ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ή ΤΑΓΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 15:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Signwmi pou epemvenw alla tha ithela na afisw mia mikri iposimiwsi.
Prin kero sto idio thema ixame erwtithi giati polles fores i diafores mistikes eteries kai tagmata emplekode stin politiki kathe topou.
I alithia ine pws apo tin epoxi twn Rodostayrwn kai twn Naitwn ipottwn i adelfotites aftes ixan meli ipsilis politikis axias edos twn kiklwn tous.
Asxeta tis metepita exelixis kai ton diogmo tous apo tis katatopous thriskeftikes koinotites, kateferan na epizisoun kai na sinifenoun me tin istoria tous mithous kai doxasies opws ekinis tou agiou diskopotirou Graal pou efenete na evriskete gia ton pisto tis iparxis tou stin xwra tis Portogalias, to telefteo oxiro twn Stauroforwn meta ton diogmo tous apo to italiko kai galiko kratos.
Exalou PORTOGAAL opws i portogalia emfanizete na onomazete se palea vivlia dixni na akolouthi tis lexis PORTO_GAAL i ellinisti o ferwn tou graal.
Isws ena logopegnio, isws proion fadasias kapiwn metamesewnikwn sigrafewn epistimonikis fadasias.
To sigouro ine pws stis meres mas akougode polla gia tin simetoxi se mistikes adelfotites kai eteries opws kai o tektonismos gnwstwn kai mi.
Gia tou logou tou alithes sas parapempw sta:
http://www.krinaetos.gr
kai http://www.innernet.gr/filesofKnowl/article.asp?article=107

Meta timis....


ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή.
ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 09:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΥΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ?
ΠΟΙΟΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ?
ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ 5 ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΩ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ?
ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟΚΡΥΦΗΣ ΓΝΩΣΗΣ?

ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.... ΜΟΝΟ ΑΣΑΦΕΙΕΣ.....
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΛΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ? ΔΕΝ ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?

ΣΥΓΝΩΠΗ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ..........

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 01:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ΝΟΝ SERVIAM,

Πραγματι η βιβλιογραφια ειναι τεραστια και παρα πολυ πλουσια.
Ολοκληρη ομως κι αν την μαθεις απ εξω δεν θα εχεις λαβει την μυηση.
Ο σκοπος της αναζητησης βρισκεται παντα στην κορυφη του CLERMONT

Ειναι περιπου 50 χρονια τωρα που ο ΧΙΛΑΡΥ εφτασε
στην πιο ψηλη κορυφη του κοσμου. Απο τοτε εχουν γραφτει
παρα πολλα και μαλιστα πολυ καλα εγχειριδια, σχετικα
με αυτη την μεγαλη προσπαθεια και κατακτηση.
Μαλιστα υπαρχουν και πολλες σχολες που σε εκπαιδευουν
σε προπονουν,σε προετοιμαζουν,καθως και αρκετοι πια οδηγοι,
αν εισαι απο εκεινους που το να περπατησουν στην πιο
ψηλη κορυφη του κοσμου σημαινει κατι. Μαλιστα η καθε μια
απο αυτες εχει το δικο της τροπο εργασιας - εκπαιδευσης,
προπονησης.
Τιποτα απο ολα αυτα δεν αξιζει αν τελικα δεν προσπαθησεις
να σκαρφαλωσεις εκει ψηλα μονο σου. Οτι σου προσφεραν οι
σχολες αυτες, ειναι μια απλη προσομοιωση.
Βεβαια ολοι μας θαυμαζουμε το ονειρο, την καρδια,
το κουραγιο, το σθενος οσο και την προσπαθεια του πρωτοπορου.
Ποιος τολμα με ενα απλο εγχειριδιο του 'καλου ορειβατη'
να ανεβει το βουνο ? Χωρις στιγμη να παψουμε να θαυμαζουμε τους 'σαλους' που ετσι ξεκινησαν και τα καταφεραν.
Σε καθε περιπτωση ομως δεν μειωνεται καθολου η δικη μας
προσπαθεια, αγωνας, κουραση, πολυ δε περισσοτερο η δικη μας ικανοποιηση.
Τελος ας μην ξεχναμε οτι ειχε και ο Χιλαρυ εναν οδηγο,
που τον βοηθησε.

Εσωτερικες σχολες και ταγματα υπαρχουν πολλα
Θεωρητικες και πρακτικες. Προσφερουν θεωρητικη μυηση οι περισσοτερες.
Η αριστη γνωση της θεωριας -των εγχειριδιων και των στοιχειων
της περιοχης- ειναι απαραιτητη και αναγκαια. Χωρις αυτην δεν
ερχεται η πραγματικη μυηση.
Οπως επισης ειναι απαραιτητες οι 'προσομοιωσεις' Εμπειριες, που μοιαζουν , με αυτες που προκειται να βιωσουμε.
Ο λογος για την τελετουργια της μυησης, την θεωρητικη μυηση και την πραγματικη μυηση

Ετσι κατ αρχην πρεπει να ναι βαθια σου αναγκη και αναζητηση,
η Αναβαση. Ακολουθως προετοιμασου .
Τελος δεν μενει τιποτε αλλο παρα :
ΑΙΤΗΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΘΕΙ
ΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΘΕΙ ΕΙΣ ΕΣΑΣ ωστε να
ΚΡΟΥΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΓΕΙ

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 02:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ knight MIXAIL ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ....
ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΦΗΜΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΜΥΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΣΙΩΠΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΥΠΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΤΕΛΕΤΗ Η ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ? ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΥΛΙΚΗ ΖΩΗ? ΧΡΗΜΑΤΑ? ΧΡΟΝΟ? ΦΙΛΙΕΣ? Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ.
ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ? ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ?


YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 13:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ NON SERVIAM ΕΘΕΣΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ Η ΣΕ ΣΧΟΛΗ.

ΤΟ ΓΙΑΤΙ ?
ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ Η ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ Η ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΑΝΑΖΗΤΩΝ....

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

quote:
ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ....
ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΦΗΜΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΜΥΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΣΙΩΠΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΥΠΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΤΕΛΕΤΗ Η ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ? ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΥΛΙΚΗ ΖΩΗ? ΧΡΗΜΑΤΑ? ΧΡΟΝΟ? ΦΙΛΙΕΣ? Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ.
ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ? ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ?

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΥΗΣΕΩΝ ????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΥΠΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ?????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ Η ΣΧΟΛΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ????????
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ...
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ....

ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ...
ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ Knight MIXAIL ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Ετσι κατ αρχην πρεπει να ναι βαθια σου αναγκη και αναζητηση,
η Αναβαση. Ακολουθως προετοιμασου .
Τελος δεν μενει τιποτε αλλο παρα :
ΑΙΤΗΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΘΕΙ
ΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΘΕΙ ΕΙΣ ΕΣΑΣ ωστε να
ΚΡΟΥΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΓΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 15:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να το πω και εγώ πιό απλά:

Χτύπησε για να σου ανοίξουν
Ρώτα για να μάθεις και
Ζήτησε και θα σου δωθεί

Όταν πραγματικά θέλεις να μάθεις
ο δάσκαλος θα βρεθεί μπροστά σου

και στην προκειμένη περίπτωση: ο δρόμος θα φανεί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 20:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε,
Οπως ακριβως υπαρχει το esoterica για τετοιες
συζητησεις, οπως δεν ανοιγεις τετοια θεματα πχ
στο date gr, ομοια πρακτικο ειναι και το πρωτο επιπεδο
της σιωπης. Ακολουθα εχει να κανει με την
αποτελεσματικοτητα της προσωπικης σου εργασιας.
Ακομα υπαρχουν θεματα που δεν κοινοποιουνται στην αγορα
Θυμισου 'Εκας οι βεβηλοι'
Θυσια ?? Οταν ασχολεισαι με ενα hobby δεν αφιερωνεις χρονο??
Οταν ζητας εξελιξη στην εργασια σου πχ, δεν προετοιμαζεσαι,
αφιερωνοντας χρονο ??
Γνωριζεις ποιος ο σκοπος των εσωτερικων ταγματων ??
Αφορα την πνευματικοποιηση του ανθρωπου. Ξεκινα με την
αλλαγη των προτυπων οχι μονο της συνειδητης αλλα και της
ασυνειδητης ζωης μας.
Πρωτο σταδιο σε ολες, ειναι "ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ"
Πως επιτυγχανεται αυτο ??
Τι ειναι 'φροντηστιριο' ?? Απο τα μαθητικα μας χρονια,
μεχρι ενα βαθμο, καναμε με αλλους, οτι δεν καναμε μονοι μας
Νομιζω πως μεγαλωσαμε πια.
Οι μυητικες σχολες ειναι θεματοφυλακες μιας παραδοσης.
Η φοιτηση στις ταξεις τους αφορα στην παραλαβη της ,
διατηρηση της και μεταδωση της.
Φιλικα, μην σπαταλισεις τον χρονο σου για μια απλη περιεργεια.
Σαν τον μαθητη που 'Γιαννης παει και Γιαννης ερχεται'
Σιγουρα τοτε τιποτα δεν θα σου προσφερει.

Οσο αφορα το ποια σχολη η ταγμα , η απαντηση ειναι ιδιαιτερα
δυσκολη. Μονο προσωπικα μπορω να σου απαντησω και ως εκ τουτου,
τελειως υποκειμενικα. Δεν νομιζω πχ οτι οι ανατολικοι τροποι εργασιας ταιριαζουν σε εναν μεσογειακο τυπο
(συγχωρεσε μου τον αφορισμο, ολοι σας, φιλοι μου )
Τα αρχαια μυστηρια ζουν και εξελισσονται. Στην δυση διατηρουν μια συγκεκριμμενη δομη και μορφη.
Ετσι για την γωνια που ζουμε, σχολες που μεταδιδουν την αρχαια παραδοση, μεσω των αρχαιων Ελληνικων μυστηριων, τον αλγοριθμο της δυτικης εσωτερικης παραδοσης(καββαλα), τους Ιπποτες(δισκοποτηρο)
ειναι οι πιο ενδεδειγμενες.
Ακομα ο φιλος AVATAR εδωσε χρησιμα στοιχεια.

ORA ET LADORA

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 18:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι.
Πιστευτε οτι αυτες οι κουβεντες κανουν καλο στις σχολες και τα ταγματα που αναφερωνται.
Εννοω τις βοηθουν ή χειροτερευουν την κατασταση μεγαλονωντας την καχυποψια και τελικα ολη αυτη η διαφημηση θετικη και αρνητικη πολλες φορες, την στιγμη που δεν μπορει κανεις γνωστης των πραγματων να μιλησει ανοιχτα...για το τι γινεται μεσα...Ειναι καλη ή κακη για τις σχολες, θεμιτη, μηπως χρησιμη?
... Βοηθαει ή κανει τα πργαγματα να φαινονται πολυ ευκολα και προσιτα για ολους ή ποιο δυσκολα απο οτι ειναι....Αυξανει την περιεργεια?
Το ιντερνετ μηπως φερει καποια επανασταση και στις σχολες αυτες.
Αν καποιος στειλει email σε καποια στοα ζητοντας μυηση θα παρει απαντηση?
θα πρεπει να παρει απαντηση?
Ερωτησεις χωρις πονηρο σκοπο αλλα που μου ηρθαν και τις θετω...


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 11:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.
ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΣΕ ΕΣΕΝΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ????
ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕΣ ΠΟΙΟ ΚΑΧΥΠΟΠΤΩΣ ????????
ΕΑΝ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ/ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ??

ΤΙ ΖΗΤΑΣ ???????????
ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΣΥ....

quote:
ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ Η ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ Η ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΑΝΑΖΗΤΩΝ....
.........

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΥΗΣΕΩΝ ????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΥΠΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ?????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ Η ΣΧΟΛΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ????????
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ...
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ....

ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ...
ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ....
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ drumx13 ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ.....
ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 15:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ AVATARGR, sofia7 ΚΑΙ Knight MIXAIL ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ( ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ. Η ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΥΤΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ(?) ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ( ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ) ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΩ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΦΑΠΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ( ΧΑΧΑΧΑ ). ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ.
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΞΕΘΟΛΩΣΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?


YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 20:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε NON SERVIAM, οι μεγαλυτερες σχολες του ΔΥΤΙΚΟΥ εσωτερισμου ειναι οι τεκτονες και οι ροδοσταυροι(AMORC). ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. Ο χρονος που χρειαζεται, ειναι λιγες ωρες εβδομαδιαιως και το κοστος ειναι μηδαμηνο.(Της ταξης των 15 Ευρω μηνιαιως). Απο τα βασικοτερα που διδασκεσαι ειναι, το καθηκον στην οικογενεια, στην πατριδα και στον συνανθρωπο. Ολα οσα εχουν γραφτει κατα καιρους ειναι εκ του πονηρου. Οι μυησεις ειναι τυπικα η δρωμενα με πληθος συμβολων που σκοπευουν να βοηθησουν στην κατανοηση της γνωσης. ............................................................................................................................................Δεν ειναι απαραιτητες οι μυησεις, αλλα τελουνται λογω αδυναμιας του μαθητη να κατανοησει καποιες αληθειες. Αξιολογες επισης σχολες ειναι και ο μαρτινισμος, οπως και τα χριστιανικα εσωτερικα ταγματα (μερικα απο αυτα!). Για αρχη καλο ειναι να αποφευγεις ταγματα που εχουν στοιχεια εξασκησης μαγειας, στην πορεια ολα ειναι δεκτα και υποκεινται στη δικη σου αναζητηση. Οι σχολες που προανεφερα δεχονται ατομα ανεξαρτητου φυλου και θρησκευματος η εθνικοτητας, με εξαιρεση καποια τεκτονικα ταγματα που ειναι αμιγως ανδρικα. . . . . Βασικο φυσικα ειναι οτι διατηρεις τη θρησκεια σου, οπου πιστευεις -αν πιστευεις. Επισης εισαι μελος οσο εσυ επιθυμεις και αποχωρεις οποτε το θελησεις. Νεοεποχιτικες μυητικες σχολες κατα τη γνωμη μου δεν ενδεικνυνται.Προσοχη, υπαρχει πολλη απατη και παρανοια σε καποιους. Παραπλησια ισχυουν και στον ανατολικο εσωτερισμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 20:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ NON SERVIAM ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΣΧΟΛΕΣ Η ΤΑΓΜΑΤΑ...
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΟΡΟ ....

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ.....
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΟΥ ... ΑΛΙΚΗ ΜΠΕΙΛΗ ΕΚΔ. ΚΕΔΡΟΣ...
ΦΩΤΕΙΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ .... ΦΙΛΟΣ.ΣΥΛΛ. ΚΑΙ ΕΚΔ. ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑ.... ΑΝΝΙ ΜΠΕΣΑΝΤ ΕΚΔ. ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ .....
ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑΓΜΑΤΑ ....
ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ....

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 22:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Non Serviam

Θα συμφωνήσω με τον αβαταρ για το διάβασμα…
Τα αγγλικά σου πώς είναι…? Είναι απαραίτητα
Η ελληνική βιβλιογραφία κατά την γνώμη μου. είναι αρκετά περιορισμένη…. μονόπλευρη…και λίγο κολλημένη στον 18 και 19 αιώνα…


Η συμβουλή μου είναι να δημιουργήσεις το δικό σου Μαγικό σύστημα … με τα δικά σου πιστεύω…συμβολισμούς…μαγικά τυπικά..δαίμονες…και θεότητες..
Μπορείς να δανειστείς ότι θέλεις από οποιοδήποτε τάγμα / σχολή/ εκκλησία και να βάλεις την δικιά σου γεύση …Μην ξεχνάς να περνάς καλά και να δημιουργήσεις την δική σου προσωπικής σχέση με το σύμπαν/ και όχι το έτοιμο φαγητό και τις αλήθειες που σου προσφέρει ο οποιοδήποτε…..
Στα τάγμα και τις σχολές θα συναντήσεις πολλά άτομα / περσόνες , μελέτησε τες …βλεπεις δεν είναι μόνο τα βιβλία που πρεπει να μελετήσεις…..
Μην μασάς με την σοβαροφάνεια τους , τα φοβερά μυστικά τους , και τους τρομερούς ορκούς… εισαι στην στον δρόμο της αναζήτησης του να μάθεις πως τα πραγματα λειτουργούν και δεν σε εμποδίζει κανεις να το κάνεις με το χαμόγελο και το γέλιο ….
Θα σε συμβουλευα να εισαι εκλεκτικος… να μην φοβάσε να κρινεις…. Και να λές την γνώμη σου…

Αυτά ….. αν θυμηθω τιποτα άλλο θα στο γράψω….

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 07:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλoi,
οι σχολες και τα ταγματα αναπτυσσονται η συρικνωνονται
απο τις ενεργειες των μελων τους παρα απο εκεινες
των "μη-μελων"

Οσο αφορα τους περιεργους, οι πληροφοριες, τοσο της
ανοικτης πια βιβλιογραφιας οσο και των σελιδων του
διαδικτυου,μαλλον καλυπτουν τις αναγκες τους.

Σχετικα με τη αιτηση,drumx13, κανε μια να δεις.

ΝΟΝ SERVIAM Yπομονη. Εξαλλου τις προτεραιοτητες στην
ζωη τις θεττει μονο ο εαυτο μας. Ποτε καποιος τριτος.
Γνωριζεις βεβαια οτι ο χρονος μας ειναι -παντα- πεπερασμενος.
Προσωπικα δεν περιμενω να βρω χρονο για να κανω κατι.
Δεν πουλαει κανεις. Ποτε δεν φτανει .
Απο την αλλη ειναι τοσες οι αναγκες μας.
Αν ομως θελουμε κατι πολυ, αν θεωρουμε ως Υψιστη Επιστημη,
την Γνωση του Εαυτου, την αναζητηση του Φωτος, τοτε βρισκουμε
χρονο για να την ερευνησουμε και να την μελετησουμε.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 07:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαπιστώσει όλα αυτά τα χρόνια μερικά πράγματα , οι ποιο πολλοί θέλουν να μάθουν ακολουθώντας το δρόμο της καχυποψίας .
Έτσι λοιπόν ενώ δεν ξέρουν τι ακριβώς γίνετε μέσα σε ένα τάγμα παπαγαλίζουν κάτι που άκουσαν και προκαλούν συζήτηση μήπως και μέσα από αυτή βγάλουν κάποιο άλλο συμπέρασμα .
Αυτό λέγετε αρνητισμός .
Από την άλλη μπορεί να θέλουν να μυηθούν σε κάποιο τάγμα αλλά δεν θέλουν να έχουν υποχρεώσεις απέναντι σε αυτό ( παρουσία κλπ ) .
Αυτό λέγετε ανευθυνότητα .

Συμπέρανα λοιπόν πως σε ότι και αν κάνεις στη ζωή σου θα πρέπει να εργαστείς γι αυτό , η προσπάθεια να κατακτήσεις κάποιο κομμάτι της γνώσης και μέσα από αυτό να ανελιχθείς αποτελεί την ύψιστη την ύψιστη εργασία .
Αυτό λέγετε αυτοσεβασμός και θετική αντίδραση .

Ο λαός λέει πολύ σοφά «αν δε βρέξεις κώλο δεν τρως ψάρι» .

Γνώμη μου είναι πως έχουμε το δικαίωμα επιλογής του τρόπου που θα αναζητήσουμε τη γνώση , αν είναι η κατάλληλη ώρα τότε ίσως ο δρόμος μας να φέρει τα βήματα μας μπροστά στην πόρτα ενός τάγματος .

Απόστολος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 09:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους....

Καταρχάς (το έχω δηλώσει και σε άλλα τόπικς) ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ, σε καμία ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΤΑΓΜΑ, ΜΥΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ κλπ κλπ κλπ
Αυτό ως απαραίτητη διευκρίνηση ως πρός αυτά που θα γράψω παρακάτω...

Παρατηρώ μέσα απο τη ΣΙΩΠΗ την εξέλιξη της συζήτησης.
'Ολα καλά και θεμιτά...

Αλλά το ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ παραμένει...
Πρέπει ή δέν πρέπει να εντασόμαστε σε ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΕΣ κλπ κλπ;;;
Νομίζω πώς αυτό είναι το ΠΡΩΤΟ βήμα σε αυτή τη συζήτηση...

Δεν θα μπώ στα παρακάτω βήματα, τα οποία ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ θα έχουν να κάνουν με την ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο πρώτο αυτό ερώτημα...

Δεν είδα να γίνεται μια ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ για αυτό το σημαντικό (κατ'εμέ) ερώτημα, αλλά είδα να μιλάμε για το ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ σε αυτές τις μυητικές σχολές!!!!

Επίσεις είδα να γράφωντε μηνύματα που έχουν να κάνουν με το διάβασμα, μάλιστα αναφέρθηκε ότι η ελληνική βιβλιογραφία έχει μείνει στον 18ο αιώνα. Μα δε γνώριζα ότι τα περί ομάδων και μυήσεων αλλάζουν ανα καιρούς και ανα εποχές, ωστε να θεωρούντε "ξεπερασμένα" αυτά του 18ου αιώνος!!!!

Μα καλά, με τα βιβλία και την προερχόμενη απο αυτά ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΙΑ μπορεί κάποιος να θεωρείτε απο τους άλλους (γιατί απο τον εαυτό του ο καθένας μπορεί να θεωρείτε ότι εκείνος νομίζει και υπόθετει), πώς είναι ΜΥΗΜΕΝΟΣ!!!!!!

Η ΜΥΗΣΗ είναι ΒΙΩΜΑ, το ξεχνάμε αυτό;;;;;
ΒΙΩΜΑ....
Και μάλιστα ένα ΒΙΩΜΑ που στην αρχή τουλάχιστον εχει την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΝΑΓΚΗ της "επίβλεψης" απο έναν ΔΑΣΚΑΛΟ...
Αυτή θεωρώ πώς είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ των "Ανατολικών Σχολών Εσωτερισμού" και των Δυτικών"...


Στις εκάστοτε σχολές φίλε Non Serviam, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ που έχουν περάσει καθώς και αυτών που θα έρθουν, ο υποψήφιος πρός μύηση λαμβάνει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟΖΗΤΑ, που σημαίνει ότι έχει ΗΔΗ κάνει την ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ στο τί θα λάβει...

Τώρα για τις σχολές λίγα λόγια (αυτές του Δυτικού Εσωτερισμού κατα κύριο λόγο)...
Οι σχολές λειτουργούν με κάποια ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ...
'Εχουν ΚΑΝΟΝΕΣ και παρέχουν στα μέλη τους ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ αλλά ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ...

Ξέρω πώς δεν λέω κάτι "καινούργιο", αλλά μιάς και θέτης το ερώτημα "απο τη Κική ή τη Κοκό ποιά να διαλέξω" (κατά το άσμα), καλό θα ήταν να έχεις ΚΡΙΝΕΙ και ΑΞΙΛΟΓΗΣΕΙ τον ευατό σου για το ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να φέρεις εις πέρας τις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ σου για να απολαμβάνεις και τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ που απορρέουν απο αυτή την ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΣΧΕΣΗ...

Βλέπεις φίλε μου, ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΜΕ και πάλι στον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...
Αυτός είναι τελικά που θα σου ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ....

Και αν θα μπορούσα να σε "συμβούλευα" θα σου έλεγα, ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ, τον Εσωτερικό σου Θείο Εαυτό και τον "επικοινωνό" του....

Δηλαδή την ΨΥΧΗ ΣΟΥ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 10:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...συγχωρείστε μου την λίγο ανορθόδοξη παρέμβαση αλλά πιστεύω ότι μετά τα καλοπροαίρετα μηνύματα όλων σας προς τον non serviam αυτός πρέπει να βρίσκεται σε μεγαλύτερη σύγχιση από πριν...
Κανείς δεν μπορεί να συμβουλέψει κάποιον για κάτι του οποίου δεν έχει ο ίδιος εμπειρία. Το να λες σε κάποιον βιβλία να διαβάσει είναι τουλάχιστον ακίνδυνο. Το να του μιλάς όμως για κάποια δήθεν μυητικά τάγματα όπως οι τέκτονες ή δεν ξέρω γω ποιοι...σταυροι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό αν όχι αποτυφλωτικό.
Αγαπητέ non serviam.... η πρώτη σου εργασία είναι το "Γνώθι σαυτόν". Μη ρωτήσεις να σου πω πως επιτυγχάνεται. Μπορείς όμως να το αναζητήσεις. Γνωρίζοντας τον εαυτό σου γνωρίζεις και τον κόσμο του οποίου είσαι κύτταρο. Για να το επιτύχεις αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να εγκαταλείψεις τη σχολή σου... σε διαβεβαιώνω ότι κανείς από μας που σου γράφουμε εδώ δεν είναι αγράμματος ή ανεπάγγελτος. Διάβασε ό,τι μπορείς να βρεις για το θέμα και πίστεψέ το ότι σε κάποια στιγμή, από "σύμπτωση" ο δρόμος θα σου εμφανισθεί. Θα περάσεις από φάσεις σύγχυσης, μέσα από συμπληγάδες χίλιων ερωτηματικών μα πιστεύω ότι, εφ' όσον είσαι ειλικρινής με την επιθυμία σου να αποκτήσεις Γνώση, θα το καταφέρεις και η έκταση της επιτυχίας και πάλι από σένα θα εξαρτάται... καλό κουράγιο λοιπόν!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.... ΧΑΧΑΧΑ

ΥΓ: ΦΙΛΕ Γιώργο ΤΟ LOWER ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 13:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσεις είδα να γράφωντε μηνύματα που έχουν να κάνουν με το διάβασμα, μάλιστα αναφέρθηκε ότι η ελληνική βιβλιογραφία έχει μείνει στον 18ο αιώνα. Μα δε γνώριζα ότι τα περί ομάδων και μυήσεων αλλάζουν ανα καιρούς και ανα εποχές, ωστε να θεωρούντε "ξεπερασμένα" αυτά του 18ου αιώνος!!!!

Να λοιπόν που τωρα το έμαθες και αυτό...!!!
παράδειγμα - ακόμα και το δυαδίκτιο μπορει να ειναι μια μορφή μυησεως η μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν μαγικό εργαλείο...


Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 15:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιώργο, κάθε άλλο παρά μου ΕΔΕΙΞΕΣ ότι έτσι είναι τα πράγματα...
Επειδή το λές, δε σημαίνει ότι έτσι είναι...!!!!

Αλήθεια, ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ το ΓΙΑΤΙ ΤΗΡΟΥΝΤΕ τα τυπικά και η βιβλιογραφία του 18ου, αλλά και ακόμα παλαιότερων (15ου, 16ου, 17ου), αυτής της Αρχαίας Αιγύπτου και άλλων παλιοτέρων αυτής;;;
Τι το πέρασες το ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ, ΟΜΑΔΑ κλπ κλπ;;;
Επιστημονικό πόρισμα που ΔΕΝ τολμά να βγεί κάποιος και να υποστηρίξει κάτι, και ΑΜΕΣΩΣ σε χρόνο d/t αυτό το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ κατα τ'άλλα πόρισμα ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΤΑΙ;;;

Κάπου τα έχεις μπερδέψει και αν, λέω ΑΝ επρόκειτε να εισαχθώ σε μια ομάδα (λέμε ΑΝ) αυτό που θα κοιτούσα σε βάθος, είναι να δώ και να ανακαλύψω τις ΡΙΖΕΣ που έχει...
'Οσο πιό βαθιές (που σημαίνει παλαιότατη ομάδα), ΤΟΣΟ πιό καλές...

Για ψάξε λίγο στη φύση και θα δείς ότι ΕΤΣΙ λειτουργεί ΚΑΙ εκείνη, της οποίας ΦΥΣΙΚΑ είμαι ένα ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ...

Μην προσπαθής λοιπόν να "μειώσεις" την προσπάθεια που κάνουν οι ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ στην Ελλάδα που ασχολούντε με τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ και που προσπαθούν να μας παρουσιάσουν τα κείμενα των ανθρώπων που έδωσαν ΖΩΗ και ΠΝΟΗ στη Μεταφυσική 'Ερευνα και τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ....

Για το διαδύκτιο που αναφέρεις, ΚΑΙ σε αυτό θα διαφωνήσω φίλε μου...
Σχολές On Line;;;;;;
Χμμμμμμμ κάτι ανέφερα ότι στα πρώτα (ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ) βήματα πρέπει να υπάρχει Εκείνος που "παρακολουθεί και ελέγχει" τις προσπάθειες του μαθητού...

Δε ξέρω, αλλά μην τρέφουμε και τις ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΜΑΣ ότι επειδή βρήκα ένα θέμα και το διάβασα στο διαδύκτιο, ΑΜΕΣΩΣ ΜΥΗΘΗΚΑ!!!!
Αστείο και μόνο που το σκέφτομαι....

Φυσικά, αυτοί που ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ "ΜΥΟΥΝΤΕ", μπορεί να τους δείς ΑΥΡΙΟ να έχουν σχολή και να γράφουν βιβλία (ΣΗΜΕΡΑ στο 2003, ΣΥΓΧΡΟΝΗ πράγματα και μύηση) και εσύ να θεωρείς πώς ΑΥΤΟΥΣ θα πρέπει να μελετήσουμε...!!!!!

Τι να πώ...
Ας μείνει στη κρίση και την αντίληψη του καθενός μας....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 18:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανείς δεν μπορεί να συμβουλέψει κάποιον για κάτι του οποίου δεν έχει ο ίδιος εμπειρία. Το να λες σε κάποιον βιβλία να διαβάσει είναι τουλάχιστον ακίνδυνο. Το να του μιλάς όμως για κάποια δήθεν μυητικά τάγματα όπως οι τέκτονες ή δεν ξέρω γω ποιοι...σταυροι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό αν όχι αποτυφλωτικό......G.I.G.

Φιλτατε G.I.G. ,ξερεις κατι για τα ...οποια ταγματα και εκφραζεις αποψη; Αν ναι, μπορεις να μας πληροφορησεις και μας; Θα ηταν το πιο εντιμο αν θυμομασταν παντα αυτο που παραθετει ο φιλος Kelsos..
quote:
Χμμμμμμμ κάτι ανέφερα ότι στα πρώτα (ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ) βήματα πρέπει να υπάρχει Εκείνος που "παρακολουθεί και ελέγχει" τις προσπάθειες του μαθητού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 19:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου κέλσο σε καταλαβαίνω απολυτα…!
Αυτά ξέρουμε αυτά εμπιστευόμαστε… (κατι σαν την χλωρίνη κλινέξ )
Εχουμε τον ΑΡΧΗ-μυημένο… το τάγμα ….την ιεραρχία ….την μαθητεία…
Πασκουαλε ,Μπειλη, Μπλαβάτσκι,Μπεσάντ…. Και αντε αν είμαστε ποιο περιπετιωδεις κανενας κρουλει , και κανενας γκουρτζίεφ…
Όλα στηριζονται στην ΙΕΡΑΡΧΙΑ, μυηση, στους κανονισμούς , στην υπακοη, στην ταπεινότητα ,στο (αν εισαι έτοιμος ο δάσκαλος θα ερθει να σε βρεί για γίνεις και εσυ ο Εκλεκτός Ιπποτης ιερέας (και ότι άλλο θές) του Συμπαντοοοοςςςςς (το τραβάς το οοοςςς)

Και η περισσότερη ελληνική βιβλιογραφία αναφέρεται σε αυτό το μοτιβο…

Και να σου πω…. αν λειτουργεί αυτό το μοντέλο για σένα κανένα προβλημα… (η κλινέξ ακομα πιστευω είναι η καλητερη )
….. δεν αναρωτιώμε γιατι τηρουνε την ιδια βιβλιογραφία και τυπικα γιατι απλα είναι οι ειδικοι/ιερεις/δάσκαλοι του συστηματος και φυσίκα κερδίζουν από αυτό (και δεν εννωω μονο υλικά)

quote:
Δε ξέρω, αλλά μην τρέφουμε και τις ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΜΑΣ ότι επειδή βρήκα ένα θέμα και το διάβασα στο διαδύκτιο, ΑΜΕΣΩΣ ΜΥΗΘΗΚΑ!!!!
Αστείο και μόνο που το σκέφτομαι....
Φυσικά, αυτοί που ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ "ΜΥΟΥΝΤΕ", μπορεί να τους δείς ΑΥΡΙΟ να έχουν σχολή και να γράφουν βιβλία (ΣΗΜΕΡΑ στο 2003, ΣΥΓΧΡΟΝΗ πράγματα και μύηση) και εσύ να θεωρείς πώς ΑΥΤΟΥΣ θα πρέπει να μελετήσουμε...!!!!

Α ρε κέλσο κριμα και σε είχα ποιο έξυπνο … εσυ από όλα τα ατομα σε αυτόν το διαδυκτιακο χώρο (ιερό κατά την γνώμη αρκετών) έπρεπε να εχεις ψιλιαστεί ότι το πληκτρολογιό σου είναι ένα πανησχηρο μαγικό οπλο….
Να μου πείς μα δεν λεει ο τάδε τιποτα για πληκτρολόγια η υπολογιστες……?
Κατι λεει για εγρηγοροτα η τάδε … λες να είναι και το Internet ένα εγρηγορός…?


Βλέπεις όμως τα πράγματα αλάζουν (και θα αλάζουν) … υπάρχουν άλλα διαφορετικά και καινούργια εργαλεία , και διαφορέτικοι ανθρωποι…
Ανθρωποι απλοι σαν εμενα και εσενα (και όχι σαν τους αρκετά ευκατάστατους διδασκαλους του 18ου και 19ου ) … που εχουν ιδέες όπως ότι το δυαδικτιο είναι και εγρηγορος και δημοσίευουν στον (ιερό χωρο) μεχρι και τυπικά χώρις χρεωση και χώρις να περιμένουν να εχουν μαθητες και κυριλέ κτυρια στο κεντρο της πόλης…..

Φίλε μου η μυηση/φωτηση όπως ειχε πει και ο Οσο μπορει να είναι ένα (αποφασιστικό ατύχημα ) η ένα (καταστροφικό γεγονός) όπως το αναφέρει ο συγχρονος (ζει ακομα) γάλλος μαθηματικός Rene Thom στην την θεωρία της καταστροφής) …ισως ένα email μια φράση που σε έκανε να σκεφτείς κατι η μια εικονα που είδες σε μια ιστοσελίδα….…..
Δεν εχει να κάνει πάντα με το Τάγμα , την στολή, τα γαντάκια, και το θυασικό τελετουργικό που προσπαθεί να διμηουργησεί την ενταση που θα σε οδηγήσει στην μυηση μεσο των βάθμων… υπαρχει και άλλος τροπος και αυτό προσπαθω να πω στον φίλο Non Serviam για να μην νομίζει ότι τα πράγματα είναι μόνο ετσι….

Βλέπεις φίλε μου Non Serviam τα πράγμα είναι ποιο απλα για μας σημερα που δεν θέλουμε να γίνουμε σουπερ ιπποτες του σύμπαντος , και ειμαστε φοιτητες και απλοι υπαληλοι …. Ευτυχός για μας η γνώση απλα εχει αρχιζει και αλλάζει κατανομη …το ιεραρχικό μοντέλο με τις βαθμηδες και τις μυησεις απλα (κατα την γνωμη μου) θα πεθάνει (η θα γεμίσει καραγκίοζηδες –όπως ευστοχα ανεφερε ένας φίλος μου γνωστος στους κυκλους για το μουσάκι του και το χαρακτηριστικό γελιο του) - η δυκτιακη μορφη θα την αντικαταστηση και θα μπορεις να περνεις ότι θέλεις κάνοντας το δικό σου φιλτραρισμα και το δικό σου σύστημα….

Μην ξεχνας ότι η μεγαλήτερη δυναμη σου είναι η γνωση ότι εχεις επιλογή…
.....απο εκει τα πράγματα ειναι απλα... οτι λειτουργει το κρατάς οτι δεν λειτουργει το πετάς....
μην κανεις το λάθος και νομιζεις - λειτουργεί για τους αλλους αρα πρεπει να λειτουργει και για μένα -
Εισαι μοναδικός..!!!

Φίλε κέλσο θα σου συνηστούσα να αρχίσεις (η πειραματιστείς αν θες ) στο να βλέπεις το φορουμ….. στο οποιο εισαι εξέχον μέλος …. σαν ιερό χώρο…

Γιώργος

Υ.Γ….το δυαδίκτιο είναι ένα μονο παράδειγμα που αναφέρω από τον πλουτο τον ιδεών που υπαρχει , δυστυχος όμως σχεδόν ολά είναι σε ξένη γλωσσα και δεν έχουν μεταφραστει σε ελληνικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 20:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν εχει να κάνει πάντα με το Τάγμα , την στολή, τα γαντάκια, και το θυασικό τελετουργικό που προσπαθεί να διμηουργησεί την ενταση που θα σε οδηγήσει στην μυηση μεσο των βάθμων… υπαρχει και άλλος τροπος και αυτό προσπαθω να πω στον φίλο Non Serviam για να μην νομίζει ότι τα πράγματα είναι μόνο ετσι….

Βλέπεις φίλε μου Non Serviam τα πράγμα είναι ποιο απλα για μας σημερα που δεν θέλουμε να γίνουμε σουπερ ιπποτες του σύμπαντος , και ειμαστε φοιτητες και απλοι υπαληλοι …. Ευτυχός για μας η γνώση απλα εχει αρχιζει και αλλάζει κατανομη …


Μηπως γινεται μια ατυχης ταυτιση γνωσης και μυησης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 22:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως γινεται μια ατυχης ταυτιση γνωσης και μυησης;

Μπορεί...!!! ....γιατί εχει σημασεία για σένα..?

που ξέρεις μπορει να ειναι το ατυχημα που λέγαμε...!!!!

Δεν κάνω διαχωρισμό ...αλλα οπως εχεις καταλάβει υποστηρίζω την μη ιεραρχική αποκτηση της γνωσης/μυησης η οπως αλλο θες να το πεις...

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 14:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Γιώργο με το μαύρο γυαλάκι....
Επειδή δεν έχω δική μου εμπειρία από τάγματα και ταγματάρχες γι' αυτό και είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου ότι γι' αυτά μπορεί να μιλήσει και να δώσει συμβουλές μόνο αυτός που ξέρει βιωματικά και όχι αυτός που κάτι, κάπου διάβασε. Κι επειδή αυτοί συνήθως δένονται με όρκους σιωπής, το συμπέρασμα είναι ότι αν δεν μπεις εκεί μέσα δεν μπορείς να ξέρεις. Αν εσύ είσαι τόσο τολμηρός και τόσο αξιόλογος ώστε να σε δεχτούν, διότι υποθέτω ότι εκεί δεν μπαίνει όποιος κι όποιος, προχώρα στο παρασύνθημα.
Βέβαια ένα μεγάλο ζήτημα είναι κατά πόσο αυτά τα "τάγματα" αποτελούν φορείς γνώσης που αποκτάται με μύηση ή οργανώσεις που κάθε άλλο παρά καθαρά πνευματικούς σκοπούς έχουν... Κι εδώ την απάντηση κανείς εκτός των τειχών δεν μπορεί να την δώσει. Σε κάθε περίπτωση πάντως μύηση δεν μπορεί να είναι αυτό που κάποιος άλλος φίλος είπε η υπεράσπιση των αρχών της πατρίδας, της θρησκείας και της οικογένειας. Όπως ίσως θα ξέρεις το ρήμα "μυώ" σημαίνει κλείνω τα μάτια. Οπότε η μύηση, η γνώση που επιτυγχάνεται έτσι, δεν αποκτάται μέσω των αισθήσεων αλλά με τρόπους υπεραισθητικούς για να μη χρησιμοποιήσω τον όρο υπερφυσικούς. Και για να φθάσει κανείς να έχει μια πιθανότητα να αποκτήσει γνώση με τον τρόπο αυτό, πρέπει να περάσει πολλά στάδια μαθητείας και δοκιμασίας....
Οπότε εμείς που βρισκόμαστε? In search of the Miraculous!!!!! Άγνωστο πόσο θα διαρκέσει και αν θα στεφθεί από επιτυχία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 15:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο Γιώργο.... εκτός θέματος αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω.... Εγώ αν σε είχα φοιτητή θα σε έκοβα μόνο και μόνο για την ορθογραφία... Έλεος!!!

ΥΓ. Δεν είσαι ο μόνος από μια πρόχειρη ματιά που δεν έχει βασικές γνώσεις ορθογραφίας εδώ μέσα... αλλά βρε παιδί μου τους τρως όλους λάχανο. Μήπως ψάχνεις πολύ μακρυά για γνώσεις???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 20:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στούς φίλους...

Μπορεί ΝΑΙ, να καταλαβένεις ΜΟΝΟ όσα θέλω να καταλαβένεις φίλε μου Γιώργο...
Και εδώ είναι που ξεκινά το θέμα ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ...

Τι θέλω να πώ...
Ας πάρουμε ένα ΘΕΜΑ, ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ που έχει να κάνει με τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ...
Το ξεκινάμε, το σχολιάζουμε, επιχειρηματολογούμε πάνω σε αυτό, καταλήγουμε σε ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ο καθένας μας τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ φυσικά)...

Αυτή είναι η διαδικασία...
Συμφωνής;

Δε νομίζω να διαφωνίσει κάποιος μαζί μου, ΓΙΑΤΙ μέχρι τώρα ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ (τουλάχιστον στο Esoterica.gr με τα forums του) το ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ...

Πιστεύεις ότι σε κοινή θέα θα προβάλουμε (εγώ εσύ ή κάποιος άλλος) τα ΑΡΡΗΤΑ & τα ΚΡΥΦΙΑ που τα "μάτια των αμύητων ΔΕΝ πρέπει να δούν";;;
Αλλά ας μη μείνω στα ΑΡΡΗΤΑ & τα ΚΡΥΦΙΑ, αλλά ας πάμε ένα βήμα πίο ΕΞΩ...
Πιστεύεις ότι σε κοινή θέα θα προβάλουμε (εγώ εσύ ή κάποιος άλλος) τα ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ, που ακούγωντάς τα "κάποιος τρίτος" ΠΙΘΑΝΟ είναι να τα ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ και να κάνει "κάτι" το οποίο να είναι ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ τόσο ώς πρός αυτό το αρχικό που ελέχθει (απο μένα, εσένα ή τον άλλο) ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ και ως πρός το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Να γιατί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ έχω αποφύγει θέματα συζήτησης που έχουν να κάνουν με ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ της Μεταφυσικής αλλά ακόμα και αυτής της ίδιας της ΦΥΣΙΚΗΣ...

Τώρα ως προς τον ΙΕΡΟ ΧΩΡΟ, αυτόν του Εsoterica.gr

Πίστεψέ με ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ...
Απο την ΑΡΧΗ, έτσι τον "είδα"...
Αλλά αυτό είναι μαι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εκτίμηση τόσο ως προς τον χώρο, αλλά πολύ περισσότερο ως προς τα μέλη που έρχονται και "συσπειρώνονται" γύρο του...
Τις ΨΥΧΕΣ (πεταλούδες) δηλαδή που περιστρφοντε ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ που τις έχει ΕΛΞΕΙ...

Πράγματι, ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ (εμείς οι ιθύνοντες του χώρου αυτού) με ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ και ακόμα περισσότερο ΧΡΟΝΟ...
Δίνουμε ΒΗΜΑ και ΛΟΓΟ σε όσους έχουν εσωτερικές αναζητήσεις να τις μοιραστούν και να τις συζητήσουν με ανθρώπους που ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ (στην καλύτερη περίπτωση) ΠΑΛΑΒΟΥΣ...
Που θα σκύψουν επάνω στις απόψεις τους και θα συζητήσουν μαζί τους...

Αυτό όμως φίλε μου, ΑΠΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΑΝΓΚΑΣ απο αυτό που λέγεται ΣΧΟΛΗ, ΤΑΓΜΑ, ΟΜΑΔΑ κλπ κλπ...

Είμαι σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πραγματικά στο ΜΕΛΛΟΝ θα έχουν αλλάξει ΠΟΛΛΑ ως προς την Εσωτερική Μαθητεία...

Πράγματι το ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ είναι μαι ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ...
'Ομως φίλε μου ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ...
Είναι "γνωση" επίκτητη...
'Οπως και αυτή απο τα βιβλία...
'Ομως (ξαναρωτάω), αυτό είναι το ζητούμενο απο εκείνον που αποφασίζει να "μυηθεί" σε μια σχολή, ομάδα, τάγμα κλπ κλπ;;;;

Αν είναι αυτό, ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΧΩΡΙΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...
Να πάρει απο την ανεξάντλητη βιβλιογραφία βιβλία και να αποκτήσει γνώση...

Αυτό σε κάμία περίπτωση δεν θα τον κάνει ΓΝΩΣΤΗ, ΜΥΣΤΗ κλπ κλπ...
'Ισως να τον κάνει ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΟ, αλλά σε κάμια περίτπωση δεν θα τον καταστήσει ΙΣΑΞΙΟ με εκέινον που έχει ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΥΗΘΕΙ...

Και για να είμαι και "δίκαιος", γνωρίζω ΠΟΛΛΟΥΣ που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι επιδή προσχώρισαν σε μυητικές ομάδες, τάγματα κλπ κλπ, ότι έχουν ΜΥΗΘΕΙ, αλλά "μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, μαύρη σα καλιακούδα..."

Και το ΚΑΚΟ είναι πως οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ μάλλον έτσι καταλήγουν να θεωρούντε ΜΥΗΜΕΝΟΙ, αλλά το μόνο που έχουν πετύχει είναι να μάθουν ΣΤΕΙΡΑ (γι'αυτούς και ΜΟΝΟ γι΄αυτούς) ΤΥΠΙΚΑ που τους δίνουν την έπαρση του "γνώστη"....

Το θέμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ....

Να γιατί ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ότι στον άνθρωπο που κάνει τα πρώτα του βήματα σε μια τέτοια ΑΤΡΑΠΟ, την ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ, καλό θα ήταν να υπήρχε ένας ΔΑΣΚΑΛΟΣ...
Κάτι που ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν υπάρχει σε μυητικές σχολές δυτικού Εσωτερισμού και φυσικά δεν εννοώ τον "ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ" απο τον Ελευθεροτεκτονισμό και τα συναφή Τάγματα...

Πάντα φίλος με όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 21:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπερα
Φιλε avatar
quote:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΥΗΣΕΩΝ ????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΥΠΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ?????
ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ Η ΣΧΟΛΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ????????
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ...
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ drumx13 ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ.....
ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ....


Ναι
Ναι
Ναι
εδω ειμαι.
Αν (υποθετικα) καποιος κανει αιτηση σε ενα ταγμα μεσω e-mail
θα πρεπει να εξετασθει η υποθεση του και αν με ποιο τυπικο και με ποιο σκεπτικο αφου καποιος πρεπει να σε προτεινει.
Ο Μηχαηλ ειπε κανε μια να δεις.
Μα δεν ειναι εκει το θεμα...
Το θεμα ειναι πως θα αλαξει το ιντερνετ τα Ταγματα αυτα και αν θα γινουν καλυτερα
η χειροτερα τα πραγματα.
Σου λεω (κατι που ισως να ξερεις) οτι ηδη υπαρχουν αρκετες μικρες "στοες" με την μορφη Ιστοσελιδων και φορουμ που κυκλοφορουν, οπου ο καθενας μπορει να γινει μελος
Αυτες η σελιδες ειναι? η εξελιξη του Τεκτονισμου πχ απο κλαμπινγκ που ηταν στην Αμερικη σε ανοιχτα φορουμ κουβεντας.
Θα γινει κατι τετοιο και εδω?(στην ευρωπη) Γινεται?
Σαφως και το να μιλας και να γραφεις σε ενα τετοιο φορουμ (σαν αυτα που ειπα) δεν αποτελει μυηση αλλα μηπως στο τελος- τελος δεν ειναι και απαραιτητη?

Παντως πρεπει να παραδεχτω οτι επεσε λιγο περισοτερο φως στο θεμα απο το σκοταδι και τον μυθο που κυκλοφορει.
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 22:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι άλλο Γιώργο.... εκτός θέματος αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω.... Εγώ αν σε είχα φοιτητή θα σε έκοβα μόνο και μόνο για την ορθογραφία... Έλεος!!!

ΥΓ. Δεν είσαι ο μόνος από μια πρόχειρη ματιά που δεν έχει βασικές γνώσεις ορθογραφίας εδώ μέσα... αλλά βρε παιδί μου τους τρως όλους λάχανο. Μήπως ψάχνεις πολύ μακρυά για γνώσεις???


Φιλε GIG οπως εχω αναφέρει και στα πρωτα μυνηματά του δεν με νοιάζει για τα ορθογραφικά λάθη μου.... τωρα εχεις να διαλέξεις ανάμεσα στο οτι μάλλον δεν εχω το απαραίτητο προγραμμα που διορθωνει τα λάθη η ειναι ενα απο μικρά μου ξόρκια που το έχω για να τραβάω την προσοχή του κόσμου ....
αλλα ειμαι πάντα ανηκτος σε κάθε αλλη προταση ...


Γιώργος
Υ.Γ παντος επιασε σου οχι μόνο σου τράβηξε την προσοχή αλλα σε ανάγκασε να μου στείλεις μηνημα... οτι και να κάνεις στο δυαδίκτιο ειναι μαγικό....(τουλάχιστον για μένα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου κέλσο μάλλον δεν με κατάλαβες...
Δεν μιλάω για το μεταφυσικό μέσα στο δυαδίκτιο...
μιλάω να χρησειμοποιησεις το δυαδίκτιο μεταφυσικά σαν μαγικό εργαλείο...

τα αγγλικά σου πως ειναι..? εισαι σε θέση να διαβάσεις (εστω και με δυσκολία και λεξικό ) ενα βιβλίο η αρθρο γραμμένο στα αγγλικά..?

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy