ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ενδοοικογενειακή ( βία )
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 14:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ρίξτε μια ματιά να το σχολιάσουμε...

http://news.pathfinder.gr/periscopio/259029.html

πως σας φάνηκε;

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 15:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Orianna

Τι να πούμε ? Αυτός είναι ο κόσμος μας. Σε προσωπικό και σε κοινωνικό (νομοι, θεσμοί)
επίπεδο, ο καθένας μας εχει χρέος να κάνει κατι για να τον αλλάξει. Αν τοποθετηθείς
εσύ πιο αναλυτικά νομίζω οτι θα γίνει μια καλή συζήτηση.


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 19:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Orianna ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΡΟΛΟΓΟ ΠΡΩΤΑ....

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 21:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκιο έχετε...
Η βία μέσα στην οικογένεια είναι σαφέστατα ένα πρόβλημα πολύ πιο διαδεδομένο από ότι πιστεύουμε. Το γεγονός ότι ειδικά η βία ενάντια στα παιδιά δεν διώκεται αυτεπάγγελτα έχει διογκώσει το πρόβλημα. Το πλέγμα αντιλήψεων και διαπαιδαγώγησης που διαιωνίζει το φαύλο κύκλο βίας στην οικογένεια καθώς και η έλλειψη υποδομών υποστήριξης των κακοποιημένων γυναικών, ειδικά στην επαρχία, συνηγορούν στο απίστευτο για την εποχή μας φαινόμενο της βίας μέσα στην οικογένεια να αφορά περίπου το 1/5 των γυναικών. Το φαινόμενο δεν περιορίζεται μόνο στα άτομα του "περιθωρίου", αλλά σε όλα τα κοινωνικά, μορφωτικά και οικονομικά επίπεδα. Να μή μιλήσουμε για το "τράφικινγκ"....

Δε μου βγήκε καλύτερος πρόλογος

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οριαννα

Καλός ο πρόλογος.

Προσωπικά νομίζω οτι οι νόμοι και οι θεσμοί αντιμετωπίζουν βραχυπρόθεσμα το πρόβλημα.
Για μια πιο μακροπρόθεσμη λύση, χρειάζεται μια βαθά αλλαγή νοοτροπίας. Χρειάζεται να γίνει συνείδηση όλων οτι η Βία δεν αποτελει μέθοδο επίλυσης προβλημάτων. Ο Ιδιος ο Υιός τά ελεγε 2000 χρόνια πριν, αλλα... Και αν ο Ιδιος ο Υιος που είχαι και χοντρό βύσμα δεν κατάφερε τιποτα, σε τι μπορούμε να ευελπιστούμε εμείς ?


Λοιπον καλοι οι νόμοι και οι θεσμοί, αλλα για να λειτουργήσουν χρειάζονται ανθρώπους.

Νομίζω οτι το μονο που μπορούμε να κάνουμε (και δεν ειναι και λιγο) είναι να ΜΗΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. Να μήν ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ βια στο κοντινό μας κοινωνικό περιβάλλον.

Αν καποια φίλη σας τρώει ξύλο απο το γκόμενο, παρτε την απο το χέρι και πηγαίντε μαζι στην αστυνομία. Αν δεν το κάνετε, τοτε αυριο ο δικός της γιός θα βαράει την κόρη σας.

Αν ένας φίλος σας βαράει τη γυναίκα του, κοψτε του την καλημέρα (μην του κοψετε τιποτε αλλο, οχι στη βία είπαμε). Και πηγαίντε για μαρτυρας κατηγορίας εναντίον του ! Το σωστό και το δίκαιο είναι ΠΑΝΩ απο φιλίες.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 12:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά το φαινόμενο της βίας έχει τραγικά αποτελέσματα για μία οικογένεια.
Και τα αποτελέσματα είναι πιο τραγικά για εκείνους που δέχονται τη βία άμεσα ή κι έμμεσα.
Όταν μια γυναίκα κακοποιείται από τον άνδρα της της δημιουργούνται πολλές ανασφάλειες και πολλές φορές συμπλέγματα ενοχής, σα να αποδέχεται οτι της αξίζει αυτό που της συμβαίνει.
Όταν φτάνει σε αυτό το σημείο, η αξιοπρέπεια αυτής της γυναίκας κι η αυτοπεποίθηση της έχει κατακερματιστεί.

quote:
Αν καποια φίλη σας τρώει ξύλο απο το γκόμενο, παρτε την απο το χέρι και πηγαίντε μαζι στην αστυνομία. Αν δεν το κάνετε, τοτε αυριο ο δικός της γιός θα βαράει την κόρη σας.

Αν ένας φίλος σας βαράει τη γυναίκα του, κοψτε του την καλημέρα (μην του κοψετε τιποτε αλλο, οχι στη βία είπαμε). Και πηγαίντε για μαρτυρας κατηγορίας εναντίον του ! Το σωστό και το δίκαιο είναι ΠΑΝΩ απο φιλίες.


Συμφωνώ, φίλτατε Angelos.
Όμως πολλές φορές τα θύματα κακοποίησης σιωπούν.
Δεν έχουν τη δύναμη ή το θάρρος ακόμα να καταγγείλουν το άτομο που τους κακοποιεί.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα της βίας μεταξύ του άντρα και της γυναίκας ή καλύτερη λύση θα ήταν άν η κατάσταση προχωράει προς το χειρότερο και δέν υπάρχει καμία δυνατότητα βελτίωσης του ΔΙΑΖΥΓΙΟ. Ευτυχώς στην εποχή μας έχουμε ξεπεράσει τα ταμπού παλιότερων εποχών που το διαζύγιο ήταν κάτι μιά πολύ άσχημη κυλίδα στις κοινωνικές σχέσεις και στο προφίλ του ανθρώπου. Έτσι εκδίδονται με μεγαλύτερη ευκολία άν υπάρχει μεγάλη κρίση απέναντι στις σχέσεις των ζευγαριών. Και σάν επακόλουθο θα είναι να ακολουθήσουν όλοι οι επιτρεπόμενοι νόμιμοι δρόμοι οπότε και ο άντρας που κακοποίησε την γυναίκα του (ή και το αντίθετο αλλά σε σπανιότερες περιπτώσεις) να μήν έχει καλή τύχη στην συνέχεια.
Άλλωστε ο νόμος προστατεύει πολύ περισσότερο σήμερα την γυναίκα σε περίπτωση διαζυγίου αφού η συντριπτική πλειοψηφία τους εκδίδεται σε βάρος του άντρα ο οποίος θα στερηθεί ακόμα και τα παιδιά του, και αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος που θα πρέπει να τους κάνει προσεκτικότερους.
Το μαρτύριο για την γυναίκα θα είναι εάν δέν θέλει το διαζύγιο με κανέναν τρόπο, και ο άντρας το γνωρίζει και το εκμεταλλεύεται με τον χειρότερο τρόπο σε βάρος της, αλλά οι περιπτώσεις αυτές όσο περνάει ο καιρός ολοένα και λιγοστεύουν. Εδώ η καλύτερη λύση θα ήταν ο δημόσιος καταστιγματισμός του άντρα στον κοινωνικό περίγυρο για τις κακές του πράξεις. Και εάν δέν είναι δυνατό να γίνει απο την γυναίκα επιβάλλεται ο καταστιγματισμός να γίνει απο τρίτους που βρίσκονται κοντά στην ζωή του συγκεκριμένου ζεύγους.
Το ίδιο συμβαίνει και με την κακοποίηση των παιδιών απο τους γονείς. Εδώ η κατάσταση είναι εξαιρετικά λεπτή γιατί το παιδί έχει μεγάλη ανάγκη τους γονείς. Και εάν τους στερηθεί πολύ δύσκολα θα βρεθεί κάποιος τρίτος άνθρωπος να το βοηθήσει να τα βγάλει πέρα μέχρι να είναι απο μόνο του ικανό να ζήσει. Σίγουρα η τεράστια αγάπη των γονέων στα παιδιά ελαχιστοποιεί στον μικρότερο βαθμό αυτά τα περιστατικά, αλλά υπάρχουν και γονείς μεθυσμένοι ή ψυχοπαθείς. Η πρώτη μορφή αντίδρασης θα πρέπει να είναι η δημόσια καταγγελία αυτών των κακών γονέων στον κοινωνικό τους περίγυρο. Η κάθε περίπτωση απο κεί και πέρα όπως είπα είναι εξαιρετικά πολύ δύσκολη και χρειάζεται ξεχωριστή ανάλυση. Εάν βρεθεί τρίτος άνθρωπος για να βοηθήσει το παιδί το θέμα λήγει αμέσως και οι πράξεις του κακού γονέα ακολουθούν τον νόμιμο δρόμο. Διαφορετικά είναι δυνατό να προχωρήσει η κατάσταση σε οικογενειακά δράματα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 20:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι πολυ δυσκολο το θεμα "βια" γενικοτερα....ποσο μαλλον μεσα στην οικογενεια.
εγω ειμαι της αποψης οτι η βια,πρεπει να αντιμετωπιζεται με βια.
αλλες λυσεις ειναι δυσκολες,χρονοβορες και σπανια αποτελεσματικες.

ο θανατος σου,η ζωη μου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 07:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς γνωρίζω μητέρες που τρώνε ξύλο καθημερινώς και αδιαλλείπτως, έχουμε δώσει άσυλο σε μία από αυτές (συγγενικό μου πρόσωπο) και το παιδί της μέχρι που κινδυνέψαμε από τον άντρα της. Ξέρετε ποιό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά τους; Συνήθως ο σύζυγος με την αντικοινωνική συμπεριφορά απαιτεί την απομόνωση της γυναίκας και τη σταδιακή αποξένωσή της από το οικογενειακό της περιβάλλον. Οι περισσότερες δεν έχουν δικό τους επάγγελμα και τους είναι υπερβολικά δύσκολο να φύγουν από το σπίτι και να εργαστούν χωρίς κάποια βοήθεια φύλαξης των παιδιών. Πολλές το ανέχονται αυτό ισοβίως γιατί δεν μπορούν να πάρουν μαζί και τα παιδιά τους φεύγοντας. Βέβαια, δυστυχώς ξέρω και μία που δεν άντεξε άλλο και τους εγκατέλειψε.
Κάτω από τη μύτη μας γίνονται όλα αυτά δυστχώς. Λόγω της δουλειάς μου έτυχε να δω πολλές τέτοιες ύποπτες νοσηλείες με το αιτιολογικό "σκόνταψα" ή "έπεσα από τις σκάλες" κατά συρροήν. Σε πολλές περιπτώσεις οι σύζυγοι είναι άτομα με κοινωνική θέση και υπόληψη τέτοια που το θύμα τους δυσκολότερα ξεμπλέκει από αυτούς γιατί έχουν τρομερή επιρροή και δε θα τις αφήσουν σε χλωρό κλαρί. Τί ακούν τα ώτα μας δεν περιγράφεται.
Άκουσα στις ειδήσεις ότι ευτυχώς το νομοθετικό πλαίσιο άλλαξε και ο βιασμός μεταξύ συζύγων θα δικάζεται ως κακούργημα επιτέλους γιατί τόσο καιρό ήταν πλημμέλημα και η βία εναντίον των παιδιών θα δικάζεται με αυτόφωρη διαδικασία και όχι κατ' επίκληση. Αυτό σημαίνει ότι ένα παιδί μελανιασμένο από το ξύλο συνιστά επαρκή αιτία για σύλληψη. Βέβαια, μπορεί και να μην κατάλαβα καλά΄. Αν ξέρει κάποιοσ κάτι περισσότερο, ας μας το γράψει.

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 11:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκουσα το Σαββατοκύριακο σε μια εκπομπή (δεν θυμάμαι σε ποιά, νομίζω στο 42') ένα διάλογο σχετικά με την κακοποίηση της γυναίκας μέσα στην οικογένεια.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι η πλειοψηφία των ανδρών που κακοποιούν τις συζύγους τους είναι άνθρωποι μορφωμένοι, με κοινωνική κι ενδεχομένως οικονομική επιφάνεια ενώ μόλις ένας στους δέκα είναι άνεργος.
Νομίζω πως πολλές φορές η γυναίκα ντρέπεται να μιλήσει για αυτό που της συμβαίνει, φοβάται οτι ίσως να μη γίνει πιστευτή ή φοβάται για το μέλλον της.
Αν δεν έχει μια εργασία ή έχει παιδιά παραμένει αναγκαστικά σε αυτό τον γάμο και νομίζω πως αυτό είναι θάνατος.
Ένας θάνατος που βιώνεται σε καθημερινή βάση και δυστυχώς οι πιθανότητες να αλλάξει αυτή η κατάσταση είναι μικρές.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy