ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ψυχική δύναμη της συγγνώμης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 00:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα ή μαλλον καλημερα σας :)

quote:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΛΥΤΡΩΝΕΙ

Εκει ακριβως αποσκοπουσε η σκεψη μου καλη μου ΑΤΜΑ!
Στο κατα ποσο η συγνωμη, αφου περασουμε ολες τις εσωτερικες μας διεργασιες μας φερνει ποιο κοντα στην ψυχικη μας λυτρωση. Οχι δεν μιλαω απο θρησκευτικη πλευρα. Εννοω την λυτρωση απο τα διαφορα "αρνητικα" συναισθηματα που μας πλημμυριζουν.

quote:
...πως νοιωθουν αραγε οι ανθρωποι που ποτε δεν ειπαν συγνωμη/
'η δεν μιλησαν αληθινα σε καποιον...
που εφυγε απο τη ζωη πριν προλαβουν να εκφρασουν ολα οσα..-

Μια ιστοριουλα καλη μου ΑΤΜΑ για να συνδιασω τις δυο παραπανω αναφορες που εκανες...

Σήμερα είναι ευκατάστατος, αρκετά διάσημος και ευτυχισμένος, με μια γεμάτη πληρότητα οικογενειακή ζωή........

Η ζωή του όμως δεν ήταν πάντα ανθόσπαρτη !

Ο αλκοολικός πατέρας του τον εγκατέλειψε όταν ήταν δέκα χρονών και δεν νοιάστηκε ποτέ γι' αυτόν.
Μεγάλωσε μέσα στην φτώχεια και την ορφάνια. Αργότερα παρασύρθηκε στον κόσμο των ναρκωτικών, πέρασε από την κόλαση του αλκολισμού, έζησε ένα τραυματικό διαζύγιο και πάλεψε σκληρά με τον εαυτό του για να απεξαρτηθεί και να ξεπεράσει τον πόνο και τα προβλήματά του.

...

<<Καθοριστικό ρόλο στην ζωή μου έπαιξε το γεγονός ότι το 19.. , δέκα χρόνια μετά το θάνατο του πατέρα μου, που δεν ήξερα καν ως τότε ότι είχε πεθάνει, πήγα στον τάφο του και, καθώς στεκόμουν εκεί, έχοντας απόλυτη συναίσθηση ότι όλα αυτά τα χρόνια που πέρασαν κουβαλούσα μέσα μου θυμό, πικρία και μίσος γι' αυτόν τον άνθρωπο που θεωρούσα αιτία όλων των ταλαιπωριών μου, ένιωσα την ανάγκη να τον συγχωρήσω.
Και μαζί με τη συγνώμη ένιωθα να φεύγουν και όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα που είχα μέσα μου.
Ενιωθα ανακουφισμένος, συνειδητοποιούσα ότι τόσα χρόνια ήμουν το θύμα αυτών των συναισθημάτων και όχι του πατέρα μου. Σιγά σιγά ένιωσα σαν να μεταμορφώνομαι σε ένα άλλο άνθρωπο.
Και μέσα από αυτή την διαδικασία της μεταμόρφωσης έβλεπα όλες τις επιλογές από μια άλλη σκοπιά, αναθεωρούσα τα πιστεύω μου και γινόμουν ένας καινούργιος άνθρωπος >>.

Μιλισαμε για το αν συγχωρουμε ευκολα η δυσκολα, συνδιαστηκε με την αγαπη, με την δυναμη αλλα τελικα η δυναμη της συγνωμης ποσο μεγαλη ειναι ?
Ποσο λοιπον μπορει να μας μεταμορφωση μια συγνωμη?
Ποσο μπορει να μας λυτρωσει τελικα απο συναισθηματα που μας εγκλοβιζουν (οπως η παραπανω ιστορια) ?
Ποσο βασικο στοιχειο ειναι για να φτασει η ψυχη μας ενα σκαλοπατι ποιο πανω?


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 15:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ax kαλό μου Μαράκι.

Το μόνο εμπόδιο που έχουμε για να κάνουμε κάτι στην Ζωή μας η να συγχωρέσουμε μια κατάσταση είναι ΝΟΗΤΙΚΟ.

Πόσο φτωχός μπορεί να είναι κάποιο για να μην μπορέσει να χαρίσει μια συγχώρεση, ένα χαμόγελο, καλοσύνη, ένα δάκρυ!!!

Ταπεινά, και όσο με αξιώνει ο θεός, η αγάπη μου πρεσβεύει Χρήστο. Και πάντα προσπαθώ να κάνω πράγματα στην Ζώη μου για την αγάπη που έχω προς τον γλυκό μας Χρηστό. Αν και δεν καταφέρνω πάντα. Και είναι φυσιολογικό. Γιατί έχω αποδεχτή ότι είμαι ένας απλός άνθρωπος και τίποτα παραπάνω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν κάποιος βρεθεί στην παραπάνω κατάσταση που μας περιέγραψες , μόνο ο χρόνος είναι το φάρμακό που θα απαλύνει το πόνο.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να αποδεχτή την κατάσταση, και όλη την ενέργεια που θα ξοδεύαμε σε προσωπικούς θυμούς, οργή, εγωισμούς και ένα σωρό άλλα αρνητικά συναισθήματα, αυτή την ενέργεια μπορούμε να την διαχειριστούμε και να την προσφέρουμε σε πράξεις αγάπης στον αυτό μας και στην ανθρωπότητα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι άνθρωποι γύρο μας είναι ότι αυτά τα όποια είναι αδύνατα και αδιανόητα για μας τους ανθρώπους, για τον Δημιουργό του Σύμπαντος Κόσμου είναι δυνατά.

Με σημαντικότερη αρετή την Ταπείνωση, με Πραότητα, με την Συγχώρεση, την Ησυχία, την Σωστή Διατροφή και την Προσευχή είναι ο τρόπος που η κάθε ψυχή μπορεί να ανέβει χιλιάδες σκαλοπάτια. Όσο χαμηλά και αν έχει φτάσει.

Η αγάπη μου για το Χρηστό είναι η δύναμη μου για να κάνω πράγματα στην Ζωή μου. Από μόνος μου, δεν έχω καμιά δύναμη πια.

Εύχομαι το Άγιο Πνεύμα να είναι παρόν στις προσευχές σου και να μεταφέρει στον Ουρανό και την Γη την αγάπη σου.

ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.

Εύχομαι να είναι ευλογημένη η αγάπη σου όπου και αν την προσφέρεις!!!


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρα ,καλη μου ,
μου θυμισες ...τοσα στιγμιοτυπα απο τις "ζωες" μου...
(το λεω ετσι γιατι καμμια ιστορια απο αυτες δεν υπαρχει πια...αποτελουν αρχειοθετημενα παρελθοντικα μαθηματα)
θ' αναφερθω σε τετοια ιστορια ...
καποτε λιγο πριν τα 20 ειχα γνωρισει +"σχετιστει" μ' ενα αγορι...μαλλον επιπολαιο οσο και η καλοκαιρινη εκεινη εμπειρια...
η "σχεση" εκεινη δεν ηταν ο,τι καλυτερο+καποια στιγμη τελειωσε το καλοκαιρι...+η ατμα εφυγε...
τον ιδιο χειμωνα εκεινος επεστρεψε απο το πουθενα,στη αστικη πια,
ζωη μου...μα...δεν υπηρχε επισης σημειο ...επαφης...
ετσι μια μερακανονισαεμ βραδυνη εξοδο...δεν εγινε ποτε...ισως γιατι παραλληλα καταλαβαμε ...πως δεν ειχαμε τιποτα κοινο..-
Περασαν αρκετα( ισως + τεσσερα)χρονια απο τοτε...καποιος χτυπησε το κουδουνι(μαλιστα ειχα αλλαξει σπιτι+περοχη...)ηταν εκεινος...
μιλησαμε αρκετες ωρες/ειχε ερθει μοναχα για να μου ζητησει 'συγνωμη'...
Ειχε περασει τοσο πολλα...ειχε χασει τη μητερα του/μετα απο λιγες μερες ο πατερας του παρελυσε απο εγκεφαλικο επεισοδιο .../ο ιδιος δεν ειχε καμμια σχεση με τον αγορι που καποτε ειχε τοσο βασανισει την ατμα ...
τον 'συγχωρεσα'...οχι για ολα οσα μου ειπε πως εζησε...
μα γιατι δεν του ειχα κρατησει ποτε κακια...και ειχε τοση αναγκη να ΔΟΝΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ...
ενοιωθε τοσα χρονια πως μου ειχε φερθει τοσο ασχημα/αντιθετα με τοσα ομορφα που ενοιωσα τοτε για εκεινον...

καθε που σκεφτομαι μια ιστορια απο τα προσωπικα μου "αρχεια"...
δεν μπορω να κρατησω κακια ακομη κι αν ο,τι ζω στην παρουσα στιγμη
το ζω εντελως.
αν ειναι θυμος/ειμαι ο θυμος
αν ειναι μισος/ειμαι το μισος
αν ειναι λατρεια/ειμαι λατρεια ....
ολα ειμαι
δεν ειμαι τιποτα
κενοτητα

το δυσκολο δεν ειναι να συγχωρεσεις τον απεναντι...
οταν μετα απο δυιστικη επιδραση...επελθει ..."χωρισμος"...
το δυσκολο ειναι ζωντας μεσα σε τουτο το"χωρισμο"...να βρεις το θαρρος να συγχωρεσεις τον εαυτο σου...που τον "εσειρες" προσκαιρα εκει που ηθελε ειτε ενα ατομο/ειτε μια "η τριτη αιτια"...που διασπα αντι να ενωνει...ψαχνοντας την ενοτητα...

παθητικοτητα ειναι, ναι...
αλλα οταν καταφερεις +αναγνωριζεις το αυτο γεγονος...
η συγνωμη + το "μεγεθος της"...απεριοριστα...
+αυτο ειναι ενεργεια που ρεει...χωρις εμποδιο το "εγω"...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 20:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μπορούμε να συγχωρούμε και να συγχωρεθούμε όταν:

Μπορώ να συγχωρώ όταν σκέφτομαι ότι ο δίκαιος και σοφός Θεός επέτρεψε στον άλλο να κάνει αυτό που μου έκανε.

Μπορώ να συγχωρώ όταν Θυμάμαι ότι υπάρχουν νόμοι στο σύμπαν που επιτρέπουν να συμβούν σε μένα μόνον όσα αξίζω και όσα χρειάζομαι για την ωρίμανση μου σαν Ψυχή στην εξέλιξη.

Μπορώ να συγχωρώ όταν καταλαβαίνω ότι είμαι μέσα σε Θείο Σχέδιο και δεν κινδυνεύω ποτέ. Ότι όλα είναι σχεδιασμένα για το καλό μου.

Μπορώ να συγχωρώ όταν συνειδητοποιώ ότι ο άλλος είναι μια έκφραση του Θεού και ότι έχω κάνει μαζί του μια μυστική σύμβαση να δοκιμάσει την πίστη, την αγάπη και την κατανόησή μου.

Μπορώ να συγχωρώ όταν βλέπω τον άλλο σαν παιδί του Θεού, που συμπεριφέρεται έτσι από άγνοια της αληθινής του φύσης και από ανασφάλεια και φόβο.

Μπορώ να συγχωρώ όταν Θυμάμαι όλα τα δικά μου λάθη και τις στιγμές που έχω συμπεριφερθεί χωρίς αγάπη ή χωρίς ευαισθησία, παρασυρμένος από το φόβο ή τις ανάγκες μου.

Μπορώ να συγχωρώ όταν βάζω τον εαυτό μου στη θέση του άλλου και συνειδητοποιώ τo κενό και την απόγνωση που τον οδηγούν σε τέτοιες πράξεις.

Μπορώ να συγχωρώ όταν παίρνω την ευθύνη για την πραγματικότητά μου και θυμάμαι ότι μόνον εγώ δημιουργώ στο νου μου αυτά που νιώθω.

Μπορώ να συγχωρώ όταν δε χρειάζομαι τίποτα από τον άλλο και έτσι δε νιώθω πια ευάλωτος απέναντί του.

Μπορώ να συγχωρώ όταν είμαι ελεύθερος από το παιχνίδι του "ποιος έχει δίκιο" και καταλαβαίνω ότι "σε συγχωρώ" δε σημαίνει "έχεις δίκιο", αλλά απλά "σε καταλαβαίνω και επιλέγω να σε αγαπώ όπως είσαι".

Μπορώ να συγχωρώ όταν είμαι ελεύθερος από το ρόλο του Θύματος , που νιώθει την ανάγκη να έχει πάντα Θύτες.

Συγχωρώ όταν είμαι ελεύθερος από το νοητικό μηχανισμό που λέει “ο άλλος είναι άδικος και εγώ είμαι δίκαιος, άρα αξίζω”.
Δηλαδή, το Θύμα βρίσκει την ασφάλεια και την αξία του μέσα στην αδικία.

Νομίζει ότι αν συγχωρήσει, θα χάσει την "αξία" του.

Μπορώ να συγχωρώ όταν θυμάμαι τα λόγια τον Χριστού:

"Όποιος δεν έχει αμαρτήσει, ας ρίξει την πρώτη πέτρα".

Τελικά, με ποιο δικαίωμα δε συγχωρώ; Σε ποια τελειότητα βασίζομαι και κρίνω;

Και σκέψου, Εκείνος συγχώρεσε αυτούς που Τον σκότωσαν λέγοντας "δεν ξέρουν τι κάνουν". Γιατί τους είδε με τα μάτια τον Θεού σαν εκφράσεις του ίδιου, εκείνοι όμως βρίσκονταν σε άγνοια.

Όταν ο Πέτρος ρώτησε:

"Πόσες φορές να συγχωρούμε, επτά φορές;„

Ο Κύριος του απάντησε:

"Όχι, Πέτρο, όχι επτά φορές, αλλά επτά επί εβδομήντα φορές".
Δηλαδή, χωρίς όριο.!!!

Όταν είμαι πραγματικά συνειδητός ζητώ συγχώρεση από όλους όσους έχω στενοχωρήσει συνειδητά, ή και χωρίς να το θέλω.
Και αν είναι δυνατόν, διορθώνω ό,τι μπορώ και ανακουφίζω τον πόνο τους, αν μου το επιτρέψουν.

Θα μιλήσω με το Θεό με το να εξομολογηθώ τις αδυναμίες μου και αναγνωρίζοντας τον εγωισμό μου και Θα συγχωρήσω και τον εαυτό μου.

Και τότε Θα "συν-χωρέσουμε"
και εγώ και οι άλλοι όλοι μαζί,
μέσα στην καρδιά μου.


Η Αγάπη είναι το μόνο φάρμακο.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 19/06/2003 10:40:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 03:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλισαμε για το αν συγχωρουμε ευκολα η δυσκολα, συνδιαστηκε με την αγαπη, με την δυναμη αλλα τελικα η δυναμη της συγνωμης ποσο μεγαλη ειναι ?

φίλη Mara, η δύναμη της συγνώμης είναι όση και η δύναμη της αγάπης,
γιατί η συγνώμη πηγάζει απο την αγάπη.
Γι' αυτόν που ξέρει ν' αγαπά, βλέπει πως η αγάπη δεν έχει όρια γιατί ακριβώς η αγάπη έχει κτασκευάσει τα όρια.
Γι' αυτόν που ξέρει ν' αγαπά, αγαπά τα πάντα και στα πάντα βρίσκεται και ζώντας μέσα τους τα συγχωρεί.
Η αγάπη ΕΙΝΑΙ συγχώρεση.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 10:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Έχει δίκιο ο Γρηγόρης καλή μας Μάρα.

Δεν μπορεί να φτάσει κανείς στην αγάπη, αν πρώτα δεν περάσει από τον προθάλαμο του Ελέους (ΜΕΓΑΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΖΩΗ) και της Συγχώρεσης.

““Ακόμα και ένα χαμόγελο που θα ανταλλάξουμε με τον συνάνθρωπο μας που έχουμε έρθει σε διένεξη είναι δείγμα συγνώμης και συχώρεσης””

Δεν ξέρω τη πρεσβεύει η κάρδια του κάθε ανθρώπου που διαβάζει αυτό το μήνυμα.

Μετά από όσα είπαμε περί συγχώρεσης και συγνώμης, επιτρέψτε μου ταπεινά να προτείνω ένα δρόμο από τους πολλούς που υπάρχουν.

ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ

«'Επίρριψον έπί τόν Κύριον τό φορτίον σου, καί αυτός Θέλει σέ άνακουφίσει». (Ψαλμός ΝΕ', 22)

Η τέχνη της συγχώρησης δεν είναι δύσκολη αν την κατανοήσεις. To μόνο που απαιτείται είναι η θέληση. Αν επιθυμείς πράγματι να συγχωρήσεις κάποιον έχεις ήδη κάνει το μεγαλύτερο μέρος.

Η μέθοδος της συγχώρησης είναι η εξής: Συγκεντρώσου και ηρέμησε. Πες μια προσευχή που σε δονεί ή διάβασε ένα κεφάλαιο από τη Αγία Γραφή. Στη συνέχεια ψιθύρισε τούτα τα λόγια, «Συγχωρώ τον Χ (αναφέρεις το όνομα του ατόμου που σε έβλαψε). Τον αποδεσμεύω από κάθε υποχρέωση. Απομακρύνω το φορτίο. Είναι πλέον ελεύθερος, όπως κι εγώ. Η Χριστική Αλήθεια μας απελευθέρωσε και τους δύο. Ευχαριστώ τον Τριαδικό Θεό» .

Δεν χρειάζεται σε καμιά περίπτωση να επαναλάβεις την πράξη αυτή της συγχώρησης, γιατί η επανάληψή της Θα ήταν σαν να απέριπτες αυτό που έκανες. Αν αργότερα έρθει ξανά στο νου σου ο φταίχτης σκέψου τον με καλωσύνη (καλωσύνη και ΑΓΑΠΗ (Μέγα μυστικό για τις αρνητικές σκέψεις, μετά από επτάχρονη έρευνα πάνω στην ανθρώπινη σκέψη) και διώξε αυτή τη σκέψη.

Κάνε το ίδιο όσες φορές κι αν έρθει πάλι η ήδια σκέψη. Θα διαπιστώσεις ότι όλη η μνησικακία και η πικρία έχει εξαφανιστεί και ότι είστε και οι δύο ελεύθεροι με την τέλεια ελευθερία των τέκνων του Θεού. Η συγχώρησή σου είναι πλήρης.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 00:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε μου Just a Man ειναι αποδεχτο οτι η κεντρικη ιδεα καθε θρησκειας ειναι η συμπονια και η συγχωρεση!
Το να ζηταμε λοιπον αλλα κυριως το να δινουμε συγχωρεση ειναι μια διαδικασια αρκετα πολυπλοκη η οποια περικλειει τα βαθυτερα συναισθηματα μας, την ανθρωπια και την σοφια!

Διαπυστωση οτι χωρις συγχωρεση ειναι αδυνατο να υπαρξει διαρκης αγαπη και χωρις αγαπη δεν μπορει να υπαρξει η απολυτη συγχωρευση.

Οπως προ-ειπα η συγχωρεση δεν ειναι μια ευκολη διαδικασια γιατι θα πρεπει να διασπαστει ο συνθετοσ ιστος των συναισθηματων μας που μας νικουν τις περισσοτερες φορες που νοιωθουμε αδικημενοι. Θα πρεπει το ορθολογικο μυαλο μας να κοιταξει τους οσους μας αδικησαν σαν να κοιτουσε τον ιδιο μας τον εαυτο και μεσα απο την συνταυτιση μας με τους αλλους να μπορεσουμε να ξεκινησουμε την διαδικασια της κατανοησης και της συγχωρεσης.

αυτα για την συγχωρεση ως προς τους αλλους....υπαρχει ομως και η συγχωρεση του εαυτου μας, η λυτρωση και η απελευθερωση του εαυτου μας απο τις καταστασεις του παρελθοντος.

Προσωπικα εχωντας την ταση να τοποθετω τον εαυτο μου στον τοιχο απεναντι και να τον κρινω για καθε τι (αποφασεις - κινησεις - πραξεις) η συγχωρεση που θα επιτρεψω να νοιωσω προς τον εαυτο μου ειναι τις περισσοτερες (αν οχι ολες ) τις φορες λυτρωτικη... και σε αυτο συνεβαλαν πολυ δυο απλες γραμμες που διαβασα καποτε:

Η συγχωρεση διωχνει αυτο που ηταν πρωτα και φερνει αυτο που θα ειναι τωρα

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hui-Neg
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 18:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπως προ-ειπα η συγχωρεση δεν ειναι μια ευκολη διαδικασια γιατι θα πρεπει να διασπαστει ο συνθετοσ ιστος των συναισθηματων μας που μας νικουν τις περισσοτερες φορες που νοιωθουμε αδικημενοι. Θα πρεπει το ορθολογικο μυαλο μας να κοιταξει τους οσους μας αδικησαν σαν να κοιτουσε τον ιδιο μας τον εαυτο και μεσα απο την συνταυτιση μας με τους αλλους να μπορεσουμε να ξεκινησουμε την διαδικασια της κατανοησης και της συγχωρεσης.

Αυτά δεν είναι τίποτα περισσότερο απο τα διάφορα "Εγώ". Όσα περισσότερα και πολυδαιδαλώδη έχει κάποιος, τόσο βαρύτερος είναι και τόσο δυσκολότερα θα μπορέσει να εκφραστεί ψυχικά. Γιατί η συγχώρεση είναι κάτι εξαιρετικά απλό. Βλέπεις τη λυτρωτική δράση της και κάνεις το βήμα. Η επόμενη στιγμή μετά το βήμα είναι "μαγική".
Είναι η Ολόφωτη Παρουσία Του εντός σου και είσαι ελεύθερος.

living every day is like drinking a bottle of God's Whiskey

Edited by - Hui-Neg on 23/06/2003 19:00:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 19:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη...μια λεξη με 7 γραμματα και τοσο μικρη και αλλο τοσο τεραστια σημασια.

Ειναι ευκολο να την λεμε για <ψυλλου πηδημα> χωρις να την εννοουμε και αλλο τοσο δυσκολο να την λεμε και να την εννοουμε.

Ειναι ευκολο να λεμε μεγαλα και πολλα λογια οσο αφορα την αγαπη και την συγχωρεση αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι ολους μας.

Κατα ποσο οταν σας πληγωνει πολυ ενας δικος σας ανθρωπος και νιωθετε οτι περαστηκε η λεπτη εκεινη γραμμη που χωριζει τα γεγονοτα σε περαστικα και σε μη περαστικα,οτι μπορειτε να την-τον συγχωρεσετε πραγματικα?
Κατα ποσο θα μπορεσετε να υπερνικησετε το γεγονος οτι, εφοσον εσεις του δωσατε την δυναμη αγαπωντας τον-την να σας πληγωσει ετσι,πλεον το γυαλι ραισε και να τον-την συγχωρεσετε?
Θα μπορεσετε?
Και κατα ποσο θα ειστε οι ιδιοι-ες μετα απο εκεινο το καθοριστικο γεγονος αμα τον-την συγχωρεσετε και συνεχισετε την ζωη σας μαζι?

Οποτε οσο δυνατοι και να ειμαστε υπαρχουν περιπτωσεις που η συγνωμη οσο και αληθινα να στην λεει ο αλλος οσο και να εισαι δυνατος και να την δεχεσαι, εφοσον εχει καταφερει να σε αλλαξει το γεγονος που την προκαλεσε, δεν εχει καποια ουσια ουτε μπορει να σε κανει να γυρισεις στο παλιο ατομο που ησουν και που εμπιστευοσουν εκεινον-η που καταφερε να σε πληγωσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 20:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου ξωτικό...μ'αρέσει η επιλογή των θεμάτων που ξεθάβεις...
Δύσκολο το ερώτημά σου.Μ'έχω πιάσει πολλές φορές να λέω "σε συγχωρώ" κ να το εννοώ πραγματικά, να έχω πράγματι κατανοήσει τους λόγους ή τις αιτίες που κάναν κάποιον να με πληγώσει κ να μην κρατάω καμία απολύτως κακία ΑΛΛΑ μέσα μου κάτι να'χει "σπάσει"...
Υποθέτω ότι είμαι από αυτούς τους ανθρώπους (?) που συγχωρούν μεν, δεν ξεχνούν δε...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 21:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλη μου Βαντα παρα το οτι εχεις συγχωρησει τον αλλο που σε πληγωσε με κατι που ειπε,ακομα και αν καταφερε να σε κανει να σπασει κατι μεσα σου, το γεγονος οτι εχεις μπορεσει να το κατανοησεις και να τον συγχωρησεις σημαινει οτι δεν εχεις φτασει την λεπτη εκεινη γραμμη η οποια σε κανει να αλλαξεις ριζικα και δια παντως,δεν εχεις φτασει να συνειδητοποιησεις οτι αυτο ηταν,το γυαλι ραισε και δεν τιθεται θεμα επανασυγκολησης.
Σου ευχομαι,καθως και σε ολους οσους διαβαζουν ετουτο το τοπικ,να μην ερθει σε κανενα μας η στιγμη που θα πουμε οτι η λεπτη γραμμη ξεπεραστηκε και οτι το γυαλι ραισε πλεον.

Καλο σας βραδυ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 20:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

πραγματι σημαντικο και παντα επικαιρο θεμα...Συγχωρω: συν - χωρω.

Ποιος εχει ομως την δυναμη να συγχωρει?Αυτος που εχει την ικανοτητα να ερχεται στην κατασταση που του ζητειται ,χωρις ομως να ταυτιζεται με αυτην.Ποιος μπορει να αποκτησει αυτην την ικανοτητα; Μονο οποιος μπορει και συγχωρει τον εαυτο του.

Η συγνωμη σαν πραξη και σαν διαδικασια εχει να κανει με το απλωμα, με την εκφραση της αγαπης(οπως πολυ σωστα αναφερθηκε).Και δεν εννοω την αγαπη που εκφραζεται ως συναισθημα.

Το να συνχωρουμε προυποθετει την αναγνωριση, την οντοποιηση και τελικα τον ελεγχο μιας ψυχικης καταστασης.Αυτο ειναι δυναμη γιατι ειναι γνωση.Δεν ειναι κατι που γινεται αυτοματα.Δεν ειναι απαραιτητο να μας ζητηθει.Αυτος που ερευνα την αληθεια γινεται σαν το βλεμμα που δεν κατακρινει,που δεν ζητα,που δεν μεμφεται αλλα ολα τα αγκαλιαζει ως ειναι.Κι ομως το να συγχωρουμε δεν σημαινει οτι θα πρεπει να ειμαστε 'αγκαλια' με αυτον που συγχωρουμε:και το λιονταρι το αγαπαμε αλλα δεν βαζουμε το χερι μας να το χαιδεψουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy