ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Δημιουργία του Θεού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 12:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φορά και ένα καιρό ο Θεός δημιουργεί τον κόσμο και όλα τα "συστατικά" του. Φυσικά αυτά τα "συστατικά", μεταξύ των οποίων και ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκαν από την πρώτη στιγμή δημιουργίας του σύμπαντος (θεωρία του Big Bang). Τα πάντα εξελίσσονται (θεωρία της εξέλιξης) με το Θεό (Ον) να παρατηρεί και να επεμβαίνει διακριτικά όπου κρίνεται αναγκαίο ώστε να πράγματα να πάρουν την κατάλληλη ροή. Κάποτε δημιουργείται ο άνθρωπος, κατ' εικόνα και ομοίωση του Θεού, έχοντας τα τρία στοιχεία: της ύλης, του πνεύματος και της ψυχής. Ο άνθρωπος εξελίσσεται και αναπτύσσεται και στις τρεις διαστάσεις του, υλικά, πνευματικά και ψυχικά. Κάνοντας διάφορους κύκλους στην ανάπτυξη και εξέλιξή του, φτάνουμε στη σημερινή εποχή όπου η ανάπτυξή του έχει προσανατολιστεί κυρίως (αν όχι ολοκληρωτικά) στην υλική διάστασή του. Όμως, κάποια στιγμή, όντας άνθρωπος, με τρεις διαστάσεις, "ξαναθυμάται" τις τρεις διαστάσεις του, και αρχίζει την ανάπτυξη ισότιμα όλων των διαστάσεων του. Βιώνει ότι η πραγματική του αποστολή είναι η θεανθρώπιση. Τότε ανακαλύπτονται καινούριες δυνατότητες και καινούριες προοπτικές. Τότε είναι που διαπιστώνει ότι η "ένωση" όλων των ανθρώπων μπορεί να δώσει ένα καινούριο επίπεδο γνώσεως. Έτσι ο ίδιος ο άνθρωπος περνώντας σ' ένα ανώτερο επίπεδο γίνεται Θεός. Ο Θεός δεν έχει πια όρια που μπορούν να Τον συγκρατήσουν. Κινείται στο χώρο και στο χρόνο, σε μια άλλη, θεϊκή διάσταση. Είναι παντού και πάντα. Έτσι βρίσκεται στην αρχή του χρόνου και του κόσμου.
Μια(;) φορά και ένα(;) καιρό ο Θεός δημιουργεί τον κόσμο και όλα τα "συστατικά" του. (κ.ο.κ.)
stamalli
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 00:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stamalli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΠΡΟΫΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:
"Ο ΘΕΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ?? ΥΠΗΡΧΕ ?? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ??????????? "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 01:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THA APANTISW APLOIKA STO EROTIMA SOU ''stamalli''...

DEN ANAFERETE TIPOTA GIA TON THEO PRIN THN DIMIOURGIA TOU KOSMOU.
EINAI APLO.AUTOI POU EGRAPSAN-ANTEGRAPSAN(PARAPOIHSAN)ALON TA KIMENA
HXAN ENAN KAI MONDIKO SKOPO(APO OSA H ISTORIA SIMPERASMATIKA ME
ODIGEI NA KATANOISW)NA DIMIOURGISOUN KOPADI!PRAGMA POU TO KATAFERAN
DISTIHOS OMOS GIA AUTOUS,YPARHOUN PAAARA POLOI LUKOI.
IKSERAN OTI KANENAS DEN THA ASHOLITHEI ME TO PRIN TOU THEOU........
EDO EGINAN PRAMATA KAI THAMATA META THN DIMIOURGIA MAS POU DEN
EMINE XRONOS NA ASHOLITHEI KANENAS ME TO PRIN.
ENO KAPIOI FOTINOI NOES EXOUN-HXAN ALH ANTILIPSH PERI (THEOU).
GIA PARADIGMA ORFIKA..


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kouman
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kouman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω απολυτος με τον φιλο stamalli και την πολλυ καλη ερωτηση του.επυσης συμφωνω και με την αποπση του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ οτι σκοπος καποιων ηταν και ειναι η κοπαδοπειηση αλλα δεν ξερω τι εννοει οταν λεει οτι αλλοι εχουν διαφορετικη γνωμη περι θεου.
εννοει μηπος οτι για μερικους δεν υπαρχει θεος?
αν ναι με βρισκει και σε αφτο συμφωνο.
φιλικα..................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 02:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΡΩΣΘΕ..

FILE KOUMAN AUTO AKRIVOS ENOOUSA!DEN IPARCHEI THEOS...OUTE KAI THEOI..
THA PREPEI NA EINAI KAPIOS AFELIS OTAN PISTEUEI SE KATI TETIO!
TO MONON POU IPARXEI EINAI TO ''Π Α Ν''EKEI MESA IPARXOUN OLA
TO IPARKTA KAI TA ANIPARKTA....OLA MA OLA!THA PREPEI O ANTHROPOS
NA TA VLEPEI EPISTIMONIKA KAI FILOSOFIKA KAI OXI TIFLA.
AUTO KANOUN OI THRISKIES....TIFLONOUN.
AAAAA RE PROGONOI!!!KSERATE POLA KAI SAS EKLISAN TO STOMA............

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 02:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΡΩΣΘΕ...

Υπερίων..OMOLOGW OTI DEN KATALAVA TI ENOEIS!?

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 11:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους...

Θαυμάζω το πόσο ΕΥΚΟΛΑ καταλήγεται σε συμπεράσματα!!!
Φαντάζομαι ότι για να ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ ότι ΠΡΙΝ τη δημιουργία ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΟΣ, έχετε ερευνήσει ΟΛΑ τα κείμενα, ΟΛΩΝ των λαών και ΟΛΩΝ των θρησκευτικοφιλοσοφικών συστημάτων!!!

Κάντε έναν κόπο ακόμα ρε παιδιά ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και ρίχτε και μιά ματία στα Ιερά Γράμματα της Ανατολής...
Που ξέρετε, εκεί μπορεί να βρείτε ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ στοιχεία που θα καλύψουν τα ενδεχόμενα κενά που ΙΣΩΣ έχετε επάνω στο θέμα...

Μέρες και Νύχτα του Μπράχμα...
Μανβαντάρα...
Πραλάγια... και όχι μόνο είναι κα΄τι που θα βοηθήσει στην σκέψη σας...
Μελετήστε τις περίφημες ΣΤΑΝΤΖΕΣ ΤΩΝ ΝΤΖΙΑΝ και εδώ είμαστε για να μιλήσουμε για την ΥΨΗΛΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ πρίν απο την Αυγή του Χρόνου...


Urdo Up Chao

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 13:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα πρέπει να διευκρινίσω ότι την ιστοριούλα που ανοίγει το παρών θέμα, την έπλασα από τα χρόνια που πήγαινα ακόμα σχολείο. Τόλμησα να την εκμυστηρευτώ σε δύο φίλους τότε, και το μόνο που εισέσπραξα (αντί σχολίων και γνώμεων που περίμενα) ήταν γέλιο και κοροϊδία. Φυσικά δεν διεκδικώ και το αλάθητο της ιστοριούλας, φυσικά υπάρχουν και κενά στην ιστοριούλα. Από την άλλη, στο συγκεκριμένο site, αναζητώ τη γνώμη ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί παραπάνω από μένα με τέτοια "επικίνδυνα" θέματα και έχουν τη γνώση και, κυρίως, το θάρρος να μου δώσουν μια βοήθεια να στραφώ προς τη γνώση εκείνη που θα με βοηθήσει να διορθώσω την ιστοριούλα. Από αυτή την άποψη ευχαριστώ όλους όσους μέχρι στιγμής διάβασαν ή/και απάντησαν στο θέμα.
Επιπλέον ότι γράφω αντιστοιχεί σε δικές μου απόψεις και μόνο, τις οποίες είναι η πρώτη φορά που μου δίνεται η ευκαρία να παραθέσω. Όπως είπα και παραπάνω, δεν διεκδικώ το αλάθητο και ούτε είμαι δογματικός και αμετακίνητος στις απόψεις μου. Ό,τι βρίσκω το θάρρος να γράψω, το γράφω γιατί περιμένω τις γνώμες, απόψεις και κυρίως διορθώσεις σας. Βοηθήστε με λοιπόν.
Ας προσπαθήσω τώρα, stamalli, να απαντήσω στο ερώτημά σου. Λοιπόν, σύμφωνα με την ιστοριούλα "ο Θεός δημιουργεί τον κόσμο και όλα τα συστατικά του". Αυτό φυσικά περιλαμβάνει και το χρόνο. Άρα δεν υπάρχει το "πριν τη Δημιουργία". Ο χρόνος ξεκινά με τη Δημιουργία και τη στιγμή εκείνη υπάρχει το παρόν, αλλά όχι και το παρελθόν. Ο Θεός "είναι παντού και πάντα". Απλά δεν υπάρχει το χρονικό σημείο πριν τη Δημιουργία όπου θα μπορούσαμε να αναζητήσουμε το Θεό.
Επίσης, θέλω να σημειώσω (και να υπογραμμίσω) ότι η ιστοριούλα δεν αναφέρεται σε καμία συγκεκριμένη θρησκεία. Συμφωνώ με την άποψη ότι οι θρησκείες έχουν χρησιμοποιηθεί για κοπαδοποίηση, για προπαγάνδα και κυρίως για συγκέντρωση εξουσίας και ελέγχου της μάζας. Γι' αυτό όμως φταίνε οι ίδιοι οι άνθρωποι και οι ανθρώπινες αδυναμίες. Ας συγκρατήσουμε από την κάθε θρησκεία τα καλά της στοιχεία και ας παραβλέψουμε τις όποιες ανθρώπινες παραποιήσεις και παρεμβάσεις.

quote:

Κάντε έναν κόπο ακόμα ρε παιδιά ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και ρίχτε και μιά ματία στα Ιερά Γράμματα της Ανατολής...
Που ξέρετε, εκεί μπορεί να βρείτε ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ στοιχεία που θα καλύψουν τα ενδεχόμενα κενά που ΙΣΩΣ έχετε επάνω στο θέμα...

Μέρες και Νύχτα του Μπράχμα...
Μανβαντάρα...
Πραλάγια... και όχι μόνο είναι κα΄τι που θα βοηθήσει στην σκέψη σας...
Μελετήστε τις περίφημες ΣΤΑΝΤΖΕΣ ΤΩΝ ΝΤΖΙΑΝ και εδώ είμαστε για να μιλήσουμε για την ΥΨΗΛΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ πρίν απο την Αυγή του Χρόνου...



Τέλος θα πρέπει να παρακαλέσω ειλικρινά το Συντονιστή Kelsos, να δώσει κάποια βιβλιογραφία όπου μπορώ να ανατρέξω σε όσα αναφέρει και να συμπληρώσω τα κενά μου. Αυτός είναι και ο σκοπός μου άλλωστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 16:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς φίλε Υπερίωνα, βγάζεις λάθος τον Πυθαγόρα, που με το όργανο, ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΚΤΥ, έψαχνε να βρεί τις διαστάσεις του Σύμπαντος, του ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ, τα όριά του για ΠΟΣΟ θα εκτείνονταν και ΠΟΤΕ (ΧΡΟΝΙΚΑ) θα άρχιζε να ΣΥΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ, δηλαδή πότε θα ΞΑΝΑΕΠΕΣΤΕΡΕΦΕ στην πηγή του, στη ΜΟΝΑΔΑ, στο ΣΗΜΕΙΟ...

'Αλλωστε και ο "σκοτεινός" φιλόσοφος που πραγματικά και εγώ θαυμάζω, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ δήλωσε με το:

quote:
"ανάβει με μέτρο και σβύνει με μέτρο"

Φίλε μου ddf,

quote:
"ο Θεός δημιουργεί τον κόσμο και όλα τα συστατικά του". Αυτό φυσικά περιλαμβάνει και το χρόνο. Άρα δεν υπάρχει το "πριν τη Δημιουργία". Ο χρόνος ξεκινά με τη Δημιουργία και τη στιγμή εκείνη υπάρχει το παρόν, αλλά όχι και το παρελθόν. Ο Θεός "είναι παντού και πάντα". Απλά δεν υπάρχει το χρονικό σημείο πριν τη Δημιουργία όπου θα μπορούσαμε να αναζητήσουμε το Θεό.

Μιλάς ΞΕΚΑΘΑΡΑ για τον Θεό ώς δημιουργό του ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΥ κόσμου και σωστά τα λές.
ΠΡΙΝ όμως απο τη δημιουργία του αυτή, την τελευταία, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΑ;;;
Πού βρισκόταν ο ΧΡΟΝΟΣ;;;
Το ότι ο Θεός είναι ΠΑΝΤΟΥ, είναι γεγονός! Ποιός λοιπόν μπορεί να πείς ότι ο Θεός με ΟΛΑ τα συστατικά του ήταν στην περιοχή της ΜΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ που και εκείνει είναι "δημιουργημένη" και ΠΑΛΙ απο Εκείνον;;;

Τι είναι αυτό που ΧΩΡΑ το ΑΠΕΙΡΟ, το ΑΠΟΛΥΤΟ;;;


'Οσον αφορά την βιβλιογραφία, αναφέρομαι στις Ιερές Γραφές των Ινδουιστών και των Βουδιστών
Την Μπαγκαβάτ Γκιτά, τις Ουπανισάδες, τις Πουράνας, τη Βεντάντα, το Ι-Τζίνγκ αλλά και το Πόπουλ Βούχ των Ινδιάνων της Βορείου Αμερικής, το Φιλανδικό έπος Καλεβάλα και γενικά ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ...
'Οπου πηγές θεωρώ τα κείμενα εκείνα που μιλούν και αναφέρωντε ΟΛΟΙ οι σύγχρονοι συγγραφείς...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stamalli
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stamalli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά φαίνεται κατά τη γνώμη μου, ότι υπάρχει σύγχηση και μεγάλο αγχος να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
Η μία από τις δύο μεγάλες θεωρίες του αιώνα μας, η γενική θεωρια της σχετικότητας του Αϊνστάιν, προέβλεπε ότι ο χωροχρόνος είχε μία αρχή (μεγάλη έκρηξη)και θα εχει ένα τέλος, είτε στην ανωμαλία της μεγάλης σύνθλιψης (αν συσταλεί και καταρελυση το συμπαν), είτε στην ανωμαλια καποιας μαύρης τρύπας με την καταστροφή αστρων.(ΠΟΛΥ απλοϊκα και περιληπτικα)
Κατ' εμέ χωροχρόνο εννοώ τη δημιουργία.
Ερωτώ λοιπόν τους υποστηρικτές της θεωρίας του δημιουργού, έχοντας την επιστημονική απόδειξη, ότι και η Γη και το σύμπαν θα καταστραφούν.
Στη δημιουργία υπάρχει και αρχή και τέλος, ποια η ατέλεια λοιπόν και θα επέλθει καταστροφή? Εκανε λάθη ο δημιουργός? Δεν ήταν λοιπόν αλάνθαστος?
Μη μου πείτε ότι η καταστροφή θα έρθει από τις αμαρτίες μας (!!!!!!!)θα θεωρήσω νηπιακού επιπέδου την απάντηση.
Η καταστροφή και το τέλος του χωροχρόνου είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι θα συμβεί και είναι ανεξάρτητο της συμπεριφοράς των γήηνων όντων.
ΆΡΑ ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ?????????
ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ, ΜΗΠΩΣ ""ΘΕΟΣ""(sic) ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ,ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ???????????????????????????
ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Edited by - stamalli on 07/01/2003 22:46:49

Edited by - stamalli on 07/01/2003 22:54:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 08:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Φίλε μου stamalli, σωστά αυτά που λές πεί ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ.
Σημαίνει απλά, το τέλος του δημιουργημένου (θα προτιμούσα τη λέξη ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΥ) κόσμου.

Που στηρίζεις την ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΟΥ όμως φίλε μου όταν λές ότι

quote:
Στη δημιουργία υπάρχει και αρχή και τέλος, ποια η ατέλεια λοιπόν και θα επέλθει καταστροφή? Εκανε λάθη ο δημιουργός? Δεν ήταν λοιπόν αλάνθαστος?

Ποιός ή που μας λένε ότι ο ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΣ (δημιουργημένος κόσμος) θα ΕΠΡΕΠΕ να έχει ΑΙΩΝΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, τη στιγμή που είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΟΣ;;;

Πώς χαρακτηρίζεις αυτήν την ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ και την ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΠΕΚΔΗΛΩΣΗ του κόσμου, ως ΛΑΘΟΣ;;;

quote:
Η καταστροφή και το τέλος του χωροχρόνου είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι θα συμβεί και είναι ανεξάρτητο της συμπεριφοράς των γήηνων όντων.

Ξαναλέω λοιπόν ότι αυτό που λές το ασπάζομαι και εγώ, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να αποδόσουμε λάθος σε αυτή την επερχόμενη πραγματικότητα;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 09:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός μεταξύ ύλης και πνεύματος ? εκδηλωμένου και ανεκδήλωτου ? κίνησης και ακινησίας ?
Μήπως πρέπει να λάβουμε υπόψην μας τα παράλληλα σύμπαντα που ίσως υπάρχουν στις διαστάσεις που ο άνθρωπος δεν μπορεί να κινηθεί ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, Kelsos, για τις απαντήσεις και τις κατευθύνσεις που μου δίνεις.
Τα ερωτήματα σου είναι και δικά μου. Όπως ξαναείπα, η ιστοριούλα ξεπήδησε από το παιδικό (εφηβικό) μυαλό μου, χρόνια πριν.
Και βέβαια μιλώ για το Θεό σαν Δημιουργό του Εκδηλωμένου κόσμου. Με τίποτα δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη αυτή η τελειότητα που μας περιβάλλει σε κάθε της εκδήλωση είναι τυχαία. Έτσι θα διαφωνήσω με την άποψη σου stamalli:
quote:

ΆΡΑ ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ?????????
ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ, ΜΗΠΩΣ ""ΘΕΟΣ""(sic) ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ,ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ???????????????????????????
ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Η ιδέα του Θεού φυσικά και βολεύει τον άνθρωπο να εξηγήσει τη Δημιουργία και πολλά βασανιστικά ερωτήματα. Όμως τον ίδιο τον άνθρωπο και τη φύση που μας περιβάλλει, με όλη τους την τελειότητα, ποιος τα δημιούργησε; Σε παρακαλώ διάβασε πάλι την ιστοριούλα στην αρχή του topic, να μου πεις πώς σου φαίνεται μια τέτοια ιδέα.

Τώρα όσο αφορά τα ερωτήματα σου Kelsos, κατά τη γνώμη μου μια εύκολη απάντηση είναι ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα και μαζί και το χρόνο. Άρα δεν υπάρχει το ΠΡΙΝ τη Δημιουργία. Η λέξη "πριν" αναφέρεται σε διάσταση του χρόνου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ο χρόνος, δεν υπάρχει και το χρονικό εκείνο σημείο που μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ΠΡΙΝ τη Δημιουργία.
Φυσικά, όπως έχω ξαναπεί, η γνώμη μου στηρίζεται σε αποκλειστικά δικές μου σκέψεις και δε διεκδικώ με κανένα τρόπο το αλάθητο. Άλλωστε η μη γνώση μου είναι απεδεδειγμένη και αυτή προσπαθώ να διορθώσω, σε όποιο βαθμό μπορέσω.

Edited by - ddf on 08/01/2003 10:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 12:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια

μου ειναι πολυ δυσκολο να φανταστω οτι καποια ανωτερη μορφη , ον ή οτι αλλο ονομαζουμε ΘΕΟ δεν ειχε τι να κανει και εφτιαξε ενα συμπαν ετσι για να εχει να ασχολειται, να παιρνα ο χρονος που δεν υπαρχει !!!!

δεν σημαινει οτι επειδη εμεις ως ανθρωποι εχουμε αρχη και τελος , ολα εχουν αρχη και τελος, εαν ειμασταν μυγες θα βλεπαμε τους ανθρωπους ως αθανατους ως θεους μιας και θα ζουσαμε ελαχιστα , αντιθετα εαν ειμασταν βουνα οι ανθρωποι θα ηταν για μας εντομα που θα ζουσαν ελαχιστα!!! διαφορετικα μετραει για μας ο χρονος και διαφορετικα για καποιον αλλο οργανισμο και ισως καθολου για κατι αλλο.
μεσα απο τις αναγκες μας δημιουργισαμε το ΘΕΟ, το ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ.

κοιταζω απο το παραθυρο το βουνο που βρισκετε λιγο ποιο περα και σκεφτομαι ποσα πραγματα εχει δει , ειδε το πατερα μου να γεννιετε θα δει τα παδια μου τα παιδια των παιδιων μου κτλπ σε ολη τη ζωη δεν θα εχει αλλαξει καθολου , κι ομως ειμαστε απο το ιδιο πραγμα , ηλεκτρονια που γυριζουν γυρω γυρω , αλλιως δεμενα σε εμενα αλλιως σε αυτο ομως η τελικη ουσια εινα ιδια ηλεκτρονια !!! ποσο διαφορετικα τα βλεπω εγω και ποσο αυτο ? ποια η δικη μου η ζωη και το περασμα μου και ποια του βουνου απεναντι ??

θεωρω οτι ολα γυρω μας , ολα στο συμπαν ειναι ιδια , ειναι ενεργεια
μια μορφης ενεργεια ειναι το χωμα , τα δεντρα , τα ζωα , οι ανθρωποι
υπηρχε , υπαρχει ,θα υπαρχει. δεν δημιουργηθηκε απο καποιον γιατι δεν υπαρχη λογος να δημιουργηθηκε , απλα υπαρχει και ειναι το μονο το οποιο θα μπορουσα να θεωρησω ΘΕΟ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ,ολα αυτα μεσα στα οποια ζουμε και εμεις μαζι ειμαστε κατι απο αυτο , μερος απο την ιδια ενεργεια ειμαστε ΘΕΟΙ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ και δεν δημιουργηθηκαμε ετσι δεν υπαρχει δημιουργος
ολα αυτα ειναι σκεψεις που εκανα και ψαχνω αρκετα χροναι τωρα εαν ειναι σωστες ή λαθος , αυτο πιθανον να το μαθουμε φευγοντας απο αυτο το κοσμο.

ο ΚΙΤ ΚΑΤ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stamalli
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 16:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stamalli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι γεια σας φίλοι.
Πιστεύω ότι η συζήτηση έχει πάρει φωτιά και χαίρομαι ιδιαίτερα.
Θα λείψω 2-3 μέρες για επαγγελματικό ταξίδι και δυστυχώς θα χάσω "επεισόδια".
Θα πρότεινα πάντως όσους ενδιαφέρει, να πάρουν να διαβάσουν το βιβλίο του κορυφαίου κατά τη γνώμη μου φυσικού STEPHEN HAWKING : {{ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ}} των εκδόσεων ΚΑΤΟΠΤΡΟ. Είναι τρομερά διαφωτιστικό για το θέμα που συζητάμε.
Γεια σας και καλή μου επιστροφή, εύχομαι να βρω ακόμη πιο πλούσιο προβληματισμό όταν γυρίσω.

Τα υπαρξιακά ζητήματα ειναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα και απασχολούν πολύ κόσμο. Υπάρχει όμως κατά την αποψη μου ένα κομβικό σημείο, το οποίο είναι το εξής:
Στο βιβλίο Η ΚΟΜΗ ΤΗΣ ΒΕΡΕΝΙΚΗΣ (ΕΚΔΌΣΕΙΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤ. ΚΡΗΤΗΣ) και σε άλλα που εχω διαβασει η ερμηνεία της εξελιξης του σύμπαντος φτάνει πίσω μέχρι τη στιγμη της μεγάλης εκρηξης. Πιστευω ότι μόλις η επιστήμη και η ερευνα πάει ΑΚΌΜΗ πιο πίσω ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ, ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΕΙΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΟΚΗ ΑΠΟΨΗ.


Edited by - stamalli on 08/01/2003 16:48:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 17:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ να που πέρνει μορφή ο διάλογος....

Να παραθέσω λοιπόν μια κάπως "αιρετική" άποψη που πιθανά στα χρόνια του μεσαίωνα (κάτι ανάλογο ζούμε στις μέρες μας;;;) να είχαν κάψει πολύ, μα πάρα πολύ κόσμο η κρατούσα τάξη;

Λοιπόν φίλε Κίτ-Κάτ...
Αν όπως πολύ σωστά λές ό ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ως δημιούργημα και αυτός του Δημιουργού) έχει ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ δημιουργήματα ΑΡΧΗ και ΤΕΛΟΣ, συλλογίσου τότε την φράση απο το βιβλίο της Γένεσης που μιλά "ξεκάθαρα" ότι ο δημιουργημένος 'Ανθρωπος, είναι "ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ & ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ"...
Χμμμ λές ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που έχει Αρχή και Τέλος, να ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ μιά και είναι φιλοσοφικά (καί ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ο ΜΙΚΡΟΣΚΟΣΜΟΣ, την Αρχή και το Τέλος του Θεού, του ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ;;;
Και για να ΜΗΝ κατηγορηθώ για ασάφεια, εννοώ το τέλος του ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΥ ΘΕΟΥ...

Να μια ιδέα για να συλλογιστούμε επάνω σε αυτήν...

(Σας παρακαλώ πολύ, τη φωτιά ΜΗΝ τη στήσεται σε απόμερη πλατεία, αλλά σε αυτή του Συντάγματος χεχεχε)

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 18:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ίσως όμως να μην είναι δημιουργία αλλά εκ-πόρευση... ή κάτι σαν την αναπαραγωγή της αμοιβάδας...
λέμε τώρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 09:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν πράγματι όλα τα πράγματα ΑΡΧΗ και ΤΕΛΟΣ;
Μήπως το τέλος είναι και αρχή;
Μήπως τελικά η ιστοριούλα στην αρχή του topic θέλει να πει ότι ο κόσμος μας οδεύει προς το τέλος του, το οποίο συμπίπτει με την αρχή του;
Μήπως ένα εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου πριν τη Δημιουργία είναι το τέλος της Δημιουργίας;
Μήπως αυτό κρύβει τελικά το σύμβολο του ουροβόρου όφις;


Edited by - ddf on 10/01/2003 13:23:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 09:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin, ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Τι λάθος κάνω στην εισαγωγή εικόνας;
Μπορείς να βοηθήσεις να φαίνεται κανονικά η εικόνα;
Η εικόνα είναι από το Esoterica.gr και είναι η εικόνα της ημέρας.

-----------------------------------------------------------------
από Admin:
Η εισαγωγή του κώδικα ήταν σωστή, αλλά δεν ήταν παραπομπή σε αρχείο εικόνας(συνήθεις καταλήξεις: .jpg, .gif, ενίοτε .png) αλλά σε αρχείο HTML, ιστοσελίδα δηλαδή (κατάληξη .htm).

-----------------------------------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 15:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ένα εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου πριν τη Δημιουργία είναι το τέλος της Δημιουργίας;
Μήπως αυτό κρύβει τελικά το σύμβολο του ουροβόρου όφις;

Την καλησπέρα μου...
Ναί φίλε μου, κάτι τέτοιο είναι ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ τις οποίες οι μικρές μικρότατες μονάδες της, τμήματά της ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΑ, ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δηλαδή, τις θεωρεί ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ, αέναη και αιώνια...

Οι ΙΝΔΙΟΙ αλλά και ο θαυμάσιος 'Ελλην ΗΣΙΟΔΟΣ, ισάξιος του ΟΜΗΡΟΥ, μας περιέγραψε πολλά, μα πάρα πολλά απο τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ...
Ας τα ανακαλύψουμε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 13:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΟΥΡΟΒΟΡΟΥ ΟΦΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΜΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 15:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΕΝΑΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΟΝΤΩΣ..
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ : BIGBANG ,ΑΠΑΡΧΗ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ-ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ,ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΕ "ΚΟΣΜΙΚΟ ΑΥΓΟ" ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΦΥΙΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΡΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΕΝΩ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΕΧΘΡΙΚΟ,ΑΣΑΦΕΣ ,ΑΝΟΜΟΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΖΩΗΣ Η ΕΥΦΥΙΑΣΣ..
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΣΥΜΠΑΝ (ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ) ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ,ΚΑΙ ΟΜΟΙΟ ΠΑΝΤΟΥ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΠΙΚΟ,ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ π.χ Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ..ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΩΙΜΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΟΥ(YΠΑΡΞΗ QUASARS,ΜΑΥΡΩΝ ΤΡΥΠΩΝ,PULSARS..)

ΑΡΑΓΕ ΟΤΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ (ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ),ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΟΥ..


ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΛΙΓΟΝ ΠΙΟ ΦΕΥΓΑΤΗ,ΥΠΟΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ..(ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΑ ΥΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ Η ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΜΗ ΥΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ).(ΗΔΗ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ,Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ Η ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΑΣ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ..
π.χ ΤΑ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΤΡΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΡΑΔΙΟΚΥΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ,ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ..)
ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕΣΩΝ ΣΚΟΥΛΗΚΟΤΡΥΠΩΝ,ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΙΑΤΥΠΩΘΕΙ ?
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΟΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΝΗΤΑΚΟ ΟΠΩΣ Η ΓΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ..ΜΗΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΠΕΚΑΛΥΦΘΗ ΣΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΥΣΤΕΣ ?

(ΜΗΠΩΣ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ? ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΕΛΕΙΩΝΩ..) ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΛΥΣΗ" ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..
ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΠΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΕΙ" ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ...
ΗΔΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ,ΑΝ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ,ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΡΙΚΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΑΣΤΡΩΝ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΣΤΡΑ (ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΗΔΗ,Η ΕΚΡΗΞΗ ΕΝΟΣ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΑΣΤΡΟ..)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ..ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΜΙΚΡΟ ΝΕΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥ ..(AΡΧΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΥΠΕΡΠΥΚΝΗΣ ΥΛΗΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΑΖΑ ,ΕΚΡΗΞΗ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΩΝ..).ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Η ΜΑΝΙΑ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 17:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθέσουμε ότι όντως ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο που ζούμε, το Σύμπαν. Ας υποθέσουμε ακόμη (γιατί εγώ προσωπικά μόνο την χριστιανική διδασκαλία έχω υποψη) ότι οι ιδιότητες που προσάπτονται στο Θεό, όπως άναρχος, τέλειος, άπειρος κ.ο.κ. είναι αληθής. Ας υποθέσουμε ότι σκοπός της δημιουργίας ήταν η δημιουργία του ανθρώπου που σύμφωνα με την Αγία Γραφή, δημιουργήθηκε κατ' εικόνα και ομοίωση.
Ερωτήσεις..
1. Γιατί αποφάσισε τη δημιουργία πριν περίπου 15 δις χρόνια εφόσον είναι άπειρος σε χρόνο και όχι πριν 50 ή 100.
2. Αφού η Αγία Γραφή είναι θεόπνευστη γιατί τόσα λάθη στην 7ήμερη δημιουργία που αναφέρεται στη Γένεση.
3. Αν η Εύα έγινε από το πλευρό του Αδάμ (παρθενογένεση) γιατί τότε όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν επακριβώς το ίδιο DNA.
4. Όταν ο Κάιν σκότωσε τον Άβελ, ο Θεός του έβαλε μία σφραγίδα ώστε να τον βλέπουν οι άλλοι άνθρωποι και να μην τον σκοτώσουν. Πού βρέθηκαν οι άλλοι άνθρωποι. Κουνέλα ήταν η Εύα????

Κατά τη γνώμη μου η Γέννεση, περικλείει κάποια ψήγματα προ-επιστημονικής γνώσης αν όμως διαβαστεί με κάποια διαφορετική προοπτική. Θα πώ την δική μου άποψη, χρόνια γύριζε στο μυαλό μου και μάλιστα πρόσφατα την διάβασε σε κάποιο site σχετικά με την ιστορία της Γέννεσης.

Ο άνθρωπος σαφώς και δεν ήταν αθάνατος. Απλά δεν διέθετε λογική και συνείδηση καθώς βρισκόταν στο συνειδησιακό επίπεδο ζώου. Ήταν γυμνός και δεν αντιλαμβανόταν τη γύμνια όπως ακριβώς και τα ζώα. ΄Ηταν αθάνατος όχι γιατί δεν πέθαινε αλλά γιατί δεν γνώριζε το θάνατο εφόσον δεν είχε λογική σκέψη και αυτοσυνείδηση. Μόλις έφαγε τον γνωστό καρπό, μόλις δηλαδή μέσω της εξέλιξης το μυαλό αναπτύχθηκε αρκετά ώστε να προσφέρει λογική αναλυτική σκέψη και αυτοσυνείδηση, τότε έγινε θνητός γιατί συνειδητοποίησε το θάνατο. Έθεσε κανόνες ηθικούς και είδε τη γύμνια του. Και έφυγε βέβαια από τον παράδεισο που ήταν ο παράδεισος της άγνοιας λόγω έλλειψης λογικής, γνώσης και αυτο-συνείδησης και μπήκε στα βάσανα της πραγματικής ζωής.
Ο Κάιν ήταν κτηνοτρόφος. Ο Άβελ γεωργός. Ο πρώτος φόνος (ας μην ξεχνάμε ότι τα ονόματα είναι σχετικά, οι ιδιότητες παίζουν ρόλο) ήταν ο πρώτος "πόλεμος" μεταξύ των ανθρώπων. Πολλοί πολεμολόγοι πιστεύουν ότι οι πρώτοι "πόλεμοι" έγιναν από κτηνοτρόφους, γνώστες του πώς να πιάνουν ζώα, να κάνουν ενέδρες, να τα σκοτώνουν, εναντίον αγροτών, συλλεκτών καθώς γύριζαν σε γόνιμα μέρη με τα ζώα τους για βοσκή, αλλά και παράλληλα προσπαθώντας να ιδιοποιηθούν αντικείμενα άγνωστα σε αυτούς τους νομάδες λόγω "εργασίας".

Ελπίζω να μήν με κάνετε μπάρμπεκιου στη φωτιά...

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 20:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε άλλο φίλε μου Τόμκατ...
Αλλά εδώ θα ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ, τίποτα περισότερο, τίποτα λιγότερο...
Κερδισμένος, αυτός που θα ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τα δικά μας δεδομένα και θα αντιληφθεί τη δική ΤΟΥ θέση ως πρός τα πράγματα....
Αυτή άλλωστε είναι ΚΑΙ η αξία του ΔΙΑ-λόγου (ερμήνευσέ το όπως θές...)

Κατρχάς φίλε μου Βeyond, σωστές οι απορίες σου και οι ανρωτήσεις σου. Το κλειδί το κρατάς όμως φίλε μου στο τέλος της κουβέντας σου:

quote:
...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Η ΜΑΝΙΑ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ...

Αυτός είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ όμως φίλε μου και ξαναλέω:
quote:
...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ως δημιούργημα και αυτός του Δημιουργού) έχει ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ δημιουργήματα ΑΡΧΗ και ΤΕΛΟΣ, συλλογίσου τότε την φράση απο το βιβλίο της Γένεσης που μιλά "ξεκάθαρα" ότι ο δημιουργημένος 'Ανθρωπος, είναι "ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ & ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ"...
Χμμμ λές ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που έχει Αρχή και Τέλος, να ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ μιά και είναι φιλοσοφικά (καί ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ο ΜΙΚΡΟΣΚΟΣΜΟΣ, την Αρχή και το Τέλος του Θεού, του ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ;;;
Και για να ΜΗΝ κατηγορηθώ για ασάφεια, εννοώ το τέλος του ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΥ ΘΕΟΥ...

Φιλοσοφικά ΠΑΝΤΑ ομιλώ και όχι κατα ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ, κάτι που φίλος μου ο Τόμκατ τα κείμενα που διαβάζει ΜΟΝΟ έτσι τα εκλαμβάνει. 'Ισως γιατί έτσι ΕΠΙΒΑΛΕΙ ο επιστημονικός τρόπος σκέψης...

Την άποψή σου αυτή φίλε μου Βeyond, την έχεις εκφράσει ποικιλοτροπος ο Ντάνικεν στην απέραντη βιβλιογραφία του, η οποία όμως στερείται φιλοσοφικής βάσης, μιάς ΚΑΙ ΔΕΝ ξεκινά απο την ΑΡΧΗ, αλλά απο το ΣΗΜΕΡΙΝΟ (σχετικό) ΤΕΛΟΣ και έχωντας σαν σημεία εκίνησης την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ του Ανθρώπου...

Ας πάμε λοιπόν στην ΑΡΧΗ και μιάς και φίλος μου ο Τόμκατ θέλει να μιλήσουμε στα περι Χριστιανικών Γραφών, αυτό θα κάνουμε. Φυσικά ΑΝ θέλει κάποιος να δεί και να μάθει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ για το θέμα μας, θα πρέπει (κατ'εμέ) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ τις "Στάντζες των Ντζιάν" και τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ σχόλια επ'αυτών που έκανε η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ στα έργατης ΙΣΙΔΑ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΕΝΗ και ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΟΞΑΣΙΑ...

Κατρχάς φίλε Τόμκατ, η άποψη που παραθέτης, δεν είναι "λάθος" και δέν είναι "λάθος" γιατί είναι μέρος απο την ΑΛΗΘΕΙΑ, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...
'Ομως αυτή η ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΗ άποψη θεωρεί και εκλαμβάνει την ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ των Γραφών ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. 'Ετσι θεωρεί δεδομένο ότι υπήρξε ένας "παράδεισος" και μιά ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (απο "κάποιον") του Ανθρώπου...
Εχει πολλά μα ΠΑΡΑ πολλά κενά όμως και δεν μας μιλά για την ΑΡΧΗ...

Προηγουμένος ανέφερες 4 ερωτήματα...
1ον- Γιατί να ΜΗΝ δημιουργούσε όποτε ΕΚΕΙΝΟΣ ήθελε;;; 'Αναρχος λές ότι είναι, Τέλειος κλπ, άρα ΟΠΟΤΕ θέλει δημιουργεί...
2ον- Για ποιά λάθη αναφέρεσαι;;;
3ον- ***************************
4ον- Πολύ ΠΡΙΝ να γίνει ο φόνος, λέει μέσα το κείμενο ότι τον ΑΔΑΜ τον έπλασε για να εγάζεται και να ΦΥΛΑΕΙ τον κήπο... Απο ποιόν να τον φυλάει;;;;

Αν λοιπόν πάρουμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ το κείμενο θα βρούμε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ερωτήματα, αναπάντητα, όπως το 3ο ερώτημα....

Αλλά ας πάρουμε να ερμηνέψουμε το κέιμενο, με την εκδοχή ότι το ΚΕΙΜΕΝΟ είναι ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΟ...
1ον- Σήμερα η επιστημονική κοινότητα έχει "αποδείξει" την ηλικία της Γής, του Ηλιακού Συστήματος κλπ κλπ. Κατ'επέκταση δεχόμενοι την ύπαρξη ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ (ώς αρχής - ενέργειας και ΟΧΙ ως προσώπου), τότε ΕΜΦΑΝΙΣΕ τη βουλή ΤΟΥ για ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ή τότε φτάνουμε ΕΜΕΙΣ να μπορούμε να ερευνούμε. Μη ξεχνάμε ότι ΠΡΙΝ απο μερικές εκατονταετίες τα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ήταν άλλα... Και ΤΟΤΕ η επιστημονική κοινότητα είχε ΑΛΛΕΣ ηλικίες για την Δημιουργία του Κόσμου.
2ον- Θεόπνευστη ΔΕΝ είναι η Αγία Γραφή, αλλά ο συγγραφέας της. Αυτή είναι η ΕΚΔΟΧΗ (άρα κρύβεται υποκειμενικότητα εδώ) του ΠΩΣ ο συγγραφέας της ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ τα γεγονότα.
Το ΕΠΤΑ είναι ένας πολύ σημαντικός αριθμός (σε παραπέμπω στο ανάλογο θέμα συζήτησης, "ο μαγικός αριθμός 7") και κρύβει πολλά. Θα πρέπει να αναλύσουμε το ΕΠΤΑ και μετά να πούμε περί ανακριβειών, οι οποίες ΞΑΝΑΛΕΩ, αν δούμε ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΑ το κείμενο ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
3ον- Σίγουρα με το ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ κέιενο απάντηση ΔΕΝ υπάρχει, τουλάχιστον εγώ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ.
'Ομως καλέ μου φίλε, ΠΡΙΝ απο την δημιουργία του ΑΔΑΜ και της ΕΥΑΣ (απο τα πλευρά του) ΥΠΗΡΞΕ μια ΑΛΛΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, εκείνη που λέει "ΑΡΣΕΝ ΚΑΙ ΘΥΛΗ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΥΤΟΥΣ"
'Αρσεν ΚΑΙ Θύλη.... Χμμμμ και ρωτάω εγώ, ΣΕ ΕΝΑ ΟΝ;;;;
Χμμμμμμ ναι "μάλλον" σε ΕΝΑ ΟΝ, εκείνο το περιβόητο ΔΙΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΟΝ που αποκαλείται ΕΡΜΑΦΡΟΦΙΤΟΣ!!!
Μήπως λοιπόν, η δημιουργία της Εύας απο τα πλευρά του Αδάμ, έχει να κάνει με τον ΧΩΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ, σε αρσενικό και θυλικό;;;
Μήπως;;;;
4ον- Για το ερώτημα αυτό ΔΕΝ θέλω να αναπτύξω την άποψή μου, μιάς και σχετίζεται ΜΕ ΑΛΛΑ πολύ πιό σημαντικά θέματα, ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΑ (ο νοών νοήτω)...

Τα επίπεδα που μπορούμε να μελετήσουμε τα Ιερά κείμενα των λαών, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ, αλλά αρκετά, ας το πράξουμε λοιπόν...

Ξέχασα να πώ πώς η σκέψη του φίλου Βeyond, σχετικά με το θεό και τους νόμους ΤΟΥ δεν είναι λάθος, αλλά θέλει να προσθέσει και κάποιες ΑΛΛΕΣ παραμέτρους.
Μιλάμε ότι ο ΘΕΟΣ είνα τα ΠΑΝΤΑ, αρα τα ΠΑΝΤΑ (και ο θεός μαζί) υπόκειντε σε ΚΑΝΟΝΕΣ - ΝΟΜΟΥΣ.
Φυσικά και η ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΟΨΗ του θεού, υπόκειτε στους ΝΟΜΟΥΣ του, αλλά ο Θεός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΣ... Αυτός είναι ένα μέρος Του που ΘΕΛΕΙ να εκδηλώσει. Υπάρχει και η ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΗ, ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΗ, ΑΡΗΤΗ, ΑΕΝΑΗ, ΑΟΡΑΤΗ όψη Του που εκ των πραγμάτων, εμείς ΔΕΝ μπορούμε να προσεγγίσουμε. Είναι ο Θείος Γνόφος του Διονυσίου του Αεροπαγήτου...

Αυτά για... ΑΡΧΗ!

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 21:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Όχι βέβαια tomcat δεν θα σε ψήσουμε στο μπάρμπεκιου. Το πολύ, πολύ μιας και είσαι tom-cat να σου στείλουμε τον jerry-mouse για να σε ταλαιπωρήσει .

Αν θέλαμε να τα λέμε μεταξύ μας αυτοί που συμφωνούμε σε κάτι θα είχαμε κάνει ένα κλειστό club για να προστατευτούμε στην club-α μας.
Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ καλές και τις χρειαζόμαστε όλοι.

Ο φίλος μας ο "Κέλσος" είπε πολλά πράγματα από αυτά που ήθελα να πω κι εγώ και για να μην επαναληφθούμε θέλω να σου θέσω έναν προβληματισμό. Λες:

quote:
Ο άνθρωπος σαφώς και δεν ήταν αθάνατος. Απλά δεν διέθετε λογική και συνείδηση καθώς βρισκόταν στο συνειδησιακό επίπεδο ζώου. Ήταν γυμνός και δεν αντιλαμβανόταν τη γύμνια όπως ακριβώς και τα ζώα. ΄Ηταν αθάνατος όχι γιατί δεν πέθαινε αλλά γιατί δεν γνώριζε το θάνατο εφόσον δεν είχε λογική σκέψη και αυτοσυνείδηση. Μόλις έφαγε τον γνωστό καρπό, μόλις δηλαδή μέσω της εξέλιξης το μυαλό αναπτύχθηκε αρκετά ώστε να προσφέρει λογική αναλυτική σκέψη και αυτοσυνείδηση, τότε έγινε θνητός γιατί συνειδητοποίησε το θάνατο. Έθεσε κανόνες ηθικούς και είδε τη γύμνια του. Και έφυγε βέβαια από τον παράδεισο που ήταν ο παράδεισος της άγνοιας λόγω έλλειψης λογικής, γνώσης και αυτο-συνείδησης και μπήκε στα βάσανα της πραγματικής ζωής

Είσαι σίγουρος για το τι είναι η αυτοσυνείδηση ή το τι είναι η συνείδηση; Αναπτύχθηκε το μυαλό και τσουππ... βουαλά, να την να την, απαναθέματην, η αυτοσυνείδηση ως μία Αθηνά πετάγεται από το κεφάλι του Δία.

Αυτή η επιστήμη μας ενώ μας έχει προσφέρει τόσο σημαντικά πράγματα και έχει να μας προσφέρει πάρα πολλά ακόμη, είναι σαν τυφλή όταν φτάνει σε ένα θέμα που δεν γνωρίζει και πρέπει κάπου να το κατηγοριοποιήσει για να μην χαλάσει η σούπα που έχει φτιάξει προς στιγμήν. Για την λέξη "συνείδηση" και την λέξη "ψυχή" υπάρχουν δεκάδες διαφορετικοί ορισμοί τους οποίους αποδεχόμαστε ή απορρίπτουμε κατά που φυσάει ο άνεμος της μόδας των ιδεολογιών.

Αν ήθελα να μάθω να φτιάχνω παπούτσια θα πήγαινα να μάθω από έναν παπουτσή, αν ήθελα να μάθω να κουρεύω θα πήγαινα σε έναν κομμωτή όπως θα έλεγε ο Πλάτων. Έτσι αν ήθελα να μάθω για την συνείδηση και τα μυστήρια της θα πήγαινα στους σοφούς μυστικιστές οι οποίοι είναι οι ειδικοί-επιστήμονες για αυτόν τον τομέα. Είναι κρίμα να φορτώνουμε στην Φυσική, ή ακόμη και στην αγκυλωμένη, υλιστική μας Ψυχολογία το φορτίο του να ορίσει αυτές τις λεπτές έννοιες που είναι περισσότερο μεταφυσικές από ότι νομίζουμε.

Ή νομίζουμε ότι η παλαιοντολογία και η θεωρία της δαρβινικής εξέλιξης πάνω στις οποίες στηριζόμαστε δεν αρχίζουν να τρίζουν. Τώρα αποδεικνύεται ότι ο άνθρωπος μόλις κατέβηκε από τα δένδρα ήταν ικανός να περπατάει κανονικά με τα δύο πόδια (λεπτομέρειες σε ερχόμενο νέο στο Esoterica). Σε λίγο τι; Δεν έχει περάσει πολύς καιρός που μας έλεγαν από τις πιο επίσημες πανεπιστημιακές έδρες ότι ο μύθος του διαμελισμού του Όσιρη έχει να κάνει με την γεωργική καλλιέργεια ή ότι η "Θεογονία" ήταν ένα έργο ενός ευφάνταστου βοσκού του Ησίοδου που στον πολύ ελεύθερο χρόνο του, αυτοσχεδίαζε παραμυθάκια. Και ήταν τόσο δυνατά παραμυθάκια που όλοι οι μετέπειτα φιλόσοφοι... ξεγελάστηκαν και ξόδευαν χρόνια για να τα μελετήσουν.

Δεν λέω να πετάξουμε τα βιβλία αλλά ας είμαστε βαθύτατα επιφυλακτικοί στους υποτιθέμενους ορισμούς και θεωρίες της σύγχρονης επιστήμης ειδικά σε τομείς που σχετίζονται με βιωματικές εμπειρίες και μεταφυσική.

Και για να προσφέρω και εγώ κάτι σε αυτήν την καλή συζήτηση θα δώσω ένα απόσπασμα από ένα φιλόσοφο της Αναγέννησης που με έχει εντυπωσιάσει, τον Πίκο ντελα Μιράντολα. Το κείμενο δεν υπάρχει στα ελληνικά και είναι απόσπασμα από ένα γενναίο του έργο "Περί της Αξιοπρέπειας του Ανθρώπου" προκαλώντας τον Πάπα της Εποχής του να τον... εξαφανίσει. Από πολλούς ειδικούς το έργο αυτό είναι το "ευαγγέλιο της Αναγέννησης":


«Ω Αδάμ, δεν σου δώσαμε καμία συγκεκριμένη μορφή του εαυτού σου, ούτε χαρίσματα ιδιαίτερα δικά σου, έτσι ώστε σε οποιοδήποτε μέρος, με οποιαδήποτε μορφή, οποιαδήποτε δώρα να διαλέξεις, αυτά τα ίδια να μπορείς να έχεις και να εξουσιάζεις σύμφωνα με την δική σου κρίση και απόφαση. Η φύση όλων των άλλων πλασμάτων είναι καθορισμένη και περιορισμένη με νόμους τους οποίους Εμείς έχουμε θέσει. Εσύ, αντιθέτως, δεν εμποδίζεσαι από τέτοιους περιορισμούς, μπορείς, με την δική σου επιλογή, να καθορίσεις για τον εαυτό σου τα χαρακτηριστικά της δικής σου φύσης. Σε έχω τοποθετήσει στο κέντρο του κόσμου, έτσι ώστε από αυτό το πλεονεκτικό σημείο εσύ να μπορείς να κινηθείς εύκολα γύρω από ότι περιέχει ο κόσμος. Σε έχουμε κάνει ένα δημιούργημα ούτε από ουρανό ούτε από γη, ούτε αθάνατο ούτε θνητό, έτσι ώστε να μπορείς να σχεδιάσεις τον εαυτό σου με την μορφή που προτιμάς. Θα είναι στην δυνατότητά σου να κατέβεις στις χαμηλότερες ζωικές μορφές, θα είσαι ικανός, να ανέβεις ξανά τις ανώτερες τάξεις των οποίων η ζωή είναι θεϊκή.

«Ω αξεπέραστη γενναιοδωρία του Θεού Πατέρα, Ω Θαυμαστή ευτυχία του ανθρώπου, στον οποίον έχει παραχωρηθεί να έχει αυτό που επιλέγει, να είναι ότι αυτός θέλει να είναι! Τα ζώα, από την στιγμή της γέννησής τους, φέρνουν μέσα τους, όπως ο Lucilius λέει «από την κοιλιά της μάνας τους» όλα αυτά τα οποία θα μπορούν ποτέ να κατέχουν. Τα ανώτερα πνευματικά όντα, από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας ή αμέσως μετά, ήταν στερεωμένα στην οντολογική θέση η οποία θα είναι δική τους μέσω των αμέτρητων αιωνιοτήτων. Αλλά επάνω στον άνθρωπο, την στιγμή της δημιουργίας του, ο Θεός αποθήκευσε σπόρους που εγκυμονούσαν όλες τις δυνατότητες, τα σπέρματα κάθε μορφής ζωής. Οποιαδήποτε από αυτά καλλιεργήσει ο άνθρωπος αυτά θα ωριμάσουν και αυτούς τους καρπούς θα δρέψει μέσα του. Αν φυτικά, αυτός θα γίνει φυτό, αν αισθησιακά, αυτός θα γίνει ζώο, αν λογικά, θα αποκαλύψει τον εαυτό του ως ουράνιο ον, αν διανοητικά, θα είναι ένας άγγελος και ο γιος του Θεού. Και αν, δυσαρεστημένος με το σύνολο των πλασμάτων, θα μπορούσε να ξαναμαζέψει τον εαυτό του στο κέντρο της δικής του ενότητας, για να γίνει εκεί ένα πνεύμα μαζί με το Θεό, στο απόμερο σκοτάδι του Πατέρα, ο Οποίος είναι τοποθετημένος επάνω από όλα τα πράγματα, υπερβαίνοντας όλα τα δημιουργήματα.»


Ας συνεχιστεί η ενδιαφέρουσα συζήτηση


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 18:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ???ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΥΣΙΚΑ,ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑΜΕ ΩΣ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ????ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΚΥΤΤΑΡΟ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ?ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΛΑΜΕ???ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,Σ ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ,ΤΟ ΕΝΑ ΑΠ ΤΑ ΕΠΤΑ ΠΕΠΛΑ,ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΟΣΜΩΝ??


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 18:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ο θεος ειναι "δημηουργημα" του ανθρωπου... οπως πολλοι θεοι στο παρελθον..... θεος... βραχος, θεος.. δεντρο, θεος... ηφαιστιο,....και...
μηπως καθε φορα που αλαζουν οι αναγκες του ανθρωπου αλαζουν και οι θεοι....ή ακομα... αλαζουν οι επιθετικοι προσδιορισμοι του θειου ( απειρος, ομοουσιος, αφθαρτος, απ αρχης χρονου κα) μεσω καποιας συναξης Σοφων...????? της εκαστοτε επικρατουσας θρησκειας...βλ οικομενικες συνοδοι.... και μηπως αργοτερα.... οταν η γνωση και η σκεψη προχωρισει περα απο τα σημερινα ορια... χρειαστει αλλη μια συναξη Σοφων... και ενας ακομα επιθετικος προσδιορισμος.....

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.453125
Maintained by Digital Alchemy