ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΧΟΛΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 16:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα

Με την φράση αναφέρεται ο Σωκράτης στους εσωτερικούς υποκειμενικούς άπειρους κόσμους , στο αιώνιο ,το αόρατο, το άχρονο .
Φυσικά σε σχέση με αυτό γνώρισε ελάχιστα ,σχεδόν κάτι από το τίποτα.

Εμείς εδώ αναλύουμε την φράση σε συγκριμένο σχήμα και μορφή.
Που πρέπει να σημαίνει ότι ο μεν Σωκράτης ένα οίδε ότι όλα τα γνώρισε (τα επίγεια και τον τρόπο λειτουργίας αυτών ) και αφιέρωσε την ζωή του στην υπηρεσία της ανθρωπότητας και της μεταφοράς των γνώσεών του (των εσωτερικών γνώσεων του ) προς αυτήν .
Με αποκορύφωμα την θυσία της ζωής του προς την γνώση που κατείχε, δηλαδή ότι η ζωή ,η αληθινή ζωή είναι αλλού και εκεί προτίμησε να πάει ,αντί να κάτσει ,να παραμείνει σε όλα τα επίγεια που γνώρισε και του ήτανε πλέον βαρετά ,ανιαρά, περιττά ,ανούσια.
Είδε το άγνωστο κατάματα και δεν πτοήθηκε τον θάνατο ,αλλά του χαμογέλασε .

Μπορεί λοιπόν να βγει το συμπέρασμα ότι επίσης ήθελε να μας διδάξει , (μεταξύ άλλων ) να χαμογελάμε πάντα τον θάνατο …,γγγρρρρρ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 17:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν όπως λές πληρώνουμε για την γνώση,τί κατα την γνώμη σου πρέπει να πληρώσουμε για ανώτερες γνώσεις?

Καλό ερώτημα .
Παρότι απευθύνεται στον αγαπητό ζιπάκο ,θα επιχειρήσω και εγώ να απαντήσω …,
Όσο η ανθρωπότητα προοδεύει μέσω της επιστημονικής γνώσης ,υπάρχει και το ανάλογο κόστος .
Την μόλυνση του οικολογικού περιβάλλοντος του πλανήτη , την έχει φορτωθεί η ανθρωπότητα στην πλάτη και κοντεύει η πλάτη να πέσει κάτω από το ασήκωτο βάρος .
Το κόστος είναι μεγαλύτερο από το κέρδος ,από την πρόοδο .
Αυτό το συνειδητοποίησε η ανθρωπότητα.
Οι λύσεις φυσικά έρχονται πάλι αργά –αργά ,σιγά –σιγά ,όσο ο άνθρωπος υπάρχει μαθαίνει για τον πλανήτη που τον φιλοξενεί .
Υπάρχουνε επιστήμονες που αφιερώνουνε την ζωή τους για την εξυγίανση του οικολογικού μας συστήματος .
Αυξάνονται σε αριθμό.
Η συνειδητότητα της σωτηρίας του πλανήτη διαδίδεται από την μία άκρη του στην άλλη.
Για ανώτερες γνώσεις όπως για παράδειγμα αυτές που αποκαλύπτουνε την ιδανική σύνθεση του οικολογικού συστήματος του πλανήτη ,από το οποίο εξαρτάται και η ποιότητα της ζωής όλων μας , εμείς οι άνθρωποι τις πλερώνουμε με την ζωή μας ( σε υποανάπτυκτες χώρες ) και στην εσχάτη των περιπτώσεων με την μείωση ,πτώση της ποιότητας της ζωής μας , όπως σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες του πλανήτη.
Πληρώνουμε τις ανώτερες γνώσεις με το αίμα μας και αυτοί στους οποίους δίνουμε το αίμα μας ,είναι τις περισσότερες φορές (όχι βέβαια πάντα ), άνθρωποι με ιδιοτελή χαρακτήρα .(όπως εμείς )
Αν απαντηθεί το ερώτημα από εσωτερική σκοπιά ,διότι ευρισκόμεθα σε ένα δίκτυο που εμπορεύεται εσωτερικά προϊόντα ,τότε η απάντηση διαφοροποιείται …,
Επειδή όμως εμείς εδώ μέσα δεν ασχολούμαστε σοβαρά με εσωτερικά θέμα ,ας την αφήσουμε την απάντηση αδιευκρίνιστη…,


Επαρκεί νομίζω η εμπορική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 00:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ-Πρόσφατα διάβασα μία σημαντική πληροφορία για την μνήμη, αλλά δεν θυμάμαι που την διάβασα για να κάνω το λινκ. Έλεγε λοιπόν, επιστήμονες διαπίστωσαν ότι οι άνθρωποι που λόγω τραυματισμού τους αφαιρείτε το σημείο του εγκεφάλου όπου εμφανίζεται η μνήμη, δεν χάνουν την μνήμη τους. Από αυτό κατάλαβαν ότι η μνήμη είναι εκτός του εγκεφάλου.

Μήπως δεν το εννοούσε ακριβώς έτσι…

Στην λειτουργία της μνήμης συμβάλλουν πάρα πολλά τμήματα του εγκεφάλου και αυτό γιατί πρόκειται για ένα πολύπλοκο και εκτενές δίκτυο νευρωνικών κυκλωμάτων, που μπορούν να επικοινωνούν και να επηρεάζουν σημαντικά το ένα το άλλο.
Σε άλλη περιοχή σχηματίζονται οι μνήμες, σε άλλη αποθηκεύονται και με την βοήθεια διαφορετικών περιοχών ανακαλούνται.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το λινκ για να καταλάβεις τι εννοώ…Εγκέφαλος, ο γνωστός μας άγνωστος…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 02:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip -Γενικότερα, αν θέλεις δηλ. μια γενικότερη απάντηση σ' αυτό που ρωτάς με αφορμή αυτή την φράση που έγραψα, θεωρώ πως για κάποια συγκεκριμένα πράγματα, για κάποια συγκεκριμένη γνώση δηλ, ούτε ο κατέχων αυτής της γνώσης είναι έτοιμος να την μεταδώσει - συνεπώς, προτιμότερο είναι γι' αυτόν να την "κρύψει" εώς ότου γίνει έτοιμος ή να βρει κάποιον άλλο τρόπο να το κάνει, π.χ ένα τραγούδι ή ένα ποίημα ή μια θεατρική παράσταση ή μια ζωγραφιά ή να την κάνει πράξη - αλλά ούτε και ο λαμβάνων είναι έτοιμος να την λάβει. Θα μου πεις, καλά, πως ο κατέχων αυτής της γνώσης την έλαβε ; Από τύχη μερικές φορές ή επειδή την έκλεψε. Άλλες πάλι, επειδή ανάμεσα στους δυο, ο πρώτος είναι αυτός που πλήρωσε με κάποιον τρόπο για να την λάβει, ενώ ο δεύτερος θέλει μεν να την λάβει αλλά δεν θέλει να πληρώσει τίποτε γι' αυτήν.

Κατά πρώτον να πω, πως μου αρέσει πολύ να συνομιλώ μαζί σου όταν έχεις αυτήν την ωραία πλευρά….

Ένα βασικό σημείο κατά την προσωπική μου άποψη είναι το κατά πόσο είναι έτοιμος ο άνθρωπος/οι στο να δεχτεί και την άλλη άποψη (γνώση), δηλαδή ο διάλογος μεταξύ τους να γίνεται όχι για να προσπαθήσουν να αποδείξουν την ανωτερότητα των θέσεων τους, προσπαθώντας να επιβάλουν την γνώμη τους στον άλλον, αλλά σε μια ανταλλαγή ιδεών και απόψεων πάνω σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα "γνώσεως".
Βέβαια θα μου πεις ποιο θα είναι το κέρδος από αυτήν την συζήτηση ανάμεσα σε δυο "διαφορετικούς κόσμους"…, ίσως δεν χρειάζεται να υπάρχει πάντα κάποιο κέρδος, ακόμα ίσως και το κέρδος να είναι ένα "στοιχείο" απόλυτα εγωιστικό από την κάθε πλευρά, καθώς ο καθένας από την δίκη του πλευρά βλέπει (πιστεύει) και αποδεικνύει μέσα του την προσωπική του ανωτερότητα…!!!

Ίσως βέβαια και κάποιες φορές χωρίς να το γνωρίζουμε (συνειδητοποιούμε) εκείνη την στιγμή, μέσα από μια συζήτηση (ακόμα και έντονο διάλογο), μπορεί να λάβουμε κάτι που θα μας δώσει το κατάλληλο σπρώξιμο (ώθηση) για να δούμε "κάτι" εντελώς διαφορετικά.

Δηλαδή αυτό που εννοείς εσύ "τύχη"…

Τώρα σε θέματα όπως αυτό που αναφέρεις……

quote:
zip -Υπάρχουν πολλές νέες επιστημονικές ανακαλύψεις που σκοπίμως κρύβονται στα συρτάρια των εργαστηρίων, γιατί αν κοινοποιηθούν μπορεί να προκαλέσουν σοβαρότατες αναταραχές ή γενικότερα ριζικές αλλαγές στον τρόπο ζωής των ανθρώπων. Σ' αυτές τις περιπτώσεις, η άγνοια είναι ευδαιμονία γι' αυτόν που την έχει

Θα συμφωνήσω πως είναι προτιμότερο να ζούμε στην άγνοια με την προϋπόθεση ότι αυτή η άγνοια έχει σκοπό να προστατέψει το κοινό συμφέρων όλων μας (ανθρωπότητας) και όχι το συμφέρων συγκεκριμένων «ανθρώπων»…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 09:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συμφωνήσω πως είναι προτιμότερο να ζούμε στην άγνοια με την προϋπόθεση ότι αυτή η άγνοια έχει σκοπό να προστατέψει το κοινό συμφέρων όλων μας (ανθρωπότητας) και όχι το συμφέρων συγκεκριμένων «ανθρώπων»…

Α μπράβο, τι κρίμα ομως που δέν συμβαίνει αυτό,σκέψου για παράδειγμα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα ή τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας που έχουμε αλλά δέν χρησημοποιούμε απλά για οικονομικούς λόγους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 12:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι προτιμοτερο να ζουμε στην αγνοια ,

ποια αγνοια ομως ? αυτη που ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ (για να μη χαλασουμε την ζαχαρενια μας?) ή την αγνοια που ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ (για να μη χαλασει η δικη τους ζαχαρενια ?!!!) !!!!!

αρα ακομη και στο ΠΕΡΙ ΑΓΝΟΙΑΣ θα λεγαμε ... "αγνοω οτι τα παντα αγνοω ??" !!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 08:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

Αν όπως λές πληρώνουμε για την γνώση,τί κατα την γνώμη σου πρέπει να πληρώσουμε για ανώτερες γνώσεις?


Χρησιμοποιώντας την έννοια της πληρωμής, δεν αναφέρομαι σε πληρωμή υλικών πραγμάτων ή ειδών, όπως π.χ χρημάτων κτλ. Αυτή είναι μια "φθηνή" πληρωμή. Μπορεί κάποιος για να αποκτήσει "ανώτερες γνώσεις" όπως λες, να χρειαστεί να πληρώσει πάρα πολύ χρόνο, να πληρώσει δηλ. πολύ από τον χρόνο του ή να πληρώσει με την υπομονή του, με την καρτερία του ή με την επιμονή του ή με όλα τα προηγούμενα.

Η έννοια της πληρωμής χρησιμοποιείται γιατί ο άνθρωπος μονάχα όταν πληρώνει για κάτι (είτε αυτό είναι γνώση είτε είναι οτιδήποτε άλλο), το εκτιμά και το σέβεται. Είναι πολύ διαφορετικό π.χ να σου χαρίσει κάποιος ένα πολύ ακριβό αυτοκίνητο από το να το πληρώσεις εσύ ο ίδιος με τον κόπο σου και την εργασία σου. Η έννοια της πληρωμής στον Εσωτερισμό για την απόκτηση μιας νέας Γνώσης, εξυπηρετεί ακριβώς αυτόν τον σκοπό : Πως πρέπει κάποιος να πληρώσει με τον χρόνο του, με τον κόπο του, με την εργασία του, με την υπομονή και την επιμονή του για να την αποκτήσει. Μονάχα έτσι θα εκτιμήσει αυτή την νέα Γνώση, θα την σέβεται και δεν θα την ξεπουλά όπου να' ναι κι όπως να 'ναι. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε, πως υπήρξαν άνθρωποι που πλήρωσαν ακόμη και με την ίδια τους την ζωή (μεταφορικά δηλ. θυσίασαν όλη τους την ζωή) για να αποκτήσουν μια νέα Γνώση. Θυσίασαν οικογένειες, θυσίασαν τις απλές καθημερινές χαρές τους και αφιέρωσαν ολόκληρη την ζωή τους προσπαθώντας να μάθουν και να γνωρίζουν κάτι νέο.


Edited by - zip on 27/09/2010 08:20:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 11:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo

Ένα βασικό σημείο κατά την προσωπική μου άποψη είναι το κατά πόσο είναι έτοιμος ο άνθρωπος/οι στο να δεχτεί και την άλλη άποψη (γνώση), δηλαδή ο διάλογος μεταξύ τους να γίνεται όχι για να προσπαθήσουν να αποδείξουν την ανωτερότητα των θέσεων τους, προσπαθώντας να επιβάλουν την γνώμη τους στον άλλον, αλλά σε μια ανταλλαγή ιδεών και απόψεων πάνω σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα "γνώσεως".

Βέβαια θα μου πεις ποιο θα είναι το κέρδος από αυτήν την συζήτηση ανάμεσα σε δυο "διαφορετικούς κόσμους"…, ίσως δεν χρειάζεται να υπάρχει πάντα κάποιο κέρδος, ακόμα ίσως και το κέρδος να είναι ένα "στοιχείο" απόλυτα εγωιστικό από την κάθε πλευρά, καθώς ο καθένας από την δίκη του πλευρά βλέπει (πιστεύει) και αποδεικνύει μέσα του την προσωπική του ανωτερότητα…!!!

Ίσως βέβαια και κάποιες φορές χωρίς να το γνωρίζουμε (συνειδητοποιούμε) εκείνη την στιγμή, μέσα από μια συζήτηση (ακόμα και έντονο διάλογο), μπορεί να λάβουμε κάτι που θα μας δώσει το κατάλληλο σπρώξιμο (ώθηση) για να δούμε "κάτι" εντελώς διαφορετικά.


Σωστό. Σε τέτοιες πάντως περιπτώσεις, δηλ. σε ανταλλαγή ιδεών και απόψεων σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα, εγώ θεωρώ πως πάντα υπάρχει κέρδος. Και για τον έναν και για τον άλλον. Ανεξάρτητα από το τι κέρδος υπάρχει, δηλ. το είδος του, νομίζω πως και οι δυο "διαφορετικοί κόσμοι" έχουν να κερδίσουν κάτι. Τίποτε δεν πάει χαμένο / στη χαμένη μας ζωή ... που λέει κι ένα τραγούδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 12:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε, πως υπήρξαν άνθρωποι που πλήρωσαν ακόμη και με την ίδια τους την ζωή (μεταφορικά δηλ. θυσίασαν όλη τους την ζωή) για να αποκτήσουν μια νέα Γνώση. Θυσίασαν οικογένειες, θυσίασαν τις απλές καθημερινές χαρές τους και αφιέρωσαν ολόκληρη την ζωή τους προσπαθώντας να μάθουν και να γνωρίζουν κάτι νέο.

Φαντάσου λοιπόν strangerz2 να τύχει να συναντήσεις έναν τέτοιον άνθρωπο στη ζωή σου. Έναν άνθρωπο δηλ. που κατέχει ένα πολύ σημαντικό κομμάτι μιας πολύ σπουδαίας γνώσης, για την οποία όμως έχει πληρώσει για να την μάθει μια ολόκληρη ζωή, έχει θυσιάσει πολλά πράγματα, έχει κουραστεί, με λίγα λόγια δηλ. έφτυσε αίμα για να την αποκτήσει. Πόσο εύκολα πιστεύεις ότι θα σου την παραδώσει ; Νομίζεις πως με το που την ζητήσεις, θα σου την δώσει αμέσως ;

Κάποτε, η μάνα μου έκανε εγχείρηση μπαλονάκι. Ζήτησα λοιπόν να δω τον γιατρό ιδιαιτέρως για να τον ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την επέμβαση. Πράγματι, μου εξήγησε ο άνθρωπος τα βασικά της διαδικασίας. Όμως μόλις τον ρώτησα "Πως ακριβώς το κάνετε αυτό γιατρέ ;", ξέρεις τι μου απάντησε ; "Τι να σου πω τώρα φίλε μου ; Είσαι γιατρός ;". Του είπα όχι, τον ευχαρίστησα για τον χρόνο του και η κουβέντα σταμάτησε εκεί.

Θέλω να πω δηλ. πως όταν ένας άνθρωπος έχει πληρώσει για να λάβει μια γνώση (πληρωμή δηλ. με την έννοια της θυσίας, με την έννοια ότι έχει αφιερώσει τον χρόνο του, την ζωή του ολόκληρη για να λάβει αυτήν την γνώση), μην νομίζεις πως με το πρώτο θα την δώσει στον κάθε τυχάρπαστο που θα του την ζητήσει.

Και σ' αυτήν την περίπτωση, δεν ισχύει το "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος". Ο γιατρός έχει και παραέχει γνώση για να την λάβει κάποιος άλλος που θα του την ζητήσει. Όμως δεν μπορεί να την παραδώσει έτσι, αβίαστα, άϊντα, να την ξεπουλήσει στο παζάρι, αφ' ενός γιατί αυτή η γνώση απαιτεί θυσίες, κόπους, επιμονή και υπομονή για να ληφθεί, αφ' ετέρου γιατί απέναντί του υπάρχει ένας άνθρωπος - εγώ, στο συγκεκριμένο παράδειγμα - που έχει πλήρη άγνοια επί της γνώσης αυτής.

quote:
makfor

ειναι προτιμοτερο να ζουμε στην αγνοια ,

ποια αγνοια ομως ? αυτη που ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ (για να μη χαλασουμε την ζαχαρενια μας?) ή την αγνοια που ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ (για να μη χαλασει η δικη τους ζαχαρενια ?!!!) !!!!!


Δεν είναι θέμα ποιανού ζαχαρένια θα χαλάσει makfor. Στο παράδειγμα με τον γιατρό και την εγχείρηση, εσύ πιστεύεις δηλ. ότι ο γιατρός χάλασε την ζαχαρένια του που δεν μου εξήγησε τον ακριβή τρόπο μιας εγχείρησης ή μήπως χάλασε η δική μου η ζαχαρένια που εγώ δεν έμαθα ;

Απλώς, είναι ορισμένα πράγματα που για να τα αποκτήσουμε θα πρέπει να θυσιάσουμε κάποια άλλα. Αυτός ο έρμος ο γιατρός έφαγε τα χρόνια του στα θρανία για να μάθει να κάνει μια εγχείρηση. Και με το πρώτο δηλ. θα κάτσει να την μάθει σε μένα ; Αν ήταν έτσι, να κάτσω εγώ στην θέση του και να πάω να εγχειρήσω εγώ αντί αυτός. Μα ... σκέψου δηλ. ακόμα και να είχε όλη την καλή διάθεση ο άνθρωπος να μου εξηγήσει λεπτομερώς τον τρόπο, νομίζεις πως εγώ θα καταλάβαινα ; Θα μάθαινα ; Δηλ. άμα κάτσω εγώ και σου εξηγήσω τα βασικά μιας κατάδυσης, το πως δηλ. καταδύεται κάποιος, εσύ πιστεύεις πως θα μπορέσεις να πας και να κάνεις βουτιά ; Δεν είναι έτσι φίλε μου ...


Edited by - zip on 27/09/2010 12:38:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 12:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip, είσαι απόλυτα κατανοητός. Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 12:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 13:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip , συμφωνω με το παραδειγμα του γιατρου ...

αναφερομουν στην περιπτωση που καποιος ΕΠΙΛΕΓΕΙ (εσκεμενα) να μη μαθουμε κατι οχι γιατι δεν ειμαστε σε θεση να το "μαθουμε" (γιατροι δεν ειμαστε) αλλα γιατι στην περιπτωση που το μαθαιναμε θα ΘΙΓΟΝΤΑΝ τα συμφεροντα του !!! (πχ δεν συμφερει να μαθευτει οτι τα κινητα δημιουργουν προβληματα υγειας ... ετσι δεν μας το λενε και αφηνουν την παραφιλολογια να τραβαει την ανηφορα χαχα)

ομοια και για πραγματα που "ισως" ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ να αγγιξουμε για να μαθουμε , γιατι τοτε θα πρεπει , παλι "ισως" , να θυσιασουμε κατι ... οποτε δεν το κανουμε !!! (πχ αποφευγω να μαθω το "μεσα" μου γιατι ενας "θεος" ξερει τι θα βρω !!!!!)

επισης εφαγα ενα ΔΕΝ
"αγνοω οτι τα παντα ΔΕΝ αγνοω"

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 13:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo

Θα συμφωνήσω πως είναι προτιμότερο να ζούμε στην άγνοια με την προϋπόθεση ότι αυτή η άγνοια έχει σκοπό να προστατέψει το κοινό συμφέρον όλων μας (ανθρωπότητας) και όχι το συμφέρων συγκεκριμένων «ανθρώπων»…


quote:
makfor

αναφερομουν στην περιπτωση που καποιος ΕΠΙΛΕΓΕΙ (εσκεμενα) να μη μαθουμε κατι οχι γιατι δεν ειμαστε σε θεση να το "μαθουμε" (γιατροι δεν ειμαστε) αλλα γιατι στην περιπτωση που το μαθαιναμε θα ΘΙΓΟΝΤΑΝ τα συμφεροντα του !!! (πχ δεν συμφερει να μαθευτει οτι τα κινητα δημιουργουν προβληματα υγειας ... ετσι δεν μας το λενε και αφηνουν την παραφιλολογια να τραβαει την ανηφορα χαχα)


Χμ ... και τι εστί "συμφέρον" ; Θέλω να πω το εξής : Ας υποθέσουμε πως έχεις ανακαλύψει την πυρηνική ενέργεια. Εσύ δηλ. είσαι αυτός που την ανακάλυψε. Την παραδίδεις στον κόσμο ή όχι ; Θέλω να πω δηλ. με την πυρηνική ενέργεια μπορείς να φτιάξεις ατομικές βόμβες. Μπορείς όμως να φτιάξεις και πυρηνικά εργοστάσια που θα παράγουν ηλεκτρική ενέργεια και να γεμίσεις τον πλανήτη φως. Μπορείς δηλ. και να κάνεις κακό αλλά και να κάνεις καλό. Θεωρείς ότι το να παραδώσεις αυτήν την γνώση στον κόσμο, εξυπηρετεί το συμφέρον του κόσμου ή θα σκεφτείς πως στην πιθανότητα αυτή η γνώση να χρησιμοποιηθεί για κακό είναι καλύτερα να αποκρυφθεί από τον κόσμο ;

Με λίγα λόγια, προσωπικά θεωρώ πως μερικές φορές, δεν είναι θέμα συμφέροντος αλλά θέμα χρήσης. Δηλ. ο τρόπος με τον οποίο θα χρησιμοποιηθεί αυτή η γνώση. Πράγμα το οποίο, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας μας το ξέρει. Αν κάποιος σου παραδώσει μια γνώση, δεν σημαίνει πως γνωρίζει κιόλας το τι θα κάνεις εσύ με αυτήν την γνώση. Εμένα, ο γιατρός μπορεί να μου έλεγε πως ακριβώς να κάνω μια εγχείρηση. [ακόμη κι αν θιγόταν το "συμφέρον" του]. Αν όμως πήγαινα εγώ και χρησιμοποιούσα αυτήν την γνώση στη μάνα μου, τι θα συνέβαινε ; Χαιρετίσματα ...

Πολλές φορές η γνώση αποκρύπτεται γιατί ο παραδίδων την γνώση δεν έχει πεισθεί πως ο λαμβάνων θα χρησιμοποιήσει αυτήν την γνώση σωστά. Αυτό, δεν είναι συμφεροντολογικό. Ξεπερνά την έννοια του συμφέροντος κατά την γνώμη μου και εισάγει έναν πολύ σοβαρότερο και βαθύτερο προβληματισμό. Π.χ γνωρίζω πως να καταδυθεί κάποιος. Προσωπικά εγώ, δεν έχω κανένα συμφέρον για να σου αποκρύψω αυτήν την γνώση, ούτε επαγγελματίας δύτης είμαι, ούτε έχω καμιά σχολή κατάδυσης για να 'κονομίσω απο σένα. Αν εγώ σου πω τον τρόπο κι εσύ πας και βουτήξεις και πνιγείς, τι γίνεται ; Ποιος θα φταίει ; Εγώ που σου είπα τον τρόπο ή εσύ που πήγες και βούτηξες ;

Αν το δούμε υπό αυτής της οπτικής το θέμα, τότε το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" αποκτά κι άλλο χαρακτήρα. Αυτόν της αποποίησης ευθυνών. Ένα disclaimer δηλ. του Σωκράτη, του τύπου "νίπτω τας χείρας μου" δηλ. "παιδιά, εγώ ένα ξέρω, πως δεν ξέρω τίποτε κι εσείς κάνετε ότι νομίζετε".

*Παρέθεσα ένα σκεπτικό στον elo αλλά μετά είδα πως και εσύ makfor αναφέρεσαι στο "συμφέρον", οπότε ... με ένα σμπάρο, δυο τριγόνια ... Στο παράδειγμα με το κινητό, συμφωνώ. Είναι θέμα συμφερόντων. Είναι πολλά τα λεφτά ...


Edited by - zip on 27/09/2010 14:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 14:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτου του ειδους το συμφερον ειχα κατα νου , το προσωπικο ή οικονομικο συμφερον που θα μπορουσε να ειναι και κοινωνικο , εθνικο , παγκοσμιο συμφερον ...

πχ το να δωσουν τον κινιτηρα νερου στο εμποριο , ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ καποιων , ομως η γνωση για τετοιου ειδους κινητηρα υπαρχει ... μαλιστα εαν δεν αποτελει αστικο μυθο, υποτιθεται οτι ο λαρισαιος (εαν θυμαμαι καλα) εφευρετης ΠΟΥΛΗΣΕ τα δικαιωματα σε μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια ΙΣΩΣ με σκοπο να την ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ αλλα αυτη το πεταξε στα προς ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ !!!

αρα? μπορει να υπαρχει γνωση που ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν φτανει σε μας ή ΕΠΙΤΗΔΕΣ εμεις δεν την αναζητουμε ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

αρα? μπορει να υπαρχει γνωση που ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν φτανει σε μας ή ΕΠΙΤΗΔΕΣ εμεις δεν την αναζητουμε ?


Κατ' εμέ, σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την ίδια την Γνώση για το γεγονός πως δεν φτάνει σε μας. Η Γνώση υπάρχει και βρίσκεται παντού. Στην φύση, σ' εμένα, σ' εσένα, μέσα μου, μέσα σου, παντού. Όπου κι αν κοιτάξεις, Γνώση θα συναντήσεις, Γνώση θα υπάρχει. Από εμάς όμως εξαρτάται ΤΙ θέλουμε να μάθουμε, ΤΙ θέλουμε να γνωρίσουμε και ΤΙ δεν θέλουμε. ΤΙ μας ενδιαφέρει να το γνωρίσουμε και ΤΙ όχι. Και ασφαλώς, δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε κι όλα. Ας αφήσουμε και κάτι να το ξέρουν και κάποιοι άλλοι ... Έκαστος στο είδος του ...

Αν εγώ, ήθελα πάρα πολύ, ήθελα πραγματικά, οπωσδήποτε, πάση θυσία, να μάθω πως να κάνω εγχείρηση μπαλονάκι, ε, θα φρόντιζα να σπουδάσω καρδιολόγος.


Edited by - zip on 27/09/2010 14:35:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 14:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 21:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με λίγα λόγια, προσωπικά θεωρώ πως μερικές φορές, δεν είναι θέμα συμφέροντος αλλά θέμα χρήσης.

Δηλ. ο τρόπος με τον οποίο θα χρησιμοποιηθεί αυτή η γνώση. Πράγμα το οποίο, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας μας το ξέρει. Αν κάποιος σου παραδώσει μια γνώση, δεν σημαίνει πως γνωρίζει κιόλας το τι θα κάνεις εσύ με αυτήν την γνώση. Εμένα, ο γιατρός μπορεί να μου έλεγε πως ακριβώς να κάνω μια εγχείρηση. [ακόμη κι αν θιγόταν το "συμφέρον" του]. Αν όμως πήγαινα εγώ και χρησιμοποιούσα αυτήν την γνώση στη μάνα μου, τι θα συνέβαινε ; Χαιρετίσματα ...

Πολλές φορές η γνώση αποκρύπτεται γιατί ο παραδίδων την γνώση δεν έχει πεισθεί πως ο λαμβάνων θα χρησιμοποιήσει αυτήν την γνώση σωστά. Αυτό, δεν είναι συμφεροντολογικό. Ξεπερνά την έννοια του συμφέροντος κατά την γνώμη μου και εισάγει έναν πολύ σοβαρότερο και βαθύτερο προβληματισμό. Π.χ γνωρίζω πως να καταδυθεί κάποιος. Προσωπικά εγώ, δεν έχω κανένα συμφέρον για να σου αποκρύψω αυτήν την γνώση, ούτε επαγγελματίας δύτης είμαι, ούτε έχω καμιά σχολή κατάδυσης για να 'κονομίσω απο σένα. Αν εγώ σου πω τον τρόπο κι εσύ πας και βουτήξεις και πνιγείς, τι γίνεται ; Ποιος θα φταίει ; Εγώ που σου είπα τον τρόπο ή εσύ που πήγες και βούτηξες ;

Αν το δούμε υπό αυτής της οπτικής το θέμα, τότε το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" αποκτά κι άλλο χαρακτήρα. Αυτόν της αποποίησης ευθυνών. Ένα disclaimer δηλ. του Σωκράτη, του τύπου "νίπτω τας χείρας μου" δηλ. "παιδιά, εγώ ένα ξέρω, πως δεν ξέρω τίποτε κι εσείς κάνετε ότι νομίζετε".[/size=3]

*Παρέθεσα ένα σκεπτικό στον elo αλλά μετά είδα πως και εσύ makfor αναφέρεσαι στο "συμφέρον", οπότε ... με ένα σμπάρο, δυο τριγόνια ... Στο παράδειγμα με το κινητό, συμφωνώ. Είναι θέμα συμφερόντων. Είναι πολλά τα λεφτά ... [/font=Book Antiqua]


Edited by - zip on 27/09/2010 14:21:03


Αναφέρει ο συδίκτυος zip ότι είναι θέμα χρήσης...

Θα μπορούσε κανείς να διαφωνήσει..???

Προφανώς όχι...αλλα πρίν την χρήση...υπάρχει η σκέψη αλλα και πριν την σκέψη η εντύπωση αλλα και πρίν ακόμα της εντυπώσεως προϊσταται η ψυχολογική κατάσταση κάθε ψυχολογικού υποκειμένου αλλα και η "ορθή" διαπαιδαγώγηση η οποία θα αφήνει ανοιχτές πόρτες προς διερεύνηση συντελλώντας σε νόες ανοικτών οριζόντων...!!!

Τα άτομα με ψυχοπαθητική προσωπικότητα είναι αδίστακτοι ψεύτες , έτοιμοι να πούν και να κάνουν τα πάντα προκειμένου να αποκτήσουν αυτό που θέλουν ΚΑΙ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙΔΕΞΙΑ , τα συναισθήματα των θυμάτων τους με τον ίδιο κυνισμό...και αυτό ορίζει ενός είδους λογική σκέψη για τον εν λόγω Ψυχολογικό τύπο και ο οποίος επικυρώνει την "λογική αυτή σκέψη" με εξ'ισου πολύ "λογικά επιχειρήματα"...

Πολλές φορές -μαζί με άλλα- έχει την αίσθηση , ότι η ίδια η κοινωνία -μέσα απο μια Ναρκισσιστική και όχι μόνο διάθεση- δεν θεμελιώνει δικαίωμα συμπόνοιας ή σεβασμού ως υποδεέστερη και ευτελής , "ικανή" μόνο να υπηρετεί "υπέρτερους" σαν τον ίδιο..!!!

Γνώση που δεν γίνεται εύληπτη και ανακοινώσιμη αποτελεί μη γνώση και χαρακτηρίζει με τον επαχθεστερο τρόπο τους "κατέχοντές την" που ερμητικά την κρατούν για μια κλειστή κάστα ανθρώπων που αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοια με τις πράξεις και τις πρακτικες της..!!!

Να θεωρήσουμε ως δικαιολογία την αδυναμία κατανόησής της απο τις πλατιές μάζες...αστεία πράματα...ευτελών ανθρώπων...!!!

Πολλοί ενδεχομένως να μην την αντιληφθούν όντως αλλα πολλοί επίσης θα την αντιληφθούν και αυτό θα σπείρει καρπούς που θα θερίσουν κάποιοι άλλοι...η κρυψίνοια δεν ήταν ποτέ αναίτια...και άσκοπη επίσης..!!!

Οι απαντήσεις στα ηθικά προβλήματα δεν είναι αυτονόητες , απαιτούν μια περίπλοκη διαδικασία φιλοσοφικης σκέψης και ανάλυσης!!!

Γιατί ένας άνθρωπος ενεργεί , έτσι όπως ενεργεί???
Ποιά θα ήταν η αναγκαία προϋπόθεση για να ενεργήσει διαφορετικά???

Το κλειδί που οδηγεί στα κίνητρα βρίσκεται στο Βασίλειο των αξιών!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 27/09/2010 22:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 00:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πληροφορίες, η γνώση, που μπορεί να καταλάβει και να δεχτεί κάποιος, φαίνεται από τις ερωτήσεις που κάνει. Γι’ αυτό ο σοφός, δηλαδή αυτός που γνωρίζει, δεν μιλάει, απαντάει ανάλογα με την ερώτηση.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sou
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 04:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό νομίζω. Αφορά στο τι σημαίνει πατρίδα και τι φιλία για το κάθε άτομο ξεχωριστά. Πάντως κι εγώ την κολλητή μου θα επέλεγα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sou
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 04:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό νομίζω. Αφορά στο τι σημαίνει πατρίδα και τι φιλία για το κάθε άτομο ξεχωριστά. Πάντως κι εγώ την κολλητή μου θα επέλεγα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 16:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip : Κάποτε, η μάνα μου έκανε εγχείρηση μπαλονάκι. Ζήτησα λοιπόν να δω τον γιατρό ιδιαιτέρως για να τον ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την επέμβαση. Πράγματι, μου εξήγησε ο άνθρωπος τα βασικά της διαδικασίας. Όμως μόλις τον ρώτησα "Πως ακριβώς το κάνετε αυτό γιατρέ ;", ξέρεις τι μου απάντησε ; "Τι να σου πω τώρα φίλε μου ; Είσαι γιατρός ;". Του είπα όχι, τον ευχαρίστησα για τον χρόνο του και η κουβέντα σταμάτησε εκεί.

Ατυχές το παραδειγμά σου φίλε zip, το διορθώνεις παρακάτω μιλώντας για χρήση της γνώσης αλλά και πάλι γενικεύεις πολύ ειδικές περιπτώσεις.


Φίλε makfor, έχει πέσει στην αντιληψή μου αυτός ο "μύθος" και αναφερόμενος στα όσα λες θα συμφωνήσω..


quote:
Εαρινός : Τα άτομα με ψυχοπαθητική προσωπικότητα είναι αδίστακτοι ψεύτες , έτοιμοι να πούν και να κάνουν τα πάντα προκειμένου να αποκτήσουν αυτό που θέλουν ΚΑΙ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙΔΕΞΙΑ , τα συναισθήματα των θυμάτων τους με τον ίδιο κυνισμό...και αυτό ορίζει ενός είδους λογική σκέψη για τον εν λόγω Ψυχολογικό τύπο και ο οποίος επικυρώνει την "λογική αυτή σκέψη" με εξ'ισου πολύ "λογικά επιχειρήματα"...


Πραγματικά αυτό με έχει εντυπωσιάσει σε ορισμένους ψυχολογικούς τύπους.

Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα, εύχομαι να υπάρξει και συνέχεια!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 17:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Forster: «Αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στο να προδώσω τη χώρα µου και να προδώσω τον φίλο µου ελπίζω ότι θα τολμούσα να προδώσω τη χώρα µου».]

Μία άλλη εκδοχή:

Αν θα έπρεπε να διαλέξει ανάμεσα σε δύο μεγάλες αξίες θα επέλεγε την πίστη του στη φιλία η οποία θα του έδινε το θάρρος για να το τελέσει. Από ποιά θα αντλούσε? από τη φιλία ή τη πίστη του στη φιλία?
Μάλλον και από τα δύο, όπως το βλέπω εγώ!!

Ξεκάθαρα εκείνος πίστευε ως μεγάλύτερη αξία τη φιλία και γνώριζε αντίστοιχα πως χρειάζεται τόλμη και ήλπιζε να την έχει αντλώντας θάρρος από αυτή τη πίστη του για να προδώσει τη χώρα του.

Σε καμία περίπτωση δεν θα πρόδιδε τη φιλία όμως υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να προδώσει τη πατρίδα του!

Κατά τη γνώμη μου θέλοντας να προσδώσει αξία στον άνθρωπο και στη φιλία και όχι τόσο σε αξίες που υποκινούνται από συμφέροντα της πολιτικής και της όποιας προπαγάνδας ενάντια της ελευθερίας του ατόμου/ανθρώπου και της ελεύθερης σκέψης.

Σε αυτή τη περίπτωση δεν μας απασχολεί αν θα ήταν φίλος η εραστής κατά τη γνώμη όπως και έχω ξαναπεί κάθε φιλία εμπεριέχει έρωτα και κάθε έρωτας εμπεριέχει φιλία!!


"Ελπίζω ότι θα τολμούσα"




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 19:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 20:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
42NA ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy