ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2014, 12:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά , πρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν καταφέραμε να εξολοθρεύσουμε όλους τους “-ισμούς” .

Αντίθετα , εκδηλώσαμε την εύνοιά μας για μερικούς από αυτούς : τον περιορισμένο ρεαλισμό , τον εκλεπτυσμένο υλισμό , τον επιλεκτισμό και το δαρβινισμό .

Πράγματι , αν λάβουμε υπόψη τη σημασία τους και τους σχετίσουμε με ό,τι έχουν να προσφέρουν από κοινού η φυσική και η βιολογία , θα εμπλουστιστεί η φιλοσοφία και θα εξασφαλιστεί η αρμονία της με την επιστήμη .

Σε τελική ανάλυση , το να σκέφτεσαι δεν σημαίνει ότι έχεις μια θεωρία της νόησης , και πρέπει να σκεφτούμε πολύ ακόμη όσον αφορά τα επιλεκτικά συστήματα .

Από την ίδια της τη φύση , η θέση που υιοθετούμε για την αναγκαιότητα μιας βιολογικά θεμελιωμένης επιστημολογίας υποδηλώνει ότι η μη επιστημονική φαινομενολογία και οι γραμματικές ασκήσεις , όποια κι αν είναι η αξία τους , επιβάλλουν ένα πολύ αυστηρό σύνολο περιορισμών στις φιλοσοφικές αναζητήσεις . Η φιλοσοφία χρειάζεται μια νέα στροφή .

Πιστεύω ότι η νευροεπιστήμη δεν έχει ουσιαστικό ρόλο σε αυτή την εξέλιξη , στην οποία όμως δεν θα έχει καμία επιρροή μια απλή αναγωγή σε κβαντικά πεδία , παράξενα σωματίδια ή κάτι παρόμοιο .

Αντίθετα , η προσπάθειά μας θα συνίσταται στο να δούμε πώς επιλεκτικά συστήματα του εγκεφάλου , βασισμένα σε αξίες , γεννούν τη σημασία και την εγώτητα , και πώς το εγώ ερμηνεύει τα σύνορα του κόσμου .

Αυτή η προσπάθεια θα έχει επιπτώσεις τόσο στη φυσική όσο και στις κοινωνικές αντιλήψεις για την αξία κάθε ατόμου . Θα διερευνήσουμε μερικές από αυτές τις επιπτώσεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά , πρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν καταφέραμε να εξολοθρεύσουμε όλους τους “-ισμούς” .....
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Ποιοι είστε "εσείς" που θέλετε να "εξολοθρεύσετε" και γιατί;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 11:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάω απλώς στο πρώτο πληθυντικό πρόσωπο !

Δηλαδή με το "εμείς" , εννοώ όλους τους ανθρώπους .

Πιστεύω να έγινα κατανοητός ! Αν όχι, δεν πειράζει !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το τελευταίο τέταρτο του 17ου αιώνα μέχρι την τελευταία δεκαετία του 18ου , μια έκρηξη δημιουργικότητας που ονομάστηκε "Διαφωτισμός" άλλαξε την ιστορία των ιδεών .

Οι κυρίαρχες αντιλήψεις του ήταν πολλές , πάνω απ’ όλα όμως ήταν αφιερωμένος στη λογική , στην επιστήμη και στην ανθρώπινη ελευθερία και ατομικότητα .

Η επιστήμη που λειτούργησε ως βάση του ήταν η φυσική , το σύστημα του Νεύτωνα , και η κοινωνική του φιλοσοφία ήταν σε μεγάλο βαθμό εκείνες του Locke .

Ωστόσο , οι ιδέες του περί αιτιότητας και ντετερμινισμού , μαζί με την μηχανιστική άποψη της επιστήμης , υπέσκαψαν τις ελπίδες για μια θεωρία της ανθρώπινης δράσης που να βασίζεται στην ελευθερία .

Η ιδέα ότι οι πράξεις μας καθορίζονται από φυσικές δυνάμεις — με κάποιο μηχανιστικό τρόπο — δύσκολα συμβιβάζεται με την ιδέα ότι ένα ελεύθερο άτομο προβαίνει σε ηθικές επιλογές .

Επιπλέον , ενώ οι αντιλήψεις του Διαφωτισμού έδιναν μεγάλη προσοχή στο ρόλο της λογικής και του πολιτισμού σε τέτοιες επιλογές , δεν υπήρχε μια γενική ιδέα για το κατά πόσο ο νους όλων των ανθρώπων (περιλαμβανομένου και του νου των “λογικών” ανθρώπων — δηλαδή των “καλλιεργημένων”) επηρεάζεται από ασυνείδητες δυνάμεις και από το συναίσθημα .

Όποιες μορφές και αν έλαβε σε διάφορους χρόνους και τόπους , η φιλοσοφία του Διαφωτισμού ήταν κοσμική και αποτέλεσε το θεμέλιο πολλών από τις ιδέες στις οποίες βασίζεται η σύγχρονη δημοκρατία .

Ωστόσο , παρότι αποτελεί πολύτιμη κληρονομιά , ο "Διαφωτισμός" έχει λήξει.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάω απλώς στο πρώτο πληθυντικό πρόσωπο !

Δηλαδή με το "εμείς" , εννοώ όλους τους ανθρώπους .

Πιστεύω να έγινα κατανοητός ! Αν όχι, δεν πειράζει !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Κατάλαβα αλλά - πιο καλά να μιλάς για τον εαυτό σου. Δεν ξέρεις τι έχουν καταφέρει να "εξολοθρεύσουν" οι άλλοι.
Αλλά... για ποιό λόγο να θέλεις να καταστρέψεις όλους του -ισμούς;;;

Πχ ο Διαλογ-ισμός. τι σου έχει κάνει και θεωρείς ότι είναι κάτι άξιο "εξολόθρευσης;"
Πού θα ήταν η επιστήμη χωρίς το διαφορικό λογ-ισμό;!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 29/04/2014 14:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε , βρε ανόητε χαλβά , τι έχω γράψω στα προηγούμενα μηνύματά μου , για την κατάργηση των "-ισμών" !

Καλά , είσαι τόσο ηλίθιος !

ΥΓ.: Και επειδή η ανοησία σου δεν έχει όρια , απευθύνομαι σε σένα panpam !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διάβασε , βρε ανόητε χαλβά , τι έχω γράψω στα προηγούμενα μηνύματά μου , για την κατάργηση των "-ισμών" !

Καλά , είσαι τόσο ηλίθιος ! ...


Μιλώντας για μπόχα... μίλα έτσι στους δικούς σου. Μα όλοι οι βρωμόστομοι βρέθηκαν να φιλοσοφούν;
Εσύ έγραψες για εξολόθρευση -ισμων. Αν εσύ δεν είσαι σαφής δεν είναι πρόβλημα των άλλων.
Ούτε είναι θεμιτό να ζητάς να δούνε αναγνώστες άλλες σελίδες και ποστ χωρίς να δίνεις παραπομπή.

Πλάκα έχει το πως από τη φιλοσοφία - και το φωτεινό περίβλημα - μια μικρή νυξούλα αποκαλύπτει τη μπόχα κάτω από κέλυφος...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

Εχω δεθεί με λουριά, αλλά κινδυνεύουν να σπάσουν...!

Κάνε κάτι, να γλυτώσουμε....γιατί μας βλέπω να παίρνουμε σβάρνα τους...γαλαξίες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμαλία

Εχω δεθεί με λουριά, αλλά κινδυνεύουν να σπάσουν...!

Κάνε κάτι, να γλυτώσουμε....γιατί μας βλέπω να παίρνουμε σβάρνα τους...γαλαξίες.

...


άρχισες το κλαψούρισμα;

Αυτό είναι το παροιμοιώδες "κοίτα ποιος μιλάει" (μιξοκλαίει έστω...)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 29/04/2014 15:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καθυστερημένο πλάσμα

Στο έχω ξαναπεί !

Σήκω φύγε !

Είσαι ένα (τουλάχιστον) ανεγκέφαλο , κακοηθέστατο υποκείμενο !

Όσο συνεχίζεις τις ανεκδιήγητες παρατηρήσεις σου , τόσο πιο πολύ εκτίθεσαι !

ΥΓ.: Εκτός αν πάσχεις από κάποια βαριά αρρώστια μαζοχισμού .

Τότε γρήγορα σε ψυχίατρο !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε καθυστερημένο πλάσμα

Στο έχω ξαναπεί !

Σήκω φύγε !

Είσαι ένα (τουλάχιστον) ανεγκέφαλο , κακοηθέστατο υποκείμενο !

Όσο συνεχίζεις τις ανεκδιήγητες παρατηρήσεις σου , τόσο πιο πολύ εκτίθεσαι !

ΥΓ.: Εκτός αν πάσχεις από κάποια βαριά αρρώστια μαζοχισμού .

Τότε γρήγορα σε ψυχίατρο !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Την αυτοκριτική στον καθρέφτη. Όχι δημόσια.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιο είναι αυτό το ηλίθιο πλάσμα που σε πιέζει να κάθεσαι μέσα στο forum και να συνεχίζεις να παραληρείς ;

Αν αποφασίζεις μόνος σου να εκθέτεις τον εαυτό σου , ε τότε είσαι βαριά άρρωστος !

Κάνε μια αυτοκριτική . Όχι βαθιά . Στα ρηχά . . .

Είσαι ντιπ ηλίθιος ! ντίπ αδιάβαστος ! τελείως αμόρφωτος ! αναιδέστατος !

Τι θέλεις εδώ μέσα :

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιο είναι αυτό το ηλίθιο πλάσμα που σε πιέζει να κάθεσαι μέσα στο forum και να συνεχίζεις να παραληρείς ;

Αν αποφασίζεις μόνος σου να εκθέτεις τον εαυτό σου , ε τότε είσαι βαριά άρρωστος !

Κάνε μια αυτοκριτική . Όχι βαθιά . Στα ρηχά . . .

Είσαι ντιπ ηλίθιος ! ντίπ αδιάβαστος ! τελείως αμόρφωτος ! αναιδέστατος !

Τι θέλεις εδώ μέσα :

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Νομίζω οι πιο πάνω εκφράσεις είναι περισσότερο αδιάβαστες, αμόρφωτες και παραληρηματικές από οτιδήποτε έχω γράψει. Σχολίασα κάτι που έγραψες. Αφού θεωρείς ότι αιτιολογημένα το έγραψες - πες το χωρίς προσβλητικές εκφράσεις... αλλά μπορείς;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλεις να με εξωθήσεις στα άκρα, για να πιαστείς από κάποια πρόστυχη έκφρασή μου που θα πώ για το άτομό σου . Δεν θα σου δώσω αυτή τη χαρά . Όχι γιατί θέλω να σου χαλάσω το χατήρι ! ! !

Αλλά γιατί η παιδεία που μου διδάξανε από το σπίτι μου και οι δάσκαλοι μου στα σχολεία που πήγα δεν μου το επιτρέπουν !

ΥΓ.: Κάποιος ή κάποια συνδίκτυα , κάποτε είχε συμβουλεύσει : "Μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο . Θα σε κατεβάσει στο επίπεδό του και θα χάσεις επειδή έχει περισσότερη πείρα" . Και είχε δίκιο ! ! !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλεις να με εξωθήσεις στα άκρα, για να πιαστείς από κάποια πρόστυχη έκφρασή μου που θα πώ για το άτομό σου . Δεν θα σου δώσω αυτή τη χαρά . Όχι γιατί θέλω να σου χαλάσω το χατήρι ! ! !

Αλλά γιατί η παιδεία που μου διδάξανε από το σπίτι μου και οι δάσκαλοι μου στα σχολεία που πήγα δεν μου το επιτρέπουν !

ΥΓ.: Κάποιος ή κάποια συνδίκτυα , κάποτε είχε συμβουλεύσει : "Μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο . Θα σε κατεβάσει στο επίπεδό του και θα χάσεις επειδή έχει περισσότερη πείρα" . Και είχε δίκιο ! ! !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Να χαίρεσαι την παιδεία που σε βάζει να γράφεις τα πιο κάτω:
quote:

... ηλίθιο πλάσμα ...Είσαι ντιπ ηλίθιος ! ντίπ αδιάβαστος ! τελείως αμόρφωτος ! αναιδέστατος !
...
Βρε καθυστερημένο πλάσμα
...
... ανεγκέφαλο , κακοηθέστατο υποκείμενο



Σου πέρασε από το νου ότι γίνεται να απαντήσεις ευγενικά και να εξηγήσεις το γιατί έχεις δίκιο; αντί τα πιο πάνω;
...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 29/04/2014 16:00:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκου ηλίθιε Πανίβλακα

Δεν είναι μέσα στους κανόνες του παιχνιδιού : το ότι όποιος θα μιλήσει τελευταίος . . . αυτός κερδίζει !

Αν όμως κάτι τέτοιο συμβαίνει τότε , ρε χαμένε , κέρδισες !

Ου τα π΄τα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άκου ηλίθιε Πανίβλακα

Δεν είναι μέσα στους κανόνες του παιχνιδιού : το ότι όποιος θα μιλήσει τελευταίος . . . αυτός κερδίζει !

Αν όμως κάτι τέτοιο συμβαίνει τότε , ρε χαμένε , κέρδισες !

....


Τι να πω; Μάλλον είναι η παιδεία που ΔΕΝ σου διδάξανε "από το σπίτι ... οι δάσκαλοι ... στα σχολεία που" πήγες αλλιώς θα μιλούσες ωραία και θα συζητούσαμε αντί τις υστερικές κορώνες....

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τελικά , πρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν καταφέραμε να εξολοθρεύσουμε όλους τους “-ισμούς” .....
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Ποιοι είστε "εσείς" που θέλετε να "εξολοθρεύσετε" και γιατί;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


χαχαχαχα Ωραιος panpam.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 15:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο σοβαρό χτύπημα στις ιδέες του το κατάφεραν οι καταστροφικές επιθέσεις του Hume τόσο εναντίον του ορθολογισμού όσο και εναντίον της ιδέας ότι η ανθρώπιμη πρόοδος είναι συνδεδεμένη με τη φυσική επιστήμη .

Το μεγαλύτερο μειονέκτημά του ήταν η ανικανότητά του να συνθέσει μια ικανοποιητική επιστημονική περιγραφή του ανθρώπου ως ατόμου που να συνοδεύει την περιγραφή του σύμπαντος ως μηχανισμού .

Η κοινωνική του αποτυχία ήταν η ανικανότητά του να υπερβεί την ιδέα μιας κοινωνίας που αποτελείται από ιδιοτελή , οικονομικώς επιτυχημένα άτομα με μια ρηχή άποψη περί “ανθρωπισμού” .

Βέβαια , οι στοχαστές του Διαφωτισμού προσπάθησαν να μας παράσχουν μια ευρύτρη και πιο εμπνευσμένη ιδέα του εαυτού μας .

Η επικρατούσα επιστήμη , όμως , ήταν η μηχανιστική φυσική , συνεπώς δεν είχε στη διάθεσή του κανένα σύνολο δεδομένων ή ιδεών που θα του επέτρεπαν να συνδέσει τον κόσμο , τη νόηση και την κοινωνία μέσω ενός επιστημονικού συλλογισμού τον οποίο επιδίωκε .

Ωστόσο , όποιες κι αν ήταν οι αποτυχίες και οι ασυνέπειες του Διαφωτισμού , μας άφησε πολλές ελπίδες για τη θέση του ατόμου στην κοινωνία .

Μπορούμε άραγε να προσδοκούμε κάτι καλύτερο από μια ορθή επιστημονική θεώρηση της νόησης ;

Ελπίζω να δείξω ότι το είδος εκείνο του αναγωγισμού που καταδίκαζε σε αποτυχία τα εγχειρήματα των στοχαστών του Διαφωτισμού ανασκευάζεται από τα δεδομένα που προέκυψαν τόσο από τη σύγχρονη νευροεπιστήμη όσο και από τη σύγχρονη φυσική .

Έχω ήδη υποστηρίξει ότι δεν είναι δυνατόν να εξηγήσει κανείς τη συμπεριφορά ενός ανθρώπου με όρους μορίων , θεωριών πεδίου ή φυσιολογίας .

Το να αναγάγει κανείς μια θεωρία της συμπεριφοράς ενός ατόμου σε μια θεωρία μοριακών αλληλεπιδράσεων είναι απλώς ανοησία , πράγμα που γίνεται φανερό αν αναλογιστούμε πόσο πολλά και διαφορετικά επίπεδα φυσικών , βιολογικών και κοινωνικών αλληλεπιδράσεων πρέπει να συντελεστούν πριν αναδυθεί η συνείδηση ανώτερης τάξης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 20:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγκέφαλός μας απαρτίζεται από 10 <11> (δέκα στην ενδεκάτη δύναμη) κύτταρα με τουλάχιστον 10 <15> (δέκα στην δεκάτη πέμπτη) συνδέσεις .

Κάθε κύτταρο έχει μια αφάνταστα περίπλοκη ρυθμιστική βιοχημεία που διέπεται από ειδικά σύνολα γονιδίων .

Τα κύτταρα αυτά συγκεντρώνονται κατά τη διάρκεια της μορφογένεσης και ανταλλάσσουν σήματα με έναν τρόπο που εξαρτάται από τη θέση τους για να συγκροτήσουν ένα σώμα και έναν εγέφαλο με εξαιρετικά πολυάριθμους βρόχους ελέγχου , που υποτάσσονται όλοι στους ομοιοστατικούς μηχανισμούς από του οποίους εξαρτάται η επιβίωση .

Η επιλογή που ενεργεί στα νευρωνικά ρεπερτόρια οδηγεί σε μεταβολές μυριάδων συνάψεων καθώς τα κύτταρα πεθαίνουν ή διαφοροποιούνται .

Η επιλογή ενός ζώου και η κίνησή του στον κόσμο επιτρέπουν τη συνεχή αντιληπτική και εννοιολογική κατηγοριοποίηση στις καθολικές χαρτογραφήσεις .

Η μνήμη αλληλεπιδρά δυναμικά με την αντιληπτική κατηγοριοποίηση μέσω συνδέσεων επανεισόδου .

Η μάθηση , που περιλαμβάνει τη σύνδεση της κατηγοριοποίησης με τις αξίες (στην πιο λεπτή μορφή της μέσα σε μια γλωσσική κοινότητα) , συνδέει τις συμβολικές και σημασιολογικές ικανότητες με τα εννοιολογικά κέντρα που ήδη παρέχουν τις ενσαρκωμένες δομές για την κατεργασία της σημασίας .

Είναι σχεδόν αδύνατον , και σε κάθε περίπτωση ανώφελο , να υπολογίσει κανείς τους σημαντικούς μοριακούς συνδυασμούς μιας τέτοιας αλληλουχίας γεγονότων , ακόμη και σε μονοωογενείς διδύμους .

Οι χαρτογραφήσεις είναι πάρα πολλές , και οι διαδικασίες είναι ατομικές και μη αναστρέψιμες .

Αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν για όλα αυτά οι ανθρωπιστές του Διαφωτισμού .

Ο Diderot προβληματιζόταν για το νευρικό σύστημα του φίλου του στο “Le Rêve de d’ Alembert” , αν μπορεί να ήταν ευχαριστημένος .

Η άποψη του Diderot για την ανθρώπινη συνείδηση άνοιξε το δρόμο για την ιδέα ότι το να είναι κανείς άνθρωπος δεν είναι απλώς ζήτημα φυσικής .

Έχω υποστηρίξει ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία πλήρης επιστήμη , και ασφαλώς καμία επιστήμη των ανθρώπινων όντων , μέχρι να εξηγηθεί η συνείδηση με βιολογικούς όρους .

Με δεδομένη την άποψη αυτή για τη συνείδηση ανώτερης τάξης , αυτό σημαίνει επίσης ότι πρέπει να εξηγήσουμε τις βάσεις πάνω στις οποίες δομείται η προσωπικότητα ή η εγώτητα .

Με τον όρο εγώτητα δεν εννοώ απλώς την ατομικότητα που αναδύεται από τη γενετική ή την ανοσολογία , αλλά την προσωπική ατομικότητα που αναδύεται από αναπτυξιακές και κοινωνικές αλληλεπιδράσεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 20:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγκέφαλός μας απαρτίζεται από 10 <11> (δέκα στην ενδεκάτη δύναμη) κύτταρα με τουλάχιστον 10 <15> (δέκα στην δεκάτη πέμπτη) συνδέσεις .

Κάθε κύτταρο έχει μια αφάνταστα περίπλοκη ρυθμιστική βιοχημεία που διέπεται από ειδικά σύνολα γονιδίων .

Τα κύτταρα αυτά συγκεντρώνονται κατά τη διάρκεια της μορφογένεσης και ανταλλάσσουν σήματα με έναν τρόπο που εξαρτάται από τη θέση τους για να συγκροτήσουν ένα σώμα και έναν εγέφαλο με εξαιρετικά πολυάριθμους βρόχους ελέγχου , που υποτάσσονται όλοι στους ομοιοστατικούς μηχανισμούς από του οποίους εξαρτάται η επιβίωση .

Η επιλογή που ενεργεί στα νευρωνικά ρεπερτόρια οδηγεί σε μεταβολές μυριάδων συνάψεων καθώς τα κύτταρα πεθαίνουν ή διαφοροποιούνται .

Η επιβίωση ενός ζώου και η κίνησή του στον κόσμο επιτρέπουν τη συνεχή αντιληπτική και εννοιολογική κατηγοριοποίηση στις καθολικές χαρτογραφήσεις .

Η μνήμη αλληλεπιδρά δυναμικά με την αντιληπτική κατηγοριοποίηση μέσω συνδέσεων επανεισόδου .

Η μάθηση , που περιλαμβάνει τη σύνδεση της κατηγοριοποίησης με τις αξίες (στην πιο λεπτή μορφή της μέσα σε μια γλωσσική κοινότητα) , συνδέει τις συμβολικές και σημασιολογικές ικανότητες με τα εννοιολογικά κέντρα που ήδη παρέχουν τις ενσαρκωμένες δομές για την κατεργασία της σημασίας .

Είναι σχεδόν αδύνατον , και σε κάθε περίπτωση ανώφελο , να υπολογίσει κανείς τους σημαντικούς μοριακούς συνδυασμούς μιας τέτοιας αλληλουχίας γεγονότων , ακόμη και σε μονοωογενείς διδύμους .

Οι χαρτογραφήσεις είναι πάρα πολλές , και οι διαδικασίες είναι ατομικές και μη αναστρέψιμες .

Αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν για όλα αυτά οι ανθρωπιστές του Διαφωτισμού .

Ο Diderot προβληματιζόταν για το νευρικό σύστημα του φίλου του στο “Le Rêve de d’ Alembert” , αν μπορεί να ήταν ευχαριστημένος .

Η άποψη του Diderot για την ανθρώπινη συνείδηση άνοιξε το δρόμο για την ιδέα ότι το να είναι κανείς άνθρωπος δεν είναι απλώς ζήτημα φυσικής .

Έχω υποστηρίξει ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία πλήρης επιστήμη , και ασφαλώς καμία επιστήμη των ανθρώπινων όντων , μέχρι να εξηγηθεί η συνείδηση με βιολογικούς όρους .

Με δεδομένη την άποψη αυτή για τη συνείδηση ανώτερης τάξης , αυτό σημαίνει επίσης ότι πρέπει να εξηγήσουμε τις βάσεις πάνω στις οποίες δομείται η προσωπικότητα ή η εγώτητα .

Με τον όρο εγώτητα δεν εννοώ απλώς την ατομικότητα που αναδύεται από τη γενετική ή την ανοσολογία , αλλά την προσωπική ατομικότητα που αναδύεται από αναπτυξιακές και κοινωνικές αλληλεπιδράσεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 20:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εγώτητα έχει αποφασιστική σημασία από φιλοσοφική άποψη .

Μερικά από τα προβλήματα που σχετίζονται με αυτήν θα μπορούσαν να οξυνθούν από την επιλεκτιστική άποψη που έχω υιοθετήσει για την ύλη της νόησης .

Θυμηθείτε , όμως , ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία επιστημονική θεωρία για ένα ατομικό εγώ (η υπόθεσή μας των ποιοτήτων) .

Παρ’ όλα αυτά , πιστεύω ότι μπορούμε να προχωρήσουμε σε μια πληρέστερη ιδέα περί ατομικής ελευθερίας , μια ιδέα ουσιώδη για οποιαδήποτε φιλοσοφική θεωρία που αφορά τις ανθρώπινες αξίες .

Τα θέματα με τα οποία θέλω να ασχοληθώ αφορούν τη σχέση μεταξύ συνείδησης και χρόνου , τις ατομικές και τις ιστορικές πλευρές της μνήμης , και το ερώτημα αν η άποψή μας περί ενός σκεπτόμενου συνειδητού υποκειμένου τροποποιεί την ιδέα μας περί αιτιότητας .

Θέλω επίσης να πραγματευτώ εν συντομία τη σύνδεση μεταξύ των συναισθημάτων και των ιδεών μας περί ενσαρκωμένης σημασίας .

Σε τελευταία ανάλυση , όλα αυτά τα θέματα σχετίζονται με το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης και συνεπώς με την ηθικότητα υπό συνθήκες θνητότητας .

Σύμφωνα με την εκτεταμένη TNGS , η μνήμη είναι το στοιχείο - κλειδί της συνείδησης , που συνδέεται με τη συνέχεια και με ποικίλες χρονικές κλίμακες .

Υπάρχει ένα σαφές χρονικό στοιχείο στην αντιληπτική κατηγοριοποίηση , και ένα ακόμη πιο εκτεταμένο στην εγκαθίδρυση μιας μνήμης που βασίζεται στις έννοιες .

Οι φυσικές κινήσεις ενός ζώου κινητοποιούν την αντιληπτική κατηγοριοποίηση , και η δημιουργία της μακροπρόθεσμης μνήμης που εξαρτάται από χρονικές συναλλαγές στον ιππόκαμπο .

Όπως έχουμε δει , η τζαιημσιανές ιδιότητες της συνείδησης ίσως παράγονται από τις λειτουργίες τέτοιων στοιχείων .

Στα ανθρώπινα όντα , όμως , η πρωτογενής και η ανώτερης τάξης συνείδηση συνυπάρχουν , και η καθεμιά έχει διαφορετικές σχέσεις με το χρόνο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 10:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη συνείδηση ανώτερης τάξης , η αίσθηση του παρελθόντος χρόνου είναι εννοιολογικό ζήτημα , που αφορά προγενέστερες διευθετήσεις κατηγοριών σε σχέση με ένα άμεσο παρόν το οποίο διέπεται από την πρωτογενή συνείδηση .

Η συνείδηση ανώτερης τάξης δεν βασίζεται στην τρέχουσα εμπειρία όπως η πρωτογενής συνείδηση , αλλά στην ικανότητα διαμόρφωσης μοντέλων του παρελθόντος και του μέλλοντος . Σε οποιαδήποτε κλίμακα , η αίσθηση του χρόνου είναι πρώτα απ’ όλα ένα συνειδητό γεγονός .

Οι ιδέες λοιπόν της συνείδησης και του “βιωμένου» χρόνου” συνδέονται πολύ στενά .

Είναι αποκαλυπτικό να συγκρίνουμε τον ορισμό του William James που δήλωσε ότι : η συνείδηση είναι “κάτι” το νόημα του οποίου “γνωρίζουμε μέχρι να μας ζητήσει κάποιος να το ορίσουμε” .

Ο χρόνος συνεπάγεται επαλληλία .

Ο L.E.J. Brouwer , οπαδός του ιντουισιονισμού στα μαθηματικά , έχει προτείνει μια πολύ γοητευτική υπόθεση όσον αφορά τη σύνδεση του χρόνου με την έννοια των αριθμών.

Προτείνει ότι όλα τα μαθηματικά στοιχεία (και ιδιαίτερα η ακολουθία των φυσικών αριθμών) προέρχονται από αυτό που ονομάζει “δυότητα”.

Η δυότητα είναι η αντίθεση ανάμεσα στην τρέχουσα συνειδητή εμπειρία (ένα από τα κύρια στοιχεία της οποίας είναι η πρωτογενής συνείδηση) και την άμεση επίγνωση της παρελθούσας εμπειρίας (που απαιτεί τη μεσολάβηση της συνείδησης ανώτερης τάξης) .

Η ιδέα αυτή είναι γοητευτική επειδή υποδεικνύει ότι η έννοια του αριθμού την οποία κατέχει καθένας από μας θα μπορούσε να μην προκύπτει απλώς από την αντίληψή μας διαφόρων συνόλων αντικειμένων στον εξωτερικό κόσμο .

Θα μπορούσε επίσης να προέρχεται εκ των έσω — από την ενόραση της δυότητας ή από εκείνη της δυότητας και της συνέχειας από κοινού . Μέσα από μια αναδρομική διαδικασία , θα μπορούσε κανείς να φτάσει στην έννοια των φυσικών αριθμών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 10:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποια κι αν είναι η πηγή των αφαιρέσεων αυτού του είδους , η προσωπική αίσθηση του ιερού , η αίσθηση του μυστηρίου και η αίσθηση της τάξης και της συνέχειας συνδέονται με τη χρονική συνέχεια όπως εμείς τη βιώνουμε . Και τη βιώνουμε ως άτομα , ο καθένας με κάπως διαφορετικό τρόπο .

Πράγματι , η ροή της κατηγοριοποίησης , είτε στην πρωτογενή είτε στην ανώτερης τάξης συνείδηση , είναι ατομική και μη αναστρέψιμη (μη αντιστρεπτή) .

Είναι ιστορία .

Η μνήμη αναπτύσσεται προς μία κατεύθυνση . Με λεκτικά μέσα , η αίσθηση της διάρκειας είναι μία ακόμη μορφή κατηγοριοποίησης .

Αυτή η αντίληψη περί χρόνου διακρίνεται από τη σχετικιστική έννοια του ωρολογιακού χρόνου που χρησιμοποιούν οι φυσικοί , ο οποίος από μικροσκοπική άποψη είναι αναστρέψιμος .

Πέρα από την ποικιλότητα και τη μη αναστρεψιμότητα των μακροσκοπικών φυσικών γεγονότων που αναγνωρίζονται από τους φυσικούς , ένας βαθύς λόγος για τη μη αναστρεψιμότητα του ατομικού βιωμένου χρόνου έγκειται στη φύση των επιλεκτικών συστημάτων .

Σε τέτοια συστήματα , η ανάδυση μιας διάταξης συντελείται εκ των υστέρων .Με δεδομένη την ποικιλία των ρεπερτορίων του εγκεφάλου , είναι εξαιρετικά απίθανο δύο επιλεκτικά γεγονότα , ακόμη και φαινομενικά ταυτόσημα , να έχουν ταυτόσημες συνέπειες .

Κάθε άτομο δεν υπόκειται , όπως όλα τα υλικά συστήματα , μόνο στο Δεύτερο Νόμο της θερμοδυναμικής , αλλά και σε ένα πολυεπίπεδο σύνολο μη αναστρέψιμων επιλεκτικών γεγονότων στην αντίληψη και τη μνήμη του .

Πράγματι , τα επιλεκτικά συστήματα είναι από τη φύση τους μη αναστρέψιμα .

Αυτή η “διπλή έκθεση” ενός προσώπου — στις μεταβολές του πραγματικού κόσμου που επηρεάζουν τα μη προθετικά αντικείμενα καθώς και στις ατομικές ιστορικές μεταβολές που συντελούνται στη μνήμη του ως προθετικού υποκειμένου — έχει σημαντικές συνέπειες .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 14:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όποια κι αν είναι η πηγή των αφαιρέσεων αυτού του είδους , η προσωπική αίσθηση του ιερού ..Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Δυστυχώς τα ίδια και τα ίδια - ακατάσχετη φλυαρία με ένα ψευδο"ακαδημαϊκό" στυλ (χωρίς να θεμελιώνονται τα... δόγματα) αλλά μάλλον... καμιά βελτίωση....

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 14:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν υπήρξε βελτίωση Κηφέα.
Αναλαμπή θα ήταν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 14:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα !!!

Γιατί νόμιζα ότι αναβαθμίστηκες !!!

Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια Παντελή μου !!!

Προσπαθείς ναίμεν , αλλά δεν . . . μπορείς

Ό,τι και να κάνεις δεν . . .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 14:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κρίμα !!!

Γιατί νόμιζα ότι αναβαθμίστηκες !!!

Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια Παντελή μου !!!

Προσπαθείς ναίμεν , αλλά δεν . . . μπορείς

Ό,τι και να κάνεις δεν . . .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Κρίμα γιατί εκτός από τα δήθεν δεν θέλεις να βελτιωθείς.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Επειδή μ'έχεις εκπλήξει με τον . . . υψηλό δείκτη νοημοσύνης σου , σε ενημερώνω ότι το προηγούμενο μήνυμά μου απευθύνεται σε σένα (το λέω αυτό γιατί την άλλη φορά διερωτώσουν αν απευθυνόμουν σε σένα ) . . .

Ελπίζω να καταλάβεις . . . τι σου γράφω

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 15:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...(το λέω αυτό γιατί την άλλη φορά διερωτώσουν αν απευθυνόμουν σε σένα ) . . .

Ελπίζω να καταλάβεις . . . τι σου γράφω ...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy