ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ρόλος του Πνευματικού Δασκάλου σήμερα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 10:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ανοίξω ένα θέμα, βρίσκω την ευκαιρία να ζωντανέψω ένα παλιό ανάλογο topic.

Από ότι μας ενημερώνει το Esoterica.gr στην αρχική του σελίδα παρακολούθησε την τελευταία Ημερίδα από την "Κίνηση Φιλοσοφικών και Μεταφυσικών Ομάδων για Ελεύθερη Πνευματική Έκφραση" με θέμα: "Πνευματικότητα και Πνευματισμός" .

Λεπτομέρειες δίνονται στην σελίδα....

"Πνευματικότητα και Πνευματισμός"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 02:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα πω απλα τη γνωμη μου


δεν πιστευω πως υπαρχει πραγματικος δασκαλος σε αυτα τα ταγματα και τις σχολες

αυτοι που οντως εχουν κατι να διδαξουν δεν ανοιγουν σχολες που προσκαλλουν τους μαθητες να διδαχθουν

κανενας πραγματικος δασκαλος δεν διαλαλει τις γνωσεις του, ουτε αποκαλυπτεται, παρα μονο σε αυτον που θα επιλεξει

ο δασκαλος επιλεγει τον μαθητη, και πρεπει ο μαθητης να ειναι ικανος να καταλαβει οτι τον επελεξαν


ο μονος ανθρωπος που γνωρισα και ειχε οντως γνωσεις να μεταδωσει, ηταν αστεγος, κοιμοταν κατω απο ενα γεφυρι, οι ανθρωποι καταλαβαιναν αμεσως οτι δεν ηταν κοινος ανθρωπος, αλλα ελαχιστοι καταλαβαν το μαθημα του

αυτος χαμογελουσε αινιγματικα και διδασκε με ολη την υπαρξη του, δεν εκρυβε μεν τις γνωσεις του, αλλα μονο οι μαθητες του εμαθαν απο αυτον, γιατι μονο αυτοι αναγνωρισαν οτι ειναι δασκαλος και οι ιδιοι μαθητες

και ολα αυτα με ελαχιστες λεξεις!


δεν μπορω να τον φανταστω να κανει σεμιναρια ή να δινει διαλεξεις


αν ψαχνετε για δασκαλο μην κοιτατε τις ανακοινωσεις και τις διαφημισεις, αλλα κοιταξτε γυρω σας - καποιος δασκαλος θα το προσεξει πως ψαχνετε και αν τον αναγνωρισετε οταν σας πλησιασει, θα διδαχτειτε οντως πολλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 18:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Ένας αληθινός πνευματικός Διδάσκαλος είναι ΜΟΝΟ η ΖΩΗ!

Φίλοι μου, συμφωνώ όμως φυσικά και σε όσα έχετε ήδη γράψει για τον πνευματικό διδάσκαλο...Και ακόμα...
Ναι σε κάποιες "εσωτερικές" σχολές που το ζητούμενο από τους μαθητές-αναζητητές-οπαδούς είναι μόνο, η θέση του πρώτου, οι βαθμοί μυήσεων στις γνώσεις και η κοινωνική καταξίωση, τότε πάλι σας γράφω Ναι... χρειάζονται πολλοί διδάσκαλοι. Ο κάθε ένας για τον κάθε βαθμό, ο κάθε ένας για την κάθε μύηση! Διότι πολύ απλά, λέμε για πράγματα της ύλης, για θέματα νοητικά, για θέματα των υλικών-πνευματικών Σύμπαν...
Και όχι για τον έναν ΑΛΗΘΙΝΟ "ΖΩΝΤΑΝΟ" ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ όπου οδηγεί στη ΖΩΉ!!!

Ο αληθινός διδάσκαλος... ΛΑΟ ΤΖΕ
Θα σου πεί:
<< Διώξε τους πολυμαθείς και τους σχολαστικούς
κι οι άνθρωποι θα οφεληθούν χίλιες φορές πιο πολύ.
Μακριά από τους επιδέξιους και τους κατακριτές
κι οι άνθρωποι θα γυρίσουν στις χαρές του σπιτιού.
Ξερίζωσε τους κερδοσκόπους και τις μηχανές,
έτσι ληστές και κλέφτες δε θα έρθουν ν' αρπάξουν.
Και αν αυτά δεν επαρκούν,
υιοθετώντας τους απλούς τρόπους και τη λεπτότητα. (Η ατραπός της Σοφίας σελ 31).>>

Απόσπασμα από την Αθάρβα - Βέδα:
<<Ο διδάσκαλος, τη στιγμή που τον μυεί, μεταβάλλει τον οπαδό-αναζητητή σε έμβρυο, που το περισυλλέγει μέσα στο στήθος του.
Τρεις ολόκληρες νύχτες, το φέρει στα σπλάχνα του και,
όταν γεννιέται, οι θεοί προσέρχονται να τον θαυμάσουν. (Αθάρβα-Βέδα, ο Μυημένος 5ος στοίχος.)>>

Φίλοι μου, όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε σε ένα "δημιούργημα" Σύμπαν. Εκατομμύρια ψυχές-πνεύματα, ενυπάρχουν από εκατομμύρια χρόνια, δέσμιες στους κόσμους του πνεύματος και της ύλης. Και ακολουθόντας δε, "πάντα" τον γενικό νόμο της εξέλιξης. Κάποτε φθάνουμε σε υψηλότερα πεδία πνευματικότητας ίσως για κάποιο διάστημα. Και τούτες τις "προσωρινές" θέσεις, τις διαδέχονται με τη σειρά τους άλλες, αφού οι προηγούμενες θα χάσουν τα προνόμια κ.ο.κ.
Έτσι βλέπουμε πως συνεχίζεται τούτη η δέσμευση των ψυχών-πνευμάτων όπου συνεχώς... Ο κόσμος υφίσταται διάλυση για να δώσει την θέση του σε έναν άλλο κόσμο για το ταξίδι της ψυχής-πνεύμας.

Και ξαφνικά, έρχεται Ο ΑΛΙΘΗΝΟΣ "ΖΩΝΤΑΝΟΣ" ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ..
Με τον Διδάσκαλο οδηγό, διασχίζει όλες τις ουράνιες περιοχές των Συμπαν και βρίσκεται τελικά στις ακτινοβόλες όχθες του καθαρά πνευματικού Σύμπαν. Περνά μέσα από αναρίθμητους και γοητευτικούς κόσμους πάλι. ελεύθερη και γεμάτη ευφροσύνη...Και να ο Αληθινός Ζωντανός Διδάσκαλος την οδήγησε μπροστά στην περιοχή του Υπέρτατου Όντος, στα βάθη του Άπειρου Φωτός...Όπου μόνη της τώρα η ψυχή-πνεύμα θα περάσει....


Νομίζω λοιπόν, ότι ο Αληθινός Διδάσκαλος του Εσωτερισμού είναι κάτι το διαφορετικό από τους γήινούς, υλικούς, διδασκάλους... Να τον Σωκράτη οι μαθητές του δεν τον εγκατέλειψαν παρά μόνο με τον θάνατό Του. Τον Πυθαγόρα το ίδιο και φυσικά πολλούς από τους αρχαίους Έλληνες.

Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 23:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΖΕΜΠΕΡΓΚ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΥΖΥΤΗΣΕΩΝ ΜΕ ΚΑΛΟΔΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.
ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ(ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΑ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 04:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου.. αν και πιστεύω πως πολύ καλά έκανε ο φίλος Θωθ και άνοιξε αυτό το θέμα, ο μεγαλύτερος δάσκαλος που θα μπορούσαμε να έχουμε είναι ο εαυτός μας... και η σκέψη μας...
Δεν θα μπορούσα να οδηγηθώ από κανέναν ούτε να ακολουθήσω κάποιον γιατί αυτό άμεσα με φυλακίζει... φυλακίζει την σκέψη μου... και την προσωπικότητά μου...
Καλώς ή κακώς ελοχεύουν και διάφοροι κίνδυνοι... πιστεύεται πως πέφτω έξω...?????

Δάσκαλός μας μπορεί να είναι ένα βιβλίο, ένα πολύ απλό βιβλίο.. και η ίδια η ζωή... πως θα μπορούσε η γνώση να μεταδίδεται αν όχι ελεύθερα?
Α:φίλε μου πιστεύεις πως είσαι καλός διδασκόμενος?
Β:και βέβαια είμαι
Α: μα πως? αφού δεν ακολουθείς τον δάσκαλό σου?
Β: ο δάσκαλός μου μού είπε πως πρέπει να είμαι ελεύθερος και να μην τον ακολουθήσω

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 23/03/2004 04:55:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 08:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΖΕΜΠΕΡΓΚ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΥΖΥΤΗΣΕΩΝ ΜΕ ΚΑΛΟΔΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.
ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ(ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΑ)



Καλέ μου φίλε Matrx σε χαιρετώ.
Κατ' άρχην σε ευχαριστώ και εγώ για την τόσο θετική ενέργεια που εκπέμπεις γύρω σου.
Δεν μπορώ να γνωρίζω τι είναι ετούτο, που θα σε εμποδίσει για κάποιο χρονικό διάστημα να είναι μαζί μας, αλλά εύχομαι όλα στη πορεία της ζωής σου να είναι ευλογημένα και η αγάπη του Θεού να φωτίζει τα βήματά σου.
Με εκτίμηση σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 23:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να επαναλαμβάνομαι, αλλά συγχωρείστε με, γιατί δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω ολόκληρο το τόπικ.
Το θέμα της συζήτησης όμως με ιντριγκάρει ιδιαιτέρως και θα θελα να προσθέσω και τη δική μου άποψη.

Δεν πιστεύω, στις μέρες μας, στους πνευματικούς δασκάλους. Ειδικά σ'αυτούς. Γιατί?
1) Γιατί ζούμε σε μια εποχή που η 'γνώση' σε κάθε της έκφανση μπορεί να αναζητηθεί εύκολα. Άρα ο ρόλος του πνευματικού δασκάλου περιορίζεται.
2) Γιατί ζούμε σε μια κοινωνία που έχει δομηθεί έτσι ώστε να περιορίζει την ανάπτυξη ενός πνευματικού δασκάλου. Αυτοί που υπάρχουν είναι αποτραβηγμένοι, δεν υπάρχει περίπτωση να τους βρεις και ακόμα και αν τους βρεις δεν θα σε δέχτούν για μαθητή, οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
3) Ζούμε σε μια εποχή που λάμπουν οι δήθεν πνευματικοί δασκάλοι που είναι μια τεράστια απάτη, όπως αποδεικνύεται αργά ή γρήγορα (για όποιον έχει ανοικτά μάτια και αυτιά).

Κλείνοντας απλά να προσθέσω ότι προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη πνευματικών δασκάλων έτσι όπως νοείται γενικώς. Πιστεύω στην ύπαρξη απλά 'φωτισμένων' ανθρώπων που στην κατάλληλη στιγμή (ή στιγμές) της ζωής σου θα συναντήσεις και θα σε βοηθήσουν να συνεχίσεις την αναζήτηση του ' Προσωπικού Πεπρωμένου' σου (αν βεβαίως το αναζητείς).
Το θέμα είναι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν απλά την ανάγκη, να βρίσκουν ανθρώπους που θεωρούν ότι τους καθοδηγούν.


Edited by - Amphipolis on 12/04/2004 23:37:50

Edited by - Amphipolis on 12/04/2004 23:39:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy