ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Τελικά ζούμε ή απλά επιβιώνουμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα ήταν εχθές αντικείμενο συζήτησης με έναν φίλο μου και θα ήθελα να το συζητήσουμε κι εδώ, αν είναι εφικτό.
Ανοίγω το topic στην Κατηγορία αυτή συζητήσεων επειδή πιστεύω πως έχει άμεση σχέση με την ψυχή μας, τον χαρακτήρα μας και την αντίληψη μας γενικότερα για την ζωή.
Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι μελαγχολούμε, πέφτουμε σε κατάθλιψη και προβληματιζόμαστε για καταστάσεις τις οποίες αν τις δούμε μετά απο κάμποσο καιρό αποστασιοποιημένοι καταλαβαίνουμε οτι δεν είχαμε λόγο να στενοχωρηθούμε ιδιαίτερα.
Πολλές φορές στενοχωριόμαστε για πράγματα μικρά, ίσως ασήμαντα και χάνουμε το νόημα της ίδιας της ζωής.
Μπαίνουμε σε μία ρουτίνα και μηχανικά κάνουμε τα ίδια πράγματα, χωρίς συναίσθηση της διαφορετικότητας της κάθε μέρας.
Πολλές φορές επίσης λέμε: "ακόμα μία μέρα τελείωσε, θα ζήσω την ίδια κι αύριο" και χάνουμε το νόημα της ζωής.
Την ομορφιά της κάθε στιγμής, τη μοναδικότητα της.
Έχουμε ξεχάσει το πανέμορφο συναίσθημα του να ξυπνήσουμε το πρωϊνό και να απολαύσουμε την ανατολή του ηλίου, το ξεκίνημα της ζωής και των ρυθμών της.
Έχουμε ξεχάσει να ζούμε και νιώθουμε οτι απλά επιβιώνουμε για μία μέρα ακόμα.
Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό?
Είναι εύκολο ή δύσκολο να αλλάξει...?

In anticipation of my resurrection...

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 10:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus παραθέτω την άποψη μου η οποία είναι αποτέλεσμα αλλαγής του τρόπου θεάσεως των πραγμάτων που περιγράφεις.


quote:
Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι μελαγχολούμε, πέφτουμε σε κατάθλιψη και προβληματιζόμαστε για καταστάσεις τις οποίες αν τις δούμε μετά απο κάμποσο καιρό αποστασιοποιημένοι καταλαβαίνουμε οτι δεν είχαμε λόγο να στενοχωρηθούμε ιδιαίτερα.
Πολλές φορές στενοχωριόμαστε για πράγματα μικρά, ίσως ασήμαντα και χάνουμε το νόημα της ίδιας της ζωής.
Μπαίνουμε σε μία ρουτίνα και μηχανικά κάνουμε τα ίδια πράγματα, χωρίς συναίσθηση της διαφορετικότητας της κάθε μέρας.

Δεν νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει νιώσει τα παραπάνω.
Οσο πιο νέος είναι κανείς τόσο περισσότερες προσδοκίες έχει απο την ζωή και απο τον εαυτό του.
<< Αν όμως ''περιμένεις'' μπορεί να απογοητευτείς>>.
Περνώντας ο χρόνος οι περισσότεροι ωριμάζουμε και οι προηγούμενες αξίες αλλάζουν.
Τα συναισθήματα της λύπης της αγωνίας δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.
Νομίζω όμως οτι μπορούμε να τα μετατρέψουμε σε κάτι πιο εποικοδομητικό.
Αν αναλύσουμε την λύπη, την εξηγήσουμε και δούμε το γεγονός που την προκάλεσε σαν μάθημα αλλάζει τελείως, μετατρέπεται σε ελπίδα.
Η άποψη μου ,μια και πιστεύω στο κάρμα και στήν μετενσάρκωση, είναι οτι όλα έχουν μια αιτία που γίνονται, κάτι θέλουν να μας δείξουν.

Κάτω απο αυτό το πρίσμα τίποτα δεν είναι βαρετό και ίδιο.
Τίποτα δεν είναι μικρό και άνευ σημασίας αρκεί να θέλεις να δείς και να δεχθείς την εξήγηση που θα πάρεις.

Πολλές φορές οι απαντήσεις καθυστερούν αλλά πάντα έρχονται.
Το δύσκολο είναι οτι τα πιο αληθινά μαθήματα που παίρνουμε έρχονται μέσα απο τον πόνο αλλά είναι και τα πιο καθοριστικά στη ζωή μας.


quote:
Πολλές φορές επίσης λέμε: "ακόμα μία μέρα τελείωσε, θα ζήσω την ίδια κι αύριο" και χάνουμε το νόημα της ζωής.
Την ομορφιά της κάθε στιγμής, τη μοναδικότητα της.
Έχουμε ξεχάσει το πανέμορφο συναίσθημα του να ξυπνήσουμε το πρωϊνό και να απολαύσουμε την ανατολή του ηλίου, το ξεκίνημα της ζωής και των ρυθμών της.
Έχουμε ξεχάσει να ζούμε και νιώθουμε οτι απλά επιβιώνουμε για μία μέρα ακόμα.
Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό?
Είναι εύκολο ή δύσκολο να αλλάξει...?

Οι παραπάνω θέσεις μου περιλαμβάνουν και αυτό.
Οταν γνωρίζουμε γιατί ζούμε δεν επιβιώνουμε, ζούμε.
Και τότε η ανατολή, η βροχή, η θάλασσα, και όλα γύρω μας έχουν άλλο νόημα.
Και αν όχι όλες, υπάρχουν πολλές στιγμές που είναι μοναδικές.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το θέμα ήταν εχθές αντικείμενο συζήτησης με έναν φίλο μου και θα ήθελα να το συζητήσουμε κι εδώ, αν είναι εφικτό.
Ανοίγω το topic στην Κατηγορία αυτή συζητήσεων επειδή πιστεύω πως έχει άμεση σχέση με την ψυχή μας, τον χαρακτήρα μας και την αντίληψη μας γενικότερα για την ζωή.
Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι μελαγχολούμε, πέφτουμε σε κατάθλιψη και προβληματιζόμαστε για καταστάσεις τις οποίες αν τις δούμε μετά απο κάμποσο καιρό αποστασιοποιημένοι καταλαβαίνουμε οτι δεν είχαμε λόγο να στενοχωρηθούμε ιδιαίτερα.
Πολλές φορές στενοχωριόμαστε για πράγματα μικρά, ίσως ασήμαντα και χάνουμε το νόημα της ίδιας της ζωής.
Μπαίνουμε σε μία ρουτίνα και μηχανικά κάνουμε τα ίδια πράγματα, χωρίς συναίσθηση της διαφορετικότητας της κάθε μέρας.
Πολλές φορές επίσης λέμε: "ακόμα μία μέρα τελείωσε, θα ζήσω την ίδια κι αύριο" και χάνουμε το νόημα της ζωής.
Την ομορφιά της κάθε στιγμής, τη μοναδικότητα της.
Έχουμε ξεχάσει το πανέμορφο συναίσθημα του να ξυπνήσουμε το πρωϊνό και να απολαύσουμε την ανατολή του ηλίου, το ξεκίνημα της ζωής και των ρυθμών της.
Έχουμε ξεχάσει να ζούμε και νιώθουμε οτι απλά επιβιώνουμε για μία μέρα ακόμα.
Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό?
Είναι εύκολο ή δύσκολο να αλλάξει...?

In anticipation of my resurrection...



Καλέ μου φίλε Dying_Incubus πολύ όμορφο θέμα έθεσες και σωστές οι ερωτήσεις, αν και νομίζω ότι ήδη έχεις κάποιες απαντήσεις να δώσεις Η άποψή μου είναι ότι όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά, κάπου χαθήκαμε στο λαβύρινθο της ρουτίνας και "χάσαμε τη μπάλα" (ας μου επιτραπεί η έκφραση ), το άγχος, η δουλειά, η ζωή μας όπως την έχουμε βάλει σε κουτάκια κλπ. κλπ. είναι οι αιτίες. Αν μπορούμε να την αλλάξουμε? Νομίζω πως ναι, ο καθένας με τον εαυτό του, με τις σκέψεις του, τις επιθυμίες του, τα θέλω και τα γιατί του, μπορεί να αλλάξει τον ίδιο και έτσι και το πλαίσιο της ζωής του. Συμφωνώ με την nst ότι κάποια πράγματα είναι "γραμμένο" να γίνουν και θα γίνουν. Δεν το λέω μοιρολατρικά, γιατί πιστεύω ότι εμείς έχουμε την επιλογή του να διαλέξουμε τον δρόμο, τον τρόπο που θα γίνουν. Είναι επιλογή μας λοιπόν, και εξαρτάται φυσικά τη περιμένουμε, τι ψάχνουμε, τι θέλουμε. Όλα αυτά βέβαια αλλάζουν με το χρόνο, επειδή αλλάζουμε εμείς οι ίδιοι. Όλο το θέμα είναι να τολμήσουμε, νομίζω
Καλημέρα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 14:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν γνωρίζουμε γιατί ζούμε δεν επιβιώνουμε, ζούμε.
Και τότε η ανατολή, η βροχή, η θάλασσα, και όλα γύρω μας έχουν άλλο νόημα.
Και αν όχι όλες, υπάρχουν πολλές στιγμές που είναι μοναδικές.

Και να προσθέσω ότι :

Για να γνωρίσω εγώ προσωπικά το γιατί ζω, έπρεπε να φτάσω στην σοφία .

Αν δεν έχει η ανθρώπινη ψυχή μέσα της σοφία, δεν μπορεί να ζήσει αληθινά, έτσι πιστεύω.
Απλά επιβιώνει .

Η γνώση μπορεί να οδηγήσει σε μια άνετη επιβίωση .
Η σοφία είναι αυτή που την στολίζει και την ομορφαίνει .

Γνώση και σοφία πρέπει να συμβαδίζουνε .
Και τα δύο πηγάζουνε από την φιλοσοφία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 16:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst, φυσικά κι όσο είσαι πιο νέος περιμένεις περισσότερα κι απογοητεύεσαι από την προσμονή.
Όσο μεγαλώνουμε είναι βέβαιο πως θα νιώσουμε λύπη, απογοήτευση, ανία ίσως πολλές φορές.
Απλά είπα πως δεν πιάνουμε το αληθινό νόημα της ζωής και την αφήνουμε να κυλάει χωρίς να μπορούμε να την ακολουθήσουμε, να την "πιάσουμε".
Και φυσικά κάποια δυσάρεστα συναισθήματα που θα βιώσουμε θα έχουν διδακτική χροιά στην πορεία μας πάνω στην Γή.
Μπορεί να αποδειχθούν ωφέλιμα για σένα την στιγμή που τα βιώνεις ή ετεροχρονισμένα.

quote:
Συμφωνώ με την nst ότι κάποια πράγματα είναι "γραμμένο" να γίνουν και θα γίνουν. Δεν το λέω μοιρολατρικά, γιατί πιστεύω ότι εμείς έχουμε την επιλογή του να διαλέξουμε τον δρόμο, τον τρόπο που θα γίνουν. Είναι επιλογή μας λοιπόν, και εξαρτάται φυσικά τη περιμένουμε, τι ψάχνουμε, τι θέλουμε. Όλα αυτά βέβαια αλλάζουν με το χρόνο, επειδή αλλάζουμε εμείς οι ίδιοι. Όλο το θέμα είναι να τολμήσουμε, νομίζω

Νεμεσάκι, το αφήνω απείραχτο αυτό και το παραθέτω αυτούσιο γιατί μου άρεσε και συμφωνώ κι εγώ απόλυτα.

alfa-omega, αναφέρεις, φίλε μου, πως έπρεπε να φτάσεις στην σοφία για να γνωρίσεις προσωπικά το λόγο που ζείς.
Άρα η σοφία ήταν για σένα μια εμπειρία, διάφορες καταστάσεις που βίωσες και σου απέδωσαν αυτή τη σοφία με το πέρασμα του καιρού?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 23:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 02:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!

Better to save the mystery than surrender to the secret..


ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ; (παρεμφερή με την πιο πάνω άποψη νομίζω)

ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ; (Άτοπο , αλλά υσχίει για τους περισότερους)

ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ; (ελέχθει ήδη)

ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΖΩΗΣ; (Τελικά μπερδεύτικα...)


ουυυυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 02:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΖΩΗΣ; (Τελικά μπερδεύτικα...)

μην μπερδευεσε Ανουνακι και ειναι κριμα,υπαρχει η αληθινη ζωη,δηλαδη αυτη που την ζεις στο μεγιστο δυνατον της συνειδητοτητα σου και η αλλη η ψευτοζωη που δεν σου αφηνει κανενα περιθωριο σκεψης ζωντανος νεκρος δηλαδη.
Δες αν θες και το ενθετο του κυριου Αβαταρ σχετικα με την φιλοσοφια στην καθημερινοτητας μας.
ΖΩ ΚΑΙ ΨΕΥΤΟΖΩ ΛΟΙΠΟΝ,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 03:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα είπε, καλύτερα και απ'ότι θα τα έλεγα, η αγαπητή nst.

Λές

quote:

Απλά είπα πως δεν πιάνουμε το αληθινό νόημα της ζωής και την αφήνουμε να κυλάει χωρίς να μπορούμε να την ακολουθήσουμε, να την "πιάσουμε".
Και φυσικά κάποια δυσάρεστα συναισθήματα που θα βιώσουμε θα έχουν διδακτική χροιά στην πορεία μας πάνω στην Γή.
Μπορεί να αποδειχθούν ωφέλιμα για σένα την στιγμή που τα βιώνεις ή ετεροχρονισμένα.

Το αληθινό νόημα της ζωής είναι για τον καθένα κάτι άλλο. Για
όλους μαζί λίγο δύσκολο να είναι ένα και μοναδικό πλήν της αγάπης.

Κάθε στιγμή μας είναι επιβίωση ή ζωή ανάλογα το πώς είμαστε
εσωτερικά πλασμένοι για να καταλαβαίνουμε και να πλάθουμε και
εμείς την πραγματικότητα που μας περιβάλλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 03:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus, πολύ εύστοχο θέμα...!

Πιστεύω οτι αυτό ωφείλεται αφενός στην φύση του ίδιου του ανθρώπου που είναι η συνεχής του αναζήτηση για το ακόμα καλύτερο της κάθε στιγμής που ζει, χάνοντας όπως είπες το νόημα της ζωής, και αφετέρου λόγω της ζωής του στην σημερινή κοινωνία. Μέσα από την πρόοδο της τεχνολογίας και του βιωτικού επιπέδου, φτάσαμε σήμερα, ειδικά ο άνθρωπος της πόλης να βρίσκεται σε ένα συνεχές άγχος και στρες μήπως.. δεν τα καταφέρει... (το τι μπορεί να μην καταφέρει δεν έχει σημασία, μάλλον ούτε ο ίδιος γνωρίζει). Τα ΜΜΕ έχουν σφίξει τόσο πολύ τον κλοιό γύρω από τον άνθρωπο ώστε τον έχουν κάνει ένα τυφλό πρόβατο που ακολουθεί το κοπάδι του.

Για να μην λέμε όμως τα ήδη γνωστά, πιστεύω οτι πίσω από αυτήν την τρομερή απώλεια της ατομικής συνείδησης που υφίσταται σήμερα, είναι δύο πράγματα. Το ένα είναι ένα σχέδιο υποβάθμισης της ανθρωπότητας που πιστεύω οτι έχει τεθεί σε ισχύ από τους ίδιους τους ανθρώπους...

Ο λόγος είναι οτι, εντάξει στην Αφρική και στην Ασία ο κόσμος πεινάει, άρα δεν θα κάτσει να ασχοληθεί ποτέ με το δίκαιο, με την πνευματικότητα, δεν θα επαναστατήσει και δεν θα χτυπήσει ποτέ το χέρι στο τραπέζι μιας και θα είναι πάντα υποχείριος με δάνεια στις ανεπτυγμένες χώρες.
Με κάποιον τρόπο όμως έπρεπε να εξουδετερωθούν ακόμα και οι ίδιες οι ανεπτυγμένες χώρες από το να εξελίσσεται ο λαός, και έτσι εφάρμοσαν την ίδια τεχνική με τις τριτοκοσμικές χώρες. Η εντολή είναι μία, άγχωσέ τους, τρόμαξέ τους, και δεν θα μπορέσουν και να δουν ποτέ...
Έρχονται από την μία λοιπόν οι τράπεζες που σου δωρίζουν την ζωή που πάντα ονειρευόσουν, ένα αξιοπρεπές σπίτι, ένα αυτοκίνητο για σένα και την γυναίκα σου, ονειρεμένες διακοπές όπου θέλει ο καθένας, ονειρεμένοι γάμοι, ονειρεμένα σώματα από τα Body Line κ.λ.π.
Ο άνθρωπος λοιπόν φυσικό είναι να πέφτει σε όλη αυτήν την παγίδα του ονείρου του, ώσπου πιάνεται στο δίχτυ και βλέπει οτι χρωστάει για όλη του την ζωή στην τράπεζα η οποία θα τον έχει πάντα στον φόβο της κατάσχεσης και του δικαστηρίου...
Ύστερα, πέφτει όλος τυχαίος ένα αεροπλάνο από δω κι απο κει... μερικές βόμβες, 5 - 10 καμικάζι και παρακαλάμε να μας βάλουν κάμερες παντού, σε λίγο και στα σπίτια μας, τσιπάκια στα χέρια και κοριούς στα τηλέφωνα... μήπως έρθει αυτός ο κακός τρομοκράτης και μας χτυπήσει την πόρτα...!

Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ο άνθρωπος να είναι όλο φοβίες και άγχος για τον ίδιο και την οικογένειά του. Τι λοιπόν να παρατηρήσει; Πως να ΖΗΣΕΙ; Αφου το ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΟΝΕΙΡΟ που έχει στο μυαλό του είναι η ΕΠΙΒΙΩΣΗ;


Αυτό λοιπόν που περιγράφω παραπάνω είναι η γήινη και πραγματική πλευρά της απάντησής σου.

Όμως πολύ μακροπρόθεσμα, η αλήθεια είναι πνευματική. Πιστεύω οτι όλο αυτό είναι μέσα στο Θείο Σχέδιο ώστε ο άνθρωπος να φτάσει στην έσχατη θέση, στην απελπισία την ίδια, μόνο και μόνο για να αφυπνιστεί και να ξυπνήσει... Είναι σαν ένα ελατήριο, που όσο το πιέζεις προς τα κάτω τελικά τόσο πιο πολύ θα τιναχτεί προς τα πάνω. Βλέπουμε οτι τις τελευταίες δεκαετίες, πόσο έχει μεγαλώσει η διαφθορά παγκοσμίως, ναρκωτικά, σεξ, αλκοολ, καταθλιψη, ψυχοπαθειες, αρρωστιες, από τη μία... κι από την άλλη βλέπουμε πόσες ομάδες και πόσοι δάσκαλοι είναι ενσαρκωμένοι αυτή τη στιγμή προσπαθώντας να μεταδώσουν την αλήθεια. Η Γνώση επίσης δίνεται πιο άπλετα από ποτέ...

Όσο λέει μεγαλώνει το φως του ηλίου... τόσο μεγαλώνει και η σκιά κάτω από το δέντρο...


Τέλος, αναφέρω και μια τρίτη απάντηση, η οποία είναι διαχρονική. Πάντα... όλοι οι άνθρωποι που έφτασαν στην φώτιση ή τουλάχιστον ήθελαν να εξελιχθούν, κατέφευγαν στην φύση και στην παρατήρηση ή στον διαλογισμό αυτής.
Το συλλογικό ασυνείδητο της πόλης είναι τόσο δυνατό που είναι πραγματικά δύσκολη η εξέλιξη, η αυτογνωσία και συνειδητοποίηση της στιγμής.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε πιστεύω είναι να προσπαθούμε να ζούμε στο παρόν μας, να είμαστε συνειδητοί σε ό,τι κάνουμε, να ξεχάσουμε το μαύρο διακοσμητικό κουτί (τηλεόραση) του σαλονιού μας, να ανοίξουμε κανένα βιβλίο να διαβάζουμε και να θυμόμαστε πάντα οτι το Μέλλον είναι αυτό που καθορίζει το παρελθόν μας...

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 29/10/2005 03:55:58

Edited by - Μορφέας on 29/10/2005 04:00:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ALOS, φυσικά και το αληθινό νόημα της ζωής είναι διαφορετικό για τον καθένα μας.
Είναι κάτι το υποκειμενικό που καθορίζεται από την ψυχοσύνθεση του και πιθανότατα από τις δικές του αξίες.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ο καθένας μας να το βρεί.
Πιστεύεις όμως οτι όλοι μας το βρίσκουμε εύκολα ή οτι οι άνθρωποι γύρω μας (συμπεριλαμβανομένων και των εαυτών μας) το έχουν/με βρεί...?
Μήπως είναι μια αιώνια αναζήτηση?
Φίλε Μορφέα, έδωσες μια σαφή και πολύ σωστά τοποθετημένη απάντηση στα όσα είπες.
Επιβιώνουμε λοιπόν επειδή κάποιοι άλλοι παράγοντες μας έχουν επιβάλλει να επιβιώνουμε.
Στις ανεπτυγμένες χώρες κάποιο σύστημα μας έχει οδηγήσει σε μία θέληση για την απόκτηση μιας άνετης κι όμορφης ζωής, μέσω των υλικών αγαθών, ενώ στις υποανάπτυκτες χώρες η φτώχεια κι η πείνα κάνουν τους ανθρώπους να σκέφτονται απλά την διαβίωση τους.
Αναφέρεις κάτι πολύ ορθό...

quote:
Τέλος, αναφέρω και μια τρίτη απάντηση, η οποία είναι διαχρονική. Πάντα... όλοι οι άνθρωποι που έφτασαν στην φώτιση ή τουλάχιστον ήθελαν να εξελιχθούν, κατέφευγαν στην φύση και στην παρατήρηση ή στον διαλογισμό αυτής.
Το συλλογικό ασυνείδητο της πόλης είναι τόσο δυνατό που είναι πραγματικά δύσκολη η εξέλιξη, η αυτογνωσία και συνειδητοποίηση της στιγμής.

Μήπως λοιπόν η Φύση (από την οποία προερχόμαστε) είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να βοηθηθούμε στην φώτιση κι εξέλιξη μας?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 15:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς φίλε Dying, η φύση είναι η καταγωγή μας όπως είπες κι εσύ, και για αυτό η επιστροφή σε αυτήν, μας βοηθάει πάρα πολύ. Εξάλλου αυτό είναι κάτι κοινώς αποδεκτό, η ηρεμία και η γαλήνη που νιώθουμε κοντά στην φύση είναι αναμφίβολα πολύ μεγάλη.

Το ζήτημα είναι όμως οτι... κατά πόσο μπορεί ο σημερινός άνθρωπος να καταφύγει στην φύση; Και μάλιστα σε μια εποχή που η φύση όλο και περιορίζεται... Νομίζω οτι πρέπει να αναπτύξουμε νέους τρόπους και μηχανισμούς ώστε να μην είναι απαραίτητη η φυγή μας...

Για αυτό πάντα λέω, το να εξελίσσεσαι στην φυση είναι εύκολο, τι γίνεται όμως στην πόλη;

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 13:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν είναι εύκολο το να καταφύγεις στη φύση.
Ειδικά οι άνθρωποι των πόλεων που έχουν στάνταρ ρυθμούς ζωής δεν είναι εύκολο να το κατορθώσουν...
Για αυτό το λόγο άλλωστε και το φαινόμενο που παρατηρώ στο εισαγωγικό μου μήνυμα του topic αυτού παρατηρείται ως επί το πλείστον σε ανθρώπους που ζούν στις μεγαλουπόλεις...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 14:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dying_Incubus ΕΦΕΡΕΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ......

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ....

ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ..
ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ..
ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΜΙΣΟΑΔΕΙΟ....

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ....

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ???
ΤΙ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ????

ΤΟ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ Η ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ Η ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ...

ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ (ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ) ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ κλπ..

ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΜΑΘΑΙΝΩ,ΑΓΑΠΩ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 00:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω... δύσκολη πάντως η ζωή μας, βέβαια θα έπρεπε να είμαστε και πολύ ευγνωμονες για αυτά που ήδη έχουμε, αλλά... δεν παύει όμως να είναι δύσκολη. Και πιστεύω βέβαια οτι τελικά ό,τι και να έχει ένα άτομο, όσα αγαθά και να έχει, τελικά εξαρτάται μόνο και μόνο από το μυαλό του το εάν ζει ή απλά επιβιώνει.

Η πλειοψηφία της ανθρωπότητας σήμερα πιστεύει οτι απλά επιβιώνει..

Είναι πολύ τραγικό αυτό..

Σίγουρα πιστεύω οτι η φιλοσοφία και το πνευματικό μονοπάτι είναι πράγματα που βοηθούν τον άνθρωπο να απολαμβάνει πολλές ασήμαντες για άλλους ανθρώπους στιγμές, και πράγματα.

Αλλά... ;

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 01:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά ζούμε ή απλά επιβιώνουμε?

Ίσως όλα εξαρτώνται από αυτό που θέλουμε εμείς.. να ζούμε? ή να επιβιώνουμε?

Καταρχήν πως νιώθουμε και πως ορίζουμε αυτά τα δύο μεγάλα θέματα: ΖΩΗ - ΕΠΙΒΙΩΣΗ?

Σήμερα θεωρούμε πως ο άνθρωπος δεν βρίσκεται σε στάδιο που προσπαθεί να επιβιώσει, πως έχει περάσει από εκεί και το έχει ξεπεράσει, αλλά όταν κοιτάξουμε γύρω μας, ίσως λίγο πιο πέρα από την δική μας πόρτα θα δούμε πως αυτό που εμείς καλούμε επιβίωση κάποιοι το ονομάζουν ζωή, και για να μην παρεξηγηθώ, θα έλεγα καλύτερα πως κάποιοι το ονομάζουν τρόπο ζωής!
Όμως και όταν κοιτάξουμε πίσω, μέσα, στην δική μας πόρτα, τί θα λέγαμε για αυτό που αντανακλάτε μέσα μας, μέσα στο σπίτι μας?

quote:
Πολλές φορές στενοχωριόμαστε για πράγματα μικρά, ίσως ασήμαντα και χάνουμε το νόημα της ίδιας της ζωής.
Μπαίνουμε σε μία ρουτίνα και μηχανικά κάνουμε τα ίδια πράγματα, χωρίς συναίσθηση της διαφορετικότητας της κάθε μέρας.
Πολλές φορές επίσης λέμε: "ακόμα μία μέρα τελείωσε, θα ζήσω την ίδια κι αύριο" και χάνουμε το νόημα της ζωής.

Η επιβίωση και η ζωή είναι δύο έννοιες στενά δεμένες μεταξύ τους, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και εμείς κάθε μέρα επιβιώνουμε και γράφουμε την ιστορία της δικής μας της ζωής!

quote:
Γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό?
Είναι εύκολο ή δύσκολο να αλλάξει...?

Συμβαίνει, κατά την άποψή μου γιατί νομίζουμε πως ζούμε ενώ ακόμα επιβιώνουμε, αν θα αλλάξει? Δεν ξέρω... κάποιοι λένε πως το πρώτο βήμα για να θεραπεύσεις κάτι είναι να το αναγνωρίσεις.. Μερικές αναλαμπές στην ζωή μας δεν σημαίνει πως πρόκειται για αναγνώριση..
Το δεύτερο?..... Την ξέρουμε την συνέχεια?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 08:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ???
ΤΙ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΜΕ ????

ΤΟ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ Η ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ Η ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ...

ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ (ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ) ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ κλπ..

ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΜΑΘΑΙΝΩ,ΑΓΑΠΩ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ....


Συμφωνώ, φίλε μου AVATARGR!
Για όλους μας έχει διαφορά η ζωή από την επιβίωση...
Στην Αφρική πιστεύω πως δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί οι άνθρωποι επιβιώνουν.
Απλούστατα, η επιβίωση ταυτίζεται με την ζωή.
Πασχίζουν να επιβιώσουν.
Όσον αφορά την Δύση, αναφέρεις 2 κατηγορίες.
Με την δική μου αντίληψη και τον δικό μου τρόπο σκέψης, επέτρεψε μου να κάνω κι εγώ μια διαχώριση:

quote:
ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ (ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ) ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ κλπ..

Όταν αυτός είναι ο μοναδικός μας λόγος ύπαρξης, τότε πρόκειται για επιβίωση...

quote:
ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΖΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΜΑΘΑΙΝΩ,ΑΓΑΠΩ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ....


Για μένα αυτό είναι ζωή...

quote:
Η επιβίωση και η ζωή είναι δύο έννοιες στενά δεμένες μεταξύ τους, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και εμείς κάθε μέρα επιβιώνουμε και γράφουμε την ιστορία της δικής μας της ζωής!


Φυσικά κι επιβιώνουμε καθημερινά, αγαπητή μου simori!
Το έθεσες όμως πολύ σωστά...
Επιβιώνουμε για να γράφουμε την ιστορία της δικής μας της ζωής...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 09:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega, αναφέρεις, φίλε μου, πως έπρεπε να φτάσεις στην σοφία για να γνωρίσεις προσωπικά το λόγο που ζείς.
Άρα η σοφία ήταν για σένα μια εμπειρία, διάφορες καταστάσεις που βίωσες και σου απέδωσαν αυτή τη σοφία με το πέρασμα του καιρού?


Και αυτό .
Αλλά και πολύτιμα ερεθίσματα (εμπειρίες ) από άλλα μέλη του esoterica.

Πρώτα είδα τον εαυτό μου μέσα από την οικογένεια και είπα :

Είμαι απαραίτητο μέλος της .

Μετά πέταξα λίγο ποιο ψιλά και είδα τον εαυτό μου ,ως ατομική ύπαρξη επάνω σε έναν μπλε πλανήτη και είπα :

Μπαααααααααααααααα , δεν είμαι και τόσο απαραίτητος .


Η οπτική γωνία θέασης παίζει καθοριστικότατο ρόλο ,για το πώς βλέπει κάποιος κάτι .

Ο εσωτερισμός έχει την καλύτερη οπτική γωνία, κατά την ταπεινή μου άποψη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 10:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega όλοι δεν είμαστε απαραίτητοι για την συνοχή του σύμπαντος?
Αλλά και αν το πάρουμε πιο απλά πάντα δεν χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον?

Κάτι που θα πείς ή κάτι που θα κάνεις μπορεί να μην έχει σημασία για εσένα αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον. Αν δε, γίνει και συνειδητά αυτό δεν είναι μια μορφή καλοσύνης που ούτως ή άλλως θα κάνει κύκλο?

Χαίρομαι που είσαι πάλι εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 15:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΒΙΩΣΗ...ΑΠΟΔΕΙΞΗ.
Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΠΑΘΛΟ...ΤΗΝ ΔΙΑΙΩΝΗΣΗ.

Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.

ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΙΣΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ.

ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ...ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...Η ΑΝΤΟΧΗ ΜΑΣ...ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΓΕΝΕΩΝ.

Η ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
Η ΡΟΥΤΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
ΣΠΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ/ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ...ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ.

ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΜΑΣ.

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΕΓΩ ΟΧΙ.

..

Edited by - pixeldream on 31/10/2005 15:31:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 16:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέμα αυτό είναι πράγματι όπως πολύ σωστα το είπατε σοβαρό , σε όλες τις απαντήσεις βρίσκω λίγο πολύ και τον εαυτό μου.
Ναί έτσι όπως τα λέτε είναι και τι να κάνεις?
Δύσκολα τα πράγματα εγώ ένιωθα σαν στρατιωτάκι στην Αθήνα δουλεύοντας ώς υπάλληλος σηκώθηκα και έφυγα και να είμαι στην φύση άντε και πες είμαι και συνειδητοποίημένο άτομο και θέλω να ζώ όχι να επιβιώνω γίνεται? Δεν γίνεται για του λόγους που έχει αναφέρει και ο ΜΟΡΦΕΑΣ νωρίτερα(τράπεζες για αυτ/το σπίτι κ.λ.π.).
Αυτό που πράγματι με βοήθησε εμένα ήταν όταν κινδύνευσα να τα χάσω όλα τότε είπα να ζω την κάθε μέρα ώς τελευταία δεν το κάνω αλλά προσπαθώ και είμαι πιο ολοκληρομένη και ήρεμη απο τότε και δεν ζητώ πια τόσα όσα πριν επιβιώνω και με λιγότερα άρα μου μένει περισοτερος "χρόνος" για να ζω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 18:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΕΠΡΑΞΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...

ΑΛΛΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ??????

ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ?????
ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ?????

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΦΙΛΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑN ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΙΣΩ.

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ....

ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΩΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 19:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΕΠΡΑΞΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...

ΑΛΛΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ??????

ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ?????

ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ?????

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΦΙΛΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑN ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΙΣΩ.

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ....
.


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Είναι απίστευτα δύσκολο αλήθεια.
Είναι και πολλά αυτά που πρέπει να στερηθείς εκει ακριβώς όμως είναι που κερδίζεις την αληθινή ζωη .
Το έκανα πριν κάνω τα παιδιά μου έτσι αν αποτύχαινα δεν θα ταλεπωρούσα πολούς, και το έκανα πιο πολύ για τον καλό μου δεν την αντεχε πια την Αθήνα, αλλά τότε (1999 ετών τότε 25 ) ήμουνα και του δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω.
Ξεκινήσαμε με τον σημερινό μόυ σύζηγο και την οικογενειά μου δικιά μας δουλειά υπάρχει αρκετό έδαφος στην επαρχία δουλεψαμε πολύ βεβαια και ακόμα δουλεύουμε αλλά χαλάλι.
Αν η δουλεια δεν πάει καλά (χτύπα ξύλο) υπάρχει, ναι, πάντα το σπίτι μας στην Αθήνα.
Οπότε ως βασικές προυποθέσεις αν μου επιτρέπεται εγώ θα όριζα να το πάρουμε απόφαση συνειδητά για τους σωστούς λόγους, μιά σχεσή με την επαρχία, το χωριό μας κάποια πατρίδα και απο εκεί και πέρα υπομονή και επιμονή, δύναμη τα αγαθά κόπεις κτώνται.
Ποιοι έχουν την δυνατότητα ? Δεν ξέρω θέλει όταν θα το κάνεις να έχεις το κουράγιο εγώ τώρα δεν το έχω..
ΑΑΑ!!και κάτι σημαντικό όποιος αποφασίσει να μείνει στην επαρχία πρέπει απο πρίν να έχει βρεί τον άντρα ή την γυναίκα του εκεί δεν έχεις και πολλά περιθώρια επιλογής..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 20:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκουσα πολλούς να λένε πως ο κύριος σκοπός της ζωής μας είναι το να επιζήσουμε. Άν αυτός είναι ο λόγος της υπαρξής μας τότε ποιά η έννοια της ζωής.. αφού ακόμη δεν ξέρουμε αν ζούμε ή αν προσπαθούμε να επιζήσουμε..

Πολλά τα γιατί αν και προσπαθώ να βρω κάποιες απαντήσεις για να μην σπαταλώ τον χρόνο μου μη ξέροντας τι κάνω και για ποιό λόγο το κάνω.

Πάντως εγώ πιστεύω πως έχουμε ευτυχώς την πολυτέλεια και να ζούμε και να επιβιώνουμε. Εξαρτάται πως το αντιλαμβάνετε ο καθένας. Εξάλλου τα "εις βάρος" μας εμείς τα δημιουργούμε για να "ζήσουμε".. με τον τρόπο που θέλουμε... κι ας πιστεύουμε πως απλά "επιβιώνουμε"

Υπάρχουν δε και οι άνθρωποι που δεν έχουν αυτή την επιλογή και το μόνο που κάνουν είναι να επιβιώνουν ... μέρα με τη μέρα

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 08:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, είναι όντως πολύ δύσκολο για κάποιον να αφήσει τα πάντα και να πάει να ζήσει στην επαρχία, κοντά στη Φύση.
Γιατί?
Πολλοί οι λόγοι και πρώτα απ' όλα λόγοι επαγγελματικής αποκατάστασης, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο φίλος AVATARGR...
Πάντως Τριανταφυλλιά χαίρομαι που το τόλμησες κι εύχομαι να δείς την επιλογή σου αυτή να ευδοκιμεί!

quote:
Πρώτα είδα τον εαυτό μου μέσα από την οικογένεια και είπα :

Είμαι απαραίτητο μέλος της .

Μετά πέταξα λίγο ποιο ψιλά και είδα τον εαυτό μου ,ως ατομική ύπαρξη επάνω σε έναν μπλε πλανήτη και είπα :

Μπαααααααααααααααα , δεν είμαι και τόσο απαραίτητος .


Φίλε μου alfa-omega, όλοι μας ως ατομικές μονάδες επιτελούμε κάποιο έργο σε αυτό τον πλανήτη κι η ύπαρξη μας έχει κάποια βαρύτητα.
Για να το κατανοήσουμε αυτό, πρίν αναλογιστούμε για ποιόν από τους γύρω μας έχουμε σπουδαιότητα, πρέπει πρώτα να ανακαλύψουμε οτι είμαστε σπουδαίοι για τον ίδιο μας τον εαυτό.
Αν καταφέρουμε να αγαπήσουμε και να αποδεχτούμε αυτόν, μπορούμε να αγαπήσουμε και να αποδεχθούμε και τους γύρω μας.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 09:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega όλοι δεν είμαστε απαραίτητοι για την συνοχή του σύμπαντος?
Αλλά και αν το πάρουμε πιο απλά πάντα δεν χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον?

Κάτι που θα πείς ή κάτι που θα κάνεις μπορεί να μην έχει σημασία για εσένα αλλά ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον. Αν δε, γίνει και συνειδητά αυτό δεν είναι μια μορφή καλοσύνης που ούτως ή άλλως θα κάνει κύκλο?

Χαίρομαι που είσαι πάλι εδώ...


Αγαπητή προς εμέ αδελφή ,πανέμορφη ψυχή nst :

Αν αυτά που γράφεις άνωθεν ήτανε αυτονόητα , τότε (πιστεύω ) :


Θα ζούσαμε όλοι οι άνθρωποι μια :


Ζωή εν σοφία, συνειδητά και το εσωτερικό μας ταξίδι , θα είχε :

Ως στόχο το καλό .

Δυστυχώς , το καλό προϋποθέτει :

Την γνώση .

Ευτυχώς η γνώση του καλού προϋποθέτει μονάχα :


Αγάπη και μόνον αγάπη .

Σε αυτήν μπορεί ο καθένας μας να αφοσιωθεί από καθόλου, μέχρι εκεί που δεν τον συμφέρει ατομικά .

Τα πάντα δεν ξεκινούνε από την αγάπη και το ποιο όμορφο :


Εκεί δεν πρέπει να καταλήγουνε

Και εγώ χαίρομαι, που βρίσκομαι ανάμεσά σας γιατί με κέρδισε και πάλι :

Η αγάπη προς τον συνάνθρωπο .

Όσο αναπνέω, θα σκέφτομαι το γιατί .
Εύχομαι η τελευταία μου πνοή, να καταλήξει μέσα στην θεϊκή αγάπη η , αν δεν τα καταφέρω ,τότε σε μια ανθρώπινη μεγάλη ψυχή .

Επιβιώναμε πριν μερικές χιλιάδες χρόνια .
Συνεχίζουμε να επιβιώνουμε , αλλά με μια ουσιαστική διαφορά :

Γνωρίζουμε αρκετοί από εμάς , ότι η αληθινή ζωή :
Βρίσκεται εντός μας .


Εύχομαι να γίνουμε ακόμη περισσότεροι .
Θέλω η γνώση αυτή ,να κάνει τον κύκλο της .
Να κάνει τον γύρω του κόσμου .Τόσο εγωιστής είμαι .

Δείξτε κατανόηση, για έναν ξετρελαμένο εραστή της αγάπης .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 19:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.
Επιβιώνω .
Γιατί πρέπει να φροντίσω για το καθημερινό φαγητό μου, και αν μπορώ και για το σπίτι μου και άν μπορώ και για το αυτοκίνητό μου και ... και ....

Ναι.
Ζω .
Γιατί όλα αυτά μου δίνουν λύπες, χαρές, λάθη, επιτυχίες και ... και .... και ΕΝΑ, ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ που πολυ απλοικά μπορώ να διατυπώσω.
ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΩ ?????

Δυό φαινομενικά αντίθετα πράγματα (δυνάμεις) που ψάχνουν ισοροπία.
Μπορεί αυτή η τρίτη δύναμη να είναι η συνείδηση, ή η αγάπη, ή η θέληση
ή ... ή .....


Ενα μόνο δεν μου δίνει το όνειρο, το όριο.
Ως που να κινδυνέψω.
Γιατί τότε δεν θα ήταν όνειρο.Θα΄ ταν γεράματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 10:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύσκολοι καιροί. Παράξενες πορείες.
Δυνατός ο αγώνας γιά επιβίωση.
Κι η ζωή, κάπου ανάμεσα να χάνεται να κερδίζει να χάνει να δέχεται να απορρίπτει να μάχεται...
Αν ήταν εύκολη η ζωή μας θα κράταγε αιώνες.
Σε καιρούς αντιφατικότητας παλεύουμε, ψάχνοντας το αληθινό το μοναδικό το μηνυματοφόρο.
Πάθη παθήματα αποκοτιές εξάρσεις καταβυθίσεις...
΄Ολα μπερδεύονται και συνήθως καθόλου γλυκά.
Αγώνας.
Πόση σύνεση χρειάζεται αλήθεια να βρει κανείς το δρόμο του σε δύσκολες εποχές!!!
Πόσο βαθειά κριτική σκέψη κι έντονη ελπίδα επιθυμίας κι επικοινωνίας χρειάζεται!!!
Αιώνια αναζήτηση, αιώνια αμφισβήτηση κι αιώνια επαγρύπνηση.
Σκοτάδια μιάς ασάλευτης ζωής.
Ας ζήσουμε.
Εδώ είμαι γιά σένα.
Και η ζωή γιά μας.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, το καλό είναι να υπάρχει ισορροπία.
Πρέπει να προνοούμε για να ζούμε αλλά πρέπει να προνοούμε και για να ζούμε...
Και ζωή κι επιβίωση είναι 2 έννοιες διαφορετικές που συχνά τις συγχέουμε...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 19:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ζωή κι επιβίωση είναι 2 έννοιες διαφορετικές που συχνά τις συγχέουμε...

Η σύγχιση είναι αυτό που τις κάνει διαφορετικές φίλε Dying_Incubus.....


Ενα μόνο δεν μου δίνει το όνειρο, το όριο.
Ως που να κινδυνέψω.
Γιατί τότε δεν θα ήταν όνειρο.Θα΄ ταν γεράματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 05:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου ALOS, φυσικά και το αληθινό νόημα της ζωής είναι διαφορετικό για τον καθένα μας.
Είναι κάτι το υποκειμενικό που καθορίζεται από την ψυχοσύνθεση του και πιθανότατα από τις δικές του αξίες.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ο καθένας μας να το βρεί.
Πιστεύεις όμως οτι όλοι μας το βρίσκουμε εύκολα ή οτι οι άνθρωποι γύρω μας (συμπεριλαμβανομένων και των εαυτών μας) το έχουν/με βρεί...?
Μήπως είναι μια αιώνια αναζήτηση?

Κάποιοι το βρίσκουν έυκολα. Κάποιοι νομίζουν οτι το βρίσκουν εύκολα.
Κάποιοι το ψάχνουν ακόμα, κάποιοι το βρήκαν και δεν ψάχνουν άλλο.
Κάποιοι ξέρουν ποιό είναι το νόημα γιατί το μάθανε σε ένα βιβλίο.
Κάποιοι το νοιώσανε, το ακούσανε, το γευτήκανε, το σκεφτήκανε,
το ζήσανε, άλλοι θα το νοιώσουν θα το ακούσουν θα το γευτούν θα
το ζήσουν. Το νόημα της ζωής είναι νοητό και γι'αυτό είναι νόημα.

Όλα περνάνε απο τον εγκέφαλο απο την επεξεργασία του και την ψυχή
και την καρδιά φτιάχνει συναισθηματικά φίλτρα επεξεργασίας ιδεών.

Η επιβίωση είναι ένα παιχνίδι του μυαλού, σε ιδεατά δυσμενείς
συνθήκες. Και φυσικά δεν μιλάμε για τις ακρότητες της Ουγκάντα.

Το θέμα είναι "τελικά ζούμε ή επιβιώνουμε?" (εμείς οι Έλληνες?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy