ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΥΠAΡΧΟΥΜΕ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 10:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως γνωστόν , ο άνθρωπος θεωρείται σκεπτόμενο ων.
Η σκέψη στην ουσία ,μας δίνει την δυνατότητα , να καλυτερεύσουμε το βιοτικό μας επίπεδο .
Μπορεί να βοηθήσει να καλυτερεύσει , η ζωή όλων των ανθρώπων .
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να σκέφτονται όλοι .

Μερικοί σκέφτονται μονάχα , όταν δεν έχουνε να φάνε και να πιούνε.

Στην εποχή μας , η εξέλιξη της τεχνολογίας ,τείνει να αντικαταστήσει τον ανθρώπινο εργατικό δυναμικό ,με ρομπότ καιμηχανές αυτόματης παραγωγής και ελέγχου αναγκαίων υλικών αγαθών.

Πρώτοι θα αντικατασταθούνε οι εργάτες, ύστερα έχουνε σειρά οι λιγότερο ειδικευμένοι .
Είδη παίρνουμε ανάσες και γεύση, από μια πλήρως τεχνοποιημένη ζωή.

Όπου και αν γυρίσεις το μάτι σου , δεσπόζει η ανεργία.


Η τεχνολογία αργά-αργά , αλλά σταθερά , μας στέλνει έναν -έναν με την σειρά , στην ανεργία δίχως επίδομα.

Αυτό είναι το νόημα της ανθρωπότητας.

Να διαιωνίζει το είδος της ;;;


Δεν γνωρίζω ,αν υπάρχει για όλους μας μια ικανοποιητική απάντηση ,σε αυτό το ερώτημα.
Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον λόγο της υπάρξεως του.

Εύχομαι να ακουστούνε πολλές απόψεις και να γίνει ένας όμορφος και ουσιαστικός διάλογος.

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 12:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντήσεις υπάρχουν, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμες και υλοποιήσιμες κατά την παρούσα χρονική συγκυρία.
Επίσης θέτεις πάρα πολλά μαζί αγαπητέ,-ή alfa-omega... Σκέψη, σκεπτόμενος άνθρωπος, τεχνολογία, ανεργία, κλπ...
Πρέπει να τα πάρουμε ένα-ένα και να τα βάλουμε σε ορθή βάση...
quote:
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να σκέφτονται όλοι .

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αλλά για να σκέφτονται όλοι, υπάρχουν ένα σωρό άλλες υποπροϋποθέσεις
quote:
Μερικοί σκέφτονται μονάχα , όταν δεν έχουνε να φάνε και να πιούνε.

Ώπα! Αυτό που λες έχει πολλές αναγνώσεις: Και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι στα συμπόσια πρώτα τρώγανε, πίνανε, γ....... και μετά Φιλοσοφούσαν [και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους -αλλιώς τι σόι Πυθαγόρας θα ήμουν ]. Πώς περιμένεις από έναν νηστικό στη Σομαλία ή έναν ανθρακωρύχο στην Κίνα ή... ή... να φιλοσοφήσουν και να σκεφτούν όταν παλεύουν κάτω από τις χειρότερες συνθήκες απλώς για να επιβιώσουν? Άρα λοιπόν ένα αποδεκτό επίπεδο αξιοπρέπειας και ευμάρειας είναι προαπαιτούμενο για να έρθει η σκέψη και η φιλοσοφία έπειτα.
Είναι αναγκαία, αλλά όχι ικανή συνθήκη (όπως λένε και στα Μαθηματικά) γιατί θα μου αντιτάξεις πχ το μέσο Αμερικανάκι, που τα έχει όλα αυτά πλην όμως δεν σκέφτεται ούτε φιλοσοφεί! Κι εδώ μαζί σου είμαι! Από τη στιγμή που έχεις καλύψει "πάσαν την βιοτικήν μέριμναν" τότε περνάς στο κατά πόσο το πνεύμα σου έχει την όρεξη/διάθεση/θέληση για ουσιατική αναζήτηση/σκέψη/φιλοσοφία. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά....

Λόγω στενότητας και πίεσης χρόνου, επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια και θα επανέλθω με τοποθετήσεις για την ανεργία και την τεχνολογία και ό,τι άλλο προκύψει από άλλους συνομιλητές...

Σας αφήνω προς το παρόν

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 16:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ alfa-omega ΚΑΙ PY8AGORAS ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΑΛΑΤΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ...

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?"

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ Η ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΩΝ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ...

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΙΔΕΑ.

ΑΝΟΙΞΕ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 18:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ AVATARGR , αφού το θέμα : "ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?"

μου ανήκει όπως γράφεις δικαιωματικά , θα ήθελα πολύ να σε αφήσω να το ανοίξεις εσύ.

Μου αρέσει να είμαι γενναιόδωρος , προπάντων μέσα στον τρελό καθημερινό αγώνα της επιβίωσης.


Θα συμμετάσχω και εγώ σε αυτό , γιατί η πρακτική της φιλοσοφίας στην πράξη , με ενδιαφέρει άμεσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξανδρος1983
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 00:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξανδρος1983  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
magkes xairetw filika.
kala re exete ksefigei teleiws?diladi leme eiste apaixtoi.irtha egw san enas tapinos anagnwstis na sas protrepsw na sinexisete.eiste wraioi re.parepiptontos me endiaferei kai emena polu to thema sou alla epidi diakrinw mia duskolia stin apofasi sas oso gia to pios tha aniksei to thema, epidi me endiaferei AMESA, lew na to aniksw egw an eseis bebaia mou dwsete tin sigkatathesi sas mias kai eiste kai genneodwroi.epifilasomai den sas legw psemata alla to katathetw touto edw to tapino minima.

veni,arimba,sakiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 02:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σημαντικό το θέμα που θίγεις, αγαπητέ AVATAR :

quote:
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?"

Στην εποχή της "ιλιγγιώδους ταχύτητας", σε μια εποχή όπου ΤΑ ΠΑΝΤΑ κρίνονται εκ του αποτελέσματος, πολύ φοβάμαι ότι είναι καταδικασμένο ο,τιδήποτε δεν φέρνει εύκολα κι άμεσα καρπούς με τη μορφή του οικονομικού κέρδους. Είναι ένα "ρεύμα", ένα "σύνδρομο" ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, που δεν απειλεί στο τέλος τέλος μόνο τη φιλοσοφία ή την ελεύθερη σκέψη, αλλά και την ίδια την πολυδιαφημισμένη από το ίδιο επιστήμη. Κάθε προσπάθεια για σκέψη, ειδικά για σκέψη πέρα από τα συνηθισμένα, κάθε τάση προς το φιλοσοφείν γίνεται καθημερινά αντικείμενο χλευασμού από τους "ευαγγελιστές" αυτής της νέας εποχής, από το κατεστημένο της.

Φίλε alfa-omega, ψάχνεις για το ΝΟΗΜΑ και καλά κάνεις...Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος...Σκέφτομαι πολλές φορές, ότι ίσως κάποια ερωτήματα εμπεριέχουν τις απαντήσεις τους...Μήπως το νόημα είναι τελικά η αναζήτηση του νοήματος; Ας θυμηθούμε λίγο και την ετυμολογία της ελληνικής λέξης "άνθρωπος". Μηπως το ότι το ψάχνεις σημαίνει ταυτόχρονα ότι το βρήκες; Πόσοι όμως άνθρωποι ψάχνουν αλήθεια το νόημα στην εποχή του παραλογισμού, στην εποχή του εύκολου κέρδους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 11:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΡΙΝ ΧΑΘΟΥΜΕ.
Η ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.
ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.
-ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ-
ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ. ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί ΑVATARGR, alfa-omega και Αλέξανδρε, θα ανοίξει κανείς σας το θέμα:

quote:
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?"

ή να το ανοίξω εγώ?

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 23:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ριχτε τα και εδω ρε παιδια.

να κανω μια "σκληροπυρηνικη" αρχη?


λοιπον ο βιολογος Lyall Watson υποστηριζει οτι το οργανικο προηλθε απο το ανοργανο (που ειναι και αυτο ζωντανο, αλλα σε αλλους χρονικους ρυθμους) και ο προορισμος του ειναι να δημιουργησει την ανοργανη εφυια.


αν αυτα λεγοντουσαν πριν απο μερικες δεκαετιες θα ηταν επιστημονικη φαντασια.


σημερα ομως που ειμαστε τοσο κοντα στην Τεχνητη Νοημοσυνη, αποκτουν νοημα!

οταν φτιαξουμε την Τεχνητη Νοημοσυνη, και την εξοπλισουμε με περιφερικα συστηματα αισθησεων και πρακτικων λειτουργιων ωστε να αντιλαμβανεται το περιβαλλον της, να αυτοεπισκευαζεται και να αναπαραγει τον εαυτο της, τοτε θα εχουμε φτιαξει τον κυριαρχο του συμπαντος, το ον που θα κατακτησει τα αστερια.

σε τελικη αναλυση και μονο αυτος να ειναι ο προορισμος του ανθρωπου, ειναι σημαντικοτατος!


και το να θεωρουμε πως η εξελιξη ολοκληρωθηκε σε μας, ειναι αγνοια, αλαζονεια και Υβρις!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 22:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ....

ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6061

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 23:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΙΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΣΤΕ.
ΣΥΓΧΩΡΕΙΣΤΕ ΜΕ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΟΥ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Johnnie μίλησες πολύ σωστά!

Και εγώ τείνω να πιστέψω ότι ο σκοπός του Ανθρώπου είναι να φτιάξει κάτι πιο ισχυρό από αυτόν.

Και αυτό το σκοπό έχουμε αρχίσει να τον πραγματοποιούμε (εν αγνοία μας).


Είναι απίστευτα αφελές να θεωρούμε ότι η Δημιουργία κορυφώθηκε σε εμάς!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 18:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood έγραψε :
λοιπον ο βιολογος Lyall Watson υποστηριζει οτι το οργανικο προηλθε απο το ανοργανο (που ειναι και αυτο ζωντανο, αλλα σε αλλους χρονικους ρυθμους) και ο προορισμος του ειναι να δημιουργησει την ανοργανη εφυια.

αν αυτα λεγοντουσαν πριν απο μερικες δεκαετιες θα ηταν επιστημονικη φαντασια.

σημερα ομως που ειμαστε τοσο κοντα στην Τεχνητη Νοημοσυνη, αποκτουν νοημα!
οταν φτιαξουμε την Τεχνητη Νοημοσυνη, και την εξοπλισουμε με περιφερικα συστηματα αισθησεων και πρακτικων λειτουργιων ωστε να αντιλαμβανεται το περιβαλλον της, να αυτοεπισκευαζεται και να αναπαραγει τον εαυτο της, τοτε θα εχουμε φτιαξει τον κυριαρχο του συμπαντος, το ον που θα κατακτησει τα αστερια.
σε τελικη αναλυση και μονο αυτος να ειναι ο προορισμος του ανθρωπου, ειναι σημαντικοτατος!

και το να θεωρουμε πως η εξελιξη ολοκληρωθηκε σε μας, ειναι αγνοια, αλαζονεια και Υβρις!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

O kost έγραψε :
Johnnie μίλησες πολύ σωστά!
Και εγώ τείνω να πιστέψω ότι ο σκοπός του Ανθρώπου είναι να φτιάξει κάτι πιο ισχυρό από αυτόν.
Και αυτό το σκοπό έχουμε αρχίσει να τον πραγματοποιούμε (εν αγνοία μας).

Είναι απίστευτα αφελές να θεωρούμε ότι η Δημιουργία κορυφώθηκε σε εμάς!!!


alfa-omega
Συμφωνώ και εγώ ,με αυτές τις δύο απόψεις .
Τις θεωρώ πολύ ρεαλιστικές.

Πράγματι αυτό γίνεται. Η τεχνητή νοημοσύνη αντικαθιστά την φυσική νοημοσύνη του ανθρώπου.


Σκέφτομαι αν είναι εφικτό , να αναστρέψουμε την εξέλιξη αυτή.
Αντί να συνεχίσουμε να οδεύουμε προς την αυτοματοποίηση και την τεχνητή νοημοσύνη, να επιστρέψουμε πίσω .
Οι άνθρωποι να βρίσκονται ,ως μονάδα παραγωγής και πάλι στο επίκεντρο .

Η φαντασία μου ψιθυρίζει , ότι γίνεται.
Το μυαλό μου λέει : - δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Για τον λόγο αυτόν , βρήκα μια μέση οδό. Προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις , να είμαι κοντά στην φύση.
Κοντά στο υγιές περιβάλλον του ανθρώπου.

Εδώ στον χαοτικό πολιτισμό μας , η μπαταρία της ψυχικής μου ενέργειας, τελειώνει σε πολύ τακτικά χρονικά διαστήματα.

Σήμερα που γράφω αυτές τις σκέψεις , έχω επιστρέψει από το χωριό μου , όπου διέφυγα για το σαββατοκύριακο.

Γέμισε η μπαταρία της ψυχής μου , το νιώθω αυτό .
Τώρα μπορώ να ξαναριχτώ για μια εβδομάδα και πάλι στην ζούγκλα .
Έχω ανανεώσει τον ψυχικό μου κόσμο.
Ώσπου να τον φθείρει η καθημερινότητα , θα έρθει πάλι το επόμενο σαββατοκύριακο και ούτω κάθε εξής…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 20:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Σκέφτομαι αν είναι εφικτό , να αναστρέψουμε την εξέλιξη αυτή.



αναστρεφεται η εξελιξη αραγε?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 22:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ φιλε jonniebegood!
η εξέλιξη δεν αναστρέφεται....
Μόνο επιταχύνεται ή επιβραδύνεται, αλλά ποτέ δεν πισωγυρνάει!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 14:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την στιγμή που τα πάντα έχουν ένα αίτιο , θα έπρεπε σύμφωνα με την λογική μου, να έχουνε και ένα σκοπό.

Εκτός και αν όλα είναι τυχαία.

Το σίγουρο για εμένα είναι ότι :

Τίποτε , δεν είναι τυχαίο.

Ακόμη και η αντίστροφη ανθρώπινη εξέλιξη , βρίσκεται μέσα στα λογικά ανθρώπινα πλαίσια.

Αν δεν ήτανε έτσι , θα βαπτίζαμε π.χ την εποχή που διανύουμε τώρα,
ως : ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΈΨΙΜΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΞΈΛΙΞΗΣ.

Αν συμβαίνει αυτό , καήκαμε.

Αν δεν συμβαίνει , τότε όλα εξελίσσονται , σύμφωνα με την λογική
της δημιουργίας του σύμπαντος.

Αν δεν νοήσουμε το αίτιο της δημιουργίας του, τότε ……


Καλά είμαστε όπως είμαστε .


Το παρελθόν μας , λίγο η πολύ το γνωρίσαμε, το παρών το ζούμε τώρα.
Το μέλλον ;;;

Δεν το γνωρίζει κανείς μας.
Όλα είναι τέλεια . ( copy past by filosofos3 ).

Κι όμως υπάρχει κάποια αιτία που υπάρχουμε.

Η ψυχή εργάζεται σαν το ασανσέρ . Μια ανεβαίνει και μια κατεβαίνει.
Ποτέ δεν μένει μόνιμα στάσιμη σε έναν όροφο ( πνευματικό επίπεδο).


Είμαι πεπεισμένος , ότι μπορούμε να αναστρέψουμε την ανθρώπινη εξέλιξη.

Το θέμα είναι.

Γιατί , η για ποιον , η για ποιους να το κάνουμε ;;;

Τον εαυτό μας ξεχάστε τον .
Αυτός είναι τόσο άπειρος , που κολυμπάει το σύμπαν μέσα του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 02:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Το σίγουρο για εμένα είναι ότι :

Τίποτε , δεν είναι τυχαίο.



ουτε καν σε κβαντικο επιπεδο εφοσον ο παρατηρητης επηρεαζει το φαινομενο!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 02:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ποτέ φιλε jonniebegood!
η εξέλιξη δεν αναστρέφεται....
Μόνο επιταχύνεται ή επιβραδύνεται, αλλά ποτέ δεν πισωγυρνάει!



εγω το γνωριζω φιλτατε!


και μια διευκρινηση προς ολους: οταν μιλαω για εξελιξη εννοω την εξελιξη της Ζωης και της Νοημοσυνης και οχι ειδικα του ανθρωπου.

ο ανθρωπος ειναι περαστικος απο το Συμπαν εκ των πραγματων...


εξ αλλου υπαρχουμε τοσο μικρο χρονικο διαστημα που ειναι παραλογο να καβαλαμε το καλαμι και να θεωρουμε πως η εξελιξη της Ζωης σταματησε σε μας.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 10:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ φίλε jonniebegood ,ότι η λογική σου είναι τουλάχιστον συμβατή σε σχέση πάντοτε , με την δημιουργία και λειτουργία του σύμπαντος.
Αν συμψηφίσουμε και το άγνωστο , τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις και πολύ ορθή αντίληψη των πραγμάτων.

Όμως υπάρχει κάτι , που με κάνει να πιστεύω, ότι η ανθρώπινη ύπαρξη βρίσκεται στο επίκεντρο της δημιουργίας του σύμπαντος.

Αυτό το κάτι είναι η άλλη πλευρά .

Πιστεύω ότι υπάρχει συνέχεια μετά την βιολογική μας λήξη.

Αδυνατώ να παραδεχθώ, ότι όλα τελειώνουνε με τον θάνατο.

Εκτιμώ ,ότι η ουσία των πραγμάτων και ίσως η μία και μοναδική αλήθεια , κρύβεται πίσω από αυτόν.

Αυτή η σκέψη μου ( λογισμός μου), στηρίζεται σε μια αίσθηση.

Έχω την αίσθηση , ότι εμείς οι άνθρωποι δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να αντιληφθούμε το νόημα της δημιουργίας.

Αντί να συμβάλουμε σε αυτήν ουσιαστικά και καθοριστικά , φροντίζουμε μονάχα να διαιωνίζουμε το είδος μας.
Αυτό για εμένα είναι κουτό και ανόητο.

Λογικό και σκόπιμο , είναι να διατηρήσουμε ,τουλάχιστον τον πλανήτη γη , όπου φιλοξενούμεθα , έτσι όπως τον παραλάβαμε.
Η να σταματήσουμε να τον καταστρέφουμε.

Καταστρέφουμε κάτι που δεν μας ανήκει και αυτό με κάνει να συμπεράνω ,ότι η ανθρωπότητα βρίσκεται και διανύει ακόμη την βρεφική ηλικία.

Είμαι σίγουρος ,ότι αν κατορθώσουμε στην μελλοντική μας εξέλιξη , να διαφυλάξουμε το μέρος που μας φιλοξενεί νοικοκυρεμένο , το αίτιο , η τα αίτια που ευθύνονται για αυτήν την δημιουργία , θα το εκτιμήσουνε.

Όλα αυτά βέβαια είναι σκέψεις .

Θα ήθελα όμως να μου γράψεις , αν είναι λογικές οι παράλογες.

Εύχομαι σε όλους μια ξεχωριστή και τελειοποιημένη ημέρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 12:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

η λογική σου είναι τουλάχιστον συμβατή σε σχέση πάντοτε , με την δημιουργία και λειτουργία του σύμπαντος.



μονο μεσα απο τις εκφανσεις του μπορουμε να αντιληφθουμε το Θειον!

quote:

Αν συμψηφίσουμε και το άγνωστο , τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις και πολύ ορθή αντίληψη των πραγμάτων.


προσωπικα θεωρω το Αγνωστο εξισου Φυσικο με το γνωστο.


αρα μια ολιστικη αντιληψη του Συμπαντος εμπεριεχει και το Αγνωστο για να ειναι πληρης!


quote:

Αδυνατώ να παραδεχθώ, ότι όλα τελειώνουνε με τον θάνατο.


και πολυ καλα κανεις!


αν σε ενδιαφερει, γνωριζω πως εχουμε ψυχη (μη ρωτας το πως) αλλα δεν ειναι οπως την φανταζομαστε.


το Θειον ειναι μια θαλασσα ενεργειας που μεσα της εκδηλωνεται το Συμπαν, γνωστο και Αγνωστο.

η ψυχη μας ειναι ενας λιγο πιο πυκνος σβωλος απο το ιδιο "υλικο" που μεσα του κολυμπαει.

αυτο που βιωνει η ψυχη ειναι οτι αποτελει ενα συμπυκνωμα του Τιποτα που την περιβαλλει.

φυσιολογικος προορισμος της ειναι να ενσωματωθει στην θαλασσα απο την οποια προηλθε.


το αν θα χρειαστει να μετενσαρκωθει πολλες φορες πριν το καταφερει, ή γινεται αυτοματα με το που πεθαινουμε, με απασχολει φιλοσοφικα και μονο.


quote:

...Όλα αυτά βέβαια είναι σκέψεις .

Θα ήθελα όμως να μου γράψεις , αν είναι λογικές οι παράλογες.


δεν θεωρω την λογικη τιποτα περισσοτερο απο ενα εργαλειο.


με αυτην αναλυουμε τα φαινομενα, αλλα δεν τα βιωνουμε!


θα σου πω λοιπον απλα οτι συμφωνω με οσα εγραψες!


ΥΓ. αν η εξελιξη μας ωθει στην δημιουργια ενος νεου ειδους που θα κατακτησει τα αστερια (ειτε Τεχνητη Νοημοσυνη, ειτε cyborgs, ειτε μεταλλαγμενο ανθρωπο), ελπιζω να μην αυτοκαταστραφουμε στην προσπαθεια μας να το κανουμε...


ναστε ολοι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 13:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιτία της ύπαρξής μας είναι ό,τι έχει προηγηθεί από αυτήν.

Σκοπός της ύπαρξής μας, μπορούμε να πούμε πως είναι ό,τι θα ακολουθήσει.

Η ύπαρξή μας είναι αιτία του μέλλοντός της.

Έχουμε δυνατότητα επιλογών για το ποιο θα είναι το μέλλον μας;

Αν ναι, τότε σκοπός μας είναι αυτό που επιλέγουμε να προσδιορίζει τις επιλογές μας. την κάθε στιγμή.
Αν όχι, ο μόνος σκοπός που μπορεί να έχει νόημα είναι να κερδίσουμε αυτή την δυνατότητα επιλογών.

Μια σπίθα που πετιέται από ένα σίδερο που τροχίζεται έχει σκοπό;

Είναι αποτέλεσμα αιτιών που προηγήθηκαν και ίσως γίνει αιτία νέων αποτελεσμάτων.

Είμαστε μια στιγμή (χρονική και χωρική) στο σχέδιο του παντός.

Είμαστε αποτελέσματα αιτιών. Είμαστε αιτίες αποτελεσμάτων.
Είμαστε Σκοπός. Γινόμαστε Σκοπός. Ανακαλύπτουμε - Δημιουργούμε Σκοπούς.

«Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να προβλέψουμε το μέλλον μας είναι να το δημιουργήσουμε.»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 00:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αιτία της ύπαρξής μας είναι ό,τι έχει προηγηθεί από αυτήν.

Σκοπός της ύπαρξής μας, μπορούμε να πούμε πως είναι ό,τι θα ακολουθήσει.

Η ύπαρξή μας είναι αιτία του μέλλοντός της.



να μην χανουμε το τωρα ομως,ε?


γιατι μονο το το Τωρα υπαρχει, η Στιγμη!

το παρελθον ειναι αναμνηση και το μελλον υποθεση...


η πραγματικοτητα ειναι ΤΩΡΑ!


ΥΓ. τι ωρα ειναι ρε παιδια?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 01:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος είχε πει πως η ζωή επάνω στην γη είναι όπως η σκουριά που τρώει το σίδερο.. όμως μήπως η σκουριά δεν έχει και αυτή το νόημά της?
Τίποτα δεν είναι τυχαίο.. όμως γιατί επιμένουμε να αφήνουμε τους εαυτούς μας έξω από το Όλον...?
Ας το ονομάσει ο καθένας όπως θέλει.. εγώ το ονομάζω φύση (κόσμος).. με την πολύ γενική έννοια του όρου...

Τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει ως μονάδα.. μα όλα είναι μοναδικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Neiseti
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 01:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neiseti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την στιγμή που τα πάντα έχουν ένα αίτιο , θα έπρεπε σύμφωνα με την λογική μου, να έχουνε και ένα σκοπό

Τα Πάντα έχουνε ένα σκοπό,αρκεί να μπορεί ο καθένας μας να αφουγκραστεί την ψυχή του και να ακολουθήσει αυτά τα σημάδια...είναι ο Σκοπός που αγκαλιάζει και ρέει μέσα στη Συμπαντική θάλασσα...


Edited by - Neiseti on 21/04/2005 01:40:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neiseti
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 01:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neiseti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει ως μονάδα.. μα όλα είναι μοναδικά..

Μπορούμε να βιώσουμε τη μοναδικότητα της Ύπαρξης μας...τη μοναδικότητα της κάθε ψυχής στην Ολοκληρώτητα...Χρειάζεται όμως να αφουγκραστούμε την ενέργεια της...

Δεν θα χρειαζόμαστε πλέον να σκεφτόμαστε μόνο ως ανθρώπινα όντα αλλά θα μπορούμε να ακούμε και να δρούμε με την Ψυχή μας...να δρούμε και να σκεφτόμαστε μέσω της Συλλογικής σκέψης και ύπαρξης...Ίσως τότε δεν θα χρειάζεται να μπαίνουμε στις υποκειμενικές υποσυνείδητες σκέψεις, οι οποίες επισκιάζουν την ενέργεια της ψυχής μας...επισκιάζουν τα μάτια της ψυχής μας στο να μπορούμε να δούμε το μονοπάτι της Ψυχής μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 10:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαπιστώνω με μεγάλη χαρά , ότι είναι αρκετά τα άτομα , που ψάχνουνε το αίτιο της υπάρξεώς τους-μας.
Αυτή βέβαια η αναζήτηση , μόνο καλό μπορεί να μας κάνει, ακόμη και σε αυτούς που δεν έχουνε εκφράσει ακόμη την άποψή τους.


Αναλογίζομαι το εξής :
Μπορούμε να δώσουμε νόημα και σκοπό στην ύπαρξή μας ,αν δεν την αιτιολογήσουμε με επαρκή λογικά επιχειρήματα ;;;

Μήπως ο κοινός μας αγώνας ,που είναι η επιβίωση , δεν είναι στην ουσία κοινός.
Αν αυτό συμβαίνει, θα πρέπει να αναλογιστούμε την αιτία , που δεν συμβαίνει αυτό.

Η απλή εξήγηση (αν συμβαίνει ) είναι , ότι δεν ανήκουμε όλοι σε μια ενιαία αστική κοινωνική τάξη.

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το γεγονός , ότι όλοι είμαστε άνθρωποι.

Πόσοι όμως από εμάς ( συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου), είμαστε πρόθυμοι , να φτάσουμε στα όρια των δυνατοτήτων μας ;;;

Πόσοι από εμάς ταυτίζονται με την έννοια της λέξεως ΑΝΘΡΩΠΟς ;;;

Εκτιμώ ,ότι σημασία της λέξεως αυτής , πρέπει να επαναπροσδιορισθεί.


Ποια είναι η δική σας άποψη ;;;

Σας ευχαριστώ όλους , εκ των προτέρων.


Η θετικότερη άποψη της ημέρας , ( σύμφωνα πάντα με την φτωχή διάνοιά μου ) είναι η φράση του φίλου jonniebegood :

τωρα θα ακουστω λιγο Ζεν, ή σουφι, αλλα και σκατα να φτυαριζεις απο τις 4 τα χαραματα εχεις την δυνατοτητα να αυτοσυγκεντρωθεις σε αυτο που κανεις και να το κανεις ΚΑΛΑ![i] Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 01:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να μην χανουμε το τωρα ομως,ε?

Ουπς! Πάλι ξεχάστηκα και άργησα! Ή μήπως είναι νωρίς;

Πότε είπαμε είναι η πραγματικότητα;

Τώρα;

Προλαβαίνω;

Να τρέξω ή να μείνω ακίνητος;


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 02:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ουπς! Πάλι ξεχάστηκα και άργησα! Ή μήπως είναι νωρίς;

Πότε είπαμε είναι η πραγματικότητα;

Τώρα;

Προλαβαίνω;

Να τρέξω ή να μείνω ακίνητος;


Εγγλεζος στα ραντεβου σου!


ηρθες στην ωρα σου, ακριβως Τωρα!

Τωρα ειναι η στιγμη που διαβαζεις τι εγραψε ενας γεροπαραξενος.


και όποτε θα τα ξαναδιαβαζεις, παλι Τωρα θα ειναι.

θες δε θες ο εγκεφαλος σου αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα μονο Τωρα - το θεμα ειναι εμεις το βιωνουμε αυτο το Τωρα?

την βιωσες πληρως την στιγμη της αμφιβολιας σου να τρεξεις ή να μεινεις ακινητος?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 04:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ampere με πρόλαβες! Από το στόμα μου τα πήρες? Περίπου αυτά ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ!
quote:
Αιτία της ύπαρξής μας είναι ό,τι έχει προηγηθεί από αυτήν.

Σκοπός της ύπαρξής μας, μπορούμε να πούμε πως είναι ό,τι θα ακολουθήσει.

Η ύπαρξή μας είναι αιτία του μέλλοντός της.

Έχουμε δυνατότητα επιλογών για το ποιο θα είναι το μέλλον μας;

Αν ναι, τότε σκοπός μας είναι αυτό που επιλέγουμε να προσδιορίζει τις επιλογές μας. την κάθε στιγμή.
Αν όχι, ο μόνος σκοπός που μπορεί να έχει νόημα είναι να κερδίσουμε αυτή την δυνατότητα επιλογών.

Μια σπίθα που πετιέται από ένα σίδερο που τροχίζεται έχει σκοπό;

Είναι αποτέλεσμα αιτιών που προηγήθηκαν και ίσως γίνει αιτία νέων αποτελεσμάτων.

Είμαστε μια στιγμή (χρονική και χωρική) στο σχέδιο του παντός.

Είμαστε αποτελέσματα αιτιών. Είμαστε αιτίες αποτελεσμάτων.
Είμαστε Σκοπός. Γινόμαστε Σκοπός. Ανακαλύπτουμε - Δημιουργούμε Σκοπούς.

«Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να προβλέψουμε το μέλλον μας είναι να το δημιουργήσουμε.»



Με καλύπτεις 100%, το μόνο που ήθελα να προσθέσω στο μεγάλο αυτό θέμα είναι ότι το "ταμείο" πάντα γίνεται στο τέλος, και οι απαντήσεις είναι ενδεχομένως περισσότερες από μία
Είμαστε αποτελέσματα αιτιών. Είμαστε αιτίες αποτελεσμάτων.
Σοφή κουβέντα!
Γιατί πήγε η Εθνική Ελλάδας στο EURO?
Ο Α θα έλεγε: Γιατί κατετάγη πρώτη στον προκριματικό όμιλο και προκρίθηκε...
Ο Β θα έλεγε: Για να πάρει την κούπα!
(Ο Ρεχάγκελ έπεισε τους παίκτες για το δεύτερο, αλλά με βάση τη λογική και ο Α και ο Β έχουν δίκιο....)

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 11:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε αποτελέσματα αιτιών. Είμαστε αιτίες αποτελεσμάτων.

για να καταλαβω καλυτερα,Ειμαστε το Επειδη και το Γιατι?

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 21:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΡΙΚΟΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy