ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ - ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ "ΕΣΩ- ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 11:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ τα βγάζω κάπως έτσι:

Το πρώτο γράμμα είναι σαν ΑΛΦΑ που προεκτείνετε η μεσαία γραμμή του προς τα έξω, ενώ παράλληλα είναι λοξή. Αν αυτό το γράμμα το βλέπαμε σε χάρτη ή κείμενο που μας στέλνει να βρούμε κάτι, θα έπρεπε να προεκτείνουμε αυτή την γραμμή και το γράμμα ή το σχήμα που θα έτεμνε ήταν αυτό που θα μας έδειχνε το επόμενο βήμα μας, άσχετα αν το κείμενο έλεγε κάτι άλλο για παραπλάνηση. Αν η χρονολογία κατασκευής του ναού είναι σωστή τότε θα έλεγα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει εκεί κάποια κρύπτη του σχεδίου "κόκκινη προβιά" ή οποία μπορεί να έχει αρθεί, μια και επίσημα λέγετε ότι έχουν αρθεί αυτές οι κρύπτες.

Και για να μην απορείτε, ανάλογα την περίπτωση, μπορεί και ολόκληρος ναός να έχει κτιστεί μόνο και μόνο για να μαρκάρει ή να προφυλάξει κάποια κρύπτη ή μια υπόγεια αίθουσα γενικότερα.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Edited by - CM on 03/07/2006 12:37:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 13:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω δεί Παγώνια και σε μια άλλη Εκλησσία στην Αθήνα, Κέντρο, επί της οδού Αιόλου.

Ένα περίεργο πράγμα.

Όποτε βλέπω Παγώνια σε Εκλησία, αυθόρμητα μου έρχεται στο νού η φράση, "Η Φωλιά του Παγωνιού".

Μήπως να με προϊδεάζει η φημολογία γύρω από το Εκλησσάκι της Σπηλιάς της Πεντέλης ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 23:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω δεί Παγώνια και σε μια άλλη Εκλησσία στην Αθήνα, Κέντρο, επί της οδού Αιόλου.

Ένα περίεργο πράγμα.



Εγώ αν σου πω ότι δεν έχω δει εκκλησία χωρίς παγώνια θα με πιστέψεις?
Μάλιστα δεν τα είχα ποτέ προσέξει μέχρι τη στιγμή της "Φωλιάς" όπου και άρχισα να τα παρατηρώ και να τα ανακαλύπτω παντού...

Συνήθως είναι σε αγιογραφίες περιστοιχίζοντας τον Ιησού Χριστό ή στον Δεσποτικό θρόνο σε ξυλόγλυπτη μορφή ή σε άλλου είδους γλυπτό όπως αυτό που αναφέρω εδώ...

quote:
Όποτε βλέπω Παγώνια σε Εκλησία, αυθόρμητα μου έρχεται στο νού η φράση, "Η Φωλιά του Παγωνιού"

Eγώ να δεις!!...

quote:
Μήπως να με προϊδεάζει η φημολογία γύρω από το Εκλησσάκι της Σπηλιάς της Πεντέλης ?

Για λέγε, λέγε...

quote:
Αν η χρονολογία κατασκευής του ναού είναι σωστή τότε θα έλεγα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει εκεί κάποια κρύπτη του σχεδίου "κόκκινη προβιά" ή οποία μπορεί να έχει αρθεί, μια και επίσημα λέγετε ότι έχουν αρθεί αυτές οι κρύπτες.

Τι θα γίνει παιδί μου CM με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε?
Τι εστί επιχείρηση κόκκινη προβιά?
Εκεί κρύβαν τους κομμουνιστές στους δύσκολους καιρούς?
Τι θα έλεγες να μοιραστείς μαζί μας όσα ξέρεις γι'αυτό?

Και γω σου υπόσχομαι να σου αποκαλύψω την ημερομηνία που είναι στα δεξιά της εικόνας και που δε φαίνεται στη φωτογραφία...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα εκλησσάκια της Πεντέλης, όπως και η οι λέξεις "σχέδιο κόκκινη προβιά" είναι σε μια ταινία, που την έχω δεί πολλές φορές. Άλλη μια επανάληψη ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 23:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον πρώτο καιρό του εμφυλίου οι αντάρτες είχαν σημαντικές επιτυχίες και μεγάλο ρεύμα αποδοχής από τον λαό. Αυτό χάλαγε τα σχεδία των μεγάλων δυνάμεων που ήθελαν μια Ελλάδα δυτική. Καταστρώθηκε τότε ένα σχέδιο για να αντιμετωπισθεί η περίπτωση που οι αριστεροί θα νικούσαν τελικά και θα επικρατούσαν ή για να αντιμετωπισθεί το ενδεχόμενο μιας ρωσικής εισβολής στο μέλλον. Το σχέδιο αυτό για την Ελλάδα ονομάστηκε «κόκκινη προβιά» και διεξήχθη στη διάρκεια της δεκαετίας του '50, στο απόγειο του Ψυχρού Πολέμου. Η αμερικανική CIA και οι βρετανικές μυστικές υπηρεσίες συγκρότησαν μυστικά δίκτυα που θα αναλάμβαναν το έργο του ανταρτοπόλεμου και της παρενόχλησης των αριστερών, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για αντίσταση. Το γερμανικό περιοδικό Σπίγκελ, σε άρθρο του που δημοσιεύτηκε το Νοέμβριο του 1990, αναφέρει για την ελληνική κόκκινη προβιά: «περισσότερες από 800 κρύπτες με όπλα, ασυρμάτους και άλλο εξοπλισμό υπήρχαν σε σπηλιές, σε υπόγεια δημοσίων κτηρίων, σε καλυμμένα πηγάδια, ή κάτω από ορθόδοξες εκκλησίες. Η μυστική ομάδα για την οποία είχε τοποθετηθεί το οπλοστάσιο, αριθμούσε 1.500 άντρες και σε καιρό πολέμου θα έφτανε τις 3.500». Μαζί με τα όπλα και τα πυρομαχικά ήταν θαμμένα και χρυσά νομίσματα (βρετανικές λίρες ή γαλλικά ναπολεόνια). Μάλιστα, το γεγονός συσχετίστηκε αργότερα με την έλλειψη χρυσών νομισμάτων στην Ευρώπη τη δεκαετία του '50. Γύρω στα 1986 ο τότε αρχηγός ΓΕΕΘΑ Νίκος Κουρής, πληροφορήθηκε την ύπαρξη αυτού του σχεδίου και κατόπιν εντολής του τότε πρωθυπουργού διέταξε να διαλυθούν οι κρύπτες και να περισυνελεγεί το υλικό τους. Η διαδικασία αυτή λένε πως ολοκληρώθηκε το 1990 ...


---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 00:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα να πω εγώ ότι το πρώτο γράμμα μου μοιάζει για Χ;
Για το "σαμπί" ούτε εγώ είμαι σίγουρη, αλλά η όλη επιγραφή μου μοιάζει για χρονολογία ή έστω κάποιον αριθμό.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 08:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα εκλησσάκια της Πεντέλης, όπως και η οι λέξεις "σχέδιο κόκκινη προβιά" είναι σε μια ταινία, που την έχω δεί πολλές φορές. Άλλη μια επανάληψη ?

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...
Aυτό ισχύει για το "εξαμαρτείν"...

Τώρα για την γραφική επανάληψη ισχύει το λατινικό:
"dis scribit dis legit"
Aν δεν ξέρεις λατινικά πες μου και στο μεταφράζω...

Οστρια καλημέρα!
Τώρα θα πω το κοινότυπο: "Πάλι ταυτίζονται οι απόψεις μας"

CM τα στοιχεία που μας έδωσες με οδηγούν σε μεγάλο ποσοστό προς αυτή την κατεύθυνση... Ο χρόνος συμπίπτει τέλεια...

Κατόπιν τούτου λύνεται η "συνεδρίασις" και αναμένεται η επόμενη εικόνα προς σχολιασμό. Οπως είπα άλλωστε και στο αρχικό μου μήνυμα το τόπικ τούτο έχει σκοπό τη "συλλογή" και τον σχολιασμό-αποσυμβολισμό περίεργων εικόνων.

Ευχαριστώ τους συνομιλητές για τα φώτα που μας έδωσαν γιατί χωρίς αυτά το μυαλό μου θα πελαγοδρομούσε ακόμη σε σκοτεινά τούνελ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 09:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα εκλησσάκια της Πεντέλης, όπως και η οι λέξεις "σχέδιο κόκκινη προβιά" είναι σε μια ταινία, που την έχω δεί πολλές φορές. Άλλη μια επανάληψη ?

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...
Aυτό ισχύει για το "εξαμαρτείν"...

Τώρα για την γραφική επανάληψη ισχύει το λατινικό:
"dis scribit dis legit"
Aν δεν ξέρεις λατινικά πες μου και στο μεταφράζω...


Χου χου χου χα χα χαααα....

Μήπως η "ταινία" που λέω, είναι η άποψη του Γ. Μπαλάνου, που την αναφέρει στο γνωστό βιβλίο του για την Πεντέλη ?

UHU. Τα κολλάει όλα και για πάντα... και τα κολάει γερά.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 11:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βρίλ, μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το ειρωνικό σου σχόλιο απευθύνεται σε εμένα. Το αντικείμενο της έρευνας μου εδώ και πολλά χρόνια σχετίζεται αποκλειστικά και μόνο με θέματα κρυμμένων θησαυρών και νομίσματα. Δεν γνωρίζω το βιβλίο του κυρίου που ανέφερες και αν υπονοείς ότι από εκεί πηγάζουν οι πληροφορίες μου είσαι λάθος. Στο πρώτο μου βιβλίο και πολύ περισσότερο στο δεύτερο που φέρει τον τίτλο: "κρυμμένοι θησαυροί και μυστικά σύμβολα" (βρίσκετε υπό έκδοση), υπάρχουν στοιχεία που δεν μπορεί να βρει κανείς οπουδήποτε αλλού. Στοιχεία που βασίζονται σε προσωπικές συνεντεύξεις πρωταγωνιστών ή συγγενών τους που διατηρούν ζωντανή την μνήμη γεγονότων, ανέκδοτα έγγραφα, έρευνα πεδίου και λίγη μόνο βιβλιογραφία.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 11:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Βρίλ, μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το ειρωνικό σου σχόλιο απευθύνεται σε εμένα.

Ωχ !

Ξεκινάω έτσι, γιατί έτσι είπα όταν διάβασα το σχόλιό σου Ιωάννη.

Το έχω το βιβλίο σου, δεν ήξερα οτι εκδίδεις και δεύτερο.

Το βιβλίο που ανέφερα, θεωρείται η "Βίβλος" όσων ασχολούνται με το θέμα της Πεντέλης και πράγματι αναφέρονται και οι δύο φράσεις κλειδί που ανέφερα σε αυτό. Εφόσον λές, ότι οι πληροφορίες σου δεν προέρχονται από αυτό, που σε πιστεύω, βλέπω έναν ενδιαφέροντα παραλληλισμό γύρω από μια ιδέα που μου πέρασε παλαιότερα από το μυαλό.

Το βιβλίο σου το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον, και αν και δεν ασχολούμαι με την αναζήτηση θυσαυρών όπως τους εννοείς, επειδή ασχολούμαι όμως συστηματικά με τη Σπηλαιολογία, καλό είναι να έχω διαβάσει και το βιβλίο σου. Ανυπομονώ λοιπόν για το δεύτερο !

Πιστεύω ότι η έννοια "έρευνα πεδίου" είναι κάτι, που το καταλαβαίνουμε από κοινού πολύ καλά και οι δύο. Ελπίζω ότι καταλαβαινόμαστε και στα υπόλοιπα !

Προφανώς λοιπόν δεν εκφράστηκα έτσι, ώστε να γίνω κατανοητός πέρα από το στενό κύκλο αυτών που παθιαζόμαστε με τα Πεντελομυστήρια !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 12:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά μίλησα περί "κόκκινης προβιάς" γιατί είναι η μόνη εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω στο θέμα αυτό. Βλέπεις αναφέρθηκε ότι η εκκλησία κτίστηκε σχετικά πρόσφατα. Αν η εκκλησία ήταν παλαιότερη θα έμενα στις αρχικές μου υποθέσεις. Όλες αυτές οι απεικονίσεις μπορεί να έχουν συμβολικό και μόνο χαρακτήρα και να μην υποκρύπτουν κάτι άλλο. Αν όμως εξυπηρετούν άλλους σκοπούς ερμηνεύονται όπως περιέγραψα στα προηγούμενα post μου. Όταν πάλι μιλώ για έρευνα πεδίου δεν εννοώ ότι ασκώ χρυσοθηρία. Δεν είμαι χρυσοθήρας. Όταν μιλώ για έρευνα πεδίου εννοώ την προσπάθεια να εξηγήσω κάποια σημάδια ερευνώντας τον χώρο που αυτά βρίσκονται. Για παράδειγμα, αν δω ένα βέλος που δείχνει δεξιά και έχει μήκος 10 εκατοστών, θεωρώ αρχικά ότι με στέλνει δεξιά στα 10 ή στα 100 μέτρα. Αν στα 100 μέτρα δω σκαλισμένη μια γλάστρα με λουλούδι (τούρκικο σημάδι) , τότε μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το συγκεκριμένο βέλος πράγματι σε στέλνει στα 100 μέτρα και άρα κάθε εκατοστό του μήκους του ισοδύναμη με 10 μέτρα. Δεν τίθεται θέμα μεταξύ μας παρεξήγησης, απλά θέλω να διευκρινίζω κάποια πράγματα ώστε να μην τα βρω μπροστά μου στο μέλλον.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 13:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικά μίλησα περί "κόκκινης προβιάς" γιατί είναι η μόνη εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω στο θέμα αυτό.

Πολύ σωστός ο συνειρμός αφού δένει και χρονολογικά...
Και επειδή σου "χρωστάω" κάτι... η χρονολογία στα κάτω δεξιά της εικόνας είναι 1960.

Υ.Γ. Ασχετο... κανα Οθωνα (πεντάδραχμο του 33) σε F ή VF έχεις?
Εχω ένα κενό στη συλλογή μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 14:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίνα το βασικότερο πρόβλημα της ζωής μας είναι πως είμαστε γεννημένοι φτωχοί με ακριβά γούστα. Εγώ να δεις τι κενά έχω σε Καποδίστρια και Όθωνα. Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο πεντάδραχμο, αν όμως πέσει στα χέρια μου χάρισμα σου.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 16:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μίνα το βασικότερο πρόβλημα της ζωής μας είναι πως είμαστε γεννημένοι φτωχοί με ακριβά γούστα.]

Επεσες διάνα αγαπητέ Γιάννη!
quote:
Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο πεντάδραχμο, αν όμως πέσει στα χέρια μου χάρισμα σου.

Για φτωχό όμως σε βρίσκω πολύ LARGE...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 00:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για παράδειγμα, αν δω ένα βέλος που δείχνει δεξιά και έχει μήκος 10 εκατοστών, θεωρώ αρχικά ότι με στέλνει δεξιά στα 10 ή στα 100 μέτρα. Αν στα 100 μέτρα δω σκαλισμένη μια γλάστρα με λουλούδι (τούρκικο σημάδι) , τότε μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το συγκεκριμένο βέλος πράγματι σε στέλνει στα 100 μέτρα και άρα κάθε εκατοστό του μήκους του ισοδύναμη με 10 μέτρα

Ολα αυτά ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα! Μπορείς να μας δώσεις και άλλα παραδείγματα;

Avallon βάλε κι άλλες φωτο να τις ψάξουμε, μου αρέσει το σπορ!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 20:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ τους διαχειριστές του esoterica να κάνουν έναν έλεγχο στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί κάθε φορά που συνδέομαι παίρνω ειδοποίηση από το firewall για το spyware: h1.ripway.com

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 23:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα'τα μας!!
Και γω έχω firewall αλλά προειδοποίηση δεν παίρνω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 23:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μιας και πήρατε φόρα δεν αποσυμβολίζετε και αυτή την ορθόδοξη επιγραφή:
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 00:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος μίλησε για παγώνια... κάποιος άλλος για το βιβλίο του Μπαλάνου για την Πέντέλη. Το παγώνι στην καθαρεύουσα λέγεται "Τάως". Υπήρχε μια μονή Ταώ στην Πέντέλη... γιατί είχε αυτό το όνομα; Γιατί καταστράφηκε και κυνηγήθηκε απο την επίσημη εκκλησία; Ποιο μυστικό και ποιον συμβολισμό κρύβει το όνομα της μονής; Επειδή εγω "ντεν ξέρει..." υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας πει;
Φιλάκια...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 07:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέρριτε γειά σου!

Οι απορίες σου αρκετά εύλογες... και νομίζω ότι έχουν γίνει κάποιες αναφορές σε σχετικό θέμα... Επειδή βλέπω ότι σε καίει η απάντηση γιατί δεν αντιγράφεις το ποστ αυτό στο θέμα "H φωλιά του Παγωνιού"?

Εδώ αλλωστε προσπαθούμε να αποδώσουμε νόημα σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα ... σε περίεργες εικόνες...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 08:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια δεύτερη σκέψη σχετικά με το γλυπτό της ΑΓ. ΣΚΕΠΗΣ

Θα μπορούσε να είναι επιγραφή (συνηγορούν και οι δυο τόνοι στην αρχή και το τέλος) που χρησιμοποιεί συναίρεση, δηλαδή αφαίρεση των εσωτερικών γραμμάτων των λέξεων (αντί «ΘΕΟΥ»=«ΘΟΥ» ή «ΘΟ<») σε συνδυασμό με αποσιώπηση (αντί «Αγίου» = «Αγ» κτλ) και σύμπτυξη (αντί «ΟΥ»=«Ο<» κ.α.) πρακτικές ιδιαίτερα διαδεδομένες στην Βυζαντινή επιγραφική.

Στα πλαίσια λοιπόν αυτά, η επιγραφή θα μπορούσε να είναι κάτι πολύ απλό σε στυλ:

‘ΑΓ = Άγιας ή Άγιου ή Άγιο και ΘΟ<’ = Θεοτόκου ή Θεού ή κάτι ανάλογο.

Υ.Γ.

Μια μικρή παρέκβαση .. (off-topic)

Η μονή «Ταώ» σύμφωνα με το βιβλίο «Πέρα από το Αίνιγμα της Πεντέλης» (Σελ. 287) του Γ. ΜΠΑΛΑΝΟΥ σχετίζεται με τον «σκοτεινό» εξ Αθηνών ορμώμενο μετέπειτα πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως (1597) Θεοφάνη Καρίκη ο οποίος φαίνεται πως ανήλθε στο συγκεκριμένο αξίωμα αφού δωροδόκησε τον Σουλτάνο, πεθαίνοντας λίγο καιρό αργότερα. Η δε μονή φαίνεται ότι είχε ανοικοδομηθεί από παλαιότερα ερείπια αρχαίου ναού, οπότε σε μια τέτοια περίπτωση υπονοείται ότι υπήρξε κάποιος «θρησκευτικός συγκρητισμός»..

Με βάση την μικρή μου προσωπική έρευνα, όταν είχα διαβάσει το βιβλίο, ο Καρίκης, μητροπολίτης Αθηνών, γίνεται τοποτηρητής του «εν χηρεία» Πατριαρχικού θρόνου το 1596 και μετέπειτα Πατριάρχης (έστω με «λάδωμα»), χαρακτηρίζεται «σοφότατος» (εδώ χωρά συζήτηση για το κατά ποία έννοια ήταν σοφότατος.. ) από τον επ. Κυθήρων Μαργούνιο ενώ λέγεται πως υπήρξε μελωδός. Ο θάνατος τον βρίσκει στις 26/03/1597 (Μ. Σάββατο). Ενδεχομένως η αντιπάθεια προς το πρόσωπο του να σχετίζεται με την συμμετοχή του στην σύνοδο της Κων/Πολής (1593) όπου ήταν μεταξύ εκείνων που ψηφίσαν υπέρ τις αναγνωρίσεως του Ρωσικού Πατριαρχείου.

Όσον αφορά το «Ταώ» δηλαδή το Παγώνι, εδώ θυμηθείτε τα περί «θρησκευτικού συγκρητισμού» πιο πάνω, πρόκειται για συμβολικό πτηνό των Ινδών (μεταξύ άλλων έμβλημα της Σαρασβάτι θεάς της .. σοφίας, της μουσικής & ποίησης -σας θυμίζει κάποιον) και της Ήρας (αρχικά όμως άνηκε στον Πάνα) -να τα προγενέστερα ερείπια, στην Χριστιανική Τέχνη συμβολίζει την αθανασία της ψυχής.. -επιστροφή στην πραγματικότητα

Edited by - XD on 06/07/2006 09:01:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 10:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που το θέμα της Πεντέλης και τα Παγώνια εμπλέκονται τελικά στο θέμα. Όπψς διαπιστώσατε, ότι η λακωνική αναφορά μου πολύ πιο πάνω, δεν ήταν ειρωνική. Κάθε άλλο ... !


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 10:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ πάλι προσπαθώ να προστατέψω το θέμα μου από το να γίνει μπάχαλο όπως αυτή της "Φωλιάς"...

Βέβαια η συγχρονικότητα είναι τα πάντα ... έτσι λοιπόν τη στιγμή που απέχει ο Ράμογλου και ο Κέλσος από το εsoterica ίσως μπορεί να αποφευχθεί το "μοιραίο"...

Παρόλ'αυτά εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα ήταν πιο θεμιτό να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση... (ΟΛΑ τα στοιχεία θα ήταν συγκεντρωμένα εκεί και ο μελλοντικός αναγνώστης θα μπορούσε να έχει μια ξεκάθαρη εικόνα...)

Αν όμως επιμένετε να συνεχιστεί εδώ έχετε το "ελεύθερο"

Σας ακούω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 06/07/2006 10:36:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 10:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κεντρικός άξονας του θέματός σου αγαπητή είναι τα Παγώνια που είδες σε μια εκλησσία και ο συμβολισμός που πιθανών να έχουν.

Παγώνια υπάρχουν και σε άλλες εκλησσίες, αναφέραμε παραδείγματα, είναι γνωστό ότι έχει και άλλη ερμηνεία, άρα πρέπει να το ξαναπροσδιορίσουμε ώς εξής.

Τα Παγώνια στη συγκεκριμένη εκλησσια "κάνουν" κάτι διαφορετικό από τα άλλα ? Αν ναί, τότε ίσως να έχει κάποιο ιδιάιτερο λόγο. Και αυτό το ίσως πρέπει να δούμε !

Προσπαθεί καποιος να μας πεί κάτι ?

ΤΟ κλειδί είναι, τι το διαφορετικό έχουν αυτά τα παγώναι από τα άλλα που βλέπουμε στις εκλησσίες. Φανταστείτε σαν αναλογο, εικόνα π.χ. του Χριστού, να είναι διαφορετική από τις άλλες, που σε πρώτη όψη είναι εντελώς φυσιολογικό να βλέπουμε εικόνα του Χριστού σε εκλησσία.
Για να τραβήξει όμως την προσοχή η συγκεκριμένη, πρέπει σε κάτι να διαφέρει από τις άλλες.
Κατα λάθος ή εξεπίτηδες ? Αυτο είναι το "ίσως" που τόνισα λίγο πιο πάνω


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 13:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είναι το θέμα. Δεν πρέπει να τραβήξει την προσοχή μια παράσταση που σημάνει κάτι άλλο. Πρέπει να μοιάζει μέρος της αγιογραφίας και να περνάει όσο γίνετε πιο απαρατήρητη. Κρίνουμε το σύνολο και όχι ειδικά τα παγώνια. Ο σταυρός έχει σημασία που στο κέντρο του υπάρχει κύκλος. Το ίδιο και ο ήλιος με την μορφή που έχει. Το σύνολο λοιπόν των επιμέρους στοιχείων είναι αυτό που κινεί υποψίες. Προσωπικά έχω σχηματίσει άποψη των εισόδων αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί θα ήταν κρίμα να δούμε το εκκλησάκι γεμάτο γούβες από τίποτα λαμόγια.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 13:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ κλειδί είναι, τι το διαφορετικό έχουν αυτά τα παγώναι από τα άλλα που βλέπουμε στις εκλησσίες.

H σύνθεση της εικόνας είναι διαφορετική... λάβε υπόψην σου αυτά που φέρουν στο στόμα τα παγώνια ...τα οποία πρέπει να σου πω στην αγιογραφία δεν συνηθίζεται να κρατούν κάτι ... Απλά και μόνο παρεβρίσκονται και περιστοιχίζουν...

Κατά τα άλλα με κάλυψε ο CM.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antreasetsi1
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 13:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antreasetsi1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - antreasetsi1 on 07/07/2006 13:29:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 16:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eγώ πάλι προσπαθώ να προστατέψω το θέμα μου από το να γίνει μπάχαλο όπως αυτή της "Φωλιάς"...

Βέβαια η συγχρονικότητα είναι τα πάντα ... έτσι λοιπόν τη στιγμή που απέχει ο Ράμογλου και ο Κέλσος από το εsoterica ίσως μπορεί να αποφευχθεί το "μοιραίο"...


Αγαπητή Avallon από την στιγμή που αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρεις έχουν επιλέξει να μην συμμετέχουν πλέον στις συζητήσεις του Esoterica δεν το βρίσκω σωστό να τους αναμιγνύεις με οποιονδήποτε τρόπο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antreasetsi1
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 16:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antreasetsi1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως μπορώ να βάλω photo ΒΟΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 21:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως μπορώ να βάλω photo ΒΟΗΘΕΙΑ...

Μπορείς να απευθυνθείς εδώ:

Πώς να εισάγω εικόνα?
κάνε κλικ^^^^


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy