ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 13:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σίγουρα "σκληρό" για έναν έφηβο,που ψάχνει την αποδοχή του ατόμου του,ως είναι,ν' ακούει τέτοια σχόλια.Αυτό που έμαθα είναι,ότι τα "σχόλια",οι "κρίσεις" βρίσκουν τον στόχο,όταν εμείς το "επιτρέπουμε".

Έχουμε μια ελευθερία επιλογής,στο πώς θ' αντιμετωπίσουμε μια "κρίση" του άλλου.Άλλος επιλέγει να βρίσει ή και να χτυπήσει για την προσβολή που υπέστη,άλλος να ζητήσει τον λόγο,άλλος να γελάσει,άλλος να το συζητήσει...
Γιατί όμως "επιλέγουμε" να νιώθουμε δυστυχισμένοι ή θυμωμένοι από "λόγια του αέρα".Γιατί πραγματικά ένας αέρας τα φέρνει στο αυτί μας..
Εάν γνωρίζουμε τον εαυτό μας "μ' όλο το φως και το σκοτάδι που έχει",οι όποιες "κρίσεις" μας αφήνουν αδιάφορους κι αναλόγως τις αντιμετωπίζουμε,δηλ. χωρίς συναισθηματική χροιά.

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2002, 18:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Για τα προφητικα ονειρα,πραγματι,αμα δωσεις τη σωστη εξηγηση,μπορει και να σε προειδοποιησουν για κατι.Εγω ομως εκτος απο τα ονειρα,εχω και τη λεγομενη διαισθηση.πραγματα που μπορει να πω ή να πιστευω οτι θα μου συμβουν,100% θα μου βγουν μελλοντικα.Και μιλω για κουφα πραγματα,σαν να εχω προβλεψει ολη τη ζωη μου.ΑΥτο φυσικα δε μου αρεσι καθολου.Γιατι εκτος απο καποια καλα που απο μικρη ελεγα οτι θα μου συμβουν και μου συνεβησαν,μου συνεβησαν επισης και καποια κακα,τα οποια ελεγα οτι επισης θα μου συμβουν.Σαν να ηξερα το τι μελλει γενεσθαι...Φυσικα οταν συνεβη το κακο,δαγκωνα την γλωσα μου,τι αλλο μπορουσα να κανω?Φοβηθηκα οτι αυτο το χαρισμα της διαισθησης ειναι και καταρα μαζι.
Οσο για τα ονειρα,προσφατα περιμενα καποιο σημαντικο γεγονος να συμβει και 2 μερες πριν γινει ειδα στον υπνο μου ενα πολυ αγαπημενο και απωλεσθεν προσωπο να μου λεει οτι ολα θα πανε καλα.Και πραγματι,μετα απο 2 μερες εγινε αυτο που περιμενα κι οχι απλα πηγαν καλα τα πραγματα αλλα εσκισα.Ακουστε τη διαισθηση σας και τα σημαδια.Ανοιχτε τα μυαλα σας.Η αληθεια ειναι μπροστα μας,αλλα κλεινουμε τα ματια και δε τη βλεπουμε...
Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2002, 22:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!
Μετά από μια περίοδο αποχής (και ζητώ συγνώμη γι'αυτό) από τις ωραίες μας συζητήσεις,επανέρχομαι για να θέσω κάποιες ερωτήσεις και παρακαλώ όποιον (και όποια βέβαια ) έχει παρόμοιες εμπειρίες να μου πει...
Μιλάμε για όνειρα προφητικά,δηλαδή που για καταστάσεις που *πρόκεται* να συμβούν.Και εδώ έρχεται η ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να ονειρετούμε κάποια πράγματα που έχουν *ήδη* συμβεί ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?????ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ "ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ" ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ????
Θα σας εξηγήσω αμέσως για να μη φωνάζει ο Κέλσος ότι σας μπερδεύω...

Το ξέρω ότι είναι ...παράξενη ερώτηση,αλλά είχα ένα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ όνειρο και μάλιστα ήταν περίπτωση conscious dreaming,δηλ. καταλαβαίνω ότι ονειρεύομαι αλλά ελέγχω μόνο τις δικές μου πράξεις.Μάλιστα ήμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου,μπορώ να πω ότι το έβλεπα με τα μάτια μισάνοιχτα...

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...Ονειρεύτηκα ότι ήμουν σε ένα χώρο μόνη μου (θυμάμαι και λεπτομέρειες αλλά δε θέλω να σας κουράσω) και περίμενα ένα άτομο πολύ αγαπημένο μου.Όπως γυρίζω το κεφάλι μου βλέπω ξαφνικά το χώρο ασφυκτικά γεμάτο από αγνώστους και το πλήθος να παραμερίζει για να μπει το εν λόγω πρόσωπο μαζί με άλλους 2 ανθρώπους,που θυμάμαι μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια από τα πρόσωπά τους,αν και δεν τους γνωρίζω.Το άτομο αυτό προχώρησε προς το μέρος μου και είχαμε ένα "περίεργο" διάλογο.Και λέω περίεργο διότι ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ.Το όνειρο συνεχίστηκε αλλά αυτό το σημείο ήταν το καίριο.

Και η ερώτηση που έκανα ΚΟΛΛΑΕΙ στο εξής:
Έμαθα εκ των υστέρων ότι το άτομο αυτό είχε παραστεί σε τέτοιο χώρο αρκετά χρόνια ΠΡΙΝ γνωριστούμε (γνωριζόμαστε 2 χρόνια και δεν μου είχε μιλήσει γι'αυτό,ενώ αρκετές λεπτομέρειες του χώρου ήταν όπως στο όνειρό μου),ενώ ο "διάλογος" που είχαμε επαληθεύτηκε επί λέξει πριν από 1 μήνα περίπου.Τότε θυμήθηκα το όνειρο...

Μια πρώτη πιθανή ερμηνεία που δίνω εγώ είναι ότι ίσως με συσχέτισε με εκείνη τη χρονική περίοδο και για κάποιο λόγο "συντονίστηκα" με τη σκέψη αυτή.Δυστυχώς (και μετανιώνω γι'αυτό) δεν τόλμησα να ρωτήσω αν όντως σκέφτηκε έτσι.Και το πλησίασμα στο όνειρο είναι το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από τότε ώς τώρα..Τα'χω τελείως χαμένα...μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα όλα αυτά,μπορεί όμως να σημαίνουν και ΚΑΤΙ.Αν κρίνω από τα άλλα όνειρά μου,ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι θέλει να μου πει.Αλλά η πιθανότητα "υποκλοπής" κάποιας σκέψης ή ενός "ταξιδιού στο χρόνο" μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη....Εσείς τί λέτε?Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τα σχόλιά σας...
Ο Σκοτεινός σας Άγγελος...


<<Ανοιχτε τα μυαλα σας.Η αληθεια ειναι μπροστα μας,αλλα κλεινουμε τα ματια και δε τη βλεπουμε...>> Να ήξερες πόσο συμφωνώ,φίλη Μένια...


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2002, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητές καλησπέρα,
Είμαι ένα εντελώς νέο μέλος στη συντροφιά σας. Το θέμα με το οποίο ασχολείστε είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Η ιδέα των υπερφυσικών και ανεξήγητων δυνάμεων και η εξερευνησή τους ωθεί πολλους ανθρώπους να γνωρίσουν τι είναι όλα αυτά. Πιστεύω πως σήμερα , οι περισσότεροι άνθρωποι συμφωνούν ότι η λέξη "υπερφυσικό" δεν είναι η καταλληλότερη. Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν μη φυσικές δυνάμεις, δηλ. έξω από τη Φύση.
Καλύτερα θα ήταν να μιλούσαμε για άγνωστες δυνάμεις, ή για την δική μας άγνοια των φυσικών νόμων.
Η έρευνα αυτών των νόμων, ωστόσο θέλει ιδιαίτερη προσοχή ακριβώς γιατί δεν γνωρίζουμε τις ιδιότητες τους. Όπως ακριβώς πολλοί ερευνητές κάποιας επιστήμης, ερευνούν και πειραματίζονται ακούραστα στο εργαστήριό τους, έτσι και ένας τέτοιος ερευνητής των άγνωστων αυτών νόμων πρέπει αφού στήσει το δικό του εργαστήριο, να ερευνήσει ακούραστα, προκειμένου να βρει την αλήθεια. Μόνο που αυτό το εργαστήριο δεν χρειάζεται γυάλινους σωλήνες και χημικές ουσίες, αλλά μάλλον χτίζεται στην καρδιά και στο μυαλό μας.
Και ευτυχώς που υπάρχουν αυτές οι συζητήσεις προκειμένου οι ερευνητές να ανταλλάσουν τις ανακαλύψεις τους και να βοηθά ο ένας τον άλλον. Γιατί ο στόχος δεν είναι να δείξουμε ότι εμείς ξέρουμε τα περισσότερα, αλλά να προσφέρουμε αυτά τα λίγα που μάθαμε.
Μακάρι να υπήρχαν τέτοιες συναντήσεις και συνέδρια οπου θα μπορούμε να συναντιόμαστε και να εργαζόμαστε όλοι μαζί. Παρόλα αυτά ακόμη και οι ηλεκτρονικές συζητήσεις είναι πολύτιμες και γι' αυτό θα ήθελα να συγχαρώ τους συντελεστές του Esoterica.gr που διατηρούν το υψηλό επίπεδο των συζητήσεων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2002, 00:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Καραϊσκάκη, σε καλωσορίζω και στα forums και χαιρόμαστε ιδιαίτερα για τα καλά σου λόγια Φυσικά το αποτέλεσμα που βλέπεις δεν οφείλεται ΜΟΝΟ σε "εμάς"...
Είναι αποτέλεσμα ΟΛΩΝ των τόσο αξιόλογων μελών του Esoterica.gr, που μοιράζοντε μαζί μας τις απόψεις τους, τις απορίες τους, τις θέσεις τους...
Αυτός είναι και ο λόγος που ξεχωρίζουμε απο άλλα forums, απο παρεμφερεί site του διαδυκτίου

Και πάλι, καλωσόρισες φίλε μου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2002, 01:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ και εγώ από την πλευρά μου "Καραϊσκάκη" για τα καλά σου λόγια.

Ελπίζω να συνεισφέρεις και εσύ σε αυτήν την κοινότητα της Αναζήτησης και της Γνώσης.

Όπως λες και εσύ στο αγαπημένο σου απόφθεγμα στην κάρτα μέλους σου:

Αν δεν καώ εγώ,
αν δεν καείς εσύ,
πως θα γεννούνε
τα σκοτάδια φως;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2002, 15:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλα τα εκλεκτά μέλη των συζητήσεων αυτών.
Σας εύχομαι Χρόνια Πολλά,υγεία,ευτυχία και προπαντός ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ!!!
Με την ευκαιρία αυτή να καλοσωρίσω τα καινούρια μέλη της συντροφιάς μας και να τους ευχηθώ "Καλό ταξίδι" στον κόσμο των ιδεών και της γνώσης!!!
Φιλικά προς όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kika
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 22:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kika  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kika  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!Σήμερα βρήκα το site και μου άρεσε πάρα πολύ.Ελπίζω να μπορέσω και εγώ να προσθέσω κάτι στα όσα ωραία διαβάζω.Σας χαιρετώ!!

Do what you know to be rightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2002, 23:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες νέα φίλη.Περιμένουμε ανυπόμονα τις απόψεις σου και τη συμμετοχή σου σε όλα τα forums!!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 00:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια!
Πραγματικα ενδιαφερων το θεμα και θα ηθελα να καταθεσω και γω τις λιγοστες μου αποψεις.
quote:
Το υπερφυσικό δεν είναι κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνουμε απαραίτητα, είναι κάτι που υπερβαίνει τους νόμους που ισχύουν σε αυτόν τον πλανήτη.

αγαπητη Λια,
Τιποτα σε αυτον τον πλανητη,σε αυτο το ηλιακο συστημα,δεν μπορει να υπερβει τους νομους της φυσικης.Ολα δημιουργηθικαν με βαση καποιους νομους.Αν ΕΝΑ απ'αυτα ηταν παρα-φυσικο,τοτε ειναι ολα.Μην ξεχνας οτι "φυση",δεν ειναι τα δεντρα,οι πολυκατοικιες,οι γειτονες κτλ.Φυση ειναι ΟΛΑ.Ασχετα αν δεν μπορουμε να τα δουμε.Δεν ειμαστε τοσο ανεπτιγμενοι για να τα δουμε.Ισως και να μην ειμαστε ετοιμοι για να τα δουμε.

Ξερω και γω εμπειριες με ονειρα (οχι προσωπικες.Ειναι εμπειριες φιλων που μου τις εχουν διηγηθει και οι αποδειξεις τους δεν μπορουν να τα αναιρεσουν) αλλα ισως ειναι πολυ κουραστικο για καποιους να τις διαβασουν.

Πιστευω οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι με "χαρισματα".Δηλαδη,το οτι ενας ανθρωπος εχει καποιες παραπανω ιδιωτητες απο τους "υπολοιπους",οφειλεται στο οτι απλα,εχει γεννη8ει ή εχει φτασει μεταγεννεστερα,σε υψηλοτερο σταδιο απο τους αλλους.Καλιστα μπορει ο ΚΑΘΕ ανθρωπος να φτασει σε οποιοδηποτε επιπεδο,αρκει να ανοιξει τα ματια του.Και δεν εννοω τα σωματικα ματια του.Εννοω τα ματια της ψυχης και του μυαλου.

Αγαπητη Μενια,
Κατα την γνωμη μου,δεν ειναι ωραιο να ξερεις το μελλον.Ειτε ειναι καλο,ειτε κακο (το μελλον).Αν προκειται να σου συμβει ενα μεγαλο και σπουδαιο γεγονος (καποια επιβραβευση or something like that) και εσυ το ξερεις οτι θα συμβει,χανει την χαρα του.Τωρα θα μου πεις "ευτιχία ειναι αυτο,που περιμενουμε να 'ρθει" αλλα το unexpaicted περιεχει παντα το σασπενς του.Θα μπορουσε βεβαια,να εβλεπες ενα δυσαρεστο γεγονος (καποιον τραβματισμο (χτυπα ξηλο)),θα μπορεις να το αποτρεψεις αλλα δεν θα ειναι σωστο.Για να γινει αυτο το δυσαρεστο,θα υπαρχει λογος.

sorry που εγραψα πολλα...ελπιζω να μην σας κουρασα...

"Το μυαλο θα μας απελευθερωσει και η ψυχη θα μας καθοδιγησει..."

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 01:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα.

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και για να διαβάσω τα όσα είναι γραμμένα θα χρειαστεί αρκετός καιρός. Ορισμένα μέλη βλέπω πως με ΤΕΧΝΗ αφήνουν ορισμένα μηνύματα, και με χαροποιεί ιδιαιτέρως αυτή η ευαισθησία…

Γενικά με τα παραφυσικά φαινόμενα, προφητικά όνειρα, κλπ κλπ…. είμαι γεννημένος ορθολογικός, αυτός που βρίσκει μια ΦΥΣΙΚΗ η ΛΟΓΙΚΗ αν θέλετε εξήγηση. Οι Γριούλες, οι Άγγελοι, τα Στοιχειά, μου προκαλούσαν ανέκαθεν αμυδρά χαμόγελα, μα ένα βράδυ… κάτι θα άλλαζε κυριολεκτικά τη ζωή μου.

Γεια ένα διάστημα σαν φοιτητής, είχα νοικιάσει ένα δωμάτιο, μιας προχωρημένης σε ηλικία κυρίας. Ήταν μια περίοδος που διάβαζα πολύ, και συνήθως πήγαινα στις 11 για ύπνο. Η κύρια, ένα Σάββατο βράδυ, έφτιαξε το γάλα της, μα δεν έκλεισε το ΓΚΑΖΙ…και πήγε και αυτή για ύπνο.

Θα ταν περασμένα μεσάνυχτα πού άνοιξα τα μάτια μου, και συγχρόνως αισθάνθηκα δυο σπρωξίματα τόσο δυνατά , ώστε να με σηκώσουν σαν σανίδα απ το κρεβάτι, και να αρχίσουν να με τρέχουν χωρίς την θέληση των ποδιών μου, μιας και συμπεριφερόμουν σαν μικρός που τον παίρνουν με το ζόρι από το παιχνίδι….Με σύρανε κυριολεχτικα μέχρι την κουζίνα, περισσότερο από 20 μέτρα απόσταση, και αν και σκοτάδι…με άφησαν μπροστά στην διαρροή, και την ασφυκτική μυρωδιά από ΓΚΑΖΙ…Συνήλθα, άνοιξα πόρτες και παράθυρα…και σκέφτηκα πως αν είχα πατήσει μόνο το διακόπτη….όλο το κτήριο θα είχε τιναχτεί στον αέρα…

Λίγο αργότερα στο δωμάτιο μου, αν και δεν είχα νιώσει τον παραμικρό φόβο….όσο αφορά ορισμένα κρυφά / παράξενα φαινόμενα τις ζωής, άρχισα να τα σέβομαι πολύ περισσότερο από τα φανερά.

Αυτό δεν θα πει πως εγκατέλειψα της ΛΟΓΙΚΗΣ τα φίλτρα,
μα σαν η καημένη δεν φτάνει ίσα με εκεί πέρα…
ΈΜΠΝΕΥΣΗ και ΠΡΟΣΟΧΗ…. μου κάνουνε παρέα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 15:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ορισες φιλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ,
μηπως τελικα σε τραβαγε η γριουλα γιατι δεν ηξερε πως να κλεισει το γκαζι?
(φυσικα αστειευομαι!)
οταν λες " να αρχίσουν να με τρέχουν χωρίς την θέληση των ποδιών μου " εννοεις οτι ησουν ΟΡΘΙΟΣ?Δηλαδη κατι σε κρατουσε ορθιο και σε κατευθυνε προς την κουζινα?
Πολυ καλη η ιστορια σου και θα ηθελα να μας δωσεις περισσοτερες λεπτομεριες.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 18:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε StorM_GmA, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Φαντάσου πως βρίσκεσαι σε μια κατηφόρα και ακουμπάς με τις πλάτες σε ένα αυτοκίνητο που δεν έχει φρένα, προσπαθώντας να το σταματήσεις…. Το βάρος του όμως είναι μεγαλύτερο….Δεν προχωράς με μια κλίση στο σώμα, και παρά την θέληση σου? Μα και το σήκωμα από το κρεβάτι…δεν ήταν τόσο θεληματικό, μιας και το σώμα δεν λύγισε μα βρέθηκε στα πόδια …σαν μια σανίδα…..( στην προηγούμενη θέση που σου περιέγραψα). Αν είχα μια κανονική στάση μπαίνοντας στην κουζίνα…. από αυτοματισμό θα άναβα το φως…μα συνηδοποιησα τα πάντα από την έντονη μυρωδιά και το χαρακτηριστικό ήχο του ΓΚΑΖΙΟΥ. Είχα ήδη την εποχή, ψυχαναλυτικές γνώσεις, για μια πιθανή αυθυποβολή, *(μπρος στον κίνδυνο) μα δεν βρήκα μια κάποια λογική σύνδεση με τα συμβάντα.
Πάντως μιας και βρισκόμαστε σε τέτοιο χώρο…. πιστεύω πως κανείς δεν τα κοροϊδεύει. Προσωπικά συνέβησαν αρκετά ανεξήγητα συμβάντα, μα στην πάροδο των χρόνων ποτέ μου δεν εστιάσθηκα….η τα έθεσα σαν κάτι σπουδαίο, ώστε να αντλώ δύναμη….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2002, 01:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ,φυσικα και κανεις δεν θα τα κοροίδεψει.Αν μη τι αλλο!
Περιεργη η σταση που ειχες ομως!Δεν προσπαθησες να πιαστεις απο καπου?Απο την πορτα του δωματιου,απο καποιο τραπεζακι ή οτιδηποτε?Αν ναι τι εγινε?
Πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργη ιστορια και αρκετα ενδιαφερουσα!
Απ' τα λιγα που εχω μαθει εδω στο forum και εχω ακουσει,δεν μπορω να δωσω καποια εξηγηση.Ελπιζω καποιοι πιο ενημερωμενοι και ψαγμενει απο μενα να μας διαφωτισουν λιγο.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mortis
Νέο Μέλος

Australia
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 13:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mortis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mortis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι αυτης της ηλεκτρονικης κοινοτιτας.
Το ονομα μου ειναι Σαββας και ειμαι 21 χρονον. Εχω να ομολογοισω οτι διαθετω καποιο συγκεκριμενο παθος με ανθροπινες ιδιοτητες που η παρουσα διανοητικη και πνευματικη κατασταση της ανθροπινης φυλης δεν μπορει να συλαβει η να δωσει πηγεες εξηγησεις. Επιπλεων η διασταση της πνευματικης πεινας που διαθετω με οδειγησε σε εκτεταμενη ερευνα και συλογη πληροφοριων επι αυτου και πολλων παρομοιων θεματων. Ενα συγκεκριμενο φιλτραρισμα των πλοιροφοριων αυτον ειχε ως αποτελεσμα να πηγαση η εξεις ερωτησει. Εχει παρατηρησει κανεις οτι πολλα απο τα ανεξηγιτα γεγωνοτα παρουσιαζονται σε σιγκεκριμενα την νεαρη ηλικια ενος ατομου. Οι ακομα οι υψηλα χαρισματικες ικανοτητες και ιοδιοτητες ενος ατομου επισης παρουσιαζονται σε νεαρη ηλικια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 13:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KaLHSPERA SE OLUS KAI STO KAINOURGIO MELOS!
EGO GIA NA SE BOI8ISO KAI GIA NA PROS8ESO EDO TIN APOPSI MOU
SOU LEO OTI OLI MAS IMASTE LIGO POLI KLISMENI STO KLOUBI
TIS LOGIKIS KAI TOU EGOISMOU MAS(--POY PROSTATEUOYME ME TIN LOGIKI)
TA NEARA ILIKIAS PEDIA DEN EXOYN SE MEGALO BA8MO TO PROBLIMA AFTO
ALLA OLA ARXIZOUN APO TA ''PROTYPA'' POY MAS DINONTE.
TO SXOLIO, ENAS APO TOUS PIO SIMANTIKUS PARAGONTES GIA KATOXI
GNOSIS KAI DINAMIS MAS PAGIDEUEI LIGO POLI SE AUTO TO KLOUBI.
O KA8ENAS BORI NA SPASEI TO KLOUBI KAI NA KANEI PRAKSIS YPERAN8ROPES
GIA ALUS INE PIO DISKOLO GIA ALUS PIO EUKOLO.
EPISIS ENAS AKOMI LOGOS INE TO POSO MAS F8IRI I KA8IMERINOTITA{''ROUTINA''} ME APOTELESMA NA MIN DIA8ETOUME ARKETI PROSOPIKI DINAMI.

FILIKA
GIANNIS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 15:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

...ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;
ΜΑΓΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;
Η ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;
ΑΠΟ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ "ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ" ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;



Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αντρέας
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 03:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αντρέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην γεια σας και μπραβο για το εξαιρετικο θεμα που βαλατε.Ειμαι 16 χρονων και εχω πραγματικη αναγκη να πω καποια πραγματα που μου συμβαινουν.Βεβαια θα βαρεθειτε και με το δικιο σας κιολας αλλα δεν γινεται να τα πω αλλου και ουτε να τα κρατησω αλλο μεσα μου.
Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου παντα οταν πηγαινα για υπνο εβλεπα ενα ΅ονειρο΅(ή μια ματια στο μελλον θα το ελεγα καλυτερα)που μου εδειχνε καποιες σκηνες απο καταστασεις που δεν ειχαν γινει ακομα.Οταν ξυπναγα δεν θυμομουν τιποτα αλλα μετα απο 2,3 μερες ή και μηνα μερικες φορες γινοτανε αυτο που ειχα δει στο ονειρο.Παραδειγμα:
Μια νυχτα ονειρευτηκα μια συζητηση που ειχα με ενα αγνωστο παιδι.Οταν ξυπνησα δεν θυμομουν τιποτα μετα απο 3 μερες ομως γνωρισα αυτο το παιδι και εκανα εκεινη τη συζητηση που ειχα δει χωρις να το θελω.Καθ΄ολη τη διαρκεια της συζητησης ενιωθα λες και αυτα που ελεγα ητανε προκαθορισμενα και οτι δεν μπορουσα να πω κατι αλλο,λες και με ελεγχε καποιος,και οτι ολα αυτα καπου ειχαν ξαναγινει.Οταν τελειωσε η συζητηση τοτε μου ηρθε αστραπιαια στο μυαλο το ονειρο που ειχα δει.Νομιζω το λενε deja vu ή καπως ετσι.Αυτο μου συνεβεναι συνεχεια και μου συμβαινει ακομα.
Αλλη παραξενια που μου εχει βγει τωρα τελευταια ειναι οτι διαισθανομαι μερικες φορες οτι κατι κακο θα συμβει,και συμβαινει.Παραδειγμα:Προσφατα πηγα με μια παρεα σε ενα αγνωστο και παμπαλαιο σπιτι.Δεν ξεραμε τι εχει μεσα,ουτε αν εμενε κανενας,ουτε πως θα μπαιναμε μεσα στο σπιτι.Πηγαμε για εξερευνηση,κατι που ειχαμε και σε αλλα τετοιου ειδους σπιτια.Η πρωτη αποπειρα ηταν αποτυχημενη.
Μετα αρχισε να βρεχει και σκεφτηκαμε να παμε μια τελευταια.Καθως ομως σκεφτομασταν εμενα κατι δεν μου φαινοτανε καλα.Ενιωθα λες και καπιος μου πιεζε το στομαχι και επισις αρχισα να φοβαμαι χωρις λογο.Μου φανηκε οτι το σπιτι με αγριοκοιταζε.Τελικα αποφασισαμε να ξαναπαμε μια φορα.Τι το θελαμε,το κακο εγινε οταν ενας απο μας καθως σκαρφαλωνε τι πορτα του κηπου επεσε αποτομα και του μπηκε ενα τεραστιο καρφι στη παλαμη του χεριου του και την ανοιξε μεχρι το κοκαλλο.Αναγκαστικα φυγαμε.Παντα οταν εχω ενα συναισθημα σαν κι αυτο κατι κακο γινεται.
Επισης εχω και μια αλλη παραξενια.Οταν κοιταω τον ουρανο βλεπω κατι μικρους διαφανους κυκλους να κινουνται πολυ γρηγορα.Αλλες φορες τους βλεπω σε σχημα πυραμιδας,αλλες ενωμενους με μια κορδελα και κατι τετοια τρελα.Μερικες φορες βλεπω και κατι λωριδες απο χρωματα να ανεβοκαταιβενουν.
Και κατι τελευταιο για να μη σας πρηξω αλλο.Διαβασα σε ενα βιβλιο οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι βλεπουν ασπρομαυρα ονειρα.Αυτοι που βλεπουν σε 2,3 χρωματα ειναι ενας στους 40.000 και αυτοι που βλεπουν σε παραπανω απο 2,3 ειναι φαινομενα που παρουσιαζονται μια φορα ανα εκατομμυρια.Το εχετε ακουσει εσεις αυτο;Δηλαδη εγω που βλεπω σε οσα βλεπω και οταν ειμαι ξυπνιος τι ειμαι;
Τελωσπαντων το μαρτυριο σας εφτασε στο τελος του.Αν υπαρχουν ατομα που βλεπουν τα ιδια τρελα στον ουρανο ή οπουδηποτε αλλου θα ηθελα αν δεν βαριουνται να γραψουν κατι παρομοιο γιατι πρεπει οπωσδηποτε να καταλαβω οτι γινονται και σε αλλους αυτα για να παρω θαρρος.Τα ειπα ολα αυτα εδω γιατι αν τα ελεγα σε κανενα φιλο μου θα με επαιρνε για μεθυσμενο ενω εδω μπορει καποιος να με καταλαβει.Χιλια συγνωμη για την εκταση αλλα πρωτη φορα γραφω σε forum και τα ειπα ολα μαζεμενα.Και παλι συγνωμη και ευχαριστω πραγματικα οποιον διαβασει εστω και μια λεξη απο αυτη τη σπαταλη χωρου.


Το μονο που πρεπει να κανει καποιος για να ξυπνισει την εκτη αισθηση ειναι να ανοιξει τα ματια πισω απο τα κανονικα του ματια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stav
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 01:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κ απο μενα! Επειδή το φορουμ αναφερεται σε υπερφυσικες δυναμεις γενικοτερα ηθελα να μοιραστω και το δικο μου story. Γενικοτερα εδω και καιρο προσπαθω να αποκτησω κατι που εχω αναγκη και εχω την αισθηση οτι υπαρχει μια δυναμη που με εμποδιζει να το αποκτησω. Την τελευταια φορα που ημουν ετοιμη να πραγματοποιησω την επιθυμια μου, συνεβη για μια ακομα φορα ενα παραλογο πισωγυρισμα που δεν εβγαζε κανενα νοημα και τα πραγματα ανατραπηκαν παλι. Τοτε αρχισα να συνειδητοποιω οτι ολο αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και κατι δεν παει καλα. Η απορια που εχω ειναι αν καποια πραγματα τα καθωριζουν καποιες δυναμεις που ειναι με το μερος μας ή εναντιον μας και χρησιμοποιουν περιστασεις, συγκυριες και ανθρωπους προκειμενου να συμβει ή να μη συμβει με τίποτα κατι. Και αν ισχυει κατι τετοιο με ποιον τροπο μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 02:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές αυτό που νομίζουμε οτι χρειαζόμαστε, δεν ειναι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε.
Δεν γνωρίζουμε τις συνέπειες των πράξεών μας. Βλέπουμε κάτι που μας αρέσει και προσπαθούμε να το αποκτίσουμε. Σαν τα μωρά. Το μωρό βλέπει το ωραίο χρώμα του απορρυπαντικού και πάει να το πιεί. Η μητέρα του το παίρνει απο τα χέρια και αυτό βάζει τα κλάματα, σκέφτεται "Έχει ωραίο χρώμα, έχει ωραία μυρωδιά, γιατί δε μ'αφήνει να δοκιμάσω". Η μητέρα μας ξέρει τι θα μας βλάψει και το απομακρύνει.
Αυτό έχω παρατηρήσει οτι συμβαίνει πολύ περισσότερο στις σχέσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2013, 17:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Stav, μήπως αυτό που θες να αποκτήσεις δεν είναι στα όρια του εφικτού, τουλάχιστον από τη δική σου πλευρά;
Κάποιες φορές οι δυνατότητές μας είναι εκ των πραγμάτων περιορισμένες και τα πράγματα δεν είναι πάντα στο χέρι μας.
Από την άλλη, εάν αυτό που επιθυμείς να αποκτήσεις ή να πραγματοποιήσεις είναι στα όρια του εφικτού, μήπως προσπαθείς με λάθος τρόπο κάθε φορά οπότε θα έπρεπε να αλλάξεις τον τρόπο που το προσεγγίζεις;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2013, 17:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι υπάρχουν δυνάμεις ή όντα που περιορίζουν τους ανθρώπους στο να έχουν υπερφυσικές δυνάμεις - αν και δε μπορώ να το αποδείξω - το υποψιάζομαι. Είναι διάχυτη η ιδέα σε όλες τις μυθολογίες...

Αν όμως τις αποκτούσαμε, τι θα κάναμε με αυτές; Εδώ κολλάει το παράδειγμα της μητέρας και του μωρού που προαναφέρθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2013, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα, αγαπητή DarkElf777!
Διότι το σημαντικότερο για εμένα δεν είναι εάν ο άνθρωπος μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτές τις υπερφυσικές δυνάμεις, εάν δεχθούμε την ύπαρξή τους.
Το ερώτημα είναι εάν θα ήταν έτοιμος να διαχειριστεί μια τέτοια δύναμη, προς τα που θα την έστρεφε, τι σκοπούς θα ήθελε να επιτύχει και κατά πόσο θα τη χρησιμοποιούσε με ωφέλιμο ή με επιβλαβή τρόπο...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 21:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσ' το καλύτερα...


Edited by - DarkElf777 on 31/03/2013 21:59:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 23:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν υπερφυσικές δυνάμεις, υπάρχουν ικανανότητες που αναπτύσσονται με την φυσική μας προόδο.
Αυτό πάει να πει οτι ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να γυρίσει στη φύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 22:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ότι υπάρχουν δυνάμεις ή όντα που περιορίζουν τους ανθρώπους στο να έχουν υπερφυσικές δυνάμεις - αν και δε μπορώ να το αποδείξω - το υποψιάζομαι. Είναι διάχυτη η ιδέα σε όλες τις μυθολογίες...

Αν όμως τις αποκτούσαμε, τι θα κάναμε με αυτές; Εδώ κολλάει το παράδειγμα της μητέρας και του μωρού που προαναφέρθηκε.




Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί το λέω και εγώ από εμπειρία αλλά και εγώ δεν μπορώ να το αποδείξω ή μάλλον μπορώ βάση περιστάσεων αλλά δεν θα γίνω πιστευτεί και δεν είναι της παρούσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy