ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με νωπες ακομη τις εικονες απο το καλοκαιρι που ¨εφυγε¨
ανεβαζω εδω ενα απο τα ωραιοτερα ηλιοβασιλεματα που εχω δει...

ΜΕ ΘΕΑ ΤΗΝ ΝΗΣΟ ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ Ο ΗΛΙΟΣ ¨ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ¨ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΑ 4000 ΜΕΤΡΑ .....ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΑ ..ΝΕΤΡΙΝΑ....
ΠΑΝΕΙΟΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Χμμμμ....σε αλλο τοπικ επρεπε να την βαλω την φωτο αυτη αλλα ας την αφησω εδω... αυτο κι αν ειναι ¨αλφαδια¨ το βουνο!!
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Αν υπάρχει κανείς που να μην είναι κορόϊδο, βλάκας ή τα πιάνει, ας κάνει μια βόλτα από την 8η Πανελλήνια Σπηλαιολογική Συνάντηση. Το σίγουρο είναι ότι έχει μόνο να πάρει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 20:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Εντελώς τυχαία ανακάλυψα αυτό το νέο Μουσείο στην Κηφισιά που λειτουργεί εδώ και λίγους μήνες. Αμέσως μου κίνησε την περιέργεια η πανέμορφη αυτή παλαιά αρχοντική κατοικία που μέσα της στεγάζεται η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ όπως πληροφορεί και η πινακίδα που υπάρχει απ έξω. Μπαίνοντας στο Μουσείο με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη …ένας όμορφος χώρος φτιαγμένος με μεράκι, με την οικονομική βοήθεια ιδιωτών, των ¨ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ¨ και με σημαντικότατα ευρήματα από τα Βόρεια Προάστια κυρίως, των ΑΘΗΝΩΝ…
Ευρήματα από την Άνοιξη έως το Νέο ψυχικό και από την Λυκόβρυση έως την Πεντέλη. Θα σταθώ εδώ στον μαρμάρινο λέοντα που βρέθηκε στα λατομεία ΔΙΟΝΥΣΟΥ και παραδόθηκε στο μουσείο από την εταιρεία Μαρμάρων. Θαυμάσια αντικείμενα και ευρήματα ακόμα και από την κορυφή των Τουρκοβουνιων (αρχαίος Αγχεσμος Ιερό Όμβριου ΔΙΟΣ ) σας περιμένουν να τα δείτε και να τα θαυμάσετε πραγματικά αξίζει τον κόπο να το επισκεφθείτε και η είσοδος είναι ΔΩΡΕΑΝ!!!
Το Μουσείο βρίσκεται στην Οδό ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ 30 και ΚΑΣΣΑΒΕΤΗ στην Κηφισιά φυσικά και το τηλέφωνο του Μουσείου είναι το 210 8012116 και 210 8085560, οι ώρες λειτουργίας του είναι Τρίτη έως Σάββατο από τις 10 έως 2 το μεσημέρι.


Οσοι θελουν μπορουν να δουν εικονες απο το μουσειο καθως και μια περιγραφη του στην σελιδα μου στο..

http://clubs.pathfinder.gr/paneios/429651

ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ((Enjoy!))

quote:

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Επιτέλους έτοιμη και η ιστοσελίδα της 8ης Πανελλήνιας Σπηλαιολογικής Συνάντησης. http://www.fhs.gr/8hpss λοιπόν! Τρέξτε να διαβάσετε το πρόγραμμα και να δηλώσετε συμμετοχή. Οι μέρες είναι λίγες.

Τώρα όσα λείπουν από την ιστοσελίδα, ελπίζω να τα συμπληρώσουμε σύντομα... ΠΟΛΥ σύντομα!!!

Πάμε Πανελλήνια λοιπόν!


Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 22:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισκεφθητε μεσω διαδικτυου μεσω μιας νεας σελιδας που ανεβασα ενα πανεμορφο σπηλαιο στα ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ ΟΡΗ

http://users.ntua.gr/paneios/batcave.htm

ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 01:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


με χαρα μου πληροφορηθηκα οτι ο "δικος μας" πανειος, ο Θανασης Ξανθοπουλος, εγραψε νεο βιβλιο που εκδοθηκε και κυκλοφορει απο τις εκδοσεις Εσοπτρον.


ο τιτλος αυτου, "Αδηλος Ελλας".

μολις το διαβασω, το κουβεντιαζουμε.

καλη επιτυχια αδελφε Θαναση!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια νεα τεχνητη λιμνη αποκτησε η πολυπαθη ΠΕΝΤΕΛΗ μας

Η οποια βεβαια προερχεται απο το φραγμα που φτιαχτηκε μεταξυ ΑΓΡΙΛΙΚΙΟΥ ΣΚΑΡΠΑΣ

ωστε αυτο να συγκρατει τα νερα των ρεματων της ΡΑΠΕΝΤΩΣΑΣ ΝΤΑΡΔΙΖΑΣ ΚΑΙ ΚΙΜΠΕΝΤΟΥΗ πριν αυτα καταληξουν στο ρεμα ΒΡΑΝΑ

Απο οτι φαινεται το τοπιο σε λιγα χρονια θα αλλαξει μαλλον προς το καλυτερο ελπιζω, αν και καλο θα ηταν να μην ειχαμε φτασει ως εδω ωστε να χρειαστουν ολοι αυτοι οι χιλιαδες τονοι τσιμεντου μεσα στο βουνο για να συγκρατουν τα νερα πραγμα που αλλοτε γινοταν μεσω του δασους που τωρα πια δεν υπαρχει....
ΠΑΝΕΙΟΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ

ΥΓ jbg θα τα πουμε απο κοντα λιαν συντομως....να σαι καλα...

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 18:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απέριττε ανεβασα παλι την φωτογραφια σου γιατι δεν εμφανιζοταν ...αν θελεις κανε καποια σχολια για αυτην...

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 19:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link, για ένα ακόμη μαγικό μέρος...

http://www.fhs.gr/gr/forum/viewtopic.php?t=182 λοιπόν...

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους τους καλούς καθώς και τον κακό μου φίλο βριλ.

Αφού επανήλθα σε γρήγορες γραμμές ιντερνετ αποφάσισα να ξεθάψω μερικές παλιές φωτογραφίες και να τις μοιραστώ με τους φίλους των βουνών και όχι μόνο.

Αφού έκανα την χαζομάρα της χρονιάς και ξέχασα την ψηφιακή μηχανή στο σπίτι, δεν θα σας δείξω φετινές φωτογραφίες του Παγγαίου προς απογοήτευση του Θανάση Πάνειου!

Είχα πεί ότι θα ξαναπάω αλλα...

Anyway...

Πέρυσι σε μία αποτυχημένη προσπάθεια να φτάσουμε στην κορυφή πρόλαβα να τραβήξω μία φωτογραφία του Παγγαίου έξω από το χωρίο Μεσσορώπη.

Η προσπάθεια απέτυχε γιατί σκύλοι φύλακες ενός μαντριού έξω από το χωρίο έκαναν καλά την δουλειά τους με υπερβάλοντα ζήλο μάλιστα!

Το αποτέλεσμα ήταν να τρομοκρατηθεί ένας της παρέας και να σκοντάψει σε ένα βράχο χτυπώντας άσχημα το πόδι του.

Και μερικές ακόμη άσχετες φωτογραφίες...

Λαϊλιάς (όρος Μενοίκιο)

Ας αφήσω και μερικές φωτογραφίες για αύριο...


Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασα...

Συγχαρητήρια φίλε θανάση για την κυκλοφορία του βιβλίου σου.

Θα το διαβάσω μόλις γυρίσω στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα εκτός και αν κυκλοφόρησε και σε αγγλικά βιβλιοπωλεία.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 12:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν ειναι δικιά μου θα ήθελα να προσθέσω μία φωτογραφία από τοποθεσία στον Όλυμπο.

Η φωτογραφία είναι από την σελίδα www.dpgr.gr


Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 00:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεχασα...

Συγχαρητήρια φίλε θανάση για την κυκλοφορία του βιβλίου σου.

Θα το διαβάσω μόλις γυρίσω στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα εκτός και αν κυκλοφόρησε και σε αγγλικά βιβλιοπωλεία.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!



Γεια σου φιλε Ορφεα σε ευχαριστω
Δυναμικη η επανεμφανιση σου με ωραιες φωτογραφιες βλεπω...
Καλως λοιπον να ερθεις στην ¨πατριδα¨ φιλε

ΥΓ οι φωτο απο Πεντελη επεσαν ; η εγω δεν τις βλεπω ρε παιδια ;

ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλον έπεσαν γιατί και εγώ δεν τις βλέπω...

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 02:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο έξω από την πόλη των Σερρών βρίσκεται η κοιλάδα των Αγίων Αναργύρων.

Ένα μικρό ποταμάκι ανάμεσα σε δύο βουνά με δέντρα κουρεμένο γρασίδι πολλά υπαίθρια μπαράκια καφέ και ταβέρνες από την μία πλευρά και ένα μονοπάτι 2 Χιλιομέτρων από την άλλη πλευρά ανάμεσα στα δέντρα δίπλα στο ποταμάκι που όταν τελειώσουν τα μαγαζιά το μονοπάτι συνεχίζει σε ενα μικρό δασος όπου και καταλήγει σε μία λιμνούλα. (Η περιγραφή είναι για όσους δεν έχουν επισκευτεί την πόλη!).

Ωραίο μέρος για περίπατο όπου πολλοί σερραίοι κάνουν την βόλτα τους ή αθλούνται. Ελάχιστοι όμως έχουν πάει πέρα από την λιμνούλα.

Οι φωτογραφίες αν και με την πρώτη μου ψηφιακή μηχανή Agfa CL12 των 0,3 Megapixel(!!!) προσπαθουν να αποδώσουν μάταια την ομορφιά του τοπίου πέρα από την λίμνη.

Και εγώ ο άχρηστος ακόμη δεν αξιώθηκα να πάω με καινούρια ψηφιακή μηχανή αν και άλλαξα 2 από τότε. Απορώ γιατί τις αγοράζω και απορώ γιατί εσείς ακόμη μου μιλάτε!!!

Όλα για την πάρτη μου τα κρατάω ο παρτάκιας!!!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 11:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

quote:
Αν και δεν ειναι δικιά μου θα ήθελα να προσθέσω μία φωτογραφία από τοποθεσία στον Όλυμπο.

Φαράγγι του Ενιπέα. Επτά ώρες από μια ΠΟΛΥ γρήγορη ομάδα, δέκα ώρες από μια μέτρια.

quote:
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!

Σωστός και ασχολίαστος!

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 16:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μάλον θα ερθω με την μετρια ομάδα!!!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 19:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!
--------------------------------------------------------------------------------


Σωστός και ασχολίαστος!



Θα συμφωνησω και εγω....
Ορφεα γνωριζεις που βρισκονται τα αρχαια ορυχεια στο Παγγαιο και οι βραχογραφιες; εχεις επισκεφθει κατι απο αυτα;
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 19:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια νεα τεχνητη λιμνη αποκτησε η πολυπαθη ΠΕΝΤΕΛΗ μας


Η οποια βεβαια προερχεται απο το φραγμα που φτιαχτηκε μεταξυ ΑΓΡΙΛΙΚΙΟΥ ΣΚΑΡΠΑΣ

ωστε αυτο να συγκρατει τα νερα των ρεματων της ΡΑΠΕΝΤΩΣΑΣ ΝΤΑΡΔΙΖΑΣ ΚΑΙ ΚΙΜΠΕΤΟΥΗ πριν αυτα καταληξουν στο ρεμα ΒΡΑΝΑ

Απο οτι φαινεται το τοπιο σε λιγα χρονια θα αλλαξει μαλλον προς το καλυτερο ελπιζω, αν και καλο θα ηταν να μην ειχαμε φτασει ως εδω ωστε να χρειαστουν ολοι αυτοι οι χιλιαδες τονοι τσιμεντου μεσα στο βουνο για να συγκρατουν τα νερα πραγμα που αλλοτε γινοταν μεσω του δασους που τωρα πια δεν υπαρχει....
ΠΑΝΕΙΟΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 20:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post κάναμε 2 αποτυχημένες προσπάθειες για τις βραχογραφίες. Μόνος οδηγός ήταν το βιβλίο του Γεωργίου Βογιατζή, Οι βραχογραφίες του Παγγαίου.

Δεν ξέρω για τα ορυχία αλλά έχω μία υποψία ότι βρίσκονται στην νότια πλευρά του βουνού γιατί όταν δοκιμάσαμε να περπατήσουμε το μονοπάτι πάνω από το χωριό Μεσορώπη κάποιοι γέροι του χωριού μας είπαν να μην ψάχνουμε για χρυσάφι γιατί δεν έχει πια!!!

Η αλλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει καμιά πληροφορία για την ακριβή θέση των ορυχείων από κάποια υπηρεσία.

Και μερικά λινκ
http://www.oreivatein.com/page/mountains/p/paggaio/paggaio_f.htm
http://www.myserres.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=46

Βραχογραφίες
http://www.oreivatein.com/page/mountains/p/paggaio/rocks.htm


Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 20:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα από την σελίδα του ορειβαικού συλόγου Καβάλας είναι οι παρακάτω φωτογραφίες. Απεικονίζουν μερικές από τις βραχογραφίες. Δεν δείχνουν αυτές με τα αεροπλάνα!

Εδώ επίσεις αναφέρουν ότι οι βραχογραφίες του παγγαίου βρίσκονται γύρο από το παλιό Χορτοκόπι. Επιπλέον υπάρχουν βραχογραφίες στο γειτονικό όρος Λεκάνη έξω από το Κρυονέρι. Όταν πήγαμε στο Κρυονέρι και ρωτήσαμε μερικούς κατοίκους δεν είχαν ιδέα. Ένας μόνο μας είπε ότι οι τσοπάνηδες θα ξέρουν αλλά δεν θα τους βρούμε εύκολα.

Το λινκ
http://www.eoskavalas.com/paggaio/braxograf/braxo.htm

Και οι φωτογραφίες

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 20:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να μην ξαναγράσω τίποτα άλλο σήμερα για να μην σας κουράσω αλλά αυτό φίλε μου πάνειε πρέπει να το δείς.

http://www.eoskavalas.com/paggaio/path/paths.htm

Είναι ολα τα σηματοδοτημένα μονοπάτια του Παγγαίου. Συγκεκριμένα αν κοιτάξεις στο μονοπάτι της Νικήσιανης θα δείς σε μία φωτογραφία και ένα από τα ορυχεία.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 11:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορφεα καλημερα
Τι να πω ευχαριστω κατ αρχην για τις πληροφοριες σου και τις παραπομπες που εβαλες οι φωτογραφιες με τα σχεδια ,,,ειναι κατι παραπανω απο καταπληκτικες φιλε να σαι καλα...
Θα σου στειλω εμαιλ ...ριξε μια ματια
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 11:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακαρι να είχα βρεί τις πληροφορίες αυτές το καλοκαίρι. Σίγουρα θα πήγαινα μία βόλτα από εκεί!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Monkeysleeper
Νέο Μέλος

Finland
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Monkeysleeper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΣΧΟΛΙΑ.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΟΖΙΑΚΑ (ΜΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΝ ΑΣΤΡΑΠΗ)???
ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ ΠΑΡΕΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...

Čómplexíkos êimæi leó êgó... Mónkeyslëepé_rΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 10:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΣΧΟΛΙΑ.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΟΖΙΑΚΑ (ΜΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΝ ΑΣΤΡΑΠΗ)???
ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ ΠΑΡΕΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...

Čómplexíkos êimæi leó êgó... Mónkeyslëepé_r



Καλημερα Monkeysleeper και σε ολους τους φιλους
Δεν εχω παει στον Κοζιακα φιλε θα ηθελα να μας πεις λιγα για το βουνο και αν εχεις και φωτογραφιες απο κει ακομα καλυτερα
Περιμενω με ενδιαφερον!!
ΘΑΝΑΣΗΣ
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 18:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους φίλους,

orfeas7: Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που παραθέτεις
Monkeysleeper: Καλώς ώρισες.

Φίλε πάνειε, μακάρι το βιβλίο σου να γίνει οδηγός αναφοράς για την υγιή αναζήτηση στις άγνωστες γωνιές του τόπου που ζούμε!

Μακάρι επίσης να αξιοποίσεις με τον ίδιο τρόπο και επιπλέον αντίστοιχο υλικό που είμαι σίγουρος πως διαθέτεις!


"...το γαρ αυτό νοείν έστιν τε και είναι..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy