ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΛΟΓΕΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ- ΑΠΟΨΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 09:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 09:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
europaios2
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα Απεστάλη: 20/07/2007, 13:49:16
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΙΣ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM TΟ ΟΠΟΙΟ ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΛΟΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΜΕ ΑΝΥΣΥΧΕΙΕΣ & ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΝΑΝΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ!. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ? ΤΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?
ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ!!!! ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ Η ΟΧΙ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?
amalia
Διαχειριστής

Greece
6846 Μηνύματα Απεστάλη: 20/07/2007, 17:10:19
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σου europaios2

Και βέβαια είναι ενδιαφέρον να συζητήσουμε αυτό το θέμα, ιδιαίτερα εάν προσπαθήσουμε να το πραγματευτούμε με τρόπο ευρύ και φιλοσοφικό. Φαντάζομαι ότι γι' αυτόν τον λόγο το τοποθέτησες και στην ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

Θέλει πραγματική ΣΟΦΙΑ για να μπορέσει κανείς να δει τι δεν πάει καλά με την πολιτική και να προτείνει λύσεις για έναν κόσμο καλύτερο και πιο δίκαιο. Ξέρεις, συνήθως οι άνθρωποι αρεσκόμαστε να κρίνουμε τις διάφορες πολιτικές απόφάσεις, να λέμε ότι τα πράγματα δεν είναι καλά, δεν είμαστε ευχαριστημένοι, φοβόμαστε για το μέλλον μας, νιώθουμε ανασφάλεια, νιώθουμε εκτός της πολιτικής (αν και ψηφίζουμε) και άλλα τόσα. Δυστυχώς, όσο δίκιο κι αν έχουμε που παραπονιόμαστε για όλα αυτά, άλλο τόσο άδικο κουβαλάμε μαζί με την άγνοιά μας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση μεταφράζεται σε αδυναμία να μπορέσουμε να συμμετάσχουμε ενεργά στο πολιτικό έργο.

Και πολιτικό έργο δεν είναι κατά τη γνώμη μου να γίνει κάποιος βουλευτής, ή να υπηρετήσει σε ένα γραφείο που υποστηρίζει κάποιο συγκεκριμένο κόμμα. Πολιτικό έργο είναι να συνειδητοποιήσουμε ο καθένας από εμάς την ευθύνη που μας αναλογεί σε μία πόλη, σε ένα κράτος, σε μια κοινωνία. Και να προσπαθήσουμε να μειώσουμε την άγνοιά μας, γιατί χωρίς να γνωρίζουμε τα πράγματα δεν μπορούμε να βοηθήσουμε πραγματικά, παρά μόνο να γκρινιάζουμε.

Λέμε για παράδειγμα ότι μας ενοχλεί το τάδε νομοσχέδιο της Παιδείας. Βγάζουμε πανώ στους δρόμους με συνθήματα "ΚΑΤΩ ΤΟ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ" και οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι λέει. Μα κι αν ακόμα ξέρουμε, μπορεί να μας διαφεύγουν άλλα σημαντικά στοιχεία, όπως το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο τοποθετείται το νομοσχέδιο, οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ διάφορων αποφάσεων, το τι δεν πήγε καλά με το προηγούμενο νομοσχέδιο και πάει λέγοντας.

Φτάνουμε μετά στις κάλπες, έχοντας ακούσει τις προεκλογικές ομιλίες των πιο μεγάλων κομμάτων, που μας υπόσχονται με γενικόλογα αυτό που έχουμε ανάγκη: οικονομική ασφάλεια, περισσότερο πράσινο, καλύτερη αστυνομία, καλύτερα σχολεία, κ.λπ.

Εγώ τα έχω βαρεθεί όλα αυτά. Το ίδιο συμβαίνει και με πολύ κόσμο, που δηλώνει την απογοήτευσή του με το να μην πηγαίνει καν να ψηφίσει στις εκλογές. Στην Α' Αθηνών στις προηγούμενες (δημοτικές) εκλογές η αποχή κόντεψε να φτάσει στο 50%. Αδιαφορία; Ή μήπως συνειδητοποίηση ότι οι εκλογές είναι μόνο ένα θέατρο, μια ψευδαίσθηση ότι συμμετέχουμε ενεργά στις αποφάσεις που παίρνονται για μας;

Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!


Agnostic
Πλήρες Μέλος

Greece
1479 Μηνύματα Απεστάλη: 20/07/2007, 20:57:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ενδιαφέρον θέμα και ορθώς ανοίχτηκε κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία - Η ΣΟΦΙΑ - αφού αναγκαστικά χρειάζεται να το "φιλοσοφήσουμε" λίγο εως πολύ

Στην σύγχρονη ελληνική κοινωνία παρατηρούμε το εξής αντιφατικό φαινόμενο: οι απλοί πολίτες, στις δουλειές τους, στα σπίτια τους, στα καφενεία, όπου βρεθούν κι όπου σταθούν τελος πάντων, διαμαρτύρονται (δικαιολογημένα)συχνά για την πολιτική και οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, με όλα τα προβλήματα που απορρέουν από αυτήν. Ανεργία, χαμηλοί μισθοί, εξεφτελιστικές συντάξεις,προβληματική παιδεία, προβληματικές συγκοινωνίες,εγκατάλειψη της επαρχίας και έξαρση της αστυφιλίας, διαπλοκές, αναξιοκρατία και διαιώνιση της "αξίας του βύσματος" σε εργασιακές θέσεις, αύξηση της βίας και της εγκληματικότητας, κοινωνική ανισότητα, αντιλαϊκά μέτρα με πρόσχημα την εθνική ή άλλου είδους ασφάλεια, το δύσκολο και πολύπλοκο ζήτημα των μεταναστών κτλ....

Ωστόσο, παρά την οφθαλμοφανέστατη απογοητευση των Ελλήνων για τα κοινωνικά,πολιτικά και οικονομικά δρώμενα της χώρας, διαπιστώνουμε πως κάθε τετραετία οι "πράσινοι" και οι "γαλάζιοι" εναλλάσονται με ευκολία στην εξουσία αφήνοντας πολύ πίσω τα μικρότερα κόμματα, που είναι μικρά ακριβώς λόγω της χρόνιας έλλειψης μεγάλης μάζας ψηφοφόρων στους κόλπους τους. Και απορεί εύλογα κάποιος: πώς είναι δυνατόν ο λαός να δυσφορεί για τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του δικομματισμού και οι ίδιες πολιτικές παρατάξεις να κάνουν κουμάντο δεκαετίες ολόκληρες στον τόπο?

Πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στις παρακάτω αιτίες:

- oι ανασφάλειες και oι στιγμιαίες αδυναμίες των πολιτών την κρίσιμη εκείνη ώρα των εκλογών. Σκέφτεται δηλαδή ο ψηφοφόρος: "εντάξει μωρέ,ο κόσμος φωνάζει τόσο καιρό, μπορεί τώρα να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, ας δώσω άλλη μια ευκαιρία στον Γιωργάκη ή στον Κωστάκη". Αν δίπλα σε αυτό προσθέσουμε και την αδιαμφησβήτητη επιτυχία και των δύο μεγάλων κομμάτων να έχουν εξασφαλίσει μακροχρόνια ειρήνη για τη χώρα (ένα από τα λίγα καλά που τους αναγνωρίζω), ο ψηφοφόρος αισθάνεται μια ασφάλεια και προτιμάει να τους χαρίσει ακόμη μια φορά την ψήφο του. Και μην υποτιμάτε αυτό το τελευταίο για την διασφάλιση ειρήνης εδώ και δεκαετίες. Απλά σκεφτείτε πόσο φρικιαστικό είναι να μην ξέρει η μάνα αν αύριο το παιδί της που πολεμάει στο μέτωπο θα ζεί, θα αγνοείται ή αν θα έχει γίνει μακαρίτης. Αντε μετά ο ψηφοφόρος να εμπιστευετεί την ψήφο του αλλού...

- η αδιαφορία για το κοινό καλό και η συμφεροντολογική ψήφος ή αυτή που εξασφαλίζει το προσωπικό όφελος. Νομίζω δεν χρειάζεται ανάλυση αυτό. Είναι γνωστή η "λογική" του "ψηφίζω αυτόν που μπορεί να βάλει το παιδί μου στο δημόσιο, αυτόν με τον οποίο έχω γνωριμίες και θα με καβατζώσει" κτλ...Αυτή η αξιολύπητη και αντικοινωνική συμπεριφορά δεν πρόκειται να βελτιώσει την εικόνα του τόπου. Οταν δεν αναλύουμε, δεν εξετάζουμε σε βάθος όλα εκείνα τα στοιχεία(π.χ. προγραμματα κομμάτων, το βαθμό αξιοπιστίας και δυνατότητας υλοποίησης των προεκλογικών υποσχέσεων κ.α.) που αφορούν σε ένα καλύτερο και δικαιότερο μέλλον για την ελληνική κοινωνία, όταν βάζουμε συχνά το ατομικό συμφέρον πάνω από το συλλογικό, η κοινωνία μας αναπόφευκτα θα οδηγηθεί σε κατρακύλα και ηθικό μαρασμό.

- Ισως και το ίδιο το εκλογικό σύστημα να παίζει ρόλο, αφού η ενισχυμένη αναλογική ευνοεί τα δύο μεγάλα κόμματα στον σχηματισμό αυτοδύναμης κυβέρνησης με λιγότερους ψηφοφόρους απ'ότι θα χρειάζοταν στο σύστημα της απλής. Νομίζω πως είναι καλύτερα να βρίσκονται περισσότερα άτομα από διαφορετικές παρατάξεις στην εξουσία, διότι έτσι υπάρχει καλύτερος έλεγχος και περισσότερη δημοκρατικότητα στις αποφάσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ετοιμοι οι δικοί μας πολιτικοί να συνεργαστούν με γνώμονα το γενικότερο συμφέρον και όχι το κομματικό, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, το σύστημα πετυχαίνει σε άλλες χώρες που το εφαρμόζουν. Γιατί να μη μπορέσουμε κι εμείς λοιπόν?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

europaios2

ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ?


--------------------------------------------------------------------------------


Η απάντηση είναι απλή:Ολοι έχουμε ευθύνη για τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα. Στον καθέναν μας αναλογεί ένα μερίδιο ευθύνης. Στον πολιτικό που αποφασίζει τσαπατσούλικα ή αδιαφορεί για σημαντικά ζητηματα. Εμείς που εμπιστευόμαστε εύκολα την ψήφο μας σε αυτούς που συνεχως υπόσχονται αλλά δεν εκπληρώνουν τις υποσχέσεις αυτές ή το κάνουν ελλειπώς. Εγώ ο Agnostic που θα εκμεταλλευτώ τον συμπολίτη μου επειδή έχω τις καβάτζες, τις "γνωριμίες" και το κεφάλαιο, εγώ που θα σπάσω το αμάξι του συμπολίτη μου επειδή έχασε ο Παναθηναϊκός και δεν μπορώ να συγκρατησω τη συσσωρευμένη αγανάκτησή μου, εγώ που μεταχειρίζομαι τον φτωχό - πλην τίμιο - ημεδαπό ή αλλοδαπό εργάτη σαν ζώο και του δίνω ψίχουλα ενώ αυτός δουλεύει σαν σκυλί πολλές ώρες στην οικοδομή μου, εγώ που θα λερώσω τους δρόμους αφού "δεν βαρίεσαι μωρέ, θα τα καθαρίσει το θύμα ο οδοκαθαριστής", εγώ που σαν ζώο βαριέμαι να περπατήσω λίγα μέτρα να παρω ψωμί από το φούρναρη και αφήνω σαν πορδή τα καυσαέρια του αυτοκινήτου μου στη μάπα των γειτόνων(έχουν και μια ευωδιά άλλο πράγμα, BP μιλάμε!!), εγώ ο κρετίνος που καίω το δάσος για να χτίσω εξοχικό με θέα...

Οποιος βγάζει τον εαυτό του έξω από τις κοινωνικές ευθύνες μάλλον ζει σε μια πλάνη, την οποία πρέπει να ξεπεράσει σύντομα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

europaios2

ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΤΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

--------------------------------------------------------------------------------


Μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα πιο απλά ζητήματα εντός των άμεσων δυνατοτήτων μας, κι έπειτα να προχωρήσουμε στα πιο πολύπλοκα και πολυδιάστατα. Ας δείχνουμε έκδηλο ενδιαφέρον για το κοινό καλό, ας σεβόμαστε τον διπλανό μας, όταν φωνάζουμε στο δρόμο να ξέρουμε γιατί φωνάζουμε και τι πραγματικά θέλουμε, να εγκαταλείψουμε την οπαδική ποδοσφαιρική νοοτροπία της μιζέριας στις εκλογές, ας αποκτούμε όλο και περισσότερες γνωσεις σε πολλούς τομείς ώστε να μπορούμε να κρίνουμε ανεπηρέαστα από κάθε προπαγάνδα, ας μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να μην τα επαναλμαβάνουμε.
Ισως μια γενικότερη απομάκρυνση από τα δύο μεγάλα κόμματα στις επόμενες εκλογές, να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα-ράπισμα στους ηγέτες και βουλευτές τους.

Πείτε με ονειροπαρμένο, αλλά θεωρώ ότι ακόμα και μια διαδικτυακή συζήτηση για τέτοια θέματα, έστω κι αν προβληματίσει 1 μόνο άτομο, είναι επιτυχία. Κάθε πολίτης που αφυπνίζεται με τον οποιονδήποτε τρόπο(μπροσούρες, συζητήσεις, προσωπικές εμπειρίες κτλ) είναι μια μικρή γροθιά στην κοινωνική παρακμή. Και μια μικρή φλόγα μπορεί με την ανάλογη ώθηση να γίνει πυρκαγιά

Για τους πιο απαισιόδοξους που θεωρούν ότι η κατάσταση δεν μπορεί να αλλάξει, απλά θα τους παραπέμψω σε μεγάλες κατακτήσεις του ανθρώπου ανά τους αιώνες. Η κατάργηση της δουλείας και των απάνθρωπων τιμωριών, η υποχώρηση της τυρρανίας και της αυστηρής μοναρχίας η καθιέρωση του 8-ωρου εργασίας, η κοινωνική ανύψωση της γυναίκας, το δικαίωμα ψήφου σε όλους τους πολίτες ανεξαρτήτως φύλου, τα ανθρώπινα δικαιώματα, η εξάλλειψη της έχθρας των Ευρωπαϊκών κρατών και η οικοδόμηση φιλικών μεταξύ τους σχεσεων και πολλές άλλες κατακτήσεις των ανθρώπινων κοινωνιών, φάνταζαν ουτοπίες στο παρελθόν.
Ομως με διαρκείς και αποφασιστικούς αγώνες (πολλες φορές βέβαια αιματηρούς) η ανθρωπότητα έχει πετύχει σπουδαίες ανατροπές. Ας είμαστε λοιπόν αισιόδοξοι, εστω και συγκρατημένα. Η ελπίδα βγήκε τελευταία από το κουτί της Πανδώρας...όμως βγήκε


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

amalia

Λέμε για παράδειγμα ότι μας ενοχλεί το τάδε νομοσχέδιο της Παιδείας. Βγάζουμε πανώ στους δρόμους με συνθήματα "ΚΑΤΩ ΤΟ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ" και οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι λέει. Μα κι αν ακόμα ξέρουμε, μπορεί να μας διαφεύγουν άλλα σημαντικά στοιχεία, όπως το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο τοποθετείται το νομοσχέδιο, οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ διάφορων αποφάσεων, το τι δεν πήγε καλά με το προηγούμενο νομοσχέδιο και πάει λέγοντας.

--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό είναι σωστο μερικές φορές. Γενικότερα κάποιες αποφάσεις των πολιτικών ενδέχεται να περικλείουν αλληλεπιδράσεις και παραμέτρους δυσδιάκριτες για έναν πολίτη που ενεργεί και σκέφτεται παρορμητικά λόγω στιγμιαίου φανατισμού, χωρίς καθαρή σκέψη. Θα δώσω ένα παράδειγμα πολύ σημαντικότερο. Τα Ιμια. Παρότι αποφύγαμε έναν πόλεμο που θα απέφερε εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες απώλειες σε ανθρώπινες ζωές καθώς και μεγάλη οικονομική ζημιά στην χώρα, κι όμως μερικοί κατηγορούσαν τον τότε Πρωθυπουργό(με όλα τα στραβά του, δεν λέω) για προδοσία, έλλειψη τόλμης και πατριωτισμού και άλλους γνωστούς αφορισμούς...
Εύκολο είναι από τον καναπέ να εξαπολύουμε κατηγορίες του καφενείου. Ας έρθει όμως κάποιος στη θέση του συγκεκριμένου ανθρώπου ο οποίος κρατούσε στα χέρια τους τις ζωές χιλιάδων νέων παιδιών και ας αναλογιστεί...αξίζει να χάνονται χιλιάδες ζωές για 1-2 ακατοίκητες βραχονησίδες?? Μάλλον όχι...
Δηλαδή υπάρχουν και περιπτώσεις όπου πάνω στις γενικότερες αντιδραστικές μας τάσεις, μπορεί να γίνουμε υπερβολικοί και παράλογοι.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

amalia

Στην Α' Αθηνών στις προηγούμενες (δημοτικές) εκλογές η αποχή κόντεψε να φτάσει στο 50%. Αδιαφορία; Ή μήπως συνειδητοποίηση ότι οι εκλογές είναι μόνο ένα θέατρο, μια ψευδαίσθηση ότι συμμετέχουμε ενεργά στις αποφάσεις που παίρνονται για μας;

Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;

--------------------------------------------------------------------------------


Η άμεση συμμετοχή του πολίτη στα κοινά και σε αποφάσεις για διάφορα θέματα, είναι για μένα το ιδανικό. Τι πιο δίκαιο από το να ακούγεται η φωνή σου και να συμμετέχεις ενεργά με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες σε κοινωνικά ζητήματα.Αυτή είναι πραγματική δημοκρατία και όχι η δημοκρατικοφάνεια που έχουμε σήμερα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει αφύπνιση του πολίτη και τόνωση του ενδιαφέροντος του να ασχοληθεί πρακτικά με τα του τόπου του....κάτι δύσκολο προς το παρόν, όχι όμως ακατόρθωτο....

Το έκαναν οι αρχαίοι Αθηναίοι στην Εκκλησία του Δήμου, όπου 40.000 και βάλε νοματέοι συμμετείχαν ενεργά σε αποφάσεις πάνω από μια φορά το μήνα, ψηφίζοντας, εκφράζοντας την άποψή τους κτλ. Μαγκιά! Γιατί να μη μπορούν να το πράξουν και σύγχρονες κοινωνίες αυτό? Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο λοιπόν...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/07/2007 21:06:15

Dying_Incubus
Συντονιστής

Greece
7859 Μηνύματα Απεστάλη: 21/07/2007, 17:15:30
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικά πιστεύω πως η πολιτική ηγεσία σε μια χώρα και γενικά η πολιτική έχουν άμεση σχέση με την συνειδητοποίηση του λαού των πολιτικών τους δικαιωμάτων κι υποχρεώσεων.
Το θέμα φυσικά δεν έχει να κάνει με τα πολιτικά κόμματα και μόνο, εκτείνεται πολύ παραπέρα.
Υπάρχουν πολίτες οι οποίοι πιστεύουν ότι θα ψηφίσουν κάθε 4 χρόνια κι από κει και πέρα έχουν εκτελέσει το "καθήκον" τους.
Υπάρχουν πολίτες επίσης που διαμαρτύρονται συχνά για ένα συγκεκριμένο νομοσχέδιο κι απαιτούν την κατάργση του ενώ δεν γνωρίζουν ποιό είναι αυτό το νομοσχέδιο και σε τι συνίσταται.
Υπάρχουν επίσης πολίτες οι οποίοι δηλώνουν ανικανοποίητοι με αρκετά πράγματα της πολιτικής ζωής στην χώρα μας αλλά παρόλα αυτά δεν έχουν να αντιπροτείνουν άλλες λύσεις.
Υπάρχουν επίσης πολίτες οι οποίοι συμμετέχουν σε πλήθος διαδηλώσεων αλλά κάθε 4 χρόνια τρέχουν εναγωνίως για να ψηφίσουν, διαιωνίζοντας έτσι τα όποια προβλήματα έχουν εντοπίσει.
Για καιρό υπήρχαν μεγάλες αντιδράσεις για το λεγόμενο άρθρο 16 και τις αλλαγές που θα έφερνε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Πέραν της άγνοιας ενός πολύ μεγάλου ποσοστού το οποίο δεν ήθελε να το αποδεχθεί, μήπως θα έπρεπε να γνωρίζαμε και το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο ψηφίστηκε?

Η έννοια του πολίτη για μένα θα πρέπει να είναι συνυφασμένη με την συμμετοχή στα κοινά και κυρίως με την ενημέρωση για αυτά.
Αν δεν συμβεί αυτό πως ο κάθε πολίτης θα μπορεί να επιλέξει εκπροσώπους, να συμμετάσχει πιο ενεργά στη λήψη αποφάσεων αλλά και να υπερασπιστεί τα όποια δικαιώματα του?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;
--------------------------------------------------------------------------------


Όσο δεν γνωρίζαμε όλες τις παραμέτρους, αμφιβάλλω.
Το θέμα όμως - σε πρώτο επίπεδο τουλάχιστον - είναι αν θα θέλαμε να συμμετέχουμε.
Έχουμε δικαίωμα να δηλώνουμε δυσαρεστημένοι, να γκρινιάζουμε, να απογοητευόμαστε κτλ.
Πέρα από αυτό όμως έχουμε το θάρρος να αναλάβουμε πρωτοβουλίες επί του θέματος αυτού και να συμμετάσχουμε ενεργά?


In anticipation of my resurrection...

europaios2
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα Απεστάλη: 10/08/2007, 09:51:57
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ (ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΗΤΑΝ, ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!!)ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.
ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΣΤΟ ΣΟΦΙΑ!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΟΦΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΟΝΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΠΟΛΥΚΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΜΕ ΤΑ ΜΟΝΟ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΑΤΑ ΝΑ ΕΝΑΛΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΣΟΚ & ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΤΟΝ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ Ν.Δ. ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ, ΜΑΛΟΝ ΔΕ ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΑΚΟΜΗ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΜΜΑΤΩΝ.
ΜΕ ΤΗ 'ΜΗ' ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 'AMALIA' ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ. Π.Χ. ΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ 10 ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ 3 Η Ν.Δ. 2 ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ 1 Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ 6, ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ 2 Η Ν.Δ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ, ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ ΟΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ 40%.
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε. ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ Η' ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ Η' ΠΑΣΟΚ Η' Ν.Δ. Η ΤΙΠΟΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΧΗ, ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ!!!!!!!!!!
ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΙΟ ΚΑΜΜΑ ΝΑ ΨΙΦΕΙΣΕΤΕ. ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΤΕ!!
ΜΗ ΨΙΦΗΣΤΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Ν.Δ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΛΑΓΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΙΜΗΤΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
[size=4]ΤΑΠΡΟΩΣΩΠΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΤΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ. ΤΗ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΑΤΥΤΟΙ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟ & ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ!!!!!!!!!
Dying_Incubus
Συντονιστής

Greece
7859 Μηνύματα Απεστάλη: 11/08/2007, 16:36:06
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ europaios2, καλώς ήλθες και πάλι και καλό υπόλοιπο του καλοκαιριού!

Για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά δεν θα αναλωνόμουν σε μεγάλο βαθμό στο ποιό από τα πολιτικά κόμματα της Ελλάδας θα ήταν σε θέση να βγει και ποιό δεν θα έπρεπε να ψηφιστεί.
Τουλάχιστον όχι σε πρώτη φάση.
Θα το ανέλυα αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό εάν αντιλαμβανόμουν ότι σαν πολίτες - τουλάχιστον ως πλειοψηφία - είμαστε πολιτικά συνειδητοποιημένοι και γνώστες της πολιτικής κατάστασης στην χώρα μας.
Όσο αυτό δεν συμβαίνει, νομίζω πως δεν θα αλλάξουν πολλά πράγματα.
Θα συνεχίσουμε να βλέπουμε νομοσχέδια να ψηφίζονται σε βάρος μας, θα συνεχίσουμε να κάνουμε λανθασμένες επιλογές και θα συνεχιστεί η όποια άγνοια μας σε ζητήματα που μας αφορούν ως πολίτες.

Αυτή η πιο ενεργή συμμετοχή μας μπορεί να γίνει με την - όσο τον δυνατόν περισσότερο - αχρωμάτιστη ενημέρωση μας, με το να σκεφτούμε ποιές άλλες λύσεις θα ήταν καλύτερες για κάτι που προτείνεται και τι είναι αυτό που θα ωφελούσε όχι μόνο εμάς αλλά την χώρα μας.
Παρόλα αυτά ακούω συνεχώς αντιδράσεις για νομοσχέδια, αποφάσεις και προτάσεις της εκάστοτε κυβέρνησης.
Σε τι βαθμό είμαστε διατεθειμένοι να αναλάβουμε ενεργό δράση ώστε να δώσουμε εναλλακτικές και να ανταπαντήσουμε με επιχειρήματα?
Κι εννοώ σε πρώτη φάση ως ατομικές μονάδες κι ύστερα ως σύνολα ομάδων.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΕ ΤΗ 'ΜΗ' ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 'AMALIA' ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ. Π.Χ. ΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ 10 ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ 3 Η Ν.Δ. 2 ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ 1 Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ 6, ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ 2 Η Ν.Δ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.
--------------------------------------------------------------------------------


Η αίσθηση που αποκόμισα εγώ διαβάζοντας το μήνυμα της amalia ήταν ότι με τη μη συμμετοχή του λαού στις εκλογές ίσως να θορυβηθούν οι πολιτικοί ώστε να αλλάξουν την κατάσταση και να πάμε λίγο προς το καλύτερο.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
[size=4]ΤΑΠΡΟΩΣΩΠΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΤΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ. ΤΗ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΑΤΥΤΟΙ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟ & ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ!!!!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε μου, κατανοώ την αγανάκτηση σου!
Ποιός ευθύνεται όμως για αυτή την κατάσταση?
Μόνο τα πολιτικά πρόσωπα που κάνουν ό,τι θέλουν?
Μόνο οι κοιμισμένοι πολίτες?
Μήπως κι οι 2 μαζί?


In anticipation of my resurrection...

europaios2
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα Απεστάλη: 13/08/2007, 08:40:47
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!
ΑΠΛΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ & ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ!!!!ΚΟΠΡΙΤΕΣ!!!! ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ, ΑΦΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ.
- ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η AMALIA ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΘΟΡΥΒΗΘΟΥΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!! ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ ΔΕ ΘΟΡΥΒΟΥΝΤΑΙ!!! ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΥΣΗΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.
- ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΜΑΛΟΝ ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ ΚΑΠΙΟΣ.
ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΡΑ.... ΑΥΤΟΙ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.
----ΤΟ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ Η Ο ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΘΑΡΥΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΟΣΗΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΗΣΥΧΑ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ///!!!!!
ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ!! ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΧΩ
ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ!! ΟΜΩΣ....?
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΟΛΩΝ!!! ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, π.χ. ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΤΟΥ ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΑΛΛΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ (ΤΙ ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ ΑΛΗΘΕΙΑ? ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ), ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ? ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ?
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΤΩΡΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣ ΜΠΟΥΝΕ 500 ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟΣΟ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ, ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ?
ΚΑΙ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΩΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ!!!
ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ....................
Dying_Incubus
Συντονιστής

Greece
7859 Μηνύματα Απεστάλη: 15/08/2007, 17:17:01
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ europaios2, πρώτα απ' όλα θα συνιστούσα ψυχραιμία.
Δε νομίζω να ωφελεί σε κάτι η έλλειψη της, αντιθέτως ίσως να μας ζημιώνει αφού όταν είμαστε σε κάποιο ξέσπασμα ενδέχεται να μη μπορούμε να προσεγγίσουμε τα πράγματα αντικειμενικά και σφαιρικά.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΡΑ.... ΑΥΤΟΙ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.
--------------------------------------------------------------------------------


Δυστυχώς τις ευθύνες τις χρεωνόμαστε όλοι εμείς.
Δεν είναι υπεύθυνο κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα όσο εμείς ως πολίτες δεν έχουμε κατανοήσει τι είναι αυτό που αποζητάμε και με ποιό τρόπο αυτό θα εκφραζόταν καλύτερα.
Όσο λοιπόν δεν το έχουμε ανακαλύψει αυτό, όποιο κόμμα κι αν ανέβαινε στην εξουσία θα είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

Ο ωχαδερφισμός που αναφέρεις κι εσύ είναι μια από τις βασικές αιτίες που η κοινωνία μας "βαλτώνει" και συνεχίζει να αντιμετωπίζει συγκεκριμένα προβλήματα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Είναι πολύ εύκολο να εντοπίζουμε προβλήματα, να φωνάζουμε διαρκώς για αυτά και να παραπονιόμαστε αλλά όταν παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία για δράση - συλλογική ή ατομική - τότε ένα μέρος των παραπονούμενων είναι πολύ πιθανόν να θέλει να μείνει στην βολή του και να περιμένει από τους υπόλοιπους να διορθώσουν τα πράγματα.
Οπότε λείπει η δράση κι οδηγούμαστε σε μια αδράνεια.


In anticipation of my resurrection...

Dying_Incubus
Συντονιστής

Greece
7859 Μηνύματα Απεστάλη: 15/08/2007, 17:18:28
--------------------------------------------------------------------------------
________________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ.
15/08/2007
Dying_Incubus
________________________________________________________________

europaios2
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα Απεστάλη: 16/08/2007, 10:38:23
--------------------------------------------------------------------------------
ΦΙΛΕ DYING INCUBUS, ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ ΕΙΜΑΙ. ΜΕΤΟΧΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΥΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΟΧΙ! ΕΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΗ ΑΥΤΗ ΕΛΑΔΑ.
--ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΣΟΙ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ!!!!!
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ πχ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΙΧΑΝΕ ΒΓΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Η' ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ, ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ, ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ......ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΟΥΣΑΝ ΛΕΕΙΙΙΙΙ, ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΠΕΤΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΟΝ ΠΥΡΙΝΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ ΚΩΣΤΑΣ Η' ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ ΓΙΩΡΓΟΣ!!!
ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΡΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΑΤΙΑΖΩ..ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΑΠΟ 24 ΕΤΩΝ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ!!!!
ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΔΡΑΣΗ, ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΟΜΩΣ, Η ΔΡΑΣΗ ΛΕΙΠΕΙ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ 4 ΕΤΗ, ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΦΥΡΟΔΡΕΠΑΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΝΕΟΙ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΔΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΝΗ ΤΩΝ 300 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΞΟΥΜΕ.
ΤΙ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΙ 300 ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 300 ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝ ΗΞΕΡΕ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΓΩΝΩΝ ΤΟΥ, (ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΑΜΕΣΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ), ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΞΕΡΞΗ.
----ΛΟΙΠΟΝ.........?
[size=5]ΖΗΤΩ Η Ν.Δ. ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ! ΘΕΛΩ ΚΙ΄ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΦΥΞΩ ΤΟ ΖΩΝΑΡΙ!!
ΘΕΛΩ ΚΙ' ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΘΕΛΩ ΚΙ' ΑΛΛΟ ΜΙΖΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΟΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΪΔΟΛΑΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΕΛΕΙΜΜΑ, ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΕΣΥ, ΖΗΤΩ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΖΗΤΩ Ο ΣΥΝΟΣΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΛΗΜΑΝΙ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΖΗΤΩ Ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΖΗΤΩ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΧΩ ΕΞΑΛΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΖΗΤΩ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΥ, ΖΗΤΩ Ο ΛΑΤΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΘΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ Ν.Δ. ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΧΩ ΕΞΑΛΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΖΗΤΩ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΠΑΣΟΚ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ Ν.Δ. ΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΞΙΑ (???) ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΣΚΩΤΟΣΑΝΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΖΗΤΩ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ Η ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΨΗΦΙΖΕΙ Ν.Δ. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΥΜΟΥΝΣΤΕΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΠΠΟΥ ΤΗΣ, ΖΗΤΩ!!!!!!!!!! ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΧΡΟΝΟ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ.... ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...ΤΑ ΡΕΙΒ ΠΑΡΤΥ...ΚΑΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟΥΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥΒΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ! ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΑΣ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΕΙΠΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΛΥΞΜΠΟΥΡΓΚ! (ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!), ΖΗΤΩ ΤΩΝ ΚΟΠΡΙΤΩΝ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑΣ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ! ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ, ΣΤΗ ΚΟΡΙΝΘΟ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΛΗΓΟΥΡΑΣ?? ΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ. ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝ ΖΟΥΣΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ!!! ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!!! ΖΗΤΩ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ... ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ!!
ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΓΕΙΝΕ ΓΙΩΡΓΟΣ...ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΓΕΙΝΕ ΚΩΣΤΑΣ!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ!!! ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΝΑΡΚΩΤΚΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ!! ΖΗΤΩ!!ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!! ΖΗΤΩ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ, ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΣΑΡΗ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΑΝΙΤΑ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ, ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΛΑΛΙΩΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ ΣΤΗ Λ.ΝΑΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΟΑΣΗ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΚΕΙ!!! ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ!! ΖΗΤΩ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΠΡΩΣΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΑΤΖΕΛΑ ΓΚΕΕΕΕΕΡΕΕΕΕΕΚΟΥ. [size=5]
ΤΕΤΙΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!!!!!

Edited by - europaios2 on 16/08/2007 10:44:13

Edited by - europaios2 on 16/08/2007 10:53:47

Dying_Incubus
Συντονιστής

Greece
7859 Μηνύματα Απεστάλη: 19/08/2007, 15:46:08
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ πχ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΙΧΑΝΕ ΒΓΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Η' ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ, ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ, ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ......
--------------------------------------------------------------------------------


Μη νομίζεις, αγαπητέ europaios2!
Και τότε τα πράγματα δεν ήταν ιδανικά...

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να σε παρακαλέσω και πάλι να επιδείξεις την απαιτούμενη αυτοσυγκράτηση καθώς φαίνεται ότι το συγκεκριμένο θέμα σου προκαλεί μια δυσφορία και μια αναστάτωση.
Άλλωστε το συγκεκριμένο θέμα δεν ανοίχτηκε με σκοπό να αναλωθούμε σε μια κομματική συζήτηση αλλά να προσεγγίσουμε την έννοια της Πολιτικής μέσα από μια πιο βαθιά και φιλοσοφική σκοπιά, σωστά?

Το θέμα, αγαπητέ, δεν είναι το τι θα κάνει το ένα πολιτικό κόμμα ή το άλλο, ποιός το εκπροσωπεί κλπ.
Το θέμα είναι να αποκτήσουμε πολιτική συνείδηση όλοι εμείς οι απλοί πολίτες ώστε να είμαστε σε θέση να αποφασίζουμε ορθά για τα πολιτικά ζητήματα της χώρας μας, να επισημαίνουμε τις λανθασμένες κινήσεις μιας κυβέρνησης έχοντας όμως να προτείνουμε και κάποιες εναλλακτικές λύσεις και προτάσεις.
Να ενεργοποιηθεί η βούληση μας ώστε να περάσουμε στην δράση και να αναλάβουμε τις υποχρεώσεις που έχουμε λαμβάνοντας υπόψιν μας ποιές ακριβώς είναι αυτές οι υποχρεώσεις μας αλλά και τα δικαιώματα μας.

Όσο δεν συμβαίνει αυτό απλά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Όσο δεν αποδεχθούμε την πραγματική διάσταση του προβλήματος δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι ουσιαστικό για να το διορθώσουμε.

Οπότε δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία στο να αναφερόμαστε - υποτιμητικά σε κάποιον βαθμό - σε συγκεκριμένα πολιτικά πρόσωπα καθώς είναι σα να κοιτάμε την κορυφή ενός παγόβουνου αγνοώντας το μέγεθος του που είναι κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Κι αυτή η ουσία που βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας παραμένει εκεί έτοιμη να την αντικρύσουμε για να λάβουμε τις απαντήσεις μας.
Άλλωστε, στις Συζητήσεις του Esoterica δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στην βαθύτερη ουσία των πραγμάτων μέσω μιας φιλοσοφικής κι ερευνητικής προσέγγισης της κι όχι τόσο στην επιφάνεια...

Δεδομένου ότι το περιεχόμενο του συγκεκριμένου θέματος έχει αρχίσει να ξεφεύγει από το πλαίσιο των θεμάτων που φιλοξενούνται στην Κατηγορία .-= Η ΣΟΦΙΑ =-., ίσως το θέμα να χρειαστεί να μεταβεί σε κάποια άλλη Κατηγορία Συζητήσεων, κάνοντας και μια μετατροπή στον τίτλο του ώστε να είναι ενδεικτικό του περιεχομένου...

Οψώμεθα!


In anticipation of my resurrection...

europaios2
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα Απεστάλη: 20/08/2007, 09:17:32
--------------------------------------------------------------------------------
ok!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 17:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τι έγινε ρε παιδιά;

Πως έγινε έτσι αυτό το τόπικ; Βλέπω μόνο ένα κατεβατό από προηγούμενα ποστ στο ίδιο μύνημα.

Αντί για άλλο σχόλιο να παραθέσω τους παρακάτω στίχους από τις Μουσικές Ταξιαρχίες και "excuse my French" που λένε εδώ όπερ μεθερμηνευόμενον εστί συγνώμη για το ακατάλληλο του λόγου αλλά νομίζω πως το περιεχόμενο υπερβαίνει τον τρόπο έκφρασης.

Οι εκλογές

Εκλογές, κόμματα
με φρου φρου κι αρώματα
Διαδηλώσεις, πτώματα
μ' ανοιγμένα στόματα
Ψηφοδέλτια σταύρωνα
κι όλη νύχτα καύλωνα
Στης βουλής τα έδρανα
αχ κι εγώ να έκλανα

Υπουργεία τέρατα,
γαμημένα κέρατα
Φέξε μου και γλίστρησα
ως της γης τα πέρατα
Στα σχολεία γάματα
γράμματα σπουδάματα
Του Θεού τα πράματα
φτύσ' τα τους κατάμουτρα

Πληρωμές, χαρτόσημα,
φόροι γραμματόσημα
Στο γαμήσι πρόστιμα,
μαγκιά, κλανιά κι απόστημα
Μπάτσοι, αύρες, ράμματα,
ξηγημένα πράματα
Τώρα στα γεράματα
μάθε γέρο γράμματα

Δεν μπορώ άλλο Θανάση,
στα εικοσιπέντε έχω γεράσει
Δεν μπορώ άλλο Θανάση,
κάνε στάση



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 17:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται.

europaios2 όπως έχω γράψει και στο "δίδυμο αδελφάκι" του θέματος αυτού ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ -ΕΚΛΟΓΕΣ εάν υπάρξει λόγος για να μεταφερθεί το θέμα που είχες ανοίξει σε άλλη κατηγορία, θα το κάνουμε εμείς μέσα από την εφαρμογή των forums.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy