ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 23:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize
Γειά σας παίδες.
Για όσους δεν με γνωρίζουν, είμαι o whitewize.

Επειδή έχω μπερδευτεί με όσα διαβάζω, αν έχω καταλάβει καλά υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά μας που πιστεύουν στην ορθοδοξία, κάποιοι που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες, και κάποιοι που δεν πιστεύουν σε τίποτα υπερφυσικό και δεν δεχονται τίποτα μη αποδεδειγμένο, χωρίς να κατηγορώ κανέναν. Αν υπάρχει άλλη περίπτωση, παρακαλώ συμπληρώστε με.

Εντάξει μέχρι εδώ. Σκοπός μας ποιός είναι; Να μάθει ο ένας από τον άλλο και να ανταλλάξουμε προσωπικές απόψεις ή γνώσεις, και να ανακαλύψουμε εν τέλει την πολυπόθητη αλήθεια. Σωστό; Όλοι την αλήθεια ψάχνουμε. Γιατί είμαστε εδώ σ’αυτόν τον πλανήτη και ποιός είναι ο σκοπός μας.

Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν, αυτό έχει άμεση σχέση με το άν υπάρχει κάποιος που μας δημιούργησε, και πως αυτό το ον παρεμβαίνει στη ζωή μας. Για παράδειγμα, αν πραγματικά υπάρχει ο Θεός της ορθόδοξης εκκλησίας, πρέπει να ζουμε συμφωνα με το θέλημά του, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Δεν είναι όμως τώρα χώρος και χρόνος για αντιρρήσεις. Μετά όλα αυτά.

Είναι αυτός ο σκοπός μας; Να μάθουμε δηλαδή τελικά αν υπάρχει Θεός, και ποιός είναι αυτός, ή εν τέλει αν δεν υπάρχει, ποιός είναι ο λόγος της ύπαρξής μας;

Παρακαλώ αρχικά, απαντήστε μου με ένα ναι ή με ένα όχι, συμπληρώνοντάς με όπου κάτι λέω λάθος.

Θα θέσω το θέμα, αλλά θέλω να προχωρήσουμε σταθερά, για να βγάλω και να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 10:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Γειά σας παίδες.
Για όσους δεν με γνωρίζουν, είμαι o whitewize.

Επειδή έχω μπερδευτεί με όσα διαβάζω, αν έχω καταλάβει καλά υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά μας που πιστεύουν στην ορθοδοξία, κάποιοι που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες, και κάποιοι που δεν πιστεύουν σε τίποτα υπερφυσικό και δεν δεχονται τίποτα μη αποδεδειγμένο, χωρίς να κατηγορώ κανέναν. Αν υπάρχει άλλη περίπτωση, παρακαλώ συμπληρώστε με.

Εντάξει μέχρι εδώ. Σκοπός μας ποιός είναι; Να μάθει ο ένας από τον άλλο και να ανταλλάξουμε προσωπικές απόψεις ή γνώσεις, και να ανακαλύψουμε εν τέλει την πολυπόθητη αλήθεια. Σωστό; Όλοι την αλήθεια ψάχνουμε. Γιατί είμαστε εδώ σ’αυτόν τον πλανήτη και ποιός είναι ο σκοπός μας.

Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν, αυτό έχει άμεση σχέση με το άν υπάρχει κάποιος που μας δημιούργησε, και πως αυτό το ον παρεμβαίνει στη ζωή μας. Για παράδειγμα, αν πραγματικά υπάρχει ο Θεός της ορθόδοξης εκκλησίας, πρέπει να ζουμε συμφωνα με το θέλημά του, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Δεν είναι όμως τώρα χώρος και χρόνος για αντιρρήσεις. Μετά όλα αυτά.

Είναι αυτός ο σκοπός μας; Να μάθουμε δηλαδή τελικά αν υπάρχει Θεός, και ποιός είναι αυτός, ή εν τέλει αν δεν υπάρχει, ποιός είναι ο λόγος της ύπαρξής μας;

Παρακαλώ αρχικά, απαντήστε μου με ένα ναι ή με ένα όχι, συμπληρώνοντάς με όπου κάτι λέω λάθος.

Θα θέσω το θέμα, αλλά θέλω να προχωρήσουμε σταθερά, για να βγάλω και να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.



Φίλε μου καλώς ήρθες (καινούργιος δεν είσαι στο Site?) Tα ερωτηματικά που έχεις τα καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά η δική μου απάντηση δεν θα είναι συγκεκριμένη. Το άν υπάρχει Θεός, θα το απαντήσεις μόνος σου στον εαυτό σου. Ο καθένας τον αισθάνεται μέσα από τα δικά του βιώματα και τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά από κάποιον άλλον. Εγώ θα σου πώ το εξής. Οτι ναί, υπάρχει Θεός, μας γλυτώνει από καταστάσεις της τελευταίας στιγμής, απλά άνοιξε τα μάτια σου, σήκωσε τις κεραίες σου για να "δεις" κάποια πράγματα. Ξέρω τί θα μού πεις. Οκ, υπάρχει Θεός, αλλά σε ποιόν να πιστέψω? Στον Θεό των Βουδιστών? Στον Χριστιανικό Θεό? Πολλοι λένε "τί σημασία έχει? Μόνο το όνομα αλλάζει". Δεν είναι έτσι. Δεν ξέρω κανέναν Βουδιστή να γνωρίζει για τον εσταυρωμένο. Δεν ξέρω κανέναν Βουδιστή να γνωρίζει για την Παναγία και τους Αγίους. Θα σου δώσω μία συμβουλή. Αγόρασε ένα βιβλίο για τον γέροντα Πορφύριο και διάβασέ το. Διάβασε να μάθεις για τον Χριστιανικό Θεό. Και θα σε φωτίσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 13:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Δεν είναι έτσι. Δεν ξέρω κανέναν Βουδιστή να γνωρίζει για τον εσταυρωμένο. Δεν ξέρω κανέναν Βουδιστή να γνωρίζει για την Παναγία και τους Αγίους"
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΟΙ ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ..ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ?
ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΙΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ Η ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ?


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 14:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize
Δεν ήθελα να μου απαντήσετε σε αυτό. Το ξέρω πως αν υπάρχει Θεός θα το καταλάβω μόνος μου. Εγώ ήθελα να μου πείτε, θέλουμε όλοι εδώ μέσα να βρούμε την αλήθεια;

Ο καθένας να απαντήσει ένα ναι ή ένα όχι.
Μονολεκτικά, για να συνεχίσω την εισήγησή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 14:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize
Οκ.
Έστω 2 ενδιαφέρθηκαν να συζητήσουν μαζί μου.Ακούστε τι πιστεύω.

Αρχικά θα πρέπει να συμπεράνουμε αν υπάρχει οτιδήποτε υπερφυσικό, οποιοσδήποτε θεός οποιασδήποτε θρησκείας, που μας επιβλέπει ή επεμβαίνει στη ζωή μας,

ή

αν είμαστε μόνοι μας και ενδεχομένως ζούμε μαζί με τις παρατηρήσεις μας: πως δηλαδή οι κινήσεις των πλανητών επηρεάζουν τη ζωή μας, και άλλα παρόμοια.

Νομίζω ένα από τα δύο πρέπει ο καθένας μας να πιστεύει.
Πείτε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 14:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Αφου λοιπον μας ζητησες την αποψη του καθενος απο εμας τοτε θα την εχεις. Κτα την γνωμη μου πρωτα απο ολα δεν υπαρχει θεος , τουλαχιστον οχι ο χριστιανικος θεος(πολλους εσωσε την τελευταια στιγμη το ειδα και εγω MC...). Ολα αυτα ειναι μεθοδοι καποιων λιγων να ελεγξουν τους πολλους, φοβεριζοντας τους ή τροπος προστασιας απο το αγνωστο(ολοι φοβουνται το αγνωστο). Η ζωη μας καθοριζεται απο ενα τελεια οργανωμενο και απειρο συνονθυλευμα απο παραγοντες που αποκαλω Χαος(βλ. καινουργιο κλαδο της φυσικης). Αυτος ειναι κατα τη γνωμη μου ο Θεος.
Προκαλω οποιονδηποτε να μου υποστηριξει την υπαρξη του Θεου και του υπερφυσικου, οπως το εθεσε ο whitewize( χωρος που αντιτιθεται στους φυσικους κανονες και εμεις δεν προκειται ποτε να εξηγησουμε και αντιληφθουμε).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 15:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize
Dr Doom θα περιμένω κι άλλους. Ενδιαφέροντα αυτά που είπες. Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 17:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σου whitewize και καλωσηρθες στο φορουμ.


Ας αναφερω και εγω λοιπον τις δικες μου αποψεις.

Πιστευω οτι δεν υπαρχει Θεος με την εννοια την προσωποιημενη που του δινεται απο τα διαφορα ανθρωποκεντρικα δογματα.Οι ανθρωποι ειναι αυτοι που "επλασαν" κατ' εικονα τους τους Θεους.Η αναγκη που οδηγησε τον ανθρωπο να "πλασει" μυθους και Θεους ηταν κυριως ο φοβος για το αγνωστο,ο φοβος για τον θανατο,η ανασφαλεια που ενιωθαν απεναντι στις δυναμεις της φυσης και ισως για να μπει μια ταξη στις ανθρωπινες κοινωνιες και να επιτευχθει η ηθικοποιηση των ανθρωπων,εν μερη κατι τετοιο επιτευχθει εκεινα τα χρονια αλλα δυστυχως εγιναν παρα πολλα εγκληματα απο τα διαφορα ιερατεια που χρησιμοποιησαν σαν οπλο την θρησκεια για να ελεγχουν τις μαζες και
να θησαυριζουν με συνεπεια να μετατραπουν οι θρησκειες σε "οπιο" των λαων και αποτελεσαν και αποτελουν δυστυχως και σημερα σε αρκετες χωρες τροχοπεδη στην εξελιξη της κοινωνιας.Οπως σοφα ελεγε και ο
Λενιν «Η αδυναμια των εκμεταλλευομενων ταξεων στον αγωνα εναντια στους εκμεταλλευτες γενναει επισης αναποφευκτα την πιστη σε μια καλυτερη ζωή υστερα απο το θανατο, οπως η αδυναμια του αγριου στον αγωνα του με τη φυση γενναει την πιστη στους θεους, στους διαβολους, στα θαυματα κλπ»

Δυστυχως πολλοι ανθρωποι σε χαρακτηριζουν ΑΘΕΟ οταν δεν πιστευεις σε ενα Θεο κατά τα προτυπα που θελουνε τα διαφορα δογματα.Οχι δεν ειμαι ΑΘΕΟΣ.Για μενα ο Θεος(αν και δεν χρησιμοποιω αυτον τον ορο αλλα συνηθως χρησιμοποιω την λεξη Συμπαν) ειναι περα απο καθε ορισμο ή περιορισμο.Οπως ευστοχα ειχε πει καποιος, το αυθυπαρκτο και αχρονο Συμπαν ειναι ενας ζωντανος οργανισμος που αυτορυθμιζεται,δεν υπαρχει "αρχιτεκτονας",δεν υπαρχουν πνευματικες οντοτητες που κρατανε τα ηνια του συμπαντος.
Θα μπορουσαμε να πουμε πως Θεος ειναι η "συνειδηση" του συμπαντος.


quote:
Είναι αυτός ο σκοπός μας; Να μάθουμε δηλαδή τελικά αν υπάρχει Θεός, και ποιός είναι αυτός, ή εν τέλει αν δεν υπάρχει, ποιός είναι ο λόγος της ύπαρξής μας;


Kαι κατι αλλο.Ρωτας ποιος ειναι ο λογος της υπαρξης μας.Γιατι δεν αναρωτιεσαι καλυτερα τι θα αλλαζε για το Συμπαν αν δεν υπηρχαμε;
Επισης τι θα αλλαζε για σενα στην ζωη σου αν μαθαινες οτι ο Θεος τον οποιο φανταζεσαι δεν υπαρχει,αυτο θα σε εκανε να πιστευεις οτι η ζωη δεν εχει κανενα νοημα;

Και κατι τελευταιο,πολλοι πιστευουν οτι ο θανατος δεν ειναι παρα το περασμα σε μια αλλη ζωη ή μια νεα αρχη(δεν αποκλειω 100 τα 100 να ειναι μια νεα αρχη,ισως ολα στο συμπαν να ακολουθουν ενα αεναο κυκλο επαναληψεων,γεννηση-θανατος-γεννηση-θανατος και ξανα ο ιδιος κυκλος).
Αλλα ερωτω τι νοημα τελικα θα ειχε φιλε whιtewize μια ενδεχομενη ας το πουμε "ανασταση" του καθε ανθρωπου(κατι που δεχονται αρκετες θρησκειες) για το συμπαν,θελω την δικια σου αποψη διοτι με ενδιαφερει να μαθω πως εσυ (που εισαι πιστος σε καποιο δογμα) ερμηνευεις καποια πραγματα;


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι."
"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 19:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
δεν πιστευω σε κανενα θεο η θεα
δεν μπορω να δεχτω οτι η δυναμη που εφτιαξε το συμπαν ασχολητε με τους κατικους ενος πλανητη απο τα δυσεκαταμιρια των δυεκατομιριων πλανητων που ηπαρχουν
δεν πιστευω οτι υπαρχη ψυχη που διατηρητε μετα τον θανατο του υλικου σωματος αλλα πιστευω οτι καποιος μπορει να φτασει στην αφθαρσια του σωματος του
πιστευω οτι ο εγκεφαλος μας εχει απεριοριστες δυναμεις γι αυτο τον λογο γινονται τα διαφορα θαυματα σε ολες τις θρησκειες
πρεπει να εχουμε ολοι θετικες σκεψεις για να πετυχουμε
αλλα δυστηχως μας φωρτηζουν με αρνητικα συναισθηματα με ενοχες με μια ητοπαθια οποτε δεν μπορουμε να ανεβασουμε τις δυναμεις του εγκεφαλου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

δεν πιστευω οτι υπαρχη ψυχη που διατηρητε μετα τον θανατο του υλικου σωματος αλλα πιστευω οτι καποιος μπορει να φτασει στην αφθαρσια του σωματος του

Γεια σου φιλε Gigeni.Εσυ για να καταλαβω πως πιστευεις οτι μπορει καποιος να φτασει στην αφθαρσια του σωματος;Η επιστημη τουλαχιστον
δεν εχει καταφερει δυστυχως ακομα κατι τετοιο και ουτε βλεπω να συμβει ποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 00:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
Γεια σου whitewize.
Κανείς μας δεν μπορεί να αποδείξει το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός.
Ακόμα κι αν σου δοθούν αποδείξεις για να απαντήσεις αυτό το ερώτημα, δεν θα μπορέσεις να πείσεις κανέναν διότι οι αποδείξεις που θα έχεις θα είναι πέρα από τους νόμους της φύσης του σύμπαντος του οποίου ζούμε. Γι` αυτόν το λόγο θα συμφωνήσω με τον MC σε αυτό που έγραψε
“Το αν υπάρχει Θεός, θα το απαντήσεις μόνος σου στον εαυτό σου.”
Τέλος, στον φίλο VIKING, θα ήθελα να πω πως το σύμπαν δεν είναι άχρονο, η αποδείξεις που έχουμε σήμερα βάση της φυσικής και της κοσμολογίας δηλώνουν πως το σύμπαν έχει αρχή. Άρα εφόσον το σύμπαν έχει αρχή, θα μπορούσε να έχει δημιουργό.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 01:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Συμφωνω απολυτα με τον VIKING και ιδιαιτερα συμφωνω με την υπογραφη του , αλλα δεν συμφωνω για αυτο που ειπες οτι η επιστημη δεν προκειται ποτε να μας χαρισει την απολυτη αφθαρσια. Ειμαι σιγουρος πως με πιστη στην επιστημη και με τη σωστη χρηση της η γη θα γινει παραδεισος και εμεις θεοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 03:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist
Γεια σας παιδιά,

whitewize,λυπάμαι, Η ερώτηση που έκανες είναι προσβλητική για μένα.

Η μόνη απάντηση είναι ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΛΟΓΙΚΑ να υπάρχει.
ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΙΔΕΑ που ονομάζεται Θεός στα Ελληνικά, είναι η αιτία που οι πρόγονοί μας ΑΥΤΟΠΥΡΠΟΛΟΥΝΤΑΝ, ΠΕΘΑΙΝΑΝ, ΔΥΣΤΥΧΟΥΣΑΝ πολεμώντας τους εχθρούς τους...
ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΟΣΑΜΑ ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝΣ ή ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ οφείλεται στην ηλίθια ιδέα ότι υπάρχει θεός και στο ότι πεθαίνουν γι' αυτόν.

Αν ήτανε έτσι ας πεθάνουμε όλοι για το θεό να πάμε στον παράδεισο και να καταστραφεί αυτός ο παλάβός κόσμος που ακόμα!!! πιστεύει σε ένα ΤΡΙΑΔΙΚΟ ή άλλου είδους ανύπαρκτο θεό...

ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΘΕΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ

Υπάρχει μόνο στα μυαλά κάποιων.

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 03:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist
Γεια σας παιδιά,

whitewize,λυπάμαι, Η ερώτηση που έκανες είναι προσβλητική για μένα.

Η μόνη απάντηση είναι ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΛΟΓΙΚΑ να υπάρχει.
ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΙΔΕΑ που ονομάζεται Θεός στα Ελληνικά, είναι η αιτία που οι πρόγονοί μας ΑΥΤΟΠΥΡΠΟΛΟΥΝΤΑΝ, ΠΕΘΑΙΝΑΝ, ΔΥΣΤΥΧΟΥΣΑΝ πολεμώντας τους εχθρούς τους...
ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΟΣΑΜΑ ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝΣ ή ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ οφείλεται στην ηλίθια ιδέα ότι υπάρχει θεός και στο ότι πεθαίνουν γι' αυτόν.

Αν ήτανε έτσι ας πεθάνουμε όλοι για το θεό να πάμε στον παράδεισο και να καταστραφεί αυτός ο παλάβός κόσμος που ακόμα!!! πιστεύει σε ένα ΤΡΙΑΔΙΚΟ ή άλλου είδους ανύπαρκτο θεό...

ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΘΕΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ

Υπάρχει μόνο στα μυαλά κάποιων.

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 11:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΟΣΑΜΑ ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝΣ ή ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΠΙΘΑΝΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ οφείλεται στην ηλίθια ιδέα ότι υπάρχει θεός και στο ότι πεθαίνουν γι' αυτόν."
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΓΕΝΕΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ..ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΟΣΑΜΑ ΜΠΙΛ ΛΑΝΤΕΝ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΤΥΠΑΓΑΝ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΥΠΗΚΟΟΙ..
ΟΙ ΛΑΟΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 15:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:
Τέλος, στον φίλο VIKING, θα ήθελα να πω πως το σύμπαν δεν είναι άχρονο, η αποδείξεις που έχουμε σήμερα βάση της φυσικής και της κοσμολογίας δηλώνουν πως το σύμπαν έχει αρχή. Άρα εφόσον το σύμπαν έχει αρχή, θα μπορούσε να έχει δημιουργό.

Ορθη η παρατηρηση σου φιλε Νοτι_29 σε οτι αφορα πως το συμπαν δεν ειναι αχρονο με βαση τις αποδειξεις που εχουμε μεχρι σημερα.Η προταση που παρεθεσα δεν ηταν δικια μου και ομολογω οτι δεν προσεξα αυτο που παρατηρησες.Ομως δημουργος δεν υπαρχει,αυτο πιστευω.
Kαι δω γενναται το ερωτημα τι υπηρχε πριν;
Συμφωνα με τους περισσοτερους επιστημονες δεν υπηρχε τιποτα.

Αλλα ας τα παρουμε ενα ενα,σχετικα με την μεγαλη εκρηξη:

1)Μεγαλη εκρηξη και ενα αιωνια διαστελλομενο συμπαν(κατι που βεβαια ειναι και το πιο πιθανο κατα την αποψη μου διοτι συμφωνα με τους αστρονομους αν υπολογισουμε
την υλη ολων των γαλαξιων μαζι, η ποσοτητα ειναι μικροτερη απο την απαιτουμενη για να σταματησει η διαστολη.Αν ισχυει λοιπον αυτο αυτο σημαινει οτι εχει μια αρχη.Και γενναται το ευλογο ερωτημα,τι υπηρχε πριν.

2)Παρολα αυτα εχεις σκεφτει την μικρη πιθανοτητα να ζουμε σε αιωνιο παλλομενο συμπαν;Καπου διαβασα(δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει) οτι οι αστρονομοι πιστευουν οτι το συμπαν περιεχει τεραστιες ποσοτητες σκοτεινης υλης,αορατο υλικο σε αγνωστη μορφη
αρκετο να σταματησει τη διαστολη.Η βαρυτητα θα αναγκασει κατοπιν
την υλη να συμπυκνωθει παλι σε ενα μικρο χωρο.Αυτο ισως δημουργησει
μια αλλη μεγαλη εκρηξη και ενα αλλο συμπαν.Καποιοι αστρονομοι δεν αποκλειουν κατι τετοιο τουλαχιστον.
Ισως φιλε μου να εχουν γινει πολλα Μπινγκ Μπανγκ στο παρελθον.
Αυτα ειναι ασχετα με το θεμα αλλα εχουν νομιζω ενδιαφερον.


quote:
δεν συμφωνω για αυτο που ειπες οτι η επιστημη δεν προκειται ποτε να μας χαρισει την απολυτη αφθαρσια.

Γεια σου φιλε μου DR.DOOM.Ισως να εχεις δικιο σε αυτο.Το βεβαιο ειναι φιλε μου πως μονο με την επιστημη θα μπορεσει ο ανθρωπος να δημουργησει ενα γηινο παραδεισο,αρκει οι επιστημονικες γνωσεις να χρησιμοποιουνται προς οφελος της ανθρωποτητας.Αλιμονο αν καθομαστε σαν αβουλα οντα και περιμενουμε ουρανοκατεβατους Θεους και δευτερες παρουσιες,ομαδες εψιλον κ.λ.π.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 20/07/2004 16:15:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 16:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Σωστη η διορθωση σου, μην γινει και κανενα μπερδεμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 20:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Η μόνη απάντηση είναι ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΛΟΓΙΚΑ να υπάρχει.

Όχι ακριβώς. Η πρώτη απάντηση είναι μια ερώτηση: "τι ακριβώς εννοούμε
"Θεός";".

Αποδεικνύεται ότι τα δύο ερωτήματα είναι ουσιαστικά το ίδιο.

Πάντως για τα καλύτερα "μοντέλα" Θεών, π.χ. αυτό που θα σου πει ένας
θεολόγος με PhD, είναι πάρα πολύ δύσκολο (ή και αδύνατο) να αποδείξεις λογικά ότι δεν υπάρχουν. Παρεμπιπτόντως, δε μπορείς να αποδείξεις λογικά και ότι υπάρχουν. Το ξυράφι του Όκκαμ
συνεπώς "κόβει" τη δυνατότητα ύπαρξης ενός τέτοιου Θεού, αλλά το
ξυράφι του Όκκαμ είναι συνήθως, όχι πάντα σωστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 22:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

quote:
2)Παρολα αυτα εχεις σκεφτει την μικρη πιθανοτητα να ζουμε σε αιωνιο παλλομενο συμπαν;Καπου διαβασα(δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει) οτι οι αστρονομοι πιστευουν οτι το συμπαν περιεχει τεραστιες ποσοτητες σκοτεινης υλης,αορατο υλικο σε αγνωστη μορφη
αρκετο να σταματησει τη διαστολη.Η βαρυτητα θα αναγκασει κατοπιν
την υλη να συμπυκνωθει παλι σε ενα μικρο χωρο.Αυτο ισως δημουργησει
μια αλλη μεγαλη εκρηξη και ενα αλλο συμπαν.Καποιοι αστρονομοι δεν αποκλειουν κατι τετοιο τουλαχιστον.
Ισως φιλε μου να εχουν γινει πολλα Μπινγκ Μπανγκ στο παρελθον.
Αυτα ειναι ασχετα με το θεμα αλλα εχουν νομιζω ενδιαφερον.


Δεν νομίζω καταρχήν πως είναι εκτός θέματος
Και πράγματι κάπου το έχω διαβάσει και εγώ.. αλλά και εγώ δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί.. πάντως και όσα λέγονται περί της αρχής του σύμπαντος δεν είναι 100% εδραιομένα... μιλάω για το Μπινγκ Μπανγκ ..
Πάντως με έχουν βάλει σε σκέψεις τα όσα διάβασα για τα πολλά Μπινγκ Μπανγκ και πως θα μπορούσε αλλιώς να μην με έχει βάλει????....

Εμείς οι άνθρωποι μετράμε τον χρόνο... σύμφωνα με αυτά που βλέπουμε τριγύρω μας.. Σύμφωνα με αυτά που αντιλαμβανόμαστε... αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο χρόνος απαραίτητα υπάρχει.. και αν υπάρχει μπορεί να μετρηθεί με τον ίδιο τρόπο που τον αντιλαμβανόμαστε εμείς... ή να υπάρχει παντού ο ίδιος...????
Εάν κάτσουμε να σκεφτούμε θα καταλάβουμε πως εμείς αρχικά μετρούσαμε όλη την διάρκεια του χρόνου από την αρχή μέχρι του τέλους ενός πράγματος.. αυτό σημαίνει πως ορίζουμε τα πάντα με αυτό το μάτι... όμως εάν σκεφτούμε θα δούμε πως αυτό που χάνεται για τα δικά μας μάτια .. για παράδειγμα ας φέρω την γέννηση και τον θάνατο.. δεν σημαίνει απαραίτητα πως χάνεται γενικά.. Σε αυτό το σύμπαν ισχύουν κάποιοι κανόνες αλλά δεν είμαστε απολύτως σίγουροι πως οι κανόνες αυτοί είναι οι ίδιοι παντού.. Σίγουρα όμως ξέρουμε πως τα πάντα μετουσιόνονται... και πως τίποτα δεν χάνεται.. ούτε η ύλη ούτε και η ενέργεια.. Αυτό που χάνεται.. τουλάχιστον αυτό που πιστεύουμε με τις όσες γνώσεις διαθέτουμε είναι η αντίληψη και η συνείδηση.. μα αυτό που λέμε υποσεινηδητο και ασυνείδητο δεν ξέρουμε ακριβώς πως δουλεύουν... ούτε και ποια είναι η σχέση μεταξύ τους...

Θεωρώ πολύ πιθανόν να μην υπήρξε ποτέ αρχή...

Τώρα εάν υπάρχει θεός.. σίγουρα κανείς δεν μπορεί να το αποδείξει.. είναι καθαρά θέμα πίστης και τρόπου που έχει μεγαλώσει κάποιος.. τόσο απλά...
Πάντως εάν υπάρχει.. σίγουρα δεν μας μοιάζει και πολύ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 00:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

σίγουρα δεν μας μοιάζει και πολύ...

Και όμως μας μοιάζει αγαπητή simoril γιατί καμιά φορά μια μικρή αλήθεια μπορεί να μας αποκαλύψει την μεγάλη αλήθεια

Να απαντήσω αρχικά στο ερώτημά του whitewize πως ναι πιστεύω ότι σκοπός μας είναι να μάθουμε ποιος είναι ο Θεός γιατί και εκείνος τον ίδιο σκοπό έχει. Να μάθει δηλ. ποιος είναι. Κατά κάποιο τρόπο σκοπός μας είναι να μάθουμε τον εαυτό μας.

Τί είναι όμως Θεός;

Πιστεύω πως υπάρχει μια ουσία, ένα πνεύμα , μια δόνηση, κάτι (όπως θέλετε πείτε το) που διαπερνάει και συνέχει τα πάντα κάθε στιγμή χωρίς να αφήνει τίποτε στην τύχη, έξω από τους νόμους με τους οποίους δημιουργεί και διατηρεί την ισορροπία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 00:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos
Αν υπάρχει θεός όπως είπατε είναι δυσκολο να το απαντήσουμε. Αν όντως είναι υπαρκτός δεν έχει καμία σχέση με τις εικόνες που του δίνουν οι διάφορες θρησκείες, οι οποίες συνήθως δημιουργούν μια είκονα του θεού με σκοπό να κατευθύνουν και να εκμεταλλευτούν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη να πιστέψουν σε κάτι ανώτερο από αυτούς που θα τους βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές. Όπως σωστά αναφέρθηκε τα θαύματα που συμβαίνουν σε κάθε θρησκεία δεν έχουν καμία σχέση με την αληθινότητα ή μη της θρησκείας, εξάλλου δεν μπορούν όλες οι θρησκείες να είναι αληθινές, αλλά με κρυφές δυνάμεις του ανθρώπινου εγκεφάλου. Δεν μπορούμε να απαντήσουμε αν τελικά είναι υπαρκτός η ανύπαρκτος γιατί δεν έχουμε αρκετά στοιχεία, επιπλεόν η υπάρξη η μή του θεού για κάποιον είναι θέμα βιωμάτων και αντίληψης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 01:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29
quote:
πάντως και όσα λέγονται περί της αρχής του σύμπαντος δεν είναι 100% εδραιομένα... μιλάω για το Μπινγκ Μπανγκ ..

Αγαπητή σε όλους simori. Σίγουρα δεν ήταν κανείς εκεί για να μας πει το τι ακριβώς έγινε, αλλά είναι αστρονομικά αποδεδειγμένο ότι το σύμπαν μας διαστέλλετε. Ο χρόνος δεν μπορεί να εκτίνετε απεριόριστα προς τα πίσω. Αν παίζαμε το φιλμ της κοσμικής εξέλιξης προς τα πίσω, θα έφτανε κάποια στιγμή όπου όλοι οι γαλαξίες θα συγκεντρώνονταν σε ένα απειροστό σημείο, σημείο μηδενικού μεγέθους.
Οπότε η κοσμική προϊστορία μας σταματά στην ώρα μηδέν.
Τώρα τα όλα όσα λέγονται για πριν τη μεγάλη έκρηξη φίλε VIKING, το αν έχουν γίνει άπειρα Μπινγκ Μπανγκ, το αν υπάρχει δημιουργός έξω από τον χώρο και τον χρόνο ή οτιδήποτε άλλο έχει ειπωθεί είναι απλά, σενάρια.
Εγώ θα πάρω το σενάριο του δημιουργού.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Καταρχήν ας μην κατηγορούμε τις θρησκείες,την όποια θρησκεία, για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας.Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται την πίστη σε οποιοδήποτε Θεό για να αλληλοσφαγιασθούν,θα το κάνουν ούτως ή άλλως.Ποιά θρησκεία είναι άραγε υπεύθυνη για τα εκατομμύρια των αδικοχαμένων κατα τη διάρκεια των δυο τελευταίων παγκοσμίων πολέμων?

Οι οπαδοί του Osama Bin Laden πολεμούν για τη θρησκεία? Ναι,αν πιστευετε οτι ο Τρωικός πόλεμος έγινε για τα μάτια της ωραίας Ελένης,τότε πιστέψτε και αυτό.Αν μπορούσατε να βιώσετε ,έστω και για ένα λεπτό ,το background,το ιστορικό, το παρελθόν αυτών των ανθρώπων θα καταλαβαίνατε τι σημαίνει να ζεις μια ζωή απόλυτης μιζέριας.Θα βλέπατε πως είναι να ξέρεις ότι γεννήθηκες και είσαι καταδικασμένος να πεθάνεις μέσα στην αθλιότητα.Κανένας πρίγκηπας ή μαχαραγιάς δεν θα ζωστεί με εκρηκτικά για να κομματιάσει το κορμί του, για τον όποιο Αλλάχ.Η θρησκεία είναι για αυτούς τους ανθρώπους ότι τους έχει απομείνει για να δώσουν κάποιο νόημα στις ανέλπιδες ζωές και στο μαρτυρικό τους τέλος.

Πάμε λιγάκι στην μεγάλη Θεά της εποχής μας, την επιστήμη.Λοιπόν όσοι είστε σίγουροι ότι οι μελλοντικοί φυσικοί,ας πούμε αυτοί που θα ζήσουν σε 300 χρόνια από τώρα,ΔΕΝ θα χαμογελούν με... κατανόηση διαβάζοντας τις θεωρίες πέρι γέννησης του σύμπαντος κλπ των τωρινών συναδέλφων τους,ας σηκώσουν το χέρι! Ή μάλλον,ας βάλουν ένα στοίχημα μαζί μου...έτσι και αλλιώς εδώ θα είμαστε όλοι,σε μερικά χρόνια θα έχει βρεθεί το χαπάκι για την... αφθαρσία του σώματος,και ΦΥΣΙΚΑ θα το έχουν μοιράσει σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,και θα ζούμε όλοι μια άφθαρτη χαρούμενη ζωή...
(άκουσε κανείς τίποτα περί φαρμάκων για το AIDS?)

Η συζήτηση πάνω στο οποιοδήποτε θέμα προυποθέτει καταρχήν τον ορισμό του αντικειμένου της συζήτησης.Το πρόβλημα σε μια συζήτηση για την ύπαρξη του Θεού είναι ότι μπορεί να μιλάμε επί μήνες χωρίς νόημα,γιατί απλά ορίζουμε με την ίδια λέξη μια έννοια που για τον καθένα απο εμάς αντιπροσωπεύει κατι τελείως διαφορετικο.
Κάποιος μιλάει για το Θεό αναφερόμενος στην έννοια της δημιουργικής αρχής,και πριν ολοκληρώσει,κάποιος άλλος έχει ήδη έτοιμη την απάντηση η οποία βασίζεται στην προσωπική του ιδέα για το Θεό πχ σαν καταπιεστή τιμωρού.Δεν μπορούμε να συζητήσουμε καν για καποιο "συγκεκριμένο" Θεό,της χριστιανικής θρησκείας πχ,γιατί θα πρέπει πρώτα να δώσουμε απάντηση στο ερώτημα του τι δίδαξε ο Χριστός,τι καταλαβαν και με τη σειρά τους δίδαξαν οι μαθητές του,τι καταλάβαν οι πρώτοι Χριστιανοί απο αυτές τις διδασκαλίες,και το κυριότερο τι απο όλα αυτά έχει φτάσει αυθεντικό ως τις μέρες μας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 01:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:
Καταρχήν ας μην κατηγορούμε τις θρησκείες,την όποια θρησκεία, για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας.Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται την πίστη σε οποιοδήποτε Θεό για να αλληλοσφαγιασθούν,θα το κάνουν ούτως ή άλλως.Ποιά θρησκεία είναι άραγε υπεύθυνη για τα εκατομμύρια των αδικοχαμένων κατα τη διάρκεια των δυο τελευταίων παγκοσμίων πολέμων?

Kανεις δεν ειπε φιλε Mercury οτι για ολα τα δεινα της ανθρωποτητας
ευθυνονται οι θρησκειες.Αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα.
Πες μου που ειδες καποιος να λεει οτι για ολα τα δεινα της ανθρωποτητας φταινε οι θρησκειες;
Τα περισσοτερα εγκληματα εχουν γινει σιγουρα για την εξουσια και το χρημα.

Αλλα θα συμφωνησεις οτι κατα καιρους αλλα και σε ορισμενες χωρες(κυριως Μουσουλμανικες) σημερα οι θρησκειες χρησιμοποιουνται σαν "οπλο" απο τις εξουσιες
για να ελεγχονται οι μαζες.

quote:
Οι οπαδοί του Osama Bin Laden πολεμούν για τη θρησκεία?

Δεν νομιζω και ουτε νομιζω οτι ισχυριστηκε κανεις κατι τετοιο.


quote:
Η θρησκεία είναι για αυτούς τους ανθρώπους ότι τους έχει απομείνει για να δώσουν κάποιο νόημα στις ανέλπιδες ζωές και στο μαρτυρικό τους τέλος.

Σε αυτο εχεις δικιο.

quote:
Πάμε λιγάκι στην μεγάλη Θεά της εποχής μας, την επιστήμη.Λοιπόν όσοι είστε σίγουροι ότι οι μελλοντικοί φυσικοί,ας πούμε αυτοί που θα ζήσουν σε 300 χρόνια από τώρα,ΔΕΝ θα χαμογελούν με... κατανόηση διαβάζοντας τις θεωρίες πέρι γέννησης του σύμπαντος κλπ των τωρινών συναδέλφων τους,ας σηκώσουν το χέρι! Ή μάλλον,ας βάλουν ένα στοίχημα μαζί μου...έτσι και αλλιώς εδώ θα είμαστε όλοι,σε μερικά χρόνια θα έχει βρεθεί το χαπάκι για την... αφθαρσία του σώματος,και ΦΥΣΙΚΑ θα το έχουν μοιράσει σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,και θα ζούμε όλοι μια άφθαρτη χαρούμενη ζωή...
(άκουσε κανείς τίποτα περί φαρμάκων για το AIDS?)

Το σημαντικο φιλε μου οπως ειπα πριν ειναι να χρησιμοποιηθουν οι επιστημονικες γνωσεις προς οφελος της ανθρωποτητας κατι που δεν γινεται σημερα και φοβαμαι πως δεν θα γινει ποτε.


Και εγω πιστευω πως και να βρισκανε το χαπακι της αθανασιας μονο οι Βαρδινογιαννηδες και ο καθε παμπλουτος θα μπορουσε να το αποκτησει.



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 21/07/2004 01:41:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 03:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Πάμε λιγάκι στην μεγάλη Θεά της εποχής μας, την επιστήμη.Λοιπόν όσοι είστε σίγουροι ότι οι μελλοντικοί φυσικοί,ας πούμε αυτοί που θα ζήσουν σε 300 χρόνια από τώρα,ΔΕΝ θα χαμογελούν με... κατανόηση διαβάζοντας τις θεωρίες πέρι γέννησης του σύμπαντος κλπ των τωρινών συναδέλφων τους,ας σηκώσουν το χέρι!

Η επιστήμη τείνει προς την αλήθεια με προσεκτικά και αργά βήματα.
Και συνήθως τα πάει αρκετά καλά. Η θεωρία του Νεύτωνα π.χ.
μολονότι 300 ετών και βάλε (και εξακριβωμένα "λανθασμένη"!), χρησιμοποιείται ακόμα σε ένα κάρο
πράγματα. Διάολε, ακόμα και με το Πτολεμαϊκό μοντέλο του ηλιακού
συστήματος μπορείς να κάνεις πέντε προβλέψεις εκλείψεων της προκοπής!

Η επιστήμη δεν αυτοαναιρείται. Αυτή είναι συνηθισμένη παρεξήγηση.
Η επιστήμη αυτοβελτιώνεται. Για τον
απλούστατο λόγο ότι δεν έχει δόγμα. Κι αν δε σου βγάλανε τα χάπια
για το AIDS, υποθέτω το ηλεκτρικό ρεύμα και το Ιντερνετ ήδη παραείναι!

Σηκώνω το χέρι.

quote:

Η συζήτηση πάνω στο οποιοδήποτε θέμα προυποθέτει καταρχήν τον ορισμό του αντικειμένου της συζήτησης.Το πρόβλημα σε μια συζήτηση για την ύπαρξη του Θεού είναι ότι μπορεί να μιλάμε επί μήνες χωρίς νόημα,γιατί απλά ορίζουμε με την ίδια λέξη μια έννοια που για τον καθένα απο εμάς αντιπροσωπεύει κατι τελείως διαφορετικο.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 07:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ..ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ? Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΤΡΕΜΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ..
ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΑΓΚΙΣΤΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΤΟΥ ΩΣΠΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΔΡΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΚΕΨΗ..ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ -ΜΕ ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΑΝΤΑ- ΤΗΝ ΦΥΣΗ ,ΕΝΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΛΑΟΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ(ΘΕΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ(ΑΡΝΗΤΙΚΟ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ,ΔΕΝ ΦΕΡΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ (ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ),ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΟΥ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ,ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize
Γειά και πάλι.Πιάσατε την κουβέντα για τα καλά!

Για μένα, ο junk95 μίλησε πιο σοφά από όλους. Κι εγώ αυτό πιστεύω. Λογικά, δεν μπορείς να αποδείξεις ούτε πως υπάρχει Θεός, ούτε πως δεν υπάρχει.

Αυτή η κουβέντα δεν μπορεί να τελειώσει ποτέ.

Λοιπόν, επειδή κάποιοι φάνηκαν σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός:

---Και ο Αριστοτέλης που έλεγε πως αρχικά θα πρέπει να υπήρχε κάτι ακίνητο για να δώσει την πρώτη κίνηση;

---Δε διαφωνώ πως τα θαύματα τα κάνει ο ισχυρός εγκέφαλος του ανθρώπου. Τί εννοούμε όμως όταν λέμε ισχυρός; Επιστημονικά, μόνο αυτό μπορούμε να πούμε πως ίσως αποδειχτεί. Αυτό δεν αναιρεί την ύπαρξη του Θεού.

Είχα ένα φίλο κομμουνιστή, που δεν πίστευε, και μάλλον έτσι τον είχαν μάθει οι γονείς του. Λοιπόν, αυτός δεν ήξερε τις διάφορες θεωρίες, και του τις έλεγα εγώ. Αυτός συμφωνούσε πάντα με την άποψη που δε συμβαδίζει με την ύπαρξη του Θεού. Αυτούς τους ανθρώπους που έχουν παροπίδες, δεν μπορείς να τους πείσεις, καν τους πείσεις.

Λοιπόν, είχα διαβάσει κάποτε έναν Marcell Mauss σε ένα βιβλίο του "Γενικό Σχεδίασμα για τη Μαγεία", όπου έλεγε πως κάποιοι άνθρωποι συχνά "περιθωριακοί" στις εκάστοτε κοινωνίες, όπως ορφανά, χήρες, κ.ά., ανέπτυσσαν δυνάμεις τέτοιες ώστε μπορούσαν να κάνουν μάγεια. Αυτός ο συγγραφέας φυσικά δεν ήταν μάγος.

Αν ρωτήσεις όμως κάποιο μάγο, θα σου πει πως τη δύναμη την παίρνει από το Σατανά. Και δεν χρειάζεται να έρθει απεσταλμένος του Σατανά στη γη για να πιστέψουν οι άνθρωποι σ' αυτόν. Δεν χρειάζεται προσπάθεια για να είναι κοντά μας ο σατανάς. Ο άνθρωπος έχει έμφυτη τη ροπή προς την αμαρτία. Τον βλέπουμε ορισμένες φορές στη συμπεριφορά κάποιων συνανθρώπων μας, ή ακόμα και στη δική μας, όταν κάνουμε πράξεις που δε θα τις κάναμε κανονικά.

Λοιπόν ο μάγος, χωρίς τη βοήθεια του Σατανά, δεν μπορεί να ενεργοποιήσει τον ισχυρό του εγκέφαλο που ανεφέρθη πριν. Λογικά, μιας και το θέλετε έτσι, μπορεί τώρα κάποιος απο εμάς να αναπτύξει αυτές τις δυνάμεις; Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να μπορεί. Ίσως του δώσει ο Σατανάς τη δύναμη να κάνει κάτι, μόνο και μόνο για να πιστέψει μετά τελικά πως δεν υπάρχουν πνεύματα.

Σας λέω είναι μπέρδεμα. Τα πάντα όμως έχουν δύο εξηγήσεις. Δέν μπορούμε να αποδείξουμε πως δεν υπάρχει Θεός.

Μετά από σκέψη φτάνω στο σημείο να πιστεύω πως ο Θεός τα έχει έτσι δημιουργήσει όλα, ώστε να θέλει προσπάθεια για να πειστείς. Πρέπει πρώτα να πιστέψεις, και με την προσευχή θα σου φανερωθεί. θα με λέτε χαζό μάλλον τώρα.

Εξηγήστε μου όμως κάτι που έγινε με τον ξαδερφό μου. Εγώ πιστεύω πως είναι αδιάσειστο.

Ακούστε:

1. Καθόταν και προσευχόταν, αλλά για πολλή ώρα, μέχρι που έκλαιγε κιόλας. Μετά όταν πήγε να ξαπλώσει ένιωθε τέτοιο φόβο, που έτρεμε.

2. (Συγγνώμη αν διαβάσουν κορίτσια) Ο αυνανισμός θεωρείται αμαρτία. Λοιπόν το έκοψε. Μετά από λίγες μέρες, ενώ τον πείραζε συνεχώς ο διάβολος, είδε -δεν έχει σημασία αν ήταν όραμα ή αν ήταν στη φάση rem,- ένα πράμα μαύρο σαν σκυλί, που σηκώθηκε στα δυό του πόδια, αλλά ήταν πολύ ψηλό, και είχε στήθος γυναίκας.Παραξενεύτηκε. Έτρεξε το σκυλί κι έπεσε πάνω του.

Δεν είχε διαβάσει πουθενά τίποτα για τους δαίμονες. Όταν πήγαμε στο Άγιο Όρος - όχι γι αυτό το λόγο, για βόλτα- μας είπε ένας μοναχός μια εμπειρία του που είδε 3 τέτοια πράματα να χορύουν στο δωμάτιό του, όταν είχε αποφασίσει να φύγει από το μοναστήρι. Και μας λέει πως είχαν στήθη γυναίκας. Ο δαίμονας της πορνείας.

και τότε θυμηθήκαμε αυτό που είχε γίνει με τον ξάδερφό μου.
Λοιπόν, απο το μυαλό του αποκλείεται να το έβγαλε, γιατί δεν είχε διαβάσει πουθενά για το δαίμονα αυτό ούτε για άλλους δαίμονες. Φανερώθηκε οπότε για να τον τρομάξει, όταν απέτυχαν οι άλλες μέθοδοι.

Τί λέτε; Δεν μας δίνονται πολλές ευκαιρίες να πειστούμε, να ξέρετε.
Αν νομίζεται πως σας είπα ψέματα, δεν πειράζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 15:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Λοιπόν ο μάγος, χωρίς τη βοήθεια του Σατανά, δεν μπορεί να ενεργοποιήσει τον ισχυρό του εγκέφαλο που ανεφέρθη πριν. Λογικά, μιας και το θέλετε έτσι, μπορεί τώρα κάποιος απο εμάς να αναπτύξει αυτές τις δυνάμεις; Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να μπορεί. Ίσως του δώσει ο Σατανάς τη δύναμη να κάνει κάτι, μόνο και μόνο για να πιστέψει μετά τελικά πως δεν υπάρχουν πνεύματα.


Μετά από σκέψη φτάνω στο σημείο να πιστεύω πως ο Θεός τα έχει έτσι δημιουργήσει όλα, ώστε να θέλει προσπάθεια για να πειστείς. Πρέπει πρώτα να πιστέψεις, και με την προσευχή θα σου φανερωθεί. θα με λέτε χαζό μάλλον τώρα.



Σωστο ειναι το οτι δεν μπορει καποιος να αποδειξει οτι υπαρχει Θεος ή οτι δεν υπαρχει.Η πιστη βγαινει απο την καρδια καποιου,ειναι κατι που το νιωθει κανεις και δεν περιμενει καμια αποδειξη και φυσικα δεν εχω προθεση να πεισω καποιον απλως ανταλλασουμε αποψεις.


Τωρα σε οτι αφορα τα υπολοιπα που ειπες.

quote:
Λοιπόν, επειδή κάποιοι φάνηκαν σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός:


Και ο Αριστοτέλης που έλεγε πως αρχικά θα πρέπει να υπήρχε κάτι ακίνητο για να δώσει την πρώτη κίνηση;



Τι παει να πει αυτο;

Anyway, επειδη καποιοι φανηκαν σιγουροι οτι υπαρχει Θεος και Σατανας:


Επι πολλα χρονια οι ανθρωποι δεν πιστευαν οτι η Γη δεν ειναι σφαιρικη;


Ας θυμισω και τον Γαλιλαιο που τον δεκατο εβδομο αιωνα απεδειξε πως ενα τμημα της φυσικης και της αστρονομιας του Αριστοτελη ηταν τελειως λαθος με αποτελεσμα να αντιδρασει η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια
που ειχε ενσωματοσει στοην θεολογια (με τον Θωμα Ακινατη) την μεταφυσικη και επιστημη του Αριστοτελη.


Που ξερετε, μπορει καποτε να αποδειχθει(κατι που εγω προσωπικα πιστευω) οτι ολα αυτα τα "θαυματα" που αποδιδονται σε Θεους και φτερωτους αγγελους δεν ειναι παρα οι δυναμεις του ανεξερευνητου μεχρι σημερα εγκεφαλου.Και ας μην ξεχναμε οτι θαυματα ισχυριζονται οτι γινονται οχι μονο οι Χριστιανοι,αλλα και οι Ινδουιστες,οι Μουσουλμανοι κ.λ.π.

Kαι μια και αναφερθηκες σε εναν μπαμπουλα που λεγεται Σατανας θα επρεπε και εδω λοιπον (μια και η συζητηση πανω στο οποιοδηποτε θεμα προυποθετει καταρχην τον ορισμο του αντικειμενου της συζητησης) να ορισμουμε τι ειναι Σατανας.Κατι που δεν νομιζω οτι μπορει βεβαια να γινει διοτι ειναι και αυτη μια εννοια(οπως ο Θεος) που αντιπροσωπευει
για τον καθε ανθρωπο κατι διαφορετικο.

Εγω δεν πιστευω λοιπον σε κανεναν μπαμπουλα ή σε τιποτα κακα πνευματακια.Αυτοι που πιστευαν σε ενα θεο επρεπε να δικαιολογησουν
την υπαρξη του κακου πλαθωντας ενα ωραιο μυθο για εναν μπαμπουλα που λεγεται Σατανας.


Για μενα Σατανας ειναι απλως η προσωποποιηση του κακου το οποιο ο ιδιος ο ανθρωπος δημουργησε.

quote:
Και μας λέει πως είχαν στήθη γυναίκας

να σου πω φιλε,θα ηθελα πολυ να τα γνωρισω αυτα τα γκομενακια



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 21/07/2004 15:08:11

Edited by - VIKING on 21/07/2004 19:04:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 17:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αν μου επιτρέπεται μία ερώτηση ολίγον αφαιρετική.. Ποια απόδειξη θα ήταν αρκετά ισχυρή για τους αμφισβητίες της παρέας, ώστε να επείθοντο ότι υπάρχει Θεός;

Να τον έβλεπαν παρ. χάριν και να τους έδειχνε τον τρόπο που δημιούργησε το σύμπαν; Κάτι τέτοιο φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;;

Ισχύει και η αντίθετη ερώτηση βέβαια.. Όσο αφορά εμένα π.χ. θα ήταν ισχυρή ένδειξη για το αντίθετο η ερμηνεία της ψυχής με όρους υλικούς.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 18:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
athakandr πως οριζεις εσυ την ψυχη?


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:
Αν μου επιτρέπεται μία ερώτηση ολίγον αφαιρετική.. Ποια απόδειξη θα ήταν αρκετά ισχυρή για τους αμφισβητίες της παρέας, ώστε να επείθοντο ότι υπάρχει Θεός;

Γεια σου φιλε athakandr.
Για μενα θα ηταν να δω καποιο σημαδι ή εστω να δω με τα ιδια μου τα ματια(τον Θεο) ή να αποδειχθουν επιστημονικα οτι τα θαυματα δεν οφειλονται στον εγκεφαλο και στις δυναμεις του ανθρωπου,πραγμα που θα σημαινει οτι απο καπου αλλου γινονται.


Επισης θα μου επιτρεψεις να σου κανω αν δεν σε πειραζει ορισμενες ερωτησεις;
Για σενα ποια αποδειξη θα ηταν ισχυρη ωστε να πειστεις οτι δεν υπαρχει θεος;Και πως οριζεις εσυ τον Θεο,τι σε κανει να πιστευεις οτι υπαρχει ενας δημουργος,επισης πως οριζεις την ψυχη αλλα και τι ειναι ο ανθρωπος,επισης ποιο πιστευεις οτι ειναι το βαθυτερο νοημα της ζωης;Και τελος τι σε κανει να πιστευεις οτι η χριστιανικη θρησκεια κατεχει την απολυτη αληθεια και οχι οι αλλες θρησκειες(π.χ Βουδισμος);


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 21/07/2004 21:30:31

Edited by - VIKING on 21/07/2004 21:33:13

Edited by - VIKING on 21/07/2004 21:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy