως ταινια -σταθμος (επισης) ειναι "Ο Αντεροβγαλτης της Νεας Υορκης". Το 1982, ο Λουτσιο Φουλτσι, επηρεασμενος απο τη περσονα
του Τζακ του Αντεροβγαλτη γυριζει μια απο τις πιο σκληρες και πιο μισογυνικες ταινιες που εχω δει ποτε στη ζωη μου!!!(συμφωνεις Alexeyev1970?)Το ξυραφι του "Νονου του Gore",πολυ καλα ακονισμενο,μακελευει νεαρες ευκολες γυναικες,ενω ο φονιας εχει μια ιδιαιτεροτητα να μιλα με φωνη...ΠΑΠΙΑΣ!!!! Φιλτατε memfisto αυτη την ταινια ΠΡΕΠΕΙ να την δεις ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ!!!
Τη συνεχεια(οσον αφορα τον Λουτσιο) την αφηνω στον φιλο alexeyev1970...

quote:
Μέχρι τότε memfisto σου ψιθυρίζω ακόμη μια μαγική λέξη(ή μάλλον δύο): Τοντορόφσκι και Νταμιάνο Νταμιάνι.

Damiano Damiani... Τι να πεις τωρα??!!Ο ανθρωπος δεν σκηνοθετη απλως..."Ζωγραφιζει"!!!!
Πιο αμεσο,ειλικρινη και πειστικο Ιταλο σκηνοθετη ειναι δυσκολο να βρουμε...ο Νταμιανι αποτελει χαρακτηριστικο παραδειγμα!Μπραβο Αlexeyev1970 σπουδαιοτατη η αναφορα σου!
To χαρακτηριστικο στοιχειο του Νταμιανι στις ταινιες του ειναι πως δεν αναλλωνεται σε "ανουσιες"παρλαπιπες και δεν χρησιμοποιει απεριττη βια(αντιθετα με τον ιαπωνικο κινηματογραφο που λεγαμε αγαπητε memfisto )και οτι ειναι πλημμυρισμενες απο ατμοσφαιρα μυστηριου!!!
Εγω τις ταινιες του θα τις χαρακτηριζα θριλλερ μυστηριου κι οχι τρομου...
Αγαπημενη ταινια το "Ιο ho paura"(1977)..μια ταινια εντελως "mafia-movy" που διηγειται τη ζωη ενος αστυνομικου που πολεμα τη διαφθορα και αρχιζει να ζει με φοβο για τη ζωη του...πολυ ατμοσφαιρικο,πολυ μυστυριο και χαρακτηριστικο για αστυνομικο θριλλερ...
Επισης μια αλλη ταινια ειναι το "La strega in amore(1966) πολυ ευχαριστο,πολυ Ιταλικο,με Γοτθικη ατμοσφαιρα αρκετα ερωτικο και πολυ αμεσο...
Θα μπορουσα να το χαρακτηρισω ερωτικο θριλλερ (με λιγη δοση τρομου)...
Δεν ξερω κατα ποσο βεβαια αυτα μπορουν να βρεθουν στην Ελλαδα και σε ποια βιντεο κλαμπς καθως τα εχω προμηθευτει απο το εξωτερικο σε αγγλικους υποτιτλους ...
Α!κια μια ατακα για τον φιλο Αποστολη..."Uncle Mario wants you!"

Και τελος..ελπιζοντας να μην σας κουρασα να πω 2 λογακια για Τοντοροφσκι!!
Ελπιζω να μιλας για τον Βαλερι Τοντοροφσκι..καθως η οικογενεια Τοντοροφσκι εχει αφησει παρακαταθηκη στο ρωσικο σινεμα...
Ο Βαλερι ειναι χαρακτηριστικο εκπροσωπος του νεο ρωσικου σινεμα...εμενα προσωπικα με αγγιζουν παρα πολυ οι ταινιες του(σεναριογραφος ειναι και παραγωγος) και φυσικα τα λογια ειναι περιττα οταν αναφερομαστε στην ταινια του "LOVE" που τιμηθηκε και με βραβειο κοινου στο φεστιβαλ των ΚΑννων το 1991..
Φιλε Αποστολη ποιες ταινιες του εχεις δει?Ποια η αποψη σου για το "Land of the deaf"?
Περισσοτερα για τοντοροφσκι μολις επιστρεψει ο Alexeyev1970..να κανουμε διαλογο να μην τα λεω ολα μονη μου

quote:
ΥΓ-Αυτό με την κινηματογραφική λέσχη μη νομίζετε ότι το άφησα να περάσει έτσι.Το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου.Αν είναι να γίνει κάτι σοβαρό,γιατί όχι?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να μην το αφησουμε να περασει...επεξεργασου το και περιμενουμε....αποτελεσματα!!!

Καλη μερα και εις το επανειδειν...

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 22/02/2004 05:06:46

Edited by - clearthought on 22/02/2004 05:11:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy