ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Θεραπευτικό Qi Quong
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 23:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς που να ασχολείται με το ταοιστικό θεραπευτικό (και όχι μόνον) qi quong?

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 21:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Το έχω ψάξει λίγο το θέμα και το ψάχνω ακόμη βέβαια,αλλά είμαι επαρχία και είναι δύσκολο.
Τι θα ήθελες να μάθεις;

Φιλικά
Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 23:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ... απλά συζήτηση θέλω να κάνω.

http://amphipolis.netfirms.com/sunset.gifΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 14:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αρα έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα.
Περιμένω τα φώτα σου μια και άνοιξες το τόπικ.

Φιλικά
Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 22:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην Ελλάδα με το θεραπευτικό Chi Quong -ή και γενικότερα- ασχολείται ο δάσκαλος του Τάι Τσι, Πέτρος Κουρόπουλος, + Ταοιστής.

Η σχολή του βρίσκεται στην Αθήνα, στη οδό Σουηδίας στο Κολωνάκι.
Κάνει μαθήματα (θεραπευτικό + απλό Chi Quong) κάθε Τετάρτη και Σαββάτο απόγευμα 7.00 - 9.00 μμ μαζί με διαλογισμό Ζεν.

Υπάρχουν και κάποιοι μαθητές του, που γνωρίζουν την τέχνη, αλλά αυτός είναι ο περισσότερο γνώστης -οι υπόλοιποι έχουν μάθει από αυτόν.

αν είσαι στην επαρχία, καλό θα ήταν να βρείς το τηλέφωνό του και να επικοινωνήσεις μαζί του. Αυτός θα σε καθοδηγήσει -που μπορείς να ψάξεις.

έχω κάνει 2-3 μαθήματα μαζί του, ο άνθρωπος -κάπου 80-90 χρονών- είναι εκπληκτικός δάσκαλος.

η ατάκα, που μου έχει μείνει από τα μαθήματά του:

"εστιάζουμε το βλέμμα στην κεντρώα γωνία της ρίζας του νυχιού του παράμεσου δακτύλου, που αντιστοιχεί στο μεσημβρινό του τριπλού θερμαστή"

είναι εμπειρία!

Ο κύριος Κουρόπουλος γνωρίζω ότι διοργανώνει και κάποια σεμινάρια Τάι Τσι και Τσι Κόνγκ το καλοκαίρι σε κάποιο νησί -που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή ποιό.
Οπότε, το καλοκαίρι μπορείς να παρακολουθήσεις κάποιο τέτοιο σεμινάριο, αν σε ενδιαφέρει.

ελπίζω να βοήθησα την αναζήτησή σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 09:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσι Κουνγκ διδάσκουν στην Ελλάδα πάρα πολλοί δάσκαλοι, είμαι σίγουρη ότι δε θα θέλετε να ανοίξουμε συζήτηση για το ποιός είναι ο καλύτερος κλπ κλπ... γιατί δεν θα φτάσουμε πουθενά.
Να πω απλά ότι το Τσι Κουνγκ είναι ένα βήμα προς την... ΑΘΑΝΑΣΙΑ έτσι όπως την νοούν οι Ταοιστές και πιστέψτε με δεν είναι καθόλου μια αφηρημένη συμβολική έννοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 10:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amphipolis
από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι να ξέρεις κάποια ίσως αρκετά και συγκεκρίμένα πράγματα, γιά το Chi Quong.

θα ήθελες να μας μιλήσεις λίγο σχετικά;

Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 21:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Τις όποιες πληροφορίες για το τσι-κουνγκ και τις λοιπές εσωτερικές πολεμικές τέχνες τις έχω πάρει από βιβλία και από το περιοδικό "Το Μονοπάτι για τις Πολεμικές Τέχνες" το οποίο νομίζω είναι πολύ αξιόλογο,και κατά καιρούς έχει φιλοξενήσει κορυφαίους γνώστες των εσωτερικών τεχνών.
Μέσα σε αυτούς είναι και ο ελληνοαμερικάνος Bruce Kumar Frantzis.
Site:www.energyarts.com.
Εχει εκδοθεί στα ελληνικά ένα φανταστικό βιβλίο του για το τσι-κουνγκ,
"Ανοίξτε τις Ενεργειακές Πύλες του σώματός σας"
στο οποίο περιγράφει κάποιες ασκήσεις,αλλά το κυριότερο,αναφέρει παραδείγματα από ανθρώπους που πάθανε σημαντικές βλάβες από ανεύθυνους-άσχετους δασκάλους,αλλά και από προσωπική ανευθυνότητα.

Σίγουρα ευχαριστώ το θεό που το έφερε στο δρόμο μου,μια δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο δυνατό είναι το τσι-κουνγκ-πάντα μετά από την κατάλληλη εξάσκηση και την πνευματική-ηθική ακεραιότητα του μαθητή.
Τα προβλήματα μπορούν να προέλθουν και από μη σωστή εξάσκηση τις γιόγκα,αλλά και από κάποιες εξειδικευμένες ασκήσεις αναπνοής.

Γενικά ότι έχει να κάνει με την εξάσκηση τις εσωτερικής ενέργειας(τσι-κι-πράνα-πνεύμα)θέλει πολύ προσοχή και τουλάχιστον στην αρχή σίγουρο δάσκαλο.
Και σίγουρα αν εξασκηθείς εντατικά και σωστά, μπορεί να σε οδηγήσει ψηλά.
Αυτές λίγο-πολύ οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα.

Λίλιθ σ'ευχαριστώ.
Αν μπορέσεις να βρείς και το τηλέφωνο θα σου ήμουν ευγνώμων.

Τώρα θα παρακαλέσω και την αγαπητή Amphipolis να μας παραθέσει τις γνώσεις της.

Καλό βράδυ
Νίκος


Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 01:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
meteor δοκίμασε το internet, νομίζω είναι καταχωρημένος κάπου, ή το 131.
αν παρόλαυτά δε βρείς στοιχεία, θα ρωτήσω να σου πω...

επίσης ένα πολύ καλό βιβλίο γιά το Τάι τσί είναι το
Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΤΑΙ ΤΣΙ, σίγουρα υπάρχει στον πύρινο κόσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 15:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Λίλιθ θα το ψάξω.
Πράγματι το βιβλίο είναι πολύ καλό,μια και το έχω, αλλά προς το παρόν δεν το έχω τελειώση ακόμη.

Καλό απόγευμα.

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 01:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απολύτως για την εγκυρότητα του περιοδικού ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ, ούτε συζήτηση όπως επίσης συμφωνώ ότι το βιβλίο του Φραντζή που αναφέρεις είναι πολύ αξιόλογο.
Υπάρχει λίγο πολύ ένας μύθος για την επικινδυνότητα του qigong και των ασκήσεων αυτών. Σαφώς χρειάζεται καθοδήγηση από δάσκαλο, αλλά οι ασκήσεις που δίδονται μέσα από βιβλία και σε σεμινάρια είναι απλές και ακίνδυνες.
Ειλικρινά πιστεύω ότι ο καθένας μας μπορεί να κάνει qigong και διαλογισμό και να έχει αποτελέσματα εκπληκτικά στο θέμα της υγείας του και όχι μόνο. Προσοχή χρειάζεται παντού, ακόμη και όταν π ερπατάςε στο δρόμο που λέει ο λόγος, πρέπει να προσέχεις, το θέμα είναι να μην μεγαλοποιούμε κάποια πράγματα.
Και μιλάω βέβαια για το qigong που ουσιαστικά βοηθά όπως λέει και ο Φραντζής να ανοίξουν τα κανάλια της εσωτερικής μας ενέργειας ώστε ο οργανισμός να έχει μεγαλύτερη ζωτικότητα και υγεία.
Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στο topic: ΤΑΟΙΣΜΟΣ
Εγώ πάντως θα σας πρότεινα ανεπιφύλακτα το βιβλίο Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΚΕΡΑΥΝΩΝ αν θέλετε να μάθετε κάποια πράγματα είναι ότι καλύτερο έχει γραφεί για το θέμα του τσι, καθώς και το ΤΣΙ ΓΚΟΝΓΚ, ΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ, εκδόσεις ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ αν θέλετε να πάρετε μια γεύση από τσι γκονγκ.

Edited by - Amphipolis on 17/04/2004 01:17:19

Edited by - Amphipolis on 17/04/2004 01:20:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 10:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Λίλιθ ο κ. Κουρόπουλος είναι στο Κολωνάκι, και το επάγγελμά του κοινωνιολόγος;
Αμφίπολις για το θέμα των κινδύνων φυσικά και εννοώ σε κάπως προχωρημένο επίπεδο,αλλά όταν αρχίζεις και εξασκήσεσαι, όπως κάπου γράφει και ο κ.Φραντζής,πολύ εύκολα μπορείς να χάσεις τον έλεγχο και αποθήκευση της ενέργειας.

Ο πεπειραμένος δάσκαλος θα το καταλάβει γρήγορα και θα σε επαναφέρει στα σωστά.

Οταν όμως το καταλάβει (μόνος του) ο εξασκούμενος ήδη η κατάσταση είναι προχωρημένη και πιο δύσκολή η επαναφορά.

Αυτά ισχύουν από όσο γνωρίζω για το τσι-κουνγκ,γιατί είναι σχετικά απλό αλλά και πολύ κοφτερό.
Και όταν διψάς για να μάθεις υπάρχει περίπτωση εύκολα να ξεπεράσεις τα όρια.
Πάντως όσοι θέλουν να ασχοληθούν,καλό θα ήταν να πάρουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες από το βιβλίο του κ.Φραντζή.

Οταν διάβασα το β."Ο Αρχοντας των Κεραυνων" δεν φανταζόμουνα που μπορεί να φτάσουν (σε τι επίπεδα εσωτερικής δύναμης - Nei Kung)κάποιοι άνθρωποι.
Αλλά μετά από κάποιο σημείο το βιβλίο (για μας τους απλούς ανθρώπους)
μοιάζει με μυθιστόρημα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά για κάποιους μεγ.δασκάλους που αναφέρει ότι μάχονταν μετατρέποντας την ενέργειά τους σε μπάλες φωτιάς και την πετούσαν μέσα από τα δάκτυλά τους στον αντίπαλο.
Δεν ξέρω αν μπορούν να υπάρχουν αυτά τα επίπεδα αλλά θα είμαι και ο τελευταίος που θα το αμφισβητήσει.

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι στο τέταρτο επίπεδο εξάσκησης μπορεί να καταφέρεις την ένωση του γιν-γιαν,αλλά μπορεί και να πεθάνεις.

Παρεπιπτόντως έψαξα αρκετά μήπως και βρώ το ντοκυμαντέρ με τον δάσκαλο Τσάνγκ αλλά τίποτα.
Γνωρίζει κανένας από σας μήπως;

Ευχαριστώ
Καλής σας μέρα

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 12:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ντοκυμανταίρ το έχω δει. Ο άνθρωπος έχει φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα, ανάβει φωτιά όντως με το χέρι και αυτό είναι το λιγότερο.
Πιστεύω ότι είναι πλέον ΑΘΑΝΑΤΟΣ.
ο Άρχοντας των Κεραυνών είναι ένα πολύ αληθινό βιβλίο... απο κι έπειτα οι εκελεκτοί που θα καταφέρουν να κάνουν την άσκησΗ και να φτάσουν ψηλά είναι όντως ελάχιστοι. Ποιός είπε ότι η αθανασία χαρίζεται τόσο απλά? Χαχαχαχα...

Παρόλα αυτά, μπορεί κάποιος να φτάσει σε ένα επίπεδο που θα του χαρίσει υγεία, δεν είναι λίγο αυτό ε?
Εννοώ ότι qi kung μπορούν κάνουν όλοι όπως και διαλογισμό και να βοηθηθούν άμεσα! Δεν είναι αμελητέο αυτο! Συμφωνείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αμφίπολις φυσικά και συμφωνώ ως προς την θεραπευτική αξία των εσωτερικών συστημάτων.
Και το καλύτερο είναι ότι μπορούν να εξασκηθούν όλες οι ηλικίες.

Πες μου σε παρακαλώ πως μπορώ να βρώ το ντοκυμανταίρ;
Εσύ από που το είδες;

Καλό απόγευμα

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 15:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου σε παρακαλώ πως μπορώ να βρώ το ντοκυμανταίρ;

Μιλάμε για καραμπινάτο thread necromancy (15ετίας) αλλα αυτό μπορεί να αφορά κάποιον που ψάχνει.
https://www.youtube.com/watch?v=OUK0hZKeahI&list=PLxbLXxI5cQyRzRJHG3l4SYzh7TlZAq-SE

https://www.youtube.com/watch?v=gMEhUHTTxVo

Από όσο ξέρω ο Τσάνγκ δεν δέχεται πλέον δυτικούς μαθητές. Υπάρχουν μάλιστα φήμες ότι έχει αποβιώσει.

quote:
Τσι Κουνγκ διδάσκουν στην Ελλάδα πάρα πολλοί δάσκαλοι, είμαι σίγουρη ότι δε θα θέλετε να ανοίξουμε συζήτηση για το ποιός είναι ο καλύτερος κλπ κλπ... γιατί δεν θα φτάσουμε πουθενά.

Αντιθέτως υπάρχουν ελάχιστοι δάσκαλοι που ξέρουν κάποιο σοβαρό σύστημα. Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα πριν απο καιρό, συζητάμε για μονοψήφιο νούμερο.
quote:
Να πω απλά ότι το Τσι Κουνγκ είναι ένα βήμα προς την... ΑΘΑΝΑΣΙΑ έτσι όπως την νοούν οι Ταοιστές και πιστέψτε με δεν είναι καθόλου μια αφηρημένη συμβολική έννοια...

Αυτό είναι παρανόηση. Στην αθανασία υποτίθεται ότι οδηγούν τα συστήματα εσωτερική αλχημείας (nei kung) όχι το qigong. Επίσης η λέξη "αθανασία" είναι παραπλανητική γιατί η ταοϊστική αθανασία περιλαμβάνει την έξοδο από τον καρμικό κύκλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 21:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή φαντάζομαι ότι οι αναγνώστες έχουν απορίες:
α. Ναί εξασκώ κάποιες μορφές τσιγκούνκ. Υπάρχουν χιλιάδες...
β. Δεν διδάσκω, είμαι αρχάριος. Μπορώ να λύσω κάποιες απορίες.
γ. Για όποιον ενδιαφέρεται να βρεί δάσκαλο στην Ελλάδα, απλώς ψάξτε για κάποιον που να αναφέρει το σύστημά του. Το γνωστό "κάνω τάι τσί, και διδάσκω τσιγκούνγκ" να μην σας καλύπτει!
δ. Δέν είμαι κάτοικος Ελλάδας και δεν προωθώ κανένα σύστημα.

Αυτά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2019, 10:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
80 views μετά και φεν υπάρχει καμιά απορία;
Ή δεν κατάλαβε κανένας τίποτα ή νομίζουν ότι βγήκα να κάνω συγκομιδή μαθητών.
Δεν πειραζει, ας είναι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2019, 12:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα περισσότερα views τα δημιουργεί η Google

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2019, 13:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα περισσότερα views τα δημιουργεί η Google

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Α έτσι εξηγείται. Ευχαριστώ. Προφανώς δεν υπάρχει ενδιαφέρον τότε.
No problem.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy