ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΚΑΙ ΥΔΡΟΒΙΑ ΤΕΡΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 07:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν με αφορμή αυτό το ωραίο τόπικ, κάθησα και έψαξα ένα άλμπουμ με αυτοκόλλητα "πανίνι" που έχω από το 1990 περίπου(όλα τα αυτοκόλλητα συμπληρωμένα παρακαλώ-μου είχε βγάλει την πίστη)και αφορά στα είδη του ζωικού βασιλείου. Προς το τέλος αναφέρει μερικά ζώα που εξαφανίστηκαν λέγοντας δραματικά -Ζώα που δεν θα ξαναδούμε-.

Ενα από αυτά είναι η Υδροδάμαλη του Στέλλερ(θαλάσσια αγελάδα). Ηταν ένα θαλάσσιο φυτοφάγο θηλαστικό, με μήκος 8 μέτρα και βάρρος 8 τόννους. Ζούσε γύρω από δύο νησιά στο Βερίγγειο Πορθμό και την ανακάλυψαν το 1741. Την κυνήγησαν για το κρέας της, το πάχος της και το δέρμα της. Εξαφανίστηκε το 1768, δηλαδή μόλις 27 χρόνια μετά την εμφάνισή της!!!
(άπληστη ανθρωπώτητα)

Η εικόνα της ήταν κάπως έτσι


Ακριβώς αυτή είναι και η εικόνα του αυτοκόλλητου στο άλμπουμ μου.

Βρήκα και ένα link με πληροφορίες για το άτυχο αυτό ζώο...

http://home.conceptsfa.nl/~pmaas/rea/stellersseacow.htm

Κάποιοι που θα έβλεπαν τότε την υδροδάμαλη, λόγω του μεγέθους της θα την πέρναγαν για υδρόβιο τέρας...άσχετα αν έτρωγε μόνο φύκια το καημένο...

ΥΓ. Στο ίδιο άλμπουμ λίγο πιο δίπλα αναφέρει και τους αλιγάτορες της Κίνας ως πλέον απειλούμενο είδος προς εξαφάνιση, αφού προστατεύονται μερικές εκατοντάδες μόνο σε φυσικούς καταυλισμούς. Ελπίζω από το 90 που έχουν γραφτεί αυτά, μέχρι σήμερα να μην έχει εξαφανιστεί κι αυτό το υδρόβιο "τέρας"......


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 12:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέον θέμα αυτό
Λοιπόν για πείτε μου εδώ μέσα
Ποιος από σας πιστεύει στην ύπαρξη του Κθούλου;
Όχι μόνο όπως τον περιέγραψε ο Λάβκραφτ και η παρέα του
Αλλά σαν ένα γιγάντιο τέρας το οποίο βρίσκεται στα απύθμενα βάθη των
ωκεανών

Πάντως θαλάσσιο τέρας υπάρχει στα μέρη μου
Πολλοί το έχουν δει, είναι μια σμέρνα με μήκος πάνω από
πέντε μέτρα
Είναι σε ένα συγκεκριμένο σημείο
Τώρα που ήρθε το καλοκαίρι θα πάω να τη δω κι εγώ με τα ίδια μου τα μάτια
Αν και γενικά τις φοβάμαι λίγο τις σμέρνες

Με φιλικούς χαιρετισμούς,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akris
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 16:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή φίλοι...

Όποιος έχει ψαρέψει συστηματικά στο Αιγαίο θα έχεο παρατηρήσει ότι δεν χρειάζεται να τρέχει στις διάφορες ιστοσελίδες για να δει τέρατα..


Προσωπικά έζησα μια τέτοια εμπειρία ανοιχτά της Σαντορίνης....

Όπως ψαρεύαμε για καλαμάρια ξαφνικά η καλαμαριέρα μου έγινε ασυνήθηστα βαριά...
Μην ξέροντας τι είναι, υποθέτοντας ότι μπορεί να πιάστηκαν 2 ή 3 μαζί και με την βοήθεια ενός ακόμα ατόμου και με την εποπτεία ακόμη ένος μετά από απίστευτη μάχη το ανεβάσαμε.


Ήταν ένα χταπόδι 9 με 10 κιλά, ότι μεγαλύτερο είχα δει ποτέ μου....

Όταν γυρίσαμε πίσω είχε γίνει χαμός στο λιμάνι....
Θυμάμαι ένας επιστήμονας που ασχολούνταν με τα ψάρια μόλις το είδε τρελάθηκε γιατί από ότι συμπαίρανε είχε πολλά χρονάκια ακόμη για να μεγαλώση και αλλό!!!!!

Και εμείς τρελαθήκαμε γιατί ήτν εκπληκτικός μεζές.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 09:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και γενικά τις φοβάμαι λίγο τις σμέρνες

Καλά κάνεις και τις φοβάσαι.
Δεν είναι να παίζει και κανείς μαζί τους. Ετσι και σου γραπώσει το χέρι π.χ. μπορεί και να ψάχνεις για χέρι...
Προσοχή τώρα το καλοκαίρι στα βράχια..διάφορα τερατάκια παραμονεύουν

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 17:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ενισχύσω κι εγώ τη θέση του junk95 και να απαντήσω και στη simori.
Οι δράκοι που ζουν στις Δρακολίμνες είναι μικροσκοπικά αμφίβια,
μοιάζουν πολύ με τις σαλαμάντρες και πράγματι
ζουν μόνο σ'εκείνη τη λίμνη.
Η Δρακολίμνη βρίσκεται πολύ κοντά στο καταφύγιο ΑΣΤΡΑΚΑ
τελευταία στάση πριν την ανάβαση στην κορυφή Γκαμήλα (με -Γ- ),
πέμπτη ή ίσως έκτη ψηλότερη στην Ελλάδα.
Η Δρακολίμνη έχει έκταση όσο περίπου τρία τεσσάρια διαμερίσματα,
αλλά, κατά πως λέγεται,απύθμενο βάθος.
Κάποιος δύτης επιχείρησε να δει μέχρι που φτάνει αλλά όταν γύρισε είπε ότι αυτό ήταν αδύνατο.
Ίσως εκεί να ζουν και άλλα αμφίβια ή ψάρια τα οποία να μη μοιάζουν με κάτι που έχουμε ξαναδεί.

Το πιο συναρπαστικό πάντως είναι η Άβυσσος.
Εκεί κι αν υπάρχουν τερατάκια !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 10:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ (ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΚΤΛ), Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ-ΤΕΡΑΣ, 11 ΚΙΛΑ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΙΣΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ! ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΑ, Η ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΤΣΙΜΠΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΪ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 10:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλα ψάρια υπάρχουν πολλά,αλλά δε βγαίνουν συχνά στην επιφάνεια.
Τσιπούρα 11 κιλά...ε,ρε μάσα που έπεσε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 14:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου στείλανε στο e-mail μου ορισμένες φωτογραφίες ενός ψαριου που βρέθηκε σε κάποιο...Tamba Bay(δεν έχω ιδέα που είναι αυτό)...
Επίσης δεν ξέρω αν είναι αληθινό το σιχαμένο αυτό ψάρι, ή πρόκειται για φάρσα.

Ας παραθέσω 3 από αυτές στο τόπικ αυτό, μιας και εδώ ταιριάζουν καλύτερα..

Μην τρομάξετε από το θέαμα

Πάντως δεν θα ήθελα με τίποτα να κολυμπάω και να με πλησιάσει το συγκεκριμένο πλάσμα

Καλή η φύση αλλά...από την τηλεόραση...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 04:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ, ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟ,ΖΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΘΗ, ΚΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΦΩΤΟΣ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 09:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AGNOSTIC,
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ
ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΑΙ
ΠΑΝΤΩΣ Ο ΦΑΡΣΕΡ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ! ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΩΣΕ ΤΡΙΑ Ή ΤΕΣΣΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 09:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic,
κι εγώ φίλε μου πιστεύω ότι είναι φάρσα.
Τέτοια δόντια σε ψάρι είναι δύσκολο να πετύχεις !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, για να είμαι ειλικρινής κι εμένα μου φαίνεται απίθανο να υπάρχει ένα τέτοιο ψάρι που να έχει τέτοια δόντια.
Οπότε μάλλον κάποια φάρσα θα είναι...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου κι εμένα από τα δόντια μου φαινόταν πολύ ύποπτο για φάρσα..

Λες και θέλανε να το κάνουν να φαίνεται υπερβολικά τρομακτικό

Φίλε OANNHSEA έχεις υπόψη σου τι ψάρια μπορεί να ένωσαν για να το φτιάξουν?

Και οποιοσδήποτε άλλος έχει γνωσεις ιχθυολογικές δηλαδή

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 09:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΨΑΡΙΑ ΦΙΛΕ AGNOSTIC,
ΕΝΑ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ ΘΥΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ (Π.Χ. ΚΟΚΚΙΝΟΨΑΡΟ)
ΓΙΑ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΛΥΚΟ, ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 09:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα γιατί ειδικά τα μπροστινά δόντια μου θυμίζουν καμήλα, κατσίκα ή κάτι τέτοιο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 11:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είναι ...καμηλόψαρο !
Ή κατσικόψαρο !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι συγγνώμη Dying Incubus έχεις δίκιο, με μπέρδεψαν οι κυνόδοντες.
Τα πίσω δόντια προέρχονται σίγουρα από κάποιο μικρό μυρικαστικό - ίσως κατσίκα - ίσως και από μία μικρή καμήλα. Στην συνέχεια έβαλε τα υπόλοιπα δόντια ο απατεώνας.
Δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιος απατεώνας φτιάχνει δείγματα ΝΕΩΝ ειδών. Τώρα γιατί εμείς θα πρέπει να σπάμε το κεφάλι μας για να βρούμε από που προήλθε;
Στην θάλασσα θα του ήταν άχρηστοι οι τραπεζίτες ενός πλάσματος. Τα ψάρια, ακόμα και τα υδρόβια θηλαστικά δεν μασάνε την τροφή τους.
Κάτι καλύτερο προς συζήτηση συνάδελφοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 11:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δόντια μπαμπουίνου είναι...
Εντυπωσιακό πάντως ε;
Πάλι καλά που δεν του φόρεσε και κέρατα.

Στην περιοχή μου (Βόλος) πριν περίπου είκοσι χρόνια, ένας ψαράς αναγκάστηκε να κόψει τα δίχτυα του όταν μπλέχτηκε σ'αυτά μια τεράστια χελώνα, τόσο μεγάλη που φοβήθηκε ότι θα του αναποδογύριζε το καΐκι. Θυμάμαι ακόμη την χαρακτηριστική του περιγραφή ότι τα μάτια της ήταν μεγάλα σαν φώτα σκαραβαίου (VW).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 19:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι είναι όντως αλήθεια ότι από καιρό σε καιρό αναφέρονται τερατογεννέσεις αλλά τι ακριβώς είναι η τερατογέννεση;
Έχω μία φωτογραφία ενός ολόκληρου κοπαδιού ψαριών το οποίο και έχει μόλις αλιευτεί και το οποίο έχει στο σύνολο του δύο κεφάλια!
Η φωτογραφία δεν είναι πλαστή (99% σίγουρος).
Τώρα το πόσο μακριά μπορεί να πάει η φύση και τα κόλπα των ανθρώπων αυτό είναι μία άλλη ιστορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
psarn
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 09:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psarn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε oannsea πολλά ψάρια έχουν τραπεζίτες (π.χ. τσιπούρα)όχι για να μασάνε την τροφή τους ,αλλά για να σπάνε κελύφη ασπονδύλων,όπως τα μύδια και τα χτένια.Όσο για την τσιπούρα 11 κιλών είναι φυσιολογική και όχι παχύσαρκη!αύξηση της τροφής δε συνεπάγεται και αύξηση μεγέθους(μήκους).Στα ιχθυοτροφεία ταίζουν συνεχώς τα ψάρια και αυτά πιάνουν τα 350 γραμμάρια σε 2 χρόνια!αυτή η τσιπούρα προφανώς ήταν...υπερήλικη!σαφέστατα βοήθησαν και οι τροφές του ιχθυοτροφείου,αλλά κυρίως το μέγεθος αυτό οφείλεται στην ηλικία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 18:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news.pathfinder.gr/misc/513382.html
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy