ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 13:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου!!
quote:
Τότε όλος ο Πλανήτης είναι Σατανοκρατούμενος, διότι σου επιβεβαιώνω και σου διασφαλίζω ότι όλοι ακούουν εσωτερικές φωνές.


Εσύ ακούς φωνές Ιωάννα????????????????????????????????????????????

Προσπερνώ τον χαρακτηρισμό (γιατί ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΩΝΗ ΜΟΥ)και συνεχίζω επί του θέματος...
ξαναλέω φίλοι μου ότι η αύρα είναι ακτινοβολία που ΕΚΠΕΜΠΕΙ κάθε ζωντανός οργανισμός απλά η συχνότητά της (ή οι συχνότητές της) είναι τέτοιες που δε γίνονται αντιληπτές!!!!Τόσο απλά.Θα ήθελα τώρα αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα στοιχεία,πχ χρώματα ή τί υποδηλώνουν,(αν και εφόσον τη δούμε),να τα παραθέσει γιατί το θέμα είναι αρκετ'α ενδιαφέρον και πρέπει να το συνεχίσουμε...Σας χαιρετώ!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 14:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ΙΩΑΝΝΑ

Δεν θα σε κρίνω.
Έχεις τους λόγους σου, όπως τους έχεις γράψει, για να κρίνεις εσύ τον εαυτό σου.
ΑΝ ΘΕΣ!!!
ΑΝ αφήνεις λίγο χώρο στο νου και στην καρδία σου, πως δεν είσαι ακόμη Τέλεια, πως δεν είσαι η Έκφραση του Θείου Νόμου στη γη, ΑΝ πιστεύεις πως δεν είσαι αλάθητη και ότι η Μετάνοια είναι απαραίτητη στην Πνευματική μας Πορεία!

Με κρίνεις ως Αιρετικό, και μάλιστα του «ύψους» του Αρείου!!!
Με «καταδικάζεις» πως διακατέχομαι από Σατανικές ενέργειες!

Λυπάμαι και θλίβομαι!
Αναγνωρίζω το 2ο Πρόσωπο της ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ τον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ως Κύριο και Σωτήρα μου!
Τον Αναγνωρίζω ως τον Λόγο Υιό, τον Ένα και Δημιουργικό Λόγο.
Και βέβαια πιστεύω σε Αυτόν, σε Αυτόν Προσεύχομαι και Αυτόν αγαπώ & λατρεύω!
Αναγνωρίζω Μια Αδιαίρετη & Ομοούσια Τριάδα ΠΑΤΗΡ-ΥΙΟ & ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, δίχως λεκτικά στολίδια και «τερτίπια»!
Πες μου σε παρακαλώ ΠΟΥ «βλέπεις» την Αίρεση; !!!!!!

Γνώριζε πάντως, πως καμία υπόσταση που «διακατέχεται» από Σατανικές ενέργειες & δυνάμεις δεν προσκυνά και δεν αποδέχεται Ιησού Χριστό Σταυρωθέντα & Αναστάντα!

Στο είπα και πρωτύτερα, ΘΑ στο ΤΟΝΙΣΩ όμως τώρα!

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ!!!

ΑΝ το κάνεις θα «ανακαλύψεις» απίστευτα λάθη!!!

Καλή μου ΙΩΑΝΝΑ, μην είσαι τόσο βιαστική και απόλυτη στην κρίση σου και ειδικά όταν κάποιος προσπαθεί να δείξει με όμορφο τρόπο αυτό που θεωρεί λάθος!
Πέρασε, αιώνες τώρα, ο καιρός της Ιεράς Εξέτασης, ο καιρός που η συνονόματή σου, της Λορένης, κάηκε στην πυρά γιατί «άκουγε φωνές»!!!

ΔΕΝ παραπονέθηκα πως «δεν με καλωσόρισες», το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα!!!

ΔΕΝ είπα ποτέ στην Darkangel 78 πως ΟΣΟΙ ακούνε φωνές ΕΙΝΑΙ ψυχοπαθείς!!!
Ανάφερα κάποια γεγονότα για να «μην ευλογούμε συνέχεια τα γένια μας»!

Με την ευκαιρία ΑΛΛΟ σημαίνει Σκοτεινός Άγγελος και ΑΛΛΟ Άγγελος του Σκότους!

Αναφέρθηκες Τότε όλος ο Πλανήτης είναι Σατανοκρατούμενος, διότι σου επιβεβαιώνω και σου διασφαλίζω ότι όλοι ακούουν εσωτερικές φωνές. Μόνον Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΕΝΩΧ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ έχουν την δύναμη να απελευθερώνουν από αυτές τις φωνές που είναι σατανικές και να ενώνουν με την καθαρότητα του ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. Κανένας άλλος. Όμως πρέπει να τους το ζητήσουν οι ίδιοι οι άνθρωποι ελεύθερα με σεβασμό, αγάπη και πίστη.

Διαφωνώ και ΕΠΙΜΕΝΩ πως εκφράζεις λάθος αντι-λήψεις!
Το «κανένας άλλος,» είναι Ύβρις προς τον Λόγο Ιησού Χριστό και το Άγιο Πνεύμα!
ΣΚΕΨΟΥ σε παρακαλώ ΤΙ ΛΕΣ; ;;

Τέλος δεν κατανοώ τα υπονοούμενα που αφήνεις!

ΠΟΥ και ΠΟΤΕ «δεν έδωσα την γνώση μου ξεκάθαρα»; ΠΩΣ «χρησιμοποιώ» και «κρύβομαι» πίσω από την Ασπίδα της ΑΓΑΠΗΣ όπως αναφέρεις;
Συγνώμη αλλά κατανοείς το τι λες;
Έως τώρα στην ζωή μου, προσπαθώ να παίρνω πάντα θέση σε σοβαρά θέματα, δεν ντρέπομαι ή φοβάμαι να εκθέσω τις θέσεις μου και δέχομαι ευχαρίστως την κριτική για τα λάθη μου!

Καλή μου για μένα η ΑΓΑΠΗ είναι Νόμος, είναι Θεός, όπως λέει και ο Ευαγγελιστής, και όχι Ασπίδα για να «κρύβομαι»!
Προσπαθώ να την εκδηλώνω στην καθημερινότητα σαν ζώσα Πραγματικότητα!

Σου ζητάω συγνώμη αν κλονίζω ή αμφισβητώ το «οικοδόμημα» στο οποίο πιστεύεις, αλλά από την άλλη κάθε «θάνατος» είναι και μια καινούργια «Αρχή»!

Θα σε παρακαλέσω να εξετάσεις προσεκτικά τα όσα έχουμε ως τώρα συζητήσει, και θα σου ζητήσω να αποκαταστήσεις τις λαθεμένες κρίσεις και εκφράσεις σου.

Με Αγάπη! ΦΩΤΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 14:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άβαταρ.

Στο Forum αυτό, τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει, όλοι μας ανταλλάσουμε απόψεις σε ένα γόνιμο (κατά το δυνατόν) διάλογο.

ΟΧΙ δεν έχουμε πέσει σε καμμία παγίδα Θρησκειολογίας!
Άλλο οι Συμβολισμοί και αν ανταποκρίνονται σε Νομοτέλεια μέσα μας και άλλο αυτό που λες!

Για την ερώτησή σου σχετικά με τους Αγγέλους, αναφέρεται στα Ευαγγέλια.
Αν θες να ψάξω να σου πω που.

Παραθέτεις συνέχεια 3 ερωτήσεις:
BOROUME NA DOUME THN AYRA ?????
BOROUME NA DOUME TON AYLO KOSMO POU YPARXEI (EAN YPARXEI) ????
BOROYME NA BLEPOUME THN YLH KAI MESA APO AYTHN NA DOUME OTI KRIBETAI PISW APO AYTHN ?????

Λίγο-πολύ όλοι έχουν πάρει θέση στις βασικές σου ερωτήσεις.
Υπάρχει μήπως κάτι άλλο, συγκεκριμένο, που θες να μας εστιάσεις την προσοχή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 15:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή σας μέρα!
Ωραία μέρα σήμερα!!!
Φίλε μου Φώτιε λες:
«οχι δεν βασίζομαι στην διαίσθηση προτιμώ την προσευχή».
«η λογική πίστεψε με δεν είναι γιά πέταμα»
«η λογική είναι χρήσιμη μέχρι να κατανοήσουμε πόσο άχρηστη είναι»
«συμφωνώ μαζί σας ότι η διαίσθηση συμπληρώνει την λογική»
Λες ότι το θέμα είναι δύσκολο και περίπλοκο.
Μήπως το έχεις κάνει εσύ δύσκολο;Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο.
Γιά μένα το θέμα είναι πολύ απλό!!
Δεν είναι τίποτα γιά πέταμα.Πρώτα πετάς την διαίσθηση και τώρα είσαι έτομος να πετάξεις την λογική...
Γιά τον Απόστολο Πέτρο δεν απορώ καθόλου.Πως σου ήρθε αυτό;
Το έγραψα γιά να σε προβληματίσει.
Λέγοντας «ροή του Λόγου» τι εννοείς;
ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Εν αρχή ην ο Λόγος
και ο Λόγος ην προς τον θεόν
και θεός ην ο Λόγος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 20:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και επισκέπτες του esoterica γεια σας.

Μετά από την απουσία μου στο forum και διαβάζοντας καθημερινά την εξέλιξη και την τροπή που παίρνουν διάφορα θέματα, με προωθήσατε να πετάξω μέχρι το esoterica και να γράψω.

Πολλές φορές απευθυνθήκατε στον ΛΕΥΚΟ ΑΕΤΟ και ζητούσατε απαντήσεις.

Πήρα τις πιο πρόσφατες ερωτήσεις για να απαντήσω.
Καταρχάς κάθε ένα σίγμα ή ένα Ν έχει μεγάλη σημασία στον ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ή ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ. Κανένας δεν μπορεί να διαχωρίζη την ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ, ούτε να δίνη υποκοριστικά ονόματα και να αριθμήση, πρώτος ή δεύτερος.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΙΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ κατέβηκε στην Γη, σημαίνει ότι Ο ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ κατέβηκε στην Γη, σημαίνει ότι το ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ κατέβηκε στην Γη.
Σημαίνει ότι όταν κατέβηκε ο ΚΥΡΙΟΣ ΙΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ στην Γη ήταν ο ίδιος Ο ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ γιατί αποτελούν μίαν αδιάσπαστη ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ.

Ο κόσμος πάντα καταδικάζει τρελλούς αυτούς που ακούουν κάποια φωνή μέσα τους π.χ στο πείραμα της Φιλαδέλφειας όσοι επέζησαν από την αυξημένη μαγνητική επιρροή, τους έβγαλαν τρελλούς και τους έκλεισαν μαζικά στο ψυχιατρείο για να καλύψουν την αλήθεια. Έχουμε πολλά αυθεντικά γεγονότα με ανθρώπους που ενώθηκαν με εσωτερικές πνευματικές φωνές και τους έκλεισαν στο ψυχιατρείο, γιατί τόλμησαν να μιλήσουν φανερά έξω στον κόσμο.

Δεν μπορεί κανένας να γνωρίζει τον εσωτερικό κόσμο κάποιου συνανθρώπου του. Ο κάθε άνθρωπος έχει το ελεύθερο και αυτεξούσιο και την δική του γνώση και την δική του εσωτερική ακοή και δεν μπορεί να διαφωνήση κανένας γιατί δεν γνωρίζει.

Με πολλή αγάπη Κωνσταντίνος.


Ο Λευκός Αετός επιβλέπει από ψηλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 22:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωραίο αγαπητέ Φώτιε.. "Αεναονέλ". Λοιπόν, αυτό και μόνο άξιζε όλη την συζήτηση μέχρι εδώ!!! Μα πως δε το σκέφτηκα εγώ, αν και θυμίζει λίγο "Δρακουμέλ"... το GRRRRR είναι τελείως βάρβαρο, αλλά θα μου πεις έχουμε άφθονες βαρβαρικές τάσεις μέσα μας ακόμη. Ελπίζω να συμφωνεί και ο "Αβαταρέλ"...

Λοιπόν, καλά κρατεί η συζήτηση από ότι είδα, ζωηρή εντός και εκτός του θέματος... αλλά βέβαια, αν αφαιρέσεις την αντιπαράθεση από μια συζήτηση, μένει ή ...σιωπή! Κρίμα που είμαστε τόσο λίγοι στο topic, φαίνεται οι μεγάλες μάχες μαίνονται αλλού.

Στο καθήκον λοιπόν. Φυσικά υπάρχει νους και ΝΟΥΣ, ασφαλώς υπάρχει διαίσθηση και ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ. Ακριβώς όπως υπάρχουν άνθρωποι, και ΑΝΘΡΩΠΟΙ, υπάρχουν αλήθειες και Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Πράγματι, το θέμα μας είναι τεράστιο, πολύ σοβαρό και δύσκολο όπως ειπώθηκε. Βέβαια εμένα με τρομάζουν λίγο αυτές οι λέξεις, θα προτιμούσα να το εκφράσω πιο ήπια και να πω ότι έιναι αξιοπρόσεκτο, αξιόλογο και πολύπλευρο...

Τα πράγματα είναι δύσκολα ή εύκολα ανάλογα με το επίπεδό μας και ανάλογα με τις επιθυμίες μας. Παραδείγματος χάριν, αν θέλω να κοιμάμαι μέχρι να λιώσουν οι καινούργιες μου πυτζάμες, το ξυπνητήρι είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα, αν όμως θέλω όσο τίποτε άλλο να σηκωθώ να πάω για κυνήγι είναι ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΚΤΟ.

Το νούφαρο ανθίζει πάνω από το νερό, αλλά και όταν είναι κάτω από το νερό ακόμη, δεν παύει να είναι νούφαρο. Προχωράμε πάντα από κει που βρισκόμαστε, αν είμαστε κάτω από το νερό, ψάχνουμε τη λάσπη γύρω μας, δεν μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις για το πως θα είναι ο ήλιος όταν περάσουμε την επιφάνεια.

(Επί τη ευκαιρία, αυτό με το νούφαρο το θυμάμαι από μικρός, το είπε ο δάσκαλος του Κουάι Τσανγκ Κέην στη σειρά "Κουνγκ-Φου", αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αφού η σειρά είχε τόσο μεγάλη επιτυχία στην Α_μΕ-rΙkH γιατί τόσοι Am-eΡιΚΑ_ΝΟΙ νομίζουν πως είναι ΠΙΟ ΝΟΥΦΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!)

Υ.Γ.
Αγαπητοί συντονιστές του φόρουμ το παραπάνω σχόλιο είναι ΣΑΤΙΡΑ και όχι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ. Παρόλα αυτά έκανα ότι μπορούσα να μην τραβήξω την προσοχή του ξέρετε ποιού). Ευχαριστώ.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 23:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αέναον


ΥΓ. ...και συγνώμη για την σάτιρα (τα ψευδώνυμα είναι προκλητικά για "πειραματισμούς")!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 23:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi mou kalhspera.

Nomizw pws h filh Darkangel_78 anaferthike sthn ayra.
Kai malista edwse kai kalh exigish ti einai ayra.
MIA KALH EPISTIMONIKH EXIGISH KAI NOMIZW APODEKTH.
Apo ta liga pou xerw einai pws pragmati h ayra exei kapia xrwmata.
Xrwmata pou ta kathe ena exei kai thn shmasia tou.
Kapws kodikopieimeni einai kai stis anatolikes filosofies alla kai thryskeies.
Ble symainei sofia, kokkino thymos , aspro sofia, kitrino poniria...

SE OLES TIS ANATOLIKES THRYSKEIES EXOUN GYRO APO TO KEFALI ENAN KYKLO..
OPWS KAI H XRISTIANIKH..
NOMIZW PWS EXEI THN SYMASIA TOU ...
KAI EXW DIABASEI PWS SE KATHE EPISKEPTH POU DEXOTA O DALAI LAMA
EPERNW KAI ENA KALOGERO POU DIABAZE THN AYRA GIA NA KATALABH
TI EPEDIOKE O SYNOMILITIS TOU.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 16:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!!

Ψάχνοντας για την αύρα (επιτέλους!! ) βρήκα ένα ωραίο site που έχει πληροφορίες για την αύρα και όχι μόνο...η διεύθυνση είναι http://paranormal.about.com Σταχυολογώντας τα βασικά σημεία για την αύρα,σας παραθέτω μεταφρασμένα τμήματα άρθρων...

<<Η αύρα γύρω από το ανθρώπινο σώμα αποτελείται από ηλεκτρομαγνητική (Η/Μ) ακτινοβολία που εκτείνεται από το υπέρυθρο (χαμηλές συχνότητες) ως το υπεριώδες και τα μικροκύματα (πολύ υψηλές συχνότητες). Οι συχνότητες του υπέρυθρου φάσματος και οι μικροκυματικές προκαλούνται κυρίως από το υλικό σώμα του ανθρώπου (θερμοκρασία σώματος,κυκλοφορία αίματος,μεταβολισμός κλπ),ενώ οι υπεριώδεις συδέονται με τη συνειδητή δραστηριότητα όπως: συναισθήματα,δημιουργικότητα,προθέσεις,χιούμορ κλπ. Η υπεριώδης ακτινοβολία είναι η πιο σημαντική και εν πολλοίς ανεξερεύνητη.Αυτό το κομμάτι μπορούμε να δούμε με γυμνά μάτια χρησιμοποιώντας την περιφερειακή όραση.

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ TA CHAKRAS

ΚΟΚΚΙΝΟ (1ο chakra στη βάση της σπονδυλικής στήλης (Muladhara))
Αντιστοιχεί στη φυσική (σωματική) αντοχή και τη ζωτικότητα.

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ (2o chakra στο κέντρο του υπογάστριου (Svadishana))
Σχετίζεται με τις φιλοδοξίες,το ένστικτο και τον τρόπο που εκφραζόμαστε.

ΚΙΤΡΙΝΟ (3o chakra στο ηλιακό πλέγμα,κάτω από το στέρνο (Manipura))
Το χρώμα της διανόησης,της λογικής και της αισιοδοξίας.

ΠΡΑΣΙΝΟ (4o chakra της καρδιάς (Anahata))
Το πράσινο θεωρείται χρώμα της σοφίας,της ελπίδας και της χαράς.

ΚΥΑΝΟ (5o chakra στο λάρυγγα (Visuddha))
Το κυανό συμβολίζει τη φαντασία και την ικανότητα καλής επικοινωνίας.

ΜΠΛΕ (6ο chakra στο κέντρο του μετώπου,γνωστό και σαν τρίτο μάτι (Ajna))
Το μπλε σχετίζεται με τις πνευματικές/ψυχικές ικανότητες του καθενός,και την εσωτερική του αναζήτηση.

ΜΩΒ (7o chakra στην κορυφή του κεφαλιού (κορώνα) (Sahasrara))
Το κατ'εξοχήν χρώμα του πνεύματος,που σχετίζεται με τη φώτιση και την εσωτερική αρμονία.

Επίσης συνηθισμένα χρώματα είναι :

ΚΑΦΕ Συνηθισμένο σε άτομα που έχουν ισχυρούς δεσμούς με την ύλη.
ΜΑΥΡΟ Είναι απουσία φωτός και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν "ασπίδα".
ΛΕΥΚΟ Το χρώμα της αγνότητας και πολύ ισχυρό καθώς περιέχει όλα τα χρώματα της ίριδας.
Όμως άλλες ερμηνείες το θεωρούν κακό γιατί είναι πολλά χρώματα μαζί και όχι ένα χρώμα μόνο του.
ΧΡΥΣΟ To χρώμα της σοφίας και της αγιότητας.

Σημασία έχει επίσης το χρώμα να είναι "καθαρό",δηλαδή να μην περιέχει κηλίδες άλλων χρωμάτων ή κενά.Ακόμα θα πρέπει να "φαίνεται" έντονο και σχετικά φωτεινό αλλά όχι "ξεπλυμένο". Μεγαλύτερη βαρύτητα δίνεται στην αύρα γύρω από τον θώρακα και το κεφάλι ενώ τυχόν διαταραχές στην "υφή" του χρώματος είναι σημάδι ασθένειας.

Τέλος,η πλήρης απουσία αύρας σημαίνει επερχόμενο θάνατο.

Αυτά για όσους μπορούν να τη δούν... Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ελπίζω να έριξα λίγο φως στο θέμα,αν και Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 13:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας.

Επανέρχομαι στα θέματα που έχουμε θίξει καθότι αισθάνομαι υποχρεωμένος να πάρω θέση. (συγνώμη Άβαταρ θα επανορθώσω όσο πιο σύντομα γίνεται! )

Αγαπητέ Λευκέ Αετέ.
Συγνώμη αλλά «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»!

Θα σε παρακαλούσα να πάψεις να μας «εποπτεύεις από ψηλά» και να προσγειωθείς ώστε να συνομιλήσουμε!
Αν πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι «πετάς» τόσο ψηλά όσο και ο αετός τότε δημιουργείς μια τεράστια απόσταση στο νου σου ώστε να προσεγγίζεις δυσκολία τα θέματα με κατανόηση!
Όχι δεν ζητάω τις απαντήσεις σου, κανένας μας άλλωστε δεν είναι «Αλάθητος», την ειλικρινή διάθεσή σου ζητάω για να επικοινωνήσουμε.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν διαχωρίζει την Αγία Τριάδα, είναι ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ.
Αλλά αν θυμάσαι από το Δημοτικό ακόμη διδαχθήκαμε τις εκδηλώσεις της.
Πρώτα-πρώτα η «Αρίθμηση» δεν είναι «Ιεράρχηση» αλλά ανάλυση, κατανόηση του Τριαδικού Θεού, αναγκαία για τον άνθρωπο.
Στην Παλαιά Διαθήκη είχαμε Εκδήλωση του Πατέρα μέσα από έντονα θαύματα και την καθοδήγηση των Προφητών. (Είχαμε εκδήλωση του Λόγου Υιού, και που;)
Με την εμφάνιση του Ιησού Χριστού, έχουμε την εκδήλωση του Λόγου, που όπως λέει και ο Ευαγγελιστής Ιωάννης «εκκένωσε τον Εαυτό Του σε Μορφή».
Είναι νέο στάδιο της Ανθρώπινης Ιστορίας!
Για να μην πολυλογώ, μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες για τις Εκδηλώσεις της Αγ. Τριάδας, έχουμε μια Μεγάλη Στιγμή της Χριστιανοσύνης (Ορθόδοξης, Καθολικής, Κόπτες κλπ) που η Αγ. Τριάδα Εφανερώθει στη ΓΗ.
Είναι τα ΘΕΟΦΑΝΙΑ (πρόσεξε την λέξη) τότε που ο Άνθρωπος Ιωάννης Βαπτίζει τον Θεάνθρωπο Ιησού και φανερώνεται το Αγ. Πνεύμα και ο Πατέρας μιλάει!
Ακριβώς και επειδή έχουμε την ταυτόχρονη Εκδήλωση, θεωρείται από τους Χριστιανούς ΜΕΓΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ!

Αυτά ως Χριστιανοί μας είναι γνωστά!
Δεν υπάρχει λόγος να μπερδευόμαστε!
Βέβαια ο ΙΔΙΟΣ Θεός είναι (Ο Τριαδικός) και όταν μιλάει ο Ιησούς ο Χριστός και Ενωμένος μαζί Του Είναι. Σε αυτό συμφωνώ, αλλά άλλο το ένα (η Ενότητα) και άλλο το άλλο (η Εκδήλωση)!

Δεν υποτιμώ κανέναν και δεν καταδικάζω! Αλλά πρέπει όπου έχουμε διαφορετική γνώμη να εκφράζεται ελεύθερα!
Δεν υπονόησα τίποτα για την Λευκή Κουκουβάγια (περί ψυχικής της υγείας).
Αλλά διαφωνώ ξεκάθαρα για τις λήψεις από το Αστρικό Πεδίο.
Φίλε μου Λευκέ Αετέ έχω βιώσει παρόμοιες κατατάσσεις σε οικογενειακό και φιλικό κύκλο! Όσα κατέγραψα για τις οντότητες-σκεπτομορφές στο Αστρικό τα γνωρίζω από προσωπική πείρα και δεν τα διάβασα πουθενά.
Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες, δεν έχει σημασία, αλλά έχω ζήσει τον πόνο, τον εγωισμό και την σκληρότητα αυτών των υποστάσεων!
Αν θες μελέτησε τα γραφόμμενά μου όχι ως κρίση αλλά ως προβληματισμό!

Φίλε Ναγουάλ, ζητάω συγνώμη αλλά σε περίμενα λίγο πιο ευέλικτο (το ψευδώνυμά σου με παρασύρει!)

Αναφέρεσαι:
Φίλε μου Φώτιε λες:
«οχι δεν βασίζομαι στην διαίσθηση προτιμώ την προσευχή».
«η λογική πίστεψε με δεν είναι γιά πέταμα»
«η λογική είναι χρήσιμη μέχρι να κατανοήσουμε πόσο άχρηστη είναι»
«συμφωνώ μαζί σας ότι η διαίσθηση συμπληρώνει την λογική»
Λες ότι το θέμα είναι δύσκολο και περίπλοκο.
Μήπως το έχεις κάνει εσύ δύσκολο;Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο.
Γιά μένα το θέμα είναι πολύ απλό!!
Δεν είναι τίποτα γιά πέταμα.Πρώτα πετάς την διαίσθηση και τώρα είσαι έτοιμος να πετάξεις την λογική...

Και τελικά αποδεικνύεται ότι «τα πολλά λόγια είναι φτώχια.»

Πήρα το θάρρος για την Συμβολική Ανάλυση του νου και του Νου (Διάνοια- Νους Χριστού) από τις θέσεις το Αέναον για την μείωση της Λογικής που φέρνει την άνθηση της Διαίσθησης και τις αναφορές του περί Θυσίας!

Ίσως ήταν λάθος μου. Δεν κάνω τίποτα "δύσκολο", αλλά είναι (παραδέξου το!) «ιδιαίτερο» να χρειάζεται να πεθάνει ο Υλικός Άνθρωπος για να αναφανεί ο Πνευματικός Άνθρωπος!

Υπάρχει μια διαδρομή και μάλλον όλοι μας θα την διανύσουμε!
Οι εμπειρίες μας είναι συμπληρωματικές, γιαυτό ας προσφέρουμε ο ένας στο άλλον ότι καλύτερο έχουμε!
Αν θες ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα όσα έγραψα και θα δεις ότι δεν είναι «τόσο» αντιφατικά όσο δείχνεις με τα προηγούμενα αποσπάσματα!

Η Ροή του Λόγου εμπειριώνεται και δεν μεταφέρεται!
Είναι (συνήθως) σπινθηρισμοί «επαφής» με το Πεδίο του Λόγου.
Συγκλονιστικότερο από την Διαίσθηση και την Έμπνευση.
Είναι κάθετη, άμεση, απόλυτη, διαυγής Ροή Φωτός.
Ζήτησε την μέσα από την Προσευχή σου.
Σίγουρα ο Ιησούς Χριστός ήταν μια «μετακινούμενη» Στήλη Φωτός και Θείων Παλμών, και λίγο λέω, για τον Πέτρο!

Μα Σεβασμό & Αγάπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 18:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA.

MIA APANDHSH APO THN FILH Darkangel_78 mas dinei mia polh kalh eikona ths xromatologias ths avras.

BEBAIA TA XRWMATA PEZOUN MEGALO ROLO STHN ZWH MAS.
EXOUN KAI THERAPEYTIKES IDIOTHTES.
MHN XEHNAME KAI TIS FOTO KIRLIAN TOU ANTHROPINOU SWMATOS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 22:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι και φίλες
Στην προσπάθεια μου να βοηθήσω την Σκοτεινό Άγγελο και τον avatargr,θα ήθελα να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι υπάρχουν άνθρωποι μεταξύ μας που έχουν την ικανότητα να εντοπίζουν την χρωματική σύνθεση της αύρας του καθενός από εμάς ???Γνωρίζω ότι έχουν γίνει κάποιες μελέτες στις οποίες επιστήμονες υποστηρίζουν ότι μόνο το 10%
της ικανότητας του οπτικού οφθαλμού χρησιμοποιεί ο άνθρωπος,παράλληλα δεν γνωρίζω να έχουν διεξαχθεί πειράματα(με γνωστά αποτελέσματα)με κάποιους φασματογράφους που να δείχνεται η σύνθεση αυτή των χρωμάτων!!
Τί λέτε λοιπόν??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 00:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν γνωρίζω εάν αυτοί που μπορούν να βλέπουν την αύρα είναι πολλοί, αλλά σίγουρα υπάρχουν. Υπάρχουν "ασκήσεις" που βοηθούν στην ικανότητα όρασης της αύρας. Μπορείτε να τις βρείτε είτε σε βιβλία είτε σε σχολές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 13:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

NOMIZW PWS TO THEMA BLEPW BOREI NA LEXTHEI ME POLLES KATA THN GNWMH MOU OPSEIS.

BOREIS NA DEIS ME TA MATIA ME THN PSYXH ALLA KAI ME SYNDIASMO TWN 2.
PISTEYEIS FILE MOU ΥΑΚΙΝΘE PWS MESW FASMATOGRAFWN BOROUN NA LYTHOUN
OLA AYTA THA THEMATA ??????
OI GNWMH MOU EINAI PWS OXI.
PWS BOREI NA DEI KANENAS ME POLLOUS TROPOUS.

GIA AYTO POU ANAFEREI O ΠΛΩΤΙΝΟΣ EINAI MIA POLY KALH SMBOYLH

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 02:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File avatargr tha ithela na sou apantiso se mia erotisi to fotostefano kai to xruso fos pou kaliptei tin perioxi guro apo to kefali dilonei to anoigma tou tritou matiou stin pliri morfi tou.Tora gia ton kosmo ton aorato mporeis na ton miristeis na ton akouseis kai na ton deis i akoma kai na ton diaisthantheis.Den xero an sou kalipsa tipota pantos tha ithela na sou po oti uparxoun polloi tropoi xoris na kano ton pantognosti dioti an eimouna den tha mporousa na grapso auto to keimeno

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 14:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ indigo_boy ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ.
ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΑ 'ΔΕΙΣ' ΝΑ ΤΑ ΝΙΟΣΕΙΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ)... ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΗΣ (ΨΥΧΑΚΟΗ) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΥΡΙΣΤΕΙΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 19:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR oloi oi megaloi daskaloi auto didaskoun ara pisteuo oti eimaste ston sosto dromo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 21:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από ένα γρήγορα πέρασμα στα λεγόμενα μέχρι τώρα έχω να πω τα εξής :
ο avatagr έθεσε κάποιες πολύ καλές ερωτήσεις ( καλές συνήθως θα πει με δυσεύρετες απαντήσεις ) όμως κανείς δεν ανέφερε το εξής , ότι δηλαδή χρησιμοποιούμε ένα μικρό ποσοστό των ψυχικών μας ικανοτητων ή αν θέλετε καλύτερα γενικά των ικανοτήτων μας . στο υπόλοιπο δυναμικό μας ποιός ξέρει τί υπάρχει κρυμένο . να διαφωνήσω με το ότι υπάρχουν λίγοι οι οποίοι βλεπουν τις αύρες . υπάρχουν αρκετοί παγκοσμίως . αφού κοιταξα σε πολλά σημεία το γενικό συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι είναι απλώς θέμα εξάσκησης και προπόνησης . η ύπαρξη των αυρών δεν είναι πλλέον κάτι φανταστικό αλλά είναι επιστημονικώς παραδεχτό ( να σας θυμίσω την μηχανή kirlian ) . οι ρώσοι από το 1970 έχουν ξεκινήσει έρευνες πάνω στις δυνατότητες και τις ιδιότητες αυτού του βιοενεργειακού πεδίου που μας περιβάλει και ακόμη συνεχίζονται . και για να μη επικεντρωθώ μόνο στο θέμα της αύρας να πω ότι και τα υπόλοιπα ερωτήματα που εκφέρεις έχουν την εξής απάντηση ( κατα τη γνωμη μου και σχετικά με τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από την ενασχόληση μου με αυτά τα θέματα). ότι δηλαδή ναι μπορούμε . είναι απλώς θέμα εξάσκησης . ξαναλέω ότι έχουμε απεριόριστες δυνατότητες πυ όμως κοιμούνται . ο άνθρωπος μπορεί πράγματι να υπερισχύσει στην ύλη . τώρα θα μου πείτε γιατί κοιμούνται ? δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά . ίσως να είναι απλώς θέμα εξέλιξης ( και βέβαια στην περίπτωση αυτή παραδεχόμαστε ότι είναι θέματα εγκεφαλικά ) , ίσως κοιμούνται γιατί εμείς δεν είμαστε έτοιμοοι να υποδεχτούμε τέτοιες ικανότητες ( δεν ζούμε και σε κοινωνίες αγγέλων ξέρετε) , ίσως επίσης να κοιμούνται ακριβώς επιεδή τις αφήνουμε εμείς να κοιμηθούν καθώς δεν προσπαθούμε αρκετά .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως το καλό είναι ότι μπορούμε να τις αφυπνήσουμε μέχρι ένα βαθμό τουλάχιστον και αυτό εξαρτάται από την επιμονή και την υπομονή του καθένός . αν δεν επιθυμείς κάτι αρκετά και αν δεν το πιστεψεις τότε δεν θα το καταφέρεςι πιθανότατα . όπως αναφέρω και στην ψηγιακή μου υπογραφή " οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει το ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"!

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 00:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ T-SEEKER ΚΑΙ indigo_boy ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ...

Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 18:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ Τ-SEEKER ΚΑΙ AVATARGR ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 21:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... λες και ήξερες τι με βασανίζει τον τελευταίο καιρό... . να σου πω... αν με ρώταγες πρις από μερικούς μήνες θα σου έλεγα οπωσδήποτε πως θα ήθελα χωρίς δεύτερη κουβέντα. και τώρα βέβαια θα ήθελα να τις αφυπνήσω αλλά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο καθώς "αν κοιτάξεις απότομα τον ήλιο θα τυφλωθείς" . πιστεύω πως ορισμένες από τις κοιμισμένες δυνατότητες του ανθρώπου όπως ψυχοκίνηση θα ήμουνα έτοιμος αλλά κάποιες άλλες δεν ξέρω αν θα ύμουνα έτοιμος να τις έχω . γαι παράδειγμα σκέψου την προοπτική μίας "έκτης αίσθησης" που να σου συμβαίνει κάτι όπως και στην ταινία. καταλαβαίνεις τί ενοώ ? ( με την ευκαιρία να πω ότι η πλοκή είναι εμπνευσμένη από αληθινή ιστορία της μπλαβάτσκυ που ισχυρίζεται ότι όταν ήταν μικρή την επισκέπτοντας νεκροί όπως και στην ταινία). δεν ξέρω αν θα ήμουνα έτοιμος να αντέξω όλη την "αλήθεια" . ίσως σταδιακά... όπως είπε και κάποιος άλλος σαυτό το φορουμ "παν μέτρον άριστον"/"μηδεν αγαν"

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 21:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλήθεια εσύ indigo boy ... τί πιστεύεις?
φυσικά υπάρχουν κάποιες ικανότητες που θα ήθελα να κατέχω ανεπυφίιλακτα αλλά για κάτι άλλες ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 21:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ Η ΠΟΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΩΣ ΜΕΣΑ.ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΞΥΠΝΑΓΕΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΠΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΚΑΡΙΖΟΣΟΥΝΑ?ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΟΥΝΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΣΟΥΝΑ.
ΦΙΛΙΚΑ

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ!

Edited by - indigo_boy on 22/01/2003 21:36:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kouman
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 23:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kouman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARG φιλε μου δεν ειναι και τοσο δυσκολες οι απαντησεις στοις ερωτησεις σου.
καταρχην τον αηλο κοσμο δεν μπορουμε να τον δουμε λογο της περηορισμενης δινατοτητας του ματιου μας να βλεπει απειροελαχιστα σεσχεση με το φασμα τον ΗΖ <χερτζ> που υπαρχει.το ιδιο ισχυει και για τα αλλα δυο.
φιλικα.................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 10:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kouman ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ....
ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΙΟΘΕΙΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ...
ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΥΡΙΖΕΙΣ..


ΦΙΛΕ ΜΟΥ indigo_boy ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

quote:
ΕΣΥ Τ-SEEKER ΚΑΙ AVATARGR ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙΣ?

ΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ...
ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΘΕΛΕΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 12:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ο τίτλος του topic καθώς και η συζήτηση που γίνεται μου έφεραν στο νου 2 παραβολές που είχαν αναφερθεί και παλιότερα στο forum.

Μία είναι από τους Σούφι:

"Συγνώμη", είπε ένα πολύ μικρό ψάρι του Ωκεανού, "είσαι πιο μεγάλος από μένα, οπότε μπορείς να μου πεις πού μπορώ να βρώ αυτό το πράγμα που λέγεται Ωκεανός;"
"Ο Ωκεανός", απάντησε το μεγαλύτερο ψάρι, "είναι εδώ που βρίσκεσαι τώρα".
"Τι αυτό;;" Μα αυτό είναι νερό!! Αυτό που ψάχνω είναι ο Ωκεανός" είπε απογοητευμένο το μικρό ψάρι και απομακρύνθηκε κολυμπώντας για να ψάξει κάπου αλλού.

Σταμάτα να ψάχνεις μικρό ψαράκι. Δεν υπάρχει τίποτα να ψάξεις. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να κοιτάξεις!

Μία άλλη παραβολή είναι Ινδική:


Μια φορά κι έναν καιρό ένας βάτραχος που ζούσε κοντά στην θάλασσα έκανε ένα μεγάλο ταξίδι στο εσωτερικό της Ινδίας και σε κάποιο βάλτο συνάντησε έναν άλλον βάτραχοπου ζούσε όλη του την ζωή δίπλα σε μία λακκούβα με νερό.

Εκεί συστήθηκαν και ο νεοφερμένος βάτραχος είπε ότι το σπίτι του είναι δίπλα στην θάλασσα.

-"Πόσο μεγάλη είναι η θάλασσα;" , ρώτησε ο βάτραχος της λακκούβας.

-"Πάρα πολύ μεγάλη", λέει ο άλλος βάτραχος.

-"Δηλαδή τόσο μεγάλη;" λέει ο πρώτος βάτραχος κάνοντας ένα μεγάλο πήδημα από την μια άκρη της λακκούβας του, έως την άλλη άκρη.

-"Τι λές, τώρα;" του λέει ο άλλος βάτραχος.

"Πως μπορείς να συγκρίνεις την μικρή λακκουβίτσα σου με την απέραντη θάλασσα;", συνέχισε.

-"Φύγε, γρήγορα από εδώ;" απάντησε οργισμένα ο πρώτος βάτραχος, και συνέχισε.

"Είσαι ψεύτης και απατεώνας. Δεν μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερη λακκούβα από την δική μου"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 15:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΘΩΘ... ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ?????

ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ .... ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...
ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΨΕΥΤΕΣ.....


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΩΘ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 05:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑVATARGR ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΝΑ ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΟΡΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΥΠΝΙΣΩ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΞΥΠΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΟΥ
ΦΙΛΙΚΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 09:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΧΩ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡEΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ Η ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.

ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ -ΠΕΝΤΕΛΗ, ΠΑΡΝΗΘΑ,ΞΩΤΙΚΑ κτλ.

ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ....

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ?

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy