ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 10:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε θαθελες να μου πεις την εννοια της ετυμολογισης του ονοματος που φερεις?
...

Αχ πας ν'ανοίξεις παλιές πληγές, στα νεοελληνικά το λέω: Σκουντούφλης (αυτός που μάχεται τη νίκη του)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 18:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο νούς, η σκέψη, η νοημοσύνη, είναι υλικά?

Αν δεν είναι, τότε πως είμαστε σε θέση να αποφασίζουμε, για τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου, αγνοώντας την ερμηνεία του όρου ψυχή?

Πως θα καταφέρουμε να ταυτοποιήσουμε, ένα γνωστό υλικό ( εγκέφαλος), με ένα άγνωτο Χ, την ψυχή?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


h pisti se mia ayli psixi einai kathara antiepistimoniki doksasia

h epistimi exei apodeiksei ta panta einai yli

gia tin epistimi yparxoun egkefalikes leitourgies tipote allo kamia mythiki psixi fantasmata pnevmata theoi mono egkefalos

dystyxos h epiviwsi tis doksasias ofeiletai ston xristianinismo

protoi oi ellines arnithikan to xristianiko skotadismo gia ton ellina den yparxei psixi yparxei to Xaos pou einai to sympan prin to bing bang

ta panta einai yli epivevaiomena apodedeigmena

akouste ton Kifea ligo!!!

h doksaisia stin aniparkti psixi anikei stin sfaira tou paralogou kai tou apithanou auta anikon stous xristianous


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 18:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
h pisti se mia ayli psixi einai kathara antiepistimoniki doksasia

h epistimi exei apodeiksei ta panta einai yli

gia tin epistimi yparxoun egkefalikes leitourgies tipote allo kamia mythiki psixi fantasmata pnevmata theoi mono egkefalos

dystyxos h epiviwsi tis doksasias ofeiletai ston xristianinismo

protoi oi ellines arnithikan to xristianiko skotadismo gia ton ellina den yparxei psixi yparxei to Xaos pou einai to sympan prin to bing bang

ta panta einai yli epivevaiomena apodedeigmena

akouste ton Kifea ligo!!!

h doksaisia stin aniparkti psixi anikei stin sfaira tou paralogou kai tou apithanou auta anikon stous xristianous


Και τα ελληνικά είναι εφεύρεση των χριστιανών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 19:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
h pisti se mia ayli psixi einai kathara antiepistimoniki doksasia

h epistimi exei apodeiksei ta panta einai yli

gia tin epistimi yparxoun egkefalikes leitourgies tipote allo kamia mythiki psixi fantasmata pnevmata theoi mono egkefalos

dystyxos h epiviwsi tis doksasias ofeiletai ston xristianinismo

protoi oi ellines arnithikan to xristianiko skotadismo gia ton ellina den yparxei psixi yparxei to Xaos pou einai to sympan prin to bing bang

ta panta einai yli epivevaiomena apodedeigmena

akouste ton Kifea ligo!!!

h doksaisia stin aniparkti psixi anikei stin sfaira tou paralogou kai tou apithanou auta anikon stous xristianous


Και τα ελληνικά είναι εφεύρεση των χριστιανών;

oles oi efevresis anikoun stous Ellines

Oi xristianoi efivran mono tin apati kai to psema

ena apo ayta einai kai h zoh meta thanaton den yparxei psixi den yparxei zoh meta thanaton den yparxei tipota PARAMYTHIA!

diavase se parakalo ligo ti leei o Kifeas gia tis organotikies arxes tou egkefalou pou apokalyptei h epistimi

stin pramatikotita den eimaste allo apo mixanes

h psixi h syneidisi h voulisi ta panta einai mia plani xristianiki!

h epistimi mas anoikse ta matia kai tsakise ta psemata tou xristianismou

elpizo na min eisai xristianos giati tote tsampa spatalao tin ora mou na sou milao

den pernoun autoi apo logia exoun provlima egkefaliko

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 19:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...h pisti se mia ayli psixi einai kathara antiepistimoniki doksasia

...


Αλήθεια; Τότε οι ιδέες για τη Βαρύτητα είναι αντιεπιστημονικές, γιατί δεν υπάρχει κάτι "υλικό" που να κάνει τις μάζες να έλκονται μεταξύ τους - οι μάζες είναι υλικές αλλά η έλξη τί είναι; Μη-υλική άρα αντιεπιστημονική.
Και τι να πούμε για τη χαρά, τη λύπη, το θυμό, την άγνοια - μπορείς να εκδηλώσεις την άγνοιά σου πχ (το βλέπουμε) αλλά δε μπορούμε να δείξουμε την άγνοια (ή τη χαρά κτλ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 19:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

oles oi efevresis anikoun stous Ellines

Oi xristianoi efivran mono tin apati kai to psema

ena apo ayta einai kai h zoh meta thanaton den yparxei psixi den yparxei zoh meta thanaton den yparxei tipota PARAMYTHIA!


Εδώ κάνεις λάθος γιατί και οι αρχαίοι Έλληνες είχαν τα ηλύσια πεδία και τον Θεό του κάτω κόσμου τον Άδη.
Και όπως έχω αναφέρει και σε παλιό μου μήνυμα σου μεταφέρω ένα απόσπασμα:


quote:

Και συνεχίζω για να συνδυάσω την ψυχή με το ασυνείδητο και θα ήθελα εδώ να σας γεννηθούν κάποιες απορίες, για να το δούμε αυτό βάζω ένα απόσπασμα για το τι πίστευε ο Πλάτωνας και θα το σχολιάσω μετά.
Ο Πλάτων αναπτύσσει την δική του θεωρία για τον προορισμό της ψυχής, χωρίς να διαφωνεί με τον Πυθαγόρα και συνδέει όλα τα νοήματα σε μια ανώτερη Ενότητα.

Επηρεασμένος βαθιά ο Πλάτων από τον φιλόσοφο Εμπεδοκλή και σε απόλυτη συμφωνία μαζί του για την προέλευση και τη μοίρα της ψυχής σ’ αυτόν και τον άλλο κόσμο, αναπτύσσει τη θεωρία του “Περί Ψυχής”, που απασχολεί μέχρι σήμερα την Παγκόσμια Επιστημονική Κοινότητα για το εύρος των νοημάτων της και τις κρυμμένες αλήθειες της.

“Η ψυχή του ανθρώπου έχει θεία καταγωγή. Σύμφωνα με κάποιο νόμο του κόσμου ή κι ένα μεγάλο παράπτωμά της, υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει τον άλλο κόσμο, να κατέβει στη Γη και να κατοικήσει σ’ ένα άλλο σώμα. Από το σώμα αυτό, ελευθερώνεται με τον θάνατο.

Στην πορεία της προς τον καινούργιο της προορισμό, το Δικαστήριο των Νεκρών κρίνει τις πράξεις, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές της ψυχής κατά την περίοδο που κατοικούσε στο σώμα, και αποφασίζει αν δικαιούται κατά το νόμο η ψυχή να μείνει ελεύθερη και να επιστρέψει στο λίκνο του Θεού, ή να ξαναμπεί σε νέα σώματα ανθρώπων ή ακόμα και ζώων, ανάλογα με τα κρίματά της, μέχρι να μπορέσει να εξαγνισθεί ολότελα”.

Η Πλατωνική ψυχή γνωρίζει και κινεί μόνη της όλα τα πράγματα της φύσης και του κόσμου. Τίποτε μέσα στη φύση δεν δραστηριοποιείται έξω από την ψυχή, γιατί μόνον αυτή έχει μέσα στην Ουσία της την Απόλυτη Γνώση, τον Παγκόσμιο Νου.


Δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο καλή συνέχεια.

Edited by - maria3 on 05/02/2014 19:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 20:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα είναι ΥΛΗ/ΗΛΥ... κάτω και πάνω... χαμηλή και υψηλή συχνότητα...Ρέει... όλα είναι ΈΝΑ.
Δεν το γνωρίζω.... το ψυχανεμίζομαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 23:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
luciferian666
h psixi h syneidisi h voulisi ta panta einai mia plani xristianiki!

Πλάτωνος Φαίδων

ΣΩΚΡΑΤΗΣ [107c]:
(...) ἀλλὰ τόδε γ᾽, ἔφη, ὦ ἄνδρες, δίκαιον διανοηθῆναι, ὅτι, εἴπερ ἡ ψυχὴ ἀθάνατος, ἐπιμελείας δὴ δεῖται οὐχ ὑπὲρ τοῦ χρόνου τούτου μόνον ἐν ᾧ καλοῦμεν τὸ ζῆν, ἀλλ᾽ ὑπὲρ τοῦ παντός, καὶ ὁ κίνδυνος νῦν δὴ καὶ δόξειεν ἂν δεινὸς εἶναι, εἴ τις αὐτῆς ἀμελήσει. εἰ μὲν γὰρ ἦν ὁ θάνατος τοῦ παντὸς ἀπαλλαγή, ἕρμαιον ἂν ἦν τοῖς κακοῖς ἀποθανοῦσι τοῦ τε σώματος ἅμ᾽ ἀπηλλάχθαι καὶ τῆς αὑτῶν κακίας μετὰ τῆς ψυχῆς. νῦν δέ, ἐπειδὴ ἀθάνατος φαίνεται οὖσα, [107d] οὐδεμία ἂν εἴη αὐτῇ ἄλλη ἀποφυγὴ κακῶν οὐδὲ σωτηρία, πλὴν τοῦ ὡς βελτίστην τε καὶ φρονιμωτάτην γενέσθαι. οὐδὲν γὰρ ἄλλο ἔχουσα εἰς Ἅιδου ἡ ψυχὴ ἔρχεται πλὴν τῆς παιδείας τε καὶ τροφῆς, ἃ δὴ καὶ μέγιστα λέγεται ὠφελεῖν ἢ βλάπτειν τὸν τελευτήσαντα, εὐθὺς ἐν ἀρχῇ τῆς ἐκεῖσε πορείας. (...)

quote:
stin pramatikotita den eimaste allo apo mixanes
Άρα δεν έχουμε ελεύθερη βούληση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 07:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gamo to stanio mou proiniatika!!!

re pate kala???????? mou kanete plaka etsi????? den einai dynaton na milate sobara!!! oxi!!!

kai ego elega gia tous kammenous xristianous kai ta pistevo tous.

ti mou grafete tora edo? eleos!!!

oso antiepistimoniki einai h xristianiki anastasi allo toso einai h metnesarkosi

den yparxei nomos karma kai aidies den yparxei psixi, den yparxei synexia meta thanaton

ta panta ekselisontai me kathara tyfles tyxaies automates genetikes metallakseis syn tin fisiki epilogi

den apofasizei theos i mia aniparkti anoteri arxi se ti tha ekselixthis auto ginete me tyxaies metalakseis pou apaition xiliades xronia!

auta ta apedeikse h epistimi idi! teleia kai paula!!! o antropos exei pithikoeidi progono

den yparxei kalo kai kako auta einai fantasies isa isa to apofasistiko to ameilikto dynato on exei perisoteres elpides na epiviosei apo adynamo kai thriskolipto stin maxi gia epiviosi kai ekselixi

diladi ti mou lete? yparxei ena karma aorato aprosopo h ena dikastirio theon pou stekete pano apo ton planiti Gi kai apofasizei? auta einai paramithia nomizete re oti o planitis mas einai simantikos gia na parakoloothitai apo aniparkta onta??? ena strema einai sto axanes

mou eiste kai seis geokentrikoi san kati kamenous xristianous re?? pate kala?? eleos!!! nomizete pos ola ta fota peftoun stin Gi?
mia skoni ena tipota einai o planitis mas kai meis to idio


a re kaimene Kifea ti exeis na antimetopiseis den ftanane oi xristianoi......exome kai allos thriskoliptous tora

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 08:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
luciferian666 δηλαδή εσύ αυτό το νικ το επέλεξες για να δείξεις ότι είσαι αποστάτης και πας ενάντια στο κατεστημένο;

Η επιστήμη πολλά πράγματα δεν έχει εξηγήσει για το μεταφυσικό, τελεία και παύλα.

Ούτε εγώ πιστεύω στην μετενσάρκωση, αλλά μέχρι εκεί, δεν ήρθαμε σε αυτό το κόσμο, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ.... μας, δηλαδή αυτό πρέπει να περνάμε προς τα έξω, γινόμαστε καλύτεροι έτσι;

Ναι εδώ είναι ο παράδεισος και εδώ η κόλαση, αλλά πρέπει να υπάρχουν νόμοι για να συνετιζόμαστε και αυτοί τι στιγμή δεν υπάρχει τίποτα, το καταλαβαίνεις;

Ε αφού ήμαστε και μηχανοκίνητοι καλά κάνουν οι άνθρωποι που συσσωρεύουν τον πλούτο και οι άλλοι άνθρωποι πεινάνε και τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν.

Δηλαδή εσύ τι περιμένεις να γίνει;

Ο πλανήτης μας δεν είναι σημαντικός εμείς μιλάμε ακόμα με την γλώσσα και βρυχόμαστε όπως όλα τα ζώα του πλανήτη και ίσως είμαστε υπό παρακολούθηση γιατί το είδος δεν έχει εξελιχθεί από μόνο του εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια.

Αν καταγόμασταν από τους πιθήκους τότε δεν έπρεπε να υπάρχουν, όπως και δεν υπάρχουν και οι δεινόσαυροι, απλά τα πράγματα, θα είχαν εξελιχθεί και αυτοί, αλλά βλέπουμε ότι δεν εξελίχθηκαν ούτε πέταξαν το τρίχωμα τους ούτε μίλησαν, όσο και αν προσπαθήσαμε και εμείς να το παίξουμε υπέρ όντα και να τους διασταυρώσουμε και να τους εξελίξουμε.

Συν ότι η επιστήμη βρίσκεται ακόμα πολύ πίσω, θες να μου πεις ότι έχει ανακαλύψει την γλώσσα του μυαλού, κοινώς τηλεπάθεια που έχω αναφέρει ποιο πάνω;

Έχει ανακαλύψει πως υλοποιούνται οι εικόνες και πως κάποιοι άνθρωποι έχουν ενόραση;

Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα, τις προάλλες δυστυχώς πέθανε ο παππούς μου και το είδα, ένιωσα δύο σημαδιακά όνειρα, στο ένα ήταν νέος και με είχε τσιμπήσει σκορπιός και στο άλλο ένιωσα την μορφή του, πάλι νέα και τον μπέρδεψα με τον πατέρα μου και κάτι μου έλεγε θα πεθάνει, πως ο εξηγείς αυτό;

Δεν είναι ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα είμαι όπως όλοι οι άνθρωποι απλά προσπαθώ και έχω αποδεχθεί την φύση μου.

Και μην μου πεις ότι ήταν αναμενόμενο, όχι ήταν μεν σε μεγάλη ηλικία αλλά καλά, δεν πρόλαβε να πάει ούτε στο νοσοκομείο, ούτε είχε συμπτώματα να τα έχω ακούσει και να επηρεαστώ ήταν καλά.

Επειδή κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν τέτοιες εμπειρίες και δεν το έχουν αποδεχθεί δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Συν ότι η ΝΑΣΑ έχει προγράμματα ενόρασις και τηλεπάθειας, νομίζεις ότι το κάνουν τυχαία;

Τι δεν έχει αποδειχθεί;

Ο αόρατος κόσμος ως προς εμάς υπάρχει, ναι είναι υλικός αλλά αόρατος προς εμάς, γιατί δεν βλέπουμε και δεν νιώθουμε και δεν εννοώ τα φαντάσματα.

Εσύ δεν είσαι εγωιστής που πιστεύεις ότι σε ολόκληρο το σύμπαν υπάρχει μόνο στην γη ζωή και μάλιστα εξελιγμένη;


Edited by - maria3 on 06/02/2014 08:17:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 12:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Αναγκάζομαι , μετά απ’όλα αυτά που αναφέρατε στα παραπάνω μηνύματα , να κάνω μια παρέκβαση , και ν’αναφερθώ σε θεσεις και συμπεράσματα που έχω καταθέσει παλαιότερα σε άλλα topics . Θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο περιληπτικός , αλλά συγχρόνως επαρκώς αναλυτικός , για να γίνω κατανοητός :

Ένα από τα σποδαιότερα προβλήματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο (ίσως το σημαντικότερο) , είναι το εξής :

Διαθέτουμε μια ορισμένη εικόνα του εαυτού μας ως ανθρώπινου όντος , που μας δίνει η κοινή λογική και η οποία πολύ δύσκολα εναρμονίζεται με την ολική “επιστημονική” αντίληψη για τον φυσικό κόσμο . Θεωρούμε ότι ο εαυτός μας είναι ενσυνείδητος , ελεύθερος , νοήμων και έλλογος φορέας , σε έναν κόσμο που η επιστήμη μας λέει ότι συγκροτείται ολοκληρωτικά από άνοα , χωρίς νόημα , φυσικά σωματίδια .

Λοιπόν , πώς μπορούμε να ταιριάξουμε αυτές τις δυο αντιλήψεις ;

Παραδείγματος χάριν , πώς είναι δυνατόν ο κόσμος να περιέχει μόνον μη συνειδητά φυσικά σωματίδια και όμως να περιέχει συνείδηση ;

Πώς μπορεί ένα μηχανιστικό σύμπαν να περιέχει ανθρώπινα όντα που δρουν προθετικά – δηλαδή ανθρώπινα όντα που μπορούν να παραστήσουν νοητικά τον κόσμο τους ; Εν ολίγοις , πώς μπορεί ο ουσιαστικά άνευ νοήματος κόσμος να περιέχει νοήματα ;

Ίσως είναι μια απορία που θάπρεπε να μας απασχολήσει .

Με δεδομένες τις επιτυχίες των φυσικών επιστημών , δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι , στο στάδιο της πνευματικής ανάπτυξης που βρισκόμαστε , μπαίνουμε στον πειρασμό να υποβαθμίζουμε τη θέση των νοητικών οντοτήτων .

Έτσι , οι περισσότερες από τις υλιστικές αντιλήψεις για τον νου , που είναι αυτή την εποχή της μόδας – όπως ο λειτουργισμός , ο συμπεριφορισμός και ο φυσικαλισμός – καταλήγουν να αρνούνται , έμμεσα ή άμεσα , ότι υπάρχουν αντικείμενα όπως αυτό που συνήθως εννοούμε λέγοντας νους . Δηλαδή , αρνούνται ότι πράγματι διαθέτουμε εγγενώς υποκειμενικές , συνειδητές νοητικές καταστάσεις και ότι αυτές είναι εξίσου πραγματικές και μη αναγώγιμες όσο και οτιδήποτε άλλο στο σύμπαν .

Γιατί άραγε , το κάνουν αυτό ;

Πώς συμβαίνει και τόσες πολλές προτεινόμενες θεωρίες καταλήγουν να αρνούνται τον εγγενώς νοητικό χαρακτήρα των νοητικών φαινομένων ;

Νομίζω ότι , αν μπορέσουμε να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα , θα καταλάβουμε γιατί το πρόβλημα της σχέσης ανάμεσα στο σώμα και τον νου φαίνεται απροσπέλαστο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα .

Ας δούμε , για μια ακόμη φορά , το πρόβλημα που , σύμφωνα με τη γνώμη πολλών φιλοσόφων , είναι το δυσκολότερο απ’όλα τα προβλήματα , φωτίζοντάς το από μια άλλη οπτική γωνία :

Ποια είναι η σχέση του νου μας με το υπόλοιπο σύμπαν ;

Είμαι σίγουρος πως θα αντιληφθείτε ότι αυτό είναι το παραδοσιακό πρόβλημα της σχέσης που έχει ο νους με τον εγκέφαλο ή ο νους με το σώμα .

Στη σύγχρονη εκδοχή του συνήθως παίρνει την εξής μορφή :

Πώς σχετίζεται ο νους με τον εγκέφαλο ;

Τα χαρακτηριστικά των νοητικών φαινομένων συνετέλεσαν στο να φαίνεται αδύνατον να ταιριάξουν τα νοητικά φαινόμενα με την “επιστημονική” αντίληψή μας για τον κόσμο , η οποία τον θέλει να αποτελείται από υλικά αντικείμενα .

Και αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που , πράγματι , δυσκολεύουν το πρόβλημα της σχέσης ανάμεσα στο σώμα και τον νου .

ΥΓ.: Θα επανέλθω σύντομα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Ένα από τα σποδαιότερα προβλήματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο (ίσως το σημαντικότερο) , είναι το εξής :

Διαθέτουμε μια ορισμένη εικόνα του εαυτού μας ως ανθρώπινου όντος , που μας δίνει η κοινή λογική και η οποία πολύ δύσκολα εναρμονίζεται με την ολική “επιστημονική” αντίληψη για τον φυσικό κόσμο . Θεωρούμε ότι ο εαυτός μας είναι ενσυνείδητος , ελεύθερος , νοήμων και έλλογος φορέας , σε έναν κόσμο που η επιστήμη μας λέει ότι συγκροτείται ολοκληρωτικά από άνοα , χωρίς νόημα , φυσικά σωματίδια .

Λοιπόν , πώς μπορούμε να ταιριάξουμε αυτές τις δυο αντιλήψεις ;

Παραδείγματος χάριν , πώς είναι δυνατόν ο κόσμος να περιέχει μόνον μη συνειδητά φυσικά σωματίδια και όμως να περιέχει συνείδηση ; ...


τὸ γὰρ ὅλον πρότερον ἀναγκαῖον εἶναι τοῦ μέρους· (Συνήθως παραφρασμένο ως "Το όλον είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των μερών του") Σ'αυτό συνοψίζεται το ζήτημα (και στο σημείο όπου αναφέρεται http://www.greek-language.gr/Resources/ancient_greek/anthology/literature/browse.html?text_id=324 βλέπω μια αναλογία με όσα λες)

ΥΓ
Αμφιβάλλω βέβαια για το αν είναι από τα "σπουδαιότερα προβλήματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο" θα ήταν πρώτο στις ειδήσεις και απ'ότι είδα ως πρώτη είδηση ήταν: Μετά το τελεσίγραφο Κλειστό το ένα ρεύμα της Εγνατίας οδού στη Βέροια από τους αγρότες


Edited by - panpam on 06/02/2014 12:46:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 12:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σπουδαιότερο από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι η συνείδηση .

Εγώ , τη στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο , κι εσείς , τη στιγμή που το διαβάζετε , έχουμε συνείδηση . Πρόκειται για ένα απλό γεγονός ότι ο κόσμος μας περιέχει τέτοιες νοητικές καταστάσεις και γεγονότα , αλλά είναι δύσκολο να δούμε πως απλά φυσικά συστήματα μπορούν να διαθέτουν συνείδηση .

Πώς μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο ;

Παραδείγματος χάριν , πώς είναι δυνατόν αυτό το λευκό υλικό μέσα στο κρανίο μου να έχει συνείδηση : Συνείδηση ;

Νομίζω ότι η ύπαρξη συνείδησης πρέπει να προκαλεί το θαυμασμό μας . Είναι αρκετά εύκολο να φανταστούμε ένα σύμπαν που να μην την περιέχει , αλλά όταν το κάνουμε , βλέπουμε ότι φανταζόμαστε ένα σύμπαν που στ’αλήθεια δεν έχει νόημα .

Η συνείδηση είναι το κεντρικό γεγονός της ιδιάζουσας ανθρώπινης ύπαρξης επειδή χωρίς αυτήν όλες οι άλλες ανθρώπινες πλευρές της ύπαρξής μας – γλώσσα , αγάπη , χιούμορ και τα λοιπά – θα ήταν αδύνατες .

Με την ευκαιρία , νομίζω πως είναι σκανδαλώδες το γεγονός ότι οι σύγχρονες συζητήσεις στη φιλοσοφία και την ψυχολογία έχουν τόσο λίγα ενδιαφέροντα πράγματα να μας πουν για τη συνείδηση .

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό του νου είναι αυτό που οι φιλόσοφοι και οι ψυχολόγοι αποκαλούν “ προθετικότητα ” , και είναι εκείνο σύμφωνα με το οποίο οι νοητικές καταστάσεις μας κατευθύνονται σε κάτι , ή αναφέρονται σε κάτι , ή ανήκουν σε αντικείμενα και καταστάσεις του κόσμου διαφορετικές από αυτές τις ίδιες .

Εδώ μπορούμε να τονίσουμε ότι η “προθετικότητα” δεν αναφέρεται μόνο σε σκοπούς , αλλά και σε πίστεις , επιθυμίες , ελπίδες , φόβους , αγάπη , μίσος , λαγνεία , αποστροφή , ντροπή , υπερηφάνεια , οργή , διασκέδαση , και όλες εκείνες τις νοητικές καταστάσεις (συνειδητές ή μη) που αναφέρονται στον κόσμο πέρα από τον νου , ή σχετίζονται με αυτόν .

Το ερώτημα που θέτει η προθετικότητα μοιάζει πολύ με εκείνο που θέτει η συνείδηση :

Πώς γίνεται αυτή η ουσία που είναι μέσα στο κεφάλι μου να σχετίζεται με οτιδήποτε ;

Πώς μπορεί να αναφέρεται σε κάτι ;

Σε τελική ανάλυση , αυτή η ουσία στο κεφάλι μου αποτελείται από "άτομα στο κενό" , έτσι όπως και η υπόλοιπη υλική πραγματικότητα συγκροτείται από άτομα στο κενό .
Για να το πούμε απροκάλυπτα , πώς είναι δυνατόν άτομα στο κενό να αναπαριστούν κάτι ;

Με τον όρο “νους” , εννοώ απλώς την ακολουθία σκέψεων , συναισθημάτων και εμπειριών , συνειδητών και μη , που συγκροτούν τη νοηματική μας ζωή .

Είναι πολύ δύσκολο να αντισταθούμε στην ιδέα ότι ο νους είναι ένα είδος αντικειμένου , ή ίσως μια αρένα , ή ακόμη ένα είδος μαύρου κουτιού όπου συμβαίνουν όλες οι νοητικές λειτουργίες .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 13:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam :

τὸ γὰρ ὅλον πρότερον ἀναγκαῖον εἶναι τοῦ μέρους· (Συνήθως παραφρασμένο ως "Το όλον είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των μερών του") Σ'αυτό συνοψίζεται το ζήτημα (και στο σημείο όπου αναφέρεται http://www.greek-language.gr/Resources/ancient_greek/anthology/literature/browse.html?text_id=324 βλέπω μια αναλογία με όσα λες)

ΥΓ
Αμφιβάλλω βέβαια για το αν είναι από τα "σπουδαιότερα προβλήματα που απασχολούν τον σημερινό άνθρωπο" θα ήταν πρώτο στις ειδήσεις και απ'ότι είδα ως πρώτη είδηση ήταν: Μετά το τελεσίγραφο Κλειστό το ένα ρεύμα της Εγνατίας οδού στη Βέροια από τους αγρότες


Με αυτό το μήνυμά μου , φίλε panpam , τελειιώνω την παρέκβαση μου . Αν μετά τις διευκρινίσεις μου απαιτηθεί , επανερχόμαστε .

Το τρίτο χαρακτηριστικό του νου που φαίνεται να συμβιβάζεται δύσκολα με μια επιστημονική αντίληψη της πραγματικότητας είναι η υποκειμενικότητα των νοητικών καταστάσεων .

Αυτή η υποκειμενικότητα χαρακτηρίζεται από γεγονότα όπως ότι εγώ νιώθω τους πόνους μου ενώ εσύ δεν μπορείς να τους νιώσεις .

Βλέπω τον κόσμο από τη δική μου σκοπιά . Τον βλέπεις από την δική σου .

Έχω συνείδηση του εαυτού μου και των εσωτερικών μου νοητικών καταστάσεων και τα αντιλαμβάνομαι ως διαφορετικά από τον εαυτό και τις εσωτερικές νοητικές καταστάσεις των άλλων ανθρώπων .

Από τον δέκατο έβδομο αιώνα και μετά αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα ως κάτι που πρέπει να μπορεί να προσεγγίζεται εξίσου από όλους τους επαρκείς παρατηρητές – πιστεύουμε δηλαδή , ότι πρέπει να είναι αντικειμενική .

Πώς , λοιπόν , να ταιριάξουμε την πραγματικότητα των υποκειμενικών νοητικών φαινομένων με την επιστημονική αντίληψη που θέλει την πραγματικότητα ολοκληρωτικά αντικειμενική ;

Τέλος υπάρχει ένα τέταρτο πρόβλημα , το πρόβλημα του νοητικού αιτίου .

Υποθέτουμε όλοι , με βάση την κοινή λογική , ότι οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας διαφοροποιούν πραγματικά τον τρόπο της συμπεριφοράς μας , ότι πράγματι είναι τα αίτια κάποιων αποτελεσμάτων στον φυσικό κόσμο .

Αποφασίζω , για παράδειγμα , να σηκώσω το χέρι μου και , αμέσως , το χέρι μου σηκώνεται .

Αλλά εάν οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας είναι πράγματι νοητικά , τότε πώς μπορούν να επιδρούν σε κάτι φυσικό ;

Πώς θα μπορούσε κάτι νοητικό να αλλάξει κάτι φυσικό ;

Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε ότι οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας μπορούν και , με κάποιο τρόπο , επιδρούν χημικά πάνω στον εγκέφαλο και το υπόλοιπο νευρικό σύστημά μας ;

Πώς θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο ; Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε ότι οι σκέψεις μπορούν να τυλιχτούν γύρω στους νευρίτες ή να κουνήσουν τους δενδρίτες ή να τρυπώσουν από την κυτταρική μεμβράνη και να επιτεθούν στον κυτταρικό πυρήνα ;

Αυτά τα τέσσερα χαρακτηριστικά : Η συνείδηση , η προθετικότητα , η υποκειμενικότητα και η νοητική αιτιότητα , κάνουν το πρόβλημα της σχέσης του σώματος με τον νου να φαίνεται τόσο δύσκολο .

Αυτά είναι τα πραγματικά χαρακτηριστικά της νοητικής μας ζωής που δέχεται η σύγχρονη νευροφυσιολογία . Δεν συνυπάρχουν όλα σε κάθε νοητική κατάσταση αλλά κάθε ικανοποιητική περιγραφή του νου και της σχέσης του με το σώμα πρέπει να τα λαμβάνει υπ όψιν της .

Φαίνεται πως τα νοητικά φαινόμενα , συνειδητά και μη , οπτικά ή ακουστικά , οι πόνοι , η επιθυμία για γέλιο , οι σκέψεις και όλη η νοητική μας ζωή , έχουν σαν αίτιο εγκεφαλικές λειτουργίες .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 13:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι εδώ είναι ο παράδεισος και εδώ η κόλαση, αλλά πρέπει να υπάρχουν νόμοι για να συνετιζόμαστε και αυτοί τι στιγμή δεν υπάρχει τίποτα, το καταλαβαίνεις;

Ε αφού ήμαστε και μηχανοκίνητοι καλά κάνουν οι άνθρωποι που συσσωρεύουν τον πλούτο και οι άλλοι άνθρωποι πεινάνε και τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν.


Agapiti mou tha ithela na mou exigiseis pos o oiktos kai h agapi gia ta paidia ths Afrikis eunoei thn dikia mou kai dikia sou epiviosi kai ekselixi

mia antilopi otan prokeitai na epitethei den niothei oikto gia ton adynamo antipalo aplos ton katasparazei kai ton troei

an ta paidia ths Afrikis vrethoun se pio pleonektiki thesi den tha distasoun na kanoun to idio me tin antilopi akomi kai se anthropina onta kai poly kala giati kseroun poioi einai oi nomoi ths epiviosis

ta synaisthimata anikoun stous adynamous pou the eksafanistoun apo tin fisiki epilogi

kai tha so po tora pragmata pou den tolma allos na anaferei giati fovatai tin ekklisia!!!

o egkefalos tou anthropou ton vohthise stin epiviwsi
o antropos ektise poleis gia na prostateutei apo ta agria thiria kai xari ston mialo tou ypetakse tin fisi kai ta zoa

oi koinonies pou ektise den vasizontai stin agapi alla ston egoismo

anagkazesai na kaneis koinonia kai omades gia na prostatefteis
einai idioteli ofeli kai pseftiki agapi h allilegii einai psema

h agapi kai ta sinaisthimata einai xristianiki plani tin xrisimopioun oi iereis gia na ekmetalevontai ta provata pistous

kseroun oi isxiri tous nomous tis zohs kai tis epiviosis

sta leo giati eisai ellinida
oi alvanides kai rosides den to philosophoun san kai esena
skeftontai pos tha epiviosoun ti tha fane ti tha ekmetalleptoun auto pou tous symferei den spatalane askopa ton xrono gi auto kai edraiothikan eno oi elinides pinane


quote:

Δηλαδή εσύ τι περιμένεις να γίνει;

Ο πλανήτης μας δεν είναι σημαντικός εμείς μιλάμε ακόμα με την γλώσσα και βρυχόμαστε όπως όλα τα ζώα του πλανήτη και ίσως είμαστε υπό παρακολούθηση γιατί το είδος δεν έχει εξελιχθεί από μόνο του εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια.

Εσύ δεν είσαι εγωιστής που πιστεύεις ότι σε ολόκληρο το σύμπαν υπάρχει μόνο στην γη ζωή και μάλιστα εξελιγμένη;


an exeis epistimonika stixia gia zoi kai ekselixi allou parousiase ta
ego leo mono oti kseroume apo tin epistimi

ypo poion parakolouthise???
exeis epistimonika tekmiria gia yparxi exogiinon
mipos milas gia gelies sinomosies gia yparksi sauranthropon drakon kai galaxiakon andromedion onton pou eida se allo thema???
kapois solmix edose mia lista me oles tis eksogiines files
einai epivevaiomena apo tin epistimi ayta???

mporei na ta apodeikei epistimonika ayta arage an ta pistevi???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 14:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ναι εδώ είναι ο παράδεισος και εδώ η κόλαση, αλλά πρέπει να υπάρχουν νόμοι για να συνετιζόμαστε και αυτοί τι στιγμή δεν υπάρχει τίποτα, το καταλαβαίνεις;

Ε αφού ήμαστε και μηχανοκίνητοι καλά κάνουν οι άνθρωποι που συσσωρεύουν τον πλούτο και οι άλλοι άνθρωποι πεινάνε και τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν.


Agapiti mou tha ithela na mou exigiseis pos o oiktos kai h agapi gia ta paidia ths Afrikis eunoei thn dikia mou kai dikia sou epiviosi kai ekselixi
...


Υπάρχει η στατιστική παρατήρηση ότι άνθρωποι που δείχνουν σκληρότητα προς κάτι που τους παίρνει να κάνουν το νταή αναπτύσσουν και επιθετική συμπεριφορά προς τους γύρω τους, ταυτόχρονα, άνθρωποι που δείχνουν ευσπλάχνία για άλλους (έστω και μακρινούς) είναι πιθανότερο να είναι "ευνοϊκοί" και για τους γύρω τους.... μπορεί να είναι στατιστική η παρατήρηση (δηλ να υπάρχουν εξαιρέσεις) αλλά εξακολουθεί να ισχύει ως ό κανόνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 14:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εωσφορικέ666 έχει σοβαρό θέμα είτε με αυτό το όνομα είτε με το προηγούμε νο που σου σβήσανε, γιατί είσαι το ίδιο άτομο.

Αδερφέ αν νομίζεις ότι είναι καλύτερα να είσαι για την πάρτη σου, μην ασχολείσαι με το να φωτίσεις τους υπόλοιπους, γιατί αντιφάσκεις έτσι. Κράτα την πολύτιμη γνωση που έχεις για τον εαυτό σου.

Τα παιδιά οποιασδήποτε χώρας δεν θα κοιτάξουν να σε πηδ@ξουν όταν θα τους βρεθεί η ευκαιρία γιατί απλώς δεν είναι γεμάτα με μίσος και ούτε είναι τόσο χεσμένα απέναντι στον κόσμο γύρω τους, αντιθέτως θέλουν να τον γνωρίσουν. Μεγαλώνοντας και τρώγοντας φάπες από μεγαλύτερους με μυαλά πάνω κάτω (κάτω λιγο συνήθως) σαν τα δικά σου μαζεύονται και γίνονται τούβλα χωρίς αισθήματα. Ετσι έχουμε καταλήξει σε αυτήν την καθυστερημένη κοινωνία που ζούμε σήμερα. Μην πιάνεις τα παιδάκια στο στόμα σου. Και μην κάνεις παιδιά κρίμα θα ναι.

Τα ζώα κυνηγάνε γιατί έχουν το ένστικτο της επιβίωσης. Ακόμα και αυτά όταν έχουν το θέμα της επιβίωσης λυμένο δεν κυνηγάνε έτσι γιατί δεν έχουν τι να κάνουνε. Εχω δει σκυλίτσα να μεγαλώνει γατάκια. Δεν τα φαγε γιατί ηταν δυνατότερη. Ο άνθρωπος ως νοήμων ον , και ενώ θα πρεπε να χει το θέμα της επιβίωσης λυμένο, δεν θα πρεπε να μετατραπεται σε κτήνος, ειδικά αφού έχει την πολύτιμη επιστήμη και τεχνολογία στα χέρια του, (την οποία τσαμπουνάς με όλα τα νικ σου, αλλά απ΄την οποία δεν έχεις και πολύ ιδέα προφανώς) η οποία αδυνατεί να λύσει τα βασικά προβλήματα ψυχικής υγείας που μας διέπουν, όπως είναι φανερό και με του λόγου σου.

Αν δε σ'αγαπούσε η μάνα σου δεν θα σουνα εδώ τώρα να μας λες τα ιδεώδη σου. Δεν μεγάλωσες μόνο με το ένστικτο της επιβίωσης.

Επειδή είσαι εξελικτικος τύπος, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου αποδείξεις με επιστημονικά στοιχεία τη θεωρία της εξέλιξης?
Το ύφος μου παρεπιπτόντως να ξέρεις ότι είναι συμπονετικό όχι ειρωνικό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 16:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - DSM on 06/02/2014 16:05:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 16:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε luciferian666 δεν απάντησες το ερώτημά μου για την ελεύθερη βούληση...

Μίλησες για τους αρχαίους έλληνες.
Οι αρχαίοι έλληνες λοιπόν, χωρίς επιστημονικά όργανα που έχουμε τώρα στη διάθεσή μας, μίλησαν για πράγματα που χρειάστηκε να περάσουν αιώνες και αιώνες για να αποδειχθούν από τους επιστήμονες.
Η επιστήμη για την οποία μιλάς, η επίσημη, είναι μια νέα επιστήμη, εκατό-διακοσίων ετών, που τώρα κάνει "τα πρώτα της βήματα" και το να μένουμε δογματικά σε μια τέχνη νεότευκτη, δεν νομίζω οτι είναι φρόνημο.

Δες όμως τώρα σε ποιού τα χέρια βρίσκεται η σύγχρονη "επιστήμη", ποιοι προπαγανδίζουν τις θέσεις της και αν τελικά η παιδεία η οποία λαμβάνουμε και τα ερεθίσματα του περιβάλλοντός μας, μας οδηγούν σε μια υλιστική νοοτροπία, χωρίς αξίες και χωρίς να βλαστάνουν μέσα σε αυτή δυνατότητες πολιτισμικής εξέλιξης.
Βλέπεις.. έρχεσαι εδώ να μας μιλήσεις για αρχαίους φιλόσοφους, και μας λες οτι η ψυχή και η δίκη, είναι χριστιανικά ευφυολογήματα. Όμως κανείς στην παιδεία δεν ασχολήθηκε να σου πει οτι αυτά τα είπε ο πρώτος ο Σωκράτης.

Στην συνέχεια απορρίπτεις και τους αρχαίους φιλόσοφους για τις θεωρίες τους και εκθειάζεις ξανά τους επιστήμονες. Όμως στο σχολείο δεν σου είπαν οτι ο Σωκράτης (ανάμεσα σε άλλους έλληνες φιλόσοφους) είχε αναφέρει πριν απο άλλους ευρωπαίους, οτι η Γη είναι στρογγυλή και οτι η ατμόσφαιρα έχει πολλά επίπεδα.. και μάλιστα περιέγραψε την Γη από ψηλά (σαν να την έβλεπε απο δορυφόρο..) και ούτε λίγο-ούτε πολύ, μίλησε για τη βαρύτητα. Αυτά μπορείς να τα διαβάσεις στο έργο "Πλάτωνος Φαίδων" έναν από τους πιο σημαντικούς διαλόγους κατα τη γνώμη μου στην ιστορία της φιλοσοφίας.
Όλα αυτά όμως δεν τα λένε στα σχολεία, στα σχολεία λένε μόνο μια ιστορία με τον Γαλιλαίο και την ιερά εξέταση,
αδιαφορούν όμως ολοκληρωτικά στο να μάθουν στα παιδιά πώς να σκέπτονται. Αντιθέτως, τους μαθαίνουν τι να σκέπτονται.
Και κατα τη γνώμη μου, έχεις πέσει και εσύ θύμα αυτής της προπαγάνδας.
Λές "ο άνθρωπος κατάγεται απο τον πίθηκο".
Αυτή η θεώρηση, οτι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο, είναι μια εσφαλμένη θεώρηση ακόμα και επιστημονικά ειδωμένη, όμως αυτή η φράση, η οποία τόσο καλά έχει μείνει χαραγμένη στα μυαλά των ανθρώπων, αποδεικνύει την υλιστική και ισοπεδωτική νοοτροπία που εντέχνως προσπαθεί να καλλιεργηθεί εδώ και χρόνια στην ανθρωπότητα.
Θέλουν, βλέπεις, τα πιόνια του συστήματος, να καταργήσουν κάθε έννοια υπερβατικού, κάθε έννοια Αγαθού, κάθε έννοια πνευματικού, γενικώς κάθε έννοια που θα μπορούσε να σε στρέψει σε κάτι ανώτερο, σε μια διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που σωρηδόν πάει η κοινωνία.

Πάση θυσία, πρέπει να σε πείσουν ότι είσαι μόνο ένα σαρκίο με κόκαλα.
Μόλις σε πείσουν για αυτό, σε έχουν απόλυτα εξαρτημένο από το σύστημα ηδονής - πόνου που είναι ο πυρήνας της δουλικότητας.
Όταν πειστείς ότι είσαι ένα μάτσο απο κόκαλα, δεν θα έχεις παρά να ψάχνεις ηδονές (βασικό στοιχείο του καπιταλισμού) και να αψηφάς τις συνέπειες των πράξεών σου στο μέτρο που αυτό δε θα επηρεάζει το σαρκίο σου. Και αν και δεν θα αποδέχεσαι τις ελπίδες και τους φόβους των θρησκειών, θα αποδέχεσαι τις ελπίδες και τους φόβους που θα σου δίνονται στο πιάτο και μέσω του σχολείου απο την -αλάνθαστη- επιστημονική κοινότητα.

Επιπλέον, θα σε ρωτούσα, πού το ξέρεις οτι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο; (το οποίο όπως είπαμε δεν ισχύει σύμφωνα με τα ίδια τα επιστημονικά δεδομένα) Αν το ξέρεις απο κάπου είναι επειδή κάποιος στο είπε ή κάπου το διάβασες. Ακόμα και να ίσχυε, είναι δανεική γνώση! Είναι δανεική γνώση γιατί απλά την πήρες απο κάπου και την δέχθηκες ως μη-αφμισβητήσιμη αλήθεια.

Αύριο όμως θα έρθει η μονσάτο με τις πληρωμένες ερευνές της και θα σου πει "Πουλάμε υγιέστατους μεταλλαγμένους σπορους. Τι σας ενοχλεί και αν η ντομάτα σας έχει λίγο DNA σκορπιού μέσα; Αφού οι επιστήμονες τα εγκρίνουν" και εσύ τι θα πεις; "Ναι" θα πεις. Τι άλλο μπορείς να πεις οταν ο άλλος έχει τους επιστήμονες και το πλήθος των ερευνών με τη μεριά του; Δεν είσαι επιστήμονας. Δεν σου πέφτει λόγος. Και να ήσουν δε θα είχες τις περγαμήνες αυτών της Μονσάτο...

Και luciferian666 μην νομίζεις οτι εγώ σου προτείνω κάποια "αίρεση" όταν σου λέω να σκεφτείς διαφορετικά από ότι είχες μάθει (ή ίσως δεν είχες μάθει) αλλά αυτά που λέω τα λένε όλοι εντός του forum και έξω στον πραγματικό κόσμο, όσοι τα έχουν ερευνήσει. Ας μην πηγαίνουμε σαν πρόβατα μαζί με το ρεύμα πιστεύοντας οτι αφού πηγαίνουμε με το ρεύμα, πηγαίνουμε και σωστά.

Edited by - Gnostic Student on 06/02/2014 16:23:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 16:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=uFxQn6Q34mI

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 17:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=f_E4ewHMA3c

DSM αν δεν το χεις δει δες το αξίζει...

Edited by - Italos on 06/02/2014 17:19:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 17:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολύ πιό καινούργια (2013), αλλά βέβαια είναι στα αγγλικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 17:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά το 3/6 είναι όλα τα λεφτα, που αναφέρει τη λίστα των βασιλέων, και σπέρνει πανικό στην επίσημη εκδοχή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luciferian666
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 18:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luciferian666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξει τωρα μου την ειπατε χα

δεν αποδεικνιω την εξελιξη

εγω σας περιγραφω τη θεωρια της εξελιξη οπως ειναι στην πραγματικοτιτα οχι οπως τη δειχνουν στα ομορφα ψευτοντοκιμαντερ

η θα τη δεχτεις οπως ειναι η θα τη αρνηθεις οπως οι χριστιανοι

να τη ωραιοπιήσεις δε γινεται!!! τελεια και παυλα

περιμενω να την πειτε και στο Κηφεα ομως

ο Κηφεας λεει η επιστιμη ειναι αντεικιμενικη εσεις λετε για προσωπικα βιοματα του εγω

αρα η επιστημη κανει λαθος η εσεις κανετε λαθος???

ειτε η ψυχη ειναι αντικιμενο και υλη δηλαδη σαρκα και εγγεφαλος ειτε δεν ειναι αντικιμενο και υλη
αλλα τοτε η επιστιμη θα ειναι λαθος

δε μπορουν και τα δυο να ισχειουν

η υπαρξη της αιλης ψυχης καταργει ολη την επιστιμονικη μεθολογια που ναι αντικειμενικη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 19:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσω επί προσωπικού, η γιαγιά μου είναι γεννημένη το είκοσι οκτώ, πήγε μέχρι την δευτέρα ή τρίτη δημοτικού γιατί δυστυχώς όταν μπήκαν η Βούλγαροι σε ένα κομμάτι της Μακεδονίας μας, δεν επιτρεπόταν τα σχολεία και έκαναν τα κρυφά σχολεία, συν ότι δεν επιτρεπόταν να μιλάνε την Ελληνική Γλώσσα.

Και τους ανάγκαζαν να παίρνουν Βουλγάρικα ονόματα και να παίρνουν την Βουλγαρική υπηκοότητα για να έχουν να φάνε, αλλιώς τους παίρναν τα πάντα, θα μου πεις μετά τον πόλεμο όσοι είχαν Βουλγαρογραφτεί τους διώξαμε στην Βουλγαρία.

Αυτά που σου λέω είναι γραμμένα στα χαρτιά και ας δεν είναι ευρέως γνωστά.

Αφού ο αδελφός της πολέμησε και γύρισε στο σπίτι του, μπήκαν οι αντάρτες και το πήραν ένα βράδυ για να πάει μαζί τους και βέβαια τον σκότωσαν.

Η οικογένεια της αποτελούταν από δύο αγόρια και τρία κορίτσια όπου ο πατέρας τους πέθανε από άσθμα γιατί τότε δεν υπήρχαν φάρμακα, στα τριάντα δύο τριάντα τρία και τα άφησε ορφανά μικρά παιδιά, η μάνα τους αναγκάστηκε για να τα θρέψει να τα αφήσει μόνα τους και να πάει στην Γερμανία.

Και στα εννιά πήγαινε και δούλευε υπηρέτρια σε ένα σπίτι, σε ένα μακρινό χωριό, όπου έφυγε και γύρισε με τα πόδια και άλλα πολλά.

Σου λέω την Ιστορία γιατί φαντάσου αυτή η γυναίκα το τι είχε ζήσει και μου έλεγε δύο πράγματα πάντα, το ένα είναι παιδί ο άνθρωπος όταν πεθαίνει, τα πάντα γράφονται στο μέτωπο του και έχει ένα γράμμα στο κρανίο του όπου δεν το έχει ανακαλύψει ούτε η επιστήμη.

Και το δεύτερο, όταν δίνει το δεξί σου χέρι δεν πρέπει να το γνωρίζει το αριστερό.

Αυτή η αμόρφωτη γυναίκα ακόμα και τώρα κλαίει και συγκινείται με τον ανθρώπινο πόνο.

Ξέρεις αυτά τα πράγματα δεν γίνανε αιώνες μακριά από εμάς και γίνανε εδώ.

Αυτά είναι τα παραδείγματα μου και σαν παιδί που προσπαθούσα να συνεισφέρω με τους εράνους στο σχολείο και κάρτες γιούνισεφ, αυτά μπορούσα και έκανα.

Πως με βοήθησαν αυτές η Ιστορίες και το συναίσθημα να φτάσω μέχρι εδώ, αυτά τα λόγια από έναν άνθρωπο που είχε περάσει τα χειρότερα και όμως ήταν τόσο γενναιόδωρος Άνθρωπος.

Τα συναισθήματα ανήκουν στους δυνατούς που βλέπουν και επιβιώνουν και δεν τα παρατάνε, συνεχίζουν.

Εσύ δηλαδή θα είχες πουλήσει την πατρίδα επειδή είσαι αρπακτικό;

Χαίρομε που είμαι μία από τις Ελληνίδες που πεινάνε και ας είμαι στον στραβό δρόμο σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

Εκείνη η εποχή πέρασε ο άνθρωπος δεν κινδυνεύει από κανέναν εκτός από την φύση του και τους ανθρώπους που δεν το έχουν καταλάβει και δεν έχουν εξελιχθεί και το καλό της ανθρωπότητας.

Περιμένεις να έρθει η NASA δηλαδή δημόσια, ή ο πλανητάρχης και να σου πει να υπάρχει ζωή και διαφορετικά είδη και είναι ποιο εξελιγμένη από εμάς αλλά μας έχουν λυπηθεί και μας βοηθάνε, ε τότε δεν θα έπρεπε να ηγούνται οι άνθρωποι αν τα έλεγαν όλα αυτά και δεν θα έπρεπε να υπήρχαν και οι υπέρ δυνάμεις.

Δεν βλέπεις από το δύο χιλιάδες δέκα τι γίνεται στον κόσμο;

Όλοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και οι χώρες οι περισσότερες έχουνε κρίση και είναι στα όρια της χρεωκοπίας.

Ότι μας έχουν υπνωτίσει και όλοι περιμένουμε τι θα συμβεί δεν το βλέπεις;

Αν δεν πιστεύεις τις ανθρώπινες μαρτυρίες είναι δικαίωμα σου, δηλαδή τι θες να τους δεις στην τηλεόραση να τους παίρνουν συνέντευξη για να τους πιστέψεις;

Edited by - maria3 on 06/02/2014 19:16:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 20:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ύλη είναι αποκρυσταλλωμένο Πνεύμα… το Πνεύμα είναι εξαϋλωμένη Υλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 02:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κάρολος
Δαρβίνος, στο κλασικό του βιβλίο «Η προέλευση των ειδών» αναφέρει τα εξής ,«Ο αριθμός των ενδιάμεσων ειδών, που έχουν υπάρξει στη γη, πρέπει να
είναι πραγματικά τεράστιος. Γιατί, τότε κάθε γεωλογικός σχηματισμός και κάθε
στρώμα δεν είναι γεμάτο με τέτοιους ενδιάμεσους κρίκους; Η γεωλογία, οπωσδήποτε,
δεν αποκαλύπτει καμία τέτοια βαθμιαία οργανική αλυσίδα και αυτή, πιθανώς, είναι
η προφανέστερη και σημαντικότερη αντίρρηση, που μπορεί να προβληθεί ενάντια στη
θεωρία μου
 
Σήμερα, μετά από ενάμισο αιώνα εντατικής αναζήτησης ενδιάμεσων
κρίκων, η εικόνα του αρχείου των απολιθωμάτων παραμένει η ίδια. Ένας από τους
σπουδαιότερους εξελικτές παλαιοντολόγους της εποχής μας, ο Stephen J. Gould τη
συνοψίζει ως εξής : «Η ιστορία των περισσότερων απολιθωμένων ειδών
περιλαμβάνει δύο στοιχεία ιδιαίτερα ασύμβατα με τη βαθμιαία εξέλιξη: 1) Στάση:
Τα περισσότερα είδη δεν παρουσιάζουν καμία κατευθυντική αλλαγή κατά την παρουσία
τους στη γη. Εμφανίζονται στο αρχείο των απολιθωμάτων με την ίδια σχεδόν μορφή
με την οποία εξαφανίζονται: η μορφολογική μεταβολή τους είναι συνήθως
περιορισμένη και χωρίς ορισμένη κατεύθυνση. 2) Ξαφνική εμφάνιση:Σε κάθε
περιοχή, ένα είδος δεν εμφανίζεται σταδιακά, με συνεχή μορφολογική μεταβολή των
προγόνων του. Εμφανίζεται ξαφνικά και πλήρως διαμορφωμένο
 
. Ο ζωολόγος Richard Dawkins, o πιο διάσημος ίσως
υποστηρικτής της εξελικτικής θεωρίας αναφέρει σχετικά :«Τα γεωλογικά
στρώματα του Καμβρίου … είναι τα παλαιότερα στα οποία βρίσκουμε τα περισσότερα
είδη ασπόνδυλων.Και βρίσκουμε πολλά από αυτά ήδη σε προχωρημένο στάδιο
εξέλιξης, την πρώτη στιγμή που εμφανίζονται. Είναι σαν να έχουν φυτευτεί εκεί,
χωρίς καμία εξελικτική ιστορία
 
Ο R. Lewin αναφέρει :«Έχοντας
περιγραφεί πρόσφατα ως «το πιο σημαντικό εξελικτικό γεγονός της ιστορίας των
μεταζώων», η κάμβρια έκρηξη δημιούργησε σχεδόν όλους τους κύριους τύπους
οργανισμών (φύλα), που έχουν υπάρξει, συμπεριλαμβανόμενων και πολλών άλλων, τα
οποία αργότερα εξαφανίστηκαν. Σε σύγκριση με τα 30 περίπου υπάρχοντα φύλα,
μερικοί εκτιμούν ότι η κάμβρια έκρηξη δημιούργησε μέχρι και 100.»
 
Πηγη = ιστοσελιδα inteligentdesign.pblogs.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 02:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Κάνε μια βόλτα από τα στέκια του Σκαρτάδου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 02:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Θεωρείς την εξέλιξη κατα Δαρβίνο και Ντώκινς, επστημονική πραγματικότητα?

Αν ναι το κομάτι που λείπει, που είναι?

Το άρπαξε το Σμιθσόνιαν μήπως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 03:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μενα δεν υπαρχει αντικειμενικα ορισμενη πραγματικοτητα, ουτε φυσικα επιστημονικη πραγματικοτητα που να οριζεται αντικειμενικα.
 
Αυτο που πρεπει να κανει η επιστημη αν θελει να σεβεται τον εαυτο της ,ειναι να μην ειναι δογματικη. Η επιστημη πρεπει συνεχως να αυτοαμφισβητηται, και συνεχως να μεταβαλεται.
 
Η θεωρια του Δαρβινου, της φυσικης επιλογης δεν ειναι ικανη να λυσει το προβλημα των διαφορετικων κατηγοριων ζωης, λυνει μονο ή μαλον ερμηνευει τις παραπλησιες μεταβολες, αλλα μεχρι εκει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy