ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΝΕΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ...ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ TUBALKAIN,

δεν έχω αντιληφθεί πού συνίσταται η επίθεσή μου, όπως τη χαρακτηρίζεις. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη, εάν προέκυψε κάτι τέτοιο απ' τα γραφόμενά μου. Προσπάθησα να σε συνδράμω και τίποτε παραπάνω, απλά το έπραξα με λίγη δόση χιούμορ...

Αν ακολουθήσεις το "μίτο" πάντως, πιστεύω ότι θα με κατανοήσεις.

Ουδέποτε προσπάθησα να ποδοσφαιροποιήσω τη συζήτηση (δεν ασχολούμαι με το άθλημα), η οποία κατά την γνώμη μου είναι από τις καλύτερες του χώρου και σου αξίζου συγχαρητήρια γι' αυτό. Απλά δανείστηκα το παράδειγμα του drumx13.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΓΑΠΗΤΗ zadoc
,
ΖΗΤΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.
ΙΣΩΣ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΙΞΙΑ ,ΙΣΩΣ ΤΟ ΑΨΥΧΟ ΚΕΙΜΕΝΟ , ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ.
ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ,ΟΤΙ ΕΚ ΤΩΝ "ΜΕΤΑΞΥ ΤΥΡΟΥ ΚΑΙ ΑΧΛΑΔΙΟΥ" ΕΚΕΙ ΓΡΑΦΟΜΕΝΩΝ, ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.

ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

TUBALKAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψαξε φιλε TUBALKAIN
σε μια μηχανη αναζητησης θα δεις ποσα west club υπαρχουν
κατι σαν τον τεκτονισμο ενα πραγμα ολοι αυτοαποκαλουνται west club στις μερες μας

Ειναι το αναφαιρετο δικαιωμα του αυτοπροσδιορισμου

Αλλα εμεις ειμαστε το αυθενικο -αμιγη και δεν εχουμε σχεση με αλλα αυτοαποκαλουμενα (πλην των γνωστων παραρτηματων) west club....

Οι στοχοι μας ειναι γνωστοι και εχουν αναφερθει πλειστακις στην τυροαχλαδου....


Οργανωνουμε την αλλη εβδομαδα εκδρομη στην Αγλλια και σκωτια ....για αναζητηση


...και με την ευκαρια να δουμε και τον αγωνα του Παναθηναικου με την Ρειτζερς

και μην μου πειτε οτι ποδοσφαιροποιω την συζητηση...

σε αυτο το φορουμ φιλε μου αν μιλας για θρυσκεια... πολιτικη και τεκτονισμο.... τσακωνεσαι

ενω απο το ποδοσφαιρικο χαβαλε εδω μεσα εκανα φιλους

και αυτο ειναι συμαντικοτερο απο οποιαδοιποτε.... εσω αναζητηση

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 27/11/2003 15:43:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TUBALKAIN,

δεν ήξερα ότι το τόπικ της "τυροαχλαδούς" προηγείτο του δικού σου.

Να, λοιπόν, που αποδεικνύεται ότι οι δημιουργοί ευθύνονται στο μεγαλύτερο μέρος για την πορεία και κατάληξη των συζητήσεων που ανοίγουν!

Η αρχή καθορίζει τα πάντα... και μην σπέυσεις drumx13, να βάλεις εισαγωγικά ("") στη λέξη αρχή και θεωρήσεις ότι σου υποκλέψαμε τα πνευματικά δικαιώματα. Ο συνωμοτισμός σου είναι απαράμιλλος!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο συνωμοτισμός σου είναι απαράμιλλος!!!


ωωωωωωω!!!!
καλακευμενος.....

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 18:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να δώσω στο φίλο Drumx1-1 ένα αληθινό παράδειγμα αν και όπως πολύ καλά γνωρίζει ένα παιδί 3 ή 5 ετών δε μπορεί να ψηφίζει .

Σε ένα West Club λοιπόν μια μέρα κάποιος ήθελε να γίνει μέλος , τα εφόδια που είχε ήταν ότι ήταν ένας πολύ καλός οικογενειάρχης , είχε ένα μαγαζί που εμπορευόταν ελαστικά και είχε τελειώσει το Γυμνάσιο .

Όταν ήρθε η ώρα να αποφασίσουν τα υπόλοιπα μέλη του Club για το αν θα του επιτρέψουν να γίνει μέλος δύο είπαν πως ίσως δεν θα μπορέσει λόγο της Γυμνασιακής μόρφωσης του να αντεπεξέλθει .

Τότε ο πρόεδρος ρώτησε ποιος απ’ όλους μπορεί να είναι τόσο σίγουρος αν ο συγκεκριμένος άνθρωπος θα τα καταφέρει και ποιος είναι άλλο τόσος σίγουρος ότι άλλα μέλη με μεγαλύτερη μόρφωση θα έχουν αξιόλογη πορεία .

Κανείς δεν απάντησε στον πρόεδρο , ο οποίος συνέχισε , όποιος νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να ψηφίσει εναντίων ας το κάνει απλά ας έχει αναρωτηθεί πρώτα .

Κανείς δεν ψήφισε κατά και ο συγκεκριμένος φίλος έγινε δεκτός .

Τα χρόνια πέρασαν και όλοι είχαν να λένε για το πόσο σωστός είναι και ότι ο βίος που διάγει είναι κρυστάλλινος , αυτός δε τα ήξερε όλα αυτά και κάποια στιγμή αποφάσισε να φτιάξει ένα πίνακα και να τον αφιερώσει στους νέους του φίλους , αυτό και έκανε , εκείνοι έμειναν εντυπωσιασμένοι από την χαρακτική του .

Αυτό κατέδειξε σε όλους πως σε κανέναν δεν πρέπει να κλείνει καμία πόρτα , αν το θέλουν και μπορούν θα μείνουν και θα κάνουν τους φίλους αδελφούς , αν όχι θα πέσουν για ύπνο γιατί ως γνωστών όποιος πεινάει και φοβάται πάει στο σπίτι και κοιμάται .

®


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 03:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως το παράδειγμά σου, elpida μας, δείχνει το πόσο σημαντική είναι η συμβολή ενός οξυδερκή προέδρου; Σολωμόντια η απάντησή του!

Εύγε! Δε θέλω να σκεφτώ αν και πόσοι πράττουν ανάλογα, γιατί πιστεύω στη δύναμη της ενέργειας, την οποία εκπέμπει η θετική σκέψη...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αλεξανδρος
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αλεξανδρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΟΧΗ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.
ΑΦΗΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.
ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΣΕΒΑΣΤΗ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ.
ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΗΟ. ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ.ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ.
ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΝ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.
ΑΝΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 13:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως θα διαπιστωσης φιλτατε Αλεξανδρε, ανοχη υπαρχη,
ενδιαφερον για μεθεξη και πραγματικο "εσωτερικο" ενδιαφερον δεν
υπαρχη !
Αντιθετως , εχουμε φταση σαν κοινωνια ,στο σημειο να μας ενδιαφερει
μονον η αντιπαρεθετικη - κουτσομπολιστικη κουβεντα γυρω απο την
"κλειδαροτρυπα", αντε και το ποδοσφαιρο....
Εαν ,φιλε μου, δεν υπαρχει αντιπαλοτητα , κουτσομπολιο , εδαφος για εγωιστικες "φανφαρονικες" δηλωσεις , και αλλα αντιστοιχα γνωρισματα του νεοελληνα , τοτε το "πραγμα" δεν προχωραει, δεν "πουλαει !!

Ο νοων νοητω ......

ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

TUBALKAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 17:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μας TUBALKAIN,

γιατί τόση δυσαρέσκεια; Αναφέρεσαι γενικά ή ο νοών είναι κάπου κοντά και θα καταλάβει αυτός;;;

Μήπως έχεις παρερμηνεύσει τα φαινόμενα; Γιατί ξέρεις, φαινόμενα είναι αυτά και απατούν...

Με πολλή αγάπη και ειλικρινές ενδιαφέρον!



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/12/2003 17:08:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 20:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ξέρεις, φαινόμενα είναι αυτά και απατούν...

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο θέλουν μελέτη. Για να πάψουν, ενδεχομένως, να απατούν.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 01:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο θέλουν μελέτη. Για να πάψουν, ενδεχομένως, να απατούν.



Συμφωνώ κι επαυξάνω: ...κι άμα τα μελετήσουμε, πάμε να βρούμε και τα αίτια, τις πραγματικές έννοιες, τις αλήθειες... (τον κόσμο των ιδεών, που 'λεγε κι ο Πλάτωνας)



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 09:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου ZADOC ,

δεν ειναι δυσαρεσκεια...
απογοητευση ειναι !
Παντως μου θερμαινει την καρδια το ενδιαφερον εκεινων
των ολιγων , προς τους οποιους απηυθυνα τον λογο.
Να εισαι καλα....
κι εσυ φιλε OANNES επεισης.


ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

TUBALKAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 10:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΩΝ
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΜΩς ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΛΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΟΝ...


(ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΔΙΑ)

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 15:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μας TUBALKAIN,

quote:
δεν ειναι δυσαρεσκεια...
απογοητευση ειναι !

Ε, λοιπόν, τίποτα δεν είναι τυχαίο! Χαίρομαι που κατονομάζεις το συναίσθημά σου, γιατί έτσι θα οδηγηθούμε στην "κάθαρση" απ' το παρελθόν (κατά την επιθυμία του αγαπητού drumx13) και θα βαδίσουμε στο μέλλον...

Χθες το βράδυ είχα μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μ' έναν πολύ καλό αναζητητή και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η λέξη "απογοήτευση" δηλώνει την έλλειψη γοητείας και ως εκ τούτου αφορά στο στοιχείο "γη".

Ας θυμηθούμε τη σαξωνική λέξη "Γκοτ", η οποία ονομάζει τον Θεό κι ας σκεφθούμε την σχέση της με τη "γη" και τη "γοητεία"...

Εκ των ανωτέρω συμπεραίνω ότι η "απογοήτευση" είναι το δυσάρεστο εκείνο συναίσθημα του ανθρώπου, το οποίο όμως τον κάνει να επαναπροσδιορίσει της προσδοκίες του, καθορίζοντας τί και πώς θα του προκαλεί "γοητεία"...

Η τέλεια κάθαρσις δια της Γης!



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/01/2004 20:38:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akasha
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akasha  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν εχω διαβασει οοοολα τα μηνυματα του forum αλλα ευελπιστω οτι εχω κατι καινουριο να πω... επισης δεν ξερω αν τελικα εχετε αλλαξει θεμα.... εγω εχω να πω... ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ!!!!

Βασικα γνωριζω λιγα πραγματα και αυτα απο τον πατερα μου που του ειχαν κανει προταση να γινει μελος της οργανωσης αυτης!! Αλλα επειδη αρνηθηκε για λογους που θα πω παρακατω δεν μπορεσε να μαθει περισσοτερα!!!

Λοιπον... οπως γνωριζουμε ολοι... η οργανωση αυτη ειχε αρχικα τελειως διαφορετικο χαρακτηρα!
Λενε λοιπον οτι παλαιοτερα η εκκλησια δεν δεχοταν οτιδηποτε που ανακαλυπταν καποιοι μεσω της επιστημης τα οποια θα μπορουσαν να χαλασουν την ιστοριουλα της που ειχε περασει στους “πιστους”.
Οπως λογου χαρη το οτι η γη ειναι το κεντρο του συμπαντος!

Ετσι προκειμενου οι επιστημονες να συνεχισουν τις ερευνες εφτιαξαν μια οργανωση η οποια θα απειχε απο την εκκλησια(οχι με την εννοια οτι θα λατρευε το σατανα...γενικα θα απειχε απο οτιδηποτε θρησκευτικης φυσεως). Σκοπο της ηταν λοιπον οχι μονο η ερευνα σε επιστημονικα θεματα αλλα και η βοηθεια καποιων ανθρωπων ή κατι τετοιο τελοσπαντων!

Ομως, οπως και καθε αλλο πραγμα που ξεκινησε με αγνους σκοπους και οραματα τα οποια προεβλεπαν ενα καλυτερο κοσμο,ετσι και αυτη η οργανωση απο ενα σημειο και μετα ξεχασε τους αρχικους στοχους της αφου η διαφθορα ειχε διεισδυσει βαθυα μεσα στον πυρηνα της!!!

Καποια στιγμη η οργανωση επαψε να υπαρχει αλλα μετα καπιοι καλοι ανθρωποι την επανιδρυσαν....

Anyway καλα ολα αυτα... ας μπουμε στο ζουμι!!!

Αυτοι λοιπον αναλογα με το βαθμο τους χωριζονται σε μασωνους , τεκτωνες ,ιερεις, αρχιερεις (καμια σχεση με την εκκλησια... απλα κανουν και αυτοι καποιες τελετες..) αρχιστρατηγοι,... κλπ
Πολυ συχνα (δηλαδη μια μερα τουλαχιστον την εβδομαδα) συγκεντρωνονται σε κατι κτιρια ,ας πουμε, μπορει να ειναι και κατοικιες καποιων απο αυτων, τα οποια ονομαζονται καπως(μου διαφευγει) και εκει συζητανε διαφορα θεματα οπως ποιες περιοχες ελεγχουν. Ποιοι προκειται να μπουν στην οργανωση, ποιους προκειται να προωθησουν κλπ...
Μια πολυ χαρακτηριστικη συζητηση ειχε γινει για τον δημαρχο της Κοσταντζας...
ΟΜΙΛΗΤΗΣ 1 : Και τι θα γινει με αυτον..?
ΟΜΙΛΗΤΗΣ 2 : Αυτος η λιγο πριν ή λιγο μετα (αφου εκλεγει) θα γινει δικος μας!!!

Φυσικα ολοι καταλαβαινουμε τι σημαινει αυτο... οτι απο τη στιγμη που θα ελεγχουν το δημαρχο της, θα ελεγχουν και την ιδια την πολη!!
Καπως ετσι λειτουργει ,λοιπον, και εχουν επεκταθει σε ολοκληρο το κοσμο! Ευλογο ειναι να καταλαβει κανεις οτι οπου υπαρχει που χρημα και εξουσια ειναι και αυτοι μεσα!!

Προσπερναμε....

Στις συγκεντρωσεις αυτες ντυνονται με ειδικες στολες αναλογα με τον βαθμο τους οι οποιες ειναι καπως περιεργες... εχουν και σπαθια (διακοσμητικα θα ηθελα να ελπιζω). Ιδιαιτερη εντυπωση προκαλει το γεγονος οτι χριζονται, για να μπουν στην οργανωση, κατα τον ιδιο τροπο με τους ιπποτες... ξερετε... σπαθι στον ωμο απο ανωτερο, κοβουμε και κανα αυτι...και παει λεγοντας....

Παρα πολυ ωραια μεχρι εδω....

Και πεφτει η προταση.... “ θες να γινεις μελος????” (οχι τοσο απλα... αλλα το πιασατε το νοημα!!!)

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΣ : Και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις μου?
ΟΜΙΛΗΤΗΣ 1 : Ει Μητσο (ας πουμε)... ρωταει ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του...

(γελια)
OMΙΛΗΤΗΣ 1(συνεχεια): Τιποτα... απλα να εισαι πολυ καλα οικονομικα...

Κατι που ηταν ειδη καθοτι υπηρξε Γενικος διευθυντης στη SUMSUNG!

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΣ: οχι!

Και ξεκιναει η επιχειρηματολογια....

“ μα ελα... θα βοηθησουμε και το γιο σου να παει αγγλια και εκει θα υπαρχουν ανθρωποι που θα τον φροντιζουν,... και θα τον προωθησουν...”
“ και στο κατω κατω δεν θα κανεις και τιποτα τρομερο...”
η μαλλον καλυτερα, ας φροντισει να μην κανει κατι το οποιο θα του πουν οι ανωτεροι και τοτε θα πεσει γλεντι...!

anyway... συμβουλη: οποιος μπλεξει με αυτους και τους κανει λαδια... καλυτερα να αλλαξει ονομα... και χωρα... η μαλλον πλανητη... πιστεψτε με... ειναι παντου!!!!!

Το κακο με αυτην την οργανωση ειναι οτι τωρα πια δεν εχουν οραμα και το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα και η εξουσια! Μπορουν να γινουν αδιστακτοι για να καταφερουν να τα αποκτησουν.... ξεκινωντα απο απειλες ανθρωπινων ζωων μεχρι και την εφαπμογη τους....

Αυτα τα ολιγα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 08:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ (Η) ΑΚΑSHA ,


ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ , ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΦΩΣΚΟΛΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ (..για να μην το πω χωρις το "φωσ...").

ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΑΤΕ - ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΑΦΤΙΑ...- ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΕΠΙ ΔΕΚΑΤΙΕΣ ΓΙΑ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ....!!

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΝ ΕΤΙ 2005 ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΣΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΣ.( ..ειστε αραγε..???).

ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΣΤΕ ΕΜΦΑΝΩΣ ΑΜΑΘΗΣ ( ..αφανως δεν ξερω...) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΤΙΘΕΣΤΕ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ , ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΡΟΤΟΥ ΕΠΑΝΕΛΘΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ,ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ , ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΟΛΥ....

...ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ !!


ΦΙΛΙΚΑ

TUBALKAIN

"ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ"

TUBALKAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elte
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 15:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elte  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε(η) Akasha

Οταν η αμάθεια συνοδεύεται από την ανοησία και την πεποίθηση πως πρέπει να λές κάτι για να λες κάτι, τότε αφ'ενός γίνεσαι γραφικός και αφ'εταίρου, επιεικώς, τρανό παράδειγμα προς αποφυγή!

Πριν λοιπόν αποφασίσετε να εκφράσετε ξανά τις τόσο "τεκμηριωμένες"(!!!) σας απόψεις, το ελάχιστο που θα πρέπει να κάνετε είναι να ανοίξετε τουλάχιστον ένα... λεξικό!!!

Η Σοφία ας μας οδηγεί εις την ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής...

Η Σοφία ας μας οδηγεί εις την ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής...

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 16:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Akasha.
quote:
Λοιπον... οπως γνωριζουμε ολοι...

...
Λαμβάνω από τα γραφόμενά σου το μήνυμα, πως είσαι αρκετά σίγουρος γι' αυτά που λες.
Και τη διάθεση - επίσης - να μεταδώσεις τη σιγουριά αυτή μέσω του μηνύματός σου.
Ελεύθερος βέβαια να πιστεύεις ότι θέλεις είσαι.
Αλλά θα ήθελα απλώς να σε συμβουλέψω - αν μου επιτρέπεις - να μη γίνεσαι θύμα αλλά και συνένοχος της παραπληροφόρησης.
Τι θέλω να πως με αυτό;

Αναφέρεις για παράδειγμα, ως κριτήριο την εξέχουσα οικονομική επιφάνεια ενός υποψήφιου μέλους των τεκτόνων.
Αυτό δεν αληθεύει.
Θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω, εφόσον έχω αρκετές γνωριμίες ανθρώπων σε αυτόν τον χώρο (όπως και σε άλλους, δεδομένου ότι αποτελεί ο χώρος αυτός έναν εκφραστή του εσωτερισμού), πως η μεγάλη οικονομική επιφάνεια, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει κάποιος δεκτός στους κύκλους των τεκτόνων. Τουλάχιστον, κανείς από όσους γνωρίζω, δεν πληρεί αυτό το κριτήριο, αντίθετα, πληρούν άλλα κριτήρια όπως διάθεση για εσωτερική αναζήτηση, κ.λπ.

Επίσης, όπως είδα διάνθισες το κείμενό σου με υπονοούμενα του τύπου:

quote:
Στις συγκεντρωσεις αυτες ντυνονται με ειδικες στολες αναλογα με τον βαθμο τους οι οποιες ειναι καπως περιεργες... εχουν και σπαθια (διακοσμητικα θα ηθελα να ελπιζω). Ιδιαιτερη εντυπωση προκαλει το γεγονος οτι χριζονται, για να μπουν στην οργανωση, κατα τον ιδιο τροπο με τους ιπποτες... ξερετε... σπαθι στον ωμο απο ανωτερο, κοβουμε και κανα αυτι...και παει λεγοντας....

Αυτά τα υπονοούμενα, τρέφουν την αρχική ανακρίβεια της τοποθέτησής σου.

Θα κλείσω λέγοντας πως,
προσωπικά δεν βάδισα τον τεκτονικό δρόμο,
αλλά δεν θα μπορούσα με κανέναν τρόπο να δεχθώ απόψεις και φήμες που διατυπώνονται απερισκεπτα και που τελικά καταλήγουν εμμέσως να θίγουν ανθρώπους, οι οποίοι δεν ανταποκρίνονται σε αυτές!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy