ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σύμβολα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
costance b
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 02:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους costance b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την καλησπερα μου σε ολους!
Εχω να εκφρασω ..ως νεο μελος.. το εξης παραπονο!
Ολοι εχετε μιλησει για ολα!
ΟΛΑ τα θεματα εχουν εξαντληθει!
Το ενα topic οδηγει σε αλλο ! (κατι σαν δημοσιοι υπαλληλοι ενα πραγμα!) (σφραγιδα στο γραφειο 442 παρακαλω!)
ΟΚ καλα να περνάτε ρε παιδια!
anyway!
Θα κανω μια προσπαθεια και οτι βγει
Συμβολα λοιπον!
Ανακαλυπτωντας τον Brawn (illuminati da vinci code) μου ξυπνησε το ενδιαφερον αποσυμβολισμου.. συμβολων
οχι η ετοιμολογια της λεξης συμβολο!
(μονο η πρωτη σελιδα του τοπικ μ εκανε να βαρεθω!)
sorry για την ειλικρινεια και πιθανον αγενεια για τους συμμετέχοντες
Η αληθεια ποναει !
αναμένοντας γιατι δε ξερω καν αν ακούγομαι!
Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 03:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή costance b,

καλωσόρισες στο esoterica! (ελπίζω ότι δεν σφάλλω που χρησιμοποίησα θηλυκό γένος)

quote:
ΟΛΑ τα θεματα εχουν εξαντληθει!
Το ενα topic οδηγει σε αλλο !

Δεν είναι καλό αυτό;


quote:
Ανακαλυπτωντας τον Brawn (illuminati da vinci code) μου ξυπνησε το ενδιαφερον αποσυμβολισμου.. συμβολων
οχι η ετοιμολογια της λεξης συμβολο!

Να και κάτι καλό που κάνουν αυτά τα "βιβλία"!


quote:
(μονο η πρωτη σελιδα του τοπικ μ εκανε να βαρεθω!)

Θα 'ταν καλύτερα να μην ήταν έτσι, αλλά όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά δε βαριέται εύκολα, σωστά;
(ελπίζω να μην παρεξηγείς και τη δική μου ειλικρίνεια)


quote:
αναμένοντας γιατι δε ξερω καν αν ακούγομαι!

Μάλλον... ακούστηκες!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 14:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σταυρός με τους τρεις βραχίονες… σύμβολο με διαφορετικές ερμηνείες ..

Για τους Chaos magic είναι ο ψυχικός σταυρός.. ένα σύμβολο μίξη αλχημιστικού και θρησκευτικού σταυρού.. μπορεί να ακόμα να συμβολίζει την τριαδικότητα ..τον αντίστροφο παπικό σταυρό .. η ακόμα μια κεραία τηλεόρασης ..( αποδέκτης – πομπός πληροφοριών) .. (η ότι άλλο σου κάνει κέφι)…

Για τους Ναζί… το χρησιμοποιήσανε για το εξαιρετικά δηλητηριώδες αέριο.. (και το βάλανε στην ετικέτα των κάνιστρων με το αέριο ..)


Για τους κινέζους .. απλά σημαίνει υπεροχή

Γιώργος
τι θα πάρουμε σήμερα.. ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 22:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιωργη καλησπερα...σκεφτηκα πως μετα απο τουτη τη ληψη(εστω τη ..δορυφορικη...:Ρ)
θα ειναι καλο να κανουμε μια συνοψη..
το αρχαιο φως νο 13...μαλλον βρισκεται ακομη σε πατρια εδαφη οποτε ας δωσουμε μια...ανακεφαλαιωση...:))
απαντωντας στα πρωταρχικα Ερωτ-ηματα(αναγκαιο οσο ποτε τουτο:)
quote:
Αυτοί που δεν πιστεύουν σε σύμβολα (υπάρχουν άραγε τέτοιοι;),


ΤΕΤΟΙΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙΑΝ ΚΑΙ ΕΛΑΣΣΟΝΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ...ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΣΑΝ ΔΡΑΣΗ ...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!


quote:
αυτοί που πιστεύουν σε σύμβολα (υπάρχουν άραγε τέτοιοι;),

ΝΑΙ...


quote:
αυτοι που κατασκεύασαν σύμβολα (υπάρχουν άραγε τέτοιοι;),

ΥΠΑΡΧΟΥΝ/ΝΥΝ + ΑΕΙ:)


quote:
αυτοι που εσβησαν σύμβολα.

ΑΥΤΟΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ//ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΝΟΥΝ.//ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ 'ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ' ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΝΕΕΣ 'ΦΟΡΜΟΥΛΕΣ'...ΟΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΕ ΚΙ Ο ΜΑΓΟΣ..
(ISNTITDEAR..?)

......χμ..
ας ψαχτω τωρα με το συμβολο του G....

Dianatma


Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/07/2004 00:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 00:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι που διάβασα πρόσφατα..

Η ζωή είναι γεμάτη σύμβολα .. σύμβολα που κλέβουν.. Αριθμοί-σύμβολα που κλέβουν την νοημοσύνη μας.. Λέξεις-σύμβολα που κλέβουν την φωνή μας … Πορνογραφικά σύμβολα που κλέβουν την σεξουαλικότητα μας…Μαγικά σύμβολα που κλέβουν την θέληση μας..

Αυτό όμως που απεικονίζουν όλα τα σύμβολα είναι το μη-διαχωρισμός - connectivity όλα κομμάτια ενός μεγαλύτερου παζλ ..που θα πρέπει να τα συμπληρωσεις βιώσεις όλα για να έχεις την μαγική εικόνα…


quote:
ΑΥΤΟΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ//ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΝΟΥΝ.//ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ 'ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ' ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΝΕΕΣ 'ΦΟΡΜΟΥΛΕΣ'...ΟΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΕ ΚΙ Ο ΜΑΓΟΣ.


Τα σύμβολα μετασχηματίζουν ενέργεια .. και πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που είναι ποιο ικανοί ώστε να μετασχηματήσοζυν η διαστρεβλώνουν αυτή την ενέργεια για την δική τους ατζέντα…

Το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι.. αν τελικά τα σύμβολα διαλέγουν εμάς…?

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι μάλλον τα σύμβολα διαλέγουν εμάς.. and believe it or not.. τα σύμβολα του chaos magic με συνόδευαν από πολύ νωρίς… πολύ πριν καταλάβω την σημασία τους…

Γιώργος
Good things come to those who wait… brilliant things come to those who call ………demons…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 01:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--εδω εισαι και παραδοξως σε εψαχνα στην ψχ:)/anyway....
διλημματα τυπου.."προς σκεψι...'η προς τερψι..":wait or call...~
~"good or brilliant"..-προς επιλυση- only κατοπιν ελευσεως τριτης αιτιας...:))---

--Γιωργη, ρωτας αν "τα συμβολα μας ακολουθουν"...
θα'λεγα "well ...ειναι μια αμφιδρομη σχεση αυτοεπιβεβαιωσης..."
οσο προχωρας ελικοειδως* στο χρονο τοσο μικραινει η αποσταση με αυτα...//το "γραμμικο μερος**" της ζωης, εδω, ποσως μας αφορα...:)

*ψυχικα>>η ωριμοτητα εδω δηλωνεται μεσα απο φαινομενικη νεοτητα

**υλικη ηλικια>>η φαινομενικη ωριμοτητα του πνευματος φανερη μεσα απο το γηρας

Dianatma,
---pantoukruvetaienasmythos---+ουφ με αυτα τα..διπολα...:))



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 03:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λογω νεοτερας αναφορας του συμβολου του σταυρου (και ψαχνοντας καποιον συγκεκριμενο) επετυχα αυτον και μου εκανε τοση εντυπωση
~οχι επειδη ειναι κατι που συνηθως
βλεπω σχηματισμενο κατω απο συνθηματα σε τοιχους
εδω στη νυμφη +σ'ενθνικες οδους ενιοτε /
~αλλα επειδη μου φανερωθηκε εντελως ξαφνικα μια αλλοτινη μου σκεψη..:))
ειναι δυο ρουνοι=ενας ρουνικος δεσμος...
εχμ..θα επανελθω!
-εχμ...δεν θυμαμαι το id του τοπικ με τους ρουνους~κι ας το εκπορευσα εγω:(..
-so...'llbbck-

ιδου η εικονιτσα στην οποια αναφερθηκα...:))


H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/07/2004 05:51:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 03:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εκκλησιαστικοί Σταυροί με τις δύο οριζόντιες γραμμές δηλώνουν τους Αρχιεπισκόπους και τους Πατριάρχες και με τις τρεις τον Πάπα...

Έτσι για να συμετάσχω και εγώ στην συνέχεια αυτού που έχει τόσο ενδιαφέρων...
Χαιρετώ παλιούς φίλους και τους νεότερους μετά από μία παύση λίγου καιρού.... τεχνικά προβλήματα και πάλι... αλλά πόσο θα κρατήσουν?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 17/07/2004 03:13:56

Edited by - simori on 17/07/2004 03:23:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 01:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία πολύ καλή σελίδα με θρησκευτικά σύμβολα είναι η εξής: http://altreligion.about.com/library/glossary/blsymbols.htm
Καλό ψάξιμο!

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 03:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>αγαπημενη σελιδα + για μενα επισης,συνταξιδιωτη,OculatisAbis//αν και για να'μαι ειλικρινης,δεν θεωρησα πως ηταν "ωριμασαν τοσο οι καιροι" ωστε να τη θεσω "κοινη θεα",+οφειλω να ομολογησω πως δυσκολοι ειναι οι καιροι- των ευκολων συμπερασματων-της "υπερβολικης μορφωσυνης"..και της "ακαταπαυστης ασχετοσυνης"...)
παμε τωρα παλι λιγο προς το θεμα-χμ;
--πριν τουτη την παρενθεση;--
ας δουμε κατι σχετικο μ' αυτο που ανεφερα πιο πανω~το συνδιασμο των δυο ρουνων../ τι σχεση μπορει να εχει η ρουνικη μαγεια με το συμβολο που πολλακις εχω συναντησει και σε συνθηματα σε τοιχους//σιγουρα δεν ειναι καθολου ασχετο απο οσο θα ηταν κι ενα "ταλισμαν πραγματοποιησης"...
:))

paramatma

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/07/2004 04:22:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 04:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(so..αφου τεθηκε η σελιδα,ας δουμε ενα συμβολο...:)
Aυτο για τον μαγο G--εδρευει επι της κεφαλης..αν θυμαμαι καλα:))--

Definition: Symbol for the alchemical element Sulfur, which is analogous to the human soul. Sulfur has the qualities of hot and dry- combined with Mercury, the pair were considered the parents of all metals. Alchemical drawings often portray Sulfur as the sun. (In some views, sulfur and salt are the parents of Mercury) The symbol of sulfur is often used as an identifying symbol by many Satanists.
>>About.c_m

paramatma...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 05:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
λογω νεοτερας αναφορας του συμβολου του σταυρου (και ψαχνοντας καποιον συγκεκριμενο) επετυχα αυτον και μου εκανε τοση εντυπωση
~οχι επειδη ειναι κατι που συνηθως
βλεπω σχηματισμενο κατω απο συνθηματα σε τοιχους
εδω στη νυμφη +σ'εθνικες οδους ενιοτε /
~αλλα επειδη μου φανερωθηκε εντελως ξαφνικα μια αλλοτινη μου σκεψη..:))
ειναι δυο ρουνοι=ενας ρουνικος δεσμος...
εχμ..θα επανελθω!
-εχμ...δεν θυμαμαι το id του τοπικ με τους ρουνους~κι ας το εκπορευσα εγω:(..
-so...'llbbck-

ιδου η εικονιτσα στην οποια αναφερθηκα...:))



επιστροφη λοιπον..(λιγο πριν το ξημερωμα αφου ελαβα ενα..μηνυμα ενδιαφεροντος περι αυτου...:))

το τοπικ:
ηΑτμα ,οι Κελτες + το Φουθαρκ....

τα συμβολα:

+


....
δεν θα αναλυσω πολλα τωρα....
ενα θα πω....:
συνταξιδιωτισσα..σκεψου πως το gifu//gebo....
αναπαριστα παντα ζευγη/
ενω το wyn/wunjo-εν/
να δουμε την κοσμικη σημασια;

ο πρωτος ρουνος ειναι το δωρο
και το δευτερο η χαρα..

και κατι φαινομενικα ασχετο μα μου θυμιζει κατιπου συζηταγαμε..νομιζω..:))

και τα δυο ειναι συμβολα του πλανητη αφροδιτη....plus:
ο δευτερος ρουνος αντιστοιχει τοσο στην αφροδιτη οσο και στον κρονο....

εχμ....γαλακτωδες το φως....
παω εξω...


paramatma



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 18:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(so..αφου τεθηκε η σελιδα,ας δουμε ενα συμβολο...:)
Aυτο για τον μαγο G--εδρευει επι της κεφαλης..αν θυμαμαι καλα:))--

Definition: Symbol for the alchemical element Sulfur, which is analogous to the human soul. Sulfur has the qualities of hot and dry- combined with Mercury, the pair were considered the parents of all metals. Alchemical drawings often portray Sulfur as the sun. (In some views, sulfur and salt are the parents of Mercury) The symbol of sulfur is often used as an identifying symbol by many Satanists.
>>About.c_m



Μου αρέσει.. θα το πάρω… μου το τυλίγετε σας παρακαλώ..

να και μία αρκάνα .... Ο Μάγος - Ερμής…


Γιώργος
..details classified..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 02:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο Μάγος - Ερμής…

...να συμπληρωσω ...+Ηρακλης :))

---ma que ..."τρισυποστατο" !---

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 03:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.αφου λεμε για μαγο/μεταμορφωσεις (του)κα τρισυποστατους..
κοιτα αυτο(+ σε αμεση σχεση με την εικονα που ειχε θεση η αγαπητη spirit /last page though../)


αλλα επεστρεψα για ενα συμβολο...

Γιωργη καλε μου μαγε
^^m_m^^
προσεξες... την trisula μου ---στην προηγουμενη υπογραφη-- ;/εχμ..διακρινω μιαν ανεπαισθητη ομοιοτητα με το συμβολο που σου χαρησα χθες:)
..
(με "πολυ φαντασια¨"ναι/ @_@)

YG"GLOW" ;O
/ναι κατι θυμαμαι.../youcanleaveyourhaton/inotherwords...devotion//μακια

paramatma...

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/08/2004 01:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy