ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2020, 22:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ακόμη και γι'αυτο μην είσαι σίγουρος

Χαχαχα Σωστός! Άρα η σωστή φράση είναι οτι
Τίποτα δεν είναι σιγουρο!


Ο Επιμενίδης δεν έμεινε στην ιστορία μόνο γιατί έκανε καθαρμό στην Αθήνα, ούτε και για τον επιμενίδειο ύπνο μόνο αλλά και για το γνωστό παράδοξο , τη φράση "όλοι οι κρήτες είναι ψεύτες" την οποία αναφέρει και ο απ. Παύλος (που το είχε μάθει άραγε;) ως "πας κρης αεί ψεύστης" ενώ ήταν και ο ίδιος κρητικός. Είχε ανακαλύψει το παράδοξο του Ράσσελ χιλιετίες πριν από αυτόν. Τώρα πρέπει να πεταχτούν μερικοί να πουν για τους ευρωπαίους που έτρωγαν βελανίδια τότε .

Οποιαδήποτε απόλυτη φράση με αρνητικό νόημα, όπως αυτή του Επιμενίδη, ενέχει μια εγγενή αντινομία που την ακυρώνει, είναι δηλαδή αυτοακυρωτική. Αν όλα είναι αβέβαια τότε και αυτή η φράση που λέει "όλα είναι αβέβαια" είναι αβέβαιη! Άρα κάτι πρέπει να υπάρχει βέβαιο! Αν υπάρχει κάτι βέβαιο τότε δεν είναι όλα αβέβαια. Συνεπώς δεχόμενοι ότι όλα είναι αβέβαια καταλήγουμε στο αντίθετο και επειδή δεν μπορούν να ισχύουν και τα δύο καταλαβαίνουμε ότι η φράση αυτή δεν ισχύει. Άρα κάτι υπάρχει βέβαιο.
Συνεπώς αφού αυτό αποδεικνύεται ότι υπάρχει αξίζει να βρούμε τις "σταθερές" του σύμπαντος και των νόμων του, εκείνα που είναι βέβαιο ότι υπάρχουν και από εκεί να δομήσουμε την ακολουθία των συλλογισμών μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2020, 22:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη αν το δούμε στατιστικά το σύμπαν είναι αχανές και αν ισχύει και περίπτωση του πολυσυμπαντος τότε βλέπουμε ότι όλα είναι πιθανά καθώς είναι απεριόριστες οι πιθανότητες. Άρα όλοι έχουμε δίκιο και άδικο ανάλογα την οπτική γωνία που βλέπουμε τα γεγονότα!. Σίγουρα υπάρχει η πραγματική αλήθεια αλλά δεν μπορούμε να την ξέρουμε! Άρα ο καθένας αρέσκεται στη προσωπική του αλήθεια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 09:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενιδη αν το δούμε στατιστικά το σύμπαν είναι αχανές και αν ισχύει και περίπτωση του πολυσυμπαντος τότε βλέπουμε ότι όλα είναι πιθανά καθώς είναι απεριόριστες οι πιθανότητες. Άρα όλοι έχουμε δίκιο και άδικο ανάλογα την οπτική γωνία που βλέπουμε τα γεγονότα!. Σίγουρα υπάρχει η πραγματική αλήθεια αλλά δεν μπορούμε να την ξέρουμε! Άρα ο καθένας αρέσκεται στη προσωπική του αλήθεια!



Ε να σε κάτι τέτοια δε συμφωνώ εγώ!!! Το ότι είναι αχανές το σύμπαν δε σημαίνει ότι όλα μα όλα είναι πιθανά!!! Και αυτό γιατί πιθανό είναι μόνο ότι μπορεί να υπάρξει. Δεν μπορεί να υπάρξει ας πούμε κύκλος με λόγο περιφέρεια/διάμετρος διαφορετικό του π=3,1415926... Και βιολογικά επίσης για τον ίδιο λόγο: δεν μπορούν να υπάρξουν όλα τα όντα που εμείς συλλαμβάνουμε στο κεφάλι μας και στον υλικό κόσμο. Ούτε και μες στο κεφάλι μας μπορούμε να συλλάβουμε τα πάντα. Ούτε στα ηλεκτρόνια θα δεις κανένα να βρίσκεται σε τυχαία τροχιά αλλά σε συγκεκριμένες αποστάσεις με συγκεκριμένα όρια απόκλισης. Αν το βάλεις αλλού κάπου μεταξύ των δύο επιτρεπόμενων αυτομάτως έλκεται είτε από τη μια είτε από την άλλη. Δε μένει στη μέση. Είναι αυτό που έλεγε ο Μιγιάγκι στο Καράτε κιντ: "Ντάνιελ Σαν, αν πας από τη μια μεριά του δρόμου ΟΚ. Αν πας από την άλλη ΟΚ. Αν πας όμως στη μέση θα σε λιώσουν τα αυτοκίνητα!" Η Φύση υπάρχει μέσω της συγκεκριμενοποίησης, που είναι κβαντισμός, που είναι ο περιορισμός-ορισμός των πάντων.
Αυτό "όλα είναι πιθανά" είναι βολικό και ωραίο σαν παραμύθι, αλλά παραμύθι! Η Φύση έχει πολλές επιτρεπόμενες εναλλακτικές που δεν διαφέρει και τόσο με το "όλα είναι πιθανά", αλλά δεν είναι όλα πιθανά κυριολεκτικά. Για να τις ανακαλύψει κανείς δεν τον φτάνουν πολλές ζωές. Αξίζει να τις ανακαλύψει κανείς γιατί είναι τόσες πολλές που μοιάζουν άπειρες, ενώ μπορεί και να τις απολαύσει, ενώ αν ψάχνει τους απαγορευμένους καρπούς ή τα "γαλάζια πουλιά του παραδείσου" θα μείνει είτε με τον καρπό είτε με το ... πουλί στο χέρι. Ο απαγορευμένος καρπός ήταν το τέχνασμα για να βγάλει ο Κατασκευαστής από το "ποίμνιο" έξω τα ελαττωματικά κομμάτια, αυτά με την υπερβολική φαντασία που χρειάζονταν ακόμα επεξεργασία και να τα ρίξει στους μύλους του Κόσμου όπου αλέθονται μέχρι να στρογγυλέψουν αρκετά. Αυτά δεν είχαν καταλάβει ότι κουβαλάνε μαζί τους το Κατασκευαστή όπου και να πάνε και νόμιζαν ότι μπορούν να πετύχουν να ανατρέψουν τις απαγορεύσεις του λες και τις είχε βάλει κάποιος άλλος και όχι κάποιο μέρος του εαυτού τους. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα Open Mind αλλά σαν ανοιχτόμυαλος εσύ θα καταλάβεις νομίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 16:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενίδη αυτά που λες ισχύουν στον δικο μας κοσμο σε ένα άλλο συμπάν μπορεί να επικρατούν διαφορετικοί φυσικοί νομοι .
βέβαια δεν θα το μάθουμε ποτε .
Παραμυθιά κυκλοφορούν πολλά ο καδένας πιστεύει αυτό που τον βολεύει .
τώρα για τον κατασκευαστή που έβγαλε εξω τα ελλαττωματικά κομμάτια νομίζω θα ήταν πιο ευκολά και λογικο να τα διορθώσει απευθείας .
Aσχετο αν σου αρεσε το karate kid δες το cobra kai .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 16:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο καδένας

XAXAXA ο καθένας ήθελα να γράψω !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 17:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο καδένας

XAXAXA ο καθένας ήθελα να γράψω !


Κορέκτορας λανθάνων τ' αληθή λέγει!
quote:
Επιμενίδη αυτά που λες ισχύουν στον δικο μας κοσμο σε ένα άλλο συμπάν μπορεί να επικρατούν διαφορετικοί φυσικοί νομοι .
βέβαια δεν θα το μάθουμε ποτέ .

Όχι. Αυτό λέω. Πολλές φορές το έχω ακούσει αυτό αλλά δε θα υποκύψω ποτέ ... γιατί απλούστατα δεν γίνεται. Είναι μερικοί νόμοι δια-συμπαντικοί. Οι νόμοι δεν είναι μυθιστόρημα να τους γράψει όπως θέλει κανείς. Είναι αλληλένδετοι. Σε όποιο σύμπαν και να πας κάποια πράγματα θα είναι ίδια. Όσο περισσότερο διαφορετικό είναι από το δικό μας τόσο περισσότερο θα διαφέρουν εκείνα που είναι δευτερεύοντες νόμοι. Μη μπερδεύουμε τη βούρτσα με την ... τσατσάρα. Και τα δύο έχουν "τσα" αλλά δεν είναι το ίδιο. Αλλά δεν είναι και πολύ διαφορετικά. Σε όποιο σύμπαν και να πας το π που έλεγα πριν θα είναι το ίδιο ως ποσότητα να και μπορεί να το γράψει κανείς σε άλλο σύστημα αριθμών. Αφού τα πάντα και τα σύμπαντα είναι δομημένα ως ένα δέντρο έχουν κοινούς νόμους μεταξύ τους αλλιώς δε θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν ούτε να υπάρξουν.

quote:
τώρα για τον κατασκευαστή που έβγαλε εξω τα ελλαττωματικά κομμάτια νομίζω θα ήταν πιο ευκολά και λογικο να τα διορθώσει απευθείας .

Καλά ... και να κάθονται όλη μέρα; Τώρα τουλάχιστον κάτι κάνουνε. Το εδώ είναι το απευθείας. Δεν υπάρχει καλύτερο από το γίνεσαι αυτός που θέλεις να γίνεις όσο μπορείς να γίνεις.

Θα το δω το cobra kai ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 17:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι σαν το καρατε κιντ το Cobra kai ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 19:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη επειδή δεν μπορούμε να πάμε σε άλλα σύμπαντα να διαπιστώσουμε τι φυσικοί νομοι ισχύουν εκεί μπορούμε να μπερδέψουμε
Την βούρτσα με την τσατσάρα γιατί κάνουν περίπου την ίδια δουλειά.
[Καλά ... και να κάθονται όλη μέρα; Τώρα τουλάχιστον κάτι κάνουνε. Το εδώ είναι το απευθείας. Δεν υπάρχει καλύτερο από το γίνεσαι αυτός που θέλεις να γίνεις όσο μπορείς να γίνεις.
/quote]
Τσάμπα κόπος μου φαίνεται γιατί πεδευεσαι αν μπορείς να κάνεις την δουλειά πιο εύκολα και ξεκούραστα?

Δες το το cobra kai πρωταγωνιστουν οι ίδιοι που έπαιζαν στο karate kid 35 χρόνια μετά. Εμένα μου άρεσε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elias@48
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 22:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρχε μια ταινία που έδειχνε ότι πάνω από τον κανονικό κόσμο βρισκόταν ένας άλλος με ανάποδη βαρύτητα-στη φαντασία μας έχουμε πλάσει σύμπαντα στα οποία ισχύουν διαφορετικοί νόμοι της φυσικής.

ΗΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2020, 22:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ellas@48 την έχω δει την ταινια που λες μου διαφεύγει το όνομα της αυτή την στιγμή.
Η φαντασία μπορεί να σε ταξιδέψει παντού και μην ξεχνάμε ότι όλες οι ανακαλύψεις από την φαντασία ξεκινάνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 10:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη φαντασία μας δεν μπορούμε να συλλάβουμε τα πάντα δυστυχώς. Πχ. θέλω να συλλάβω τη λύση στο πρόβλημα των διδύμων πρώτων. Είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λυθεί ακόμη. Δεν μπορώ να τη συλλάβω γιατί δεν έχω τις βάσεις που χρειάζονται για να το κάνω. Το να φανταστώ ένα σύμπαν όπου πετάνε οι άνθρωποι δεν είναι δύσκολο. Σύμπαν όμως με αντίθετη βαρύτητα δεν γίνεται ούτε να το φανταστώ ούτε να υπάρξει επειδή είναι αδύνατο να υπάρχουν και πλανήτες σε αυτό ή γαλαξίες. Αν πω ότι μπορώ να το φανταστώ θα πω ψέμματα γιατί το μόνο που μπορώ να καταφέρω είναι να φανταστώ κάτι σαν την κατάσταση των αστροναυτών που η βαρύτητα είναι μηδενική αλλά αυτό δεν είναι ακριβές. Η βαρύτητα υπάρχει άλλο που αυτοί δεν την αισθάνονται ή δεν τους επηρεάζει. Αντίθετη θα σημαίνει απώθηση και μεταξύ των μορίων ακόμη. Άρα διάλυση. Η βαρύτητα είναι ένας γενικός νόμος για όλα τα σύμπαντα είτε είναι μικρή είτε μεγάλη. Ναι μπορείς να την ξεπεράσεις με άλλη δύναμη και να πετάξεις αλλά δεν την ακυρώνεις ως έννοια.

Το Cobra kai το είδα για κάποια επεισόδια και είδα ότι ήταν οι ίδιοι χρόνια μετά αλλά δεν ήταν αξιόλογο σαν το Καράτε Κιντ όπως είπα. Ο Μιγιάγκι κάνει τη διαφορά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 10:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φαντασία μπορεί να σε ταξιδέψει παντού και μην ξεχνάμε ότι όλες οι ανακαλύψεις από την φαντασία ξεκινάνε.


Αυτό είναι σχήμα λόγου όπως όταν λέμε ότι ένα γρήγορο αυτοκίνητο μπορεί να σε πάει παντού. Δε μπορεί να σε πάει το αυτοκίνητο πάνω από τη θάλασσα ή στον αέρα. Η φαντασία είναι εκείνο που εσύ βιώνεις μες στο μυαλό σου θεωρώντας ότι βρίσκεσαι αλλού. Δεν υλοποιείται αυτόματα. Συνεπώς είναι σχήμα λόγου (ψέμα δηλαδή) ότι σε πάει κάπου η φαντασία. Εκτός και αν βγεις από το σώμα σου οπότε τότε σε πάει όντως κάπου ο νους αλλά αυτό πλέον δεν είναι φαντασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elias@48
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 11:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τη φαντασία μας δεν μπορούμε να συλλάβουμε τα πάντα δυστυχώς. Πχ. θέλω να συλλάβω τη λύση στο πρόβλημα των διδύμων πρώτων. Είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λυθεί ακόμη. Δεν μπορώ να τη συλλάβω γιατί δεν έχω τις βάσεις που χρειάζονται για να το κάνω. Το να φανταστώ ένα σύμπαν όπου πετάνε οι άνθρωποι δεν είναι δύσκολο. Σύμπαν όμως με αντίθετη βαρύτητα δεν γίνεται ούτε να το φανταστώ ούτε να υπάρξει επειδή είναι αδύνατο να υπάρχουν και πλανήτες σε αυτό ή γαλαξίες. Αν πω ότι μπορώ να το φανταστώ θα πω ψέμματα γιατί το μόνο που μπορώ να καταφέρω είναι να φανταστώ κάτι σαν την κατάσταση των αστροναυτών που η βαρύτητα είναι μηδενική αλλά αυτό δεν είναι ακριβές. Η βαρύτητα υπάρχει άλλο που αυτοί δεν την αισθάνονται ή δεν τους επηρεάζει. Αντίθετη θα σημαίνει απώθηση και μεταξύ των μορίων ακόμη. Άρα διάλυση. Η βαρύτητα είναι ένας γενικός νόμος για όλα τα σύμπαντα είτε είναι μικρή είτε μεγάλη. Ναι μπορείς να την ξεπεράσεις με άλλη δύναμη και να πετάξεις αλλά δεν την ακυρώνεις ως έννοια.


Αντίθετη φορά είχε όπως αν δούμε από το διάστημα έναν άνθρωπο από τη μία μεριά της Γης στο βόρειο ημισφαίριο και έναν από το άλλο ημισφαίριο. https://www.youtube.com/watch?v=ZAOS12ja9jA

ΗΚ

Edited by - elias@48 on 03/10/2020 11:28:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 13:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη η φαντασία είναι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται ώστε να υλοποιήσουμε οποιαδήποτε ανακάλυψη η σχέδιο. Εννοείται ότι δεν γίνεται μαγικά από την μία στιγμή στην άλλη αλλά όλες οι ανακαλύψεις έτσι έγιναν πρώτα έφεραν στην φαντασία τους αυτό που ήθελαν να κάνουν μετά βρήκαν τον τρόπο. Πχ Κάποιοι φανταζόταν κάποτε ότι ο άνθρωπος μπορεί να φτιάξει μηχανή που μπορεί να πετάει στον αέρα και οι εξυπνακιδες της εποχής τους χλευαζαν.Βλεπουμε τελικά ότι αυτοί είχαν φαντασία πέτυχαν τον στόχο τους και πήραν την αναγνώριση πους τους αξιζε ενώ αυτοί που δεν είχαν χλευαστικαν μετέπειτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 21:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενιδη η φαντασία είναι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται ώστε να υλοποιήσουμε οποιαδήποτε ανακάλυψη η σχέδιο. Εννοείται ότι δεν γίνεται μαγικά από την μία στιγμή στην άλλη αλλά όλες οι ανακαλύψεις έτσι έγιναν πρώτα έφεραν στην φαντασία τους αυτό που ήθελαν να κάνουν μετά βρήκαν τον τρόπο. Πχ Κάποιοι φανταζόταν κάποτε ότι ο άνθρωπος μπορεί να φτιάξει μηχανή που μπορεί να πετάει στον αέρα και οι εξυπνακιδες της εποχής τους χλευαζαν.Βλεπουμε τελικά ότι αυτοί είχαν φαντασία πέτυχαν τον στόχο τους και πήραν την αναγνώριση πους τους αξιζε ενώ αυτοί που δεν είχαν χλευαστικαν μετέπειτα.



Ναι ρε φίλε αυτά τα λέμε όλοι και συμφωνούμε όλοι. Δεν είναι εκεί η διαφωνία μας. Είπα εγώ ότι δεν είναι έτσι; πως κολλάς εκεί; Είναι αυτονόητο αυτό που λες και συμφωνούμε όλοι υποθέτω. Η διαφωνία μας είναι στο αν μπορεί η φαντασία να πάει παντού, να συλλάβει τα πάντα. Όχι στον αν είναι απαραίτητο να ξεκινήσει από εκεί η κάθε ανακάλυψη. Είναι αναγκαία συνθήκη όπως λένε και οι μαθηματικοί για το κάθε καινούριο που συμβαίνει. Αναγκαία αλλά όχι και ικανή. Από τη φαντασία ξεκινάνε όλα μεν αλλά η φαντασία δεν μπορεί να συλλάβει τα πάντα δε.
Είναι δύο διαφορετικά ζητήματα αυτά τα δύο.

quote:
Αντίθετη φορά είχε όπως αν δούμε από το διάστημα έναν άνθρωπο από τη μία μεριά της Γης στο βόρειο ημισφαίριο και έναν από το άλλο ημισφαίριο. https://www.youtube.com/watch?v=ZAOS12ja9jA

Αρχικά μου φάνηκε διασκεδαστική η εικόνα στο τρέηλερ , μετά είδα ότι είναι και ερωτικό και μετά και βαθιά συμβολικό. Ωραίος elias@48! Δεν μας το διευκρίνισες από την αρχή τι εννοούσες και το παρεξήγησα.

Βέβαια και αυτό που δείχνει η ταινία δεν γίνεται ακόμη και αν ήταν κοντά οι δυο πλανήτες όπως δείχνει εκεί.
Η ερωτική διάσταση της ταινίας όμως με συγκίνησε.
Άραγε τι θα κάναμε στη θέση τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 22:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναγκαία αλλά όχι και ικανή. Από τη φαντασία ξεκινάνε όλα μεν αλλά η φαντασία δεν μπορεί να συλλάβει τα πάντα δε.

Οκ Συμφωνούμε δεν είναι δυνατόν συλλαβει τα πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2020, 23:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι αφού συμφωνούμε! Άρα και για τη συνέχεια της ψυχής θα ισχύει αυτό. Δηλαδή μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να φανταστούν πως γίνεται επειδή βλέπουν το σώμα που διαλύεται. Είναι και η λεγόμενη "πίστη" μια ικανότητα φαντασίας θα έλεγα. Όπως και η μαθηματική σκέψη. Η φαντασία γενικά μοιάζει να είναι η δυνατότητα να σκεφτεί κανείς αναλογικά. Όπως το Α έτσι το Β. Όπως πάνω έτσι και κάτω. Η βάση λοιπόν της μαθηματικής σκέψης είναι αυτό που κάνει κάποιον να μπορεί να φανταστεί ότι μπορεί να υπάρξει το Α. Όχι το πως. Πρώτα πρέπει να συλλάβουμε την ιδέα ότι μπορεί να υπάρξει κάτι και μετά θα συλλάβουμε το πως, που είναι λεπτομέρεια. Για το παρόν θέμα πρώτα πρέπει να συλλάβει κανείς ότι μπορεί να υπάρξει κάτι χωρίς ορατό σώμα και μετά όλα τα υπόλοιπα.
Οι πνευματιστικές συγκεντρώσεις του παλιού καιρού είχαν πολλά να διδάξουν σε αυτό το σημείο σε όσους πίστευαν μόνο σε ότι έβλεπαν.
Έχουν γίνει απίστευτα φαινόμενα κατά καιρούς ακόμη και εδώ στην Ελλάδα. Ο Τανάγρας δεν είχε τυχαία διάσημος αλλά ήταν και άλλοι. Τηλεπάθειες, τηλεκινήσεις, τηλεμεταφορές, επικοινωνίες με νεκρούς, υλοποιήσεις ... τα πάντα σχεδόν. Και μάλιστα από ανθρώπους που είχαν ελάχιστη θεωρητική γνώση μερικές φορές. Όποιος ενδιαφέρεται ας ερευνήσει και τα πειράματα των γάλλων και των άγγλων. Αλλά είναι και τα φαινόμενα που γίνονται σε ιερούς τόπους και από αγίους. Και εκεί μπορεί να δει κανείς τα πάντα σχεδόν. Στο Άγιο Όρος υπήρξαν κατά καιρούς εμφανίσεις αγίων μέρα μεσημέρι. Πιο πρόσφατη ήταν του αγίου Ανδρέα του δια Χριστόν σαλού στην περιοχή των Κατουνακιών όπου για πρώτη φορά παγκοσμίως χτίστηκε ναός στο όνομά του γιατί είχε ζητήσει να μην γίνει αυτό ποτέ. Είναι ένας από τους εξαϋλωθέντες αγίους. Εμφανίστηκε σαν φτωχός στο γέροντα των Δανιηλαίων δεν κέρω τι του είπε και όταν γύρισε να του πει να περάσει μέσα εξαφανίστηκε. Ομοίως και ο άγιος Θωμάς στου Θωμάδες λίγο πιο πέρα. Στην Αθήνα έζησε πολλά χρόνια η Ελένη Κικίδου που είχε εξιχνιάσει και εγκλήματα μετά από αίτηση της αστυνομίας. Ήταν μια από τις μαθήτριες του Τανάγρα. Όταν εκτελέστηκε ένας που τον είχε ανακαλύψει και όντως ομολόγησε μετάνιωσε γιατί θεώρησε ότι δεν έπρεπε να τον αποκαλύψει γιατί επενέβη στη ζωή του ανθρώπου αυτού και ίσως συνδέθηκε μαζί του. Πριν χρόνια είχα πάει σε έναν πνευματιστικό σύλλογο "ο άγιος Νεκτάριος" που δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.Αυτοί θεωρούσαν τον εαυτό τους χριστιανό αλλά πίστευαν στη μετενσάρκωση κλπ και έκαναν και επικοινωνίες. Εκεί εμφανίστηκε μια φορά μια κυρία από την άλλη πλευρά (όχι ορατή αλλά μέσω του διαμέσου) που είχε ένα σπάνιο αρχαίο όνομα: "Τελέσιλλα". Μου είπαν ότι κοιτάζει εμένα αν θυμάμαι καλά. Τότε δεν έδωσα σημασία γιατί ούτε την ήξερα ούτε μπορούσα να φανταστώ το γιατί. Πέρασε καιρός πάνω από ένα χρόνο σίγουρα και χωρίς να τ ξέρω γνώρισα τον ανιψιό της!!! Σε μια πανεπιστημιακή ας πούμε εκδήλωση και μάλιστα αυτός μου μίλησε χωρίς να ξέρει γιατί. Γίναμε φίλοι και συνέβη να με βοηθήσει τόσο αυτός σε πράγματα που χρειάστηκα όσο και εγώ αυτόν Πέρασε καιρός και μετά από 2 χρόνια ή περισσότερο τυχαία ανέφερε το όνομά της. Δεν πήγε το μυαλό μου ότι είναι η ίδια. Tυχαίο λέω. Όταν είδα και τα επίθετα (είχε δύο επίθετα) έμεινα έκπληκτος!!! Ήταν η ίδια!!!
Υπολόγισέ μου τις πιθανότητες τώρα να συμβεί αυτό Open Mind!!! Εγώ άγνωστος φοιτητής στην Αθήνα βρέθηκα σχεδόν τυχαία στον πνευματιστικό σύλλογο που ήταν συνιδρύτρια και μετά να συναντήσω τον ανιψιό της ο οποίος μάλιστα είχε το αρχείο της, ότι είχε μείνει από αυτό και τα προσωπικά της αντικείμενα!
Οι ψυχές υπάρχουν και ενίοτε ενεργούν αυτό είναι το συμπέρασμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2020, 18:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη ενδιαφέρον ιστορία αυτή με την κυρία με το σπάνιο όνομα Τελεσιλλα. Εντάξει έχει λίγες πιθανότητες να είναι σύμπτωση με τέτοιο όνομα εγώ προσωπικά δεν έχω ξανακούσει κάποια να έχει αυτό το όνομα.Εχω και εγώ παρόμοια εμπειρία που την θεωρώ δύσκολο να είναι σύμπτωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2020, 23:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελες να τη μοιραστείς την ιστορία σου; Υπάρχουν και άλλα δύο ζητήματα. Το ένα είναι μιας και ανέφερα το όνομά της θυμήθηκα ότι είχα απλά συναντήσει και άλλη με το ίδιο όνομα (παράξενο ε;) που όμως ήταν νέα. Επίσης ότι μου έχουν ξανασυμβεί τέτοια φαινόμενα. Κάποτε συνέβαιναν μαζικά κατά ομάδες τώρα είναι σπάνια σχεδόν αλλά όχι εντελώς ανύπαρκτα. Συγχρονικότητες έλεγα τότε πχ να γνωρίσω την ίδια μέρα δύο τρία τέσσερα άτομα με ίδιο όνομα ή με κάποια ίδια ιδιότητα πχ μουσικοί, που τότε μπορεί να με ενδιέφερε χωρίς να τα ψάξω, άσχετα μεταξύ τους. Δεν έβλεπα ότι ήταν απάντηση σε κάτι που ήθελα.
Δεν ήταν σύμπτωση η Τελέσιλλα αφού το επιβεβαίωσα με τα επίθετα. Ήταν το ίδιο άτομο.
Αυτό το όνομα ήταν σε μια εποχή πιο πιθανό να δοθεί επειδή κάποιοι δάσκαλοι προέτρεπαν και οι γονείς ακολουθούσαν, όχι μόνο στην Πελοπόννησο αλλά σε όλη την Ελλάδα, έδιναν αρχαιοελληνικά ονόματα. Μάλλον πριν το 1912 -13. Ο πατέρας της Τελέσιλλας έδωσε όλο τέτοια ονόματα στα παιδιά του εκτός μόνο ένα που ήταν του παπού το όνομα. Βρήκα και άλλους στην Κρήτη με αρχαία : Θεμιστοκλής , Αλκιβιάδης κλπ και στην Πελοπόννησο όπως είπα. Αλλά και στην Ήπειρο : Ευρυβιάδης , Αλκιβιάδης , Λεωνίδας , Θεμιστοκλής, Αριστοτέλης κλπ Στη Βόρειο Ήπειρο ακόμη και τώρα έδιναν πχ Λαέρτης, Οδυσσέας, Ελευθέριος (είναι και τοπικός άγιος εκεί) κλπ. Δύσκολο να βρεις εβραϊκά ονόματα ή συνηθισμένα σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας. Ήταν γραμμή που πέρασε κατά την προετοιμασία της απελευθέρωσης της βόρειας Ελλάδας κυρίως. Αλλά το ίδιο και το 1821 είχε γίνει. Και στη Θράκη θυμάμαι ότι υπάρχουν παράξενα ονόματα πχ Καρυοφίλης (Δοϊτσίδης) ένας τραγουδιστής και η Καρυοφιλιά και άλλα περίεργα. Εκεί πιο πολύ ποντιακά βέβαια. Για να τους θυμίζουν την αρχαία Ελλάδα και να θέλουν να την απελευθερώσουν ξανά. Και έτσι έμειναν και στα εγγόνια. Υπάρχουν και πιο παράξενα από το Τελέσιλλα, μπορείς να βρεις όλες τις μάντισσες ή ιέρειες ή σίβυλλες στην Πελοπόννησο νομίζω και ίσως στη Μάνη. Υπάρχουν και άλλα πιο σπάνια πχ Ωραιοζήλη. Πες μας την ιστορία σου αν θέλεις.


Edited by - Επιμενίδης on 04/10/2020 23:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2020, 20:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχαία ονόματα έχω ακούσει πολλά Τελεσιλλα
Δεν εχουχω ξανακούσει να εχουν ονομάσει κάποια.Τωρα για την προσωπική μου έμπειρια δεν θα ήθελα να μπω λεπτομερειες χονδρικά θα πω ότι μου αποκαλύφθηκε και εμένα ένα όνομα από νεκρό συγγενή στον ύπνο μου για ένα θέμα που με απασχολούσε πριν πολλά χρόνια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2020, 22:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχαία ονόματα έχω ακούσει πολλά Τελεσιλλα
Δεν εχουχω ξανακούσει να εχουν ονομάσει κάποια.Τωρα για την προσωπική μου έμπειρια δεν θα ήθελα να μπω λεπτομερειες χονδρικά θα πω ότι μου αποκαλύφθηκε και εμένα ένα όνομα από νεκρό συγγενή στον ύπνο μου για ένα θέμα που με απασχολούσε πριν πολλά χρόνια.



Βάλε στο φΒ και θα βρεις τα πάντα από ονόματα. Τώρα με την μισή περιγραφή που μας δίνεις μας προκαλείς περισσότερο ενδιαφέρον. Το βασικότερο είναι: το ερεύνησες να δεις αν είναι πραγματικό το όνομα;Αν όντως τον έλεγαν έτσι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2020, 16:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το ερευνησα τσεκαρισμένο. Άμα κάνει καμία συγκέντρωση μελών το esoteterica μετά την πανδημία και βρεθούμε θα σου πω από κοντά.Τα ονόματα που λες μπορεί να τα βρω απλά δεν έχω ξανακούσει να λένε κάποια με αυτό το όνομα και συναναστρεφομαι με πολύ κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2020, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνει και συναντήσεις μελών το Esoterica;;; Δεν το ήξερα δεν έχω ψαξει .... Πάντως δεν είναι ανάγκη να μιλά κανείς μόνο στις συναντήσεις μελών. Εγώ είμαι Αθήνα πάντως αν θα ήθελες να μιλήσουμε. Τι εννοείς μπορείς να τα βρεις τα ονόματα; Για τους συγγενείς; Μακάρι ... Εγώ που ψαχνω ενίοτε τα γενεαλογικά δέντρα είδα ότι δεν υπάρχουν πάντα σωστές καταγραφές στα χωριά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2020, 20:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έστειλα ΠΜ αλλά δεν ξέρω αν φτάνουν. Όπως και τα email για δες

Δεν φτάνουν μαλλον γεμισε.

Edited by - Επιμενίδης on 06/10/2020 20:48:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2020, 21:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλαιότερα αν θυμάμαι καλα είχε γίνει συγκεντρωση αλλά δεν είχα μπορέσει να πάω. Το πήρα το μήνυμα οκ, θα κανονίσουμε άμα ηρεμήσουν τα πράγματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2020, 23:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί έρχεται μήνυμα σαν να μην το έχεις πάρει; περίεργο ... ΟΚ αργότερα. Αλλά κοίταξέ το αυτό με τα μηνύματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2020, 18:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δοκιμαστικό μήνυμα ήρθε το άλλο δεν μπορώ να το δω. Θα το ψάξω να δω μήπως βρω άκρηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2020, 20:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλο θα ερχόταν ως email όχι ως μήνυμα. Μάλλον έχει φρακάρει ο λογαριασμός επειδή γέμισε ή έχει άλλο πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 16:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκανα αλλαγή στο mail ξανάστειλε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 19:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκανα αλλαγή στο mail ξανάστειλε




ΟΚ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy