ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 οι "νεκροι" αναμεσα σας/μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 03:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενας απο τους βασικοτερους λογους που ωθει εναν ανθρωπο,
στην αυτοχειρια,ειναι η μοναξια,η απομονωση,συνειδητη η μη.
Αραγες ο κοσμος ,διαισθανεται,νοιωθει τους μελλοντικα αυτοχειρες,τους μελλοντες νεκρους και
τους απομονωνει με τον τροπο του?....

αραγες οι ψυχες αποπνεουν ,δινουν και λαμβανουν μεταξυ τους μηνυματα σε επιπεδα που δεν διαισθανομαστε αμμεσα η εμμεσα?

υπαρχει τροπος ,να μετατραπει η μοναχικοτητα,οχι σε μοναξια,αλλα σε μικρα
βηματα ωστε να ανοιξουν και να διευρινουν το ειναι τους,οι ανθρωποι που εχουν τασεις
μοναχικοτητας??...

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 04:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναξιά γίνεται μοναχικότητα...
και η μοναχικότητα μετατρέπεται
σε αβάσταχτη μελανχολία...
Και όλα αυτά είναι μόνο η αρχή
Μια λεπτή κλοστή σε κρατάει...
Δεν αφαιρώ τίποτα πια απ'τη Ζωή
Όμως με τόσες διαιρέσεις αναρωτιέμαι τι έχει απομήνει...
Ερεθίσματα μπορείς να πάρεις απο οτιδήποτε
μα αν οι αισθήσεις σου μένουν νεκρές
τότε το ψύχος των άκρων σου θυμίζει θάνατο
έστω κιαν ζείς...
Κι ο "κόσμος" ίσως να διαισθάνεται το θάνατο σου
μα αφήνει σ'εσένα την επιλογή του τρόπου που εσύ θα ζείς...

"Αργώ" γιατί δεν βιάζομαι
και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 13:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΓΩ:))))))))))))
υπεροχες σκεψεις,που ηρθαν για να συμπληρωσουν ,οτι αισθανομουν και ειχα ως αρχαικη σκεψη ,μα δεν μπορουσα να εκφρασω,σε ευχαριστω:)))))))

αν και εχω ενδοιασμους ως προς το πιο επικρατει και ερχεται μπροστα,εννοω μεταξυ μοναχικοτητας και μοναξιας,στο ολον του θεματος ,δεν παιζει κανενα ρολο και δεν θα κανω παραπανω αναφορα:)))))

το θεμα ειναι πως οι περισσοτεροι/ρες ειχαμε η εξακολουθουμε να βιωνουμε ενος ειδους ψυχικου θανατου....

απο εδω και περα τι γινεται...??

δημιουργουμε κινητρα?αν ναι με ποιον τροπο μπορουμε?,θα μπορουσαμε?εαν τα αποθεματα νοιωθουμε να εχουν εξαντληθει? η εχουν οντως εξαντληθει?

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 13:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν κατανοησα πληρως το θεμα,αλλα θελω να εκφερω μια αποψη..
Νομιζω πως οι ανθρωποι που εχουν τασεις μοναχικοτητας μπορουν να κανουν καποια βηματα ωστε να διευρυνουν τους οριζοντες τους...
Επειδη,τον τελευταιο καιρο,βιωνω μια τετοια κατασταση,ειτε επειδη το θελω,ειτε επειδη ετσι γινεται αυτο δεν σημαινει πως δεν μου δινεται η ευκαιρια να ανοιξω και να διευρυνω το ειναι μου...
Η μοναξια ειναι πολυ πνιγερη παντως...ειναι καταθλιπτικη και πολλες φορες συγχεονται σκεψεις και ολα καταληγουν στην αυτοχειρια...ειναι ταση προς φυγη για μενα...ακομα το ψαχνω ομως
τουλαχιστον προσπαθησα..
Φιλικα..
Σεμινακι

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 17:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρές την πηγή του μαρασμού σου...
Ό,τι στη Ζωή σου έχεις ποθήσει περισσότερο
και δεν πάψεις στιγμή να το ποθείς
όταν δεν το'χεις γαλήνη δεν θα'βρεις πουθενά...


"Αργώ" γιατί δεν βιάζομαι
και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 18:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μάνο εγώ έχω τάσεις μοναχικότητας αλλά περιέργως νίωθω
μια χαρά. Ο κόσμος όχι μόνο δεν με απομονώνει αλλά δεν με αφήνει
να απολαύσω τις λίγες στιγμές μοναξιάς που μου επιτρέπει η ζωή.

Αισθάνομαι μαλιστα ότι το είναι μου έχει παραδιευρυνθεί
και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να το περιορίσω.

Τάσεις αυτοκτονίας δεν έχω,αλλά σιχαίνομαι τόσο πολύ τις
κηδείες και το θέατρο που παίζεται αε αυτές, ώστε έχω αποφασίσει
ότι όταν νιώσω ότι "ήρθε η ώρα μου" να πάω σε κάποιο ωραίο ωκεανό
και να προσφέρω το ότι θα έχει μείνει απο το σώμα μου στα
πλάσματα του.

Μην ταυτίζεις τις τάσεις μοναχικότητας με την κατάθλιψη γιατί απλά
κάνεις λάθος. Και μην θεωρείς τους κοινωνικούς ανθρώπους ανώτερους
από τους εσωστρεφείς, γιατί κάνεις ακόμα ένα. Αυτός που αισθάνεται
με όλο του το είναι το τι γίνεται γύρω του, δεν μπορεί να είναι
τίποτα άλλο απο μελαγχολικός.Γιατί για να νιώθεις έτσι θα πρέπει
τουλάχιστον να έχεις ψυχή. Κάτι που στις μέρες μας τείνει να γίνει προνόμιο...

Και λίγη ποίηση από την "άλλη άποψη".



Όσο Mπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική...

Καβάφης Κ.Π.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 18:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Μάνο εγώ έχω τάσεις μοναχικότητας αλλά περιέργως νίωθω
μια χαρά. Ο κόσμος όχι μόνο δεν με απομονώνει αλλά δεν με αφήνει
να απολαύσω τις λίγες στιγμές μοναξιάς που μου επιτρέπει η ζωή.

Αισθάνομαι μαλιστα ότι το είναι μου έχει παραδιευρυνθεί
και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να το περιορίσω.




MIA AΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 19:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σας ευχαριστησω ,για την παρουσια σας ,με την σειρα μου,γραφοντας
ενα απο τα ποιηματα μιας συλλογης ,ζωης-ψυχης...
ΤΟ ΔΑΚΡΥ

το δακρυ κανει τον καθρεφτη να ραγιζει;

να σπαρταρα-σα να θελει απο την θεση του να φυγει;

ειναι η αληθεια της μοναξιας ή η πραγματικοτητα της υπαρξης μας....
...εκεινη που πονα;

ειναι η καρδια που τροπους να μιλησει ζητα;

ειναι η σιωπη του καθρεφτη,που με αναζητα...ή ο τροπος
σκεψης μου,που με πονα;

ειναι ο καθρεφτης που στην αγκαλια του με κρατα;

η το ειδωλο του ,που να με διωξει αποζητα;

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.

Mercury:))) δεν ταυτιζω απολυτος τιποτε, ενοιωσες οτι εκανα η εγραψα κατι τετοιο; :)

οσο για τους κοινωνικους ανθρωπους,η τους ανθρωπους που ειναι λιγουλακι "δεν βαριεσαι,δεν εγινε κατι το σημαντικο/το φοβερο",μπορω να πω οτι τους ζηλευα και εξακολουθω να τους ζηλευω,που μπορουν και δεν θελουν να "τετραγωνιζουν τον κυκλο",σε καθε βημα η σκεψη τους.

οσο και να το μπορω η να το θελω,ειναι εμφυτο μεσα σε καθε συνειρμο σκεψης-πραξης,μεσα στο ειναι μου..

την καλησπερα μου ,καλη συνεχεια παιδια:))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 20:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mercury

Το ποίημα του καβάφη που έγραψες είναι καταπληκτικό και με εκφράζει απόλυτα. Εγώ όταν ήμουν μικρή ήμουν μοναχική όταν ήθελα, και όταν ήθελα ανοιγόμουν και έβρισκα τους φίλους μου. Όμως αυτό κοινωνικά δεν φαίνεται σωστό. Έχεις δίκιο για την εσωστρέφεια. Όλοι προσπαθούν να σε πείσουν ότι κάτι δεν πάει καλά με εσένα αν δεν κάνεις κέφι να γλεντάς όλη την ώρα, να πηγαίνεις σε επαγγελματικά cocktail parties, να κάνεις νόημα της ζωής σου την μεταμεσονύκτια έξοδο του Σαββάτου, να έχεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σεξουαλικό σύντροφο και σίγουρη παρέα για τις διακοπές του Αυγούστου… και μέσα σε αυτή την αγωνία, θα μπορούσα κι εγώ να αναρωτιέμαι: «είναι επιλογή μου που αράζω μόνη στο internet Σάββατο απόγευμα, ή μήπως είμαι προβληματική;»

Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που από τη μοναξιά θα καταλήξουν να αυτοκτονήσουν, (εξαιρούνται αυτόχειρες άλλων αιτιών) είναι άνθρωποι που ήταν επιλογή τους η απομόνωση αλλά δεν άντεξαν να είναι διαφορετικοί από αυτό που απαιτεί από όλους μας η καπιταλιστική, κομπλεξική και κριτική κοινωνία μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αδέρφια

Mercury συγχαρητήρια για το θεματάκι

Από μικρός ήμουν εσωστρεφής και πάντα ενώ είχα να πω πολλά τα κρατούσα μέσα μου με αποτέλεσμα να σκέφτομαι πολύ και να πράττω λίγο. Πολλές φορές μιλάω μόνος μου δυνατά γιατί πραγματικά με ευχαριστεί πολύ αυτός ο διάλογος με τον φανταστικό συνομιλητή μου.

Ναι είμαι μοναχίκος άνθωπος αν και έχω πολλά πάρε δώσε με μεγάλη γκάμα ανθρώπων.Οταν είμαι μόνος όμως,αισθάνομαι πολύ ήρεμος.

Ποτέ δεν συμπάθησα τους ανούσιους καφέδες στην καφετέρια της γειτονιάς, τα ουρλιαχτά που βγαίνανε από το στόμα μου για να συνεννοηθώ με κάποιον φίλο σε κάποιο club, και τις δήθεν χαιρετούρες που παίρνουν και δίνουν σε μαγαζιά-στέκια.

quote:
Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που από τη μοναξιά θα καταλήξουν να αυτοκτονήσουν, (εξαιρούνται αυτόχειρες άλλων αιτιών) είναι άνθρωποι που ήταν επιλογή τους η απομόνωση αλλά δεν άντεξαν να είναι διαφορετικοί από αυτό που απαιτεί από όλους μας η καπιταλιστική, κομπλεξική και κριτική κοινωνία μας.


Αγαπητή Κλαρίς δεν φαντάζεσαι πόσο θα συμφωνήσω με το προαναφερθέν σου μήνυμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 21:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ!...Έρχονται οι γιορτές και οι αυτοκαταστροφικές τάσεις...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 20:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[red]επιστρεφοντας απο τις νυχερινες σκεψεις
αρθρωνοντας για μια ακομη φορα ,πονου λεξεις
προσπαθωντας να με προσδιορισω στον χωρο..
και τον χρονο της προσωπικης μου ταυτοτητας,
ζαλισμενος απο τον ακαταπαυστο χορο του ειρμου
των σκεψεων μου..τρεκλιζω...
προσπαθωντας να πιαστω απο το σχοινι
που συγκρατει το παρελθον και το μελλον,
ενα σχοινι που...αιωρειται στο χαος της ανυπαρξιας μου
...και στο παρον με ριχνει....[red]

[VIOLET]ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.(ΚΟΡ/ς)[VIOLET]

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ κατι που διαρκει στον χωρο και τον χρονο....δεν περιοριζεται στην στιγμη,οπως και να ονομαζεται....η μοναξια...εχει εναν δικο της τοπο που περιφερεται....την ψυχη...και αυτος ο τοπος ειναι απεριοριστος......χωρις συνορα...

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 18:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το έχω γράψει ξανά, αλλά ταιριάζει και εδώ...


Η κύρια απαίτηση είναι η μετατροπή
του ανθρώπινου αισθήματος της χαράς.

Και τι χαρά μπορεί να υπάρξει όταν κάποιος κατανοεί
την ατέλεια της ζωής;

Όμως όταν το Πνεύμα αντικρύζει τις
διαστάσεις των κόσμων,
τότε η χαρά αυτή αντικαθίσταται από την
κατανόηση των δυνατοτήτων.

Κι όταν ψιθύριζα "η χαρά σας θα φύγει" σκεφτόμουν τη
μεταμόρφωση της ανθρώπινης χαράς
στην κοσμικά εκδηλωμένη αντίληψη

σα να ήταν είσοδος στο κενό..


"Φύλλα από τον Κήπο Του ΜΟΡΥΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 14:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που από τη μοναξιά θα καταλήξουν να αυτοκτονήσουν, (εξαιρούνται αυτόχειρες άλλων αιτιών) είναι άνθρωποι που ήταν επιλογή τους η απομόνωση αλλά δεν άντεξαν να είναι διαφορετικοί από αυτό που απαιτεί από όλους μας η καπιταλιστική, κομπλεξική και κριτική κοινωνία μας.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ

DON'T WORRY
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ
ΚΑΤΙ
ΘΑ ΠΑΕΙ
ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 15:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρόδα είναι και γυρίζει ρε παιδία.

Πόσες φορές δεν ήμασταν κατακλεισμένοι από προσκλήσεις και γυρεύαμε τη μοναξιά απορρίπτοντας όλες.

Και πόσες φορές κοιτάξαμε με απελπισία το κινητό που δε χτυπούσε και χαθήκαμε στο internet.

Πόσους συντρόφους ποθήσαμε, και πόσους διώξαμε?

Οι σοβαρά σκεπτόμενοι δεν έχουν μετατρέψει την έξοδο του Σαββατόβραδου σε βδομαδιάτικο αυτοσκοπό.

Οι νεκροί που βρίσκονται ανάμεσά μας το έχουν κάνει αυτό. Γι αυτούς το κρανίο είναι το μέρος του ανθρώπινού σώματος που φιλοξενεί ..το μαλλί κομμωτηρίου.

Για μένα, ο χώρος που φιλοξενεί τις συχνά θλιμμένες σκέψεις μου.

Ποία είναι πιο νεκρή , εγώ που θα καταθέσω μοναχικές σκέψεις σε σας και στα χαρτιά μου ή η γειτόνισσα που θα ανταλλάξει κουτσομπολιά με βάση τη θεματολογία του ciao και των πρωινάδικών - μεσημεριάδικών?

Ας με βοηθήσει κάποιος σ΄αυτό το μονοπάτι σκέψης. Ακούω γνώμες, αν ο συγγραφεύς Μάνος δεν έχει αντίρρηση σχετική με τις αφορμές δημιουργίας του topic.

Φιλικά


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 16:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
analphabet ,καταρχας σε ευχαριστω για την παρουσια σου.

κατα δευτερο ,αν μελετησεις τα γραφωμενα σου απο Πόσες φορές δεν ήμασταν κατακλεισμένοι από προσκλήσεις και γυρεύαμε τη μοναξιά απορρίπτοντας όλες.

Και πόσες φορές κοιτάξαμε με απελπισία το κινητό που δε χτυπούσε και χαθήκαμε στο internet.

εως Πόσους συντρόφους ποθήσαμε, και πόσους διώξαμε?

εχεις απαντησει στον εαυτο σου εν μερη.....

οσο για τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω....γιατι δεν με εκφραζουν....

οι ανθρωποι προσπαθουν να βρουν διεξοδο και κατα καποιο τροπο μετριαζουν την μοναξια,μοναχικοτητα,στεναχωρια ειτε σε καποια εκπομπη,ειτε σε καποιο περιοδικο ,ειτε στο τσιγαρο,ειτε στο φαγητο,ειτε στο internet...αλλοι τα καταφερνουν ,αλλοι οχι....

αν μπορεις διατυπωσε καλυτερα,τι εννοεις,σε παρακαλω,γιατι δεν μπορεσα να κατανοησω ακριβως το τι θελεις να πεις,σε ευχαριστω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 27/12/2004 16:55:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 08:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα όσα έγραψα είναι μια συνέχεια στις σκέψεις της Κλαρίς και του brainstorm, που τη βρίσκουν με τη μοναξιά τους και αναρωτιούνται αν είναι διαφορετικοί λόγω αυτού.

Εκεί έρχομαι να συμφωνήσω γιατί κ εγώ περνάω καλά με τη μοναξιά μου και κάποιες φορές αποτραβιέμαι και διώχνω φίλους ή σχέσεις γιατί την αποζητώ.

Και φτάνω να βλέπω πως εμένα η μοναξιά δε με καθιστά περισσότερο νεκρή από όσους αναλώνονται σε ανούσιες ασχολίες και πνευματικό..θάνατο.

Πάνω σ΄αυτό ζήτησα απόψεις Μάνο φίλε μου. Με την άδειά σου πάντα.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 09:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ
ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ
ΜΗΝ ΜΆΦΗΝΕΙΣ ΤΩΡΑ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πυρφόρος
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 20:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πυρφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους!!!

Δέν ξέρω άν αντιλαμβάνομαι σωστά τον όρο μοναχικότητα αλλα συμφωνώ με τους περισσοτερους και η μόδα ή η άγραφη υποχρέωση του άν δέν έχεις να κάνεις τίποτα πρέπει να πάρεις οπωςδήποτε τους φίλους σου, και να πάτε για καφέ, και το Σάββατο για ξενύχτι με νευριάζει...

Εγώ πολλές φορές απολαμβάνω μια βόλτα μόνος μου, αλλά δυστυχώς αυτό σχεδόν δε γίνεται, γιατί δέν υπάρχει περίπτωση να πείς σε κάποιον κάτι τέτοιο.

Επίσης με ενοχλεί που κινδυνέυω σοβαρά, όποτε δέν θέλω να βγώ έξω Σάββατο βράδυ, να προφασίζομαι κάτι σοβαρό...

Φαντάζομαι οτι έχετε προσέξει οτι το 90% αυτών που είναι σε ένα club δέν χορέυουν, δέν μιλάνε, δέν κάνουν τίποτα...

Ακούς εκεί να προτιμω να κάτσω σπίτι με λίγη καλή παρέα, ή με τον εαυτό μου και καμια ταινία...

Θαυμάζω αυτούς που χωρίς να χάνονται απο τους φίλους τους και τις παρέες τους, κάνουν αυτά που ανέφερα!!!

Η πλάκα είναι οτί επιθυμώ να είμαι κοινωνικός να γνωρίζω καινα συναναστρέφομαι με κοσμο!

Τέλος δέ νομίζω οτι όλοι πρέπει να κάνουν το ίδιο... αλοίμονο άν συμβεί αυτό.


Edited by - Πυρφόρος on 02/01/2005 20:32:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 18:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα χρονια καλα , γεματα υγεια,με εσωτερικη γαληνη και ηρεμια:)))))

Πυρφόρος ,καλως ηρθες στην παρεουλα:)))))

εθεσες αρκετα καλα τις σκεψεις σου,αν και σε μερικα σημεια δεν εχω κατανοησει τι ακριβως θες να πεις.

θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω ομως σε οτι αφορα τον περι νομου που ανεφερες.

οι πραγματικοι φιλοι,δεν ειναι απλα για εναν καφε και ξενυχτι.

κινδυνευεις? για ποιον λογο? αν οι φιλοι σου σε γνωριζουν και σε νοιωθουν ,δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρεξηγησουν.

ναι συμφωνω τις περισσοτερες φορες ,ο εαυτος μας υπαρχει περιπτωση να ειναι καλη παρεα,γιατι ειναι και ο αμμεσα ενδιαφερομενος για τα προβληματα μας....που θα συζητησουμε μαζι του,για να λυσουμε οσο το δυνατον περισσοτερα απο αυτα.

ομως...

ποσο θα θελαμε μεσα σε αυτες τις ωρες,τις στιγμες,να μας τηλεφωναγε καποιο φιλαρακι και να μας ρωταγε απλα τι κανουμε?,τι κεφια εχουμε? η και να ελεγε περναω τωρα απο εκει να κουβεντιασουμε.....

μακαρι να ειχα τον τροπο,την ικανοτητα ,να εκφραζω οσα σκεφτομαι,οχι μοναχα στον γραπτο λογο....

ναι θα ημουν κοινωνικος ...οσο θα ηθελα...οσο θα ενοιωθα...

δεν πανε ομως τα πραγματα αρκετες φορες οπως τα θελουμε....ετσι η μοναχικοτητα και η μοναξια...που ξεκιναει πρωτα απο εμας ,απο εσω μας,απο το ειναι μας,ερχεται...για να κλεισει την παρενθεση ,που λεγεται εαυτος.....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalliroi
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalliroi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΛΥΘΙ ΜΕΥ, ΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ ΟΙΗΚΑ ΚΡΑΤΥΝΕΙΣ
ΠΑΣΙ ΔΙΔΟΥΣ ΧΡΟΝΟΝ ΑΓΝΟΝ, ΟΣΩΝ ΠΟΡΡΩΘ΄ΥΠΑΡΧΕΙΣ:
ΣΟΣ ΓΑΡ ΥΠΝΟΣ ΨΥΧΗΣ ΘΡΑΥΕΙ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ ΟΛΚΟΝ
ΗΝΙΚ'ΑΝ ΕΚΛΥΗΙΣ ΦΥΣΕΩΣ ΚΕΚΡΑΤΗΜΕΝΑ ΔΕΣΜΑ
ΤΟ ΜΑΚΡΟΝ ΖΩΙΟΙΣΙ ΦΕΡΩΝ ΑΙΩΝΙΟΝ ΥΠΝΟΝ,
ΚΟΙΝΟΣ ΜΕΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΑΔΙΚΟΣ Δ' ΕΝΙΟΙΣΙΝ ΥΠΑΡΧΩΝ,
ΕΝ ΤΑΧΥΤΗΤΙ ΒΙΟΥ ΠΑΥΩΝ ΝΕΟΗΛΙΚΑΣ ΑΚΜΑΣ:
ΕΝ ΣΟΙ ΓΑΡ ΜΟΥΝΩΙ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΚΡΙΘΕΝ ΤΕΛΕΟΥΤΑΙ:
ΟΥΤΕ ΓΑΡ ΕΥΧΑΙΣΙΝ ΠΕΙΘΗΙ ΜΟΝΟΣ ΟΥΤΕ ΛΙΤΑΙΣΙΝ.
ΑΛΛΑ, ΜΑΚΑΡ, ΜΑΚΡΟΙΣΙ ΧΡΟΝΟΙΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΠΕΛΑΖΕΙΝ
ΑΙΤΟΥΜΑΙ ΘΗΣΙΑΙΣΙ ΚΑΙ ΕΥΧΩΛΑΙΣ ΛΙΤΑΝΕΥΩΝ
ΩΣ ΑΝ ΓΕΡΑΣ ΕΣΘΛΟΝ ΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣΙ ΤΟ ΓΗΡΑΣ...
ΟΡΦΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ...
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalliroi
ξανα στην νεοελληνικη-δημοτικη.

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ....
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.....

quote:
Αραγες ο κοσμος ,διαισθανεται,νοιωθει τους μελλοντικα αυτοχειρες,τους μελλοντες νεκρους και
τους απομονωνει με τον τροπο του?....

ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΔΥΟ ΤΙΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ....
ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ ΚΑΙ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ.....
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΥΣ Η ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΔΟΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΑ Η ΤΟΝ ΕΧΑΣΑΝ.....

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΝ ΤΟΝ ΧΩΡΑΕΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ....
ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ....
ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΟΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ...

quote:
αραγες οι ψυχες αποπνεουν ,δινουν και λαμβανουν μεταξυ τους μηνυματα σε επιπεδα που δεν διαισθανομαστε αμμεσα η εμμεσα?



ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ...???
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΝΟΩΤΝΑΣ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΠΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΚΤΩΣ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΕΤΑΙΡΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ....
ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΑΓΞΟΥΜΕ....

quote:
υπαρχει τροπος ,να μετατραπει η μοναχικοτητα,οχι σε μοναξια,αλλα σε μικρα
βηματα ωστε να ανοιξουν και να διευρινουν το ειναι τους,οι ανθρωποι που εχουν τασεις
μοναχικοτητας??...

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΝΩ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΓΕΙΑ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΗΤΑ ΔΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΠΛΑ ΚΛΕΙΝΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΣΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΜΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΤΕ ΑΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΒΟΥΛΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ (ΟΧΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΟΠΟΥ ΜΟΠΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΞΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalliroi
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalliroi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλα....μιλαει για τον θανατο...
μαθαμε να ζηταμε μασημενη τροφη...
αν σε θελγει το κειμενο, βρες την μεταφραση...
ετσι απλά αποκτα μεγαλυτερο ενδιαφερον.
τα παντα ειναι προϊον παθους αγαπητε... αν παθιαστεις θα βρεις και την μεταφραση... αν κοιταξεις πισω απο τις λεξεις θα καταλαβεις το νοημα... μονο παθος... τιποτε αλλοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 21:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalliroi
Το "απλα" στους Ορφικους λιγο δυσκολο.
Τα παθη ειναι υπουλα προσπαθω να τα κοψω.
Η μεταφραση Αυριο τωρα λειπω απ΄το σπιτι.

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalliroi
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 21:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalliroi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποτε μην κοψεις τα παθη. οδηγουν καμια φορα σε λαθος μονοπατια αλλα δινουν αξια στην υπαρξη μας την τοσο συντομη σε αυτον τον πλανητη(τουλαχιστον)

kalliroi
Το "απλα" στους Ορφικους λιγο δυσκολο.
Τα παθη ειναι υπουλα προσπαθω να τα κοψω.
Η μεταφραση Αυριο τωρα λειπω απ΄το σπιτι.

zinon


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 22:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια kalliroi ειναι οτι οντως τα παθη οδηγουν σε ακραια συναισθηματα.Αυτο για αλλους ειναι καλο και για αλλους ( τους περισοτερους)κακο.Δυστυχως ειμαι στους περισορερους καλυτερα να τα αποφευγω .
Χαιρομαι αν μπορεις να εχεις την δυναμη να αντιστρεφεις ενα παθος διοτι αν φθασεις στο οριο κατι κερδιζεις κατι το οποιο δεν θα ειχες αν εμενες στην μεση.Το δυσκολο ειναι η επιστροφη.
Παντα φιλικα ζηνων
Γραψε σε παρακαλω την μεταφραση εσυ για να μην ψαχνω εγω και κολλησω ξανα στους Ορφικους ,μου χαλας την σειρα.

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 23:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ζωη ελκει τον θανατο....
η περσεφονη ελκει τον αδη....
ορφικα και ερμητικα κειμενα....
ομως τι ειναι ψυχη...?
τι ειναι το σκοταδι...?
πως τα αντιλαμβανεται η ψυχη...?
τι ειναι ο θανατος...της ψυχης...?
οταν σβηνει η προκειται να σβησει...
..το φως..της ψυχης..μενει..."κενο"...το οποιο
αντιλαμβανονται οι υπολοιπες ψυχες...?
ποσες φορες μας εχουν βοηθησει τα ετοιμα "υλικα",ετσι ωστε
να αναπτυξουμε και να δημιουργησουμε ,τις δικες μας αποψεις...?
εμπνευση...? εναυσμα...?...
παθος.....? ...ποθος....τι εστι...?
επιθυμια....που τα συνοδευει.....?
καλως ηρθες kalliroi,zinon,niklet:)))))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πυρφόρος
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 02:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πυρφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάνο, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις!


Όσο αφορά τα πάθη, εγω πιστέυω οτι όταν κάνουμε μία επιλογή, να την κάνουμε με όλη τη δύναμη της ψυχής μας, γνωρίζοντας και έχοντας αποδεχθεί απο πρίν τις όποιες επιπτώσεις... Έτσι απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalliroi
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalliroi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
carpe diem....
memento mori....
ποιο να ακολουθησει τελικα κανείς;
σε ποιά μονοπάτια να ψαξει να βρει την ψυχή του; σε αυτά που τον θελγουν ή σε αυτά που τον πονούν και τον μαθαίνουν;
ναι καμιά φορά το να πέρνει κανείς έτοιμα κείμενα και να κρύβεται πίσω από αυτά είναι μια λύση.
όμως δεν είναι πάντοτε κρυψώνα τα κείμενα
είναι και πεδίο στοχασμού. τρόπος να δείς ότι τελικά αυτά για τα οποία φιλοσοφείς με βαθυστόχαστο ύφος υπήρξαν προϊόν φιλοσοφίας για όλους όσους φέρουν ανθρώπινη φύση.
και ναι, τελικά διαπιστώνεις ότι το παιχνίδι με το θάνατο καιν η περιέργεια να δείς τι υπάρχει πίσω από το τοιχαλάκι της ζωής πάντα θα υπάρχει. ίσως και η περιέργεια να βιώσεις την ΄λιδια σου την κηδεία. γιατι μην μου πείτε ότι όλοι σας κάποτε σε εφηβική ηλικία δεν φανταστήκατε το σκηνικό της κηδείας σας.
είμαστε σαδιστές οι ανθρωποι.
θέλουμε να βλέπουμε τους άλλους να [πονούν.
ιδαίτερα όταν είμαστε μικροί.
όμως όταν φτάσει πολύ κοντά στο θάνατο, και δείς ότι οι μέρες σου είναι πλέον μετρημένες στα δακτυλά του ενός χεριού, έχοντας μόνο μια μικρή ελπίδα να επιζήσεις τοτε πιστέψτε με, κανένα κείμενο και καμία εμπειρία δεν συγκρίνετε με αυτή. τότε καταλαβαίνεις πραγματικά τι σημαίνει carpe diem (αδραξε τη μερα) και τι σημαίνει memento mori(μην ξεχνας το θανατο).
με σεβασμό
καλλιρρόη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 16:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποσες φορες μας εχουν βοηθησει τα ετοιμα "υλικα",ετσι ωστε
να αναπτυξουμε και να δημιουργησουμε ,τις δικες μας αποψεις...?

Γιατι τι ειναι "δικο μας" πραγματικα ;
Ολα δεν ειναι καποιος συσχετισμος μαθησης , αναμνησης ,και κληρονομικοτητας .Ακομα και η ποιο "εξυπνη" ιδεα που θα πουμε εδω μεσα ειχε μια λογικη συνεχεια απο το παρελθον.διαβασες ειδες ακουσες αναλυσες και μιλησες .Που ειναι η πραγματικη σου συμμετοχη ;
Και επειδη θα μου πειτε στην "αναλυση" ......αυτο αργοτερα το συζηταμε αν θελετε.
Φιλικα
Ζηνων

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy