ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΓΕΝΙΚΩΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 21:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 08:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Προσωπικά προτιμώ αυτόν...

Και για να το συνδέσω με το "παράξενο": την ανάποδη πεντάλφα στο μπερέ την προσέξατε; Συμπέρασμα: ο Τσε δεν ήταν μαρξιστής κι επαναστάτης ήταν μάγος και σατανιστής... Οι δε αμερικάνοι που τον φάγανε ήταν καλύτεροι μάγοι και χειρότεροι σατανιστές... Άλλωστε τα περί σατανισμού επιβεβαιώνονται και από τον αειθαλή Κάστρο (έχει κάνει συμβόλαιο με το διάβολο γι 'αυτό α. συνουσιάζεται με τα ωραιότερα κορίτσια της Κούβας και δεν ξέρει πλέον πόσα παιδιά έχει σπείρει. β. είναι αρχηγός κράτους και γ. καπνίζει τσάμπα κουβανέζικα πούρα)).

quote:
"Ένα φάντασμα πλανιέται πάνω από την ευρώπη: το φάντασμα του κομμουνισμού"

Κομμουνιστικό μανιφέστο, Καρλ Μαρξ - Φρήντριχ Έγκελς


(Για να ξέρουμε ποιων αποσπάσματα παραποιούμε προς χάριν της συζήτησης...)

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!

Edited by - dim.kar on 10/11/2005 08:33:25

Edited by - dim.kar on 10/11/2005 08:43:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 12:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ξεπερασμένος dim.kar. Εγώ προτιμώ αυτόν καθότι και γ*μεί ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ (οι άλλοι δεν δέρνουν αρκετά)

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 14:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Προσωπικά προτιμώ αυτόν...


Ουουουουουουου!!!!!

Εγώ προτιμάω αυτόν:

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 19:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω ολες και ολους
ατυχησα προφανως (ως νεος στο FORUM) και δεν εχω προλαβει να συμμετασχω στο θεμα
προφανως ειναι αρχη του διαλογου η καταθεση αποψεων
το αν καποιος ειναι θετικα η αρνητικα διακειμενος στο θεμα ειναι θεμιτο.
το θεμα ειναι,συμφωνοντας προσωπικα απολυτα με το αρχαιο ρηθεν οτι "μαντης ειναι αυτος που οιωνει τα καλως",αν στο δια ταυτα ολων αυτων υπαρχει κατι για να κρατησει καποιος,
αυτο βεβαια ειναι και η αντικειμενικη(για τον ευατο,του,καθ'ενος απο εμας) αληθεια.
δεν αντιλαμβανομαι λοιπον την οποια "αστυνομια του πνευνατος" οτι
-αυτο ειναι το σωστο...... .οι υπολοιποι στα ταρταρα,στον καιαδα
γιατι δεν συναδει με την λογικη μου
η ελευθερια του πνευματος (οποια και αν ειναι αυτη) και του λογου ειναι θεμελιωδη αρχη της δημοκρατιας.
"ακουσον με,παταξον δε" φανταζεται κανεις να μην δινονταν ποτε η ευκαιρια στον θεμιστοκλη να δωσει την δικη του εκδοχη στον χρησμο του μαντειου,(συν της αλλης να γινει και αποδεκτη) και μιλαμε για χρησμο,για προφητεια αν θελετε,εφοσον στο ιερατειο αποτανθηκαν προς βοηθεια
που ειναι λοιπον η αληθεια και που το ψεμα;
ας απαντηση καθενας για τον ευατο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 20:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ακουσον με,παταξον δε" φανταζεται κανεις να μην δινονταν ποτε η ευκαιρια στον θεμιστοκλη να δωσει την δικη του εκδοχη στον χρησμο του μαντειου,(συν της αλλης να γινει και αποδεκτη) και μιλαμε για χρησμο,για προφητεια αν θελετε,εφοσον στο ιερατειο αποτανθηκαν προς βοηθεια
που ειναι λοιπον η αληθεια και που το ψεμα;

Λοιπόν, φίλε μου, μιας και είσαι οπαδός του "άκουσον μεν, πάταξον δε", βάλε μουσικούλα και δώσε του μια ευκαιρία:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5657&whichpage=1&ARCHIVE=


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 14:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


εγω προτιμω αυτον...


Θωμας Γκαντάρας



.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

quote:

Είσαι ξεπερασμένος dim.kar. Εγώ προτιμώ αυτόν καθότι και γ*μεί ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ (οι άλλοι δεν δέρνουν αρκετά)

(ακολουθεί photo batman)

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.


Εγώ προτιμώ κι αυτήν:

Διότι και γ@mιετα@ι και δεν κινδυνεύω να με δείρει...

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!

Edited by - dim.kar on 11/11/2005 18:34:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι και γ@mιετα@ι και δεν κινδυνεύω να με δείρει...

Wowowowowow!!!!

Θες να σου βρω καμία να γ@μ@ει αντί να γ@μιέτ@ι; Να δεις πως θα τα παίξεις.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ dim.kar κολάζομαι!!!!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 19:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θες να σου βρω καμία να γ@μ@ει αντί να γ@μιέτ@ι; Να δεις πως θα τα παίξεις.

Όχι αγόρι μου... Δεν τα σηκώνει αυτά ο οργανισμός μου...

quote:
Αδελφέ dim.kar κολάζομαι!!!

Φυσιολογικόν... Αν δεν κολαζόσουν κάποιο πρόβλημα (οργανικό η ψυχολογικό) θα είχες...

(Αλήθεια γιατί ο χριστιανισμός θέλει να καυτηριάσουμε τη σάρκα; Ο θεός νοιάζεται για εάν κολάζομαι εγώ; Τι έγινε κι αν κολάζομαι; Μα κι η Pamela έργο του θεού (και των πλαστικών χειρούργων) δεν είναι; Αλλά με αυτή τη λογική κι ο Στάλιν δημιούργημα του, κι ο Τσε - ο Μπάτμαν δεν είναι - κι ο Χίμλερ δεν είναι;

Παιδιά αν γουστάρετε απάντηση δεκτή, αλλά προσοχή στα μπινελίκια... Μην ξεμπουρδελέψουμε κι αυτό το topic... Όχι πως θα χαλαστώ και πολύ δηλαδή...)

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 21:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω φιλε WWalker
μετα απο 122 σελιδες αναγνωση η αληθεια ειναι οτι διχασε
πολυ φαγωμα στο τελος αλλοι το πηραν στην πλακα αλλοι τρελαθηκαν με αυτους κακως κατα την γνωμη μου,οταν εφτασε να αλληλοβριζονται
καλως σταματησε
μια μικρη επισημανση θα ηθελα να κανω,επιγραμματικα
τα περισσοτερα κειμενα δωθηκαν επι τις ηδη τοτε υπαρχουσας ρωμαικης αρχης και αναφερονται μελλοντικα για την επανασυσταση της
καθοτι θα απολεσθη
η αρχη ξεκιναει ως γνωστον επι Μ.Κωνσταντινου με την μεταφορα της πρωτευουσας του κρατους στην Νεα Ρωμη καθοριζετε πληρως επι Ιουστινιανου μιας και επι βασιλειας του η εξουσια του θα ειναι απο τα βαθη της Ανατολης ως τις Ηρακλειες Στηλες
-με ενα μικρο σχετικα προβλημα στην Ισπανια-
Imperator Romanorum ολων αυτων τον χωρων
απο εδω ξεκινανε τα προβληματα,στο εξης στους κολπους τις αυτοκρατορικης αυλης θα υπαρξει μια διελκηστιδα αναμεσα σε αυτους που θα ασπαζονται την μια αρχη (οτι ο αυτοκρατωρ ειναι ενας) και στους αλλους που θα υποστηριζουν την "δυαρχια" (ενας αυτοκρατωρ του ανατολικου τμηματος και αλλος του δυτικου) τα νομικα επιχειρηματα υποστηρικτων της "δυαρχιας" τα αντλουν απο την χαλκευμενη -απο τους παπικους-κωνσταντινειας (και καλα) δωρεας,ειναι γνωστη η κοντρα οταν ο λιουτπαρδος της κρεμονας απο καλει μειονεκτικα στην δευτερη του επισκεψη στην Πολη "αυτοκρατωρ των ελληνων" περιοριζοντας την αρχη του μονο στους ελληνες-το καψομι που εφαγε το περιγραφει στα κειμενα του-
γιατι ολα αυτα απλα οταν θα ερθει το πληρωμα του χρονου και εκπληρωθουν τα λεγομενα για αυτην την μια αρχη μιλανε
θα εκτινεται απο τις ωραιες πυλες που εστησε ο Μ.Αλεξανδρος -12 κοιωνες ηταν- εως τις ηρακλειες στηλες
συνοπτικα οσο το δυνατον

ρητορικα το ερωτημα
ποιο ειναι το προσωπο που και σε ανατολη και σε δυση ειναι εξισου γνωστο;
ενδεχομενος εκει να βρισκεται η απαντησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 23:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Θες να σου βρω καμία να γ@μ@ει αντί να γ@μιέτ@ι; Να δεις πως θα τα παίξεις.

Όχι αγόρι μου... Δεν τα σηκώνει αυτά ο οργανισμός μου...




quote:
Αλήθεια γιατί ο χριστιανισμός θέλει να καυτηριάσουμε τη σάρκα; Ο θεός νοιάζεται για εάν κολάζομαι εγώ; Τι έγινε κι αν κολάζομαι; Μα κι η Pamela έργο του θεού (και των πλαστικών χειρούργων) δεν είναι; Αλλά με αυτή τη λογική κι ο Στάλιν δημιούργημα του, κι ο Τσε - ο Μπάτμαν δεν είναι - κι ο Χίμλερ δεν είναι;

Θα σου πω φίλε dim.kar.
Υπάρχει μεγάλη σύγχυση γύρω από το Θέμα, το οποίο είναι φυσιολογικό γιατί το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό, και αναμενόμενο μετά από τόσους αιώνες να φορτωθεί με ένα κάρο υπερβολές και παρανοήσεις.
Η σάρκα σύμφωνα με τον Χριστιανισμό, δεν ανήκει στον άνθρωπο, αλλά στον Θεό όπως και κάθε τι στον κόσμο αυτό, και λογικό είναι γιατί εγώ δεν επέλεξα αν θα γεννηθώ πρασινομάτης ή καστανομάλλης. Ως μη ιδιοκτησία του ανθρώπου λοιπόν, η σάρκα θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό, όπως θα πρέπει ο Χριστιανός να κάνει με καθετί στον κόσμο αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι η φύση μας έχει φορτωθεί με ένα κάρο εθισμούς και "πάθη" όπως τα ονομάζει η Εκκλησία, τα οποία το καταλαβαίνεις και μόνος σου πως καλό στην ψυχή του ανθρώπου δεν κάνουν πχ το τσιγάρο, στο οποίο και δεν μπορείς να αντισταθείς (σε σκλαβώνει), το πολύ φαί (άστα εδώ πάσχω και μάλιστα άσχημα), το ποτό (ο παππούς μου πέθανε από αυτό δυστυχώς). Αυτά είναι τα (σαρκικά) πάθη.
Πάθη υπάρχουν και άλλες κατηγορίες παθών, όπως η μνησικακία η οποία σκλαβώνει τον άνθρωπο σε παλιές διαμάχες και ανθυγιεινές (για την ψυχική του υγεία) ιδέες, το μίσος, η κλεπτομανία κλπ.

Τώρα συγκεκριμένα, ενώ γενικότερα η Εκκλησία θεωρεί τα πάθη αμαρτωλά, στα σαρκικά εμμένει, γιατί το αποτέλεσμα είναι η ασέβεια προς την ίδια την σάρκα του ανθρώπου - το σώμα δηλαδή που ο Θεός εμπιστεύτηκε στον άνθρωπο. Το "καυτηρίασμα" δεν συνίσταται σε ακρότητες του τύπου "δεν θα φάω για δυο μήνες" παρ'όλο που όπως είπα τέτοιες υπερβολές έχουν γίνει πολλές φορές στο παρελθόν. Συνίσταται στην σωστή χρήση του σώματος του ανθρώπου.

Σε τελική ανάλυση, ο στόχος είναι το να υποτάξει ο άνθρωπος τα πάθη του που τον κρατούν σκλαβωμένο, και όχι να καταστρέψει την σάρκα του (παθοκτονία και όχι σαρκοκτονία). Προς αυτό τον σκοπό αυτό που εξυπηρετεί καλύτερα τον άνθρωπο είναι το να παντρευτεί, να έχει την γυναίκα του και με αυτήν να ζει, για να αποφεύγεται η υπερβολή (πάω με 10 γκόμενες απανωτά που λέω και γω) αλλά και η σάρκα του ανθρώπου να αντιμετωπίζεται με σεβασμό.

Αυτά βέβαια είναι ιδανικές καταστάσεις και δεν πρέπει να απογοητευτεί ο άνθρωπος αν δεν τα καταφέρνει, όπως εξάλλου γίνεται και σε όλο τον αγώνα προς τον Θεό.

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που η λέξη πορνεία χρησιμοποιείται συχνά για να δηλώσει και την εκτροπή στο πολύ φαγητό και στο ποτό, εκτός από την σεξουαλική υπερβολή.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 11/11/2005 23:41:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 23:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χαιρετω φιλε WWalker
μετα απο 122 σελιδες αναγνωση η αληθεια ειναι οτι διχασε
πολυ φαγωμα στο τελος αλλοι το πηραν στην πλακα αλλοι τρελαθηκαν με αυτους κακως κατα την γνωμη μου,οταν εφτασε να αλληλοβριζονται
καλως σταματησε
μια μικρη επισημανση θα ηθελα να κανω,επιγραμματικα
τα περισσοτερα κειμενα δωθηκαν επι τις ηδη τοτε υπαρχουσας ρωμαικης αρχης και αναφερονται μελλοντικα για την επανασυσταση της
καθοτι θα απολεσθη
η αρχη ξεκιναει ως γνωστον επι Μ.Κωνσταντινου με την μεταφορα της πρωτευουσας του κρατους στην Νεα Ρωμη καθοριζετε πληρως επι Ιουστινιανου μιας και επι βασιλειας του η εξουσια του θα ειναι απο τα βαθη της Ανατολης ως τις Ηρακλειες Στηλες
-με ενα μικρο σχετικα προβλημα στην Ισπανια-
Imperator Romanorum ολων αυτων τον χωρων
απο εδω ξεκινανε τα προβληματα,στο εξης στους κολπους τις αυτοκρατορικης αυλης θα υπαρξει μια διελκηστιδα αναμεσα σε αυτους που θα ασπαζονται την μια αρχη (οτι ο αυτοκρατωρ ειναι ενας) και στους αλλους που θα υποστηριζουν την "δυαρχια" (ενας αυτοκρατωρ του ανατολικου τμηματος και αλλος του δυτικου) τα νομικα επιχειρηματα υποστηρικτων της "δυαρχιας" τα αντλουν απο την χαλκευμενη -απο τους παπικους-κωνσταντινειας (και καλα) δωρεας,ειναι γνωστη η κοντρα οταν ο λιουτπαρδος της κρεμονας απο καλει μειονεκτικα στην δευτερη του επισκεψη στην Πολη "αυτοκρατωρ των ελληνων" περιοριζοντας την αρχη του μονο στους ελληνες-το καψομι που εφαγε το περιγραφει στα κειμενα του-
γιατι ολα αυτα απλα οταν θα ερθει το πληρωμα του χρονου και εκπληρωθουν τα λεγομενα για αυτην την μια αρχη μιλανε
θα εκτινεται απο τις ωραιες πυλες που εστησε ο Μ.Αλεξανδρος -12 κοιωνες ηταν- εως τις ηρακλειες στηλες
συνοπτικα οσο το δυνατον

ρητορικα το ερωτημα
ποιο ειναι το προσωπο που και σε ανατολη και σε δυση ειναι εξισου γνωστο;
ενδεχομενος εκει να βρισκεται η απαντηση


Φίλε μου, αν και κάπου σε χάνω, μάλλον καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Το θέμα δεν είναι η ανασύσταση της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας, μιας και δεν θα είναι ρωμαική αυτοκρατορία κατά τα πρότυπα που νομίζουμε.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά ελπίζω πως σύντομα θα βρεις απάντηση στο ερώτημά σου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 14:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

WWalker

Το πρόβλημα είναι ότι η φύση μας έχει φορτωθεί με ένα κάρο εθισμούς και "πάθη" όπως τα ονομάζει η Εκκλησία, τα οποία το καταλαβαίνεις και μόνος σου πως καλό στην ψυχή του ανθρώπου δεν κάνουν πχ το τσιγάρο, στο οποίο και δεν μπορείς να αντισταθείς (σε σκλαβώνει), το πολύ φαί (άστα εδώ πάσχω και μάλιστα άσχημα), το ποτό (ο παππούς μου πέθανε από αυτό δυστυχώς). Αυτά είναι τα (σαρκικά) πάθη.


ποιος προφητης το ειπε αυτο το "παν μετρον αριστον" ρε gåmøtø το εμενταλ μου?

σιγουρα στην παλαια διαθηκη θαναι γραμμενο...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αλλά με αυτή τη λογική κι ο Στάλιν δημιούργημα του, κι ο Τσε - ο Μπάτμαν δεν είναι - κι ο Χίμλερ δεν είναι;

dim.kar


ετσι ακριβως ειναι αν δουμε την πραγματικοτητα.

το Θειον δημιουργει τα παντα αδιακριτως - οι εννοιες καλο-κακο και η εφαρμογη τους ειναι ανθρωπινες εφευρεσεις.


επειδη ομως ο ανθρωπος συλλαμβανει το Θειον με τα ανθρωπινα μετρα και σταθμα, φτιαχνει εικονες ενος Θεου με ανθρωπινα συναισθηματα, συμπονια, αγαπη, τιμωρια, κτλ, κτλ

ΥΓ. "Παιδιά αν γουστάρετε απάντηση δεκτή, αλλά προσοχή στα μπινελίκια... Μην ξεμπουρδελέψουμε κι αυτό το topic... Όχι πως θα χαλαστώ και πολύ δηλαδή...)"

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 22:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιος προφητης το ειπε αυτο το "παν μετρον αριστον" ρε gåmøtø το εμενταλ μου?

Και ποιος σου είπε Γιαννάκηbegood, πως οι Αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν λαός ευλογημένος και φωτισμένος;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 15:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αλλά με αυτή τη λογική κι ο Στάλιν δημιούργημα του, κι ο Τσε - ο Μπάτμαν δεν είναι - κι ο Χίμλερ δεν είναι;

dim.kar


ετσι ακριβως ειναι αν δουμε την πραγματικοτητα.

το Θειον δημιουργει τα παντα αδιακριτως - οι εννοιες καλο-κακο και η εφαρμογη τους ειναι ανθρωπινες εφευρεσεις.


επειδη ομως ο ανθρωπος συλλαμβανει το Θειον με τα ανθρωπινα μετρα και σταθμα, φτιαχνει εικονες ενος Θεου με ανθρωπινα συναισθηματα, συμπονια, αγαπη, τιμωρια, κτλ, κτλ


Κάθαρμα!!! Ξέχασες την Pamela!!! Σε έχω ήδη γράψει στα μαύρα κατάστιχα!!!

Κατά τα λοιπά συμμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου...


dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 18:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω
πολυς λογος στο "Προφητείες Αγίων Νο1,2,3" για τον "βασιλεα Ιωαννη" αλλα & στην ΤV απο τον λιακοπουλο
(λογος του λεοντος του σοφου)
"Εξηλθε δε η φημη & η αριστεια του βασιλεως εν παντι τοπω & εξηλθον σοφοι & γραμματεις...υπατοι & επαρχοι...& μαθοντας οτι ο ο βασιλευς εν Ρωμη εστιν ηχθησαν εις την αυτου θεα ...λεγοντες πως ακουει το ονομα σου;
ο δε αποκριθεις λεγει: ...το ονομα μου ΙΩ,...ΙΩΤΑ & Ω,συν την μακρα ο λεγεται ΙΩ..."

{ΙΩ: Το ΠΟΡΕΥΟΜΑΙ, εξου & ιερον ο ανειμενος τοπος εις τιμην του Θεου
ΙΕΡΟΝ:σημαινει τρια α)τοπος αποκειμενος τω Θεω β)το οστουν [ιερον οστουν] γ)και το μεγα [ιερον ιχθυν]
ιερος λεγεται & ο μαντις παρα το ιερολογειν & προσημαινειν}

γιατι τον ρωτουν οταν "Εξηλθε δε η φημη & η αριστεια του βασιλεως εν παντι τοπω..."
μηπως δεν εχει αυτο το ονομα & γι'αυτο τον ρωτουν;
αναπαντητο μεχρι τοτεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 19:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς ήρθες φίλε alexz.
quote:
χαιρετω
πολυς λογος στο "Προφητείες Αγίων Νο1,2,3" για τον "βασιλεα Ιωαννη" αλλα & στην ΤV απο τον λιακοπουλο
(λογος του λεοντος του σοφου)
"Εξηλθε δε η φημη & η αριστεια του βασιλεως εν παντι τοπω & εξηλθον σοφοι & γραμματεις...υπατοι & επαρχοι...& μαθοντας οτι ο ο βασιλευς εν Ρωμη εστιν ηχθησαν εις την αυτου θεα ...λεγοντες πως ακουει το ονομα σου;
ο δε αποκριθεις λεγει: ...το ονομα μου ΙΩ,...ΙΩΤΑ & Ω,συν την μακρα ο λεγεται ΙΩ..."

{ΙΩ: Το ΠΟΡΕΥΟΜΑΙ, εξου & ιερον ο ανειμενος τοπος εις τιμην του Θεου
ΙΕΡΟΝ:σημαινει τρια α)τοπος αποκειμενος τω Θεω β)το οστουν [ιερον οστουν] γ)και το μεγα [ιερον ιχθυν]
ιερος λεγεται & ο μαντις παρα το ιερολογειν & προσημαινειν}

γιατι τον ρωτουν οταν "Εξηλθε δε η φημη & η αριστεια του βασιλεως εν παντι τοπω..."
μηπως δεν εχει αυτο το ονομα & γι'αυτο τον ρωτουν;
αναπαντητο μεχρι τοτε


Ωραία η θέση σου αλλά από ότι κατάλαβες δεν υπάρχει κανείς από την παλιά φουρνιά να σου απαντήσει. Έτυχε να κάνω και εγώ μια τέτοια νύξη στο προφητείες αγίων Νο 2 και κόντεψαν να με πάρουν με τις πέτρες. Ήταν δε και βέβαιοι ότι λέγεται και Παλαιολόγος...
Άμα θες ψάξτο εγώ περιμένω την 21 Νοεμβρίου για να ρίξω λίγο δούλεμα, ο dim.kar ξέρει....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 19:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να παραδώσω ένα βουνό από δουλεία στις 22 Νοεμβρίου... Λες να την γλυτώσω;

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 22:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω...
ευχαριστω φιλε Peronospore
βρηκα αργα το φορουμ
κριμα που δεν ειχα προλαβει να ειμαι λιγες εβδομαδες ποιο πριν,-υπαρχουν ενστασεις απο μερους μου-,θα ηθελα να μιλαγα με την παλια φουρνια,οχι απαραιτητα να διαφωνησουμε,μα και να συμφωνησουμε,παντα μεσα στα πλαισια του διαλογου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 12:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


24 - 11 - 2005


χεχεχε!


ο χρονος αρχισε να μετραει αντιστροφα για καποιους...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 13:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΠΙΣΩ !!!!


ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------


Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 24/11/2005 13:17:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 14:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα (απλά) και γι' άλλους λόγους από μένα...

Δημήτρης

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 08:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ινδιανοι, ξωβυζα, μογγολοι...

τι γινεται σε αυτο το θεμα?????

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 14:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

null_n_void

ινδιανοι, ξωβυζα, μογγολοι...

τι γινεται σε αυτο το θεμα?????

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)



προφητεια ειναι αυτο?


γουελκαμ στο τοπικ και στο φορουμ!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 14:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδιά τέλειωσε ο πόλεμος με το παλιό, το νέο ή δεν ξέρω ποιό ημερολόγιο;

Ξεπέζεψες ρε Τζώνυ;

Βοηθάτε ρε παιδιά!!!

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 03:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

dim.kar

Τι έγινε ρε παιδιά τέλειωσε ο πόλεμος με το παλιό, το νέο ή δεν ξέρω ποιό ημερολόγιο;

Ξεπέζεψες ρε Τζώνυ;

Βοηθάτε ρε παιδιά!!!

Δημήτρης



ουπς!

λιγο εκλεισα τα ματια μου, και κοιμηθηκα πανω στ αλογο ενα χρονο

τι εγινε ρε παιδια, εχω αγωνια, τον κερδισαμε τον πολεμο?

την πηραμε την πολη?

την πηραμε την αγια σοφια?

ή πηραμε τον πουλο και πρεπει να αρχισω να μαθαινω τουρκικα?


ΥΓ. και καποιος να ταϊσει το ασπρο μου αλογο, γιατι χτικιασε να στεκει ενα χρονο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 03:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mαιος 2005.

Prophecy for Dummies

‘Η Πώς να Γίνεται Πανεύκολα Ένας Επιτυχημένος Προφήτης.

Του Allan Glenn από το skepticReport.com

-------------------------------------------------------

[μέρος πρώτο]


Μωυσής,προφήτης Ηλιας Ζωοαστρης,Ορφέας,Μωάμεθ,Ιησους Χριστος, Νοστραδαμος, Joseph Smith, Edgar Cayce,Sylvia Browne….

Έχετε ποτέ αναρωτηθεί πως κάποιες από αυτές και άλλες θρυλικές φιγούρες απέκτησαν την φήμη τους και τους πιστούς τους οπαδους?Θα θέλατε να ακολουθήσετε τα βήματα τους και να διατηρήσετε το όνομα σας για να τιμηθεί από τις μέλλουσες γενιές;Επιθυμείτε να σας λατρεύουν,να αποκτήσετε δύναμη και πλουτο,την ικανότητα να εκπλήσσετε τους φίλους σας,την οικογένεια σας και ελκυστικά θηλυκά(ή αρσενικά) με τις ψυχικές σας προβλέψεις;(ω ελατέ τώρα και ποιος δεν θέλει;)

Με αυτούς τους στόχους στο μυαλο,κλειστε την πόρτα,κατεβαστέ τα πατζούρια,κλείστε τα φώτα,ανάψτε δώδεκα κεριά και διαβάστε τα παρακάτω για να κατανοήσετε τα μυστικά του σύμπαντος τα οποία θα σας χαρίσουν υπερφυσική διορατικότητα αναφορικά με το μέλλον.

Αυτός ο οδηγός,Prophecy for Dummies,είναι μια απλή,περιεκτική και αποτελεσματική πηγή για να ξεκινήσατε την θρησκεία σας,να αποκτήσετε ή για να κερδίσετε ακόμα περισσότερη μυθική φήμη,να αποκτήσετε επιπρόσθετους οπαδούς και να εκπληρώσετε πολλούς άλλους αξιόλογους στόχους.Παραθέτει όλες τις κύριες μεθόδους με τους οποίους μπορεί να αποκτηθεί η υπερφυσική γνώση μελλοντικών γεγονότων με λεπτομερή και ευκολονόητο τρόπο.Δεν χρειάζεστε πλέον μια μακροχρόνια και εξουθενωτική μύηση σε μια μυστηριακή θρησκεία ή χρόνια μαθητείας πλάι σε ένα βετεράνο Προφήτη.Πολλοί ανακάλυψαν ότι το να δοκιμάσουν τις δυνάμεις μόνοι τους είναι μια λυτρωτική και ανταποδοτική εμπειρία.Με μια λεπτομερή γνώση των τρόπων του Προφήτη και με λίγη τύχη,το ίδιο και εσείς.

Disclaimer: Αυτός είναι ένας οδηγός για αρχάριους και μέσου επιπέδου Προφήτες. Μπορεί να είστε εντελώς άπειροι ή απλά να έχετε ανάγκη από ένα ξεσκούριασμα των προφητικών σας επιδεξιοτήτων.Παρόλο που αυτές οι εσωτεριστικες τεχνικές είναι δοκιμασμένες από τον χρόνο,συμφωνείτε ότι τις εκτελείτε με προσωπική σας ευθύνη.

Ο συγγραφέας της παρούσας ιστοσελίδας (το ίδιο και η μεταφράστρια αυτού του άρθρου) δεν θα φέρουν καμία ευθύνη για τις οποίες εγκόσμιες αρνητικές συνέπειες (λιντσάρισμα, λιθοβολισμός,σταύρωση) ή απόκοσμη οργή (δαιμονισμό,κατάρες από άλλους ανταγωνιστές Προφητες,καταδικη στην Κόλαση κτλ) οποιουδήποτε τύπου που προκύπτουν ως αποτέλεσμα της χρήσης αυτού του οδηγού.Εαν δεν αποδέχεστε αυτή την συμφωνία, παρακαλώ κλειστέ την ιστοσελιδα τωρα.Διαφορετικά συνεχίστε την ανάγνωση για να μυηθείτε στα κρυμμένα μυστήρια της Προφητικής.

Κατάλογος:

1.Αρχες Κρίσιμες για την εκπλήρωση της αποστολής : το οπλοστάσιο του Προφήτη

-------------------------------------------------------------------

1α.Αναδρομικο shoehorning.Ο καλύτερος φίλος του Προφήτη.

1β. Vaticinium ex Eventu.Προφητεία-Μετά-το-Γεγονός

1γ.Ο Νόμος των Μεγάλων Αριθμών:Μια στο εκατομμύριο είναι ο,τι χρειάζεστε με ένα εκατομμύριο προφητείες.

1δ.Προβλεποντας το Προφανές.

1ε.Εσφαλμενη Εκπλήρωση.Μην αφήνετε τα γεγονότα να σας σταματούν.

1στ.Αυτοεκπληρούμενες Προφητειες: «Το κάνουν δυνατό».

1ζ.Προκαταληψη επιβεβαίωσης.Κάντε τους να τσιρίζουν με την επιλεκτική εκπλήρωση.

1η.Ευσεβεις Πόθοι. Δουλέψτε με τα όνειρα τους,τις ελπίδες τους και τους φόβους τους για μεγαλύτερη επιτυχία.

1θ.Αντιμετωπιζοντας τις Αμφιβολίες:Συμφιλιωτικό σύνδρομο ένοχων του Προφήτη.

1ι.Προφητικα Βοηθήματα.Μεταμφιεζοντας τόσο την Προφητεία όσο και την εκπλήρωση.

2.Περιορισμος Ζημιών.Οι γενικές αντίσκεπτικιστικές Συχνές Ερωτήσεις

-----------------------------------------------------------

2α.Σαφηνειες,Ημερομηνίες και Προθεσμίες : Οι μάστιγες του Προφήτη.

2β.Mη διαψευστεες Έξοδοι Κίνδυνου:Προλαμβάνοντας τις δυνάμει αποδεικνυομενες προφητικές αποτυχίες.

2γ.Αναπαντεχες αποτυχίες/απολογητική. Απολογία για την προφητεία που απέτυχε.


3.Καταληκτικες παρατηρήσεις
[red].

----------------------------
3α.Κριτηρια Επικύρωσης Προφητείας:Αποφύγετε να σας ξεγελασουν άλλοι Προφήτες.

3β.Σχετικα με το : «Μα ποιος είναι αυτός ο βλάκας που αποκαλύπτει τα μυστικά του επαγγέλματος μας»;

3γ.Ευχαριστιες.


Στο δεύτερο μέρος ακολουθεί η αναλυτική παρουσίαση των στοιχείων της άνωθεν λίστας. Αναμείνετε στο ακουστικό σας….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy