ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 17:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα είμαι για πάντα μαζί σου, σε κάθε δύσκολη στιγμή.
Θα είμαι πάντα δίπλα σου όταν με χρειάζεσαι.
Θα σε δέχομαι όπως κι αν είσαι, θα σε στηρίζω ό,τι κι αν κάνεις και δεν θα σ'αφήσω ποτέ μόνο στη ζωή σου."

Ένα χρόνο μετά...Μόνο αυτά τα λόγια έχουν απομείνει από σένα. Ξεφυλλίζω το λεύκωμά μας και πέφτω πάνω τους. Μα η σελίδα δεν γυρνάει, λες και θέλει να μείνει ακίνητη...
Και τότε θυμάμαι...
Τις βόλτες μας. Τα τραγούδια που λέγαμε μαζί. Τα όνειρά μας.
Θυμάσαι τότε που αρρώστησα και ήρθες να με δεις μ' ένα μπουκέτο τριαντάφυλλα;
Τι ωραία χρόνια...! Πάντα ήμουν χαρούμενη/ος και ξέγνοιαστη/ος. Σε εμπιστευόμουνα.
Πίστευα πως θα ένιωθες κι εσύ το ίδιο με μένα.
Πίστευα πως μ' αγαπούσες το ίδιο.
Πίστευα πως το εννοούσες κάθε φορά που με κοιτούσες.

Όμως ο καιρός πέρασε κι εσύ έφυγες...
Και τώρα, κρατάω στα χέρια μου αυτήν την σελίδα.
Μόνο αυτό μου έχει απομείνει από τότε που με άφησες χωρίς να πεις κουβέντα.
Γιατί δεν απάντησες στα μηνύματά μου;
Γιατί μ' εγκατέλειψες;
Ποιος ο λόγος να με πονέσεις τόσο;

Αν δεν σου άρεσα, αν δεν με ήθελες πια στην ζωή σου, μπορούσες να μου το πεις.
Θα καταλάβαινα ακόμα κι αν με πλήγωνες.
Νομίζω πως πάντα έλεγες πως η προδοσία πληγώνει.
Νομίζω πως πάντα έλεγες πως πρέπει να μιλάμε για ό,τι νιώθουμε.

Τόσο καιρό μετά κι ακόμα σε θυμάμαι.
Ίσως ακόμα ελπίζω ότι θα γυρίσεις πίσω.
Ίσως ακόμα σ' αγαπάω.

Φιλικά
Σεμινάκι & Ευγένιος

Υ.Γ Τελικά, γιατί οι φίλοι φεύγουν;;;


Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα παιδί. Ας μην το σκοτώσουμε. Είναι το χειρότερο έγκλημα που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας.

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 18:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε...! τι'ν τουτ'?

η ιερή συμμαχία?

αυτοκόλητα θα πηγαίνετε εσείς τα δύο?

οι ζωές των ανθρώπων χωρίζουν πολλές φορές για διάφορους λόγους...

αυτό δεν καταστρέφει την φιλία....

γιατί η φιλία δεν ορίζεται από το Εδώ και το Τώρα...

τα χουμε ξαναπεί αυτά..

θυμηθείτε εκείνο το φωτεινό δάχτυλο του Ε.Τ. που δείχνει στην καρδιά...

μπορεί κανείς να πάρει την φιλία από κει?

και λιγότερη απελπισία παρακαλώ, δεν ταιριάζει στα νιάτα...

Θηλυκά,Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 19:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ....

ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΣΕΜΙΝΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΓΥΡΙΣΑΤΕ ΠΙΣΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΤΕ....

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ...

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ Η ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ..

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ....

ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕΤΡΑΝΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ Τελικά, γιατί οι φίλοι φεύγουν;;;

ΑΠ: Ενα ή περισσότερα ή συνδυασμός απ’ τα παρακάτω:

1. Γιατί πέτρα που κυλά δε χορταριάζει.
2. Για να βρουν (κι) άλλους φίλους.
3. Γιατί κουράστηκαν.
4. Γιατί η φιλία είναι ζόρικη υπόθεση.
5. Γιατί δεν ήταν στην πραγματικότητα ποτέ φίλοι.
6. Γιατί τους διώχνουμε (με τον τρόπο μας ο καθένας).

Προτείνω το 6 γιατί φαντάζομαι η ερώτηση αφορά σε μάς κι όχι σ’αυτόν που φεύγει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα!
Αγαπητη galadriel ευχαριστουμε για την συνεισφορα σου που ηταν ιδιαιτερα ελπιδοφορα!!Πραγματι ειμαστε κατι ιερο,αλλα θα το εθετα περισσοτερο ως "ιερη φιλια" και οχι ως "ιερη συμμαχια"..
Φυσικα και ειμαστε αυτοκολλητα,δεν ξεκολλαμε με τιποτα..
Πραγματι,αυτο δεν καταστρεφει τη φιλια,ομως πες μου ενα λογο που καποιος εγκαταλειπει μια φιλια πολλα υποσχομενη χωρις να πει ενα αντιο..τι τον κανει να πραξει ετσι και να πονεσει ετσι μια ψυχη που στο κατω κατω την αγαπαει...Επισης,η φιλια περναει μια κριση,αυτο πως θα ξεπεραστει??
Εξηγησε μου λιγο γιατι η φιλια δεν οριζεται απο το εδω και το τωρα..
ναι,ξερω πως τα εχουμε πει αυτα αλλα αλλοι δεν τα γνωριζουν..
Απελπισια???..Δεν λες τιποτα..βεβαια ειναι κατι που περναει με τον καιρο,οπως ελεγες και εσυ καποτε για ολα υπαρχει καιρος και τροπος..ομως η πικρα παντα μενει..

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR
Έχεις δίκιο σε όσα λες. Ο χρόνος είναι πράγματι δάσκαλος. Και μάλλον είναι και άριστος γιατρός σε κάποιες περιπτώσεις, όπως αυτή που εξετάζουμε στο θέμα μας.
Το θέμα όμως είναι ότι συνήθως κάνουμε φιλίες χωρίς να ξέρουμε που θα οδηγήσουν και δίνουμε αρκετά πράγματα από τον εαυτό μας. Ο χρόνος τελικά μας δείχνει πως κάπου κάναμε λάθος...
Όμως πονάμε.
Γιατί να συμβαίνει αυτό; Γιατί να πληγωνόμαστε από ανθρώπους που νομίζαμε πως ποτέ δεν θα μας πληγώναν;
Φιλικά
Σεμινάκι & Ευγένιος

Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα παιδί. Ας μην το σκοτώσουμε. Είναι το χειρότερο έγκλημα που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 00:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε lamogio,
Καταρχας,ευχαριστουμε για την απαντηση σου..
Βεβαια,θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις την πρωτη αιτια που παραθετεις..
2ον)Ποσους καλους φιλους εχουμε για να τους παρατησουμε να βρουμε καινουριους???Υποτιθεται πως οποιον αγαπαμε δεν τον παραταμε..ποσο μαλλον εναν ανθρωπο με τον οποιο εχουμε ερθει και κοντα..
Επιπλεον,οποιος θελει να κανει καινουριους φιλους μπορει να κρατησει και τους παλιους..ή μπορει τουλαχιστον να το εξηγησει απο την αρχη για να μην δεθει και ο αλλος!!
Οσον αφορα ο 3&4,τι θα πει κουραστηκαν??Αν νομιζεις πως η φιλια ειναι ζωρικη υποθεση και σε κουραζει, τοτε μαλλον δεν εισαι απο την αρχη φιλος..
Καποτε μου ειχαν πει:<<ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ "ΤΙΜΗ" ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ "ΦΙΛΟΥΣ".ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΞΙΩΜΑ".ΜΙΑ "ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ" ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ "ΑΞΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΨΗΛΑ!>>(αυτα τα λογια μιλησαν στη δικη μου ψυχη..τι κριμα ομως που παρεμειναν λογια σε ενα αψυχο τετραδιο!Ευχαριστω φυλακα αγγελε!)
Φιλικα
Ευγενιος&Σεμινακι


Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 00:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
5)Όσο κι αν υπάρχουν σχέσεις συμφέροντος και υποκρισίας, έρχεται κάποια στιγμή που κουράζεσαι. Τότε μάλλον είναι που παρατάς τον άλλον στην μοίρα του χωρίς καμία εξήγηση. Πήρες απ’ αυτόν εκείνο που ήθελες, οπότε τώρα πια σου είναι άχρηστος. Μόνο έτσι μπορώ να πάρω αυτό που μας λες. Όμως εμείς μιλάμε για φίλους, για ανθρώπους που σου το δείχνουν ή που τουλάχιστον έτσι πιστεύεις εσύ. Πόσο υποκριτής μπορεί να είναι ένας άνθρωπος ώστε να μας κάνει κάτι τέτοιο; Πόσο ανόητοι μπορεί να είμαστε ώστε να ξεγελαστούμε τόσο πολλοί; Τι θα έκανες σ’ αυτήν την περίπτωση; Πως θα ένιωθε ο προδομένος άνθρωπος που πληγώνεται από έναν άνθρωπο που περίμενε να τον στηρίζει όταν τον πληγώνουν οι άλλοι;

6)Πως διώχνουμε έναν φίλο; Και γενικά, όταν κάποιος είναι φίλος, δεν θα έπρεπε να μας μιλήσει για το πώς νιώθει ότι του φερόμαστε; Μήπως η φιλία έχει χάσει πλέον το νόημα της και έχει γίνει πια μια σχέση συμφέροντος και επιπολαιότητας;

Φιλικά
Σεμινάκι & Ευγένιος


Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα παιδί. Ας μην το σκοτώσουμε. Είναι το χειρότερο έγκλημα που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 01:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσεις οι δυο ειστε του πολλη συναισθηματικου στιλ!!!μαλλον ειστε απογοητευμενοι απο την ζωη!:)κοιτα οι φιλοι φευγουν για πολλους λογους!ειτε απο μια διαμαχη μεσα στην παρεα ειτε επειδη βαρεθηκαν την παρεα κ.τ.λ. ειναι πολλα!!!αλλα πιστεψτε με οι καλοι φιλοι μενουν για παντα!οτι και να γινει αυτοι παντα θα σε στυριζουν!και αν τυχει να μαλωσεις με τον καλυτερο σου φιλο θα ξερεις οτι θα ξεναγυρησει!!!!!!!αυτοι που φευγουν με το παραμικρο δειχνουν οτι δεν ειναι πραγματικοι φιλοι αλλα απλως βγαινουν μαζι σου για να περνανε την ωρα τους!η απλως δεν εχουν αλλη παρεα για να βγαινουν!οι φιλοι μπορουν να φυγουν επειδη φταιμε εμεις!ειναι και αυτο ενας πολλη συμαντικος λογος!!!πολλες φορες συμπεριφερομαστε με οχι και τοσο καλο τροπο στους φιλους μας χωρις να το καταλαβουμε!και ετσι πληγωνονται και αναγκαστηκα φευγουν!μετα εμεις αναρωτιωμαστε γιατι μας αφησαν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 11:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νόμιζα οτι δε θα χρειαζόταν εξήγηση αλλά...άντε πάμε.
Δε μπορώ να γράφω πολλά για τεχνικούς (πληκτρολόγηση) και τεμπελιακούς κυρίως λόγους.
Στην ουσία τα 1,2,3,4 και 5 είναι παρακλάδια απ’ το ίδιο πράγμα.
Και το πράγμα είναι οτι αυτό που λέμε φιλία είναι μια ανάγκη.
Και σαν ανάγκη υπήρχε παλαιόθεν και θα υπάρχει, τουλάχιστον όσο εξακολουθούμε να είμαστε κοινωνικά ζώα και για να επιβιώσουμε χρειαζόμαστε ο καθένας έναν (τουλάχιστον) ακόμη.
Τουτέστιν, διέπεται από μερικούς κανόνες, παναπεί φέρνει πιό πολύ σε μπίζνες παρά σε οτιδήποτε άλλο.
Ουσιαστικά το κύριο χαρακτηριστικό της είναι το συμφέρον.
Και το συμφέρον μπορεί να είναι οικονομικό αλλά ενίοτε είναι και [/b]συναισθηματικό[/b].
Μπορεί να ακούγεται «κάπως», σε μένα πάλι όχι, αλλά το συναισθηματικό συμφέρον υπάρχει και δεν είναι κατ’ ανάγκην κακό.
Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος καλύπτεται συναισθηματικά με το να «δίνει», να προσφέρει αφιλοκερδώς που λέμε, αλλά είναι σπάνιες. Συνήθως δίνει και περιμένει κάτι να πάρει.. Ε, όταν πάρει κάτι περίπου ισόποσο είναι όλα καλά και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. Αλλοιώς πάμε αλλού να δώσουμε και να πάρουμε κάτι διαφορετικό, λιγώτερο ή περισσότερο.
Δίνω γιατί καλύπτω δικά μου κενά και κατά βάθος έχω ανάγκη να το κάνω.
Πιό λιανά, και το χωράφι για να αποδώσει χρειάζεται αγρανάπαυση, ή, καμμιά φορά για να έρθω στα ίσα μου χρειάζεται να μου κάνουν αφαίμαξη.
Λιανότερα δε γίνεται.
Απ’ την άλλη υπάρχουν αυτοί που χρειάζεται να πάρουν, τους λείπουν πράγματα που τα έχει κάποιος άλλος κι έτσι τακιμιάζουν και πάει καλά (για πόσο δεν ξέρουμε).
Αρα, στην πραγματικότητα, φιλία με τη στενή έννοια δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι αυτή η εξιδανικευμένη κατάσταση στην οποία μάλλον αναφέρεσαι. Οπότε, όταν κάποια μέρα έρθει κανείς φάτσα μ’ αυτή την πραγματικότητα, παθαίνει ένα ψυχικό πέρα-δώθε και λογικό είναι.
Τώρα, τα «ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα», δεν είναι κατ’ ανάγκην υποκριτικά αλλά μπορεί να είναι αναγκαία τη συγκεκριμμένη στιγμή και να αποσκοπούν στην κάλυψη κενών που λέγαμε, σκοπός που δεν είναι πάντα ιδιοτελής, πάλι με τη στενή έννοια.
Το όμορφο κατά τα άλλα «ρητό» που σου είπαν δένει γάντι όταν είμαστε στην αρχή μιας τέτοιας διαδικασίας, ή μάλλον στην κορύφωση, αλλά δεν είναι παρά αυτό που ουσιαστικά θέλουμε και μας αρέσει να ακούμε. Kατά καιρούς έχουν κάνει την εμφάνισή τους μερικές χιλιάδες απ’ αυτά και ποτέ δε θα σταματήσουν να λέγονται.
«Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά, μα ακούγονταν ευχάριστα στα αυτιά μας...» έλεγε ο Νιόνιος, ένα τέτοιο πράμα δλδ.
Στην κατακλείδα που λέμε, είναι χαζό να απογοητεύεται κανείς όταν η σχέση που λέμε φιλία πάει να παίξει παραπέρα, γιατί στην εξιδανικευμένη της μορφή, όπως λέγαμε, δεν υπάρχει.

TSONTA (άσχετη)
Οταν έπαιζε με μας αυτά δεν τα 'πιανε η λέρα.

ΓΚΟΥΝΤΜΟΡΝΙΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 12:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"O Ιωνάθαν έμεινε και δούλεψε με τα καινούρια πουλιά που ακτέφθασαν, κι ήταν όλα πολύ έξυπνα με γρήγορη αντίληψη στα μαθήματα τους. Ομως, η παλιά αυτή έγνοια του ξανάρθε και δεν μπορούσε να μη σκέφτεται πως ίσως υπήρχαν ένα-δυό γλάροι πίσω στη Γη που θα μπορούσαν, κι αυτοί, να μάθουν. Πόσα περισσότερα δε θα ήξερε τώρα αν ο Τσιανγκ είχε έρθει κοντά του τη μέρα που τον κήρυξαν Απόβλητο.
"Σάλι πρέπει να γυρίσω πίσω", είπε στο τέλος. "Οι μαθητές σου τα καταφέρνουν καλά. Μπορούν να σε βοηθήσουν να προχωρήσεις τους νεοφερμένους.".
Ο Σάλιβαν αναστέναξε, αλλά δεν αντιμίλησε. Είπε μόνο : " Νομίζω πως θα μου λείψεις, Ιωνάθαν".
"Σάλι, ντροπή!" του είπε ο Ιωνάθαν επιτιμητικά, "μην είσαι κουτός! Τι προσπαθούμε να μάθουμε κάθε μέρα; Αν η φιλία μας εξαρτάται από πράγματα σαν το χώρο και το χρόνο, τότε όταν τελικά ξεπεράσουμε το χώρο και το χρόνο, θα 'χουμε καταστρέψει την ίδια την αδελφοσύνη ! Ομως αν ξεπεράσουμε το χώρο, δε θα μας απομένει παρά το Εδώ. Αν ξεπεράσουμε το χρόνο, δε θα μας απομενει παρά το Τώρα. Και καταμεσής στο Εδώ και στο Τώρα δε νομίζεις πως θα βλεπόμαστε οι δυό μας που και που?"
Ο Σάλιβαν Γλάρος γέλασε άθελα του. "Τρελλό πουλί" είπε με καλοσύνη. "Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να δείξει σε κάποιον στη Γη πως να βλέπει χίλια μίλια μακριά, αυτός θα 'ναι Ιωνάθαν Λίβινγκστον Γλάρος".
Κοίταξε την άμμο "Γεια χαρά φίλε μου Ιων".
"Γεια χαρά, Σάλι, θα ξανασυναντηθούμε". Και μ'αυτα τα λόγια ο Ιωνάθαν κράτησε στη σκέψη του μια εικόνα από τα μεγάλα Σμήνη γλάρων στην αμμουδιά μιας άλλης εποχής, και ήξερε με ασκημένη άνεση πως δεν ήταν φτερό και κόκαλο αλλά μια τέλεια ιδέα της λευτεριάς και της πτήσης, που τίποτα δεν την περιόριζε."


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 13:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel, μας πήγες χρόνια πίσω με το "Γλάρο Ιωνάθαν" του Richard Bach.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 13:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελπίζω χρόνια πίσω μόνο ως προς τις αναμνήσεις, κι όχι γενικότερα....

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 14:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη galadriel,
σε ευχαριστω για αυτο που μας παραθεσες..ειναι πολυ ομορφο και πολυ ενδιαφερον..!
Ευγενιος και Σεμινα

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 14:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητο μελος Jason_18,
Σε ευχαριστουμε που απαντησες στο θεμα μας..Συναισθηματικοι ειμαστε..φυσικα!!!
Οι καλοι φιλοι μενουν για παντα???Μα εμεις τι λεμε??Ειχαμε ενα καλο φιλο,ο οποιος μας αφησε χωρις αιτια..για μας ηταν ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο..
και στο κατω κατω ενας καυγας δεν ειναι σπουδαια αιτια για να σπασει κατι τοσο ομορφο και ιερο,οπως ειναι η φιλια..τι φιλος μπορει να ειναι καποιος αν απο ενα καυγα τα παρατησει και δεν παλεψει με τον εαυτο του,ετσι ωστε να ζητησει συγνωμη,ειτε εφταιξε,ειτε οχι..
Φταιμε εμεις???Στο τι φταιμε??Γιατι να μην μας πει ξερεις εκανες εκεινο το λαθος,πως αλλιως θα διορθωθουμε??
Πιστευουμε πως αυτος ειναι ο καλυτερος τρπος..δηλαδη επειδη οι φιλοι συνηθως μιλανε στην καρδια και στην ψυχη ισα ισα που θα πρεπει να μας πουν τι λαθος κανουμε,γιατι τους πληγωνουμε..
Δηλαδη εσενα αν σε πληγωνε ενας φιλος τι θα εκανες???θα το εβαζες στα ποδια???Εμεις παντως,θα προσπαθουσαμε να του πουμε πως με τις πραξεις του μας πληγωνει,μας πονα..για να τον καλυτερευσουμε..
Φιλικα,
Ευγενιος και Σεμινακι

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 15:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lamogio
Σε ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις σου.
Οι κοινωνικές ανάγκες του ανθρώπου καλύπτονται σαφώς με την συναναστροφή του με άλλους ανθρώπους. Οι συναναστροφές με άλλους ανθρώπους είναι επίσης μια κοινωνική ανάγκη.Η φιλία όμως είναι μια κοινωνική ανάγκη;
Σίγουρα θα την υποβαθμίζαμε πολύ αν την χαρακτηρίζαμε έτσι απλά. Η φιλία δεν έχει την απλή έννοια της κοινωνικής συναναστροφής ή της παρέας ή της συζήτησης. Φιλία θα πει στήριξη, αγάπη, ενδιαφέρον. Ξέρω πως μάλλον διαφωνείς σε όλα αυτά. Παρουσιάζεις την ξεπεσμένη, υποκριτική φιλία, όπως την ζούμε σήμερα. Δεκτό, όμως δεν γίνεται να συμβιβαστούμε με κάτι τέτοιο. Κάπου μέσα μας κάτι φωνάζει για την αγάπη, για την πραγματική φιλία. Κάτι αντιστέκεται.
Φιλικά
Σεμινάκι & Ευγένιος

Όλοι μας έχουμε μέσα μας ένα παιδί. Ας μην το σκοτώσουμε. Είναι το χειρότερο έγκλημα που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 16:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ελπίζω χρόνια πίσω μόνο ως προς τις αναμνήσεις, κι όχι γενικότερα....
galadriel, χρόνια πίσω ως προς τα όμορφα και διδακτικά βιβλία, που διαβάσαμε στα νιάτα μας και μας σημάδευσαν.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 20:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΘΗ ΣΒΗΝΟΥΝ
ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ
ΚΙ ΑΝ ΣΒΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
Η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ
ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΗ ΑΞΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ
ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΙΛΙΑ

Υ.Γ.Ευχομαι η καλη φιλια να σας βρει
Φιλικα,
Σεμινα & Ευγενιος

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 23:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένα μου αυτοκολητάκια,

θέλω να σας βάλω εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση....

ας πούμε λοιπόν ότι ο φίλος φεύγει...

για τον όποιο λόγο...

και ότι κάποια στιγμή ξαναγυρνάει...


εμείς είμαστε έτοιμοι να τον δεχτούμε πίσω? και ό,τι λόγια έχουν ειπωθεί να τα σβήσουμε πραγματικά από το νού και την καρδιά μας?

και ό,τι μας χώρισε στο παρελθόν μπορούμε να το πετάξουμε και να καεί στην φωτιά της φιλίας?

είμαστε εμείς αρκετά φίλοι γι'αυτόν που γυρνάει?

Ξωτικά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 01:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη galadriel,
Θετεις ενα πολυ ομορφο ερωτημα πανω στο συγκεκριμενο θεμα...και επιπλεον ειμαι στην πολυ ευχαριστη θεση να απαντησω,διοτι βιωνω κατι παραξενο...
Λοιπον,θα απαντησω πρωτα τι πιστευω εγω και μετα θα γενικευσω τη γνωμη μου για την αντιδραση των περισσοτερων...
Στην ερωτηση που θετεις θα απαντησω ναι...μπορω να συγχωρω,να τα σβηνω ολα...το καθε δακρυ,την καθε πικρα που προκληθηκε στην καρδια και στην ψυχη μου,διοτι αγαπω τον φιλο μου που εφυγε χωρις να μου το πει,παντα θα τον περιμενω...παντα θα κρατω την αναμνηση του,τα οσα περασαμε...
Εχω ενα πραγμα..βεβαια δεν εχω καταλαβει αν ειναι καλο ή κακο..κρατω τα λογια καποιου,λες και οτι μου πει χαραζεται μεσα στο μυαλο και στην καρδια μου και ετσι δυσκολα ξεχναω...αν φυγει καποιος απο κοντα μου που αγαπω θα τον σκεφτομαι συνεχως εως οτου επιστρεψει,και σε περιπτωση που δεν επιστρεψει θα τον σκεφτομαι παντα..πολλα ειπα για μενα
Θα πω τι πιστευω..συζητουσα με μια φιλη και της ελεγα τι θα εκανε σε περιπτωση που μια φιλη/ος της την παρατουσε..Ε,λοιπον αυτη η κοπελα μου απαντησε οτι ποτε δεν θα ετρεχε,ποτε δεν θα προσπαθουσε να ξαναπροσεγγισει αυτο το ατομο...Γιατι???...επειδη δεν εχει μαθει να συγχωρει ισως..
Οταν καποιος αγαπαει πραγματικα τοτε ξερει να συγχωρει και πανω απο ολα να ακουει...
Ελπιζω καλη μου να σε καλυψα,αν οχι τοτε απλα εγραψα μια ανεπιτυχη απαντηση..
Φιλικα,
Σεμι
Σεμι&Ευγενιος

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 10:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μία έντσαση.
Μήπως περιμένουμε πάρα πολλά από τους άλλους, τόσο που να ξεχνάμε να κοιτάμε τον εαυτό μας μόνοι μας όταν το έχουμε ανάγκη;
Μήπως στο όνομα της φιλίας κατά κάποιο τρόπο χωρίς να το καταλάβουμε εκμεταλευόμαστε τον άνθρωπο που θέλει να μας συμπαρασταθεί;
Πολύ όμορφο να έχεις κάποιον άνθρωπο δίπλα σου να σου συμπαραστέκεται , αλλά χάνουμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με τον ίδιο μας τον εαυτό και να συμαπρασταθούμε σε μας τους ίδιους πρώτα από όλα.
Χάνουμε την ευκαιρία να μάθουμε, να νιώσουμε, να απελπιστούμε, να βιώσουμε.
Και έχουμε και παράπονα όταν οι φίλοι μας δεν είναι κοντά, όταν χάνονται, ξεχνώντας φανερά πως και εκείνοι είναι άνθρωποι που έχουν τη δική τους ζωή και τα δικά τους προβλήματα.
Φιλικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tragikos_Klooun
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 11:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tragikos_Klooun  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tragikos_Klooun  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε...

Εγώ έχω να πω το εξής:Κανείς δεν βρίσκεται για να σώσει ΚΑΝΕΝΑΝ...Στη ζωή είσαι μόνος και όλα μόνος σου τα ξεπερνάς...Γι αυτό καλά θα κάνουμε να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο συμβιβασμένοι με τον εαυτό μας για να αξιοποιούμε καλύτερα τις δυνάμεις που έχουμε...

Καλώς ήλθατε πάλι να γελάστε ξανά, από μπροστά σας περνάω με αστεία ματιά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 02:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη φιλη iaira,
Περιμενουμε παρα πολλα?Δηλαδη,αν θελουμε να μην μας αφησει ενας φιλος που υπεραγαπαμε σημαινει πως περιμενουμε πολλα??...δεν νομιζω..
Επιπλεον,αφου αγαπαμε αυτό το φιλο σημαινει πως αγαπαμε και τον εαυτο μας,γιατι η αγαπη ξεκινα από μεσα μας πρωτα…
Να σου πω την αληθεια,νομιζω πως κανενας δεν ξεχνα τον εαυτο του…ο κάθε ανθρωπος κοιτα τον εαυτο του και τον βαζει πανω από ολους και όλα…κοιταει να περναει καλα…
Λες πως στο ονομα της φιλιας υπαρχει περιπτωση να εκμεταλλευομαστε τον φιλο,θα απαντησω ναι!Ωστοσο,εδώ εχω να κανω μια διευκρινησει…εξαρταται τη σημαινει φιλια για μας….Εγω ας πουμε το διαχωριζω…άλλο να εχω καποιον φιλο και άλλο να είναι πραγματικος φιλος και όταν μου μιλα να ακουμπαει την ψυχη μου!!Δηλαδη,για μενα στη φιλια δεν υπαρχει εκμεταλλευση….
Όταν εχεις ένα καλο φιλο να σου συμπαρασταθει δεν σημαινει πως χανεις και την επαφη με τον εαυτο σου…Ο φιλος σου δεν είναι μεσα στο κεφαλι σου,δεν παιρνει αυτος αποφασεις για σενα,δεν γινεται οπου πας να είναι και αυτος..Επομενως,αυτή η επαφη με τον εαυτο μας παντα υπαρχει και ποτε δεν χανεται..καμια ευκαιρια από οσες παραθετεις δεν χανουμε,ισα ισα που μια φιλια μπορει να μας διδαξει πολλα,πολλα για τη ζωη..και αυτό σου το λεω με σιγουρια!!
Δεν είναι τα παραπονα αυτά που εχουμε,απλως είναι ενας πονος που βιωνουμε,πονος που εχει η καρδια όταν καποιος αγαπημενος φιλος απομακρυνθει…σε αφησει,ενώ μπορει να μενετε και σε αποσταση 1 τετραγωνου…
Οσον αφορα τα προβληματα,θα σου ελεγα πως ολοι μας εχουμε προβληματα…και συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις θελουμε να μιλησουμε σε ένα δικο μας ανθρωπο..
Οποτε,χρησιμοποιωντας τα προβληματα που εχεις ώστε να μεινεις μονος και να απομακρυνθεις το θεωρω πολύ μα πολύ μεγαλη προφαση για να αποφυγεις ενας φιλο…Πως γινεται να θεωρεις καποιον φιλο σου και να μην τον εμπιστευεσαι…ή στο πρωτο προβλημα που ερθει στο δρομο σου να τον εγκαταλειπεις για να το λυσεις μονος???Δεν είναι ετσι η φιλια,φιλια σημαινει αμοιβαια εμπιστοσυνη..θα ηταν πιο ομορφο να πας σε ένα φιλο και να του πεις’’Εχω αυτό το προβλημα,θα με βοηθησεις να το αντιμετωπισουμε μαζι??’’
Αυτά..
Με φιλικη αγαπη,
Ευγενιος και Σεμινα


Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 22:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες φιλη semina οι φιλοι ειναι για να τους ανοιγομαστε και να λυνουμε οτι μας απασχολει!!!!ομως στις μερες μας δεν υπαρχουν πραγματικα αξιοπιστοι φιλοι(εκτος απο καποιες περιπτωσεις).ολοι κοιτανε το συμφερων τους βαζοντας πανω απο ολα τον εαυτο τους!αρα αυτο που συνηστω εγω ειναι να μην εχουμε 100% εμπιστοσυνη σε πολλα ατομα παρα μονο σε οσους γνωριζουμε τουλαχιστον 10 χρονια:)σε παιδικους μας φιλους!!!και βεβαια το καλητερο ειναι να γινουμε φιλοι με τα συγγενικα μας προσωπα πρωτα και μετα με τριτους!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 02:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σε παρακαλω jason18 αν μπορεις διορθωσε τον ορθογραφικο
σου χαρακτηρα αν οχι μπορω να σε βοηθησω εγω
σου ζητω συγνωμη αν σε εθιξα? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsa_Atlas
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 19:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsa_Atlas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλωσ γιατι δεν υπαρχει πια ψυχικη επαφη!


Tsa_AtlasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 20:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δομηθεί η σωστά η οποιαδήποτε σχέση στη ζωή μας, και πρώτα και κύρια αυτή που έχουμε με τον εαυτό μας, πρέπει να καταπολεμηθεί το Εγώ.....

το να περνάμε καλά δεν είναι αγάπη για τον εαυτό μας.... αγάπη για τον εαυτό μας είναι να τον σεβόμαστε και να τον εκτιμάμε ακόμα κι όταν δεν περνάμε καλά...

αντίστοιχα, για να είμαστε καλά σε μια φιλική σχέση πρέπει να ξεπεράσουμε το Εγώ θέλω να μείνει για πάντα κοντά μου ο φίλος μου, Εγώ θέλω να με βοηθάει ανά πάσα στιγμή, Εγώ θέλω να γυρίσει και να ζητάει και συγνώμη ή να δίνει εξηγήσεις....

η αγάπη δεν ζητάει τίποτα και τα δίνει όλα ή τα καίει όλα όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος...


Ξωτικά, Galadriel


Υ.Γ. δεν υπάρχει ανεπιτυχής απάντηση, υπάρχει μόνο η απουσία αυτής...

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 11:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου galadriel,
Να καταπολεμει το εγω?Φυσικα..αν και δυσκολο..
Θα συμφωνησω και στο δευτερο που λες..
Ομως,επειδη εγω θελω να μεινει ενας φιλος σημαινει πως ειμαι εγωκεντρικη???Δεν νομιζω..τουλαχιστον οταν εγω το λεω δεν το εννοω ετσι,αλλο αν ακουγεται..
Μα δεν ειπε κανενας να μας ζητησει συγνωμη ή εξηγησεις...ας γυρισει καλη μου και ας μην πει τιποτα..μου ειναι αρκετο αυτο..τουλαχιστον εμενα..

Υ.Γ.Οπως μου ειπε καποια..για να καταλαβεις μια κατασταση και να βγαλεις αποψη πρεπει να την εχεις περασει..

Φιλικα,
Σεμινα & Ευγενιος

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 12:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπως μου ειπε καποια..για να καταλαβεις μια κατασταση και να βγαλεις αποψη πρεπει να την εχεις περασει..

ακριβώς! γι'αυτό και μπορώ να βγάλω συμπεράσματα....

quote:
Μα δεν ειπε κανενας να μας ζητησει συγνωμη ή εξηγησεις...ας γυρισει καλη μου και ας μην πει τιποτα..μου ειναι αρκετο αυτο..τουλαχιστον εμενα..

το θέμα δεν είναι τι θα κάνει αυτός/η αλλά τι θα κάνουμε εμείς αφού γυρίσει.... και πόσο έτοιμοι είμαστε να διαγράψουμε ότι μας πόνεσε ή μας πλήγωσε από αυτή την ιστορία... αν δεν μπορούμε να το κάνουμε λυπάμαι, αλλά ναι.... είμαστε εγωκεντρικοί...


Galadriel, Reloaded

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 23:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου galadriel,πορεις..δηλαδη σημαινει πως εχεις περασει κατι τετοιο??καλως παω πασω...εχεις δικιο..

Οχι..μπορουμε να συγχωρουμε...κανενας δεν ειναι τελειος..παντα περιμενουμε καποιο αγαπημενο φιλο με μια ανοιχτη αγκαλια...

Υ.Γ.Το προβλημα ειναι πως δεν θα γυρισει ποτε....γιατι πολυ απλα οι ανθρωποι στη ζωη ενος ανθρωπου ερχονται και παρερχονται..,αλλωστε ποιος ο λογος να φυγει και να ερθει..στην τελικη δεν ξερει τι θελει,σωστα???ειναι αυταπατη να πιστεψουμε πως θα επιστρεψει..
Υ.Γ.2(μια απλη σκεψη,ισως και λογικη!)
Λιγο εως πολυ,αν εμεις συγχωρησουμε τον αλλο ενω δεν το νιωθουμε δεν γινομαστε ψευτες με τον εαυτο μας??..απο που να αντλησεις δυναμη να συγχωρησεις..και παλι τι αξια εχει να συγχωρησεις καποιον που θα ξαναφυγει ή που επεστρεψε γιατι εχει συμφερον???
Φιλικα,
Ευγενιος και Σεμινακι

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 00:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τους φιλους μας διαλεγουμε
γι αυτο δεν τους πεδευουμε
τα μυστικα μας λεμε
κι εμεις ερωτευτηκαμε αλλα δεν τρελαθηκαμε
τους φιλους μας δεν καιμε...(Χαρις Αλεξιου)

Η ωριμοτητα συνισταται στην αποκαλυψη πως ερχεται καποια στιγμη που ολα οσα πιστευεις ανατρεπονται και παντα θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy