ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 14:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας
συγνώμη που παρεμβαίνω,μια ερώτηση θέλω να κάνω.
στο παρόν θέμα έχει γίνει αναφορά για το βουνό Παγγαίο?


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 21:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ,ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΥΜΗΤΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΙΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΟΥΝΟ.Ο ΥΜΗΤΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟΠΟΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ.ΕΚΕΙ ΛΑΤΡΕΥΤΗΚΕ Ο ΔΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΟΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΩΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΟΙ ΝΑΟΙ ΤΟΥ ΟΜΒΡΙΟΥ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΨΙΦΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 12:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και καλή χρονιά σε όλους. Έχει γίνει θέμα για το Παγγαίο φίλε nosoforos. Αν ψάξεις μερικές σελίδες πίσω θα δείς κάποιες πληροφορίες.

Αφού μπόρεσα να κλέψω μία ημέρα ανέβηκα και εγώ στο βουνό(Μενοίκιο) και σας παραθέτω 2 φωτογραφίες.

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε orfea σε ευχαριστώ!

quote:
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post κάναμε 2 αποτυχημένες προσπάθειες για τις βραχογραφίες. Μόνος οδηγός ήταν το βιβλίο του Γεωργίου Βογιατζή, Οι βραχογραφίες του Παγγαίου.

το μέρος οπου βρίσκωντε οι βραχογραφείες είναι δύσκολο να το βρείς καθώς το ξέρουν ελάχιστα άτομα.το κρατάνε μυστικό για να μη τις καταστρέψουν...στο βιβλίο του ο κύριος Βογιατζής αναφέρει οτι κάποιες απο αυτές έχουν καταστραφεί απο χριστιανούς που τις θεώρησαν...σατανικές!
εγω ανεβαίνω συχνά στο βουνό,απο Πρώτη και Ροδολείβος μεριά,και είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή θα τις βρώ.
ενημερωτικά σου λέω οτι έχει γράψει άλλα δύο βιβλία με παρόμοιο θέμα...

πάντως εκτός απο τις βραχογραφίες το βουνό έχει και ναό του Διονύσου!
επίσης έχει στενή σχέση με το Όρος Πεντελικόν...όποιος ένδιαφέρετε μπορώ να του το αναλύσω.

ένα τρομερό μέρος του βουνού είναι το "μπάμπας το γυαλούμ(τι αστείο όνομα!).το μέρος αυτο λοιπόν είναι ένας πελώριος ξέκάρφωτος βράχος που άν ανέβεις πάνω του θα ζήσεις μία απο τις καλύτερες εμπειρίες τις ζωής σου...φαίνεται σχεδόν όλη η Ελλάδα(που λέει ο λόγος)!!!

μπορώ να μιλάω ώρες για το Ιερό αυτό Όρος...



Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 11:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήμέρα σε ολους....

Αγαπητέ νοσοφόρε... γράφεις

quote:
μπορώ να μιλάω ώρες για το Ιερό αυτό Όρος...


Νομίζω οτι ολοι θα σε διαβάζαμε με μεγάλο ενδιαφέρον .... σε ακούμε λοιπόν..

Επίσης για τον αγαπητό φρόντο ...Ναι φυσικά και είναι Ιερός ο Υμηττός μας .... το Αρχαιο Ιερό που αναφέρεις λέγεται ΠΡΟΟΨΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ... αξίζει πολύ να το επισκεφθείτε .... ειναι ενας πολύ ιδιαίτερος τόπος... αγνοήστε μόνο τα κακόγουστα αυθαίρετα σπιτάκια που εχουν χτίσει γύρω γύρω ...κάποιοι πονηροί...
Πανειος
Θανασης

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 20:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΕΙΕ,ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ΕΧΕΙ ΜΑΡΜΑΡΩΘΕΙ ΜΙΑ ΝΕΡΑΙΔΑ;ΒΕΒΑΙΑ,ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 18:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα
Φίλε φρόντο δεν γνωριζω για αυτον τον θρύλο ...θέλεις να μας πείς περισσότερα;
Αυτό που γνωρίζω είναι οτι ο προφήτης Ηλίας ειναι πάνω στην βάση του Ιερου του Απόλλωνα και ο αλλος περιφραγμένος χώρος ειναι το Ιερό του Ομβρίου Διός δηλαδή αυτού που έχει ΄σχέση με τα μετερεωλογικάφαινόμενα !!! την βροχή κλπ. χρησιμοποιούνταν για πρόβλεψη καιρικών φαινομένων... ο Δίας Μετερεωλόγος δηλαδή θα έλεγαν σήμερα.
Θανάσης
Πάνειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 21:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ Πάνειε κατ'αρχήν να σε ευχαριστήσω που μου δίνεις την ευκαιρία να μιλήσω για το αγαπημένο μου Όρος,το Παγγαίο.

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι η πιο ψηλή κορυφή του βρίσκετε στα 1956 μέτρα.

το ΠΑΓΓΑΙΟ ή ΠΑΝ-ΚΑΙΩ ή ΠΑΝ-ΓΑΙΩ είναi το όρος όπου γεννήθηκε ο Διόνυσος(υπήρχε και μαντείο)...και δίδαξε στους ανθρώπους τα θεία μυστήρια ο Ορφέας.το όνομά του το πήρε από τον υιό του Άρη,τον Παγγαίο.
τώρα,αν εξετάσουμε καλύτερα την λέξη ΠΑΓΓΑΙΟ θα δούμε ότι είναι σύνθετη και προέρχεται από το ΠΑΝ και ΓΑΙΟ ή από το ΠΑΝ και ΚΑΙΟ όπου αντίστοιχα σημαίνουν η ΓΗ ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ ή Ο ΠΑΝ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ...

όσον αφορά το μαντείο του Διονύσου υπάρχει ένα παράδοξο...σχηματίζει ισοσκελές τρίγωνο μα τα μαντεία ΔΕΛΦΩΝ και ΔΩΔΩΝΗΣ!με κορυφή το μαντείο του ΠΑΓΓΑΙΟΥ!

ένα άλλο παράδοξο του βουνού είναι ότι και εδώ υπάρχει το φαινόμενο της αρνητικής βαρύτητας...μιλάω φυσικά για το γνωστό από το όρος Πεντελικό όπου το αυτοκίνητο όταν είναι σβηστό αντί να πάει προς τα κάτω πηγαίνει προς τα πάνω!
το αποκορύφωμα όμως,αγαπητέ Πάνειε,ξέρεις πιο είναι?
ότι τα σημεία αρνητικής βαρύτητας τον δυο βουνών,ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΓΑΙΟΥ,βριίσκοντε στον ίδιο μαγνητικό μεσημβρινό!!!
νομίζω ότι σίγουρα κάτι συνδέει αυτά τα δύο βουνά...
αυτά προς το παρόν.

οι πιο πολλές πληροφορίες μου είναι από το βιβλίο του Γιώργου Βογιατζή με τίτλο οι βραχογραφίες του Παγγαίου αποκαλύπτουν


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 18:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΝΕΙΕ,ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ SITE WWW.PARANORMAP.NET ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΩΠΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Αγαπητέ nossofore σε ευχαριστω για τις πληροφορίες που παρέθεσες ...ξέρεις το ΠΑΓΓΑΙΟ ειναι ενας απο τους μελλοντικούς μου προορισμούς που ελπίζω να πραγματοποιηθεί σύντομα.... θέλω πολύ να περπατήσω σε αυτό το Ιερό Ελληνικό Βουνό ... πιστεύω οτι θα ειναι μια αξέχαστη εμπειρία....
Παρεμπιπτόντος να πω και για τις φωτο του Ορφέα οτι ειναι πανέμορφες ... πως να μην ήταν.. αφου πανέμορφο ειναι και το Μενοίκιο που επισκέφθηκε... γεια σου φίλε ελπίζω να περνάς καλά εκει που βρίσκεσαι...
Φρόντο σε ευχαριστώ και σένα για την παραπομπή στο σαιτ... θα έλεγα σε όσους το σκέφτονται να κάνουν μια επίσκεψη στα δύο Ιερά στον Υμηττό... κατά προτίμηση μόνοι τους η το πολύ με ενα άτομο ακόμα και να αφιερώσουν μισή ώρα τουλάχιστον με το να καθήσουν μέσα στον ναό του Ομβρίου Διός ήρεμα σιωπηλά και να ξεκουραστούν ... αν δεν κάνει πολύ κρύο (οχι τέτοιες μέρες οπως σήμερα εννοείτε) ας βγάλουν τα παπούτσια που φοράνε και να έρθουν σε επαφή με τον Υμηττό χωρίς τίποτα να μεσολαβεί αναμεσά τους....
Στην επιστροφή στο σπίτι ήδη θα νοιώθετε ¨άλλοι¨ άνθρωποι...
Θανάσης
Πάνειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 10:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι απο μένα
Μήπως έχει πάει κανείς σας, στο φαράγγι που υπάρχει στο όρος Αιγάλεω;
Να ένα μικρό μέρος του χάρτη.

Πήγαμε πριν μήνες και νομίζω πως βρήκα την μία άκρη του, στην συνοικία του Σκαραμαγκά μετά τα διυληστήρια (απορώ πως μπορούν να μένουν σ'αυτό το δύσοσμο μέρος). Πιο νότια είναι το Δαφνί



Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 14:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

χαιρετω την καλη παρεα!


κατα τον δοκτωρα Αρη Πουλιανο η περιοχη του Παγγαιου ορους ηταν η μητρα που γεννησε τον πρωτο λευκο ανθρωπο, τον πρωτο Ελληνα.


οι παναρχαιες βραχογραφιες ενισχυουν την θεωρια του, οπως πιθανον και το ονομα του, το οποιο μπορει να ετυμολογηθει και παν - γαια, "ολη η Γη" (κατι φυσικο να το αντιλαμβανονται ετσι οι πρωτοι ανθρωποι).

.

φιλε nossoforos, την θεση των ανεγκεφαλων χριστιανων πηραν οι συγχρονοι ανεγκεφαλοι κυνηγοι θησαυρων και καταστρεφουν τις βραχογραφιες για να μην βρει αλλος τον θησαυρο που πιστευουν οτι σημαδευουν.


που υπαρχει αληθεια αντιβαρυτικο φαινομενο στο Παγγαιο?


αν εχεις πληροφοριες πιστευω οτι θα ενδιαφερουν αρκετους (και εμενα φυσικα)

το "ότι τα σημεία αρνητικής βαρύτητας τον δυο βουνών,ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΓΑΙΟΥ,βριίσκοντε στον ίδιο μαγνητικό μεσημβρινό" ειναι επιβεβαιωμενο και απο ποιον?

αν ισχυει ειναι ενδιαφερον.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 18/02/2006 15:15:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 01:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιβαρυτικό πεδίο λέγεται ότι υπάρχει στον δρόμο προς το μοναστήρι της Αναλύψεως του προφήτη Ηλία μετά το χωριό Πρώτη Σερρών. Ακόμη δεν έτυχε να περάσω από αυτόν τον δρόμο αν και έχω πάει στην Πρώτη. Το μοναστήρι πάντως βρίσκεται σε ύψος 930 μέτρα, η Πρώτη αρκετά χαμηλότερα και ο δρόμος από το χωριό προς το μοναστήρι έχει μήκος 7 χιλιόμετρα.

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 18:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Τζόννη,
το αντιβαρυτικό πεδίο βρίσκετε εκεί ακριβώς που λέει ο Ορφέας...
ξέρω ακριβώς που είναι.

όσον αφορά τον ίδιο μαγνητικό μεσημβρινό το έχω διαβάσει στο βιβλίο του Γιώργου Βογιατζή "οι βραχογραφίες του Παγγαίου αποκαλύπτουν"
(έχω μιλήσει με τον συγγραφέα)

ο ίδιος υποστηρίζει ότι είναι αποδεδηγμένο...
και ότι ο καθένας μπορεί με μια μικρή έρευνα να το διαπιστόσει...
το πως φίλε μου δεν το γνωρίζω...

πάντως όλα τα παραπάνω είναι πολύ γνωστά στα γύρω χωριά.


I'm really sorry...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 10:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα και παραθέτω το εξής
quote:

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑΣ Σ.ΕΛ.Α.Σ. ΜΑΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 2006

Ημερομηνία έναρξης: Τρίτη 2 Μαΐου 2006 (ώρα 19:00)

Ο Σπηλαιολογικός Ελληνικός Αθλητικός Σύλλογος ( Σ.ΕΛ.Α.Σ. ) διοργανώνει και φέτος, για ένατη συνεχή χρονιά Σεμινάρια Αθλητικής και Επιστημονικής Σπηλαιολογίας. Τα σεμινάρια διαρκούν 7 εβδομάδες, με θεωρητικά μαθήματα κάθε Δευτ. & Τετ. 19:00-22:00 μμ (Πασίωνος 44-46, Ν.Κόσμος) και πρακτικά τα Σαββατοκύριακα. Τα πρακτικά μαθήματα περιλαμβάνουν τεχνικές κατάβασης & ανάβασης με μονό σχοινί, σε μονοήμερες εκπαιδευτικές εξορμήσεις σε σπήλαια & βάραθρα της Αττικής, καθώς και δύο διήμερες εξορμήσεις για την ολοκλήρωση των σεμιναρίων.


Περισσότερες πληροφορίες :
http://www.selas.org/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=2&lang=el




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 12:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα μετά απο πολύ καιρό σε ολους σας στο Εσωτέρικα...
Στο εισαγωγικό μου σημείωμα αυτού του θέματος ειχα αναφερθεί στην ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΖΗΡΕΙΑ....
Σας εχω μια εικόνα απο αυτό το ΙΕΡΟ ΒΟΥΝΟ απο την μαγευτική σπηλιά του ΕΡΜΗ !!!!
Την τόσο ΟΜΟΡΦΗ και ΚΑΤΑΣΤΌΛΙΣΤΗ.
Πέρνωντας καποιος απο μια αίθουσα που αυτόν τον καιρό ειναι γεμάτη μικρές λιμνούλες με καθάριο νερό που τρέχει απο τα σπλάχνα της ΖΗΡΕΙΑΣ !!! με μορφή σταγονοροής, (το αίμα του βουνού θα το ονόμαζα), βρίσκεσαι τελικά σε αυτό το πανέμορφο σπηλαιοτούνελ.....
Ομορφος τόπος να αφεθείς στις σκέψεις σου και να ξεκουράσεις Μυαλό και Μάτια αλλα και Ψυχή.....
Ελπίζω σε κάποιους ¨ευαίσθητους¨ σε τέτοια αγγίγματα της Μητέρας Φύσης η εικόνα που δανείστηκα απο την σπηλιά του Ερμή να τους Ταξιδέψει... οπως εμένα....
Λέω δανείστηκα γιατί ετσι είναι .... οταν φωτογραφίζουμε τέτοιες εικόνες δανειζόμαστε απο την Φύση κάτι που δεν μας ανήκει αλλά μας δίνεται απλόχερα απο αυτήν αρκεί να το σεβόμαστε....

Πανειος
Θανάσης
Ξανθόπουλος


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..

Edited by - πάνειος on 06/04/2006 12:10:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2006, 11:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισκεφθείτε το μεγάλο και θρυλικό σπήλαιο του ΚΥΚΛΩΠΑ ΠΟΛΥΦΗΜΟΥ στην Μαρώνεια της Κομοτηνής μέσα απο μια νέα ισ΄τοσελίδα που ανέβασα πρόσφατα..... καλή περιήγηση...

http://users.ntua.gr/paneios/polifimos.htm

Θανάσης
Ξανθόπουλος
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 22:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Για πρώτη φορά στα 29 μου χρόνια, κατάφερα επιτέλους να εκπληρώσω ένα παλιό μου όνειρο. Να ανέβω στον Όλυμπο. Ήθελα τόσο πολύ, να τον αντικρίσω, να τον νιώσω, να τον βιώσω, να σταθώ στην κορυφή του.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου να πηγαίνω με μεγάλη παρέα σε βουνά, παρά προτιμώ να είμαι με 2-3 άτομα το πολύ. Δυστυχώς αναγκάστηκα να πάω εκεί με 6 άτομα. Για καλή μου τύχη όμως (έτσι νόμιζα) εκείνοι ήθελαν να ξεκινήσουν την πορεία από τα Πριόνια (1.100μ.), ενώ εγώ από το Λιτόχωρο (300μ.) Και εκεί που ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω, πετάγονται δυο απ’ αυτούς και μου λένε «θα έρθουμε και’ μεις μαζί». Το όνειρό μου ναυάγησε…
Έτσι σκέφτηκα να τους αφήσω να προχωρήσουν μπροστά (με την πρόφαση ότι θέλω να τραβήξω βίντεο και φωτογραφίες) και ξεκίνησα μόνος μου για την ανάβαση στο καταφύγιο Σπήλιος Αγαπητός και την επόμενη ημέρα για την κορυφή.
Το να περιγράψω τι ένιωθα είναι κάτι που δεν μπορώ να το κάνω γιατί κάποια πράγματα πολύ απλά δεν περιγράφονται. Ειδικά όταν κάπου στα 1.800μ. (300μ. περίπου πριν το καταφύγιο) η Εκάτη έριξε τα μαύρα πέπλα της, τότε ένιωσα μέχρι το μεδούλι, το θείο δέος, την γλυκιά ανατριχίλα και φυσικά το πόσο πραγματικά μικρός και ασήμαντος είμαι μπροστά σε αυτό που έβλεπαν τα μάτια μου.
Κατά τις 10:30 και μετά από 10 ώρες πεζοπορίας, έφτασα στο καταφύγιο, όπου με περίμεναν οι άλλοι. Έφριξα όταν είδα ότι ήταν γεμάτο από ανθρώπους, οικογένειες, ορειβατικούς συλλόγους κ.ο.κ. Με μιας εξαφανίστηκα στο δωμάτιο για να αφήσω τα πράγματα και βγαίνοντας, έκατσα από την άλλη πλευρά, όπου δεν υπήρχε ψυχή, ατενίζοντας τις χιονισμένες κορυφές και τα τρισεκατομμύρια άστρα, μέσα στην απόλυτη σιγή και την γλυκιά παγωνιά.
Την επόμενη μέρα, δυστυχώς, δεν μπόρεσα να ανέβω στην κορυφή, γιατί δύο από την παρέα ήταν εξουθενωμένοι (έκαναν ανάβαση για πρώτη φορά) και ένας άλλος είχε πρόβλημα με το πόδι του. Ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα που δεν μπόρεσα να ανέβω τα υπόλοιπα 800μ. αλλά δεν παραπονιέμαι, ούτε είμαι αχάριστος για αυτό που έζησα. Σίγουρα για κάποιο λόγο θα έγινε. Κάποια άλλη στιγμή.
Τώρα οι αγαπητοί Πάνειος και Dim.Kar πιθανώς να χασκογελάνε για κάτι που εγώ έκανα για πρώτη φορά ενώ αυτοί κάμποσες φορές, δηλαδή το μονοπάτι του Λιτόχωρου. Δεν θα΄ χουν κι’ άδικο. Δεν έκανα δα και τίποτα πρωτότυπο. Σίγουρα όμως η εμπειρία είναι αυτή που έχει αξία. Και σίγουρα ο φίλος μου ο Βρίλ (ως κάκιστος βεβαίως ) θα μου πει για πολλοστή φορά με τον γνωστό σαρκαστικό του τρόπο: «πάλι της το “φόρεσες” το “κέρατο”. Πάλι την απάτησες ελεεινέ». Μην ανησυχείς Καπετάνιε, με την άδεια της γίνονται όλα.
Να είστε όλοι καλά.
Χαιρετώ.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 23:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος σου ο Βρίλ, που πολλοί τον έχουν πεί "κακό" και "κάκιστο" -επειδή τους λέει πράγματα που δεν θέλουν να ακούσουν, γιατί πονάνε- σου λέει το εξης.

Καλά έκανες και της τα φόρεσες και πήγες στον Όλυμπο. Να μην είσαι μονόχνωτος. Καλή η Πεντέλη, αλλά δες και τον υπόλοιπο Κόσμο. Και τα Βουνά μέρος του Όλου είναι, και κάποια Βουνά "μιλάνε" παραπάνω από κάποια άλλα.

Τι είπες φίλε μου ? Ένοιωσες το Δέος ? Χαίρομαι...

Επίσεις έχω να σου πώ το εξής. Η διαφορά του να αναπνέεις ή όχι,είναι πολλές φορές ένα λάθος βήμα...
Καλά έκανες κει δεν ανέβηκες στην Κορυφή. Άμα δε σε "θέλει", δε χρειάζεται να πιέζεις το οτιδήποτε. Άνθρωποι που ήθελαν σώνει και καλά να ανέβουν τον Όλυμπο, τις Άλπεις, τα Ιμαλάϊα, έκαναν το ένα βήμα παραπάνω που είπαμε προηγουμένως, και τώρα πλέον δεν αναπνέουν.
Να σε αξιώσει ο Θεός, όποιος και να θέλεις να είναι, να ξαναπάς και να ξαναανέβεις. Δεν υπάρχει τίποτε πιο λάθος, πιο σαχλό, ποιό ματαιόδοξο και αλαζωνικό, να ταυτίζεις την άνοδό σου σε ένα Βουνό με το ... "επίπεδό" σου ! (το διάβασα και αυτό, από τον γνωστό μου ανεγκέφαλο με υπερφίαλο "εεΕΓΩ", είπα "έλεος πιά" και το άφησα πίσω μου)

Κανένας μα κανένας από τον "κύκλο" μας δεν θα το θεωρήσει ούτε αποτυχία ούτε επιτυχία, το ότι ανέβηκες μέχρι εκεί και όχι παραπέρα. Σε αυτή την επίσκεψη έμαθες πολλά, σε επόμενη ίσως περισσότερα. Ξέρεις, υπάρχει και η αυτογνωσία, η σοφρωσύνη και δεν κηνυγάνε όλοι την αυτοπροβολή, το "κατόρθωμα", το ... ρεκόρ.

Συγχαρητήρια που γνώρισες τον Όλυμπο, αλλά θα στο ξαναπώ, ότι δικαίωμα έχουν όλοι να βρίσκονται εκεί, και ας μη σου αρέσει. Μη διαμαρτύρεαι για άλλους, για οικογένειες, για ορειβατικους συλλόγους. Δεν έγινε το Βουνό για τον Τάσο, αλλά ο Τάσος ίσως να γίνει με το Βουνό.

Σε χαιρετώ και σου εύχομαι "και είς ανώτερα" !

Υ.Γ. Αρχίζω σιγά-σιγά να καταλαβαίνω την άποψή σου (και όχι μόνο δική σου) με τον Θεό Πάνα. Εγώ προσωπικά, άν έιχα την επιλογή, θα είχα διαλέξει τον Απόλλωνα, ίσως γιατί εμένα με εκφράζει περισσότερο. Και έμαθα ότι λατρευόταν και υποχθόνια, οπότε με καλύπτει δυό φορές !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 02:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο φίλος σου ο Βρίλ, που πολλοί τον έχουν πεί "κακό" και "κάκιστο" -επειδή τους λέει πράγματα που δεν θέλουν να ακούσουν, γιατί πονάνε- σου λέει το εξης.

Καλά έκανες και της τα φόρεσες και πήγες στον Όλυμπο. Να μην είσαι μονόχνωτος. Καλή η Πεντέλη, αλλά δες και τον υπόλοιπο Κόσμο. Και τα Βουνά μέρος του Όλου είναι, και κάποια Βουνά "μιλάνε" παραπάνω από κάποια άλλα.

Τι είπες φίλε μου ? Ένοιωσες το Δέος ? Χαίρομαι...

Επίσεις έχω να σου πώ το εξής. Η διαφορά του να αναπνέεις ή όχι,είναι πολλές φορές ένα λάθος βήμα...
Καλά έκανες κει δεν ανέβηκες στην Κορυφή. Άμα δε σε "θέλει", δε χρειάζεται να πιέζεις το οτιδήποτε. Άνθρωποι που ήθελαν σώνει και καλά να ανέβουν τον Όλυμπο, τις Άλπεις, τα Ιμαλάϊα, έκαναν το ένα βήμα παραπάνω που είπαμε προηγουμένως, και τώρα πλέον δεν αναπνέουν.
Να σε αξιώσει ο Θεός, όποιος και να θέλεις να είναι, να ξαναπάς και να ξαναανέβεις. Δεν υπάρχει τίποτε πιο λάθος, πιο σαχλό, ποιό ματαιόδοξο και αλαζωνικό, να ταυτίζεις την άνοδό σου σε ένα Βουνό με το ... "επίπεδό" σου ! (το διάβασα και αυτό, από τον γνωστό μου ανεγκέφαλο με υπερφίαλο "εεΕΓΩ", είπα "έλεος πιά" και το άφησα πίσω μου)

Κανένας μα κανένας από τον "κύκλο" μας δεν θα το θεωρήσει ούτε αποτυχία ούτε επιτυχία, το ότι ανέβηκες μέχρι εκεί και όχι παραπέρα. Σε αυτή την επίσκεψη έμαθες πολλά, σε επόμενη ίσως περισσότερα. Ξέρεις, υπάρχει και η αυτογνωσία, η σοφρωσύνη και δεν κηνυγάνε όλοι την αυτοπροβολή, το "κατόρθωμα", το ... ρεκόρ.

Συγχαρητήρια που γνώρισες τον Όλυμπο, αλλά θα στο ξαναπώ, ότι δικαίωμα έχουν όλοι να βρίσκονται εκεί, και ας μη σου αρέσει. Μη διαμαρτύρεαι για άλλους, για οικογένειες, για ορειβατικους συλλόγους. Δεν έγινε το Βουνό για τον Τάσο, αλλά ο Τάσος ίσως να γίνει με το Βουνό.

Σε χαιρετώ και σου εύχομαι "και είς ανώτερα" !

Υ.Γ. Αρχίζω σιγά-σιγά να καταλαβαίνω την άποψή σου (και όχι μόνο δική σου) με τον Θεό Πάνα. Εγώ προσωπικά, άν έιχα την επιλογή, θα είχα διαλέξει τον Απόλλωνα, ίσως γιατί εμένα με εκφράζει περισσότερο. Και έμαθα ότι λατρευόταν και υποχθόνια, οπότε με καλύπτει δυό φορές !



φιλε βριλ σε ευχαριστω!

με εκανες να καταλαβω οτι δεν με εβλεπες σαν γραφικο γερομαλακα οταν συζητουσαμε αναλογα θεματα


οι υπολοιποι, ξαναδιαβαστε το κειμενο του (δεν παιζει ρολο οτι απανταει στον Τασο) - αξιζει κατι παραπανω γιατι σας τα λεει ο βριλ

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 12:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους

Αγαπητε Τασο γραφεις...

quote:
Τώρα οι αγαπητοί Πάνειος και Dim.Kar πιθανώς να χασκογελάνε για κάτι που εγώ έκανα για πρώτη φορά ενώ αυτοί κάμποσες φορές,

Οχι φιλε δεν χασκογελαω, ποτε δεν θα το εκανα αυτο, αλλωστε μια φορα εχω παει και εγω ΟΛΥΜΠΟ και μαλιστα δεν ανεβηκα στην κορυφη, γιατι οπως με εσενα δεν ακολουθησαν οι υπολοιποι... δεν εχει σημασια ομως καμμια.... οπως γραφει σωστα και ο βριλ σημασια εχει η επαφη με τον ΟΛΥΜΠΟ θα ερθει και η ωρα για τον ΜΥΤΙΚΑ.... Ξερω μεσα μου οτι μια αλλη φορα με τον ανθρωπο που πρπει θα ανεβουμε στην κορυφη να ¨κοινωνησουμε¨ τον τοπο οταν το βουνο μας το επιτρεψει....
Συγχαρητηρια λοιπον για την επισκεψη σου εκει και για τις φωτογραφιες που μας εδειξες...
Και μια και ανεφερα οτι για ολα θα υπαρξει η καταλληλη στιγμη ας βαλω και εγω μια φωτο απο τον ΕΦΤΑΣΤΟΜΟ που δεν ειχα δει μεχρι τωρα... ηρθε η στιγμη του λοιπον και με αφησε να τον ΘΑΥΜΑΣΩ και να ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΗΣΩ.....το προηγουμενο Σαββατο...
Ναστε ολοι καλα με ΥΓΕΙΑ για να μπορειτε να γνωριζετε τις ομορφιες της ΕΛΛΑΔΑΣ και του κοσμου...

Θανασης
Ξανθοπουλος
Πανειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 12:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ψηλότερο σημείο που έχω βρεθεί ήταν 3.350, Ελβετικές Άλπεις, και ούτε κάν κορυφή. Είχαμε πάει για σκί.

Ενοιασα τέτοιο Δέος, επειδή υπάρχουν εκεί και οι παγετώνες που σε βγάζουν ... τσάκα-τσάκα 1.000 μέτρα χαμηλότερα...
που έκανα αρκετά χρόνια να ξανασκεφτώ την ιδέα του να ξαναανέβω σε τέτοια μέρη.

Με "έπεισε" ο Νεκτάριος *Χείρων*, όταν βλέπαμε μαζί το "Αγγίζοντας το Κενό", να ξαναασχοληθώ με το Βουνό. Τα αποτελέσματα τα ξέρετε...
Ξεκίνησα ξανά... από "κάτω"

Τάσο, για όλα υπάρχει ο καιρός τους και όλα έρχονται στην ώρα τους.

Άφησα τον Όλυμπο πολύ μακριά μου, για δυό τρείς λόγους που δεν έχουν σχέση εδώ. Όταν έρθει η σειρά μου (όποτε και αν είναι), θα τα ξαναπούμε για την Κορυφή.

Υπομονή !

Υ.Γ. Εγώ πάντως τα meetings μου τα κάνω στο γραφείο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ μου Vril, ο κόσμος σε λέει κακό επειδή ακριβώς δεν σε καταλαβαίνει και φυσικά επειδή λες πράγματα που όντως πονάνε. Όμως άσ’ τους να σε λένε κακό. Όσοι σε γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν.

Γράφεις:

«Καλά έκανες και της τα φόρεσες και πήγες στον Όλυμπο. Να μην είσαι μονόχνωτος. Καλή η Πεντέλη, αλλά δες και τον υπόλοιπο Κόσμο. Και τα Βουνά μέρος του Όλου είναι, και κάποια Βουνά "μιλάνε" παραπάνω από κάποια άλλα.»

Εσύ όμως ξέρεις ότι δεν είμαι μονόχνωτος απλά οι σχέσεις μου με την Πεντέλη είναι τελείως διαφορετικές. Το έχουμε συζητήσει αυτό ουκ ολίγες φορές στις περιπλανήσεις μας. Ο Πάνειος είχε κάποτε πει (δεν θυμάμαι που, στο βιβλίο του ή στο τόπικ) ότι ο καθένας από μας έχει το βουνό «του» (όχι φυσικά με την έννοια της ιδιοκτησίας). Υπάρχει λοιπόν για όλους μας ένα βουνό που ξεχωρίζει από όλα τα άλλα. Για εμένα είναι η Πεντέλη, για εσένα κάποιο άλλο, για τον Θανάση κάποιο άλλο κ.ο.κ
Πάντως όπου και να πάω, σε όποιο βουνό και να ανέβω, η καρδιά μου χτυπά σαν τρελή και μόνο στη σκέψη του Πεντελικού, πάντα λαχταράω να επιστρέψω εκεί, στην αγκαλιά της Μάνας…

«Τι είπες φίλε μου ? Ένοιωσες το Δέος ? Χαίρομαι...»

Θείον δέος Καπετάνιε. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.

«Επίσεις έχω να σου πώ το εξής. Η διαφορά του να αναπνέεις ή όχι,είναι πολλές φορές ένα λάθος βήμα...
Καλά έκανες κει δεν ανέβηκες στην Κορυφή. Άμα δε σε "θέλει", δε χρειάζεται να πιέζεις το οτιδήποτε. Άνθρωποι που ήθελαν σώνει και καλά να ανέβουν τον Όλυμπο, τις Άλπεις, τα Ιμαλάϊα, έκαναν το ένα βήμα παραπάνω που είπαμε προηγουμένως, και τώρα πλέον δεν αναπνέουν.
Να σε αξιώσει ο Θεός, όποιος και να θέλεις να είναι, να ξαναπάς και να ξαναανέβεις. Δεν υπάρχει τίποτε πιο λάθος, πιο σαχλό, ποιό ματαιόδοξο και αλαζωνικό, να ταυτίζεις την άνοδό σου σε ένα Βουνό με το ... "επίπεδό" σου ! (το διάβασα και αυτό, από τον γνωστό μου ανεγκέφαλο με υπερφίαλο "εεΕΓΩ", είπα "έλεος πιά" και το άφησα πίσω μου)»

Έχεις απόλυτο δίκιο Vril και σου βγάζω το καπέλο.

Δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι είναι ορειβάτες, φυσιολάτρες και ότι σκ… λένε ότι είναι και βλέπεις να χρησιμοποιούν λέξεις και φράσεις όπως «να κατακτήσουμε», «να δαμάσουμε». Τι να κατακτήσετε και τι να δαμάσετε ρε σεις; Αυτό που δεν μπορείτε, ούτε να κατακτήσετε αλλά ούτε και να δαμάσετε; Αυτό που μπροστά του είστε απλά ένα ΤΙΠΟΤΑ;
Ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου ούτε τουρίστα, ούτε ορειβάτη, ούτε «ερευνητή» ούτε τίποτα όσον αφορά τη Φύση. Ούτε κυνηγάω το ανεξήγητο φαινόμενο, ούτε το κατόρθωμα, ούτε το ρεκόρ. Θεωρώ πως είμαι απλά ένας προσκυνητής της Φύσης και τίποτα παραπάνω. Θέλω να πιστεύω πως και αυτή με θεωρεί παιδί της και πως γνωρίζει τις προθέσεις μου. Πηγαίνω όπου αυτή μου επιτρέπει να πάω, δίχως να έχω κατακτητικές βλέψεις. Και αυτό ξέρω ότι ισχύει και για άλλους και όχι μόνο για’ μενα.

«θα στο ξαναπώ, ότι δικαίωμα έχουν όλοι να βρίσκονται εκεί, και ας μη σου αρέσει. Μη διαμαρτύρεαι για άλλους, για οικογένειες, για ορειβατικους συλλόγους. Δεν έγινε το Βουνό για τον Τάσο, αλλά ο Τάσος ίσως να γίνει με το Βουνό.»

Δεν έχω καμία αντίρρηση σ΄ αυτό που λες. Αρκεί να μην είμαι εγώ μαζί τους.
Για αυτό και δεν έχω γραφτεί ποτέ σε ορειβατικό σύλλογο και σε οποιονδήποτε σύλλογο και ούτε πρόκειται να το κάνω. Άλλωστε πρέπει να έχεις καταλάβει πια από όσο με ξέρεις ότι δεν είμαι και ο πιο κοινωνικός άνθρωπος του κόσμου. Μάλλον το αντίθετο.
Μου αρκούν οι πέντε-δέκα άνθρωποι που γνωρίζω.

Όσο για τον Απόλλωνα, λογικό είναι να τον προτιμήσεις, αφού ήταν και ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ, όπως εσύ! Όμως μην νομίζεις ότι Απόλλωνας και Πάνας είναι άσχετοι μεταξύ τους, εφόσον ο Ορφικός Ύμνος στον Απόλλωνα, τον ταυτίζει με τον Πάνα:

«…ΕΝΘΕΝ ΕΠΩΝΥΜΙΗΝ ΣΕ ΒΡΟΤΟΙ ΚΛΗΖΟΥΣΙ ΑΝΑΚΤΑ
ΠΑΝΑ, ΘΕΟΝ ΔΙΚΕΡΩΤ’ ΑΝΕΜΩΝ ΣΥΡΙΓΜΑΘ’ ΙΕΝΤΑ…»

Που σημαίνει:

…ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΚΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΑΝΑΚΤΑ ΠΑΝΑ, ΘΕΟ ΜΕ ΔΥΟ ΚΕΡΑΤΑ, ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ…
Και επειδή «τσιμπάω» εύκολα όταν μιλάμε για τους ΈΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΥΣ, σου αφιερώνω Φιλάδελφε Βρίλ, τον Ορφικό Ύμνο στον Απόλλωνα:
ΕΛΘΕ ΜΑΚΑΡ ΠΑΙΑΝ ΤΙΤΥΟΚΤΟΝΕ, ΦΟΙΒΕ ΛΥΚΩΡΕΥ,
ΜΕΜΦΙΤ’ ΑΓΛΑΟΤΙΜΟΣ, ΙΗΪΟΣ, ΟΛΒΙΟΔΩΤΑ.
ΧΡΥΣΟΛΥΡΗ, ΣΠΕΡΜΕΙΟΣ, ΑΡΟΤΡΙΕ, ΠΥΘΙΕ, ΤΙΤΑΝ,
ΓΡΥΝΕΙΕ, ΣΜΙΝΘΕΥ, ΠΥΘΟΚΤΟΝΕ, ΔΕΛΦΙΚΕ ΜΑΝΤΙ,
ΑΓΡΙΕ, ΦΩΣΦΟΡΕ ΔΑΙΜΟΝ, ΕΡΑΣΜΙΕ, ΚΥΔΙΜΕ ΚΟΥΡΕ.
ΜΟΥΣΑΓΕΤΗ, ΧΑΡΟΠΟΙΟΣ, ΕΚΗΒΟΛΕ, ΤΟΞΟΒΕΛΜΕΝΕ,
ΒΡΑΓΧΙΕ ΚΑΙ ΔΙΔΥΜΕΥ, ΕΚΑΕΡΓΟΣ, ΛΟΞΙΑ, ΑΓΝΕ.
ΔΗΛΙ’ ΑΝΑΞ ΠΑΝΔΕΡΚΕΣ ΕΧΩΝ ΦΑΕΣΙΜΒΡΟΤΟΝ ΟΜΜΑ,
ΧΡΥΣΟΚΟΜΗ, ΚΑΘΑΡΑΣ ΦΗΜΑΣ ΧΡΗΣΜΟΥΣ Τ’ ΑΝΑΦΑΙΝΩΝ.
ΚΛΥΘΙ ΜΕΥ ΕΥΧΟΜΕΝΟΥ ΛΑΩΝ ΥΠΕΡ ΕΥΦΡΟΝΙ ΘΥΜΩ.
ΤΟΝΔΕ ΣΥ ΓΑΡ ΛΕΥΣΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΕΙΡΙΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΠΑΝΤΑ,
ΓΑΙΑΝ Τ’ ΟΛΒΙΟΜΟΙΡΟΝ ΥΠΕΡΘΕΝ ΚΑΙ ΔΙ’ ΑΜΟΛΓΟΥ
ΝΥΚΤΟΣ ΕΝ ΗΣΥΧΙΗΣΙΝ ΥΠ’ ΑΣΤΕΡΟΟΜΜΑΤΟΥ ΟΡΦΝΗΣ
ΡΙΖΑΣ ΝΕΡΘΕ ΔΕΔΟΡΚΑΣ, ΕΧΕΙΣ ΔΕ ΤΕ ΠΕΙΡΑΤΑ ΚΟΣΜΟΥ
ΠΑΝΤΟΣ. ΣΟΙ Δ’ ΑΡΧΗ ΤΕ ΤΕΛΕΥΤΗ Τ’ ΕΣΤΙ ΜΕΛΟΥΣΑ,
ΠΑΝΤΟΘΑΛΗΣ. ΣΥ ΔΕ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΟΝ ΚΙΘΑΡΗ ΠΟΛΥΚΡΕΚΤΩ
ΑΡΜΟΖΕΙΣ, ΟΤΕ ΜΕΝ ΝΕΑΤΗΣ ΕΠΙ ΤΕΡΜΑΤΑ ΒΑΙΝΩΝ,
ΑΛΛΟΤΕ Δ’ ΑΥΘ ΥΠΑΤΗΝ, ΠΟΤΕ ΔΩΡΙΟΝ ΕΙΣ ΔΙΑΚΟΣΜΟΝ
ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΟΝ ΚΙΡΝΑΣ, ΚΡΙΝΕΙΣ ΒΙΟΘΡΕΜΜΟΝΑ ΦΥΛΑ,
ΑΡΜΟΝΙΗ ΚΕΡΑΣΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΝ ΑΝΔΡΑΣΙ ΜΟΙΡΑΝ.
ΜΙΞΑΣ ΧΕΙΜΩΝΟΣ ΘΕΡΕΟΣ Τ’ ΙΣΟΝ ΑΜΦΟΤΕΡΟΙΣΙΝ,
ΕΙΣ ΥΠΑΤΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΘΕΡΟΣ ΝΕΑΤΑΙΣ ΔΙΑΚΡΙΝΑΣ,
ΔΩΡΙΟΝ ΕΙΣ ΕΑΡΟΣ ΠΟΛΥΗΡΑΤΟΥ ΩΡΙΟΝ ΑΝΘΟΣ.
ΕΝΘΕΝ ΕΠΩΝΥΜΙΗΝ ΣΕ ΒΡΟΤΟΙ ΚΛΗΖΟΥΣΙ ΑΝΑΚΤΑ
ΠΑΝΑ ΘΕΟΝ ΔΙΚΕΡΩΤ’ ΑΝΕΜΩΝ ΣΥΡΙΓΜΑΘ’ ΙΕΝΤΑ.
ΟΥΝΕΚΑ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΟΣΜΟΥ ΣΦΡΗΓΙΔΑ ΤΥΠΩΤΙΝ.
ΚΛΥΘΙ ΜΑΚΑΡ, ΣΩΖΩΝ ΜΥΣΤΑΣ ΙΚΕΤΗΡΙΔΙ ΦΩΝΗ.

[ Έλα ω μακάριε Παιάν, που φόνευσες τον Τιτυό, Φοίβε Λυκωρέα, Μεμφίτη, εσύ που τιμάσαι λαμπρά, η ιήϊος, αυτός που παρέχει ευτυχία, που έχεις χρυσή λύρα και έχεις σχέση με τα σπέρματα, ο προστάτης των καλλιεργητών, ο Πύθιος, ο Τιτάν,
Ο Γρύνειος, ο Σμινθεύς, ο φονιάς του Πύθωνα, ο Δελφικός, ο μάντης, ο άγριος, ο θεός που φέρει το φως, ο αγαπητός, ο ένδοξος νέος. Εσύ που είσαι ο ηγέτης των Μουσών, ο αρχηγός του χορού, ο μακροβόλος, ο τοξοβόλος,
Ο Βράγχιος και Διδυμαίος, ο τοξότης, ο Λοξίας, ο αγνός. Ω άνακτα της Δήλου, που το μάτι σου, που φωτίζει τους ανθρώπους, βλέπει τα πάντα, εσύ με την χρυσή κόμη, που μας δίνεις προφητικές καθαρές φωνές και χρησμούς.
Άκουσε την προσευχή μου υπέρ των λαών με ευφρόσυνη καρδιά. Διότι εσύ βλέπεις όλον αυτό τον απέραντο αιθέρα
Και από πάνω βλέπεις την ευτυχισμένη γη και από κάτω το σκοτάδι κατά την νύκτα εν ώρα ησυχίας, που έχεις για μάτια τα άστρα, βλέπεις τις ρίζες (τα θεμέλια) και έχεις τα πέρατα όλου του κόσμου (κάτω από τα μάτια σου). Εσύ φροντίζεις για την αρχή και το τέλος,
Και κάνεις να θάλλουν τα πάντα. Εσύ συναρμόζεις κάθε πόλο με την κιθάρα, που έχει μεγάλο ήχο,
άλλοτε μεν βαδίζοντας προς τα τέρματα της νεάτης (της κατώτατης χορδής), άλλοτε πάλι προς την υπάτη (την υψηλότατη χορδή), άλλοτε δε συμμειγνύοντας κάθε πόλο στην Δωρική διακόσμηση (διάταξη). Διαχωρίζεις τα διατηρούμενα στην ζωή φύλα,
συγκεράσας δια της αρμονίας την παγκόσμια μοίρα των ανθρώπων. Ανέμειξες εξ ίσου και με τα δυο (και με την νεάτη και με την υπάτη) τον χειμώνα και το θέρος, διαχώρισες δε τον χειμώνα σε υπάτες και το θέρος σε νεάτες και σχημάτισες το ωραίο Δωρικό άνθος του πολυαγαπημένου έαρος.
Εξ αυτού οι άνθρωποι σε καλούν με την επωνυμία άνακτα Πάνα, θεό με δύο κέρατα, που αφήνεις τα σφυρίγματα των ανέμων. Και για αυτό κρατάς της σφραγίδα, που δίνει τον τύπο σε όλο τον κόσμο.
Άκουσε με μακάριε, και σώσε τους μεμυημένους με την ικευτική φωνή.]


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 22:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θανάση, κάθε φωτογραφία σου στο τόπικ αυτό είναι φανταστική. Έχεις δει πράγματα που λίγοι έχουν δει. Εσύ αξίζεις τα περισσότερα συγχαρητήρια απ’ όλους.
Άρχισα να διαβάζω το βιβλίο σου για δεύτερη φορά. Ελπίζω σύντομα να δούμε και δεύτερο μέρος.
Επίσης ήθελα να σου πω πως σου είχα στείλει ένα mail πριν από καμια βδομάδα περίπου. Επειδή πολλές φορές τα mail που στέλνω δεν φτάνουν τελικά στον προορισμό τους και το αντίθετο (καταραμένη τεχνολογία- sorry Βρίλ) ήθελα να σε ρωτήσω αν το έλαβες. Αλλιώς να στο ξαναστείλω.
Να είσαι καλά.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 02:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Φίλος, εκτώς ότι στην ανάγκη φαίνεται, θα χαρεί και θα λυπηθεί μαζί σου, θα συμφωνήσει και στην ανάγκη θα διαφωνήσει και μαζί σου, θα σου φερθεί με έντιμο και ανοιχτό τρόπο.

Σε ευχαριστώ Τάσο.

Εκτως από το ... Υπερβόρειος, που ένας Θεός ξέρει ΤΙ σημαίνει πραγματικά αυτό, γιατι άν το πάρουμε κατά λέξη εμπλέκεται και η λέξη Βρίλ σε αυτό,
σε πληροφορώ ότι εγώ προσωπικά νοιώθω λίγο την αναγκη να γίνω ΠΥΘΟΚΤΟΝΟΣ αυτό τον καιρό.
(Τα διάφορα ΦΙΔΙΑ, τα χαμοερπή, τα ύπουλα και φαρμακερά θέλω να ξεπαστρέψω...)

Και μιλώ για τα μεταφορικά φίδια. Γιατί έναν όφη που συνάντησα πρίν δεκαπέντε μέρες σε ένα φαράγγι, ίσως να μου έδωσε εκείνη την ώθηση που χρειαζόμουν. Την κοίταζα, με κοίταζε, με έβλεπε που την έβλεπα. Ξέχασα μονομιας εκείνες τις "καλές" συμβουλές του τύπου "μόνο το νεκρό φίδι είναι καλό φίδι" και ξέχασα μεμιάς εκείνες τις "καλές" παροτρύνσεις, που λένε άμα δείς φίδι πιάνεις την κοντινότερη πέτρα και το στέλνεις στον αγύριστο.


Όχι... Είπα, "άμα δε σε πειράξω, δε θα με πειράξεις. Και εσύ και εγώ χωραμε σε αυτή τη στενή λωρίδα Γή"


Λίγη ώρα αργότερα κρεμόμουν από δυό καρφια, αγγίζοντας το κενό, σε ένα φαράγγι, που το διέρεε ένα ποταμι, που σαν φίδι ελισσόταν στον καταπράσινο βράχο.


Και πήρα την απάντησή μου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 11:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέστε και αυτό το ταινιάκι...
(έχει μουσική, άρα θέλει ακουστικά ή ακόμα καλύτερα ηχεία)

Κάντε κλίκ εδώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και αρχίσατε να ανεβαίνετε προς τα πάνω
θα σας κανονίσω μια εκδρομή στο Παγγαίο το καλοκαίρι, αν θέλετε,
και ειδικά για το φίλο μου τον Τάσο
που πιστεύω θα πολλαπλασιάσει τα "κέρατα" που της φοράει αν αρχίσει και φεύγει "εκτός των τειχών"...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 12:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους σας
Αγαπητε Τασο δεν ελαβα το μειλ σου....
Κανε τον κοπο σε παρακαλω να το στειλεις αλλη μια φορα και αν μπορεις στειλτο και στο paneios@pathfinder.gr μηπως στο αλλο εχει καποιο προβλημα.... θα περιμενω...

ΤΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ !!!!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΕΔΩ....

quote:
ΕΛΘΕ ΜΑΚΑΡ ΠΑΙΑΝ ΤΙΤΥΟΚΤΟΝΕ, ΦΟΙΒΕ ΛΥΚΩΡΕΥ,
ΜΕΜΦΙΤ’ ΑΓΛΑΟΤΙΜΟΣ, ΙΗΪΟΣ, ΟΛΒΙΟΔΩΤΑ.
ΧΡΥΣΟΛΥΡΗ, ΣΠΕΡΜΕΙΟΣ, ΑΡΟΤΡΙΕ, ΠΥΘΙΕ, ΤΙΤΑΝ,
ΓΡΥΝΕΙΕ, ΣΜΙΝΘΕΥ, ΠΥΘΟΚΤΟΝΕ, ΔΕΛΦΙΚΕ ΜΑΝΤΙ,
ΑΓΡΙΕ, ΦΩΣΦΟΡΕ ΔΑΙΜΟΝ, ΕΡΑΣΜΙΕ, ΚΥΔΙΜΕ ΚΟΥΡΕ.
ΜΟΥΣΑΓΕΤΗ, ΧΑΡΟΠΟΙΟΣ, ΕΚΗΒΟΛΕ, ΤΟΞΟΒΕΛΜΕΝΕ,
ΒΡΑΓΧΙΕ ΚΑΙ ΔΙΔΥΜΕΥ, ΕΚΑΕΡΓΟΣ, ΛΟΞΙΑ, ΑΓΝΕ.
ΔΗΛΙ’ ΑΝΑΞ ΠΑΝΔΕΡΚΕΣ ΕΧΩΝ ΦΑΕΣΙΜΒΡΟΤΟΝ ΟΜΜΑ,
ΧΡΥΣΟΚΟΜΗ, ΚΑΘΑΡΑΣ ΦΗΜΑΣ ΧΡΗΣΜΟΥΣ Τ’ ΑΝΑΦΑΙΝΩΝ.
ΚΛΥΘΙ ΜΕΥ ΕΥΧΟΜΕΝΟΥ ΛΑΩΝ ΥΠΕΡ ΕΥΦΡΟΝΙ ΘΥΜΩ.
ΤΟΝΔΕ ΣΥ ΓΑΡ ΛΕΥΣΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΕΙΡΙΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΠΑΝΤΑ,
ΓΑΙΑΝ Τ’ ΟΛΒΙΟΜΟΙΡΟΝ ΥΠΕΡΘΕΝ ΚΑΙ ΔΙ’ ΑΜΟΛΓΟΥ
ΝΥΚΤΟΣ ΕΝ ΗΣΥΧΙΗΣΙΝ ΥΠ’ ΑΣΤΕΡΟΟΜΜΑΤΟΥ ΟΡΦΝΗΣ
ΡΙΖΑΣ ΝΕΡΘΕ ΔΕΔΟΡΚΑΣ, ΕΧΕΙΣ ΔΕ ΤΕ ΠΕΙΡΑΤΑ ΚΟΣΜΟΥ
ΠΑΝΤΟΣ. ΣΟΙ Δ’ ΑΡΧΗ ΤΕ ΤΕΛΕΥΤΗ Τ’ ΕΣΤΙ ΜΕΛΟΥΣΑ,
ΠΑΝΤΟΘΑΛΗΣ. ΣΥ ΔΕ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΟΝ ΚΙΘΑΡΗ ΠΟΛΥΚΡΕΚΤΩ
ΑΡΜΟΖΕΙΣ, ΟΤΕ ΜΕΝ ΝΕΑΤΗΣ ΕΠΙ ΤΕΡΜΑΤΑ ΒΑΙΝΩΝ,
ΑΛΛΟΤΕ Δ’ ΑΥΘ ΥΠΑΤΗΝ, ΠΟΤΕ ΔΩΡΙΟΝ ΕΙΣ ΔΙΑΚΟΣΜΟΝ
ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΟΝ ΚΙΡΝΑΣ, ΚΡΙΝΕΙΣ ΒΙΟΘΡΕΜΜΟΝΑ ΦΥΛΑ,
ΑΡΜΟΝΙΗ ΚΕΡΑΣΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΝ ΑΝΔΡΑΣΙ ΜΟΙΡΑΝ.
ΜΙΞΑΣ ΧΕΙΜΩΝΟΣ ΘΕΡΕΟΣ Τ’ ΙΣΟΝ ΑΜΦΟΤΕΡΟΙΣΙΝ,
ΕΙΣ ΥΠΑΤΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΘΕΡΟΣ ΝΕΑΤΑΙΣ ΔΙΑΚΡΙΝΑΣ,
ΔΩΡΙΟΝ ΕΙΣ ΕΑΡΟΣ ΠΟΛΥΗΡΑΤΟΥ ΩΡΙΟΝ ΑΝΘΟΣ.
ΕΝΘΕΝ ΕΠΩΝΥΜΙΗΝ ΣΕ ΒΡΟΤΟΙ ΚΛΗΖΟΥΣΙ ΑΝΑΚΤΑ
ΠΑΝΑ ΘΕΟΝ ΔΙΚΕΡΩΤ’ ΑΝΕΜΩΝ ΣΥΡΙΓΜΑΘ’ ΙΕΝΤΑ.
ΟΥΝΕΚΑ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΟΣΜΟΥ ΣΦΡΗΓΙΔΑ ΤΥΠΩΤΙΝ.
ΚΛΥΘΙ ΜΑΚΑΡ, ΣΩΖΩΝ ΜΥΣΤΑΣ ΙΚΕΤΗΡΙΔΙ ΦΩΝΗ.


Πριν απο 2 μηνες περιπου εντελως τυχαια και πηγαινοντας για πεζοπορια στο φαραγγι του ΛΟΥΣΙΟΥ πεσαμε τυχαια σε μια αναπαρασταση αρχαιας τελετης που εκαναν καποιοι στην ΑΡΧΑΙΑ ΓΟΡΤΥΝΑ και ξεκινησαν με αυτον τον υμνο. Σε συνδυασμο με τον τοπο εκει γυρω οι εικονες και τα συναισθηματα ειναι απεριγραπτα.... τα λογια ειναι πολυ φτωχα να περιγραψουν την εμπειρια....
Θα σου προτεινα και σε οσους αλλους θα ηθελαν να περπατησεις το φαραγγι στο ΛΟΥΣΙΟ και να κατσεις στον αρχαιολογικο χωρο της ΓΟΡΤΥΝΑΣ... θα σου μεινει αξεχαστο.... ΟΜΟΡΦΟΣ ΤΟΠΟΣ ΙΕΡΟΣ !!
Θανασης

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !

Για δεύτερο συνεχόμενο σαβατοκύριακο συνεχίσαμε την προσπάθεια να κατεβούμε το φαραγγι Καλλιθέας (κοντά στο Ξυλόκαστρο). Καταλαβαίνετε ποσό μεγάλο και πόσο δύσκολο είναι... Τελικά τα καταφέραμε.

Εχθές μόνο, ήμασταν περίπου 12 ώρες μέσα στα παγωμένα και ορμητικά νερά του ποταμού. Περάσαμε μέσα από σχεδόν απάτητα μέρη (τα αγαπημένα μου), οπου δεξιά και αριστερά ορθώνονται ορθοπλαγιές ύψους εκατό μέτρων και πάνω. Καμία ανθρώπινη παρουσία, ούτε τώρα ούτε και παλαιότερη.

Τι απίστευτο θέαμα θα πρέπει να είναι, να μπορεί να στέκεται κάποιος εκεί πάνω, και να βλέπει απο ψηλά τον ποταμό να ελίσσεται σαν φίδι μέσα στην κοιλάδα. Τα ορμητικά νερά που τρέχουν, παφλάζουν, και σκάνε από φηλά σε αναρίθμητους μικρούς και μεγάλους καταρράκτες...

Μπορέι να μήν προσφέρει το Δέος που προσφέρουν (γνωστοί, φημισμένοι) καταρράκτες ύψους πολλών δεκάδων, ίσως και εκατοντάδων μέτρων. Αλλά ακόμα και καταράκτες ύψους πολλαπλάσιο ... πολυκατοικιών, πιστέψτε με, αρκούν για να καταλάβει κάποιος το Μεγαλείο της Φύσης και τη Δύναμή της. Όποιος θέλει, τον συνοδεύω στην άκρη... να πάρει μια γεύση.

Με δυσκολία στέκεσαι μέσ σε αυτά τα νερά. Με δυσκολία στέκεσαι κάτω από τα νερά. Η Δύναμη, η Ορμή, το Μένος τους, έιναι κάτι το εκπληκτικό, το ασύλυπτο. Μια απροσεξία φτάνει...

Μια μικρή ομάδα ανθρώπων κατόρθωσε εχθές να περάσει μέσα από αυτόν τον Υδάτινο Κόσμο. Είδαμε πολλά, καταλάβαμε πολλά και σίγουρα υπάρχουν και άλλα που ακόμα ούτε καν τα ψηλαφίσαμε.

Βγαίνοντας απ΄το φαράγγι, συναντήσαμε τα Άστρα. Φωτεινά και λαμπερά, συνεχίζουν εδω και εκατομμύρια χρόνια να συνοδεύουν τη Γαία μας. Ήταν εκεί, όταν το φαράγγι αυτό ήταν ακόμα ένα ρυάκι. Μέσα σε εκατομμύρια χρόνια το έιδαν να διαμορώνεται σε αυτό που είναι σήμερα. Είδαν το Νερό, ένα από τα στοιχεία της Φύσης, να αλλάζει από ήμερο και να γίνεται άγριο και είδαν να διαμορφώνει ότι ήταν γύρω του.

Αναρωτιέμαι, αυτό το Νερό λέτε να διαμόρφωσε ... μόνο το βράχο ?



Edited by - Βρίλ on 05/06/2006 12:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 14:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα σας κανονίσω μια εκδρομή στο Παγγαίο το καλοκαίρι, αν θέλετε,
θελουμε,θελουμε!
μπορω να κανονισω για καταφυγιο...
επισης το βουνο το ξερω σχεδον απ εξω.
οποτε μαλλον θα σας ειμαι χρησιμος...
το μονο προβλημα ειναι οτι ειμαι φανταρος...
θα κανονισω για καμια αγροτικη αν ειναι να παμε.

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy