ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μορα??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 12:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Θα ήθελα να θέσω το εξής θέμα:
Έχει αισθανθεί κανείς μέσα στη νύχτα έπειτα από απότομο ξύπνημα να τον παρακολουθεί κάτι ή καποιος και μέσα σε δευτερολεπτα να νιώθει κάτι πολύ βαρύ πάνω στο στήθος του?
Δεν αναφέρομαι σε succubus-incubus. Εγώ ένοιωσα ότι ήταν "ανθρωπος?".
Ηelp!!!


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 14:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Πέρσα.

Το θέμα "Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα... " υπάρχει κι έγινε και μια σχετική συζήτηση. Καλύτερα να συνεχίσεις την συζήτηση εκεί για να μην διασπείρονται οι πληροφορίες.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=459

Επίσης πήρα το θάρρος να μεταφέρω το θέμα στο forum "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" όπου ταιριάζει περισσότερο.

Φιλικά


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 20:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ thoth,
ευχαριστώ για τη μεταφορά του θέματος. Δεν ήξερα πως γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zargeas
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 02:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zargeas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zargeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i mora einai afto pou se plakonei to bradi otan kimase sa na 8elei na se pniksi.
iparxei kapia sisxetisi kai isos kai taftisi tis me tin Lilith.
Xm... gia psakte to

ζαργέας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 03:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΖΑΡΓΕΑ..
ΑΛΛΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΛΙΘ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ+ΚΑΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΥΛΑΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Η ΛΙΛΙΘ ...+ ΤΑ "ΠΑΡΕΙ" ...ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΝΙΞΙΜΟ ΥΠΟΝΟΕΙΤΑΙ ΕΔΩ ...ΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΩ ΛΟΓΙΚΑ ....ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ...ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ 'ΛΑΙΚΟΥ ΘΡΥΛΟΥ'
ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗ 'ΜΟΡΑ'..ΕΧΩ ΜΙΑΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΟΥΛΑ "ΚΡΟΝΟ"
ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΤΗΣ...
ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ...ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΣΤΑ ..33...ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ.. ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ..ΕΝΟΙΩΘΕ ΕΝΑ ΜΑΛΛΙΑΡΟ -ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ - ΧΕΡΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΘΩΡΑΚΑ+ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ...

...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...
ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ...
ΤΟΣΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ΟΣΟ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ...


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/03/2003 03:55:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 23:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ+ΚΑΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΥΛΑΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Η ΛΙΛΙΘ ...+ ΤΑ "ΠΑΡΕΙ" ...ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΝΙΞΙΜΟ ΥΠΟΝΟΕΙΤΑΙ ΕΔΩ

Αυτό φίλη ΑΤΜΑ είναι το λεγόμενο "Σύνδρομο Αιφνίδιου θανάτου" το οποίο φαινόμενο θεωρείται ανεξήγητο από την ιατρική επιστήμη.
Μωρά που είναι υγιέστατα χωρίς κανένα εμφανή λόγο, βρίσκονται πνιγμένα στην κούνια τους. Το φαινόμενο συμβαίνει μέχρι περίπου το μωρό να χρονίσει και είναι ο εφιάλτης κάθε μητέρας...

Οσο για τη μόρα και οι Σέρβοι χρησιμοποιούν την ίδια ακριβώς λέξη.

Κάποια στιγμή όταν ήμουν 12-13 χρονών είχα μια τέτοια εμπειρία.
Την θυμάμαι σα να'ναι τώρα γιατί περίμενα να αρχίσει το πρώτο επεισόδιο του "ιππότη της ασφάλτου". Ηταν κατακαλόκαιρο, καύσωνας και σούρουπο γύρω στις 8. Εγώ ξαπλωμένη (όχι κοιμισμένη αλλά σε απόλυτη εγρήγορση γιατί περίμενα το έργο με αγωνία) και ξαφνικά ενώ ήταν ζέστη και άπνοια φύσηξε ένας άνεμος παγωμένος και πολύ δυνατός που μπήκε από το παράθυρο. Παράλληλα εκείνη τη στιγμή σα να είδα ένα ον μαύρο κάτι σαν παππά με ράσο ή τη μορφή ενός μαύρου τράγου (αυτό πραγματικά δεν ξέρω πως το είδα αν ήταν όραμα ή τι άλλο) και παράλληλα έκανα να φωνάξω την αδερφή μου που ήταν στο διπλανό δωμάτιο και δεν μπόρεσα να βγάλω άχνα. Ημουν τελείως μουγκή. Οταν μάλιστα προσπάθησα να σηκωθώ από τον καναπέ όπου ήμουν ξαπλωμένη είδα με έκπληξη ότι δεν μπορούσα. Ημουν εντελώς ανάπηρη!! Δεν μπορώ να πω πόση ώρα διήρκησε αυτό εμένα όμως μου φάνηκε αιώνας. Οταν πλέον έφυγε ο άνεμος και επανήλθα στη φυσιολογική μου κατάσταση έτρεξα στο διπλανό δωμάτιο και ρώτησα την αδερφή μου αν ένιωσε αυτό τον άνεμο γιατί κάποια στιγμή φοβήθηκα μήπως τρελλάθηκα, μήπως ήταν η ιδέα μου.
Οταν εκείνη μου είπε ότι άκουσε και ένιωσε τον αέρα και παραξενεύτηκε γιατί εκείνη την ώρα μίλαγε στο τηλέφωνο κατάλαβα ότι δεν ήμουν τρελλή.

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για αυτό

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 23:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αναφέρομαι σε succubus-incubus.

Αλήθεια τι είναι αυτό??

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KaTaPeLoS
Νέο Μέλος

Cyprus
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 15:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaTaPeLoS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pedia exo psilomperdefti.. etsi kano copy paste Tin apantisi mou apo to forum I PSIXI apo to thema..
Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα..

---------------------------------------------------------------------
Gia sas filoi mou...

Afto einai to proto minima mou sto Forum :)

tespa.. tha ithela na po kapia pragmata aposa pistevo gia tin Mora - i allios LILITH

Emfanizete sixna san mia kakasximi mavroforimeni gria.. , omos polloi andres pou etixan epithesi lene oti tin idan san mia omorfi neari kopella mia skotini skia ktl..

lipon.. i mora opos legete i protoplasti apo pollous.. , itan i proti gineka tou Adam pou ixe dioxthi apo ton paradiso oi logoi polloi ... kapioi lene epidi didakse ston Adam , meta apo prostagi tou satana, ton erota, oxi gia anaparagogi alla gia efxaristisi etsi eskorgise ton theo..

Afou ixe dioxthi, o adam ixe stenaxorithi toso poli, pou o theos ton lipithike kai etsi estile 3 arxaggelous ( an thimame kala ) gia na tin feroun piso s'afton... afti den dexthike.. kai oi arxaggeloi tin apilisan oti tha skotonan ta pedia tis ( pou ixe kani me ton Satana ) afti ksanarnithike.. kai etsi egine... skotosan ta pedia tis... tote orgismeni katarastike olous tous andres kai ta mora .. me thanato apo pniksimo!
legete oti tote o satanas tin pire tin ekane gineka tou kai arxontisa olon ton skotinon iparkseon, akoma legete oti i lilith egine kai to proto Vampir

sixna pigeni se andres pou peftoun Anaskella.. Tous metadidi Oramata, xoris na tous afisi na kimithoun..Paralii to soma tous,
( etsi emis nomizoume oti kimomaste kai vlepoume oniro) tote afti kathete sto stithos aftou kai tou perni tin "Anasa" sixna ta oramata pou metadidi einai to thima.. na kani erota me aftin ..( kai o logos einai giati tin ora tis ekspermatosis ( lol ) tou andra afinete Energia etsi tha mporouse na trafi kai afti..kai tin anasa ) episis epitithete se eggious ginekes , kai sto telos tes skotoni,

Tropos apofigis tis moras ?

iparxoun polla "ksorkia" kai prosefxes gia prostasia omos
legete oti to pio apotelesmatiko einai to na grapsis se ena ena xarti ta onomata ton triton aggelon pou estile o theos na tin vroun, ( O Σανβί, Σανσαβί kai o Σαμενκελάφ )ta onomata grafonte sinithos se Agelikani grafi se kathagiasmeni pergamini , apo kathagiasmeno melani , opou i pergamini topothetite pano apo to krevati ,i akoma xarasonte pano kapou sto krevati pou na fenonte

iparxi mia orea prosefxi pou oi pallioi elegan prin kimithoun, exis os eksis

MORA, MORA KAKAVOU
METRA T'ASTRA T'OURANOU
TIN FAKI TOU KILOU
TA VOTSALA TIS THALASSIS
KAI TIS PETRES TIS GIS.
KAI META ELA S'EMENA

tin psoefxi tin les 3is fores prin pesis gia ipno , mexri i mora na metrisi ola afta tha exi ksimerosi kai tha exis ksipnisi

Tora an esi "sinelthis" tin ora tis epithesis kamia prosefxi i alla den mporoun na se sosoun... alla mono to dikos sou tharos!
Kita tin mesa sta skotina tis matia... , diksetis oti den tin fovase.. Dioksetin me logia sklira!

tha ithela na po oti i mora ama sou efanisti mia fora.. sigoura tha iparksi kai 2i kai 3i..

aposo exo paratirisi omos apo prosopiki empiria.. meta apo kapies epithesis tis, i teleftea fora itan otan tin evrisa! ida ta skotina matia tis .. ego sinexisa na tin vrizo kai tote efige , apo tote Den mou exi kani ksana epithesi


afta...., signomi an sas kourasa:)

Sto epanidi


("Kane oti Thes, ma min epireasis tin elevtheri voulisi allou")
KaTaPeLoS


---------------------------------------------------------------------

Tora etsi genika legete Ta succubus kai incubus einai pedia tis Lilith .. i allios mora.. ( tha tin leo Mora etsi gia na min mperdeftoume.. ) i allios xamilis ierarxias Vampirakia :)
afta pali einai akindina.. gia merikous, afto pou kanoun einai sto na episkeftonte Andres kai ginekes ston ipno tous kai na "isxoroun" sto oniro me tin opsi tou antithetou filou apo tou thimatos.. i etsi oste na diegiri to thima.. , kanontas erota mazi tou gia na roufiksi tin energia pou tha ektinaxthi.. i moni periptosi pou mporoun na ginoun epikindina einai se anthropous kardiakous.. i gia kapious alous genika pou exoun sovaro provlima me tin igia tous
,An ksipnisis tin ora epithesis afta Den polemoun, alla fevgoun amesos...
tropoi prostasias iparxoun polloi.. o pio aplos kai kalos! einai to na vreksis tin Kasa tou krevatiou sou.. ( ta ksila giro giro.. ) me alatonero!
(vale tris ises posotites alati mesa se ena mpol me nero kai anakatepse deksiostrofa )

episis opos kai i mora etsi kai ta succubus kai inccubus an vroun ena efkolo thima to episkeftonte sixna..

KaTaPeLoS
Kane oti thes, ma min epireasis tin Elevtheri voulisi tou allou

Edited by - KaTaPeLoS on 30/03/2003 16:00:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akis_
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά και εγώ είμαι θύμα τής λεγόμενης μώρας. Σχεδόν κάθε μέρα τον χειμώνα και ούτε μια φορά το καλοκαίρι. Καταλαβαίνω απόλυτα πώς είστε, σε τι αδιέξοδο βρίσκεστε. Όμως η μώρα (παράλυση ύπνου) είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στο πλαίσιο τής εγκεφαλικής λειτουργίας κατά τη διάρκεια τού ύπνου. Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζεται από τους πλέον αρμόδιους, τούς ψυχιάτρους, τούς νευρολόγους. Κύριο αίτιο είναι η μεγάλη αγωνία και στρες που βιώνουμε στην καθημερινότητά μας. Άλλωστε γι'αυτό πιστεύω πώς η μώρα με πιάνει μόνο το χειμώνα και όχι το καλοκαίρι, δηλαδή το χειμώνα που το καθημερινό στρες είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με το καλοκαίρι. Άρα θα πρέπει να μελετάμε κάθε φαινόμενο κάτω από το πρίσμα τής λογικής και όχι να οδηγούμαστε σε μεσσαιωνικές αντιλήψεις πως δηλαδή μας κυνηγούν γριες και άλλες τέτοιες μπούρδες, παραεπιστημονικές και αντιεπιστημονικές ιδέες.
Το μυαλό είναι ο κυρίαρχος τού σώματος και ο Θεός τού πνεύματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vogias
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 03:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vogias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και με επισκεύτηκε μόνο μία φορα, η επίσκεψη αυτή θα μείνει για παντα στο μυαλό μου. Πολύ αργότερα έμαθα ότι τη λένε έτσι. Για πολύ καιρό ήταν για μένα απλώς ένα κακό όνειρο (πολύ ζωντανό παρόλα αυτά)στο οποίο μια κυρία με καλυμένο το κεφάλι ήρθε από επάνω μου στον ύπνο μου και δεν με αφηνε να φύγω αν και ήμουν ξύπνιος. Πρέπει να σημειώσω ότι μέσα στην προσπάθειά μου να ξεφύγω άκουσα φωνή να μου λέει: " Κατσε, είναι για το καλό σου". Φοβήθηκα πολύ αλλα περισσότερο ανατρίχιασα όταν έμαθα ότι αυτό το πλάσμα είναι αληθινό...Μετά από αρκετή΄έρευνα κατέληξα στα παρακάτω:

Η λέξη Μόρα είναι σλαβική <mora> και σημαίνει ερωμένη, πολύ πιστεύουν ότι η καταγωγή της είναι ελληνική και προέρχεται από την "Μορμώ" το θηλυκό μυθολογικό τέρας με το οποίο φόβιζαν τα παιδία οι αρχαίοι. Ούτος ή άλλως η Μόρα είναι ένας από τους πιο αμφιλεγόμενούς μύθους του οποίου η ιστορία χάνεται στο βάθος των αιώνων. Παρόλα αυτά αρκετοί είναι εκείνοι οι οποίοι πιστεύουν πως η Μόρα δεν είναι μύθος παρά μια ζωντανή πραγματικότητα…


Μπαίνοντας στο θέμα, τι είναι τελικά η Μόρα (ή Μορούζι); Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις… και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα παΐδια τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.

Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.


Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λεει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.


Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:


1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και
την εξόρισε.
2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.


Προσωπικά υποστηρίζω περισσότερο την πρώτη εκδοχή, όπως και να έχει πάντως,η ιστορία συνεχίζεται ως εξής:
Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).


Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ.από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.


Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.


Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, mε καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού
μέτρα τα'στρα του'ρανού,
την φακή του κιλού,
τα βότσαλα της θαλάσσης
και τις πέτρες της γης
και μετά έλα σε'μένα…

Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.


Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.

Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 15:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy