ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 χωρις τιτλο ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 01:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου γεια σας μετα απο καιρο,

καλοκαιρακι εχουμε και ελπιζω να περνατε ολοι καλα.το μικροβιο που εχουμε μεσα μας ομως και ξερεται ολοι για ποιο μικροβιο μιλαω,δεν γνωριζει εποχες και δεν μας αφηνει να σταματαμε να αναρωτιομαστε,να ψαχνουμε και να ερευνουμε τα μυστηρια του κοσμου μας.
πραγματικα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω σε αυτο το topic.το εναυσμα για να το δημιουργησω ηταν μια φωτογραφια που ειδα σε καποιο βιβλιο και μου εκανε εντυπωση.η φωτο δειχνει τον δαλαι λαμα ,πολιτικο και θρησκευτικο ηγετη του θιβετ,πιασμενο χερι χερι με τον ιαπωνα γκουρου σοκο ασαχαρα.
ο σοκο ασαχαρα ,αρχηγος της ομαδας 'υπερτατη αληθεια' ειναι ο υπευθηνος για τον θανατο αρκετων ανθρωπων στην ιαπωνια μιας και καποιοι απο την παραπανω ομαδα εριξαν στο μετρο του τοκιο το δηλητηριωδες αεριο 'σαριν' για να επισπευσουν την συντελεια του κοσμου,που προφητευε ο γκουρου τους οτι θα γινει το 1999.
η οικονομικη δυναμη του ασαχαρα ειναι τεραστια.υποχρεωνε τους οπαδους του να αγορασουν για 1000 δολαρια,το νερο που επλυνε τα ποδια του και μετα να το πιουν για να εξαγνισουν την ψυχη τους.λατρευεται απο τους οπαδους του ως θεανθρωπος καποιοι απο τους οποιους ειναι ανθρωποι με χρημα και κοινωνικη δυναμη.(υπουργοι της ιαπωνιας).εχει ιδιοκτητα εργοστασια,κρυσφηγετο με οπλισμενους φρουρους και διαθετει πολεμικο ελικοπτερο για να φυγει σε περιπτωση κινδυνου.ενας νεαρος οπαδος του αυτοκτονησε μπροστα του για να αποδειξει την αφοσιωση του.καποιοι οπαδοι του που θελησαν να φυγουν απο την ομαδα 'εξαφανιστηκαν'.ενας πρωην οπαδος του,δικηγορος που κατεφυγε στα δικαστηρια ,βρεθηκε δολοφονημενος μαζι με την γυναικα του και το μικρο αγορακι τους.
τα παραπανω στοιχεια εγιναν γνωστα μετα απο ερευνα της ιαπωνικης αστυνομιας που διαταχθηκε μετα την εγκληματικη ενεργεια με το δηλητηριωδες αεριο σαριν στο μετρο του τοκιο.δημοσιευθηκαν στον τυπο και στην τηλεοραση σε παγκοσμια κλιμακα.

απορια του συγγραφεα του βιβλιo στο οποιο ειδα την φωτο του δαλαι λαμα μαζι με τον ασαχαρα και ταυτοχρονα δικη μου απορια:
o δαλαι λαμα δεν μπορεσε να καταλαβει τον ανθρωπο που ειχε διπλα του και του κρατουσε το χερι;
δεν ειδε την αυρα του;
δεν διαβασε την σκεψη του;
δεν μπορεσε να δει κατι απο το εγκλημα που θα γινονταν αργοτερα;
αυτος ο ζωντανος θεος,η ενσαρκωση του βουδα,ο ωκεανος σοφιας,αυτος που η αυρα του απλωνεται χιλιομετρα μακρυα δεν καταλαβε τιποτα;

αυτη την φωτογραφια φιλοι μου θα ηθελα να συζητησουμε και να μου πειτε την γνωμη σας.πρεπει να πω οτι δεν ανηκω σε καποιο θρησκευτικο δογμα ,ουτε εχω κατι με τον δαλαι λαμα και τον βουδισμο.αντιθετα εχω διαβασει και ακουσει πολλα θετικα σχολια για τον θρησκευτικο ηγετη του θιβετ και με εντυπωσιαζει αρκετα η βουδιστικη φιλοσοφια.αλλα η συγκεκριμενη φωτογραφια μου εκανε μεγαλη εντυπωση και μπορω να πω οτι με ενοχλησε λιγο....

θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη ολων σας και κυριως η αποψη αυτων που ασπαζονται τον βουδισμο.


υ.γ: αγαπητε thot αυτο ειναι το θεμα που ηθελα παλιοτερα να συζητησουμε και ειχα γραψει κατι σχετικα σε δικο σου topic.περιμενω την αποψη σου...

φιλικα...love,peace,unity

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 02:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Aris24.

Δεν νομίζω ότι, έστω ότι κι αυτή η φωτογραφία να είναι αληθινή, αφαιρεί σε κάτι από την αξία του Δαλάι Λάμα. Οι συνθήκες καθώς και οι συγκυρίες της φωτογράφησης ίσως δείξουν ότι ήταν μια περιστασιακή συνεύρευση και τίποτε παραπάνω. Ο ίδιος ο Δαλάι Λάμα έχει σημασία και όχι αυτοί οι εκατοντάδες που καταφέρνουν να φωτογραφηθούν δίπλα του

Νομίζω όμως ότι η σύγχυση ξεκινάει από την υπερκτίμηση των ικανοτήτων του Δαλάι Λάμα. Ο Δαλάι Λάμα δεν είναι ούτε θεός, ούτε ημίθεος. Είναι μια προχωρημένη Ψυχή στον δρόμο της αυτοπραγμάτωσης. Οι προσωνυμίες του είναι περισσότερο συμβολικές και τιμητικές για να εμπνεύσουν τον σεβασμό στον ρόλο του και την αποστολή του. Δεν πρέπει να βλέπουμε σε αυτές κάτι παραπάνω από μια συμβολική πραγματικότητα.

Ας δούμε αυτό που αντιπροσωπεύει, αυτό που κάνει και αυτό που διδάσκει και ας το εκτιμήσουμε εάν μπορούμε. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αναζητούμε αλάνθαστους θεούς επί της γης. Αυτοί δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο πιο έμπειρα και πιο ώριμα αδέλφια μας, που μπορούν να μας βοηθήσουν δίνοντας μας συμβουλές και φως εάν το θέλουμε κι εμείς.

Μερικές φορές μάλιστα δυστυχώς αναζητούμε να βρούμε την "κηλίδα" στην ζωή κάποιου φωτεινού παραδείγματος (εξάλλου και ο ήλιος έχει τις... κηλίδες του) για να αρπαχτούμε από την δικαιολογία αυτή και να μην κάνουμε τα απαραίτητα και αναγκαία βήματα αυτογνωσίας που σίγουρα θα περνούν και μέσα από το ρίσκο και το δικαίωμα στην αποτυχία που έχουμε όλα τα ενσαρκωμένα όντα σε αυτόν τον κόσμο. Ας μην προσθέτουμε συνεπώς ένα παράλογο και ανώφελο βάρος στους ώμους αυτών των ανθρώπων, παραπάνω κι από ότι έχουν αναλάβει οικειοθελώς.

Παραφράζοντας τον Πυθαγόρα: Η τελειότητα δεν είναι φυτό του κόσμου αυτού.

Ελπίζω Aris24 να έδωσα με σαφήνεια και επάρκεια την άποψή μου. Θα περιμένω με ενδιαφέρον και την γνώμη των άλλων.

Υ.Γ. Νομίζω όμως ότι πρέπει να δώσεις τίτλο στο topic για να έχουν, τα μέλη, την επιλογή να καταλάβουν το θέμα της συζήτησης και να το επισκεφτούν.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 03:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω thoth για την αμεση απαντηση..

πιστευω εχεις δικιο.δεν πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα απο μια φωτογραφια.εξαλου εχουμε ζωντανο παραδειγμα τον τυπο και την τηλεοραση της χωρας μας.το ποσο μπορουν να αλοιωσουν γεγονοτα και προσωπα και να τα παρουσιασουν οπως θελουν αυτοι ειναι γνωστο.

επισης πιστευω οπως ειπες οτι πραγματι επικρατει μια συγχηση γυρω απο τις δυνατοτητες του.δεν εχω διαβασει ποτε κανενα βιβλιο του,δεν τον εχω ακουσει να μιλαει ουτε ξερω πολλα για αυτον,αλλα οταν μαθαινεις οτι διαλεγεται απο μοναχους απο διαφορα σημαδια που υπαρχουν στο σωμα του,οταν πιστευεται οτι ενσαρκωνει τον βουδα της αγαπης,οταν το ιδιο του το ονομα σημαινει ωκεανος σοφιας και αλλα τοσα πολλα,δημιουργειτε η εντυπωση οτι προκειτε για κατι το πολυ ξεχωριστο.

τα διαφορα προσωνυμια λοιπον που του εχουν δωθει κατα την γνωμη σου εχουν συμβολικο και τιμητικο χαρακτηρα.δεν ξερω αν ειναι η απειρια μου σε θεματα βουδισμου αλλα εδω μπερδευομαι.θελω να πω οτι οταν οι βουδιστες μοναχοι διαλεγουν ενα βρεφος απο τα σημαδια του στο σωμα του σαν τον 14ο δαλαι λαμα πιστευουν πραγματι οτι το σωμα αυτο ενσαρκωνει μια φωτισμενη ψυχη...μια ψυχη που ερχεται απο πολυ ανωτερα επιπεδα για να βοηθησει ολα τα οντα.αυτο για αυτους και ολους τους βουδιστες δεν ειναι κατι το συμβολικο η το τιμητικο αλλα μια πραγματικοτητα.δεν το λενε συμβολικα αλλα γιατι το πιστευουν.αν ειναι ετσι λοιπον αυτος ο ανθρωπος που λεγεται δαλαι λαμα ειναι πραγματι κατι πολυ ξεχωριστο.δεν ξερω αν δικαιολογουνται λαθη σε τοσο ξεχωριστους ανθρωπους.

αγαπητε thoth θα ηθελα να μου απαντησεις αν θες στο εξης ερωτημα.

πιστευεις πραγματι οτι ο δαλαι λαμα ειναι η ενσαρκωση του βουδα?

και ας αφιερωσουμε αυτο το topic σε αυτο τον ανθρωπο συζητωντας οτιδηποτε γιαυτον.θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις απο αλλα μελη του esoterica.

υ.γ:Πως μπορω να αλλαξω τιτλο στο topic?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 09:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Καταρχάς θα πρέπει να αλλάξετε τον τίτλο σε "Πολύ ενδιαφέρον"...
Πιστεύω φίλε Αρη ότι η φωτογραφία αυτή είναι "φτιαγμένη" για τις ανάγκες του βιβλίου... Αν θες και μπορείς πες μας περισσότερα γι'αυτό.

Είναι βιβλίο αφιερωμένο στο Δαλάϊ Λάμα ή στην εν λόγω οργάνωση και τον αρχηγό της?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 11:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Aris24.

Καταρχήν για να αλλάξεις τον τίτλο:

Στα εικονίδια που υπάρχουν στο πάνω μέρος του παράθυρου μηνύματος, υπάρχει και το εικονίδιο .

Θα πας στο αρχικό σου μήνυμα, θα κλικάρεις πάνω σε αυτό το εικονίδιο και στο παράθυρο αλλαγών που θα σου εμφανιστεί θα αλλάξεις τον τίτλο. Μετά θα κλικάρεις κάτω αριστερά στο πεδίο που λέει "Post Changes" και ο τίτλος θα έχει αλλάξει.

Ως προς το θέμα μας:

Ο Δαλάι Λάμα δεν είναι Βούδας. Δεν λέω ο Βούδας διότι "Βούδας" σημαίνει φωτισμένος και αναφέρεται σε κατάσταση συνειδητότητας και όχι σε πρόσωπο. Ο τελευταίος γνωστος στην ιστορία που έφτασε στην κατάσταση του Βούδα ήταν ο Σιντάρτα Γκοτάμα. Υπήρχαν πριν από αυτόν άνθρωποι που έφτασαν στην κατάσταση αυτή και θα υπάρχουν και άλλοι. Οι Βουδιστές πιστεύουν ότι ο επόμενος Βούδας που θα εμφανιστεί θα είναι ο Μαιτρέγια Βούδας.

Έτσι ας ξεκαθαρίσουμε ότι ο Δαλάι Λάμα δεν είναι Βούδας.

Η παράδοση της μετενσάρκωσης της ίδιας ψυχής που αναλαμβάνει συνέχεια τον ρόλο του Δαλάι Λάμα ξεκινάει από τον Τζεντούν-γκρουπ-Πα (1391-1475). Αυτό ο Λάμα ήταν ο πρώτος Δαλάι Λάμα και λέγεται ότι έδωσε την υπόσχεση ότι θα ξαναενσαρκώνεται συνέχεια ως Ψυχή αμέσως μετά την εκσάρκωσή του, για να διατηρήσει μια συνέχεια (αφήνοντας οδηγίες στους άλλους Λάμα για τα σημάδια από τα οποία θα τον αναγνωρίζουν). Από τότε μέχρι τώρα έχει, σύμφωνα με τον Λαμαιστικό Βουδισμό, ενσαρκωθεί άλλες 13 φορές. Ο σημερινός Δαλάι Λάμα είναι ο 14ος.

Κάτι ακόμα σημαντικό. Ο Δαλάι Λάμα είναι ο αρχηγός του Θιβετανικού Βουδισμού, ο οποίος είναι μια μορφή παράδοσης στον Μαχαγιάνα Βουδισμό που κι αυτός ανήκει σε ένα από τα τρία μεγάλα ρεύματα του Βουδισμού. Δεν είναι Αρχηγός, ούτε εκπρόσωπος όλων των Βουδιστών του κόσμου Είναι βέβαια σεβαστός από όλους τους Βουδιστές αλλά δεν εκπροσωπεί όλους τους Βουδιστές. Για παράδειγμα οι Βουδιστές της νοτιοανατολικής Ασίας (που ανήκουν στην αρκετά διαφορετική παράδοση του Χιναγιάνα Βουδισμού) που είναι και αυτοί πολυάριθμοι δεν πιστεύουν ότι υπάρχει μια ψυχή που μετενσαρκώνεται και δεν θα μπορούσαν λογικά να αποδεχθούν την παράδοση της μετενσάρκωσης της ίδιας ψυχής σε μια σειρά Δαλάι Λάμα.

Αυτά είναι με λίγα λόγια, μερικά στοιχεία για να ξεκαθαρίσουμε το "τοπίο".

Η δική θέση που την εκφράζω πάντα με μεγάλη επιφύλαξη είναι ότι πρόκειται για έναν σημαντικό Βουδιστή Δάσκαλο, που είναι ταυτόχρονα και ηγέτης της φυλής του που παλεύει να ξαναγυρίσει τον λαό του στα πάτρια εδάφη τα οποία τα κατέκτησε βίαια η Κίνα πριν από κάποιες δεκαετίες. Αυτή η αποστολή του, μια αρκετά πολιτική αποστολή, τον κάνει να συγκεντρώνεται σε πολλές διαφορετικές υποχρεώσεις και ευθύνες και αυτό τον αναγκάζει να γίνεται πιο κοσμικός και πιο δημοφιλής, από το να ήταν απλά ένας πνευματικός αρχηγός του Λαμαιστικού Βουδισμού. Ας κριθεί συνεπώς για την αποστολή του και ας μην του προσδώσουμε μια πανανθρώπινη θεϊκή αποστολή, ως ένας Θείος Avatar.

Για τον 14ο Δαλάι Λάμα έχει ένα μικρό αφιέρωμα και το site Flash.gr Δαλάι Λάμα: Ένας ηγέτης μοναχός

Επίσης ένα ελληνικό site με ενδιαφέροντα κείμενα για τον Βουδισμό είναι το Translatum.gr. Θα τα βρείτε στο Greek e-texts

Και βέβαια υπάρχει και στο Esoterica.gr ένα αφιέρωμα (σε 4 μέρη) στην βασική διδασκαλία του Σιντάρτα Γκοτάμα Βούδα. Θα το βρείτε στο ΑJΑΗΝ SUΜΕDΗΟ: ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 22:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ aris24.

Δεν θα ήθελα να μπω σε τούτο το γιατι της φωτογραφίας του Δαλάϊ Λάμα με τον Σόχο Ασαχάρα, μα βλέπεις πιστεύω και νομίζω ότι θα πρέπει να μελετούμε όλους τους πυθανούς παράγοντες τν γιατί.
Φυσικά με έχει καλύψει και ο καλός μας Thoth αλλά θελω να συμπληρώσω και τα εξής:

1.) Η Ασία έχει μια πολύ διαφορετική κουλτούρα ώς προς την "πολιτική" αντιμετώπιση της θρησκείας από την Δύση. Δηλαδή οι πιστοί και οι φορείς της όποιας θρησκείας βλέπουν και παίρνουν το όποιο συγκεκριμένο (μόνο αυτό) όπου έχει να παρουσιάσει κάποιος από τον Θεό, τον όποιο Θεό.

2.) Σε κάποιες χώρες της Ασίας όπως στις Φιλιππίνες, Βόρνεο και Νότια Ινδία. Κάποια παιδία μέχρι 11 χρονών κυριολεκτικά θα τα λατρέψουν σαν Θεούς και Θεές, μετά... Ετούτα τα παιδιά θα εκπορνευτούν και θα εμπορευτούν ναρκωτικά για να ζήσουν!

Γιατί λοιπόν ο Δαλάϊ Λάμα να μην φωτογραφιθεί με τον άλλο θρησκευτικό ηγέτη του Ιερού Ζεν Σόχο Ασαχάρα; Ο Δαλάϊ Λάμα είδε τον θεό στα τυφλά (ουσιαστικά και μεταφορικά) μάτια του Ασαχάρα και με τούτον τον Θεό φωτογραφήθηκε...

Σε χαιρετώ aris24.
Σας χαιρετρώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 02:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth ευχαριστω για την βοηθεια στο πως να αλλαξω τον τιτλο(αν και εχω προβλημα γιατι δεν μου εμφανιζει το συγλεκριμενο εικονιδιο),για τις πληροφοριες αλλα και την προσωπικη σου θεση.

αγαπητη avallon δεν νομιζω να πεφτεις εξω οταν λες οτι η φωτογραφια ειναι φτιαγμενη για τις αναγκες του βιβλιου.και θα συπληρωνα οτι ολο το βιβλιο αποσκοπει καπου(οπως ισως και οποιδηποτε βιβλιο).
το βιβλιο λοιπον λεγεται'οι γκουρου,ο νεος και γεροντας παισιος' και ειναι η πραγματικη ιστορια ενος νεου ελληνα που θα ταξιδευσει στην ινδια,θα γνωρισει τον ινδουισμο,θα ζησει μεσα στα ασραμ μαζι με τους σουαμι και τους γκουρου και θα ασκηθει στα γιογκικα συστηματα.αργοτερα θα βρεθει στο αγιο ορος ,κοντα στον γεροντα παισιο και θα ασπαστει τον χριστιανισμο.
ο σκοπος του βιβλιου ειναι να προειδοποιησει ολους τους νεους για τους κινδυνους που κρυβονται στις ανατολιτικες φιλοσοφιες και να τους φερει στον δρομο του χριστου.
δεν θα ελεγα οτι το βιβλιο μου κινησε το ενδιαφερον(εκτος απο την συγκεκριμενη φωτο).και αυτο γιατι αυτα που γραφονται ειναι χιλιοειπομενα.η γνωστη σταση των φανατικων χριστιανων...

λενε οι χριστιανοι:οι βουδιστες και οι ινδουιστες δεν ειναι κακοι ανθρωποι.απλα ειναι πλανεμενοι.τους εχει εξαπατησει ο διαβολος και δεν θα κερδισουν ποτε την βασιλεια των ουρανων.

απο την αλλη οι βουδιστες και οι ινδουιστες λενε:δεν ειναι κακοι ανθρωποι οι χριστιανοι.απλα βρισκονται σε πολυ πιο χαμηλο πνευματικο επιπεδο απο εμας και θα αργησουν πολυ να εξελιχθουν και να προχωρησουν.

δεν ξερω ,αλλα με ενοχλουν τετοιες αποψεις.εγω πιστευω οτι στο καθε θρησκευτικο χωρο υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι εκπροσωποι του.και οτι σε καθε θρησκεια υπαρχουν σιγουρα αξιολογοι ανθρωποι που μπορουν να προσφερουν πολλα στην κατανοηση και στο πλησιασμα του θειου,του απολυτου ,του ενος,της αληθειας.
και ενω ενα απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινουν οι χριστιανοι μοναχοι και αλλοι γεροντες και δασκαλοι απο αλλους θρησκευτικους χωρους ,ειναι να νικησουν και να εξαφανισουν τον εγωισμο και την περηφανια τους ,να μην υπαργει 'εγω' ξεχναν ολοι τους κατι.
οτι το να υποστηριζεις την θρησκεια σου σαν την μονη σωστη , σαν την μονη που μπορει να σε οδηγησει στον ενα και μοναδικο στοχο ,αποριπτωντας ολες τις αλλες ,αυτο και μονο ειναι ΕΓΩΙΣΜΟΣ.
ειναι σαν να θες τον θεο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικο σου.


zezmperg ενδιαφερον οι αποψεις σου.πιστευεις οτι ο δαλαι λαμα ειναι κατι το ιδιαιτερο?και για να το πω πιο ξεκαθαρα.πιστευεις οτι στο σωμα αυτου του ανθρωπου βρισκεται ενα ανωτερο ον απο υψηλοτερα επιπεδα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 19:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε aris24.
quote:

zezmperg ενδιαφερον οι αποψεις σου.πιστευεις οτι ο δαλαι λαμα ειναι κατι το ιδιαιτερο?και για να το πω πιο ξεκαθαρα.πιστευεις οτι στο σωμα αυτου του ανθρωπου βρισκεται ενα ανωτερο ον απο υψηλοτερα επιπεδα?


Πιστεύω και νομίζω καλέ μου aris24 για τον Δαλάϊ Λάμα, όπως και θα το ήθελα, για κάθε συνηδειτοποιημένο άνθρωπο (αναζητητή) να είναι ο φορέας ενός ανώτερου Ον ή τουλάχιστον να καταφέρει να γίνει.
Ξέρεις και ξέρω πως ο Δαλάϊ Λάμα είναι κάτοχος του Νομπελ ειρήνης!
Όμως, θα πρέπει να θυμόμαστε ότι δεν μπορεί ο Γέροντας Παϊσιος να συγκριθεί με τον Δαλάϊ Λάμα που όμως τον αυτόν -Δαλάϊ Λάμα- θα μπορούσαμε να τον συγκρίνουμε με τον Μακάριο της Κύπρου και ιδιαίτερα όταν ο Μακάριος ήταν στην εξορία, εκείνη την εποχή.

Τώρα για να μην επαναλαμβάνω τα όσα ο καλός μας Thoth, μας έχει ήδη πει, θα γράψω ότι το βιβλίο ετούτο που μας παρουσιάζεις είναι καθαρά ένα χριστιανικό "δοκίμιο" για τις "όσες" πλανεμένες ψυχούλες χωρίς να αναφέρει καλέ μου, ό,τι η ουσία της Θείωσης της ψυχής/πνεύμα για τον χριστιανισμό είναι παραπλήσια του ινδουισμού και του βουδισμού.

Σε χαιρετώ aris24
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 16:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zezmperg gia xara...

ο ανθρωπος που εγραψε αυτο το βιβλιο φαινεται γνωστης των βουδιστικων ,ινδουιστικων φιλοσοφιων.φαινεται επσης οτι εχει ζησει απο κοντα ολα αυτα που αναφερει και δεν ειναι απλα ενα χριστιανικο βιβλιο με σκοπο να σωσει τις πλανεμενες ψυχες.ειναι η εμπειρια ζωης του συγγραφεα και τα συμπερασματα του.
ειμαι σιγουρος οτι και απο την αλλη πλευρα(βουδισμος,ινδουισμος),μπορει να υπαρχουν βιβλια που θα προειδοποιουν τους νεους να προσεχουν απο τα επικινδυνα μονοπατια του χριστιανισμου,μιλωντας για εγκληματα που εχουν γινει στο ονομα αυτης της θρησκειας,για αβουλες αγγελες προβατων που εξουσιαζονται απο ρασοφορους και για μη εξελισημες ψυχες σε χαμηλα πνευματικα επιπεδα.

θα μπορουσες να μου πεις την γνωμη σου για τον γεροντα παισιο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 16:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβασα πριν λιγο καιρο σε αρθρο του esoterica για ενα βιβλιο που εκδοθηκε και περιλαμβανει την ανταλαγη αποψεων μεταξυ δαλαι λαμα,πεντε φυσικων και ενος ιστορικου φιλοσοφου ,σε θεματα που αφορουν τον ανθρωπο ,τον νου και την συνηδειση.οπως αναφερεται στο αρθρο εντοπιστηκαν πολλα κοινα σημεια αναμεσα στις βουδιστικες φιλοσοφιες,στη φιλοσοφια του ζεν και στην θεωρηση του κοσμου οπως αυτη παρουσιαζεται με βαση την κβαντικη φυσικη.
θα μπορουσε να μου πει καποιος τι σχεση μπορει να υπαρχει μεταξυ βουδισμου και κβαντικης φυσικης?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 16:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε aris24.
quote:

zezmperg gia xara...
θα μπορουσες να μου πεις την γνωμη σου για τον γεροντα παισιο?


Καλέ μου φίλε είμαι χριστιανή ορθόδοξη, εάν ετούτο σου λέει κάτι.
Έτσι για πολλούς λόγους δεν μπορώ να εκφέρω την γνώμη μου για την Μεγάλη μορφή του περασμένου αιώνα όπως είναι ετούτη του Γέροντα Παϊσιου...
Σε χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 17:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη zezmperg

ζηταω πολλες φορες την γνωμη καποιων για ορισμενα προσωπα και θεματα γιατι με βοηθουν στο να βγαλω καποια συμπερασματα.γιαυτο ζητησα και απο εσενα την αποψη σου για τον γεροντα παισιο.προσφατα επισκεφτηκα τον ταφο του στην σουρωτη θεσ/κης και εντυπωσιαστηκα απο την ελπιδα που συνεχιζει να προσφερει αυτος ο μοναχος ακομα και μετα τον θανατο του.
εφοσον εχεις λογους να μην θελεις να μιλησεις γιαυτον ,δεκτο και σεβαστο.

με εκτιμηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 19:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλ'αυτά θα ήθελα και γω να ακούσω την άποψη της αγαπητής zezmperg...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 22:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy