ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΘΕΟΙ : ΥΠΗΡΞΑΝ ; ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzaro,

Το επιχείρημα του homo sapiens ως επιστημονικό είναι καίριο. Όμως, το πότε παρουσιάστηκε ο homo sapiens και παραπέρα ο "εχέφρων άνθρωπος" ξεπερνά τα περιορισμένα όρια χρονολόγησης. Επιπλέον, τάσεις του εσωτερισμού αποδέχονται-και παραδέχονται- την ύπαρξη ανωτέρων πολιτισμών προ του 45.000 π.Χ.

Η ελληνική Μυθολογία και οι ενδείξεις από την Παλαιοντολογία και την Ανθρωπολογία, σε συνδυασμό με αναφορές σπαράγματα στην αρχαιοελληνική γραμματεία μας οδηγούν στην χρονολόγηση που ανέφερα. Βέβαια, οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις, όμως κουβέντα κάνουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 15:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πλευροκαλογερακιδοφουρακοκαρατζαφερο - κουβέντα κάνετε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 16:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιπλέον, τάσεις του εσωτερισμού αποδέχονται-και παραδέχονται- την ύπαρξη ανωτέρων πολιτισμών προ του 45.000 π.Χ.

Πές περισσότερα dagon .

Πού εζησαν αυτοί οι πολιτισμοί?
Απο τον ανθρωπο του νεάτερνταλ βρίσκουμε αμέσως τον χόμο.

Γιατί δεν εχουμε κάποιο στοιχείο απο αυτούς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αρχαιοελληνικη Μυσταγωγια
ειχε και φιλοσοφικη-ψυχολογικη προσεγγιση
και "πραξη".
Λεω για μια ακομη φορα
οτι παμε να προσεγγισουμε δημιουργηματα
ελευθερων ανθρωπων
με Ιουδαιοχριστιανικες επιρροες.
Δεν γινεται θωθουλιξ
να μελετας Νεοπλατωνικους
και ταυτοχρονα να προσπαθεις να δεις
Ιουδαιοχριστιανισμο εκει,
δεν εισαι τοτε μαθηματικος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helios, εσύ ξέρεις καλύτερα. Αφού μας βλέπεις από κει ψηλά!

Βέβαια δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά Εβραιοχριστιανισμού, Ιουδαισμού, Χριστιανισμού, εσωτερικού Χριστιανισμού, Γνωστικιστικού Χριστιανισμού;

Και ποιο ρεύμα, επίσης:

υπήρξε πραγματικά εσωτερικό και ποια είναι τα κείμενα τους

και ποιοι οι εκπρόσωποί τους,

και ποιος είναι ο τρόπος αποσυμβολισμού τους

και ποιος και γιατί τους εξαφάνισε

και γιατί η Μπλαβάτσκυ στην Μυστική Δοξασία και στην Ίσιδα Αποκαλυμμένη τους αναφέρει με θαυμασμό πολλές φορές

Μήπως ζητάω πολλά από εσένα;

Μάλλον!

Είσαι τόσο ψηλά Helie μου, που δεν μπορείς να δεις αυτές τις διαφορές. Είναι τόσο μικρές για σένα από εκεί ψηλά που βρίσκεσαι.

Κα(ι)μενούλι μου, πρέπει να είσαι πολύ μοναχούλι εκεί ψηλά που βρίσκεσαι. Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως η Μπλαβατσκυ μιλα με θαυμασμο
για τα Ιουδαιοχριστιανικα στοιχεια
και στην Ισιδα?
Γιατι δεν τα λες αυτα?
Και τι ειναι ο Γνωστικισμος,
παρα Ελληνισμος-οτι εσωσαν,
ντυμενος με Ιουδαιοχριστιανικα φορεματα,
και μαγικες τελετες?
Μηπως θα ταυτισουμε τους μαγικους παπυρους
με τα δρωμενα των Ελευσινιων,
οπως οι "μυστες" των μυστηριων
παπα-Τσακαλοι και λοιποι?
Γιατι να ασχοληθουμε κατ'αρχην με τους Γνωστικους
και να μην μελετησουμε την ελληνικη παραδοση?
Κι αν δεν υπαρχει η δεν την βρισκουμε,
γιατι?
και ποιοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ντε, γιατί;

Εγώ δεν ξέρω γιατί.

Εσύ ξέρεις;

Μήπως δεν θέλεις να ξέρεις;

Κι αν δε ξέρεις, γιατί να μην σκεφτείς ότι ίσως κάποιος ξέρει.

Κι αν αυτός που ξέρει, βρίσκει κάτι καλό και άξιο εκεί, γιατί εσύ με απολυταρχικό τρόπο, αφού δεν ξέρεις, να τον βγάλει με το ζόρι.. γκαβό.

Ή μήπως εσύ ΟΛΑ τα παραπάνω, τα ξέρεις.

Αλλά μήπως έχεις σκεφτεί, ότι δεν θέλεις να ξέρεις;

Και μήπως έχεις σκεφτεί, αν δεν ξέρεις, γιατί δεν θέλεις να ξέρεις;

Μήπως γιατί θα πρέπει, τότε, να αφήσεις το "μικρό σου δεντράκι" που σου δίνει τροφή, σκιά και το... κατουράς για να μείνει δικό σου;

Ποιος ξέρει;

Πάντως εγώ δεν ξέρω. Και μάλλον ούτε εσύ.

Κι έτσι βρήκαμε, επιτελους, κάτι κοινό, ΑΔΕΡΦΕ μου... ομοάγνοέ μου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 20:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Εκανα μια ερωτηση αλλα δυστηχως δεν εχω παρει απαντηση ακομα.Ενας φιλος μου ανεφερε τη θεογονια του Ησιοδου αλλα απο οτι διαβασα η θεογονια μιλαει για το χαος,την Γη η Γαια και για τον Ουρανο.Απο οτι συμπερενω πρωτη δημηουργηθηκε η Γη η ο Ουρανος.Αυτους ποιος τους εκανε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 22:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε στελιο

αν αναλυσουμε την θεογονια θα δουμε οτι εχουμε την αρχων δυναμη (χαος) που μεσα σε αυτο υπαρχουν τα παντα γενα την γεα=πλανητες
και η γεα γενα τον ουρανο=το συμπαν οπως φαινετε απο τους πλανητες
στην συνεχεια εχουμε την ενωση του ουρανου με την γεα(πλανητες) και εχουμε την δημιουργια ζωης στους πλανητες(με πανσπερμια)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 01:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καταλαβα καλα φιλε gigeni αυτο που ονομαζουμε Θεο το λεει ο Ησιοδος χαος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 08:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Στέλιο σε δύο σειρές είναι δύσκολο να αποδικοποιήσεις τα γραφώμενα του Ησιόδου. Το Χάος είναι η κατάσταση εκείνη που περιέχει τα πάντα σε αδιαμόρφωτη ακόμη μορφή. Η "Γη" είναι αυτό που αποκαλούμαι "υλη" , ενώ Ουρανός η ενεργεια εκείνη που υπάρχει παντού στο σύμπαν ως "αιθέρας" για τους αρχαίους Ελληνες φιλοσόφους και "σκοτείνή ύλη" για τους σύγχρονους αστρονόμους.
Τι είναι ο "Θεός" ρώτησες..Εάν υπάρχει τα πάντα και τίποτα..ή κατά τον Αριστοτέλη το "πρώτο κινούν" ...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 21:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stelio αν σαν θεο λες την ενεργια που εφτιαξε το συμπαν τοτε ναι ειναι το χαος αν σαν θεο ονομαζεις καποια μορφη σκεπτομενη με μεγαλες δυναμεις που επιτυρει καποιους ζωτικους χωρους και επεμβενει για να διατηρουντε οι συμπαντικοι νομοι τοτε μιλαμε για πολλους θεους και θεες.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 00:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μηπως η Μπλαβατσκυ μιλα με θαυμασμο
για τα Ιουδαιοχριστιανικα στοιχεια
και στην Ισιδα?
Γιατι δεν τα λες αυτα?
Και τι ειναι ο Γνωστικισμος,
παρα Ελληνισμος-οτι εσωσαν,
ντυμενος με Ιουδαιοχριστιανικα φορεματα,
και μαγικες τελετες?
Μηπως θα ταυτισουμε τους μαγικους παπυρους
με τα δρωμενα των Ελευσινιων,
οπως οι "μυστες" των μυστηριων
παπα-Τσακαλοι και λοιποι?
Γιατι να ασχοληθουμε κατ'αρχην με τους Γνωστικους
και να μην μελετησουμε την ελληνικη παραδοση?
Κι αν δεν υπαρχει η δεν την βρισκουμε,
γιατι?
και ποιοι?



RYCHE χαιρετα Helios...
η γνωση ειναι σαν εναν σπασμενο καθρεπτη για μενα τουλαχιστον...
τα κομματια του ειναι διασκορμισμενα παντου...
για να φτιαξεις το παζλ πρεπει να τα δεις ολα...
αυτο τουλαχιστον καταλαβα διαβαζοντας τους προγονους μας...
εσυ τι καταλαβες;
φιλικα...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ!!!
ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ,ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΑΣΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ...ΓΕΝΝΑΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ...
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΕΛΙΚΩΣ ΠΩΣ Η ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩΝΕΣ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ "ΦΟΒΟΥ",ΔΕΟΥΣ,ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...ΕΤΣΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ...ΛΟΓΙΚΗ,ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ...
ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΟΥΣ(ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ)ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΟΡΦΗ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΗ...ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ,ΚΑΘΟΤΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΝΟΕΣ),ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΙΣΩΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 19:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ο διαχωρισμός Ολύμπιων-Ατλάντιων είναι εμφανής. Οι Ατλάντιοι ήταν προϊόντα των Ολύμπιων(αρχηγοί των Ατλάντιων ήταν οι δέκα Τιτάνες-Άτλαντες, γιοί του Ποσειδώνα).

"Οι Ολύμπιοι θεοί αν κάποτε υπήρξαν θα πρέπει να τους τοποθετήσουμε γύρω στο 10.000 ΠΧ. Αυτό το λέω γιατί πρέπει να σχετίζονται με τον κατακλυσμό της Ατλαντίδας."

Η λατρεία των Ολύμπιων τοποθετείται χρονικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γύρω στο 40-45.000 πΧ. Ήδη γύρω στο 100.000 πΧ υπάρχει η λατρεία της Γης και του Ουρανού.Γύρω στο 70.000 πΧ λατρεύεται ο Ήλιος, η Ρέα και ο Κρόνος. Γύρω στο 50.000 λατρεύεται ο Αίολος. Και μετά κυριαρχούν οι Ολύμπιοι.

Η χρονολόγηση αυτή είναι αδιαμφησβήτητη. Τα αρχαιολογικά ευρήματα καθώς και οι ιστορικές αναφορές το επιβεβαιώνουν απόλυτα.

Βέβαια, ιστορικά γεγονότα όπως ο κατακλυσμός(12.000 πΧ) ή η καταστροφή της Ατλαντίδας(10.000 πΧ) είναι φυσικό να συνυπάρχουν σε πολλές παραδόσεις πολλών λαών. Αν συνυπολογίσει κανείς και τα ταξίδια των Αρχαίων στην Μεσόγειο αλλά και πέρα από τις Ηράκλειες στήλες, έτσι μπορούν να δικαιολογηθούν και οι ομοιότητες των Ολύμπιων αλλά και των προ-Ολύμπιων θεών με τις θεότητες άλλων λαών.


Οι άλλοι λαοί θεοποήσαν τους θνητούς τους. Οι Έλληνες εξανθρώπισαν τους θεούς τους. Δεν ήσαν όμως ούτε πολυθεϊστές-όπως κάποιοι τους χαρακτηρίζουν- ούτε φυσικά ειδωλολάτρες. Η ουσία της αρχαίας θρησκείας και γενικότερα της αντίληψης για το θείο είναι πολύ πιο σύνθετη(ή μήπως πολύ πιο απλή?) από ότι της έχει αποδοθεί.

iamblixos

Η λατρεία των Ολύμπιων τοποθετείται χρονικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γύρω στο 40-45.000 πΧ. Ήδη γύρω στο 100.000 πΧ υπάρχει η λατρεία της Γης και του Ουρανού.Γύρω στο 70.000 πΧ λατρεύεται ο Ήλιος, η Ρέα και ο Κρόνος. Γύρω στο 50.000 λατρεύεται ο Αίολος. Και μετά κυριαρχούν οι Ολύμπιοι.


ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ[ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ].ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΙΕΡΕΑΣ ΝΕΟΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ 2-3 ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΠΑΡΑΦΥΛΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.........ΕΕΕΕΕ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 19:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φίλε allzaro,

Το επιχείρημα του homo sapiens ως επιστημονικό είναι καίριο. Όμως, το πότε παρουσιάστηκε ο homo sapiens και παραπέρα ο "εχέφρων άνθρωπος" ξεπερνά τα περιορισμένα όρια χρονολόγησης. Επιπλέον, τάσεις του εσωτερισμού αποδέχονται-και παραδέχονται- την ύπαρξη ανωτέρων πολιτισμών προ του 45.000 π.Χ.

Η ελληνική Μυθολογία και οι ενδείξεις από την Παλαιοντολογία και την Ανθρωπολογία, σε συνδυασμό με αναφορές σπαράγματα στην αρχαιοελληνική γραμματεία μας οδηγούν στην χρονολόγηση που ανέφερα. Βέβαια, οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις, όμως κουβέντα κάνουμε...

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

Η ελληνική Μυθολογία και οι ενδείξεις από την Παλαιοντολογία και την Ανθρωπολογία, σε συνδυασμό με αναφορές σπαράγματα στην αρχαιοελληνική γραμματεία μας οδηγούν στην χρονολόγηση που ανέφερα. Βέβαια, οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις, όμως κουβέντα κάνουμε...

ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ .ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 23:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λατρεία των Ολύμπιων τοποθετείται χρονικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γύρω στο 40-45.000 πΧ. Ήδη γύρω στο 100.000 πΧ υπάρχει η λατρεία της Γης και του Ουρανού.Γύρω στο 70.000 πΧ λατρεύεται ο Ήλιος, η Ρέα και ο Κρόνος. Γύρω στο 50.000 λατρεύεται ο Αίολος. Και μετά κυριαρχούν οι Ολύμπιοι.

Η χρονολόγηση αυτή είναι αδιαμφησβήτητη. Τα αρχαιολογικά ευρήματα καθώς και οι ιστορικές αναφορές το επιβεβαιώνουν απόλυτα.


Γειά σου iambixe

Θές να δείς τα κείμενά μου. Ποιά κείμενά μου? Δεν εχω κείμενα.
Μού γράφεις οτι η χρονολόγηση είναι αδιαμφισβήτητη. Που το στηρίζεις αυτό?

quote:
Βέβαια, οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις, όμως κουβέντα κάνουμε...

Εδώ για την χρονολογία νομίζω οτι δεν εχουμε ούτε ενδείξεις ούτε αποδείξεις. Θα ήθελα να δώ τα δικά σου κείμενα.

quote:
Επιπλέον, τάσεις του εσωτερισμού αποδέχονται-και παραδέχονται- την ύπαρξη ανωτέρων πολιτισμών προ του 45.000 π.Χ.

Αυτό δεν μου λέει τίποτα.
Οπωσδήποτε κάνουμε κουβεντούλα. Δεν θέλω να σου κάνω τον πονηρό.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 14:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο το παιδί! Έμαθε να κάνει και copy/paste!

Και αρχίζουμε...
Κάποιον Μανέθωνα τον έχεις ακουστά?
Την ελληνική μυθολογία την ξέρεις?
Εσύ ως εσωτεριστής(ή μήπως δεν είσαι?) αποδέχεσαι την τεκτονική άποψη για 50.000 π.Χ.?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 17:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα DAGON εμαθα copy-paste
Λοιπόν τυγχάνει να ξέρω κατι για τον Μανέθωνα και κάτι για τον Χαιρήμωνα και κάτι για τον Ιώσηπο και κάτι για τον Λυσίμαχο και κάτι για τον Ηρόδοτο και κάτι για την Μυθολογία.

Για τον εσωτερισμό δεν ξέρω ουτε είμαι εσωτεριστής... Η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ να μάθω ..

Ξέρεις για τους ιστορικούς εχω την δική μου άποψη .. οπως εχουν και αυτοί την δική τους άποψη.
Ξέρεις ο Ηρόδοτος μας περιγράφει την Αφρική ως Λιβύη και μάλιστα μας δίνει το ακριβές σχήμα της.

Αν θέλεις μου λές κάτι για την τεκτονική άποψη..
Φιλικά
allzzaro
Ενώ ήξερε το ακριβές σχήμα της συνεχίζει να μας την περιγράφει οπως ήθελε εκείνος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσου dagon

http://www.omakoeio-athinon.gr/ditomi.htm

Δές αυτό το λινκ . Λέω να πάρω αυτή την εγκυκλοπαίδεια. Εσύ σας εσωτεριστής τι λές να την πάρω ή εχεις να μου προτείνεις κάτι αλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 20:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzaro δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά στον Iamlixo. Α, και δεν είμαι εσωτεριστής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 10:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δεν είσαι εσωτεριστής τι δουλειά έχεις στο esoterica ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 18:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry φίλε DAGON.
Μπερδεύτηκα.

Και εγώ δεν είμαι εσωτεριστής. Εννοώ οτι μαθαίνω... Πολύ αργά ομως.
Δεν νομίζω φίλε ΑΙΟΝ οτι για να γράψεις στα forum πρέπει να είσαι εσωτεριστής. Εγώ δεν είχα ιδέα τι site ήταν μπήκα κατά λάθος μέσα και μου αρεσε η συζήτηση.
Μετά είδα οτι η συζήτηση επικεντρωνόταν σε κάτι...
Αυτό το κάτι μου άρεσε. Διάβασα κάτι λίγα περί εσωτερικής διαδρομής .. εχει ενδιαφέρον. Το βρίσκω λίγο δύσκολο αλλά μου αρέσει..

Αγαπητέ DAGON μίλησες για τον Μανέθωνα.. τι ήθελες να πείς... συνέχισέτο....
Μετά μίλησες για τεκτονική άποψη ... για το 50.000 ΠΧ.
Τι σχέση είχε ο Αιγύπτιος ιστορικός με αυτό.
Ανέλυσετο σε παρακαλώ εν συντομία.

Τώρα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει για να ανοίξω λίγο τα μάτια μου
στα βιβλία αυτά που εχω στο λίνκ θα του είμαι υπόχρεωμένος.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 20:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου iamblixe.

Συγνώμη για την παρατήρηση...
αλλά νομίζω οτι κάτι δεν κάνεις καλά και δεν μπορώ να παρακολουθήσω τι λές.
Μάλλον δεν κάνεις σωστά το quote οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που απευθύνεσαι και πότε γράφεις εσύ.
Εκτός αυτού φαίνεται και το iamblixos απο κάτω και τότε είναι που με μπερδεύεις....

Συγνώμη για την παρατήρηση αλλα μπερδεύομαι.

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermioni
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 20:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermioni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν δεχτουμε οτι υπηρξαν οι Ολυμπιοι τοτε αυτους ποιος τους δημιουργησε;Αν οντως τους δημιουργησε καποιος πως μπορουμε να το αποδειξουμε;Αν παλι δημιουργηθηκαν μονοι τους πως μπορουμε να το αποδειξουμε και αυτο;


Στέλιο οι Ολύμπιοι θεοί κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να ήταν οι τελευταίοι των Ατλάντων. Υπάρχουν θεωρίες για κατακλυσμούς και καταστροφές των Λεμουρίων και αλλων προκακλυσμιαίων πολιτισμών, οι τελευταίοι είναι οι Ατλαντες. Πρίν καταστραφεί η Ατλαντίδα οι ο Κρόνος ήταν ο επικεφαλής στη Μεσόγειο.
Αφότου καταστράφηκε η Ατλαντίδα ο Κρόνος εχασε την εξουσία και την πήρε ο Δίας.

Τώρα ο Κρόνος είχε επηρεάσει και αλλους λαούς εκτός των Ελλήνων.
Θα ψάξω να βρώ τα σχετικά και θα σας ενημερώσω.
allzzaro



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 21:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://webhome.idirect.com/~donlong/gods.html

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermioni
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 21:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermioni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Στέλιο οι Ολύμπιοι θεοί κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να ήταν οι τελευταίοι των Ατλάντων. Υπάρχουν θεωρίες για κατακλυσμούς και καταστροφές των Λεμουρίων και αλλων προκακλυσμιαίων πολιτισμών, οι τελευταίοι είναι οι Ατλαντες. Πρίν καταστραφεί η Ατλαντίδα οι ο Κρόνος ήταν ο επικεφαλής στη Μεσόγειο.
Αφότου καταστράφηκε η Ατλαντίδα ο Κρόνος εχασε την εξουσία και την πήρε ο Δίας.

Τώρα ο Κρόνος είχε επηρεάσει και αλλους λαούς εκτός των Ελλήνων.
Θα ψάξω να βρώ τα σχετικά και θα σας ενημερώσω.
allzzaro


[/quote]
"Η τρομερή μέρα της κρίσεως"
Στο ζενίθ της δόξας της Αντλαντίδας 9.200 χρόνια πριν απο τη γέννηση του Πλάτωνα, το αυτοκρατορικό νησί είχε τη κυριαρχία ολόκληρης της Μεσογείου. "Τότε πάνω απο όλα", σημειώνει ο Πλάτωνας, "έμοιαζαν να είναι δίκαιοι και ευλογημένοι". "Όμως" συνεχίζει, "οι κάτοικοι της Αντλαντίδας ήταν γεμάτοι απο αχαλίνωτη φιλοδοξία και δύναμη".
Η απεριόριστη χλιδή σήμαινε τα πάντα για αυτούς. Δεν έβαζαν τίποτα πάνω απο τα υλικά αγαθά, ούτε αυτούς τους θεούς τους. "Το θεϊκό κομμάτι που είχαν μέσα τους γινόταν όλο και πιο αδύναμο καθώς αναμειγνυόταν συχνά με μεγάλη ποσότητα θνητότητας", γράφει ο Πλάτωνας. Οι κάτοικοι της Ατλαντίδας, "ανήμποροι να αντέξουν το βάρος των αποκτημάτων τους", είχαν χάσει την αρετή τους. Και τώρα ετοίμαζαν στρατό για να κατακτήσουν την Αθήνα και άλλες πόλεις.
Όμως ο Δίας, ο πατέρας των θεών, είχε πάρει την απόφαση του, να τους τιμωρήσει μια για πάντα. "Άρχισαν να γίνονται απανωτοί σεισμοί και πλημμύρες", γράφει ο Πλάτωνας, "μέχρι, που τελικά, μια φοβερή μέρα, η θάλασσα κατάπιε και εξαφάνισε το νησί της Ατλαντίδας". Ο Πλάτωνας αμφέβαλλε για το αν βρισκόταν ποτέ κάποιο ίχνος απο το βυθισμένο νησί. "Ο ωκεανός σε αυτό το σημείο έγινε απροσπέλαστος και ανεξερεύνητος".

πηγή: ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ
ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΟΙ ΤΟΠΟΙ
(TIME LIFE BOOKS-ΑΛΚΥΩΝ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 16:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΗΡΘΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΓΩΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΟΠΟΙΗΣΑΝ. ΕΙΧΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΥΝΑΜΗ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΠ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ(ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ[ΠΥΡΙΝΗΚΗ ΒΟΜΒΑ], ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝΤΕΣ[ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ]κτλ) ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΤΙ ΛΕΤΕ?

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 04/10/2003 00:39:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 14:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μια άποψη ``αναζητησητησαλήθειας``.
Εδώ ομως οι Ολύμπιοι θεοί είχαν καθαρά ανθρώπινη μορφή. Εκτός αυτού οι Όλύμπιοι θεοί καθώς και οι αρχάγγελοι του Γιαχβέ συνουσιάστηκαν με ανθρώπους και δημιούργησαν απογόνους.

Σήμερα ομως οι ``εξωγήινοι`` οπως παρουσιάζονται , δεν εχουν ανθρώπινη μορφή, είναι τελείως διαφορετικοί. Φυσικά δεν τους εχουμε δεί αλλά οπως τους περιγράφουν αυτοί που τους εχουν δεί.

Τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε? Μπορούμε να συσχετίσουμε τους ολύμπιους θεούς με τους σημερινούς εξωγήινους.

Παρατηρούμε οτι οι Ολύμπιοι θεοί καθώς και ο Γιαχβέ αναφέρονται μέχρι μια ορισμένη εποχή.Μία κοινή εποχή στην Ελλάδα και το Ισραήλ.
Εκεί τα εδωσαν ολα. Μέχρι που συνουσιάστηκαν με κοινούς θνητούς.
Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις εζησαν ανάμεσα στους θνητούς για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Μετά εξαφανίστηκαν. Επαψαν να υπάρχουν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 17:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ "Ε" ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΜΑΣ.
(ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy