ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αυτοκτονία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 17:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι πολύ "λίγος" για να μιλήσω για αυτό-κτονία. Είναι ένα πρόβλημα του ανθρώπου αυτό το θέμα. Πρέπει ο καθένας να βρει την δικιά του απάντηση για να μην κινδυνεύει.
Εγώ την απάντηση μου την πήρα από μια ταινία.
"Η ζωή είναι ωραία"-"La vita e bela" του Μπενίνι.

Κλείνω με μια ευχή ενός φίλου: " Ας είναι οι σκέψεις συντροφιά στις δύσκολες ώρες και καταδίκη στις κρίσιμες στιγμές."

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 02:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΝΑ ΜΟΡΦΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ???ΛΕΤΕ ΝΑΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ?


Ω!ΒΟΥΔΑ...ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ Τ'ΑΣΤΡΑ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ...ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΝΟΗΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΓΗ...ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΩΝΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΛΑΝΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ..ΞΑΝΑΧΑΡΑΣΕΙ...

ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΛΕ-ΒΑΘΥ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑΣ...Τ'ΑΣΤΡΑ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΠΑΝΙ,'Η ΠΕΤΡΑΔΙΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ...

ΜΟΝΑΧΑ ΑΝ ΤΟ ΝΤΥΘΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...


ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Secondborn ! "Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ"ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ...(ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ,ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!)


ΕΔΩ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ,ΑΡΜΟΖΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ...
"ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ".

ΕΙΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ...
ΕΙΤΕ ΟΧΙ...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/03/2003 02:53:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angelstorm
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 14:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angelstorm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ....

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ?
Η ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ, ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΙΟ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΧΘΡΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΟ.
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΑΝ ΛΥΤΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΕΙ...
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ :
ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΟΥΝ,ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠOΙΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ?
ΑΝ ΛΥΓΙΖΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ "ΘΛΙΒΕΡΗ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ) ΕΦ'ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ, ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ?

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ.
ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ, Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.

Φιλικα!
AngelStorm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisk
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 10:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνώμη που θα ακουστώ σκληρός, μα όποιος λέει πως η αυτοκτονία είναι μία πράξη θάρους, το μόνο σίγουρο είναι πως έχει τις ευθύνες του, σε κάποιον που θα διαβάσει τα λόγια του, και ίσως να αμφιταλαντεύεται εκείνη τη στιγμή...δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, ούτε είναι και θέμα προς φιλοσοφική συζήτηση, δίχως κάποιος να σκεφτεί την πιθανότητα, να διαβάσουν τα γράμματά του, λάθος μάτια....
...γιατί η αυτοκτονία δεν είναι πράξη θάρρους, ούτε δειλιας ,ούτε τίποτε...είναι απλά μια πράξη που πηγάζει από μία βαθύτατη θλίψη, σαν αποτέλεσμα συγκεκριμένης ψυχοπαθολογίας, η οποία αν αντιμετωπιστεί κατάλληλα, με ψυχοθεραπεία και φάρμακευτική αγωγή, τότε αλλάζοντας την ψυχοπαθολογία, αλλάζει και η απόφαση της στιγμής, που θα είναι απόφαση θανάτου...γι αυτό λοιπόν, ας προσέχουμε τι λέμε...καλές είναι και οι φιλοσοφικές προσεγγίσεις των πραγμάτων, όχι όμως με ανευθυνότητα και χωρίς να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους...
..αυτά, και συγνώμη αν ακούστηκα σκληρός, αλλά μερικά πράγματα δεν διαπραγματεύονται...καλημέρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 20:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ".

Μα η ζωή είναι ωραία όταν η παρουσία γίνει πιο έντονη από την απουσία... Δεν είναι θαρραλέο να δίνεις ότι πιο πολύτιμο σου δώθηκε.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 22:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ"...
ΟΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ "ΙΚΑΝΟΣ" ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΞΕΧΑΣΤΟΣ...
ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΦΕΥΓΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΛΚΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟ-ΚΤΟΝΙΑ!
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ chrisk,ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΕ"ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ " Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ...ΔΕΝ Θ'ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΩ !
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ...
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ ΣΟΥ...
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ?
ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ Ν'ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΣΑΙ...
ΑΝ ΕΓΙΝΕ?
ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΣΟΥ...?
ΕΦΤΑΣΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ...?
ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ /ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ/ΠΩΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕΣ/ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ?...
ΛΕΣ Ν'ΑΝΑΛΛΩΝΟΥΜΕ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΠΛΕΓΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΘΕΙΝΑΙ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΨΥΧΕΣ ΠΡΟΣ ΨΥΧΕΣ?
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΣΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΨΑΧΝΑ ΤΗ ΦΛΟΓΑ...
ΑΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΑΝ ΔΕ ΣΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ... ΝΑ ΒΓΕΙΣ...ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ...ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ...
(ΤΡΕΛΑ ΔΗΛΑΔΗ)


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/03/2003 22:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisk
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 23:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου, την τρέλα τη ζω καθημερινά μέσα από τη δουλειά μου...δε θά'θελα κάτι άλλο να προσθέσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 02:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΤΡΕΛΑ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΑ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...
ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ "ΕΓΩ" ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΣΜΑ ΜΕ ΤΟ "ΕΙΝΑΙ" ΣΟΥ ...
(ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Κ-ΠΑΞ?)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ Ν'ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ "ΑΣΘΕΝΕΙΣ"...
"ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΛΕΒΑ" ΠΟΝΕΜΕΝΗ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ -ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ- ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΡΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΣΠΡΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ...
ΕΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΗΤΑΝ "ΦΡΟΝΤΙΔΑ+ΠΡΟΔΕΡΜ"...
ΠΩΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗ ΓΙΑΤΡΕΥΟΥΝ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ...?
ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΙΣΘΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΞΗ...ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ...
ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ....ΠΕΣΜΟΥ ΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ...

(ΕΚΕΙΝΗ Η ΛΕΞΗ ..."ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ"...ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ ...ΑΛΗΘΕΙΑ!
ΠΩΣ ΘΑ "ΕΚΡΙΝΕΣ" ΛΟΙΠΟΝ-ΑΦΟΥ ΗΔΗ "ΕΚΡΙΝΕΣ" ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΟΥΡΓΟΥΜΕ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ-ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΡΙΣΑΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ + ΣΤΟΡΓΗ + ΑΓΑΠΗ +ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ +ΖΕΣΤΑΣΙΑ +ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ + ΕΛΠΙΔΑ...
Σ'ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΣΤΕΡΗΣH;)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΜΑ ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΠΙΡΤΟ...
ΑΝΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΞΑΝΑ!ΚΙ ΕΔΩ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟ...ΣΕ ΑΚΟΥΩ ΛΟΙΠΟΝ.

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 25/03/2003 02:32:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisk
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 11:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που έγραψα δεν ήταν πως με ψυχοφάρμακα επανέρχεται ο ασθενής...αλλά συχνά, καταλαβαίνουμε από κάτι που βλέπουμε, από κάτι που διαβάζουμε, αυτό που θέλουμε να δούμε..βιαζόμαστε να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας...έτσι κι ένας άνθρωπος, που εκείνη τη στιγμή, αμφιταλαντεύεται, μεταξύ ζωής και θανάτου, μπορεί να διαβάσει κάτι που θα τον ωθήσει σε μία απόφαση...μα αυτός που το έγραψε, ποτέ δε θα μάθει πόσο συνέβαλε σε αυτό...για τέτοια πράγματα μιλούσα...το να μιλά κανείς σε γνωστούς του, ανθρώπους, σε ανθρώπους που ξέρει εκ των προτέρων πως θα επεξεργαστούν κάτι, μπορεί να φιλοσοφεί όσο θέλει..μπορεί να πει πως η αυτοκτονία είναι μία πρ'άξη θάρρους...μία πράξη δειλίας..ότι θέλει...μα ότι ότι θέλει..όταν όμως το γράφει εδώ μέσα...και κάπου αλλού σε ένα σκοτεινό δωμάτιο βρίσκεται μία ψυχή που υποφέρει και βαδίζει στην κόψη του ξυραφιού..κι εκείνη τη στιγμή ψάχνει κάτι..κάτι να ακούσει..κάτι να διαβάσει...για να κρατηθεί από κάτι..για να μη συνεχίσει να βουλιάζει στην απελπισία...αν αυτό που θα διαβάσει θα είναι πως η αυτοκτονία είναι μία πρ'αξη θ'αρρους, μπορεί να πάρει τη λάθος απόφαση...μόνο που στην άλλη άκρη του σύρματος..ο άλλος ποτέ δε θα το μάθει...πως κάπου αλλού μία ζωή τελείωσε...απλά επειδή έψαχνε από κάπου να πιαστεί να συνεχίσει....κι όχι ένα χέρι να τη σπρώξει..να τελειώσει...
...θέλεις να σου πω για την τρέλα?...να σου πω...όλη την ώρα μπορώ να σου μιλώ γι αυτήν...όλη την ώρα ζω το δράμα της...την απομόνωσή της...
ο "τρελός"...όπως τον λένε πολλοί υποτιθέμενοι λογικοί, γεμάτοι από μικρές καθημερινές παράλογες σκέψεις και πράξεις...ο τρελός λοιπόν είναι ένας άνθρωπος που ζει μία καθημερινή τραγωδία...απορριπτέος από το συνειδητό ή από το υποσυνείδητο των ανθρώπων...που πάντα ψάχνουν την επιβεβαίωση της δικής τους λογικής, μέσα από τη δική του τρέλα...τήν επιβεβαίωση της λογικής τους, που ακροβατεί..που όσο νοιώθει πόσο επισφαλής γίνεται πολλές φορές, τόσο καλύτερα αισθάνεται όταν υπάρχει δίπλα της ένας τρελός...βλέπεις φίλη μου...η κοινωνία έχει ανάγκη από επιβεβαίωση..δεν ζει χωρίς αυτήν...κι ο τρελός την έχει...μα που να τη βρει...η τρέλα της κοινωνίας δυστυχώς τον έχει προ πολλού ξεπεράσει...και ζει πάλι τη μοναξιά του...διαφορετική μα πάντα ίδια...δεν μπορεί να αγαπήσει ..είναι τρελός...δεν μπορεί να κάνει οικογένεια..είναι τρελός...δεν μπορεί να πει κάτι και να είναι σωστό..είναι τρελός...αντίθετα όλοι εμείς εδώ οι λογικοί...μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...γιατί είμαστε λογικοί...πολλά θα μπορούσα να πω...μα αισθάνομαι πως εδώ μέσα κανείς δε θέλει να ακούσει...μάλλον όλοι απλά θέλουν να πουν το δικό τους...δύο αυτιά έχουμε και ένα στόμα..μα λειτουργούμε αντίστροφα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chrisk
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 11:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και να είσαι σίγουρη πως μπορείς να επηρεάσεις κάποιον σε μία κρίσιμη στιγμή...αρκεί να μπορέσεις να τον καταλάβεις...μα για να γίνει αυτό θα πρέπει να μάθεις να τον ακούς...να νοιώσεις την ανάγκη του...κι όχι να περιμένεις να τελειώσει αυτό που λέει για να του μιλήσεις για τα δικά σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 16:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καντε ενα πειραμα,φιλοι και φιλες..σε καποια πολυ μαυρη φαση της υπαρξης σας,παρτε Το εργαλειο της μςταφορας σας απ το πουθενα στο πουθενα..κρατηστε το(χαπι,πιστολι,ποντικοφαρμακο,θηλεια..)και μεταβειτε...εκει που θελετε να πατε...νοητικα για αρχη...δειτε την πνοη της ζωης να απλωνει..νεκρο κουφαρι,ρουχο αχρησρο....
Μετα,φορεστε τη θηλεια(βαλτε τη μαυρη καννη στο κροταφο,το χαπι στο στομα...)..κλαψτε,καντε εμετο,η λυτρωση θαρθει αφου τη ζητατε(με καποιο τροπο,θαρθει...)

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 00:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και να είσαι σίγουρη πως μπορείς να επηρεάσεις κάποιον σε μία κρίσιμη στιγμή...αρκεί να μπορέσεις να τον καταλάβεις...μα για να γίνει αυτό θα πρέπει να μάθεις να τον ακούς...να νοιώσεις την ανάγκη του...κι όχι να περιμένεις να τελειώσει αυτό που λέει για να του μιλήσεις για τα δικά σου...

ειναι λιγο αν πω ...
νοιωθω...
αν πω...
χανομαι μεσα στους ανθρωπους....
κατανοω απολυτα...
διαπερναω....με φως....

πως να καταλαβεις...φιλε μου...πως να δεις το φως....
αν δεν με νοιωσεις?

δεν φτανει να ακους!
δεν φτανει να βλεπεις!
...
ψαξε με...
θα περιμενω...να μου πεις...οταν με βρεις...ποσο ανευθυνα μιλησα...
ποσο στημενα!!
επειδη μας ακουν!!!
επειδη μας βλεπουν!!
αθωωτητα, φιλε μου !
αθωωτητα... ειναι η "τρελα" της ψυχης...και για να την κατανοησεις πρεπει να θυμηθεις...
'η να ξεχασεις...

οσο για την αυτοκτονια...

δεν θα θελω να σταματησω τη ροη...
ο χρονος ειναι λιγος...
σε τουτη την ενσαρκωση..
δεν ξερω αν φτανει...για τα ονειρα που γεννιουνται ατερμονα μεσα απο τις σταχτες...
ειμαι εδω...
και θα μεινω...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 21:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι... πως γίνεται να γίνεται να συγχωρείται η ανθρωποκτονία αν μετανοήσεις ( από το χριστιανισμό ) και την ίδια στιγμη να μη συγχωρείται η αυτοκτονία ! δε νομίζετε πως είναι δικαίωμά μας να επιλέξουμε το θάνατο ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 18:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δε νομίζω ότι είναι δικαίωμά μας η επιλογή στο θάνατο. Θανατώνοντας τον ευατό μας σκοτώνουμε και ένα μέρος του Θεού. Η ψυχή μας κατοικεί στο ναό Του, το σώμα μας. Αν μπορείτε να το ξεχάσετε αυτό απλά σας λείπει η Πίστη.
Όχι ότι εμένα δε μου λείπει αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο...
Η ανθρωποκτονία ως αμαρτία συγχωρείτε ΑΝ μετανοήσεις. Το "αν" δεν το έγραψα τυχαία με κεφαλαία. Η αληθινή μετάνοια είναι πολύ δύσκολη. Είναι τόσο δύσκολη όσο και η αληθινή επικοινωνία με το Θεό. Και μη μου πείτε ότι δεν έχετε συναντήσει άνθρωπο που "εκπέμπει" ένα φως τόσο γαλήνιο και διαυγές που σε κάνει να ντρέπεσαι να τον κοιτάξεις; Αν ναι, τότε όταν τον συναντήσετε δεν θα έχετε καμία αμφιβολία ότι αυτός έχει κάτι παραπάνω από εμάς.
Φιλικά και με...χριστιανική αγάπη.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 00:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KOURASTIKA....LEW NA FIGW.........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 12:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ .....

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΑ

quote:
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ Τ'ΑΣΤΡΑ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ...ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΝΟΗΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΓΗ...ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΩΝΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΛΑΝΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ..ΞΑΝΑΧΑΡΑΣΕΙ...

ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΛΕ-ΒΑΘΥ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑΣ...Τ'ΑΣΤΡΑ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΠΑΝΙ,'Η ΠΕΤΡΑΔΙΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ...

ΜΟΝΑΧΑ ΑΝ ΤΟ ΝΤΥΘΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...


ΤΙ ΝΑ ΠEI KANEIS ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ angelstorm

quote:
ΑΝ ΛΥΓΙΖΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ "ΘΛΙΒΕΡΗ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ) ΕΦ'ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ, ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ?

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ.
ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ, Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.


ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΗ .....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agramatos
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 20:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agramatos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο πραγμα η τεχνη του λογου , οταν υπαρχει λογος..
Αλλα αμα ΔΙΨΑΩ .. ας ειναι κι απ΄ τη χουφτα.
Anyway...

Αυτοκτονια...
Ειδα κι εγω τα μυαλα σου Κωστα , στον τοιχο.Πρωτα τα ειδε η μανα σου ... εκεινη σε βρηκε.. τι να λεμε τωρα...
Με την καραμπινα του μπαμπα...
Για μια χαζογκομενα.Ακου λογος...
Για μενα ηλιθιοτητα , για σενα.. αδιεξοδο.. το τελος του κοσμου.

Ησουν 21 .Εγω 20.Τωρα θα ησουν 36.

Α'ρε Κωστα μουτζες που θα εριχνες στον εαυτο σου αν ζουσες και (θα) καταλαβαινες το μεγεθος της πλανης.
Ο διαβολακος σε εμπλεξε... σε τυφλωσε .. THΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ..
Σκοταδι.. σου εριξε σκοταδι κι εσυ αποκοιμηθηκες.. ΠΙΑΣΤΗΚΕΣ ΚΟΡΟΙΔΟ.

Ουτε σε λυπαμαι , παιδι ημουνα εκλαψα , ενταξει ... τωρα ομως ουτε με νοιαζει ... ξεχαστηκες..

Η ζωη προχωραει.Παντρευτηκα τη Δημητρα , εκανα παιδια.Περασα κι εγω απο λουκια που λες "ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ"... περασανε...
ο χρονος ειναι μεγαλο πραγμα.Αλλαζεις και τα βλεπεις αλλοιως .. ολα απομυθοποιουνται.
Ζω ,αναπνεω .. αισθανομαι , ερωτευομαι , ποναω και μαθαινω , κι οσο μεγαλωνω τοσο πιο τσιγκουνης για τη ζωη γινομαι.
ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 20:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή αρχή Agramate...
...καλή συνέχεια.
Σ' ευχαριστώ

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο agramatos δέν είσαι φίλε μου.Δέν έχω κάτι άλλο να σου πώ γιατί δέν βρίσκω λόγια.
Πολύ καλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 02:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένα θέμα που φοβάται να το αγγίξει κανείς..
Έζησα μια αυτοκτονία τον χειμώνα που πέρασε..
Τα αισθήματα μου πολλα αντικρουόμενα γεματα με γιατί
Στο τέλος έμεινε θυμός..
Θύμωσα πολύ με τον ξαδελφο μου που στα 21 του μοίρασε τόσο φαρμακι σε τόσο κόσμο..
Οι γονείς ερείπια..
Η αδελφή με ψυχολογικά προβήματα..
Η πρωην κοπέλα του 18 της σταμάτησε και το σχολείο.. φορτωμένη ενοχές..
Ο φίλος του που πίνανε καφέ μαζί κ τον αφησε για να τραβήξει τη σκανδαλη.. ρακος..
"Τώρα θα δει αυτή" ήταν τα τελευταια του λόγια.. κίνηση εντυπωσιασμού ο Τασος.. πραγματι το πετύχε τους άφησε αφωνους όλους..
Ο φίλος θα ξεχάσει με τα χρόνια, όπως προαναφέρει ο δικός μας φίλος λίγο πιο πάνω..
Άπό τους υπόλοιπους όμως κανείς δεν ξεχασει..
Δεν ειχε το δικαίωμα να το κάνει..

otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 16:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας μορφωμένε "αγράμματε".
Σου εύχομαι μια όμορφη και επιμορφωτική πορεία σε αυτό το μονοπάτι...

Φιλικά,
Ο μαθητής σου

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 14:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ…..ανάσταση, έπειτα από τόσους μήνες….

Δεν είμαι εσωτεριστήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 22:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η αυτοκτονία είναι πράξη θάρρους ή δειλίας?

Θέλει και θάρρος και δειλία αυτή η πράξη..
Η απελπισία και μόνο δεν φτάνει για να φτάσει κανείς εκεί.
Χρόνια τριβή με το παρελθόν και το παρόν καταργεί αυτόματα το μέλλον, αυτό το τίποτα που αναμένει πίσω από κάθε μέρα, αυτό που αμαυρώνει την καρδιά σου κάθε νύχτα,αυτό που σε κάνει να βλέπεις ένα σκοτάδι πίσω και ένα τίποτα μπροστά,αυτό που βλέπεις να μην αλλάζει και σε τρώει. Γιατί σε τρώει ενώ καρφώνεται μέσα στο μυαλό σαν ιός..
Ένας ιός που δεν φαίνεται στους άλλους αλλά υπάρχει και εσύ το ξέρεις πολύ καλά!
Κανείς δεν φτάνει σε αυτή την πράξη εύκολα, προσπάθεια και ξανά προσπάθεια να φύγεις από εκεί.
Και αν το βάλεις στο μυαλό και στην ψυχή αποφασισμένα δεν πρόκειται τίποτα να σε φέρει πίσω, γιατί έχεις ήδη πεθάνει! Ας θυμηθούμε τον Καρυωτάκη, μετά από δέκα ώρες συνεχόμενης αποτυχημένης προσπάθειας να αφήσει την τελευταία πνοή του μέσα στην θάλασσα, τελικά την επόμενη ημέρα πήρε ένα όπλο και πυροβολήθηκε στο μέρος της καρδιάς!

Θα τολμήσω να πω πως το κύριο συναίσθημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το βάρος και η υποχρέωση που νιώθουν απέναντι στην ζωή! Γιατί δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται ως απόλαυση!
Ένας τρόπος να φύγεις από εκεί είναι να καταλάβεις πως από τον θάνατο δεν γλυτώνεις ποτέ. Κάποια μέρα η ησυχία και η γαλήνη θα έρθει!!

Μόνο πόνο μπορώ να δω σε αυτά τα πλάσματα, οι καταραμένοι της ζωής, κατατρεγμένοι ακόμα και από τις θρησκείες, για φανταστείτε?

Κάποτε σε μία συζήτηση άκουσα το εξής: Σκέψου, πως σήμερα αυτοκτόνησες, και πως την επόμενη ώρα δεν υπάρχεις πια και ζήσε βλέποντας αυτά που θα είχες χάσει..... Η συνέχεια είναι δική σας......

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 23:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αδιέξοδο........................!!!!!!!!!!!!

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 23:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αν διαλεξα να γεννηθω...
αν διαλεγω το τροπο να ζω...
τοτε εγω θα διαλεξω πια θα ειναι
η τελευταια αναπνοη μου...

θυμαμαι...τον αλητοσοφο δασκαλο...
γεωργιαδη...που καθως ξεψυχαγε
δαγκωσε τα χειλι του...και ξεφυσηξε
την τελευταια πνοη του...επιλεγοντας
συνειδητα....τον θανατο του...

ετσι πεθανε σαν ηρωας...μα πιο
πολυ σαν Ανθρωπος...δεν του συνεβει
απλα ο θανατος...
διαλεξε τι θα του συμβει...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ismini
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 15:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ismini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η πράξη αυτοκτονίας δηλώνει και θάρρος και δειλία αλλά πάνω απ'όλα αγκατάλειψη του αγώνα να μάθεις, .. να δεις, .. να πιστέψεις..
προδοσία και αναίρεση των όσων πίστευες εν ζωή, αφόσον δεν ήσουν ικανός να τα υπερασπιστείς, να τα σεβαστέις και να μάχεσαι γι'αυτά.
πλήρης εγκατάλειψη.
οι άλλοι θα σε ξεχάσουν αφού εσύ ξέχασες τον εαυτό σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 00:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ισμήνη σε χαιρετώ, καλώς μας όρισες

Νομίζω πως η εγκατάλειψη είναι απλά το μόνο διέξοδο, αυτή είναι η διαφορά!!! Δεν υπάρχει επιλογή....... μόνο αδιέξοδο!
Πως μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που δεν έχει άλλη επιλογή?

Κατά την δική μου άποψη,αν και δεν την επικροτώ πιστεύω πως η αυτοκτονία είναι μία πράξη που κρύβει μέσα της μεγάλη αξιοπρέπεια!!

Οι ιδιαίτεροι της ζωής μας, γι αυτό και ποτέ δεν τους ξεχνάμε!! Είναι όλοι τους ιδιαίτεροι.........

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 00:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FLOWERS

This is my favourite sad story,
Forget me not or I'll forget myself
I've got quite a few things that I'm afraid of
sometimes I just can't face myself
This is my favorite sad story,
Forget me not or I'll forget myself.
I guess I'll tuck myself away tonight,
you know it's been one of those days.

Every pretty flower,
every lovely flower,
every deadly flower
hides its light inside of shame.

I do not know why you don't know,
I cannot reap what you have sown
Beneath this blanket of loose soil,
wrapped around my mortal coil.

Well a stem is not a rose,
but that's how my garden grows.
I can't see the forest for the trees,
the stinking poison for disease
Now it's all shot to hell and back again.
I seek redemption for the
same old sins and I fall on my knees,
And I pray that all the poppies they
they will just fade away.
But fields of poppies they remain.
That's how they found me last time, dead

This is my favorite sad story,
forget me not or I'll forget myself.
I've got quite a few things that I'm afraid of,
sometimes I just won't face myself.
This is my favorite sad story,
forget me not or I'll forget myself
I guess I'll just tuck myself away tonight
you know its been one of those days.

Every pretty flower,
every lovely flower,
every deadly flower,
hides its light inside of shame.

I do not know why you don't know,
I cannot reap what you have sown,
Beneath this blanket of loose soil,
wrapped around my mortal coil.

Irises lay in spring mud,
where lovers drown each other's sorrows,
Where lovers dream about tomorrows.
As for me I drown another kind as
sadness runs course through my veins.
Posie wreaths they crown me.
My heart, My heart
I should just fade away, fade away
Like a flower...

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G_Dimi
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G_Dimi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς κι εχω σκεφτει καποιες φορες στα 28 χρόνια που βρισκομαι στη ζωη να αυτοκτονήσω. Oμως εκεινο που με κρατησε ειναι οτι
1) Δεν θελω να στεναχωρηθουν οι ανθρωποι που με αγαπουνε
2) Δεν θελω να καταφευγω σε ευκολες λυσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 02:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε/η G.Dime
πολύ όμορφο αυτό που λες και πόσο απλό!!!!!!!!

Όποιον ενδιαφέρει η αγάπη των άλλων σημαίνει πως αγαπά και αυτός Όποιος αγαπάει δεν φτάνει εκεί!!
Η αγάπη και μόνο μίας ιδέας σε κρατάει ζωντανό!


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy