ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο κομμήτης ELENIN και πιθανές επιπτώσεις στη Γη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 09:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μή δίνεις πάντως βάσει σε καμμία ανακοίνωση,ούτε και στη δικιά μου φυσικά,επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμη.Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να αλλάξουν τα πάντα,ανα πάσα στιγμή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Βασικα Νικομαχε να σου πω..

Δεν νομιζω να το αποκρυβει δηθεν τρομακτικα στοιχεια για να μην προκαλεσει τον πανικο για τον κομητη η NASA.

Γιατι αν αποδειχτει οτι ψευδεται, να εισαι σιγουρος πως απο τοτε και περα δεν θα το πιστευει ο κοσμος στις επομενες ανακοινωσεις... Θα χασει τεραστια αξιοπιστια η NASA.

Οπως ειπε ευστοχα καποιος παραπανω (δε θυμαμαι ποιος), ο κομητης ειναι κατι που το παρατηρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και πρακτικα ειναι αδυνατον να αποκρυψουν κατι..

Η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι το χειροτερο σεναριο ειναι να πεσουν μερικες πετρες στη ατμοσφαιρα της Γης χωρις συνεπειες. Η ζωη θα συνεχιστει ομορφα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 09:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις πόσοι παράγοντες εισέρχονται ακόμη,ώστε να βγεί ενα ασφαλές συμπέρασμα?Και δεν ισχύει παντού στο σύμπαν.

επεξήγηση:
f = G * m1m2 / r ^ 2 =
f = δύναμη της βαρύτητας
m1 & m2 = είναι μάζα 2 αντικειμένων
G = γνωστή ως η παγκόσμια σταθερά βαρύτητας.
r ^ 2 = απόσταση μεταξύ του m1 και m2

Επομένως f = ((6.673 * 10 ^ -11) * (1,9 * 10 ^ 27) * (4,8 * 10 ^ 22) ...) ^ 2
= (6.085776 * 10 ^ 39) / (670.900) ^ 2
= 1,352073744 * 10 ^ 28
= 1,3521 * 10 ^ 28 N

Βάσει των ανωτέρω και αφού καταφέρουμε να βάλουμε τα m1 και m2 με ακρίβεια,πράγμα λιγάκι δύσκολο σε σώματα όπως ο Ελένιν [λόγω μη σταθερης μάζας],δεν είναι δυνατός επι του παρόντος κανένας υπολογισμός με ακρίβεια της τροχιάς του.


Μεγαλυτερη μαζα να ειναι απο το φεγγαρι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι και επιπλεον δε θα περασει καν κοντα απο τη Γη. Ξεχνας και τους εκατομμυριους κομητες που κυκλοφορουν στο ηλιακο συστημα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 10:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόδημος 9/08/2011

Κάθε φορά που ο κομήτης ευθυγραμμίζεται με την Γη,τον Ηλιο ή άλλους πλανήτες του συστήματός μας,λαμβάνουν χώρα γεωφυσικές μεταβολές. Στον πίνακα φαίνονται οι ευθυγραμμίσεις και οι σεισμοί με την έντασή τους.

Elenin - Earth - Sun Feb 20 2008 Indonesia 7.4
Elenin - Earth - Sun Feb 25 2008 Indonesia 7.2
Elenin - Earth - Neptune May 12 2008 China 7.9
Elenin - Earth - Sun Feb 18 2009 Kermadec Islands 7.0
Elenin - Earth -Jupiter May 18 2009 Los Angeles, US 4.7
Elenin - Mercury- Earth July 15 2009 New Zealand 7.8
Elenin - Mercury - Earth Aug 09 2009 Japan 7.1
Elenin - Sun - Earth Sept 09 2009 Sunola islands 8.1
Elenin - Earth - Venus Feb 18 2010 China/RU/N.Korea 6.9
Elenin - Earth-Sun Feb 25 2010 China 5.2
Elenin - Earth-Sun Feb 26 2010 Japan 7.0
Elenin - Earth- Sun Feb 27 2010 Chile 8.8 [Earth knocked off axis]
Elenin - Earth- Sun Feb 27 2010 Argentina 6.3
Elenin - Earth - Mercury Mar 04 2010 Taiwan 6.3
Elenin - Earth - Mercury Mar 04 2010 Vanuatu 6.5
Elenin - Earth - Mercury Mar 05 2010 Chile 6.6
Elenin - Earth - Mercury Mar 05 2010 Indonesia 6.3
Elenin - Earth - Mercury Mar 08 2010 Turkey 6.1
Elenin - Earth - Neptune May 05 2010 Indonesia 6.6
Elenin - Earth - Neptune May 06 2010 Chile 6.2
Elenin - Earth - Neptune May 09 2010 Indonesia 7.2
Elenin - Earth - Neptune May 14 2010 Algeria 5.2
Elenin - Earth - Jupiter Jan 03 2011 Chile 7.0
Elenin - Earth - Sun March 11 2011 Japan 9.0 [Earth knocked off axis]

Νικόδημος 15/09/2011

Αυτα περι ευθυγραμίσεων,είναι παραμύθια της Χαλιμάς,εντέχνως διοχετευμένα στο διαδίκτυο,απο προφητειολόγους-καταστροφολόγους-θεολόγους και λοιπούς -λόγους


Αποφάσισε τι ισχύει τελικά για να μαθαίνω και εγώ, γιατί μου τα μπερδεύεις τώρα τελευταία.

Αν ισχύει πως με τις ευθυγραμμίσεις του έλενιν το 2008, 2009, 2010 - που υπ' όψιν - ο κομήτης βρισκόταν στου διαόλου τη μάνα-, είχαμε τόσες μεγάλες καταστροφές στη γη, σκέψου τι έχει να γίνει αυτές τις μέρες , που ο κομήτης ευρίσκεται ανάμεσα στα σκέλια μας

Ουι! ουι! μάνα μου να λέμε.
Θα κουνηθεί το σύμπαν μαζί και τα ....ούμπαλα μας (που και αυτά θα πέσουν από το μεγάλο κούνημα)

Υ.Γ
Η δύναμη τις βαρύτητας είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης, όπως μου έμαθαν στη 5η Δημοτικού. Τώρα βέβαια μπορεί να μην το είχα καταλάβει καλά το μάθημα, γιατί έχω χαμηλό “κιου κιου” και γιαυτό με το ζόρι έβγαλα και το δημοτικό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 13:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

Σου είπα οτι οι μετεωρίτες έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στούς χαζούς?
Τους βαράνε κατακέφαλα!!!
Αφου εχεις χαμηλό κιου,είσαι εν κινδύνω...

Τι μακακίες-κακίες κάθεσαι και γράφεις?
Οταν ανέφερα για τις ευθυγραμμίσεις,εκανα μια απλή αναφορα τι κυκλοφορεί.Είπα πουθενα οτι τις αποδέχομαι?
Τέτοιου είδους χείριστες-διαστρεβλωτικές τακτικές μόνο ένας τις κάνει εδω μέσα!Θέλεις να πάρεις τον θρόνο του?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 13:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vitras

Αλλα λέω άλλα κατανοείς.
Πώς ξέρεις οτι θα περάσει μακρυά ή κοντα?
Εχεις κάνει κανένα υπολογισμό?Γιατί εμείς που κάνουμε δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα ακόμη.

Και πουθενά δεν είπα τίποτα περί καταστροφών και διάλυσης του πλανήτη.Πάτε να μου βάλετε λόγια δικά σας στο στόμα?

Μίλησα μόνο ΓΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ.Τα υπόλοιπα είναι δικά σας σενάρια.

Το οτι θα πέσουν μερικές πέτρες,που λέει και κάποιος άλλος,μπορεί να σημαίνει απο τίποτα έως πολλά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 13:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρίν ενα και κάτι μήνα είχα γράψει:

quote:

Προσωπική μου άποψη και την παραθέτω με κάθε επιφύλαξη για του λόγου το αληθές.Θα την οριστικοποιήσω εν ευθέτω χρόνω,με τον συνυπολογισμό νεώτερων στοιχείων.
Νομίζω οτι ο κομήτης δεν θα περάσει σε απόσταση 35.000.000 χιλ.απο την Γη,αλλά σε πολύ μικρότερη.Κάπου μεταξύ Γης και Σελήνης.Οδηγούμαι στο συμπέρασμα αυτο επειδή όλα δείχνουν οτι ο αστεροειδής ΥU 55,θα διασχίσει την ουρά του Elenin.Για να γίνει αυτό,επειδή η τροχια του αστεροειδή είναι προκαθορισμένη,ο κομήτης είναι αδύνατον να βρίσκεται σε 35.000.000 χιλ. μακρυα την ωρα της σύγκλισης με τον ΥU55.


Η επίσημη θέση των αστρονόμων της NASA,οτι δεν υπάρχει κίνδυνος απο τον κομήτη,είναι σωστή.Δεν λένε ψέμματα.Αλήθεια είναι,οχι όμως ολόκληρη.Εκείνο που δεν λένε,είναι οτι ο κομήτης ακολουθείται απο ογκώδη αντικείμενα,πιθανόν διαστημικούς βράχους,προερχόμενοι εξω απο το ηλιακό μας σύστημα.Δεν γνωρίζουμε πως θα αντιδράσουν αυτα τα αντικείμενα οταν αρχίσουν να επηρεάζονται απο τις βαρυτικές ελξεις των πλανητων και του Ηλίου.Και εκει ακριβώς παρουσιάζεται το πρόβλημα με τον ΥU55,που θα διασχίσει την ουρά του κομήτη και πιθανότατα θα συγκρουσθεί με αυτα τα αντικείμενα και θα αρχίσει ο χορος των δαιμόνων με τις παρεκλισεις και τις προπτώσεις αυτων στους γύρω πλανήτες,μεταξύ των οποίων και η Γη.

Μακάρι να μην είναι ετσι τα πράγματα,αλλά η αισιοδοξία μου μέρα με την μέρα μειώνεται.



Δεν εχει κανείς το δικαίωμα να βάζει στο στόμα μου λόγια,σύμφωνα με τις δικές του αντιλήψεις επι του θέματος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 14:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis

Σου είπα οτι οι μετεωρίτες έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στούς χαζούς?
Τους βαράνε κατακέφαλα!!!
Αφου εχεις χαμηλό κιου,είσαι εν κινδύνω...

Τι μακακίες-κακίες κάθεσαι και γράφεις?
Οταν ανέφερα για τις ευθυγραμμίσεις,εκανα μια απλή αναφορα τι κυκλοφορεί.Είπα πουθενα οτι τις αποδέχομαι?
Τέτοιου είδους χείριστες-διαστρεβλωτικές τακτικές μόνο ένας τις κάνει εδω μέσα!Θέλεις να πάρεις τον θρόνο του?


Ποιος ο λόγος βρε μουρλέ να κάθεσαι και να απαριθμείς τοσο μεγάλες μακακίες?

Είχε πριν δημιουργηθεί θέμα, ή αναφορά σε τέτοιες σχέσεις?

Θα μπορούσε ποτέ να υπήρχε κάποια συσχέτιση των γεγονότων με τις πιθανές ευθυγραμμίσεις του έλενιν όσο μεγάλος και να ήταν αυτός από τέτοια απόσταση?

Δεν ρώταγες την “φουκαριάρα την μάννα” σου να σου πει?
Σίγουρα θα είχε ανώτερο κιού κιού απο το δικό σου.

Άσε με έμενα, ότι έμαθα έμαθα, με το μικρό μυαλό μου.
Το δημοτικό σχολειό που με το ζόρι τέλειωσα..

Αλλά εσύ, μα τόσες γνώσεις, επιτρέπεται?

Ειλικρινά πολύ με προβληματίζεις, εσχάτως, μια με τον έλενιν, μια με τα θαμμένα διαστημόπλοια τα έχω ... θαμμένα.

Δεν πολύ κατάλαβα το τελευταίο σου σχόλιο, για τις “χείριστες-διαστρεβλωτικές τακτικές”
Για ονομάτισε αυτές τις “χείριστες” τις “διαστρεβλωτικές” και τις “τακτικές” μου.
Που τις εντόπισες?
Ανέφερα κάτι που δεν είπες?

Έχω την εντύπωση πως όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου, θεωρείται ύποπτα υποκινούμενος.

Σύνελθε μεγάλεεεε!!!
Μαζί κουβεντιάζουμε, σωστά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 18:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τι λογική είναι πάλι αυτή η οποία διακατέχει το μήνυμα που έστειλες στις 14/09/2011, 21:20:39;

quote:
Επίσης δεν θα απαντήσω στο πώς το ξέρω,επειδή η πηγή είμαι εγω και δεν σε παραπέμπω σε κάποιο λίνκ.Μπορείς κάλλιστα να θεωρήσεις οτι είμαι φαντασμένος μπουρδολόγος και να μην δώσεις καμμία σημασία.Τόσες χαζομάρες γράφονται απο διάφορους συνδίκτυους.Δεν δικαιούμαι κι εγω να γράφω μερικές?

Εδώ τόσες προφητείες φέρνουν την καταστροφή,δεν είπα κάτι τρομερό!!

λάβε υπ όψιν οτι όλα αυτα δεν λέγονται απο επίσημα χείλη,αλλά απο τον χαζονικόμαχο,που τρελός είναι οτι θέλει λέει.


Τι αυθαίρετα συμπεράσματα είναι αυτά που εξάγεις και για ποιό ακριβώς λόγο κάνεις κάτι τέτοιο;
Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις ή να χρησιμοποιήσεις τα λεγόμενα μου για να μπεις στην κατάσταση του "αδικημένου";
Έγραψες κάποια πράγματα τα οποία είναι - όπως ο ίδιος δήλωσες - προϊόν δικών σου ερευνών και μελετών κι επί αυτών κατέθεσα τις δικές μου σκέψεις, τις αντιρρήσεις μου και τις ερωτήσεις μου.
Που είδες μέσα στα γραπτά μου να σου αποδίδω κάποιο χαρακτηρισμό, να σε υποτιμώ ή να σε προσβάλλω;
Θα μπορούσα να σου πω ότι η απάντηση που έδωσες στο συγκεκριμένο μήνυμα σου ήταν υποτιμητική και προσβλητική απέναντι μου κι όχι το αντίθετο.

Δεν ξέρω NIKOMAXE αλλά δε μας τα λες καλά...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 20:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω NIKOMAXE αλλά δε μας τα λες καλά.

Δεν ξέρω D.I αλλά δεν μας τα λές καλά.

Δεν κατέθεσες αντιρρήσεις επι αυτων που είπα αλλά επι αυτών που νομίζεις οτι είπα.Εχει διαφορά.

quote:
Λέω
Θα υπάρξουν επιπτώσεις στην επιφάνεια της Γης,απο την πτώση των σωμάτων,μερικά των οποίων το μέγεθος θα είναι μεγαλύτερο των 20 μέτρων,εως και 80-100.


quote:
Λές
ν σκεφτούμε την περίπτωση της έκρηξης της Τουγκούσκα όπου ο κομήτης που έπεσε είχε διάμετρο μερικές δεκάδες μέτρα κι ο οποίος, παρά το γεγονός ότι εξερράγη 5 - 10 χιλιόμετρα από την επιφάνεια του πλανήτη προκάλεσε την άμεση καταστροφή 2,15 εκατομμυρίων στρεμμάτων και 80 εκατομμυρίως δέντρων,


quote:
Λέω
Ο διαμέτρου 400 μέτρων YU55,εκτιμάται με βεβαιότητα 100%,οτι θα συγκρουσθεί με συντρίμια του Ελένιν,που σημειώστε, θα περάσει ανάμεσα απο την τροχιά Γης-Σελήνης,κάτι που επιμελώς και για άγνωστο λόγο κρατείται κρυφό απο τις επίσημες ανακοινώσεις.

quote:
Λές
Εν πάσει περιπτώσει, βρήκα μια σχετική είδηση από το επίσημο site της NASA εδώ - κάτι που δείχνει ότι το όλο θέμα του YU55 δεν "αποκρύπτεται"

quote:
Λέω
Το 48ωρο 5/6 Νοεμβρίου 20011,ο πλανήτης μας θα διασχίσει την ουρά του Ελένιν,η οποία εχει μήκος 900.000 χιλ. και είναι ακόμη άγνωστο τι θα περιέχει.Ενώ ο Ελένιν εχει ήδη μπεί στο περιήλιο,δεν είναι ακόμη δυνατή η με βεβαιότητα παρατήρηση των ακολουθούντων αντικειμένων,ούτε φυσικά του όγκου των και της φύσης των υλικών.

quote:
Λές
Δεν λές τίποτα...!!

quote:
Λέω
Πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων,όλα τα παραπάνω αποτελούν προϊόν δικών μου προσωπικών ερευνών και μελετών.

quote:
Λές
Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, το συγκεκριμένο κείμενο σου αποτελούσε προϊόν δικών σου ερευνών και μελετών - όπως δήλωσες - οπότε δεν είναι βέβαιο ότι παρέχουν επιστημονικές πληροφορίες ούτε η ορθότητα τους είναι δεδομένη.
Εκτός εάν αρχίσουμε πάλι τα παλιά και μπούμε στην ζώνη του λυκόφωτος..

Δηλαδή τι λές D.I? Μου απαγορεύεις το δικαίωμα να λέω οτι θέλω,αφου δεν παραβιάζω τα διακιώματα κανενός.

Χθές έκανα μια προσωπική έρευνα για το κέρμα των δύο ευρώ και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι μπορεί εύκολα κατω απο ειδικλες συνθήκες να βγάλει φτερά και να πετάξει.
Θα μου απαγορεύσεις να το αναρτήσω?


Σου δίνω το δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις μπουρδολόγο,φαντασμένο και οτι άλλο ποθεί η ψυχή σου.Και τι έρχεσαι και λές?

quote:
Λές

Θα μπορούσα να σου πω ότι η απάντηση που έδωσες στο συγκεκριμένο μήνυμα σου ήταν υποτιμητική και προσβλητική απέναντι μου κι όχι το αντίθετο.


Μάλλον με δουλεύεις.Αλλά δεν πειράζει,σου δίνω και αυτο το δικαίωμα.
Κάτι άλλο θα ήθελες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 21:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου δίνω το δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις μπουρδολόγο,φαντασμένο και οτι άλλο ποθεί η ψυχή σου.Και τι έρχεσαι και λές?

Μπορείς να μου υποδείξεις τα σημεία στα οποία σε χαρακτήρισα "μπουρδολόγο, φαντασμένο" ή στα οποία σου απέδωσα κάποιον προσωπικό χαρακτηρισμό;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 22:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων,όλα τα παραπάνω αποτελούν προϊόν δικών μου προσωπικών ερευνών και μελετών.


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Χθές έκανα μια προσωπική έρευνα για το κέρμα των δύο ευρώ και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι μπορεί εύκολα κατω απο ειδικες συνθήκες να βγάλει φτερά και να πετάξει.


Ρε Βαγγέλληηη!

Edited by - zip on 15/09/2011 22:37:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oχι φίλτατε D.I,ποτέ και πουθενα δεν με αποκάλεσες μπουρδολόγο και τα συναφή.Απλά σου επιτρέπω να το κάνεις για την περίπτωση που θα το επιθυμούσες.Αν δεν εχεις τέτοια πρόθεση,τότε δεν πρέπει να σε απασχολεί άλλο.

Και οποιοσδήποτε συνδίκτυος θέλει,εχει εκ μέρους μου την άδεια να με αποκαλεί όπως θέλει.Μη ξεχνάς πώς με εχουν προσφωνήσει στο παρελθόν.Τενεκέ-μαλάκα-αει γαμήσου-ηλίθιε.Πάνω σε αυτο το πνεύμα της απόλυτης ελευθερίας του λόγου,δεν με ενοχλεί καθόλου.Το διασκεδάζω!!

Υ.Γ
Είδες ήρθε και ο ΕΤ στην παρέα.
Αλλά το θέμα διαπραγματεύεται εξωγήϊνους.
Στο σωστό μέρος ήρθε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 15/09/2011 22:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 22:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Απλά σου επιτρέπω να το κάνεις για την περίπτωση που θα το επιθυμούσες.


Για να σας διευκολύνω ... !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 13:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, το πως σε έχουν αποκαλέσει διάφοροι συνομιλητές σου στο παρελθόν - και θα συμπληρώσω εγώ και το πως τους έχεις αποκαλέσει εσύ - είναι ένα θέμα άσχετο με το μεταξύ μας διάλογο καθώς και με την αιτία για την οποία αυτός ξεκίνησε.
Επειδή δε νομίζω ότι κατανοείς τα όσα σου έχω εξηγήσει έως τώρα, σου επαναλαμβάνω ότι από την στιγμή που μοιράζεσαι δημοσίως κάτι το οποίο συνιστά αποτέλεσμα δικών σου μελετών κι ερευνών και δεν είναι κάποια επίσημη επιστημονική θέση, υπάρχει η πιθανότητα να έχεις εξάγει ορθά συμπεράσματα καθώς κι η πιθανότητα να έχεις εξάγει λανθασμένα πορίσματα.
Όταν λοιπόν εκφράζεις μια θέση η οποία αφορά ένα ζήτημα που υπάγεται γενικότερα σε έναν επιστημονικό τομέα όπως πχ σε αυτόν της αστρονομίας, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να μπεις σε μια διαδικασία να εξηγήσεις περαιτέρω τις θέσεις σου εάν χρειαστεί, να αντικρούσεις με επιχειρήματα τα επιχειρήματα κάποιου ο οποίος διαφωνεί με τα όσα κατέθεσες, να αναλύσεις και να αποσαφηνίσεις κάποια στοιχεία που σε κάποιον μπορεί να φαίνονται θολά κλπ.
Εάν δεν επιθυμείς να το κάνεις αυτό, εάν θίγεσαι διαβάζοντας κάποια άποψη η οποία είναι αντίθετη από την δική σου στο συγκεκριμένο ζήτημα τότε δεν κατανοώ το λόγο να μοιραστείς δημοσίως κάτι.
Κανείς δεν σου απαγόρευσε να καταθέσεις αυτό που πιστεύεις ή αυτό το οποίο συνιστά αποτέλεσμα δικών σου ερευνών.
Είσαι ελεύθερος να το κάνεις όπως είναι ελεύθερος ο κάθε άνθρωπος να πράξει κάτι ανάλογο.
Από την άλλη όμως είναι ελεύθερος κι ο κάθε αναγνώστης των όσων δημοσιοποιείς να διατυπώσει τις θέσεις του, τις αντιρρήσεις του ή τα ερωτηματικά του σχετικά με τα όσα διάβασε.

quote:
Πάνω σε αυτο το πνεύμα της απόλυτης ελευθερίας του λόγου,δεν με ενοχλεί καθόλου.Το διασκεδάζω!!

Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι το διασκεδάζεις πάντως...
Προσωπικά πιστεύω στην ελευθερία του Λόγου, κάτι το οποίο εκλαμβάνω διαφορετικά από την ελευθερία εκφοράς απόψεων, σκέψεων, συμπερασμάτων (ελευθερία του λόγου, όπως είπες) κ.ο.κ., αυτό όμως είναι άλλο θέμα που δεν ταιριάζει τόσο στο συγκεκριμένο topic.

Ελπίζοντας ότι σε βοήθησα να καταλάβεις τα όσα πιθανόν να σε μπέρδεψαν στα έως τώρα μηνύματα μου προς εσένα, θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω στο μήνυμα που έστειλα απευθυνόμενος σε εσένα στις 14/09/2011, 21:04:45;
Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα παρακάτω ερωτήματα μου:

quote:
Εφόσον δεν γνωρίζουμε τίποτα, πως γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν συνέπειες από την πρόσκρουση και δε μιλάς για έκρηξη στην επιφάνεια;
Πως γνωρίζεις επίσης ότι τα σώματα που θα πέσουν στον πλανήτη μας θα έχουν μέγεθος 20 έως 80 - 100 μέτρων;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 14:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.I
quote:Εφόσον δεν γνωρίζουμε τίποτα, πως γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν συνέπειες από την πρόσκρουση και δε μιλάς για έκρηξη στην επιφάνεια;
Πως γνωρίζεις επίσης ότι τα σώματα που θα πέσουν στον πλανήτη μας θα έχουν μέγεθος 20 έως 80 - 100 μέτρων;


EΡΩΤΗΣΗ:
Αφου λάβω απάντηση θα προχωρήσω,να σου δώσω απαντήσεις επι των ερωτημάτων σου.

<<Αν είχα καταθέσει τα πτυχία μου[αν ειχα] και ολα τα σχετικά έγγραφα,θα μου έκανες αυτές τις ερωτήσεις?>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 19:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφου λάβω απάντηση θα προχωρήσω,να σου δώσω απαντήσεις επι των ερωτημάτων σου.

<<Αν είχα καταθέσει τα πτυχία μου[αν ειχα] και ολα τα σχετικά έγγραφα,θα μου έκανες αυτές τις ερωτήσεις?>>


ΝΙΚΟΜΑΧΕ, η συγκεκριμένη ερώτηση που μου κάνεις δεν έχει ουδεμία σχέση με το θέμα που συζητάμε και με τις ερωτήσεις που σου έχω θέσει.
Τι είναι αυτά που μου λες δηλαδή, εάν κάποιος άνθρωπος σε ρωτήσει για αυτά τα οποία δηλώνεις ότι είναι αποτέλεσμα δικών σου μελετών κι ερευνών, προκειμένου να του δώσεις απαντήσεις θα τον ρωτήσεις αυτό που ρωτάς εμένα;
Αλήθεια, γιατί το αναγάγεις εκεί το όλο θέμα, την στιγμή που ο ίδιος έχεις γράψει στις 09/08/2011, 18:35:05 τα εξής - μεταξύ άλλων:

quote:
Πές το βρε Αμαλία,αυτο είναι το πρόβλημα?
Μην το διαβάσει κάποιος και νομίζει οτι τα λέει αστροφυσικός?
Οκ.

Για σένα αναγνώστη που διάβασες μέχρι εδω,σου δηλώνω οτι δεν ειμαι κάτοχος καμμίας επίσημης ιδιότητας,ούτε καν απολυτηρίου Λυκείου.Οτι έγραψα ώς τώρα είναι μέσα απο το διεθνές ιντερνέτ,όπου μπορει ο καθένας να τα βρει.


Παρακαλώ την διαχείρηση να απενεργοποιήσει το θέμα καθ όσον δεν θα το συνεχίσω.Πραγματικά η Αμαλία εχει δίκιο.Μπορεί κάποιος να παραπλανηθεί και να εχει δυσμενεις επιπτώσεις στην υγεία του νομίζοντας οτι διαβάζει αστροφυσικό.


Τη μια διαψεύδεις αυτό που υποστήριζες ότι είσαι αστροφυσικός και τώρα με ρωτάς αν θα σε ρωτούσα σε περίπτωση που είχες καταθέσει τους όποιους τίτλους σπουδών σου;
Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο θέμα κι ο διάλογος μου μαζί σου κινητοποιείται από την περιέργεια (;) μου εάν έχεις 100 πτυχία ή κανένα πτυχίο;
Μπορεί να μην έχω απολύτως καμία τέτοιου είδους περιέργεια.

Εάν θέλεις λοιπόν να μου απαντήσεις έχει καλώς, εάν δεν θέλεις απλώς το λες κι έχει πάλι καλώς.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 20:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaxa.καλώς θα σου εξηγήσω.

Λαμβάνω υπ'όψιν την εκκεντρότητα και την κωνική τομή,σαν αρχή στούς υπολογισμούς μου.Η κωνική τομη [αx^2+2βxy+cy^2+2dx+2ey+f=0] είναι η καμπύλη που προκύπτει απο την τομή κώνου και επιπέδου.Η εν λόγω καμπύλη νοείται οτι δεν εχει καμμία ευθεία.

Η εκκεντρότητα τώρα υπολογίζεται με πολλούς συντελεστές επειδή πρόκειται για κινούμενα σώματα.Η εκκεντρότητα χαρακτηρίζεται με e[το διάνυσμά της].Ετσι έχουμε ελλειπτική τροχιά 0<e<1,κυκλική e=0,υπεργρήγορη e>1 και παραβολική όπου e=1.

Χρησιμοποιώ ελλειπτική τροχιά στον βασικό μου υπολογισμό,δηλ.e=da-dp/da+dp=1-2/[da/dp]+1. Οπου dp είναι η απόσταση στο περίκεντρο και da η απόσταση στο απόκεντρο.

Πάνω σε αυτούς τούς τύπους τοποθετώ τα γνωστά σημεία που είναι σταθερά σήμερα και περιλαμβάνονται στην πορεία του Ελένιν και είναι:Η Γη με εκκεντρότητα 0,0167 , ο Ερμής με 0,02056,η Αφροδίτη με 0,00677323,η Σελήνη με 0,0554 και ο Αρης με 0,09341233.


Λαμβάνω υπ'όψιν την ταχύτητα της Γης των 108.000 χιλ.την ωρα,την κατα 99% προσέγγιση της ταχύτητας του Ελένιν και συμφωνα με τους πιο πάνω τύπους τον βασικό επηρεασμό του απο τον Ηλιο [έλξη,εξαέρωση]κ.λ.π με ενα σωρό άλλες εξισώσεις και καταλήγω εν ολίγοις,οτι είναι πολύ πιθανή η διέλευση μεταξύ Γης-Σελήνης,χωρίς αυτό να είναι βέβαιο 100%.

Αυτη αγαπητέ D.I είναι μια άκρως περιληπτική αναφορά στον τρόπο του <<πώς το ξέρω>>.Είναι αδύνατον να ποστάρω ολη την έρευνα.Αν καταλαβαίνεις έστω και το 25% απο αυτα που έγραψα,θα πάρεις μια απάντηση στις ερωτήσεις σου.

και επειδή νομίζω οτι είναι λίαν κουραστικό για μένα να απαντώ σε κάθε ερώτηση με αυτον το τρόπο,αρκέσου σε παρακαλώ σε οτι ποστάρω και μην κάνεις ερωτήσεις τέτοιες,ώστε να αναγκάζομαι να απαντώ με εξισώσεις και μαθηματικά.Φυσικά δεν υποχρεούσαι να δεχθείς τίποτα απο οσα λέω και να αρκεσθείς στις απαντήσεις της ΝΑΣΑ,αν την θεωρείς αξιόπιστη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 21:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=FL3nrgOXZZU&feature=youtu.be

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 21:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε σε παρακαλω μπορεις να μου διευκρινησεις κατι;;;

Οταν λες διελευση αναμεσα στο φεγγαρι και στη Γη, εννοεις οτι:

α) ο κομητης θα περασει ΑΚΡΙΒΩΣ αναμεσα στο φεγγαρι και στη Γη (προφανως θα ειναι φοβερο θεαμα για εμας τους κατοικους στη Γη)

ή

β) Ο κομητης θα περασει πολυ μακρια απο τη Γη αλλα η ουρα που θα μεινει πισω θα βρισκεται αναμεσα στο φεγγαρι και στη Γη; (Δηλαδη μετα απο μερικες μερες ξερω γω η Γη θα φτασει στην ουρα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 21:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

β) Ο κομητης θα περασει πολυ μακρια απο τη Γη αλλα η ουρα που θα μεινει πισω θα βρισκεται αναμεσα στο φεγγαρι και στη Γη;


Mε το β] πλησίασες πιο κοντα.
Θα περάσει μεταξύ Γης-Σελήνης,αλλά κάθετα σε άγνωστο ακόμη ύψος και πιο μπροστα απο την τροχιά της Γης.Ο πλανήτης μας θα εισέλθει στην ουρά του Ελένιν,αφου το κύριο σώμα του,θα εχει ήδη διέλθει.

Οσο για την ορατότητα,μην ανησυχείς θα εχουμε καλή θέα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 10:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xaxa.καλώς θα σου εξηγήσω.

Λαμβάνω υπ'όψιν την εκκεντρότητα και την κωνική τομή,σαν αρχή στούς υπολογισμούς μου.Η κωνική τομη [αx^2+2βxy+cy^2+2dx+2ey+f=0] είναι η καμπύλη που προκύπτει απο την τομή κώνου και επιπέδου.Η εν λόγω καμπύλη νοείται οτι δεν εχει καμμία ευθεία.

Η εκκεντρότητα τώρα υπολογίζεται με πολλούς συντελεστές επειδή πρόκειται για κινούμενα σώματα.Η εκκεντρότητα χαρακτηρίζεται με e[το διάνυσμά της].Ετσι έχουμε ελλειπτική τροχιά 0<e<1,κυκλική e=0,υπεργρήγορη e>1 και παραβολική όπου e=1.

Χρησιμοποιώ ελλειπτική τροχιά στον βασικό μου υπολογισμό,δηλ.e=da-dp/da+dp=1-2/[da/dp]+1. Οπου dp είναι η απόσταση στο περίκεντρο και da η απόσταση στο απόκεντρο.

Πάνω σε αυτούς τούς τύπους τοποθετώ τα γνωστά σημεία που είναι σταθερά σήμερα και περιλαμβάνονται στην πορεία του Ελένιν και είναι:Η Γη με εκκεντρότητα 0,0167 , ο Ερμής με 0,02056,η Αφροδίτη με 0,00677323,η Σελήνη με 0,0554 και ο Αρης με 0,09341233.


Λαμβάνω υπ'όψιν την ταχύτητα της Γης των 108.000 χιλ.την ωρα,την κατα 99% προσέγγιση της ταχύτητας του Ελένιν και συμφωνα με τους πιο πάνω τύπους τον βασικό επηρεασμό του απο τον Ηλιο [έλξη,εξαέρωση]κ.λ.π με ενα σωρό άλλες εξισώσεις και καταλήγω εν ολίγοις,οτι είναι πολύ πιθανή η διέλευση μεταξύ Γης-Σελήνης,χωρίς αυτό να είναι βέβαιο 100%.

Αυτη αγαπητέ D.I είναι μια άκρως περιληπτική αναφορά στον τρόπο του <<πώς το ξέρω>>.Είναι αδύνατον να ποστάρω ολη την έρευνα.Αν καταλαβαίνεις έστω και το 25% απο αυτα που έγραψα,θα πάρεις μια απάντηση στις ερωτήσεις σου.

και επειδή νομίζω οτι είναι λίαν κουραστικό για μένα να απαντώ σε κάθε ερώτηση με αυτον το τρόπο,αρκέσου σε παρακαλώ σε οτι ποστάρω και μην κάνεις ερωτήσεις τέτοιες,ώστε να αναγκάζομαι να απαντώ με εξισώσεις και μαθηματικά.Φυσικά δεν υποχρεούσαι να δεχθείς τίποτα απο οσα λέω και να αρκεσθείς στις απαντήσεις της ΝΑΣΑ,αν την θεωρείς αξιόπιστη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ουάου!!! Νικ

Τον πέθανες !!!
Άντε να βγάλει άκρη
Μα τόσες ....αναλυτικές λεπτομέρειες?

Dying καιρός να αλλάξεις όνομα σε .... Dead

Βρε Νικ για πιθανή “βροχή διαττόντων” μιλάς, ή “βομβαρδισμό μετεωριτών”?
Στην πρώτη περίπτωση – την πιθανότητα την έχουμε ήδη αναφέρει – θα έχουμε την χαρά και την τύχη, - αν τελικά η γή διασχίσει την ουρά του κομήτη- να απολαύσουμε ένα μοναδικό θέαμα για 2-3 νύχτες
Στην δεύτερη περίπτωση βρες την σπηλιά που έχει εντοπίσει ο Ντόκτορ και διαλογίζεται, και κρύψου μέσα.


Δε με λες, στην πρώτη περίπτωση που μας προκύψουν διάττοντες, δεν θα πρέπει να τους βαφτίσουμε?
Εγώ προτείνω το όνομα “Νικομαρχίδες” μια και είσαι – μακρά ο πρώτος – που με καθαρά επιστημονικό τρόπο εντόπισες και προέβλεψες το φαινόμενο.
Άλλο όνομα “καμηλοπαρδαλίδες” απο το όνομα του αστερισμού που πιθανόν να παρατηρείται το φαινόμενο

'Ε τι λες?
Συμφωνείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 15:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύρ-Γιάννη θέλεις και καλά να γίνεις Νονός?

Πρίν τα βαφτίσουμε όμως θα πρέπει να ξέρουμε το φυλλο.
Ετσι πρέπει να μου εξηγήσεις την διαφορά μεταξύ <διαττόντων> και <μετεωριτών>!!

ποιά είναι τα αρσενικά και ποιά τα θηλυκά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 16:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυγουστιάτικη φωτογράφηση του Elenin
(απο τον γνωστό ερασιτέχνη αστρονόμο Terry Lovejoy)

Η "ουρά" του κομήτη εκτείνεται κατα 1° δηλαδή, πάνω απο 3.000.000 Κm


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 16:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Atherovamon,τώρα κοιτώντας την φωτογραφία,πρόσεξε το εντονα φωτεινό κομμάτι της ουρας του.Είναι περίπου το 1/3 του συνολικού της μήκους.Το κομμάτι αυτο είναι 900.000-1.000.000 χιλ.και αυτο είναι και το ουσιαστικό τμημα της ουρας που μας ενδιαφέρει,επειδή είναι αμέσως μετα το κύριο σώμα και αυτο είναι που μεταφέρει-παρασύρει τα ογκώδη αντικείμενα[βράχους].Το υπόλοιπο είναι υπολλείματα σκόνης διάσπαρτα ανευ σημασίας και μηδενικής πυκνότητας.

Επίσης η άχλη που φαίνεται γύρω απο το κυρίως σώμα[φωτεινό]εκτείνεται σε απόσταση 200.000-250.000 χιλ.σε διάμετρο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 17:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι αν θα περάσουμε μεσα απο την ουρά ...


κατι off-topic
τις τελευταίες ώρες έφτασε, και βομβαρδίζει τη γη μια ισχυρότατη ηλιακή καταιγίδα, τα όργανα έχουν "τρελαθεί" στους πόλους
αυτο ειναι το γεγονός ...
εντύπωση (κακη) μου κάνει η ΑΣΥΜΜΕΤΡΗ αύξηση του positive magnetic northward (το θετικό του μαγνητικού Βορρά)
Μακάρι να βγω λάθος , αλλα σε κάποιο ρήγμα ,,, δεν θα αρέσει αυτή η πίεση ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 17:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάς για το ρήγμα του Αγίου Ανδρέα στην Καλιφόρνια?
Δεν πέφτεις έξω.Είναι υποψήφιο για ταρακούνημα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 17:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να πέσω εξω , αλλά ειναι άκρος ανησυχητική αυτη η κατάσταση
η οποία αντί να ομαλοποιείται επιδεινώνεται , ήδη το θετικό έχει ξεφύγει κατω τα 1000 nT , η βίαιη επαναφορά κρίνετε άκρος επικίνδυνη

(πάντα προσωπική εκτίμηση, μη φαω και το ψωμί του Τσελέντη)

συγγνώμη για το άσχετο το θέματος κύριε θεματοθέτα


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 18:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρεμένος αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ.
Με αυτη την προσφώνηση γλυτώνουμε το...ξύλο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 19:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κύρ-Γιάννη θέλεις και καλά να γίνεις Νονός?

Πρίν τα βαφτίσουμε όμως θα πρέπει να ξέρουμε το φυλλο.
Ετσι πρέπει να μου εξηγήσεις την διαφορά μεταξύ <διαττόντων> και <μετεωριτών>!!

ποιά είναι τα αρσενικά και ποιά τα θηλυκά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Βρε μουρλέ δεν το έχεις καταλάβει πως είμαι …. «Νονός»?
Δεν έχει ακουστά το άσμα ο κουμπάρος την κομπάρα δυο φορές την εβδομάδα?

Τι είναι αυτά που με ρωτάς πάλι?
Πως μπορώ να διαπιστώσω στις μέρες μας αν είναι κοπελιά η κοπέλι, αν δεν θέσω δάκτυλο?

Εσύ μπορεί να το διακρίνεις εκ του μακρόθεν, γιατί είσαι ριψοκίνδυνος. ή … έμπειρος λόγω ηλικίας
Μπορώ εγώ να ρισκάρω?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 19:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμένω,θέλω να ξέρω την διαφορα <διαττόντων>>και <<μετεωριτών>>!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy