ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γυναίκα και Εκκλησία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 13:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι γυναίκα σε όλες τις θρησκείες είναι ένα ον β' κατηγορίας, στη χριστιανική θρησκεία οπωσδήποτε σίγουρα ίσχύει αυτό.
Ερωτώ λοιπόν...
Είναι ή δεν είναι ρατσιστικό να απαγορεύεται στις γυναίκες να γίνονται ιέρειες, ο Θεός δίνει τη χάρη του μόνο στους άντρες, από που και ως πού, τους εξουσιοδότησε;

Δεν είναι ρατσισμός να απαγορεύεται στις γυναίκες η είσοδος στο ιερό κάποιου ναού;

Δεν είναι ρατσιστικό να μην έχουν οι γυναίκες πρόσβαση στο ’γιο Όρος;
Γιατί να μην μπορώ εγώ πχ να μελετήσω μέσα στις πλούσιες σε θησαυρούς βιβλιοθήκες του; Αξίζω κάτι λιγότερο από τους άλλους που μπορούν να το κάνουν αυτό ή ο Αθως δεν είναι κομμάτι της δικής μου πατρίδας;(δεν είναι προσωπικό το θέμα, αλλά λογοτεχνική άδεια)

Δεν είναι απίστευτα μειωτικό κατά την τέλεση του γαμήλιου μυστηρίου ο άντρας να προτρέπεται να αγαπά και η γυνή να φοβείται; Αν πείτε ότι εννοεί το σεβασμό και όχι το φόβο με αυτό, τότε ο άντρας γιατί να μη φοβείται δηλαδή;

Γνωρίζετε καμιά μαθήτρια του Ιησου; Εγώ όχι...

Γιατί η γυναίκα είναι θύμα ρατσισμού από τη θρησκεία της "αγάπης";
Ο μόνος ρόλος που αναγνωρίζεται σε μία γυναίκα σε έναν ναό είναι και αυτός ο μόνος που της αναγνωρίζεται μέσα στην κοινωνία, δηλαδή ... η λάντζα.

Έχετε μήπως διαφορετική γνώμη;

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 13:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H γυναίκα σε όλες τις ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ θρησκείες είναι ένα ον β' κατηγορίας, στη χριστιανική θρησκεία οπωσδήποτε σίγουρα ίσχύει αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ted
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 14:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι μια εκπομπή με αυτό το θέμα όπου ειχαν παρει τηλέφωνο ΚΑΛΟΓΡΙΕΣ και φώναζαν "ναι, είμαστε βρώμικες εμείς οι γυναίκες, φάγαμε το μήλο, καλά κάνουν και δε μας αφηνουν στο ιερό".
Όσο και να επαναλάβουν το, αδύναμο, επιχείρημα "ναι αλλά η Παναγία είναι κεντρική και σημαντικότατη μορφή της Χριστιανικής θρησκείας" κάθε λογικός άνθρωπος βλέπει ότι ο Χριστιανισμός είναι μασκιλιστική θρησκεία, παιδί της εποχής στην οποία αναπτύχθηκε (επινοήθηκε?).
Εμένα οι γυναίκες υποχείρια ποτέ δε μου άρεσαν αλλά προφανώς κάποιοι δεν είναι σύμφωνοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 14:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ήρθες Ted!!!
Η Παναγία κατά τη γνώμη μου επιβίωσε κατ' ανάγκην ως ιερή μορφή στο Χριστιανισμό γιατί ο Χριστός έπρεπε από κάποια να γεννηθεί. Αν τους έπαιρνε να υποστηρίξουν ότι φύτρωσε από τη γή ή έπεσε με αλεξίπτωτο, θα το έκαναν πολύ ευχαρίστως, προκειμένου να μην έχουν καμία θηλυκή μορφή ως αντικείμενο λατρείας.
Χώρια που οι συμβολισμοί είναι όλοι φαλλοκρατικοί. Γιατί λέμε "ο Θεός", έχει φύλο ο θεός; γιατί πρέπει να είναι Πατέρας και όχι Μητέρα;
Οι άγγελοι έχουν φύλο; Ο χριστιανισμός παραδέχεται πως όχι. Τότε γιατί λέμε ο Μιχαήλ, ο Γαβριήλ και δεν υπάρχουν θηλυκά ή ουδέτερα ονόματα γι' αυτούς;

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)

Edited by - Orianna on 20/11/2005 14:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 15:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Orianna, αν θέλεις κοίταξε τα παλιότερα topics που έχουν ανοιχθεί κι έχουν παρόμοιο θέμα με αυτό του topic σου:

Ποια είναι η θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό;

Η γυναίκα στις θρησκείες

ΓΥΝΑΙΚΕΣ--ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Στα παραθέτω αυτά για να μην δημιουργούνται πολλαπλά topics με παρόμοιο θέμα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 15:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ θα μεταφερθώ εκεί, θενκς!!!

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 00:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γυναίκα σε όλες τις παλαιότερες θρησκείες και κοινωνίες είχε δευτερεύοντα ρόλο.
Ετσι βλέπουμε τη γυναίκα σαν γεννητική μηχανή και μόνο, στην αρχαία ελλάδα, κίνα, ιαπωνία κτλ. ενώ παράλληλα υπήρχαν οι παλακίδες ή ιέρειες που καταξίωναν σεξουαλικά τον άνδρα.
Επίσης στον μουσουλμανισμό (το φανατικό) βλέπουμε το ίδιο φαινόμενο, σε άλλη παραλλαγή, δηλαδή τη γυναίκα να περιμένει χρόνους και καιρούς για μια συνεύρεση εντος του χαρεμίου και τον άνδρα να αποφασίζει αν θα καλύψει το πρόσωπό της ή όχι.

Αντίθετα στο χριστιανισμό βλέπουμε ότι η θέση της γυναίκας είναι ίση με του άνδρα. Ουκ έστιν άρσεν ή θήλυ γράφει η Κ.Δ.
Δεν έχουμε παλακίδες, φερετζέδες, πάμε στην εκκλησία με τα κολάν.

Λέμε μια γυναίκα Παναγία και Υπεραγία, όχι γιατί γέννησε το Χριστό αλλά γιατί με το σπαθί της κατάφερε να είναι πάνω από τους Αγίους.

Ολη η σαρακοστή τιμά 2 αγίους εκ των οποίων η μία είναι η πόρνη εξ αλεξανδρείας ή Μαρία, Δεν τιμά πλήθος ανδρών. Τιμά γυναίκα πόρνη που έχει πολλά να διδάξει.

Οσο για το άγιο όρος,
Εχει 2000 μοναχούς?
Θέλει κάποια να ασχοληθεί με τις βιβλιοθήκες?
Υπάρχουν όλα στη μονή βλατάδων στη θεσσαλονίκη σε μικροφίλμ.
Αν θέλει να μπεί και μέσα, πως θα βγει είναι το ερώτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mind_
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 16:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mind_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o <<ρατσισμός>> είναι ένας πολιτικός όρος

Η θρησκεία δεν έχει την ίδια κοσμοθεωρία με την πολιτική ,
άρα δεν μπορουμε να την κρινουμε με πολιτικους όρους
(πχ :και εμένα πολυ προλεταριακός μου ακούγεται ο χριστιανισμός
<<ο εχων δύο χιτώνας δίδου τον έναν ...>>κλπ )

κατα δευτέρον είναι μια θρησκεία που κανείς δεν μας πιέζει να ακολουθήσουμε (<<οστις θέλει οπίσω μου ελθείν>>)

Σημασία έχει οτι πιστευουμε να το πιστεύομε ειλικρινά και να το
εφαρμοζουμε αν δεν βλαπτει αλλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Penemue
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 17:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Penemue  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντίθετα στο χριστιανισμό βλέπουμε ότι η θέση της γυναίκας είναι ίση με του άνδρα. Ουκ έστιν άρσεν ή θήλυ γράφει η Κ.Δ.
Δεν έχουμε παλακίδες, φερετζέδες, πάμε στην εκκλησία με τα κολάν.

Nαι, σιγουρα: "3 Θέλω λοιπόν εσείς να ξέρετε ότι σε κάθε άντρα η κεφαλή του είναι ο Χριστός και κεφαλή της γυναίκας ο άντρας της και κεφαλή του Χριστού ο Θεός. 4 Κάθε άντρας που προσεύχεται ή προφητεύει, αν έχει κάτι που πέφτει από πάνω προς τα κάτω στην κεφαλή του, καταντροπιάζει την κεφαλή του. 5 Και κάθε γυναίκα που προσεύχεται ή προφητεύει με ακατακάλυπτη την κεφαλή καταντροπιάζει την κεφαλή της. γιατί είναι ένα και το αυτό με την ξυρισμένη. 6 Γιατί αν δεν κατακαλύπτεται η γυναίκα, τότε ας κουρευτεί. Αν όμως είναι αισχρό στη γυναίκα το να κουρευτεί ή να ξυριστεί, ας κατακαλύπτεται. 7 Γιατί ο άντρας, βέβαια, δεν οφείλει να κατακαλύπτεται στην κεφαλή του, επειδή είναι εικόνα και δόξα του Θεού. η γυναίκα όμως είναι δόξα του άντρα. 8 Γιατί δεν προέρχεται ο άντρας από τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα από τον άντρα. 9 Και βέβαια, δε δημιουργήθηκε ο άντρας για τη γυναίκα, αλλά η γυναίκα για τον άντρα." (Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ 11)

"22 Οι γυναίκες να υποτάσσεστε στους δικούς σας άντρες όπως στον Κύριο, 23 γιατί ο άντρας είναι κεφαλή της γυναίκας όπως ο Χριστός είναι κεφαλή της εκκλησίας. αυτός είναι σωτήρας του σώματος. 24 Αλλά όπως η εκκλησία υποτάσσεται στο Χριστό, έτσι και οι γυναίκες να υποτάσσονται στους άντρες τους σε καθετί." (ΕΦΕΣΙΟΥΣ 5)

Και αλλα πολλα.

Ας μην γινοτανε η λεγομενη 'σεξουαλικη επανασταση' στην Αμερικη πριν μερικες δεκαετιες, και θα σου λεγα εγω τι θα 'ταν η γυναικα τωρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 21:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη τα παίρνουμε και κατά γράμμα.
Γράφει ο Παύλος ότι , ει ανηρ κομά, ατιμία τη κεφαλή αυτού εστί.
(Κάτι ανάλογο λεγόταν και στην αρ. ελλάδα)
Φυσικά δεν το τήρησε και κανείς από τους μεταγενέστερους χριστιανούς στο βυζάντιο και σήμερα.
Για τον υποβιβασμό της γυναίκας συμβάλλουν και τα προσωπικά συμφέροντα των ανδρών ή της ανδροκρατούμενης κοινωνίας.

Η θέση στο τελετουργικό της εκκλησίας δεν σημαίνει ανωτερότητα ή αγιότητα ή ικανότητα. Είπαμε αγιοτέρα άρα και ικανοτέρα και ανωτέρα κατά τη θρησκεία είναι η Παναγία.

"την τιμιωτέραν των Χερουβίμ"
Κανείς άνθρωπος δεν θεωρείται ανώτερος από τα χερουβίμ παρά μόνο η Παναγία.
Θεωρείται ανώτερος και ο Ιερέας επειδή τελεί τα μυστήρια , αλλά θεωρείται και κατώτερος επειδή είναι άνθρωπος αμαρτωλός.
Είναι σχετικά ολα αυτά και έχουν να κάνουν καθαρά με την τάξη στις ιεροτελεστίες της εκκλησίας.
Η γυνή πρέπει να φορά καπέλο και ο δεπότης επίσης, όταν είναι στον ναό αλλά νομίζω το βγάζει όταν τελεί τα μυστήρια.
Ο παπάς απαγορεύεται σήμερα να βρίσκεται σε δημόσιους χώρους με ακάλυπτο την κεφαλή.
Θα έλεγα ότι ο Παύλος είχε επιρεαστεί από την εβραική θρησκεία αλλά οι εβραίοι δεν βγάζουν το σκουφάκι για να μη φύγει το Άγιο Πνεύμα.

Αλλά και μετά τον παύλο, έγραψαν (ο κλήμης) ότι δοξασίες περί ακαθάρτου γυναικός δεν επιτρέπονται στον χριστιανισμό.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι έβαλε και κάποιο λιθαράκι ο Χριστός αν και μετά προσπάθησαν να το γκρεμίσουν.

Προστάτευσε τη γυναίκα από το λιθοβολισμό, διδάσκοντας ταυτόχρονα ότι όλοι είμαστε το ίδιο στα μάτια του θεού.

Ο Πλάτων στο Μένονα λέει ότι η αρετή του ανδρός είναι να φροντίζει την πόλη ενώ της γυναίκας το σπίτι.

Ο Χριστός κάτι ήθελε να αλλάξει.
Γι αυτό κι όταν πήγε στο σπίτι της Μαρίας και της Μάρθας, η Μαρία καθόταν δίπλα του και συζητούσαν φιλοσοφικά. Η Μάρθα έκανε τις απαραίτητες δουλειές του σπιτιού.
Και είπε ο Ιησούς. -Μάρθα , Μάρθα, μεριμνάς και τιρβάζεις περι πολλά. Μαρία δε την αγαθή μερίδα εξελάξατο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 15:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν οι ανθρώπινες κοινωνιες είχαν οργάνωση μητριαρχική επικρατούσαν μητριαρχικές θρησκείες
Οταν εξελίχθησαν σε πατριαρχικες επικράτησαν πατριαρχικές θρησκείες.

Οταν δεν επιτρέπεις στην γυναίκα να γίνεται ιερέας δεν την θεωρείς ισότιμη.Ο,τι και να λές,αυτη η διακριση απο μονη της αποδεικνύει την αντιληψη σου περο κατωτερότητας..

Είναι φοβερό που οι γυναίκες δέχονται να τις αποκαλουν βρωμικες επειδη έχουν περίοδο η επειδη κατα την εβραικη μυθολογία η Ευα εφαγε το μήλο και το πάσαρε στο Αδαμ (και καλά αυτός ο Αδαμ βούληση δεν είχε δική του lol).Είναι φοβερό που τους εκαναν αυτην την πλύση εγκεφαλου.

Αλλά όπως αλλάζει η κοινωνία μαλλον θα εμφανιστούν και θρησκείες που κηρύσουν την ισότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 02:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν οι ανθρώπινες κοινωνιες είχαν οργάνωση μητριαρχική επικρατούσαν μητριαρχικές θρησκείες
Οταν εξελίχθησαν σε πατριαρχικες επικράτησαν πατριαρχικές θρησκείες.


Αυτά είναι πολύ παλιά.
quote:

Οταν δεν επιτρέπεις στην γυναίκα να γίνεται ιερέας δεν την θεωρείς ισότιμη.Ο,τι και να λές,αυτη η διακριση απο μονη της αποδεικνύει την αντιληψη σου περο κατωτερότητας..


Στην αγγλικανική εκκλησία του χριστού έχουν ιερείς γυναίκες.
Ε, και τι έγινε?
Το θέμα είναι αν ο ιερέας είναι άνδρας ή γυναίκα?
Στην αρχαία ελλάδα είχαν ιέρειες. Για ποιό σκοπό το ξέρετε.
quote:

Είναι φοβερό που οι γυναίκες δέχονται να τις αποκαλουν βρωμικες επειδη έχουν περίοδο η επειδη κατα την εβραικη μυθολογία η Ευα εφαγε το μήλο και το πάσαρε στο Αδαμ (και καλά αυτός ο Αδαμ βούληση δεν είχε δική του lol).Είναι φοβερό που τους εκαναν αυτην την πλύση εγκεφαλου.


Η γυναίκα δεν θεωρείτο βρώμικη επειδή έφαγε το μήλο, αλλά γιατί έτσι έπρεπε να λεχθεί την εποχή εκείνη, για λόγους υγειινής.
Εξηγεί αργοτερα ο κλήμης ότι δεν υπάρχει γυνή ακάθαρτος.
quote:

Αλλά όπως αλλάζει η κοινωνία μαλλον θα εμφανιστούν και θρησκείες που κηρύσουν την ισότητα.


χε,χε,
και οι άνδρες έχουν απαιτήσεις για τα δικαιώματά τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 15:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Orianna γεια σου και πάλι

ΣΤον αυθεντικό χριστιανισμό οι γυναίκες έχουν ίση θέση με τους άντρες. Χωρίς την γυναίκα ο άντρας δεν μπορεί να προχωρήσει εσωτερικά. Γι αυτό άλλοστε και υπάρχει το ιερό μυστήριο του γάμου που παρεπιπτόντως δεν λέει "η δε γυνή να φοβείται τον άντρα" αλλά λέει "η δε γυνή να σεβείται τον άντρα" και αν θες να βρω που είναι να σου πω. Τώρα γιατί οι παπάδες μας λένε αλλιώς.........τι να σου πω, ένα από τα πολλά μου ερωτήματα. Μήπως υπαρχουν άλλες μεταφράσεις της Αγιας γραφής που λένε φοβήται? δεν ξέρω.

Πάντως, η γνώση που υπάρχει σε όλες τις θρησκείες παγκοσμίως, από καταβολής κόσμου, δεν έχει τις γυναίκες σαν κατώτερα όντα. Τώρα αν κάποιοι πολιτισμοί (μουσουλμάνοι ας πούμε) τα έχουν εκφυλίσει όλα, ε, τι να πεις?????

ΠΟυ είσαι εσύ και χάθηκες??? Είσαι καλά??

Α, επίσης, η Μαρία η Μαγδαληνή, ήταν μαθήτρια του Χριστού, και αν διαβάσεις κείμενα και μελέτες εκτός αγίας γραφής θα δεις ότι υπήρχαν πολλές μαθήτριες του Χριστού. Αλλοστε όλες αυτές οι άγιες της εκκλησίας???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 04:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεννάω... Λύσσαξε η πεθερά κι η μάνα συγχορδία, να πάω για "μισή ευχή" στο 20ήμερο αφού ήθελα να βγω για να δουλέψω... Πήγα με βαριά καρδιά μια και μ΄έσυραν ως εκεί. Ανέβαινα τα σκαλιά με το μωρό στο πορτ μπεμπέ. Ο παπάς που καθόταν έξω στο πεζούλι σηκώθηκε. "Ωπ, πού πας εσύ"? ΄"Μέσα να πάρω ευχή πάτερ"...Και λέει ο...εκπροσωπος του Θεού... "'Οχι δα και μέσα, εδώ έξω θα στη διαβάσω. Είσαι βρώμικη-λεχώνα ακόμα, αφού πρόσφατα γέννησες".
Ξάφνου κράνιασα. Βρώμικη? Βρώμικη επειδή έφερα ζωή στον κόσμο? 'Ασε πάτερ, μην κάνεις τον κόπο. Κοίταξα μάνα και πεθερά απειλητικά να μην τολμήσουν να με σταματήσουν, έκανα μεταβολή κι έφυγα επί τόπου.

Δεν πήρα "ευχή", αλλά ευχές πήρα πολλές, από 'κει που μετράνε. Δε μου'λειψαν καθόλου αυτές που ήθελαν να μου δώσουν υπό όρους, κάνοντάς μου χάρη κι όλας, καθ'ότι... "βρώμικη".


Β+


_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 16/12/2005 04:24:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

o <<ρατσισμός>> είναι ένας πολιτικός όρος

Η θρησκεία δεν έχει την ίδια κοσμοθεωρία με την πολιτική ,
άρα δεν μπορουμε να την κρινουμε με πολιτικους όρους
(πχ :και εμένα πολυ προλεταριακός μου ακούγεται ο χριστιανισμός
<<ο εχων δύο χιτώνας δίδου τον έναν ...>>κλπ )

κατα δευτέρον είναι μια θρησκεία που κανείς δεν μας πιέζει να ακολουθήσουμε (<<οστις θέλει οπίσω μου ελθείν>>)

Σημασία έχει οτι πιστευουμε να το πιστεύομε ειλικρινά και να το
εφαρμοζουμε αν δεν βλαπτει αλλους


Ποια θρησκεία αγαπητέ δεν στοχεύει στη διαμόρφωση της κοινωνίας?
Ποια θρησκεία δεν ασκεί πολιτική?
Μηχανισμός απόλυτα πολιτικός είναι οι θρησκείες.
Όταν εμφανίστηκε ο Χριστός και είδαν ότι αυτά που λέει έχουν αντίκτυπο, δημιούργησαν δέκα κακέκτυπα των λόγων του, τα διάνθισαν με κανόνες και τα είπαν την υπέρτατη θρησκεία.
Όσο για τον προλεταριακό χαρακτήρα, αυτά τα λόγια του Χριστού ακριβώς αντέγραψαν οι κομμουνιστές και αναγκαστικά είπαν ότι ο Χριστός και οι θρησκείες είναι παραμυθάκια για να μην εντοπίζει ο λαός τις ομοιότητες.
Επί του θέματος τώρα, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Orianna, ότι με το μανδύα της θρησκείας δημιούργησαν απόλυτα ανδροκρατούμενες κοινωνίες και δηλητηρίασαν τα μυαλά αιώνες πριν.
Το δυσύχημα είναι ότι ελάχιστοι μπορούν να ξεκολλήσουν και να δουν συνανθρώπους και όχι αρσενικά και θυληκά.
Μας έμαθαν να πιστεύουμε ότι είμαστε κατώτερες και μας οριοθέτησαν το ρόλο και τη στάση ζωής δημιουργώντας μέσω των θρησκειών κοινωνικό και πνευματικό αποκλεισμό για αιώνες.
Μου άρεσε πολύ το θέμα,
φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
http://www.purplemoon.com/Stickers/gnome-mushrooms.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oriana, kswtikoyla και λοιποί/λοιπές.

Δεν ήταν μόνον η εκλησία, ήταν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ...Και είναι ακόμη.
Νομίζετε οτι η ανδροκρατούμενη φιλοσοφία ΔΕΝ συντηρείται ακόμη και σήμερα στην Ελλάδα???

Για δείτε πόσες κοπέλες θα έκαναν κάτι σοβαρό με κάποιον μικρότερό τους...
Ελάχιστες.
Ο άντρας λέει πρέπει να είναι μεγαλύτερος και η γυναίκα μικρότερη.
Έτσι βολεύει την ανδροκρατούμενη κοινωνία, ο άντρας να έχει μαραθεί σαν σταφίδα και να ακουμπάει το βρωμόχερά του πάνω στα μπουμπούκια.

Αφού οι γυναίκες "ΦΩΝΑΖΟΥΝ" για ισσότητα και κατάργηση της ανδροκρατίας, γιατί οι ίδιες επιμένουν (στην Ελλάδα), να συντηρούν αυτήν την σαπίλα υοθετόντας την νοοτροποία αυτή.

Αν θέλετε το συζητάμε και με παραδείγματα...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 15:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή/ε Telekinesis θα θέσω τον εαυτό μου ως παράδειγμα για το θέμα που έθεσες
quote:
Για δείτε πόσες κοπέλες θα έκαναν κάτι σοβαρό με κάποιον μικρότερό τους...


Εγώ λοιπόν το τόλμησα!!!! Εχω 8 χρόνια διαφορά με τον άντρα μου (είναι μικρότερος)!!!!! και ομολογώ ότι, δεν ήταν καθόλου εύκολο

Εκτός απο τα ταμπού που έπρεπε να ξεπεράσω (όχι τα δικά μου αλλά των άλλων και ιδιαίτερα του στενού οικογενειακού ΤΟΥ περιβάλλοντος), έπρεπε να τον περιμένω και λίγο............να μεγαλώσει!! Και αυτό εγκυμονεί κινδύνους, του στυλ, να χάσω μερικά καλά χρόνια από την ζωή μου και στο τέλος να μου πει αντε γειά!!

Ευτυχώς το τέλος ήταν καλό, η πορεία όμως πολύ δύσκολη. Τώρα έχουμε και ένα μωράκι, ποτέ όμως δεν έπαψα να είμαι "η δυνατή" της οικογένειας, πράγμα που πιστέψτε με πολλές φορές με κουράζει.

quote:
'Οχι δα και μέσα, εδώ έξω θα στη διαβάσω. Είσαι βρώμικη-λεχώνα ακόμα, αφού πρόσφατα γέννησες".
Ξάφνου κράνιασα. Βρώμικη? Βρώμικη επειδή έφερα ζωή στον κόσμο? 'Ασε πάτερ, μην κάνεις τον κόπο. Κοίταξα μάνα και πεθερά απειλητικά να μην τολμήσουν να με σταματήσουν, έκανα μεταβολή κι έφυγα επί τόπου.

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ Και όχι μόνο αυτό, έπρεπε να τον καταδώσεις κι όλας!!!! Αυτό δεν γίνεται συνήθως όμως, εγώ ας πούμε που έκανα το ίδιο δεν είχα καμία τέτοια συμπεριφορά, ίσα ίσα. Αυτοί είναι οι παπάδες που κάνουν επάγγελμα και όχι λειτούργημα κατάλαβες??? Αυτοί είναι που έχουν καταστρέψει και την θρησκεία και αυτό που πρεσβεύει............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 17:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου katerinagnosis,
κι εγώ μία από τα ίδια:

O άντρας μου είναι 5 χρόνια μικρότερος. Αρχικά είχαμε και εμείς προβλήματα από το δικό του οικογενειακό περιβάλλον,
αλλά σήμερα περιμένουμε το 2ο παιδί μας και όλα είναι μέλι γάλα.

Και θα συμφωνίσω πως μερικές φορές είναι κουραστικό να είσαι ο "προσγειωμένος" της παρέας...

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 17:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ γι' αυτό λέω εγώ πως αν η κοπέλα δεν είναι μικρότερη δεν δένει το γλυκό εύκολα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 00:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο σας κυρίες, αυτό είναι καλό βήμα.

Ξέρετε βέβαια οτι είσαστε απο τις λίγες και ξανά μπράβο σας που βάζετε την αγάπη πάνω απο την στενή λογική της κοινωνίας.

Μακάρι όλα αυτά τα κομπλεξικά πρότυπα να καταργηθούν απο γενιά σε γενιά.

Εγώ απ' την άλλη γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που έχασαν την ευκαιρία να ζήσουν μια μεγάλη αγάπη, επειδή έπνιξαν τα συναισθήματά τους μέσσα στην θάλασσα των ταμπού τους.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 14:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τηλεκίνησις...

quote:
Αφού οι γυναίκες "ΦΩΝΑΖΟΥΝ" για ισσότητα και κατάργηση της ανδροκρατίας, γιατί οι ίδιες επιμένουν (στην Ελλάδα), να συντηρούν αυτήν την σαπίλα υοθετόντας την νοοτροποία αυτή.

Δυστυχώς και μετά λύπης μου, συμφωνώ μαζί σου. Εμείς πρώτες συντηρούμε τα σαθρά και όχι μόνο σε ό,τι αφορά τα ηλικιακά ταμπού. Εμείς είμαστε αυτές που μεταδίδουμε στα παιδιά μας, γιους και κόρες σαθρά ηθικιστικά μοντέλα γενικότερα, μέσα σ'αυτά και τα ταμπού. Πριν φωνάξουμε λοιπόν, ας κάνουμε πρώτα εμείς στην πράξη βήματα για να αλλάξουμε αυτά που στιλιτεύουμε, κι όχι να περιμένουμε φωνασκώντας σαν υστερικές κότες, να τα αλλάξουν άλλοι για μας.

Για την ηλικιακή διαφορά, η προσωπική μου θέση δεν έχει να κάνει με ταμπού, αλλά με την ατομική ψυχονοητική διαδρομή του ανθρώπου που θα με έκανε να τον δω ως πιθανό συντροφό μου. Η νοητική του ηλικία δηλαδή, κι όχι απαραίτητα η βιολογική. Αυτές οι δύο άλλωστε, δε συνάδουν πάντα. Προσωπικά δηλώνω αδίστακτα το μπάχαλο στο χωροχρονικό μου συνεχές, αφού σ'άλλα σημεία (που βλέπω στεγανούς και περιχαρακωμένους της γενιάς μου) εγώ νιώθω πως ξέχασα πραγματικά να μεγαλώσω, ενώ ενίοτε και μ'άλλη διαδρομή μπορεί να νιώσω και 85. Αυτά τα πράγματα "παίζουν" σ'άλλες διαστάσεις και πάντως όχι στο "φαίνεσαθαι", αλλά κυρίως στο "ΕΙΝΑΙ".

Βίκυ

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 22/12/2005 14:09:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 16:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τα είπες Arela,

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω οτι έχω γνωρίσει ανθρώπους που ήταν 25 ετών και είχαν ωριμάσει καθώς και ανθρώπους 60+ χρονών που το μυαλουδάκι τους ισσοδυναμούσε με 10 ετών παιδάκι.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 18:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω οτι έχω γνωρίσει ανθρώπους που ήταν 25 ετών και είχαν ωριμάσει καθώς και ανθρώπους 60+ χρονών που το μυαλουδάκι τους ισσοδυναμούσε με 10 ετών παιδάκι.

'Η και το αντίστροφο (που είναι πιο θλιβερό).
Γιατί το να νιωθω συχνά εγώ η 40φεύγα, "νεότερη" (λιγότερο κολλημένη και στεγανοποιημένη- αμφισβητίας κι επαναστάτρια ΜΕ αιτία) από 25ρηδες, πού το πας?

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 02:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνίσω μαζί σας παιδιά.

Δεν είναι εξ' άλλου το πιστοποιητικό γεννήσεως ούτε η αστυνομική ταυτότητα ενός ανθρώπου το πρώτο πράγμα που ζητάς όταν τον γνωρίζεις.
Όσο για την "ψυχική" ηλικία, δηλαδή το πως νοιώθουμε και όχι το πόσα χρόνια μας μετρά το βιολογίκό ρολόι, θαρρώ πως είναι και η σημαντικότερη από τις δύο.

Είναι προσόν θαρρώ να αισθάνεται κανείς νέος, δείχνει πνεύμα και σώμα σε εγρήγορση=νεανικά και ύπαρξη ενδιαφερόντων...
αλλά πόσους νέους και έφηβους δεν βλέπω καθημερηνά -μετά λύπης μου-
να γερνούν πρίν την ώρα τους
"μουχλιάζοντας" πριν την ώρα τους από βαρεμάρα
και ανοίγοντας λακκούβες στον καναπέ από έλλειψη ενδιαφέροντος για οτιδήποτε.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2005, 22:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά σε όλους. Κάποιοι ανησύχησαν με την απουσία μου και ήθελα να πω ότι μόλις σήμερα κατάφερα να τακτοποιηθώ στο καινούριο μου σπίτι (μετακόμισα). Θα διαβάσω προσεκτικά τα ποστς και υθα τοποθετηθώ. Η κουβέντα πήρε πολύ ενδιαφέρουσα τροπή.

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy